Jump to content

Recommended Posts

προσωρινα πιασε το με τπτ tie wrap απο καποιο σταθερο σημειο και απο τις δυο μεριες να σταθεροποιηθει οσο γινεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 12 λεπτά, το μέλος VaG3 έγραψε:

Ισχυει.. πήγαινε πάρε ενα λεμό κατάλληλο και βάλτο πάνω σωστά..

Βρες μου τον κατάλληλο λαιμό και το φτιάχνω σε 10 λεπτά. Δεν ειναι το δικο του καρμπ.

πριν 10 λεπτά, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

προσωρινα πιασε το με τπτ tie wrap απο καποιο σταθερο σημειο και απο τις δυο μεριες να σταθεροποιηθει οσο γινεται.

Εχεις ένα πόιντ. Θα το δω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν βγαλεις ακρη με το φιλτροκουτι φτιαξε ενα λαμακι και πιαστο απο τη μια στο σκελετο και απο την αλλη στο καρμπυρατερ στο σημειο που εχεις το σφικτηρα για το φιλτρο, λογικα στη βαση απο το ντεποζιτο θα εχει καμια τρυπα που μπορεις να το πιασεις, ή θα μπορεις να ανοιξεις μια μικρη, ισα ισα να την ταλαντωνει το καρμπ, αν εχεις ομως σκοπο να πηγαινεις και λιγο χωμα καλο ειναι να μπει σφουγγαρένιο φιλτρο.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν δεν βγαλεις ακρη με το φιλτροκουτι φτιαξε ενα λαμακι και πιαστο απο τη μια στο σκελετο και απο την αλλη στο καρμπυρατερ στο σημειο που εχεις το σφικτηρα για το φιλτρο, λογικα στη βαση απο το ντεποζιτο θα εχει καμια τρυπα που μπορεις να το πιασεις, ή θα μπορεις να ανοιξεις μια μικρη, ισα ισα να την ταλαντωνει το καρμπ, αν εχεις ομως σκοπο να πηγαινεις και λιγο χωμα καλο ειναι να μπει σφουγγαρένιο φιλτρο.

•  

Τα κυλινδρικα τα σφουγγαρενια δε λες; Ναι επειδη το μηχανακι θα ειναι κυριως για χωμα, θα το κανω ετσι. Προς το παρον ειναι σε περιοδο στρωσιματος. Παντως δεν το βλεπω να εχει προβλημα στηριξης ιδιαιτερο κι ετσι που ειναι, γιατι η εισαγωγη ειναι πολυ σκληρο λαστιχο, σχεδον σαν μεταλλικη. Καλο αυτο που προτεινες παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν εχει ιδιεταιρο θεμα το καρμπ τοτε μην το κανεις αλλα αφου το μηχανακι θα κυκλοφορει στο χωμα τοτε το σφουγγαρενιο φιλτρο ειναι απαραιτητο, και θα πρεπει να το ψεκαζεις με σπεϊ λαδι για να κραταει οσο γινεται περισσοτερη σκονη.

Στο XR εχω παρει 2 φιλτρα, εχω ενα ετοιμο καθαρο το λαδωνω και το βαζω πανω και μετα πλενω το αλλο, για να μην περιμενω, δηλαδη εχω παντα ενα standby.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

cv1lYtR.jpg

LED φλασάκια. Χρειαστηκε λίγο πατεντα στην πλεξουδα με 2 διοδους γιατί άναβαν όλα μαζί. Εννοείται οτι έβαλα και φλασερ για LED.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το δείς που έχω ποστάρει σε διάφορες φάσεις σε χώματα κλπ. Από την τελευταία φορά έχουμε τα εξής.

spacer.png

-Ανακάλυψα οτι χρειάζονταν ένα Ο-ring πίσω από τοπ φίλτρο του λαδιού. (είδες τι μαθαίνεις από το manual καμιά φορά...). Αφού άλλαξα τ;α; λάδια και το έβαλα, προληπτικά έβγαλα και το καπάκι με τα πηνία (είναι μέσα στα λάδια) και μάζεψα απο τους μαγνήτες τα γρέζια.

-Ξαναέβαψα ορισμένα σημεία

-Πήρα ένα καινούργιο καρμπ από Κίνα και έβαλα με πατέντα το φιλτροκούτι (μου λείπει ένας αντάπτορας και το ζιγκλέρωσα)

-Εβαλα 2 φίλτρα βενζίνης για να αποφύγω το καθάρισμα απο τις σκουριές που κατεβάζει το τεπόζιτο.

spacer.png

Θα το είχα ξαναβγάλει στην κυκλοφορία μετά που κατάθεσα το ΝΧ, αλλά εχουμε λοκνταουν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωριαο μια ερωτηση πιστονι εβαλες κινεζικο??

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Πιστονι+μπιέλα aliexpress

Δουλεύουν ;;;από άποψη ποιότητας μιας και τα επεξεργαατικες πως σου φάνηκαν;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Antreasss έγραψε:

Δουλεύουν ;;;από άποψη ποιότητας μιας και τα επεξεργαατικες πως σου φάνηκαν;;;

Έχεις κανένα Σουζούκι ξεμπιελωμένο;

Στα 1000 χιλιόμετρα που το άνοιξα (για άλλο λόγο) το μαύρο χρώμα είχε ξεβάψει από το πλάι στο πιστόνι, δε ξέρω τι άλλο να πω. Οπτικά μου φάνηκαν ΟΚ όταν τα πήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Έχεις κανένα Σουζούκι ξεμπιελωμένο;

Στα 1000 χιλιόμετρα που το άνοιξα (για άλλο λόγο) το μαύρο χρώμα είχε ξεβάψει από το πλάι στο πιστόνι, δε ξέρω τι άλλο να πω. Οπτικά μου φάνηκαν ΟΚ όταν τα πήρα.

Όχι ένα wr εχω ανοιγμένο θα τ βάλω στ μοταρντ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα