Jump to content
Dimitrismaxrpm

Εργαλείο ευθυγράμμισης πίσω τροχού (wheel alignment tool)

Recommended Posts

Έμεινα!

:blink:

Μπραααααααααβοοοοοοοοο

:worshippy:

(κι εγώ θέλω να φτιάξω μια ζυγιστάθμιση τροχού που είναι το 1/2 από το δικό σου και δεν....)

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κατοχος εργου τεχνης κατασκευαζει κατι με πολυ τεχνη και μερακι

τυχαιο ????

δεν νομιζω

:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ καλη δουλεια και πολυ ωραιο αποτελεσμα :thumbsup:

Μια ερωτηση ομως, αυτο που δεν εμπιστευεσαι ειναι οι δεικτες που εχει πανω στο ψαλιδι ή η συνολικη ευθυγραμιση του ψαλιδιου;

Γιατι αν φοβασαι μονο τους δεικτες μπορεις πολυ απλα να κανεις τις μετρησεις για την ευθυγραμιση του αξονα με ενα παχυμετρο και να εισαι σωστος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες που διάβασα όλο το θέμαπροσεκτικά δεν είδα να αναφέρεις τίποτα για το αν τελικά υπάρχει απόκλιση και πόση από τη χάραξη που έχει το ψαλίδι. 

Επίσης ποτέ δε με απασχόλησε η ακρίβεια στο συγκεκριμένο θέμα, έχει τόση σημασία για καθημερινή χρήση?

Τέλος, Μπράβο για το μεράκι σου και την όμορφη κατασκευή σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο Δημήτρη!!!

Εκπληκτική δουλειά, σε κάθε φάση της.

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τέλεια δουλειά με πολύ μεράκι μπράβο σου.

Δέν κάνεις μερικές ακόμα και να της πουλάς, πιστεύω θα αξίζει τον κόπο και τον χρόνο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Gee έγραψε:

Πολυ καλη δουλεια και πολυ ωραιο αποτελεσμα :thumbsup:

Μια ερωτηση ομως, αυτο που δεν εμπιστευεσαι ειναι οι δεικτες που εχει πανω στο ψαλιδι ή η συνολικη ευθυγραμιση του ψαλιδιου;

Γιατι αν φοβασαι μονο τους δεικτες μπορεις πολυ απλα να κανεις τις μετρησεις για την ευθυγραμιση του αξονα με ενα παχυμετρο και να εισαι σωστος.

Μόνο για τους δείκτες ανησυχώ, άρα για την ευθυγράμμιση του τροχού. Η ευθυγράμμιση του ψαλιδιού σε σχέση  με το πλαίσιο είναι κάτι που δεν πρέπει να μας απασχολεί εκτός κι αν έχει υπάρξει σύγκρουση-ατύχημα. Και βέβαια είναι πιο περίπλοκο να μετρηθεί και να διορθωθεί.

Για το παχύμετρο που λες, δεν σε κατάλαβα ακριβώς. Πώς θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να κάνει αυτή την δουλειά;

πριν 1 ώρα, το μέλος hayabusas έγραψε:

Χθες που διάβασα όλο το θέμαπροσεκτικά δεν είδα να αναφέρεις τίποτα για το αν τελικά υπάρχει απόκλιση και πόση από τη χάραξη που έχει το ψαλίδι. 

Επίσης ποτέ δε με απασχόλησε η ακρίβεια στο συγκεκριμένο θέμα, έχει τόση σημασία για καθημερινή χρήση?

Τέλος, Μπράβο για το μεράκι σου και την όμορφη κατασκευή σου.

Να σου πω την αλήθεια ξέχασα έστω και να προσέξω αν η χάραξη χάνει :tooth:

Κακώς όμως και ευτυχώς που ρώτησες.

Λοιπόν, στην 1η δοκιμή με το άβαφο εργαλείο, φαίνεται πως υπάρχει λίγη απόκλιση ενώ στο τέλος την διόρθωσα.

Παρατηρώντας τον άξονα και τα χαράγματα στους οδηγούς δεν φάνηκε να αλλάζει-μετακινείται τίποτα κατά την ευθυγράμμιση. Ακόμη κι αν η διόρθωση ήταν μεγαλύτερη, πάλι δεν θα φαινόταν οπτικά τίποτα.

Αυτό συμβαίνει επειδή το γενικότερο σχήμα των οδηγών δεν έχει οξείες ακμές ώστε να βοηθά σε ακριβείς μετρήσεις. Δες:

20170927_104524.jpg

Κάτι γαϊδουρογραμμές βλέπω και στρογγυλεμένες άκρες οπότε υπάρχει μεγάλο περιθώριο μετακίνησης προτού το μάτι το αντιληφθεί.

Από όσο βλέπω πάντως δεν χάνουν ιδιαίτερα οι οδηγοί στο ψαλίδι. Μπορεί και καθόλου απλά υπάρχει το παραπάνω θέμα.

Στην καθημερινότητα το μεγαλύτερο μείον είναι η φθορά των γραναζιών και αλυσίδας φαντάζομαι. Σε απαιτητικές συνθήκες (π.χ. πίστα) βάζεις μέσα και το λάστιχο και πιθανό "τράβηγμα" στο γκάζι ή διαφορετική "πρόθεση" της μηχανής να πλαγιάσει προς μια πλευρά.

Όχι, δεν είναι πως είχα ποτέ τόσο σοβαρά προβλήματα με την μοτό μου. Πιο πολύ το έφτιξα για να το ευχαριστηθώ, για να λέμε την αλήθεια. Απλά κέρδισα και κάτι πρακτικό :biggrin:

Χαίρομαι που άρεσε και ευχαριστώ για τα καλά λόγια :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημητρη γενικα συμφωνω απολυτα σε οσα λες, ο λογος που ρωτησα ειναι για να δω αν εχεις υποψιν σου τον τροπο τον δικο μου και αν τον αμφισβητεις, για να δω αν κανω εγω κατι λαθος κιολας, αλλα και για "κουβεντα να γινεται"

Αυτο που κανω εγω λοιπον ειναι να παιρνω το παχυμετρο και να μετραω με το λαμακι που βγαινει οταν το ανοιγεις απο την γλυστρα του αξονα μεχρι την ακρη του ψαλιδιου (οι 2 κοκκινες γραμμες στην φωτο), ετσι εχεις πιο ακριβη μετρηση απο τις γραμμες του κατασκευαστη.

20170927_104524.jpg

Με το εργαλειο που κατασκευασες βεβαια, επειδη οι αποστασεις αυξανονται η μετρηση μπορει να γινει με ακομα μεγαλυτερη ακριβεια, απλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται.

Καταλαβαινω απολυτως οτι μπορει να εφτιαξες το εργαλεο απλα για το κεφι σου και πολυ καλα εκανες, αλλωστε η δουλεια ειναι αριστη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 28 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κι άμα δεν έχει ίδιο ''τελος'' το ψαλίδι σε κάθε μεριά;

δεν μου εχει τυχει ειναι η αληθεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Gee έγραψε:

Αυτο που κανω εγω λοιπον ειναι να παιρνω το παχυμετρο και να μετραω με το λαμακι που βγαινει οταν το ανοιγεις απο την γλυστρα του αξονα μεχρι την ακρη του ψαλιδιου (οι 2 κοκκινες γραμμες στην φωτο), ετσι εχεις πιο ακριβη μετρηση απο τις γραμμες του κατασκευαστη.

20170927_104524.jpg

Καλή η σκέψη και μπορεί όντως να δουλεύει. Δεν το έχω δοκιμάσει ή μετρήσει.

Ο λόγος που δεν το έκανα είναι αυτό που λέει ο flying. Θεωρητικά λοιπόν το ψαλίδι δεν προβλέπεται ντε και καλά να έχει τελείωμα ακριβείας με ακριβείς και συμμετρικές διαστάσεις. Βγαίνει από το καλούπι και το τελείωμά του μένει έτσι, δεν το ακουμπά κοπτικό και έχει κάποια απόκλιση, αν έχει.

Μετρώντας από τον άξονα του ψαλιδιού όμως υπάρχει η βεβαιότητα πως πάντα η γωνία του σε σχέση με το πλαίσιο είναι 90 μοίρες πάντα σε όλα τα μηχανάκια.

Έπειτα έχουμε και τις ανοχές της γλύστρας του άξονα. Π.χ. στο δικό μου αν ξεσφίξεις εντελώς άξονα τροχού, η γλύστρα περιστρέφεται ελαφρώς. Θα μου πεις μέτρα την στο μέσο του ύψους της... Εντάξει, ναι, αλλά ήθελα να πετύχω όση περισσότερη ακρίβεια γίνεται. :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον Dimitrismaxrpm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολύ ωραία δουλειά Δημήτρη!
Να θέσω όμως τις απορίες μου στην ακρίβεια του οργάνου..
Την απόκλιση 0,5χιλιωστων πως την μέτρησες;
Κατα την γνώμη μου εμπλέκονται πολύ άξονες , οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν πολύ την ακρίβεια της μέτρησης.
Πως ελέγχεις ότι οι πρόσθετοι άξονες είναι απόλυτα κάθετοι μεταξύ τους; διότι μια απόκλιση 5μοιρών σε κάθε αξονα (όχι εύκολα διακριτή με γυμνό μάτι)
αλλά σε μια απόσταση 15 εκκατοστών (όπως περίπου η προέκταση των αξόνων σου) δημιουργούν μια διαφορά ανάμεσα σε δυο παραλληλες ευθείες μισό εκκατοστό.
αν έχει και ο επόμενος άξονας 5 μοίρες η διαφορά γίνεται 1 εκκατοστό.. και όλα αυτά απο την μια πλευρά..
επειδή το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγώ ποιο αξιόπιστο μου φαίνονταν να σημαδεύω το κέντρο της βίδας στο λαμάκι οδηγό

Capture.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα δύο αξονάκια inox είναι πολύ σημαντικό να είναι ολόισια, διαφορετικά αχρηστεύεται το εργαλείο. Τα συγκεκριμένα τα διάλεξα και τα έκοψα εγώ από το κατάστημα με τα σιδηρικά για να είμαι σίγουρος στο τι παίρνω.

Εύκολα μπορούν να τσεκαριστούν για την ευθύτητά τους απλώς ακουμπώντας τα και τσουλώντας τα πάνω σε μια πλανισμένη μεταλλική επιφάνεια, όπως ο πάγκος ενός μηχανήματος από μαντέμι. Ακόμη και μεταξύ τους το ένα με το άλλο μπορούν να ακουμπήσουν και να περιστραφούν ενώ βρίσκονται σε επαφή. Αν δεν αφήνουν πουθενά κενό κατά την περιστροφή τους τότε όλα είναι καλά.

Αν κάποιο αξονάκι είναι στραβό κατά 5° (!) από άκρη σε άκρη, τότε όχι μόνο φαίνεται με το μάτι αλλά βάζει και τις φωνές! :tongue: 5° είναι πολύ μεγάλη απόκλιση.

Η ανοχή του μισού χιλιοστού υπολογίστηκε ως εξής:

Το όργανο μέτρησης έχει «αέρα» 0,2mm στο σημείο που κουμπώνει πάνω στο αξονάκι, ώστε να κουμπώνει χωρίς ζόρι.
image.jpg

Αυτό βέβαια του επιτρέπει να περιστραφεί κατά 1° ως εξής:
image.jpg

Οπότε έχει διάφορες πιθανές θέσεις σε εύρος 2°. Αν υποθέσουμε πως στο χειρότερο σενάριο πάει και σταθεί στο πιο ακριανό σημείο, τότε η μέτρηση χάνει 0,36mm.
image.jpg

Για να είμαι μέσα, μιας και υπάρχουν κι άλλες ανοχές όπως αυτές του μετρητή επί της ντίζας, υπολόγισα 0,5mm ανοχής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εννοουσα να ειναι ειναι στραβος ο αξονας αλλα μηπως η ευθυγράμμιση του μεσα απο τον αξονα της πισω ροδας ή του αξονα του ψαλιδιου να εχει αποκλιση καποιων μοιρων..  

Εκανες πολυ ωραια δουλεια Δημητρη Μπράβο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να 'σαι καλά!

Η παραλληλότητα των αξόνων της μηχανής με των λεπτών inox είναι σίγουρη αφού βασίζεται στους αλουμινένιους κώνους. Οι κώνοι φτιάχτηκαν στον τόρνο με τις μοίρες κλίσης που έπρεπε και τρυπήθηκαν στο κέντρο τους χωρίς να ξεσφιχτούν στο ενδιάμεσο από το τσοκ. Έτσι είναι εγγυημένο το ότι ο κατά μήκος άξονας του κώνου είναι ο ίδιος με τον κατά μήκος της τρύπας. Συνεπώς ο κώνος δεν είναι έκκεντρος σε σχέση με την τρύπα που έχει.

Στην τοποθέτηση επί της μηχανής πάλι δεν μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και να σφιχτούν στραβά τα αξονάκια λόγω των σημείων έδρασης και της -χωρίς ανοχές- εφαρμογής των κώνων με τους inox άξονες  :thumbsup1:

Μπορεί να φαίνεται δυσνόητο αλλά αν το πιάσεις στο χέρι σου και το τοποθετήσεις θα καταλάβεις αμέσως το γιατί δεν υπάρχει η απόκλιση που φοβάσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα