Jump to content

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Κοίταξε το όμορφο είναι υποκειμενικό πάντα είτε είναι παπί, μηχανή, αμάξι, γυναίκες ή το οτιδήποτε. Εμένα το Χ δεν με χαλάει στον σχεδιασμό απλά έχω την εντύπωση οτι είναι σχετικά μικροκαμωμένο κάπως. Δεν είναι κακό απλά το Address επειδή είναι πολύ πιο στιβαρό το θεωρώ κάπως καλύτερο. Τώρα απο άποψη τιμής, Yamaha είναι τι περίμενες; Η Yamaha είναι η μόνη εταιρία που έχει εξωφρενικά τεράστιες τιμές. Ναι έχει άλλες τεχνολογίες όπως το Diasil (αν και η Suzuki έχει κάτι ανάλογο το SCEM...Suzuki Composite Electrochemical Material) για προστασία του κυλίνδρου κλπ. Ωστόσο έχει 4 βαλβίδες και είναι υδρόψυκτο. Τώρα ναι μετράνε και αυτά στο να ανεβαίνει η τιμή του αλλά όσο αναφορά την υδρόψηξη θα τους πείραζε να το κάνανε αερόψυκτο ή να έβγαινε έστω σε μια υδρόψυκτη έκδοση; Δεν είναι το μοτέρ του R1 να βγάζει τρελή θερμότητα.

Δεν είναι η μόνη φίλε Τάσο. Και η Honda το ίδιο φονιάς είναι.

Το νεο Crypton R ας πουμε το γνωστο Crypton 110 έχει μόνο 1.700 αν δεν κάνω λάθος και η τιμη είναι λίίιιιγο πιο σοβαρή τουλάχιστον. Κατασκευάζεται στην Κίνα, απο την Jianshe μια εταιρεία που συνεργάζονται μεταξύ τους χρόνια και είναι απο τους καλύτερους Κινέζικους κατασκευαστές δίκυκλων. Μάλιστα το κακό για την Yamaha, και αυτο δεν κοιτάει ο κόσμος ως προς το μηχανικό κομμάτι, είναι οτι ο ΊΔΙΟΣ κινητηρα του R είναι ο ίδιος με το Gemini Ark  10 κ.εκ. πιο πάνω! Στην ουσία απο ανταλλακτικά έχει της Yamaha αλλα θα έχει και μια απόσβεση περίπου 300 -350 ευρω κάτω ενω η ποιότητα κατασκευής φαίνεται οτι είναι όλοιδια. Πατάω φρένο πανω σε αυτο γιατι ψιλοξεφευγω τώρα. 

Σαν παπί το Χ δεν μου άρεσε ποτέ. Δεν το έχω οδηγήσει αλλά και που το έχω δει εν κινησει μόνο στις καρφωτες που έχει ενω το μπροστά γρανάζι (νομίζω 15άρι φοράει) που φοράει είναι μεγάλο, το κάνει να είναι "τσίτα στα γκάζια". Και εγω που το είχα με 15 μπροστά πηγαίνει λες οδηγούσα παπί με 130 κ.εκ. Τώρα που φοράω το μανίσιο, πάλι έχει μαζέψει σαν απόδοση ως προς την ιπποδυναμη. 

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 12 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Δεν είναι η μόνη φίλε Τάσο. Και η Honda το ίδιο φονιάς είναι.

Το νεο Crypton R ας πουμε το γνωστο Crypton 110 έχει μόνο 1.700 αν δεν κάνω λάθος και η τιμη είναι λίίιιιγο πιο σοβαρή τουλάχιστον. Κατασκευάζεται στην Κίνα, απο την Jianshe μια εταιρεία που συνεργάζονται μεταξύ τους χρόνια και είναι απο τους καλύτερους Κινέζικους κατασκευαστές δίκυκλων. Μάλιστα το κακό για την Yamaha, και αυτο δεν κοιτάει ο κόσμος ως προς το μηχανικό κομμάτι, είναι οτι ο ΊΔΙΟΣ κινητηρα του R είναι ο ίδιος με το Gemini Ark  10 κ.εκ. πιο πάνω! Στην ουσία απο ανταλλακτικά έχει της Yamaha αλλα θα έχει και μια απόσβεση περίπου 300 -350 ευρω κάτω ενω η ποιότητα κατασκευής φαίνεται οτι είναι όλοιδια. Πατάω φρένο πανω σε αυτο γιατι ψιλοξεφευγω τώρα. 

Σαν παπί το Χ δεν μου άρεσε ποτέ. Δεν το έχω οδηγήσει αλλά και που το έχω δει εν κινησει μόνο στις καρφωτες που έχει ενω το μπροστά γρανάζι (νομίζω 15άρι φοράει) που φοράει είναι μεγάλο, το κάνει να είναι "τσίτα στα γκάζια". Και εγω που το είχα με 15 μπροστά πηγαίνει λες οδηγούσα παπί με 130 κ.εκ. Τώρα που φοράω το μανίσιο, πάλι έχει μαζέψει σαν απόδοση ως προς την ιπποδυναμη. 

Καλά όλες οι εταιρίες οι Ιαπωνικές συνεργάζονται εδω και χρόνια με τουλάχιστον μια Κινέζικη ή μια απο Μαλαισία ή Ταϊβάν. Πχ η Kymco ξεκίνησε σαν εταιρία για ανταλλάκτικα της Honda στην συνέχεια έγινε μια απο τις πιο ανεπτυγμένες στον τομέα των δίκυκλων. Ήδη το μοτερ στα Jetix είναι βασισμένα σε αυτά του Astrea απο οτι άκουσα. Το ίδιο και η Modenas με την Kawasaki και η Suzuki με μια άλλη νομίζω την Hyosung. Και ναι είναι απόλυτα λογικό να έχουνε ίδια ανταλλακτικά μεταξύ τους άμα το σκεφτεί έτσι κάποιος. 

Άσχετη ερώτηση. Εμένα τώρα το Suzuki έχει 14αρι μπροστά γρανάζι, άμα βάλω 15αρι τι θα γίνει ακριβώς; Το πίσω 34αρι είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Εγώ πάλι το λέω δεν είχα ποτέ θέματα απο την οδήγηση του (προσοχή ΔΕΝ μιλάω για το μοτέρ του εξάλλου και το Address και το Innova ίδιο μοτέρ έχουνε σχεδόν). Υπάρχουνε και χειρότερα βέβαια. Εξάλλου τόσο και το Address όσο και το Innova απλά παπάκια είναι. Δεν έχουνε φτιαχτεί για πίστα για δρόμο φτιαχτήκανε. Εφώσον εμένα με ικανοποιεί σε ότι διαδρομή έχω κάνει τότε δεν έχω παράπονο. Το απόλυτο τεστ για το παπί μου είναι στο μέλλον ίσως το μικρό ταξίδι Βόλο-Λάρισα και Λάρισα-Βόλο που συνολικά είναι 60 να πας και 60 να έρθεις...συνολικά 120 όλα μαζί. Το μόνο που φοβάμαι είναι επειδή έχω φιλτροχοάνη και λογικά θα ξαναβάλω την ΝΟΒ1 για εξάτμιση μην μείνω απο βενζίνη τίποτα...γιατί περισσότερος αέρας = περισσότερο καύσιμο απο το injection. 

Ώπα, λάθος αδερφέ. Περισσότερο καυσιμο δεν έχεις. Με το φίλτρο και την εξάτμιση έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΡΩΣΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ. Έχεις καλύτερης ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ μείγμα όχι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ βενζίνη, μην τα μπερδεύεις. Εαν το τερματίζεις στο ταξιδάκι σου που και που κομπλε, εαν φύγεις και το έχεις μονοκοπανια στην 4η ε, τότε παίζει να μείνεις. Με το που έβαλα την NOB1 είχα λιγότερη κατανάλωση απο οτι με την εργοστασιακή, γιατί η κατεργασία του μείγματος στον κινητήρα είναι πιο αποδοτική λόγω ΟΞΥΓΟΝΟΥ αλλα και καλής βενζίνης.

πριν 4 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Καλά όλες οι εταιρίες οι Ιαπωνικές συνεργάζονται εδω και χρόνια με τουλάχιστον μια Κινέζικη ή μια απο Μαλαισία ή Ταϊβάν. Πχ η Kymco ξεκίνησε σαν εταιρία για ανταλλάκτικα της Honda στην συνέχεια έγινε μια απο τις πιο ανεπτυγμένες στον τομέα των δίκυκλων. Ήδη το μοτερ στα Jetix είναι βασισμένα σε αυτά του Astrea απο οτι άκουσα. Το ίδιο και η Modenas με την Kawasaki και η Suzuki με μια άλλη νομίζω την Hyosung. Και ναι είναι απόλυτα λογικό να έχουνε ίδια ανταλλακτικά μεταξύ τους άμα το σκεφτεί έτσι κάποιος. 

Άσχετη ερώτηση. Εμένα τώρα το Suzuki έχει 14αρι μπροστά γρανάζι, άμα βάλω 15αρι τι θα γίνει ακριβώς; Το πίσω 34αρι είναι.

Θα μακρυνει η μετάδοση σου αλλα θα χάσεις ροπή. Εαν ο Βόλος είναι μια ευθεία, σε συμφέρει αν όχι, τότε άστο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Ώπα, λάθος αδερφέ. Περισσότερο καυσιμο δεν έχεις. Με το φίλτρο και την εξάτμιση έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΗΡΩΣΗ ΟΞΥΓΟΝΟΥ. Έχεις καλύτερης ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ μείγμα όχι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ βενζίνη, μην τα μπερδεύεις. Εαν το τερματίζεις στο ταξιδάκι σου που και που κομπλε, εαν φύγεις και το έχεις μονοκοπανια στην 4η ε, τότε παίζει να μείνεις. Με το που έβαλα την NOB1 είχα λιγότερη κατανάλωση απο οτι με την εργοστασιακή, γιατί η κατεργασία του μείγματος στον κινητήρα είναι πιο αποδοτική λόγω ΟΞΥΓΟΝΟΥ αλλα και καλής βενζίνης.

Οκ ίσως μου φάνηκε οτι τραβάει περισσότερο καύσιμο. Όχι δεν σκοπεύω να το τελικιάσω στο φούλ. Περίπου 90κατι χιλιόμετρα είναι καλά υποθέτω. Τώρα με 15αρι γρανάζι μπροστά, τι εννοούσες οτι έμοιαζε λες και οδηγάς 130αρι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Οκ ίσως μου φάνηκε οτι τραβάει περισσότερο καύσιμο. Όχι δεν σκοπεύω να το τελικιάσω στο φούλ. Περίπου 90κατι χιλιόμετρα είναι καλά υποθέτω. Τώρα με 15αρι γρανάζι μπροστά, τι εννοούσες οτι έμοιαζε λες και οδηγάς 130αρι;

Φίλε, με 15άρι μπροστα σε 10 δευτ. έπιανα τα 100 χλμ σε ευθεία. Τώρα με 13ρι που λεει η Keeway (της Κίνας) κόντυνε η μετάδοση και έχασα τελική. Η συμπεριφορά στην πάπια άλλαξε κατευθείαν, έπρεπε να αλλάξω αλυσιδογράναζα και είπα να βάλω το 13 αρι μπροστα πάλι για να μην τρέχω σφεντόνα στην πόλη. Τα 2/4 του γκαζιού άνοιγα και έφτανα τα 90 χλμ! Τώρα κόμπιασε λίγο γιατί δεν γίνεται να βαρανε οι βαλβίδες σαν τρελές, θα θελουν πιο σύντομα ρύθμιση μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Φίλε, με 15άρι μπροστα σε 10 δευτ. έπιανα τα 100 χλμ σε ευθεία. Τώρα με 13ρι που λεει η Keeway (της Κίνας) κόντυνε η μετάδοση και έχασα τελική. Η συμπεριφορά στην πάπια άλλαξε κατευθείαν, έπρεπε να αλλάξω αλυσιδογράναζα και είπα να βάλω το 13 αρι μπροστα πάλι για να τρέχω σφεντόντα στην πόλη. Τα 2/4 του γκαζιού άνοιγα και έφτανα τα 90 χλμ! Τώρα κόμπιασε λίγο γιατί δεν γίνεται να βαρανε οι βαλβίδες σαν τρελές, θα θελουν πιο σύντομα ρύθμιση μετά.

Αρα μειώνει το άνοιγμα αλλά ανεβάζει πιο γρήγορα χιλιόμετρα απο 2α ας πούμε; Το οτι θα δώσει παραπάνω τελική το ξέρω. Το πίσω γρανάζι το άλλαξα το καλοκαίρι (RK 34αρι είναι) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Αρα μειώνει το άνοιγμα αλλά ανεβάζει πιο γρήγορα χιλιόμετρα απο 2α ας πούμε; Το οτι θα δώσει παραπάνω τελική το ξέρω. Το πίσω γρανάζι το άλλαξα το καλοκαίρι (RK 34αρι είναι) 

Άρα το παπί με μεγαλύτερο γρανάζι σε ανηφόρα θα βασανίζεται λίγο γιατι δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί με την μία, όμως η τελικη σου στην ευθεία θα χτυπάει κόκκινο σε χρόνο ντε τε. Με μικρότερο γρανάζι ας πουμε, κερδίζεις ροπή και τις ανηφόρες τις ανεβάινει όπως ενα αυτοκίνητο περίπου. Τώρα θα σου πω διαφορές που έχω με 15 και με 13 μπροστά:

- 15άρι 

1η: 25-30 χλμ

2η: 65-70 χλμ

3η: 90χλμ

4η: 100 χλμ έως και 115

- 13άρι

1η: 20 χλμ

2η: 50 χλμ

3η: 65 χλμ

4η δεν το έχω τερματίσει ακόμη με NOB1. Με την μανίσια που έδειχνε 90-95 χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Άρα το παπί με μεγαλύτερο γρανάζι σε ανηφόρα θα βασανίζεται λίγο γιατι δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί με την μία, όμως η τελικη σου στην ευθεία θα χτυπάει κόκκινο σε χρόνο ντε τε. Με μικρότερο γρανάζι ας πουμε, κερδίζεις ροπή και τις ανηφόρες τις ανεβάινει όπως ενα αυτοκίνητο περίπου. Τώρα θα σου πω διαφορές που έχω με 15 και με 13 μπροστά:

- 15άρι 

1η: 25-30 χλμ

2η: 65-70 χλμ

3η: 90χλμ

4η: 100 χλμ έως και 115

- 13άρι

1η: 20 χλμ

2η: 50 χλμ

3η: 65 χλμ

4η δεν το έχω τερματίσει ακόμη με NOB1. Με την μανίσια που έδειχνε 90-95 χλμ.

Κοίτα εμένα η 4η ήδη βαράει 100 με 110 μερικές φορές και 120 άμα ζοριστεί πολύ. Αρα υποθέτω δεν θα είναι αναγκαία η αλλαγή σε 15αρι; Και Πήλιο δεν ανεβαίνω συχνά για να είμαι ειλικρίνης. Αμα τύχει και ανέβω το πολύ πολύ να παίζω με 1η και 2α η αλήθεια είναι (σε περίπτωση που βάλω 15αρι μπροστά).

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Κοίτα εμένα η 4η ήδη βαράει 100 με 110 μερικές φορές και 120 άμα ζοριστεί πολύ. Αρα υποθέτω δεν θα είναι αναγκαία η αλλαγή σε 15αρι; Και Πήλιο δεν ανεβαίνω συχνά για να είμαι ειλικρίνης. Αμα τύχει και ανέβω το πολύ πολύ να παίζω με 1η και 2α η αλήθεια είναι.

Ότι θες, θελεις ταχύτητα ενα δοντι πανω. Θες ροπή ένα δόντι κάτω. Στην εκκίνηση με 15αρι χάνεις πολυ σε αντίθεση με το 13. Σήμερα που ξεκίνουσα στα φανάρια, μόνο σουζα δεν μου έκανε και πρέπει τωρα να το συνηθίσω. Πάντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις, να ξέρεις το εξης: ενας μάστορας μου είπε πως η σχέση μετάδοσης των γραναζιων είναι 1 προς 4. Δηλαδή εαν το μπροστινο το κανεις 15 και θες να μείνει όπως το έχεις, πρέπει να πας να αγοράσεις ενα 39άρι γρανάζι. Το έψαξα λίγο και είδα οτι είχε δίκαιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ άρα αμα εγω βάλω 15αρι μπρος και 39αρι πισω θα εχω και τελίκες μεγαλύτερες και ίδιο τράβηγμα; Σορυ για τις άπειρες ερωτήσεις αλλά απο γραναζώματα μαθαίνω ακόμα :( 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πειράζει φίλε , "ρωτωντας πας στην πόλη". Ο μάστορας μου είπε οτι εαν δεν μπορείς να βάλεις 13-37, πας μετα στο 15-39, δηλαδή πάλι θα έχεις την ίδια ροπή. Άρα, πάλι χάνεις απο τελική. Απο τελική θα κερδίσεις αν αλλάξεις ΜΟΝΟ το μπροστα και το ρίξεις δυο δόντια κάτω, γι'αυτό αν είχες διαβάσει τότε για το Jetix έλεγαν οτι το μπροστα γρανάζι (νομίζω) είναι μεγάλο (λογω των πολλών δοντιών) ωστόσο συνιστούσαν να έβαζες ενα με δυο δόντια λιγότερο. Αυτα στα λεω γιατί τα έπαθα και μου είπε και αυτός για την σχέση μετάδοσης κίνησης 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Δεν πειράζει φίλε , "ρωτωντας πας στην πόλη". Ο μάστορας μου είπε οτι εαν δεν μπορείς να βάλεις 13-37, πας μετα στο 15-39, δηλαδή πάλι θα έχεις την ίδια ροπή. Άρα, πάλι χάνεις απο τελική. Απο τελική θα κερδίσεις αν αλλάξεις ΜΟΝΟ το μπροστα και το ρίξεις δυο δόντια κάτω, γι'αυτό αν είχες διαβάσει τότε για το Jetix έλεγαν οτι το μπροστα γρανάζι (νομίζω) είναι μεγάλο (λογω των πολλών δοντιών) ωστόσο συνιστούσαν να έβαζες ενα με δυο δόντια λιγότερο. Αυτα στα λεω γιατί τα έπαθα και μου είπε και αυτός για την σχέση μετάδοσης κίνησης 

Ωραία άρα θα έχω μεν ροπή αλλά και η τελική θα ανέβει ταυτόχρονα όχι πολύ όμως; Για το Jetix το μόνο που διάβασα είναι οτι έχει μικρές σχέσεις γενικά. Τώρα για το γρανάζωμα του δεν έχω ιδέα. Αν και τώρα τελευταία το ψήνω στο δικό μου να αλλάξω ένα γρανάζι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ωραία άρα θα έχω μεν ροπή αλλά και η τελική θα ανέβει ταυτόχρονα όχι πολύ όμως; Για το Jetix το μόνο που διάβασα είναι οτι έχει μικρές σχέσεις γενικά. Τώρα για το γρανάζωμα του δεν έχω ιδέα. Αν και τώρα τελευταία το ψήνω στο δικό μου να αλλάξω ένα γρανάζι. 

Ακριβώς, όσο για το Jetix καπου το πήρε το μάτι μου αυτο που σου γράφω, νομίζω στο mrbike.gr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε τότε δεν αξίζει. Ήδη ένα γρανάζι κάνει κάνα 10αρικο απο όσο ξέρω τώρα δεν γίνεται να δώσω και για τα 2 μαζί. Το θέμα είναι οτι γενικά δεν θέλω σε υψηλές ταχύτητες να ζορίζεται πολύ, θέλω δηλαδή να λειτουργεί άνετα άρα άμα του βάλω 13αρι θα φτάσει 90κατι με 100 τελική αλλά θα λειτουργεί στον κόφτη ενω τώρα κόφτη βαράει στα 120 και κάτι λίγα παραπάνω. Με δεδομένο οτι άνοιγμα (η 1η φτάνει 40 με 45 σπασμένη) τότε άμα βάλω 15αρι και αρχίζει να μαζεύει στροφές ο κινητήρας όντως θα φτάνει πιο γρήγορα τελικές. Και φυσικά θα λειτουργεί πιο ήρεμα υποθέτω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Δεν πειράζει φίλε , "ρωτωντας πας στην πόλη". Ο μάστορας μου είπε οτι  1.εαν δεν μπορείς να βάλεις 13-37, πας μετα στο 15-39, δηλαδή πάλι θα έχεις την ίδια ροπή. Άρα, πάλι χάνεις απο τελική.2.  Απο τελική θα κερδίσεις αν αλλάξεις ΜΟΝΟ το μπροστα και το ρίξεις δυο δόντια κάτω, γι'αυτό αν είχες διαβάσει τότε για το Jetix έλεγαν οτι το μπροστα γρανάζι (νομίζω) είναι μεγάλο (λογω των πολλών δοντιών) ωστόσο συνιστούσαν να έβαζες ενα με δυο δόντια λιγότερο. Αυτα στα λεω γιατί τα έπαθα και μου είπε και αυτός για την σχέση μετάδοσης κίνησης 

Γιάννη ο συλλογισμός σου είναι λάθος.

1.Όταν μεγαλώνουμε το μπροστινό γρανάζι κατά 2 δόντια δεν πάει να πει ότι μεγαλώνουμε και το πίσω πάλι 2 δόντια.Αν βάλεις 15 μπροστά τότε για να έχει την ίδια 'ροπή' πρέπει να βάλεις πίσω 43. (37/13=2,85).

2.Εδώ θα κερδίσεις επιτάχυνση και όχι τελική.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Γιάννη ο συλλογισμός σου είναι λάθος.

1.Όταν μεγαλώνουμε το μπροστινό γρανάζι κατά 2 δόντια δεν πάει να πει ότι μεγαλώνουμε και το πίσω πάλι 2 δόντια.Αν βάλεις 15 μπροστά τότε για να έχει την ίδια 'ροπή' πρέπει να βάλεις πίσω 43. (37/13=2,85).

2.Εδώ θα κερδίσεις επιτάχυνση και όχι τελική.

Δεν τα λεω αυτόβουλα εγω karellen, o μάστορας μου τα είπε. Είναι πολυ λογικό το σχολιο σου αλλα γιατί 43;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος karellen έγραψε:

Εσύ τι θεωρείς σωστό;

Βασικά αυτό που λέει ο ίδιος έχει επίσης μια λογική γιατί μετα η σχέση μετάδοσης κίνησης απο 1 προς 4 θα παει απο 1 προς 8;; Δηλαδή το διπλάσιο; Θα έχεις παρα πολυ ροπή μετά και θα κόψει πολυ ταχύτητα στο παπί. Η 1η τώρα εμενα φτάνει μεχρι τα 20 βια-βια, αν βαλω 15-43 θα έχω 10 χλμ;;; Είναι λίγο κουφο αλλα απο την αλλη η επιτάγχυνση που ανέφερες αποκτα μια λογική. 

Η Africa του πατέρα μου φοράει 15-44 και αλλα η σχέση δεν είναι 1 προς 4 εδω αλλα 1 προς 9. Τώρα μπερδεύτηκα και εγω. Μάλλον διαφέρει μια μεγαλη μηχανη εδω απο μια μικρομεσαία ας πουμε οπως η 125.. :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή τα έχεις λίγο μπερδέψει:  :biggrin: Ο κανόνας ισχύει για όλες τις μηχανές ανεξαρτήτως κυβικών.

Επεμβαίνοντας στα γρανάζια αλλάζουμε την τελική σχέση μετάδοσης της ροπής η οποία βρίσκεται εύκολα διαιρώντας το μικρό νούμερο δια του μεγάλου.(κανονικά διαιρείς τις διαμέτρους των γραναζιών αλλά μπακαλίστικα μπορούμε επίσης και με τα δόντια τους). Οπότε 13/37 =0,35 ενώ 15/39=0,38,βλέπουμε δηλαδή ότι δεν ''έχεις την ίδια ροπή'' που λέει ο μάστορας.

Το 43 που έγραψα παραπάνω είναι ένας άλλος (αντίστροφος από τον παραπάνω) πρακτικός τρόπος να υπολογίζεις και να αντιστοιχείς τα γρανάζια:Διαιρείς το πίσω 37 δια του εμπρός 13 και βγαίνει 2,85 δηλαδή η σχέση του ΠΙΣΩ με το ΜΠΡΟΣΤΑ είναι 2,85. Για να έχεις λοιπόν την ίδια ροπή --> εάν βάλεις 15 μπροστά το΄τε πίσω πρέπει να βάλεις 15*2,85=42,7 (43) δόντια.

Η Άφρικα του πατέρα σου είναι περίπου στο 1 προς 3 (44/15) δηλαδή το πίσω είναι σχεδόν τριπλάσιο από το μπρος.Το 1 προς 9 πως προκύπτει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Τελικά αξίζει να βάλω 15αρι μπροστά ή οχι :_zeppelin:

Αν  δεν παίρνεις ποτέ δικάβαλο δοκίμασε. Αν παίρνεις άστο όπως είναι, κρίμα είναι το μηχανάκι. Πάντως να ξέρεις ότι θα δουλεύει σαν να το έχει φάει η ταλαιπωρία. Μπορεί να δείς και μικρότερη τελική λόγω κρεμάσματος. Απλά θα δουλεύει με λιγότερες στροφές φαντάσου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 52 λεπτά, το μέλος strokt up έγραψε:

Αν  δεν παίρνεις ποτέ δικάβαλο δοκίμασε. Αν παίρνεις άστο όπως είναι, κρίμα είναι το μηχανάκι. Πάντως να ξέρεις ότι θα δουλεύει σαν να το έχει φάει η ταλαιπωρία. Μπορεί να δείς και μικρότερη τελική λόγω κρεμάσματος. Απλά θα δουλεύει με λιγότερες στροφές φαντάσου.

Άμα είναι για χάρη δικάβαλου τότε οχι. Παίρνω συχνά την κοπέλα μου αρα ας το αφήσω...καλύτερα να μην πάρω καμιά μπιέλα στο χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω πω τα έχασα, εγω όλα αυτα τα έμαθα βάσει των εμπειριών μου. Ο μάστορας ας πουμε, μου εξήγησε ότι στα μηχανάκια η σχέση μετάδοσης είναι 1 προς 4, εγω δεν θα επιμείνω καθώς δεν είμαι 100% γνώστης αλλά έχω μια εμπειρία απο όλα αυτα που είδα. Φίλε μου karellen, ευχαριστώ για την εξήγηση θα το έχω υπόψην μου, αν και λίγο εως πολυ μπερδεμένα. :_zeppelin:

Τάσο, βάσει των εμπειριών που είχα εγω αυτό ξέρω: οταν ενα γρανάζι είναι μεγαλύτερο μπροστα παρατήρησα οτι είχα μεγαλύτερη τελική, τώρα αν είχα επιτάγχυνση εξίσου το είχα προσέξει. Με το 13 που φοράω, έχω καλύτερη ανταπόκριση στην εκκίνηση και σε περίπτωση συνεπιβάτη αλλα όχι ραγδαία όμως... η μετάδοση έχει "κοντύνει". Αυτα είδα, αυτα παρατήρησα. Τώρα, ούτε διαιρέσεις έκανα, ούτε μηχανικες αλχημείες. Εγω είδα οτι η ταυτότητα της πάπιας γράφει 13-37 και ακόυγοντας τον αντιπρόσωπο της DID και βέβαια της QJ, έβαλα το 13-37 για τις απαιτήσεις της πόλης μου, αυτά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@GiannisTs Βασικά, καλημέρα σας xD Λοιπόν, όπως βλέπω και στο Gearing Commander. Με το μαμά γρανάζωμα (14/34) και στις ψηλές που μπορεί να φτάσει το μοτέρ (ας πούμε 9800RPM?) είναι τα εξής απο όσο έχω δει και εγω ο ίδιος

1η = 40 km/h (45 σπασμένη)

2α = 65 km/h (70 σπασμένη)

3η = 90 km/h (μπορεί να φτάσει και 100 σπασμένη όπου και βαράει κόφτη)

4η = όσο φτάσει...έχω δει απο 100 μέχρι και 120 σε κατηφόρες. Σε τέρμα επίπεδο δρόμο με χαμηλή αντίσταση αέρα φτάνει 110.

Τώρα με βάση το Gear Commander με το 15/34 θα είναι κάπως έτσι (δεδομένο οτι είμαι πάλι στις 9800 στροφές ανα λεπτό)

1η = 65.8 km/h

2α = 77.1 km/h

3η = 106.4 km/h

4η = 130.8 km/h

Μπορώ να πω οτι θα μακρύνει πολύ η μετάδοση. Φοβάμαι οτι σε τράβηγμα θα χάσω αρκέτα η αλήθεια είναι. Στο manual εμένα δεν λέει κάτι για γρανάζωμα, λέει απλά οτι είναι 14/34.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@GiannisTs Βασικά, καλημέρα σας xD Λοιπόν, όπως βλέπω και στο Gearing Commander. Με το μαμά γρανάζωμα (14/34) και στις ψηλές που μπορεί να φτάσει το μοτέρ (ας πούμε 9800RPM?) είναι τα εξής απο όσο έχω δει και εγω ο ίδιος

1η = 40 km/h (45 σπασμένη)

2α = 65 km/h (70 σπασμένη)

3η = 90 km/h (μπορεί να φτάσει και 100 σπασμένη όπου και βαράει κόφτη)

4η = όσο φτάσει...έχω δει απο 100 μέχρι και 120 σε κατηφόρες. Σε τέρμα επίπεδο δρόμο με χαμηλή αντίσταση αέρα φτάνει 110.

Τώρα με βάση το Gear Commander με το 15/34 θα είναι κάπως έτσι (δεδομένο οτι είμαι πάλι στις 9800 στροφές ανα λεπτό)

1η = 65.8 km/h

2α = 77.1 km/h

3η = 106.4 km/h

4η = 130.8 km/h

Μπορώ να πω οτι θα μακρύνει πολύ η μετάδοση. Φοβάμαι οτι σε τράβηγμα θα χάσω αρκέτα η αλήθεια είναι. Στο manual εμένα δεν λέει κάτι για γρανάζωμα, λέει απλά οτι είναι 14/34.

Καλημέρα, οπότε τι σκέφτεσαι;;; Να ξέρεις οτι με την εξάτμιση πιθανόν θα διορθωθει το μειονέκτημα του τραβήγματος αν εχεις όμως το db booster ή γυμνη την μπούκα. Θα μου πεις, τι σχέση έχει αυτό; Δεν μπορω να απαντήσω με απόλυτη σιγουρια, αλλα πιστεύω οτι ο κινητήρας σου θα διευκολυνθεί αρκετα έτσι. Έτσι παρατήρησα και εγω. Αποφασίζεις και πράττεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα