Jump to content

Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Αυτά σίγουρα θα γίνουνε, αλλά εκτός απο αυτά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να πάει έστω και λίγο καλύτερα; Το οτιδήποτε.

Υπάρχουν ποικίλλα πράγματα για να πάει "λίγο καλύτερα", αλλά η σχέση τιμής/αποτελέσματος θα είναι τραγική. Σκέψου για παράδειγμα, βάζεις μια πιο ελεύθερη εξάτμιση (απελευθερώνεις εξαγωγή) και μια φιλτροχοάνη (απελευθερώνεις εισαγωγή), συνεπώς πρέπει να ρυθμίσεις το μίγμα βενζίνης αέρα καθώς τώρα είναι πιο φτωχό. Όμως, το μηχανάκι σου είναι injection (δεν είναι καρμπυρατέρ να πεις ότι θα πάρεις κάνα ζιγκλέρ και θα το ρυθμίσεις μόνος σου σχετικά οικονομικά), άρα χρειάζεται να ρυθμιστεί από τον εγκέφαλο (δουλειά που δεν μπορείς να την κάνεις μόνος σου). Αυτό θα κοστίσει πολλά €€€ και, επειδή το μοτέρ του παπιού είναι μικρού κυβισμού και επιδόσεων, η διαφορά θα είναι αμελητέα για το κόστος. 

Φτιάξε τα θέματα του, κάνε υπομονή να βγάλεις Α2 και πάρε ένα μεγαλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κάντου ενα καλό σέρβις αλλαξε λαδια μπουζι φιλτρα, ρυθμισε το injection σε μηχανικό, σωστή πίεση ελαστικών-αλλαγη ελαστικών και αλλαξε αλυσιδογραναζα.

Μετα απ όλα αυτα θα πηγαινει καλύτερα το μηχανάκι σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@The Dread Rider Όσο αναφορά το φίλτρο αέρα, ένα παιδί με το ακριβώς ίδιο μηχανάκι με το δικό μου έχει βάλει χοάνη (και εξάτμιση μαζί) και δεν έχει προβλήματα εδώ και 1μιση χρόνο. Ίσα ίσα το γκάζι έχει καλύτερη απόκριση και τσιτώνει καλύτερα μου είπε (το μόνο πράγμα που θέλει προσοχή είναι όταν το πλένεις, μου λέει, να βάζεις σακούλα γύρω απο το φίλτρο γιατί υπάρχει μικρή πιθανότητα να πάρει λίγο νερό μέσα). Άρα πιστεύω είναι και αυτό ένα μικρό θετικό. Εξάτμιση έχω ήδη μια ΝΟΒ1 την οποία μπορώ να την ξαναβάλω. Συνεπώς εισαγωγή-εξαγωγή είμαι ΟΚ πιστεύω. 

@VaG3 Λάδια του άλλαξα πριν έναν μήνα (Motul 5100 15W-50). Μπουζί έχει έναν χρόνο τώρα που το άλλαξα (NGK φοράει) όπως και τα λάστιχα. Όσο για την σωστή πίεση θα το φροντίσω να τα φουσκώσω σήμερα κιόλας. Τώρα περί αλυδιδογραναζιών. Όταν άλλαξα λάδια, άλλαξα και την αλυσίδα αλλά και το πίσω γρανάζι (και τα δυο τους ειναι RK). Το μπροστά ίσως το αλλάξω γιατί σκέφτομαι απο 14αρι να το κάνω 13αρι. Φίλτρο λαδιού θα βοηθήσει άμα αλλάξω κάποια στιγμή;

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου νομίζω φταις εσύ. 

Αντί να δώσεις 200ευρω για να βάλεις πρόγραμμα  δώσε 200 και κάντο μηχανάκι γιατί  αν ισχύουν αυτά που λες  τότε  δεν έχεις μηχανάκι.  

Έχω το ίδιο ακριβώς.  

Έχω 50000 χλμ χοντρικά. 

Οι διακόπτες λειτουργούν κανονικα

Τριξιμο στα πλαστικά  ΔΕΝ ξέρω τι σημαίνει.  Και  έχω κάνει και "onoffαδες" με   το παπί. 

Τότε έσπασε το πίσω φανάρι αλλά φυσικά εφταιγα  εγώ. 

Η Μίζα παίρνει με την πρώτη- δεύτερη  φορά πάντα.   Δύο φορές θέλει όταν έχω να το κινησω  μήνες. 

Μπαταρία φοράω ακόμα την μαμά και είναι μοντέλο 2008. 

Δεν την φορτιζω.  Αν το καβαλησω μετά από δύο μήνες,  το βάζω με μανιβελα  αμέσως και μετά μέχρι να το ξαναπαρατησω έχω πάντα μίζα.  

Και εγώ έχω θέματα με άκυρα σβησιματα  στο φανάρι που και που,  αλλά δεν το κατηγορώ μιας και επειδή το έχω παρατήσει ίσως θέλει καμία βαλβιδουλα ρύθμιση. 

Στα 45000 περίπου μου βαρεσε σασμαν,  το γνωστό πρόβλημα  της 3ης.

Δεν έχω αλλάξει ούτε λάμπα. 

Βενζίνη και λάδια φίλτρα λαστιχα μόνο 

Ναι είναι  μάλλον το πιο αργό 125αρι, αλλά εμένα δεν με νοιάζει. 

Πιάνει 100 100ποσα,  αλλά μου αρκούν,  παπί είναι. 

Για τα παραπάνω δεν υπερβαλω  ούτε στο ελαχιστο. Οι παλιοί τουλάχιστον με ξέρουν.

Αν διαβασει ο @r3negade

Θα τα επιβεβαιώσει που τα ξέρει  όλα από πρώτο  χέρι και αυτός.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Κάπου νομίζω φταις εσύ. 

Αντί να δώσεις 200ευρω για να βάλεις πρόγραμμα  δώσε 200 και κάντε μηχανάκι γιατί  αν ισχύουν αυτά που λες  τότε  δεν έχεις μηχανάκι.  

Έχω το ίδιο ακριβώς.  

Έχω 50000 χλμ χοντρικά. 

Οι διακόπτες λειτουργούν κανονικα

Τριξιμο στα πλαστικά  ΔΕΝ ξέρω τι σημαίνει.  Και  έχω κάνει και "onoffαδες" με   το παπί. 

Τότε έσπασε το πίσω φανάρι αλλά φυσικά εφταιγα  εγώ. 

Η Μίζα παίρνει με την πρώτη- δεύτερη  φορά πάντα.   Δύο φορές θέλει όταν έχω να το κινησω  μήνες. 

Μπαταρία φοράω ακόμα την μαμά και είναι μοντέλο 2008. 

Δεν την φορτιζω.  Αν το καβαλησω μετά από δύο μήνες,  το βάζω με μανιβελα  αμέσως και μετά μέχρι να το ξαναπαρατησω έχω πάντα μίζα.  

Και εγώ έχω θέματα με άκυρα σβησιματα  στο φανάρι που και που,  αλλά δεν το κατηγορώ μιας και επειδή το έχω παρατήσει ίσως θέλει καμία βαλβιδουλα ρύθμιση. 

Στα 45000 περίπου μου βαρεσε σασμαν,  το γνωστό πρόβλημα  της 3ης.

Δεν έχω αλλάξει ούτε λάμπα. 

Βενζίνη και λάδια φίλτρα λαστιχα μόνο 

Ναι είναι  μάλλον το πιο αργό 125αρι, αλλά εμένα δεν με νοιάζει. 

Πιάνει 100 100ποσα,  αλλά μου αρκούν,  παπί είναι. 

Για τα παραπάνω δεν υπερβαλω  ούτε στο ελαχιστο. Οι παλιοί τουλάχιστον με ξέρουν.

Αν διαβασει ο @r3negade

Θα τα επιβεβαιώσει που τα ξέρει  όλα από πρώτο  χέρι και αυτός.  

Οκ τότε ίσως ο πατέρας μου πήρε ελλατωματικό. Αυτά πρέπει να τα φτιάξω εγω όμως τώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλυσιδογραναζα καλο ειναι να τα αλλαξεις όλα μαζι όχι μια το μπροστα μια το πίσω και μετά την αλυσίδα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Οκ τότε ίσως ο πατέρας μου πήρε ελλατωματικό. Αυτά πρέπει να τα φτιάξω εγω όμως τώρα.

Εγω πχ δεν νομιζω οτι πηρε προβληματικο μηχανακι... ετσι καταντησε.

Οι διακοπτες που λες οχ οτι λειτουργουν οποτε θελουν αυτοι, δεν ειναι στο χερι τους...

Λυσιμο και καθαρισμα θελουν με σπρει επαφων...

Οσο για αυτο που λεει ο μηχανικος, ισχυει.. ειναι πολυπλοκο παπι..... ισως το πιο δυσκολο παπι στο λυσε δεσε. ( το ξερω καλα) 

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το αγγιξει... 

πολυπλοκο ναι, αν βαριεται πηγαινε αλλου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Εγω πχ δεν νομιζω οτι πηρε προβληματικο μηχανακι... ετσι καταντησε.

Οι διακοπτες που λες οχ οτι λειτουργουν οποτε θελουν αυτοι, δεν ειναι στο χερι τους...

Λυσιμο και καθαρισμα θελουν με σπρει επαφων...

Οσο για αυτο που λεει ο μηχανικος, ισχυει.. ειναι πολυπλοκο παπι..... ισως το πιο δυσκολο παπι στο λυσε δεσε. ( το ξερω καλα) 

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το αγγιξει... 

πολυπλοκο ναι, αν βαριεται πηγαινε αλλου

Καταρχάς μου είπε οτι οι βαλβίδες του θέλουνε ρύθμισμα στα 30.000χλμ (τώρα έχω 26.000κατι). Δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο παπί όντως κάθε τόσο θέλει ή δεν ξέρω και εγω γιατί όμως. Όταν μου έκανε μπουκώματα και μπέρδευε μου είπε οτι άμα μπορεί θα το φτιάξει γιατί είναι υπερβολικά πολύπλοκο μηχανάκι. Τελικά την έβγαλα καθαρή με ένα καθαριστικό injection με 5€. Τώρα δεν έχει αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν όντως αυτός βαριέται, αν το παπί αυτό όντως είναι πολύπλοκο στο τέρμα ή αν πρέπει να αλλάξω μηχανικό. Ίσως την 3η επιλογή. Τώρα όσο αναφορά το πως κατάντησε. Το πήρε ο πατέρας μου το 2008. Μέχρι τότε δεν έκανε και πολύ χρήση του. Απο Οκτώβριο μέχρι Απρίλιο το είχε κουκουλωμένο συνήθως. Εγώ πρωτοξεκίνησα να το οδηγάω στα 15 μου περίπου όταν τελείωσα το Γυμνάσιο (2013). Καμιά βόλτα στην γειτονιά άντε πες να το πήγαινα μέχρι το Λύκειο που είναι και αυτό σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Άλλα όποτε το έβαζε μέσα στο ποδηλατοστάσιο της πολυκατοικίας και το κουκούλωνε τότε, παπί γιοκ εγώ. Αύγουστο 2016 που έβγαλα το Α1 τότε μου το έδωσε κανονικά. Βέβαια τώρα έχει 260000κατι χιλιόμετρα γιατί ακόμα και τον χειμώνα ήθελα να το παίρνω για βόλτα. Τώρα το να λύσω διακόπτες κλπ δεν ξέρω πως ακριβώς και επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια καλύτερα να μην το κάνω εγώ. Το σπρει επαφών πως θα βοηθήσει ακριβώς; Το έχω ξανακούσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Αυτά σίγουρα θα γίνουνε, αλλά εκτός απο αυτά υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να πάει έστω και λίγο καλύτερα; Το οτιδήποτε.

οχι δε μπορεις να κανεις τιποτα για να παει καλυτερα με μικρο κοστος. για να παρεις 1-2 αλογα θες γυρω στα 350-400ευρω (200 η εξατμιση, 150+ το προγραμμα).

αυτο το "ειναι πολυπλοκο το συγκεκριμενο παπι" δε το καταλαβαινω. τι το διαφορετικο εχει απο τα αλλα? η τεχνολογια τους ειναι 50+ ετων. 

οι βαλβιδες δε πανε με τα χιλιομετρα στο παπι, δεν ειναι μηχανη να τις ρυθμισεις στα 30κ. αν το σπας ολη μερα θελουν πολυ συχνα ρυθμισμα (βλ ντελιβεραδικα)

για να ριξεις σπρευ στους διακοπτες βγαζεις το μπροστα πλαστικο με το φαναρι και μετα το πισω. φυσες ειναι που κουμπωνουν, τις βγαζεις και ριχνεις σπρευ επαφων. 

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

αυτο το "ειναι πολυπλοκο το συγκεκριμενο παπι" δε το καταλαβαινω. τι το διαφορετικο εχει απο τα αλλα? η τεχνολογια τους ειναι 50+ ετων. 

Να σου πω τι εχει?

Το εγραψα και παραπανω.  Για να πειραξεις κατι στο παπι αυτο και (μαλλον ) σε ολα τα καινουρια πρεπει να λυσεις αν οχι ολο , το μισο παπι απο πλαστικα. Το εννοω.Αναλογα ποσο βαθια μπαινεις.. Οταν λεω το μισο παπι, δεν εννοω τα μισα απο δεξια πχ. Απο εμπρος μεχρι κατω απο την σελα, ολα οτι βλεπεις ( πανω κατω αριστερα και δεξια) 

Το φιλτρο αν θες να αλλαξεις χωρις να γ@μηθεις, πρεπει να βγαλεις το εμπρος φτερο ( δυο κομματια) Βγαινει και χωρις το φτερο , αλλα ο αμπαλος θα σφαξει κατι

Φιλτρο βενζινης που το εχει κατω απο το ντεποζιτο, πρεπει να βγουν ολα τα πλαστικα. Απλα γιατι ολα ειναι μονταρισμενα μεταξυ τους αλυσιδωτα ( αν μπορω να το πω ετσι)

Ετσι ειναι και το kriss 125.

.

Παλια εβγαζες μια ποδια και ειχες ολο το παπι  λυμενο. ρυθμιζες καρμπυρατερ κλπ./ Αν δεν ηξερες εσυ ηξερε ο γειτονας.. 

Τωρα δεν εχεις να κανεις πολλα. Ψεκασμο εχει, με την αντλιουλα του πανω στο σωμα.. αυτα ειναι τα πολυπλοκα. 

Για αυτο λεω στο παλικαρι... ΄΄πολυπλοκο΄΄ ναι, αλλα αν βαριεσαι ρε μαστορα αστο και θα παω αλλου. Απλα πραγματακια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Να σου πω τι εχει?

ολα τα παπια απο το 1ο crypton-το 1o kriss και μετα ετσι ειναι.

στο ιννοβα για να αλλαξεις φιλτρο βενζινης πρεπει να βγουνε ολα τα πλαστικα, αλλα και το πισω φτερο (το οποιο για να βγει πρεπει να βγαλεις και τη 1 πισω αναρτηση). 

παπια=πλαισιο απο σιδερα, ροδες και μοτερ οπως τα glx, grand, c50 δεν υπαρχουν πλεων πραγμα το οποιο ειναι πολυ καλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 8/21/2017 at 7:48 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Καταρχάς μου είπε οτι οι βαλβίδες του θέλουνε ρύθμισμα στα 30.000χλμ (τώρα έχω 26.000κατι). Δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο παπί όντως κάθε τόσο θέλει ή δεν ξέρω και εγω γιατί όμως. Όταν μου έκανε μπουκώματα και μπέρδευε μου είπε οτι άμα μπορεί θα το φτιάξει γιατί είναι υπερβολικά πολύπλοκο μηχανάκι. Τελικά την έβγαλα καθαρή με ένα καθαριστικό injection με 5€. Τώρα δεν έχει αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν όντως αυτός βαριέται, αν το παπί αυτό όντως είναι πολύπλοκο στο τέρμα ή αν πρέπει να αλλάξω μηχανικό. Ίσως την 3η επιλογή. Τώρα όσο αναφορά το πως κατάντησε. Το πήρε ο πατέρας μου το 2008. Μέχρι τότε δεν έκανε και πολύ χρήση του. Απο Οκτώβριο μέχρι Απρίλιο το είχε κουκουλωμένο συνήθως. Εγώ πρωτοξεκίνησα να το οδηγάω στα 15 μου περίπου όταν τελείωσα το Γυμνάσιο (2013). Καμιά βόλτα στην γειτονιά άντε πες να το πήγαινα μέχρι το Λύκειο που είναι και αυτό σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Άλλα όποτε το έβαζε μέσα στο ποδηλατοστάσιο της πολυκατοικίας και το κουκούλωνε τότε, παπί γιοκ εγώ. Αύγουστο 2016 που έβγαλα το Α1 τότε μου το έδωσε κανονικά. Βέβαια τώρα έχει 260000κατι χιλιόμετρα γιατί ακόμα και τον χειμώνα ήθελα να το παίρνω για βόλτα. Τώρα το να λύσω διακόπτες κλπ δεν ξέρω πως ακριβώς και επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια καλύτερα να μην το κάνω εγώ. Το σπρει επαφών πως θα βοηθήσει ακριβώς; Το έχω ξανακούσει.

Φίλε αν και σχετικά λίγο αργα το σχόλιο μου, και εμένα το κουστούμι στο Target είναι πολυ δύσκολο αφου οι εσωτερικές βίδες είναι περισσότερες απο τις εξωτερικές. Υπομονή και σωστές κινήσεις θέλει. Ξέρεις σε πόσους μηχανικους το έχω παει και μου είπαν "έτοιμο" και δεν ήταν τίποτα όμως;; Θέλεις τουλάχιστον 15 λεπτά για να λύσεις το μπροστινο κουστούμι εως την σέλα και άλλα 10 για τα υπόλοιπα πίσω, οποτε ενα τέτοιο μηχανάκι καλο είναι να το πάρει κάποιος που να πιάνουν τα χέρια του. 

Μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού μου άλλαζαν ενω το παπί ήθελε και ρύθμιση βαλβίδων (τα συχνα σβησίματα  λόγω κακου χρονισμού μολις τις ρύθμισα εξαφανίστηκαν , να 'ναι καλά ο Άγγλος ο ντίλερ-μηχανικός ή οτι είναι), σφίξιμο η αλυσίδα αφου για να φανταστείς απο την κίνηση της, έφαγε λίγο--πολυ την επιφάνεια του ψαλίδιου! Μόνος σου πρέπει παρ'το χαμπάρι. 

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του noodles. Απόλαυσε τις βόλτες και το μηχανάκι σου και όταν έχεις χρόνο λίγο-λίγο κάθησε να ασχοληθείς αφου σου αρέσει τόσο πολυ. Είναι ενα αντικείμενο το οποίο έχει τις δικές του απαιτήσεις, δεν είναι κάτι που αμα σπάσει πέτα το. Θελει να παιδευτείς, δεν τα παρατας εύκολα πρώτα το παλευεις βλέπεις οτι διορθωνεται και ύστερα συνεχίζεις γι'αλλα. Άλλοι θα ήθελαν να είχαν ενα τετοιο μηχανάκι -ναι ρε εστω- αντι να τρέχουν σαν τους τρελους για να προλαβουν τα λεωφορεία. Think before you going to talk!

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 ώρες, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Φίλε αν και σχετικά λίγο αργα το σχόλιο μου, και εμένα το κουστούμι στο Target είναι πολυ δύσκολο αφου οι εσωτερικές βίδες είναι περισσότερες απο τις εξωτερικές. Υπομονή και σωστές κινήσεις θέλει. Ξέρεις σε πόσους μηχανικους το έχω παει και μου είπαν "έτοιμο" και δεν ήταν τίποτα όμως;; Θέλεις τουλάχιστον 15 λεπτά για να λύσεις το μπροστινο κουστούμι εως την σέλα και άλλα 10 για τα υπόλοιπα πίσω, οποτε ενα τέτοιο μηχανάκι καλο είναι να το πάρει κάποιος που να πιάνουν τα χέρια του. 

Μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού μου άλλαζαν ενω το παπί ήθελε και ρύθμιση βαλβίδων (τα συχνα σβησίματα  λόγω κακου χρονισμού μολις τις ρύθμισα εξαφανίστηκαν , να 'ναι καλά ο Άγγλος ο ντίλερ-μηχανικός ή οτι είναι), σφίξιμο η αλυσίδα αφου για να φανταστείς απο την κίνηση της, έφαγε λίγο--πολυ την επιφάνεια του ψαλίδιου! Μόνος σου πρέπει παρ'το χαμπάρι. 

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του noodles. Απόλαυσε τις βόλτες και το μηχανάκι σου και όταν έχεις χρόνο λίγο-λίγο κάθησε να ασχοληθείς αφου σου αρέσει τόσο πολυ. Είναι ενα αντικείμενο το οποίο έχει τις δικές του απαιτήσεις, δεν είναι κάτι που αμα σπάσει πέτα το. Θελει να παιδευτείς, δεν τα παρατας εύκολα πρώτα το παλευεις βλέπεις οτι διορθωνεται και ύστερα συνεχίζεις γι'αλλα. Άλλοι θα ήθελαν να είχαν ενα τετοιο μηχανάκι -ναι ρε εστω- αντι να τρέχουν σαν τους τρελους για να προλαβουν τα λεωφορεία. Think before you going to talk!

Οι βαλβίδες έχουνε ρυθμιστεί εδω και καιρό. Άκυρα σβησίματα δεν τα κάνει πλέον ούτε μπερδέματα. Όσο αναφορά τα πλαστιά θα το θέσω ώς εξής. Για να βγάλω το φιλτροκούτι και να βάλω την χοάνη μου βγήκε η πίστη. Καταρχάς ξεβίδωσα απο μπροστά κάποιες βίδες απο το φιλτροκούτι του αλλά μετά είδα οτι έχει και απο μέσα άλλες 4. Μου πήρε 1 ώρα σχεδόν γιατί το κακό (αλλά παράλληλα αρκετά καλό) με το Address είναι οτι έχει πολύ σκληρά πλαστικά και ειδικά μετά απο τόσα χρόνια έχουνε σκληρήνει ακόμα περισσότερο. Αφού μου βγήκανε τα χέρια και αφού έσπασα κανά 2 δοντάκια η δουλειά ήτανε ολοκρηρωμένη και δεν τρίζει τόσο πολύ πλέον...λογικά το φιλτροκούτι πρέπει να έτριζε όταν ανέβαζα στροφές συν οτι παίζει να ήτανε το πιο πολύπλοκο φιλτροκούτι που παίζει να έχει βγει σε παπί δεν κάνω πλάκα...λες και παίρνει αέρα με το σταγονόμετρο ένα πράμα για αυτό και πήγαινε σαν ψώφιο στα ανοίγματα. Σίγουρα τα πλαστικά του είναι pain in the ass για να τα βγάλεις αλλά τις προάλλες κάτω στο κέντρο ήτανε ένας πιστιρικάς με ενα Crypton X και επειδή χαιρέτησε μια γκόμενα δεν κοίταξε οτι ο μπροστά σταμάτησε και έπεσε πάνω του. Οχι με μεγάλη ταχύτητα. Περίπου με 35-40 πρέπει να πήγαινε. Η μισή μάσκα του έσπασε στην κυριολεξία. Το δικό μου είχα το ακριβώς ίδιο ατύχημα αλλα έπεσα κάτω κιόλας απλά ράγισε σε μερικά μέρη τα οποία πλεον τα έχω φτιαξει και είναι σαν καινούργιο. Τώρα περί παραπόνων δεν με νοιάζει πλέον. Τουλάχιστον τώρα με φίλτρο και εξάτμιση που θα μπει θα πάρει κάμποση δύναμη ακόμα...και υποθέτω υπάρχουνε και οι φουκαράδες με 50αρακια και 72αρακια που θα θέλανε ενα 125αρι αρα το βούλωσα εδώ :X...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Οι βαλβίδες έχουνε ρυθμιστεί εδω και καιρό. Άκυρα σβησίματα δεν τα κάνει πλέον ούτε μπερδέματα. Όσο αναφορά τα πλαστιά θα το θέσω ώς εξής. Για να βγάλω το φιλτροκούτι και να βάλω την χοάνη μου βγήκε η πίστη. Καταρχάς ξεβίδωσα απο μπροστά κάποιες βίδες απο το φιλτροκούτι του αλλά μετά είδα οτι έχει και απο μέσα άλλες 4. Μου πήρε 1 ώρα σχεδόν γιατί το κακό (αλλά παράλληλα αρκετά καλό) με το Address είναι οτι έχει πολύ σκληρά πλαστικά και ειδικά μετά απο τόσα χρόνια έχουνε σκληρήνει ακόμα περισσότερο. Αφού μου βγήκανε τα χέρια και αφού έσπασα κανά 2 δοντάκια η δουλειά ήτανε ολοκρηρωμένη και δεν τρίζει τόσο πολύ πλέον...λογικά το φιλτροκούτι πρέπει να έτριζε όταν ανέβαζα στροφές συν οτι παίζει να ήτανε το πιο πολύπλοκο φιλτροκούτι που παίζει να έχει βγει σε παπί δεν κάνω πλάκα...λες και παίρνει αέρα με το σταγονόμετρο ένα πράμα για αυτό και πήγαινε σαν ψώφιο στα ανοίγματα. Σίγουρα τα πλαστικά του είναι pain in the ass για να τα βγάλεις αλλά τις προάλλες κάτω στο κέντρο ήτανε ένας πιστιρικάς με ενα Crypton X και επειδή χαιρέτησε μια γκόμενα δεν κοίταξε οτι ο μπροστά σταμάτησε και έπεσε πάνω του. Οχι με μεγάλη ταχύτητα. Περίπου με 35-40 πρέπει να πήγαινε. Η μισή μάσκα του έσπασε στην κυριολεξία. Το δικό μου είχα το ακριβώς ίδιο ατύχημα αλλα έπεσα κάτω κιόλας απλά ράγισε σε μερικά μέρη τα οποία πλεον τα έχω φτιαξει και είναι σαν καινούργιο. Τώρα περί παραπόνων δεν με νοιάζει πλέον. Τουλάχιστον τώρα με φίλτρο και εξάτμιση που θα μπει θα πάρει κάμποση δύναμη ακόμα...και υποθέτω υπάρχουνε και οι φουκαράδες με 50αρακια και 72αρακια που θα θέλανε ενα 125αρι αρα το βούλωσα εδώ :X...

Φίλε αράξτε λίγο με το Χ, μην το βάζετε κορώνα στο κεφάλι σαν όχημα. Τα λεφτά που έχει είναι τόσο παράλογα όσο τα λεφτά του  iphone 7 ή 8 δεν ξέρω ποιο είναι. Σύμφωνα με παλικάρια που έχουν X υπάρχει πρόβλημα στην σύμπλεξη των γραναζιών και στην ποιότητα των πλαστικών. Έχω δει ντελιβερά να έχει Crypton X και το κουστούμι να ήταν σπασμένο απο ολες τις πλευρές. Όπως λεει και ο KOKKINA FEGGARIA, το μόνο καλό που έχει σαν παπί είναι οτι είναι Injection και έχει ενα 135 κ.εκ κινητήρα, αυτό. 

Το Keeway για να φανταστείς πρέπει να έχει καλύτερη ποιότητα στα πλαστικά όσο παράξενο και αν φαίνεται. Το παπί έχει πέσει τρείς φορες με τα πλαστικά και μόνο η δεξιά βάση έχει σπάσει. Ρίξε μια ματια και σε αυτό το βιντεάκι όπου γίνεται η συγκριση με ενα ακομη δύσκολο -έτσι φαίνεται- σε κουστούμι παπί: το ZX 130. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 36 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Φίλε αράξτε λίγο με το Χ, μην το βάζετε κορώνα στο κεφάλι σαν όχημα. Τα λεφτά που έχει είναι τόσο παράλογα όσο τα λεφτά του  iphone 7 ή 8 δεν ξέρω ποιο είναι. Σύμφωνα με παλικάρια που έχουν X υπάρχει πρόβλημα στην σύμπλεξη των γραναζιών και στην ποιότητα των πλαστικών. Έχω δει ντελιβερά να έχει Crypton X και το κουστούμι να ήταν σπασμένο απο ολες τις πλευρές. Όπως λεει και ο KOKKINA FEGGARIA, το μόνο καλό που έχει σαν παπί είναι οτι είναι Injection και έχει ενα 135 κ.εκ κινητήρα, αυτό. 

Το Keeway για να φανταστείς πρέπει να έχει καλύτερη ποιότητα στα πλαστικά όσο παράξενο και αν φαίνεται. Το παπί έχει πέσει τρείς φορες με τα πλαστικά και μόνο η δεξιά βάση έχει σπάσει. Ρίξε μια ματια και σε αυτό το βιντεάκι όπου γίνεται η συγκριση με ενα ακομη δύσκολο -έτσι φαίνεται- σε κουστούμι παπί: το ZX 130. 

Πέρι γραναζιών σε Χ δεν ξέρω εγω απο όλους ακούω το "τα πατάει όλα" και όντως έχω δει ένα να ανεβαίνει τον δρόμο προς Άλλη Μεριά στο Πήλιο και να πήγαινε σφαίρα δικάβαλο. "Είναι μαμά όλο ρε" όπως είπε και το παιδί στο φανάρι αν και απο τον ήχο που έβγαζε κάτι μου λέει οτι έπαιζε φίλτρο. Οκ και εγω άμα φορτώσω δεύτερο άτομο και ξεσκίσω την 1ή και την 2α σε ανηφόρα το ίδιο γρήγορο θα φαίνομαι να ανεβαίνω. Άμα βγάζει καθαρά 12.6 άλογα δεν το γνωρίζω ούτε αυτό. Όλες οι εταιρίες μετράνε την ιπποδύναμη σε δυναμόμετρα που δεν έχει ούτε αντίσταση αέρα ούτε τίποτα είναι σχετικά ιδανικές συνθήκες άρα ο κινητήρας μπορεί να βγάλει όλη την δύναμη του είτε έιναι 9 έιτε 10 είτε 14 είτε δεν ξέρω και εγω πόσα άλογα μπορεί να παράγει ένα μοτέρ. Το οτι τα πλαστικά του σπάνε έυκολα όμως το ξέρω. Αφού όταν αυτό το παιδί στούκαρε έκανε έναν θόρυβο λες και έγινε καμιά πολύ χοντρή ζημιά ή κάτι τέτοιο. Η μίση μάσκα μπροστά του δεν ράγισε απλά, έσπασε έφυγε κυριολεκτικά. Το ΖΧ-130 το είχε στην πολυκατοικία μου ένας τυπάς. Αρκετά καλό παπί και απο μοτέρ και πλαστικά και απο όλα δεν θυμάμαι να μου είπε ποτέ για προβληματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Δεν ξέρω για τα πλαστικά των παπιών, πάντως, γιατί έχω οδηγήσει Innova, ZX, Crypton X κ.λπ, πέρα από το μοτέρ του, το X είναι πολύ καλύτερα στημένο και πολύ πιο "ευχάριστο" οδηγικά σε σύγκριση με το 90% των άλλων παπιών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Δεν ξέρω για τα πλαστικά των παπιών, πάντως, γιατί έχω οδηγήσει Innova, ZX, Crypton X κ.λπ, πέρα από το μοτέρ του, το X είναι πολύ καλύτερα στημένο και πολύ πιο "ευχάριστο" οδηγικά σε σύγκριση με το 90% των άλλων παπιών.

Οδηγικά ευχάριστο αν θες ταχύτητα, το άλλο όμως όχι. Ενα παπί δεν πρέπει να έχει μόνο νευρο αλλα και προσαρμογη στις χαμηλες στροφές. Στην πολη μου δεν εχω δει ουτε ενα X να πηγαίνει με χαμηλες στροφές. Αν φεύγει συνέχεια πατικωμένο τι βόλτα να ευχαριστηθώ; Τουλάχιστον η δικη μου πάπια μπορεί να τα κάνει και τα δυο και γι'αυτό είμαι ευχαριστημένος ως προς το μοντέλο πάντα. Προς τα άλλα δεν το συζητάω κάν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Δεν λέω είναι όντως το πιο δυνατό παπί στην κατηγορία του αλλά η τιμή αυτή είναι πολύ κάπως όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω. Και εγω έχω οδηγήσει Χ και είναι όντως πολύ κομπλέ στην συμπεριφορά του μοτέρ και ναι όντως τα πατάει όλα. Απλά τι να το κάνω άμα ναι το μοτέρ είναι το πιο δυνατό της κατηγορίας του αλλά το ίδιο το παπί είναι τέρμα ευάλωτο σε άποψη πλαστικών κλπ. Δεν λέω οτι δεν είναι δυνατό. Αλλά αυτή η διαφορά είναι στην επιτάγχυνση κυρίως (με το που βάλει 2α προς 3η το Χ τότε είναι που παίρνει τα πάνω του για τα καλά...) αλλά τελική δεν βγάζει τρελά πράγματα. Είναι γύρω στα 120 με 125. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εννοώ ευχάριστο οδηγικά από την άποψη δύναμης, αυτό ούτως ή άλλως είναι γεγονός ότι είναι το πιο δυνατό και γρήγορο μαμά παπί που πωλείται στην Ελλάδα. Εγώ εννοώ ότι το X είναι πιο καλά στημένο και στην κίνηση/πόλη/στροφές/φρενάρισμα  κ.λπ. συμπεριφέρεται καλύτερα από τα άλλα παπιά. Εκείνα μου θυμίζουν ασταθές ποδήλατο, ενώ το X φέρνει πιο πολύ με μηχανή όσον αφορά την "πληροφόρηση" που σου παρέχει.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Δεν εννοώ ευχάριστω οδηγικά από την άποψη δύναμης, αυτό ούτως ή άλλως είναι γεγονός ότι είναι το πιο δυνατό και γρήγορο μαμά παπί που πωλείται στην Ελλάδα. Εγώ εννοώ ότι το X είναι πιο καλά στημένο και στην κίνηση/πόλη/στροφές/φρενάρισμα  κ.λπ. συμπεριφέρεται καλύτερα από τα άλλα παπιά. Εκείνα μου θυμίζουν ασταθές ποδήλατο, ενώ το X φέρνει πιο πολύ με μηχανή όσον αφορά την "πληροφόρηση" που σου παρέχει.

Παιδιά δεν ξέρω εγω προσωπικά αυτο το παπί ποτε δεν το συμπαθούσα απο την πρώτη στιγμή που το πρωτοείδα. Είναι εμφανισιακά άσχημο, το στήσιμο του για παπί είναι σαν καλάμακι (και αυτό μου την σπάει και στο Jetix) ενω η τιμή είναι αυτή που με κάνει να μην το σκέφτομαι καν σαν ενα ενδιαφέρον μηχανάκι. Δηλαδή, αυτο είναι θέμα γούστου, έτσι; Προσωπικά, το πιο ωραίο της κατηγορίας (135) είναι ξεκάθαρα το GT και μετα το ZX, άσχετα αν σταμάτησε να παράγεται πλέον. Δεν θα παω να δώσω 2.800 σε ενα παπι επειδή φοράει 135 κ.εκ. με ψυγείο και επειδή έχει πολυ καλους συγχρονιστες στα γρανάζια του, ενω στο τέλος εκεί που κανονικά αξίζει 1.650-1.700 ευρώ να δώσω άλλα 1.000 γιατί είναι Yamaha. Άσε που σε προκαλει δυσφορία μόνο και μόνο που δεν έχει χώρο κάτω απο την σέλα, ενω μόνο και μόνο που την βλέπω σφιχτή και λεπτη δεν γουστάρω καν.  Δεν μου φαίνεται λογικό εμένα αυτό, όσο και αν έχει 12,5 ίππους. Ε, και; Πάντα προσωπικη μου άποψη πάντα, έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Δεν εννοώ ευχάριστω οδηγικά από την άποψη δύναμης, αυτό ούτως ή άλλως είναι γεγονός ότι είναι το πιο δυνατό και γρήγορο μαμά παπί που πωλείται στην Ελλάδα. Εγώ εννοώ ότι το X είναι πιο καλά στημένο και στην κίνηση/πόλη/στροφές/φρενάρισμα  κ.λπ. συμπεριφέρεται καλύτερα από τα άλλα παπιά. Εκείνα μου θυμίζουν ασταθές ποδήλατο, ενώ το X φέρνει πιο πολύ με μηχανή όσον αφορά την "πληροφόρηση" που σου παρέχει.

Κοίταξε δεν ξέρω αλλά δοκίμασε άμα τύχει να οδηγήσεις το Address. Πίστεψε με δεν είναι καθόλου κακό στην οδήγηση. Και το ξέρω επειδή και μέσα στην πόλη κόβει αρκετά καλά το τιμόνι σε περίπτωση που έχω χωθεί σε στενάκι και θέλω να βγω δεν είναι ανάγκη να κάνω 50 μπρος-πίσω. Οι ελιγμοί γίνονται με μεγάλη ακρίβεια τόσο σε χαμήλες αλλά και σε λίγο πιο ανεβασμένες ταχύτητες. Σε υψηλές ταχύτητες δεν έχει πρόβλημα ούτε εκεί. Έχω πάρει σερί όλο τον περιφερειακό του Βόλου μόνιμα με 105-110 και σε μερικά σημεία 120 και έχω φτάσει σε μερικές στροφές να τρίψω τον μαρσπιέ. Δεν εμφάνισε καθόλου αστάθεια. Δεν ξέρω βέβαια αν μετράει και το βάρος του οδηγού γιατί εγω είμαι και ελαφρύς σχετικά είμαι 55-56 κιλά περίπου. Και στο δικάβαλο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω ανέβει Πήλιο άπειρες φορές, έχω κάνει αποστάσεις 24-30 χιλιόμετρα εκτός Βόλου για μπάνιο το καλοκαίρι και δεν έιχε και πάλι προβληματα στην οδήγηση ούτε το άτομο απο πίσω μου έκανε ποτέ παράπονα για την οδήγηση. Βέβαια και εγω δεν ξεσκίζομαι στα ξερόγκαζα οδηγάω σε φυσιολογικές ταχύτητες. Είναι γενικά ένα αρκετά στιβαρό παπί τόσο στο σχέδιο τόσο και στην οδήγηση και το Suzuki πίστεψε με.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Κοίταξε δεν ξέρω αλλά δοκίμασε άμα τύχει να οδηγήσεις το Address. Πίστεψε με δεν είναι καθόλου κακό στην οδήγηση. Και το ξέρω επειδή και μέσα στην πόλη κόβει αρκετά καλά το τιμόνι σε περίπτωση που έχω χωθεί σε στενάκι και θέλω να βγω δεν είναι ανάγκη να κάνω 50 μπρος-πίσω. Οι ελιγμοί γίνονται με μεγάλη ακρίβεια τόσο σε χαμήλες αλλά και σε λίγο πιο ανεβασμένες ταχύτητες. Σε υψηλές ταχύτητες δεν έχει πρόβλημα ούτε εκεί. Έχω πάρει σερί όλο τον περιφερειακό του Βόλου μόνιμα με 105-110 και σε μερικά σημεία 120 και έχω φτάσει σε μερικές στροφές να τρίψω τον μαρσπιέ. Δεν εμφάνισε καθόλου αστάθεια. Δεν ξέρω βέβαια αν μετράει και το βάρος του οδηγού γιατί εγω είμαι και ελαφρύς σχετικά είμαι 55-56 κιλά περίπου. Και στο δικάβαλο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω ανέβει Πήλιο άπειρες φορές, έχω κάνει αποστάσεις 24-30 χιλιόμετρα εκτός Βόλου για μπάνιο το καλοκαίρι και δεν έιχε και πάλι προβληματα στην οδήγηση ούτε το άτομο απο πίσω μου έκανε ποτέ παράπονα για την οδήγηση. Βέβαια και εγω δεν ξεσκίζομαι στα ξερόγκαζα οδηγάω σε φυσιολογικές ταχύτητες. Είναι γενικά ένα αρκετά στιβαρό παπί τόσο στο σχέδιο τόσο και στην οδήγηση και το Suzuki πίστεψε με.

Έχω οδηγήσει Address, ίδιο κόκκινο όπως το δικό σου, και -συγκρίνοντας πάντα με τη δική μου μηχανή- από άποψη οδηγικής συμπεριφοράς τα παπιά που έχω οδηγήσει θα τα ταξινομούσα κάπως έτσι :

1. Dinamik

2. X 

3. ZX 130

4. Address

5. Innova

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Παιδιά δεν ξέρω εγω προσωπικά αυτο το παπί ποτε δεν το συμπαθούσα απο την πρώτη στιγμή που το πρωτοείδα. Είναι εμφανισιακά άσχημο, το στήσιμο του για παπί είναι σαν καλάμακι (και αυτό μου την σπάει και στο Jetix) ενω η τιμή είναι αυτή που με κάνει να μην το σκέφτομαι καν σαν ενα ενδιαφέρον μηχανάκι. Δηλαδή, αυτο είναι θέμα γούστου, έτσι; Προσωπικά, το πιο ωραίο της κατηγορίας (135) είναι ξεκάθαρα το GT και μετα το ZX, άσχετα αν σταμάτησε να παράγεται πλέον. Δεν θα παω να δώσω 2.800 σε ενα παπι επειδή φοράει 135 κ.εκ. με ψυγείο και επειδή έχει πολυ καλους συγχρονιστες στα γρανάζια του, ενω στο τέλος εκεί που κανονικά αξίζει 1.650-1.700 ευρώ να δώσω άλλα 1.000 γιατί είναι Yamaha. Άσε που σε προκαλει δυσφορία μόνο και μόνο που δεν έχει χώρο κάτω απο την σέλα, ενω μόνο και μόνο που την βλέπω σφιχτή και λεπτη δεν γουστάρω καν.  Δεν μου φαίνεται λογικό εμένα αυτό, όσο και αν έχει 12,5 ίππους. Ε, και; Πάντα προσωπικη μου άποψη πάντα, έτσι;

Κοίταξε το όμορφο είναι υποκειμενικό πάντα είτε είναι παπί, μηχανή, αμάξι, γυναίκες ή το οτιδήποτε. Εμένα το Χ δεν με χαλάει στον σχεδιασμό απλά έχω την εντύπωση οτι είναι σχετικά μικροκαμωμένο κάπως. Δεν είναι κακό απλά το Address επειδή είναι πολύ πιο στιβαρό το θεωρώ κάπως καλύτερο. Τώρα απο άποψη τιμής, Yamaha είναι τι περίμενες; Η Yamaha είναι η μόνη εταιρία που έχει εξωφρενικά τεράστιες τιμές. Ναι έχει άλλες τεχνολογίες όπως το Diasil (αν και η Suzuki έχει κάτι ανάλογο το SCEM...Suzuki Composite Electrochemical Material) για προστασία του κυλίνδρου κλπ. Ωστόσο έχει 4 βαλβίδες και είναι υδρόψυκτο. Τώρα ναι μετράνε και αυτά στο να ανεβαίνει η τιμή του αλλά όσο αναφορά την υδρόψηξη θα τους πείραζε να το κάνανε αερόψυκτο ή να έβγαινε έστω σε μια αερόψυκτη έκδοση; Δεν είναι το μοτέρ του R1 να βγάζει τρελή θερμότητα.

πριν 3 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Έχω οδηγήσει Address, ίδιο κόκκινο όπως το δικό σου, και -συγκρίνοντας πάντα με τη δική μου μηχανή- από άποψη οδηγικής συμπεριφοράς τα παπιά που έχω οδηγήσει θα τα ταξινομούσα κάπως έτσι :

1. Dinamik

2. X 

3. ZX 130

4. Address

5. Innova

Κοίτα σέβομαι την γνώμη σου απο την άποψη οτι εγω καβαλάω το ίδιο παπί απο τα 15 μου εδω και 4μιση-5 χρόνια δηλαδή. Όταν λες ευχάριστο στην οδήγηση ένα παπί τι εννοείς δηλαδή; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Κοίταξε το όμορφο είναι υποκειμενικό πάντα είτε είναι παπί, μηχανή, αμάξι, γυναίκες ή το οτιδήποτε. Εμένα το Χ δεν με χαλάει στον σχεδιασμό απλά έχω την εντύπωση οτι είναι σχετικά μικροκαμωμένο κάπως. Δεν είναι κακό απλά το Address επειδή είναι πολύ πιο στιβαρό το θεωρώ κάπως καλύτερο. Τώρα απο άποψη τιμής, Yamaha είναι τι περίμενες; Η Yamaha είναι η μόνη εταιρία που έχει εξωφρενικά τεράστιες τιμές. Ναι έχει άλλες τεχνολογίες όπως το Diasil (αν και η Suzuki έχει κάτι ανάλογο το SCEM...Suzuki Composite Electrochemical Material) για προστασία του κυλίνδρου κλπ. Ωστόσο έχει 4 βαλβίδες και είναι υδρόψυκτο. Τώρα ναι μετράνε και αυτά στο να ανεβαίνει η τιμή του αλλά όσο αναφορά την υδρόψηξη θα τους πείραζε να το κάνανε αερόψυκτο ή να έβγαινε έστω σε μια υδρόψυκτη έκδοση; Δεν είναι το μοτέρ του R1 να βγάζει τρελή θερμότητα.

Κοίτα σέβομαι την γνώμη σου απο την άποψη οτι εγω καβαλάω το ίδιο παπί απο τα 15 μου εδω και 4μιση-5 χρόνια δηλαδή. Όταν λες ευχάριστο στην οδήγηση ένα παπί τι εννοείς δηλαδή; 

Ό,τι συμπεριφέρεται περισσότερο σαν μηχανή παρά σαν ποδήλατο. Η "καβάλα" του να το πω λαϊκά.

Γενικά στα παπιά λόγω έλλειψης τεποζίτου και όγκου ανάμεσα στα πόδια σου μου έδιναν μια "τρομακτική" και "ασταθή" αίσθηση. Το X μου το έβγαζε αυτό στον 2ο μικρότερο βαθμό.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Ό,τι συμπεριφέρεται περισσότερο σαν μηχανή παρά σαν ποδήλατο. Η "καβάλα" του να το πω λαϊκά.

Εγώ πάλι το λέω δεν είχα ποτέ θέματα απο την οδήγηση του (προσοχή ΔΕΝ μιλάω για το μοτέρ του εξάλλου και το Address και το Innova ίδιο μοτέρ έχουνε σχεδόν). Υπάρχουνε και χειρότερα βέβαια. Εξάλλου τόσο και το Address όσο και το Innova απλά παπάκια είναι. Δεν έχουνε φτιαχτεί για πίστα για δρόμο φτιαχτήκανε. Εφώσον εμένα με ικανοποιεί σε ότι διαδρομή έχω κάνει τότε δεν έχω παράπονο. Το απόλυτο τεστ για το παπί μου είναι στο μέλλον ίσως το μικρό ταξίδι Βόλο-Λάρισα και Λάρισα-Βόλο που συνολικά είναι 60 να πας και 60 να έρθεις...συνολικά 120 όλα μαζί. Το μόνο που φοβάμαι είναι επειδή έχω φιλτροχοάνη και λογικά θα ξαναβάλω την ΝΟΒ1 για εξάτμιση μην μείνω απο βενζίνη τίποτα...γιατί περισσότερος αέρας = περισσότερο καύσιμο απο το injection. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα