Jump to content
estebahn

Ξαφνικά χειμερινή Σκωτία

Recommended Posts

Προσπαθώ να διατηρήσω την ψυχραιμία μου. Τα ενδεχόμενα διάφορα:

• • Να μην μπορέσω να κάνω κάτι για το κιβώτιο και να ψάξω για μάστορα εδώ. Ναι μεν δεν είμαι στις ερημιές των Highlands των προηγούμενων ημερών, αλλά οι μοτοσυκλέτες εδώ πάνω είναι πλοίο στον Ψηλορείτη και τα καρνάγια δεν ευδοκιμούν στις κορυφές του. Άσε που το επόμενο πρωί πρέπει να είμαι στην δουλειά.
  • • Να μην μπορέσω να κάνω κάτι και να ξεκινήσω την κάθοδο με δευτέρα. Με το γρανάζωμα του CBR η δευτέρα βγάζει 160km/h, άρα θεωρητικά θα μπορούσα κούτσα – κούτσα στην αριστερή λωρίδα (μην ξεχνάτε, οδηγούν ανάποδα εδώ!) να φτάσω κινούμενος με πχ 80 χωρίς να πάρω το μοτέρ στο χέρι. Αλλά ανέφικτο να είμαι στο γραφείο την επομένη.
  • • Να καταφέρω να κάνω κάτι

Μετά από ένα meeting με τον εαυτό μου αποφασίζω ότι το τρίτο ενδεχόμενο είναι η καλύτερη εναλλακτική.

Ψυχραιμία και επιστροφή στο βενζινάδικο όπου γέμισα. Αν υπάρχει ένα εύκολο πράγμα να κάνω αυτό είναι να καθαρίσω τον μηχανισμό του λεβιέ ελπίζοντας πώς το πρόβλημα είναι εξωτερικό και όχι στα ενδότερα σε κάποια φουρκέτα ή κάτι άλλο.

Το βενζινάδικο είχε τρια διαφορετικά αρώματα υγρού υαλοκαθαριστήρων, είχε λάδι για δίχρονα, αλλά WD 40 όχι. Με λίίίγα νεύρα αφήνω το μηχανάκι και μπαίνω στα Lidl απέναντι. Μεξικάνικη εβδομάδα, εικοσιπέντε είδη τσίλι και φαχίτας, μαγικό ζωμό όμως όχι. Κάθιδρος μες στα αδιάβροχα πηδάω τις γραμμές του τρένου για το επόμενο super market, ευτυχώς βρίσκω ένα μικροσκοπικό σπρει, παίρνω και ένα ρολό κουζίνας και επιστροφή στο μηχανάκι.

Η μπίχλα που αποτύπωσα στις χθεσινές φωτογραφίες όντως έχει πάει παντού και το σχεδόν ADV spec μάλλον δεν ήταν στην λίστα των σχεδιαστών της Honda. Ψεκάζω όσο μπορώ, καθαρίζω με το χαρτί και δουλεύω το λεβιέ με το χέρι. Δεν δείχνει να έχει αποτέλεσμα, μάλλον εξαντλούνται τα πράγματα που θα μπορούσα εύκολα να κάνω. Ω ρε γαμώτο, ξαφνικά νιώθω μια πολύ μικρή κουκίδα πολύ, πολύ μακριά από τα πάντα.

Αφήνω να περάσουν πέντε λεπτά να δράσει το WD, ξαναψεκάζω μια γερή και κάνω μια μάλλον ύστατη δοκιμή με την μηχανή εν κινήσει. Ω ναι, η τρίτη μπαίνει λουκούμι!

Όταν το σκέφτομαι από την άνεση του σπιτιού μου όλο αυτό φαντάζει προφανής πρώτη αντιμετώπιση, εκείνη την στιγμή με την ένταση της όμως νιώθεις λίγο Μαγκάιβερ. Ή από μηχανής θεός, εξαρτάται πόσο κακό είναι το χιούμορ σου.

Με το ηθικό αναπτερωμένο ξεκινάω την διαδρομή μου ανεβοκατεβάζοντας διαρκώς όλες τις σχέσεις για να βεβαιωθώ ότι όλα καλά. Με την όλη ιστορία έφαγα τουλάχιστον μιας ώρας καπέλο στο ήδη βεβαρημένο δρομολόγιο μου, οπότε μια φωτό ας πούμε για την παλίρροια και την γέφυρα και όχι για το Blue Oyster Inn και βουρ!

IMG-20171116-095537.jpg

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
edited μετά από επιθυμία του συντάκτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στεφανε ευχαριστήσουμε που μοιράστηκες αυτό το υπέροχο ταξιδιωτικό, εύχομαι εκεί στα αλλότρια να είσαι πάντα γερός και δυνατός,και να πραγματοποίησης και άλλα ταξιδιωτικά αλλά εχε μαζί σου φίλε κανα κιλό WD-40 γιατί με τόσους πάγους το αλάτι είναι παντού.....:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να 'σαι καλά Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ και χαίρομαι που το διάβασες. Δεν το χώρεσα στις αποσκευές το WD, έκτοτε κάτω από το μαξιλάρι το έχω μόνιμα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος estebahn έγραψε:

Να 'σαι καλά Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ και χαίρομαι που το διάβασες. Δεν το χώρεσα στις αποσκευές το WD, έκτοτε κάτω από το μαξιλάρι το έχω μόνιμα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμέσως μετά πιάνει μια καταρρακτώδης βροχή και εκτός αυτού υπήρχαν σημεία που η κυκλοφορία ρυθμιζόταν από φανάρι αφού λόγω έργων υπήρχε μόνο μια λωρίδα και για τις δυο κατευθύνσεις. Καθώς η απόσταση από φανάρι σε φανάρι ήταν ίσως και χιλιόμετρο καθόσουν σταματημένος στο κόκκινο περιμένοντας το τίποτα (σιγά μην διασταυρωνόσουν με αμάξι!), ενώ η παγωμένη βροχή έπεφτε πάνω στα μέταλλα της μηχανής εξατμιζόμενη σε ένα νέφος ατμού. Το μεγαλύτερο αξιοθέατο του δεδομένου κομματιού ήταν άλλο ένα κάστρο μες στο νερό, το κατάμαυρο Kilchurn Castle. Ήταν τόση η βλάστηση που με δυσκολία το φωτογράφησα.

IMG-20171116-101854.jpg

Και ενώ έβγαζα την φωτό γύρισα πίσω μου για να δω το CBR να με περιμένει καρτερικά μες στην βροχή. Είναι κάτι τέτοιες μικρές στιγμές που σε (με) κάνουν να δένεσαι με το μηχανάκι σου και με τα τελευταία 2-3 ταξίδια συνέβη αυτό με το CBR, ήταν το στοιχείο που του έλειπε σε σχέση με την πρώην.

IMG-20171116-101902.jpg

Και βεβαίως το κάστρο αν πετύχαινες ξέφωτο και ίσως λιγότερη θολούρα θα ξεδίπλωνε την ομορφιά του αλλιώς.

kilchurncastle.jpg

Η διαδρομή που είχα σχεδιάσει να ακολουθήσω, η Α82, για λόγους που δεν διευκρίνιζαν οι πινακίδες ήταν κλειστή την δεδομένη ημέρα. Πολύ κρίμα γιατί το Εθνικό Πάρκο της Loch Lommond ήταν κάτι που ήθελα να δω. Η διαθέσιμη εναλλακτική, πέραν του ότι ήταν ψιλοκύκλος, περνούσε από το Queen Elizabeth Forest Park. Για να έχει το όνομα της Αυτού Μεγαλειότητος, ε κάτι θα έλεγε από ομορφιά! Και πράγματι, ήταν δρόμος μες στα δάση με τα βουνά στα πλάγια, πολύ ωραία ροή και ορατότητα. Για αποχαιρετισμό βγήκε και ο πιο λαμπρός ήλιος που είχα δει αυτές τις ημέρες σε βαθμό που κατέβασα τα εσωτερικά ‘γυαλιά’ του κράνους για να μην θαμπώνομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλησιάζοντας την Γλασκώβη συνειδητοποιούσα ότι το καλό κομμάτι αυτής της εκδρομής έφτανε στο τέλος του. Ναι μεν μέχρι το Lake District της Αγγλίας το τοπίο ήταν όμορφο, αλλά δεν έπαυε να είναι αυτοκινητόδρομος από εδώ μέχρι και το Leamington, το ‘σπίτι’. Διαδικαστικά χιλιόμετρα δηλαδή.

Στο τελευταίο βενζινάδικο πριν αφήσω πίσω μου τους επαρχιακούς παρατηρώ το μήνυμα στην αντλία, μια επίκληση στο -Σκωτσέζικο- συναίσθημα: ‘Get caught speeding on your way home and you can add £100 to your petrol bill’.

IMG-20171116-112519.jpg

Δεν με ανησύχησε ιδιαίτερα αυτή η προειδοποίηση, καμιά 150αρια χιλιόμετρα παρακάτω όμως με περίμενε σκωτσέζικο ντουζ που θα μου κόστιζε περισσότερες από τις εκατό αναγραφόμενες λίρες:

IMG-20171116-130928.jpg

Ότι spares έμειναν στους Ρωμαίους από τον Γολγοθά μάλλον τα είχαν απλώσει στην σκωτσέζικη άσφαλτο.

Όχι που θα ήταν διαδικαστικά χιλιόμετρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πού στο καλό βρέθηκε τέτοια δεκάποντη βίδα και πώς στο καλό είχε τρυπήσει έτσι το λάστιχο;

Έχοντας δει αρκετά ουέστερν, ήξερα πώς δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση το να τραβάς το βέλος των Ινδιάνων από την πληγή, αντιστάθηκα επομένως στην ενστικτώδη αντίδραση να την αφαιρέσω. Μέτρηση και το λάστιχο έχει 35psi ζεστό από τα ονομαστικά 42 κρύο. Είχα μαζί μου κιτ επισκευής (σε αντίθεση με το WD40 του πρωινού!), αλλά έκρινα ότι ήταν καλύτερο να μην δοκιμάσω να βάλω κορδόνι τόσο λόγο της διαμέτρου της τρύπας όσο και του ότι έσκισε το προφίλ επίσης. Αυτό που έκανα ήταν να βάλω κόλλα από το κιτ περιμετρικά του καρφιού για να το στεγανοποιήσω όσο μπορούσα. Δοκίμασα να ψιλοκόψω ένα κορδόνι σε κομματάκια και να τα κολλήσω γύρω από τις τρύπες, αλλά δεν έπιασε. Έβαλα 45psi και τσέκαρα ότι το επόμενο βενζινάδικο ήταν σε λιγότερα από 20 χιλιόμετρα, μέχρι εκεί κινήθηκα με χαμηλές ταχύτητες γιατί δεν είχα ιδέα πώς θα συμπεριφερόταν το ελαστικό.

Ο έλεγχος έδειξε ότι έχασε 2psi, οπότε με ένα πρόχειρο risk assessment που αρέσκεται να λέει και ο manager μου έκρινα ότι μπορούσα να συνεχίσω το ταξίδι σταματώντας συχνά – πυκνά για επανέλεγχο. Έθεσα ως –αυθαίρετη- μέγιστη ταχύτητα τα 120 (χιλιόμετρα, όχι μίλια!) και συνέχισα τον δρόμο μου, έμεναν τρεις –τέσσερις εκατοντάδες χιλιομέτρων ακόμη.

Αθροίζοντας την καθυστέρηση λόγω κιβωτίου, παράκαμψης, ελαστικού είχε πάει ήδη μια το μεσημέρι και ήμουν ακόμη ψηλά στην Σκωτία, ο χρονοπρογραμματισμός για την κρύα νύχτα είχε πάει στα σκουπίδια. Αυτό δεν με εμπόδισε να κάνω μια στάση για να απαθανατίσω τις εβδομήντα χιλιάδες χιλιόμετρα του CBR. Ως γνωστόν η 70αρα είναι σαν τρεις εικοσάρες συν τα ψιλά, πιπινάκι το F4 λοιπόν!

IMG-20171116-144609.jpg

Αποχαιρετιστήριο βουνίσιο κάδρο, προφανώς με προβατάκια, από αύριο και μετά με περίμενε φλαταδούρα και μόνον.

IMG-20171116-144614.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίλογος

Πριν προχωρήσω, να επισυνάψω εδώ τον χάρτη της όλης εκδρομής για να υπάρχει μια γενική εικόνα. Μόλις σήμερα βρήκα τον τρόπο να εισάγω τον χάρτη όχι σαν μια απλή εικόνα, αλλά σαν να βρίσκεται κανείς στο maps με δυνατότητες zoom, pan κλπ. Έβαλα και διαφορετικό χρώμα στην κάθε ημέρα για να υπάρχει μια διάκριση, μακάρι να είχα ανακαλύψει νωρίτερα αυτά τα χαρακτηριστικά.

https://drive.google.com/open?id=1atAwGKDn4tszTkJTrWHRUFXh4KeNWBxl&usp=sharing

EDIT: Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω embed τον χάρτη, θα πρέπει να ακολουθήσετε το link για να τον δείτε όπως πρέπει. Βάζω μια ενδεικτική εικόνα του παρακάτω.

overall-map.jpg

Βλέποντας κανείς τον χάρτη και μόνο είναι εμφανές ότι υπάρχουν κομμάτια της Σκωτίας που έμειναν έξω, τόσο στην ανατολική ακτή που δεν την πολυακούμπησα, όσο και στα δυτικά. Πράγματι, αρκετά πολύ τρανταχτά ονόματα όπως Loch Ness, John ‘o Groats, Applecross, Skye δεν τα είδα και όχι όλα ηθελημένα. Οι περιορισμοί λόγω εποχής και ο φόβος για πτώση από πάγο μου έκοψαν κανένα εξάωρο χοντρικά οδήγησης ανά ημέρα, αν το καλοσκεφτεί κανείς περίπου 2,5 χιλιάδες χιλιόμετρα για έξι ημέρες δεν είναι και πάρα πολλά.

Αν άξιζε να γίνει τέτοια σεζόν το ταξιδάκι; Ναι, σίγουρα άξιζε. Γλιτώνεις τον τουρισμό του καλοκαιριού, βλέπεις τα υπέροχα και μάλλον… ενδημικά πορτοκαλοκαφετιά χρώματα αντί για την πρασινάδα του καλοκαιριού και αθροιστικά βγαίνει μια ακόμη πιο άγρια ομορφιά της φύσης.

Αν άξιζε σαν προορισμός η Σκωτία ασχέτως εποχής; Και εδώ η δική μου απάντηση είναι ναι. Ακόμη και αν το μάτι έχει κάπως συνηθίσει την Αγγλία, η Σκωτία είναι πολύ ιδιαίτερη. Αν πάλι αφετηρία είναι η Ελλάδα οι διαφορές (αλλά και η αναγκαία απόσταση ως την Σκωτία) είναι ακόμη μεγαλύτερες. Ο τόπος αυτός έχει πόλεις με χαρακτήρα, χωρίς να μιλάμε για τσιμεντούπολη –στο Εδιμβούργο αναφέρομαι, για την Γλασκώβη δεν γνωρίζω- ενώ ταυτόχρονα η εξοχή είναι τόσο άγρια, ορεινή και αραιοκατοικημένη που σε ταξιδεύει στον χρόνο.

Πρόβατα, απότομες πλαγιές και παλίρροιες, αιώνια βουνά και χιονισμένα οροπέδια, μαύρα ποτάμια και Lochs, κάστρα και pubs, κιλτ και ουίσκι, απόλυτη ερημιά, παγωμένοι αέρηδες, όλες αυτές οι έννοιες συνθέτουν μια εικόνα που πραγματικά νιώθω τυχερός που κατάφερα να ζήσω.

Περί κόστους, αν ενδιαφέρει, είναι εφικτό να κρατηθεί ο ολικός ημερήσιος λογαριασμός στα βαλκανικά επίπεδα του κατοστάρικου με αξιοπρέπεια σε διαμονή / φαγητό / αξιοθέατα, το νου σας μόνο στα αδέσποτα καρφιά για να μην σας τα φάνε οι εποχικοί βουλκανιζατεράδες!

Καλές βόλτες από μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στέφανε πάντα τέτοια και ακόμα καλύτερα! Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας!

Αν σε ξαναβγάλει ο δρόμος προς τα εκεί πάνω, αξίζει όντως πάρα πολύ η περιοχή γύρω από την Loch Lomond. Αλλά θα μου πεις, εκεί πάνω στα δυτικά, πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ για να πας κάπου που δεν αξίζει.

Η Loch Nes από την άλλη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα έβλεπες κάτι που δεν είδες. Εκτός και αν δεις την Nessie!

Το ίδιο πιστεύω και για την Γλασκώβη, δεν μου άρεσε. Είναι αρκετά βιομηχανοποιημένη. Καμία σχέση με το Εδιμβούργο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αδερφε, να σε καλα! ωραιο ταξιδι! 

οτι καλυτερο για αναγνωση λιγο πριν κοιμηθεις το βραδυ!

γραφεις ομορφα και απλα, μπραβο! πολυ ωραιες φωτο για κινητο:biggrin:

ενδιαφερων χωρα η σκωτια, λογο καστρων, πεδιαδες, βουνα, θαλασσα αλλα και αρχιτεκτονικης σπιτιων πραγμα το οποιο δε εχει καμια σχεση με εμας και μου αρεσει. :wub:

η επαρχια βγαζει μια μουνταδα, μια μελαγχολια. θα με πεις, η επαρχια στην ελλαδα ειναι καλυτερη? και εννοειται θα συμφωνησω.

εχουνε πολυ καλη ασφαλτο στο μεγαλυτερο τμημα των οδων τους, αν κρινω απο τις φωτο.

σε ευχαριστουμε που το μοιραστικες :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ' αρχάς χαίρομαι που βλέπω πως είσαι καλά Στέφανε και που βολτάρεις !

Στη συνέχεια σε ευχαριστώ που μας βόλταρες και εμάς μαζί σου έστω διαδικτυακά !

Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία (Πλην καρφιών και βουλκανιζατέρ - νοοτροπίας ποιος άρρωστος κυκλοφορεί με μοτό τον χειμώνα δώθε?)!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την επομενη φορα που θα βρεθεις Μαντσεστερ, απλα στειλε ενα ΠΜ για μια διαμονη.. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να μην σας μπερδεύω, είδα ότι σε πολλά ταξιδιωτικά μου δεν λειτουργούσαν τα λινκ των φωτογραφιών. Ζήτησα βοήθεια από την ΣΟ και ο Γιάννης προσφέρθηκε να επεξεργαστεί τα μηνύματα.

Τον ευχαριστώ πολύ και σορι που ανά διαστήματα ίσως βλέπετε κάποια παλιότερα θέματα πάνω-πανω.

Ευχαριστώ ξανά Ξίνε😊

Τροποποιήθηκε από τον estebahn
--

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα