Jump to content
Chris1981

Σωστά ελαστικά για την Suzuki SV650A?

Recommended Posts

Βασικά τα έχω  από τον Μάρτη του 2017 που αγόρασα τη μηχανή. Έχω 15.800 περίπου χλμ μέχρι στιγμής

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος επιτέλους θα αλλάξω τα ελαστικά της καλής μου! Πιστεύω πως την άνοιξη θα γίνει αυτό που θα αρχίσω να την κυκλοφορώ ξανά, και θα ξεκινήσω τα ταξιδάκια μου. Τα Bridgestone όπως βλέπω τα S21 θα μου κοστίσουν 245 μαζί με την τοποθέτηση ενώ τα Michelin Pilot Power 3 235, και τα Metzeler Sportec M7 245. Ακούω προτάσεις ανάμεσα σε αυτά που ανήκουν στην ίδια τιμή και κατηγορία όπως βλέπω!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι να μην βαλεις s22 στα 270?

Θεωρω αστειο το ποσο της διαφορας για να πας στο επομενο μοντελο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους.
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή έχω την ίδια μηχανή μετά από τρία χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα . Τώρα φοράει τα DUNLOP QUALIFIER τα οποία δεν με ικανοποίησαν καθόλου και η φθορά τους είναι μικρή.
Η διάσταση είναι 120/70ZR17M/C (58W) μπροστά και 160/60ZR17M/C (69W) πίσω.
Τη μηχανή τη χρησιμοποιώ μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες (ποτέ με βροχή) και κάνω γύρω στα 4.000χλμ το χρόνο με χρήση κυρίως σε βόλτες που προσπαθώ σιγά σιγά και με υπομονή να τις κάνω και γρήγορες.
Θέλω κάτι μαλακό να ζεσταίνεται γρήγορα και με καλό κράτημα λάστιχο ανεξάρτητα της φθοράς του. 

Διαβάζοντας παραπάνω οι προτάσεις των περισσοτέρων συγκλίνουν προς Bridgestone S21 ή S22  και  Michelin Pilot Power 3.

Το ίδιο ισχύει και σήμερα ή υπάρχουν καλύτερες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία λάστιχου/τιμής;

Τροποποιήθηκε από τον RHGAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος RHGAS έγραψε:

΄Παιδιά δεν υπάρχουν απόψεις περί του θέματος;

S21 και s22 είναι κορυφή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

S22. Βασιλιας της γενικης  χρησης. Απο πιστα μεχρι εκδρομες.

Tried and true.

Michelin power 3 ειναι παλία , power rs πλεον.

Εναλακτικά δες και προς Dunlop tt, απο pirelli , τα καινουρια rosso 3 δεν εχω ιδεα τι λενε.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα DUNLOP, λόγω του ότι τα πρώτης τοποθέτησης με απογοήτευσαν, δεν τα θέλω.

Τα S22 είναι τόσο καλύτερα από τα S21 που να δικαιολογούν τη διαφορά   στην τιμή τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πρωτης τοποθετησης σχεδον παντα είναι χαλι , ανεξαρτητου μαρκας και μηχανης. Αυτο γιατι συνήθως είναι made in koloboyaya και οχι germany και ας λεει πιρελι στο πλαι.  Η διαφορα της τιμης για  2 ελαστικα σε 50.000 μηχανες που πληρωνει ο κατασκευαστης ομως είναι cost effective . 

Για τι διαφορα μιλαμε?

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 56 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

Τα πρωτης τοποθετησης σχεδον παντα είναι χαλι , ανεξαρτητου μαρκας και μηχανης. Αυτο γιατι συνήθως είναι made in koloboyaya και οχι germany και ας λεει πιρελι στο πλαι.  Η διαφορα της τιμης για  2 ελαστικα σε 50.000 μηχανες που πληρωνει ο κατασκευαστης ομως είναι cost effective . 

Για τι διαφορα μιλαμε?

Όπως βλέπω στο TYRESHOP  30 ευρώ, 245 τα S21 και 275 τα S22 .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος RHGAS έγραψε:

Όπως βλέπω στο TYRESHOP  30 ευρώ, 245 τα S21 και 275 τα S22 .

Ο καιρος που εχουν κατσει σε καμια αποθηκη τσ s21 σιγουρα αξιζει τη διαφορα παντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο καλα κι αν εχουν φυλαχτει στις αποθηκες,για 30 ευρω δεν θα πηγαινα στο προηγουμενο μοντελο.

Δεν μιλαμε για ενα παντελονι που το εβγαλαν σε προσφορα γιατι ειναι περσινο και οκ κλαιν δεν εχει παθει και τιποτα....μιλαμε για λιγα εκατοστα ελαστικου που σε κρατανε ορθιο.

Αποψη μου ειναι να προτιμησεις το νεο μοντελο που ειναι βελτιωμενο σε σχεση με το προηγουμενο και σχεδον σιγουρα πιο προσφατης κατασκευης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 57 λεπτά, το μέλος RHGAS έγραψε:

Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone S22 και Pirelli diablo rosso corsa 2.

Τι λέτε;

Πρόσεξε: Εννοείς τα Diablo Rosso 2. Τα Diablo Corsa είναι περισσότερο για χρήση πίστας και σε καμία περίπτωση για οδήγηση σε βρεγμένο δρόμο. 

Τα Rosso 2 είναι σχεδόν ίδια γενιά με τα S21. Στην συνέχεια κυκλοφόρησαν τα Rosso III και αργότερα τα S22. Οποιαδήποτε και να επιλέξεις από τα 4 θα μείνεις ικανοποιημένος. Έχω πάνω από 12.000 χλμ με Rosso III ( όχι με το ίδιο σετ εννοείται) και είμαι ικανοποιημένος 100% τόσο από πρόσφυση σε στεγνό και βρεγμένο όσο και από αντοχή σε χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Ο καιρος που εχουν κατσει σε καμια αποθηκη τσ s21 σιγουρα αξιζει τη διαφορα παντως.

πριν 11 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Οσο καλα κι αν εχουν φυλαχτει στις αποθηκες,για 30 ευρω δεν θα πηγαινα στο προηγουμενο μοντελο.

Δεν μιλαμε για ενα παντελονι που το εβγαλαν σε προσφορα γιατι ειναι περσινο και οκ κλαιν δεν εχει παθει και τιποτα....μιλαμε για λιγα εκατοστα ελαστικου που σε κρατανε ορθιο.

Αποψη μου ειναι να προτιμησεις το νεο μοντελο που ειναι βελτιωμενο σε σχεση με το προηγουμενο και σχεδον σιγουρα πιο προσφατης κατασκευης.

Ειλικρινης ερωτηση: Οταν βγαινει το επομενο μοντελο σταματαει αυτοματα και η παραγωγη του προηγουμενου; Δλδ κατι S20pro που πουλιουνται ειναι λαστιχα πενταετιας; ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δεδομένο οτι οι κατασκευαστές τα έχουν ακόμα στα site/καταλόγους τους, ποντάρω στο όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Ειλικρινης ερωτηση: Οταν βγαινει το επομενο μοντελο σταματαει αυτοματα και η παραγωγη του προηγουμενου; Δλδ κατι S20pro που πουλιουνται ειναι λαστιχα πενταετιας; ?

Οχι. 2 bt016 που εχω βαλει, το dot τους ηταν του τελευταιου τριμηνου... ειναι λαθος αυτο που ειπωθηκε παραπανω.

Και btw το προτεινω και σαν λαστιχακι για την χρηση που κανει ο φιλος. Η τιμη του ειναι τεραστιο δελεαρ . (H διαφορα τιμης βεβαια με τα s20 ειναι μικρη σχετικα και αξιζει τον κοπο. Προφανως και με τα s21 κ.ο.κ. ...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος seatcowl έγραψε:

πριν 12 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Ειπα κι εγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

πριν 18 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Ημουν σιγουρος για τετοια ερωτηση γι αυτο το διατυπωσα εξ αρχης πολυ προσεκτικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος RHGAS έγραψε:

Για τα METZELER M5 τι απόψεις υπάρχουν ;

Ωραίο λάστιχο αλλά μετά τις 8 χιλιάδες πέφτει απότομα η απόδοση τους. Βάλε s21 με πρόσφατο dot και θα σαι κομπλέ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά τελικά παρήγγειλα τα BRIDGESTONE S22 τα οποία ήρθαν και με πήραν να πάω να τα περάσω.
Το πίσω όμως είναι παραγωγής 43η εβδομάδα του 2019 και όχι του 2020 όπως μου είχαν διαβεβαιώσει.
Ο υπεύθυνος του βουλκανιζατέρ μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλά αν θέλω μπορώ να πάω σε άλλη μάρκα ελαστικών;

Τι λέτε να προχωρήσω με τα s22 ή να πάω σε κάτι άλλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα