Jump to content
Chris1981

Σωστά ελαστικά για την Suzuki SV650A?

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Αν και είναι νωρίς ακόμα, θα ήθελα να έχω υπόψιν μου ορισμένα ελαστικά, και βέβαια το κόστος τους. Τα Dunlop Sportmax Qualifier (Μπροστινό ελαστικό 120/70-17 Πίσω ελαστικό 160/60-17) που φοράει είναι λίγο σκληρά, και γλιστράνε ακόμη και σε στεγνό οδόστρωμα. Βέβαια με τους δρόμους γυαλί που έχουμε αυτό θα γίνεται πιστεύω με κάθε λάστιχο, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας, για το ποια είναι τα πιο κατάλληλα για μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού όπως η δική μου. Υπόψιν είμαι γνωστός χιλιομετροφάγος, αλλά οδηγώ παντού και σχεδόν σε όλες τις συνθήκες, και σε όλου του τύπου τα οδοστρώματα.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΩραίος!

Μήπως υπάρχει και κάτι αξιόλογο σε Michelin που την εμπιστεύομαι εδώ και 17 χρόνια σε όλα τα μηχανάκια μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 48 λεπτά, το μέλος Chris1981 έγραψε:

ΣΩραίος!

Μήπως υπάρχει και κάτι αξιόλογο σε Michelin που την εμπιστεύομαι εδώ και 17 χρόνια σε όλα τα μηχανάκια μου?

...να εχεις μια καλη αποψη για εναν ανθρωπα και να στη χαλαει με μια φραση του:2funny:

My 2 cents:

ΒΤ 16 (+pro) για οικονομια

S21 για οτι πιο συμβατικο και συγχρονο

Μ5 / M7 για φιλικοτητα στην οδηγηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Bridgestone S20evo ή S21 (αν βγαίνει σε 160άρι).

Δαγκωτό!!!!!!

Βγαίνει βγαίνει! Απλά είναι δίγομο αντί για 3γομο.

Άλλος ένας πολύ ευχαριστημένος εδώ.

πριν 1 λεπτό, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Μ5 / M7 για φιλικοτητα στην οδηγηση

Δεν ξέρω τι λένε τα Μ5 και ακόμα περισσότερο τα Μ7 αλλά τα Μ3 που είχε η δικιά μου ήταν σαμπώ μπροστά στα S21.

Τροποποιήθηκε από τον spyrosk42

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Δεν ξέρω τι λένε τα Μ5 και ακόμα περισσότερο τα Μ7 αλλά τα Μ3 που είχε η δικιά μου ήταν σαμπώ μπροστά στα S21.

Μερικες φορες η αποτομη συμπεριφορα ενος ελαστικου εστω και αν δεν γλυστραει ειναι αυτη που σε κραταει / τρομαζει στο να πιεσεις το μηχανακι στα ορια του. Τα συγκεκριμενα δεν ειναι τα wow λαστιχα που θα παθεις την πλακα σου αλλα ειναι πολυ "γλυκα" σε μεγαλες κλισεις, χωρις αποτομες αλλαγες συμπεριφορας. Στην Αμερικη σε μερικα σχολια που διαβασα στο revzilla για τις συγκεκριμενες σειρες αναφερονται σαν "confidence boosters". Καπως ετσι τα αισθανθηκα και εγω οταν μαθαινα το VFR σαν μηχανακι. Μετα που ειδα μεχρι που μπορω να παω, προχωρησα σε πιο..."extreme" σειρες ελαστικων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

M7 δε θα προτεινα παντως.

2 χρονια φορεμενα σε ER6 και απο βαθος πελματος,ειναι λες και τα βαλες χθες.Δε τρωγονται με τιποτα,με οτι σημαινει αυτο για το κρατημα-φρεναρισμα-ζεσταμα.

S21 θα λεγα και εγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 22/10/2017 at 7:16 ΜΜ, το μέλος Chris1981 έγραψε:

ΣΩραίος!

michelin! σ'ωραιος τυπε!

βαλε pilot power 3. ιδια με τα s21 ειναι σχεδων στην ιδια τιμη. δε θα το μετανιωσεις, ειμαι σιγουρος! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ελαστικά που φοράει η κούκλα μου είναι τα παρακάτω:

Dunlop Sportmax Qualifier 120/70-17

https://www.skroutz.gr/c/2617/lastixa-motosykletas.html?keyphrase=Dunlop+Sportmax+Qualifier+120%2F70-17&order_by=pricevat&order_dir=asc

Dunlop Sportmax Qualifier 160/60-17

https://www.skroutz.gr/c/2617/lastixa-motosykletas.html?keyphrase=Dunlop+Sportmax+Qualifier+160%2F60-17&order_by=pricevat&order_dir=asc

Έχουν γράψει σχεδόν 14.000χλμ. Είναι νωρίς ακόμα για αλλαγή. Μια γνώμη για τα Metzeler Roadtec Z8;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Z8...Εισαι σιγουρος?

Ειναι ενα τουριστικο λαστιχο για μεγαλυτερες και πιο βαριες μοτοσυκλετες που πιστευω δεν θα δουλεψει στο sv.

Γνωμη μου θα ηταν να δεις σε πιο sport ελαστικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω ιδέα από ελαστικά! Παπάκια κυκλοφορούσα από τα 90's! Θα ήθελα όμως ένα ζευγάρι που να μην ξεπερνά τα 230euro. Αυτά που φοράει κοστίζουν κάτι παραπάνω από 180.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο θα ηταν να πεις τι χρηση κανεις και τι απαιτησεις εχεις απο ενα ελαστικο ωστε να λαβεις απαντησεις απο αυτους που θελουν να σε βοηθησουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φοράω τα Michelin Pilot Power εδώ και 8κ χλμ.Δεν γλυστράνε ποτέ,ακόμα και με πάρα πολύ βροχή,δίνουν πάρα πολλή σιγουριά ακόμα και με αρκετή κλίση και γενικότερα δεν έχω κανένα παράπονο.Στην προηγούμενη μου μηχανή φορούσα τα Pilot Street και με βαριά καρδιά έβαλα άλλα,αλλά έχουν ξεπεράσει τις προσδοκίες μου.Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσο ψωμί έχουν ακόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα τα dunlop που φοράει γλιστράνε θα έλεγα αρκετά, ακόμη και σε στεγνό οδόστρωμα δεν είμαι ικανοποιημένος, γι αυτό ζήτησα τη γνώμη σας για κάτι καλύτερο αλλά όχι και αρκετά ακριβότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα Michelin Pilot power 3 μαζί με την τοποθέτηση μου βγαίνουν στα 204euro. 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Power-3.htm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος Chris1981 έγραψε:

Τα Michelin Pilot power 3 μαζί με την τοποθέτηση μου βγαίνουν στα 204euro. 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Power-3.htm

Για αυτά λέω εγώ:

https://www.skroutz.gr/s/8630195/Michelin-Pilot-Power-Front-120-70-17-58W.html

https://www.skroutz.gr/s/8630208/Michelin-Pilot-Power-Rear-160-60-17-69W.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αχά! Οπότε σύμφωνα με το συγκριτικό στο site τα αναβαθμισμένα pilot power 3 έχουν ακόμη καλύτερη απόδοση από τα απλά που προτείνεις εσύ, και δεν έχουν κάποια τρελή διαφορά στην τιμή που είναι μαζί με το κόστος τοποθέτησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 23/10/2017 at 11:06 ΠΜ, το μέλος Dant3 έγραψε:

M7 δε θα προτεινα παντως.

2 χρονια φορεμενα σε ER6 και απο βαθος πελματος,ειναι λες και τα βαλες χθες.Δε τρωγονται με τιποτα,με οτι σημαινει αυτο για το κρατημα-φρεναρισμα-ζεσταμα.

S21 θα λεγα και εγω.

Ακριβώς το ίδιο θα πω και εγώ. 

Τα έχω τώρα πάνω στο er και είμαι σε φάση αλλαγής. Δεν θα τα πρότεινα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 10/22/2017 at 7:14 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Bridgestone S20evo ή S21 (αν βγαίνει σε 160άρι).

Δαγκωτό!!!!!!

Του χρόνου με το καλό θα επιλέξω τα S21 που τα βρήκα στις διαστάσεις που φοράει η καλή μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 39 λεπτά, το μέλος Chris1981 έγραψε:

Του χρόνου με το καλό θα επιλέξω τα S21 που τα βρήκα στις διαστάσεις που φοράει η καλή μου!

το 2017 που ρωταγες αρχικα για λαστιχα,τα αλλαξες;τι εβαλες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φοράω ακόμα τα μαμίσια! Δεν ρώτησα τότε για να τα αλλάξω, αλλά για να κοιτάξω τιμές σε καλύτερα ελαστικά από αυτά που φοράει. Να έχω μια ιδέα επειδή μόνο παπάκια οδηγούσα πριν αγοράσω την suzuki.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα