Jump to content
Χ

Οικονομικό(;) Service 24.000χιλ. σε Honda CB500X

Recommended Posts

Να διορθώσω κάτι στον Κώστα  @constantine 440

Ο πίνακας με τα ιξώδη λαδιών ανά θερμοκρασία, που ανέβασε ο Κώστας @Verbal Kint

ΔΕΝ αναφέρεται σε παλιά ή λιγότερο σύγχρονα μηχανάκια. Ο πίνακας αναφέρεται καθαρά στα λάδια, ανεξαρτήτως τύπου μοτέρ.

Για χώρες σα την Ελλάδα, με πολύ ζεστά καλοκαίρια, το 10W40 και 15W50 είναι πιο ταιριαστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

:offtopic:

Πάντως (ναι, λίγο άσχετο) πολλά καινούρια αυτοκίνητα παίρνουν πολύ λεπτό λάδι:

Nissan Micra K13 βενζίνη 1200cc 3Κ 0-20, Ford Focus Mk3.5 diesel 1500cc 4K 0-30 (ή 0-20 δεν θυμάμαι), Honda Jazz 2016 βενζίνη 1300cc 4Κ 0-20

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Ρε μάγκες διυλίζετε τον κώνωπα.

Όχι αυτό το φίλτρο αλλά το άλλο,γιατί έχει τρύπες μεγαλύτερες κατά 1 Ångström και θα πάθει το μοτέρ.

Όχι αυτό το λάδι αλλά το άλλο,γιατί στα κάτω Σούρμενα έχει μισό Fahrenheit παραπάνω το καλοκαίρι και θα ανάψει.

Μόνο και μόνο σαν εμπειρία βάλε αυτή τη φορά λίγο διαφορετικό ιξώδες,να δεις με τα ίδια σου τα μάτια τη διαφορά και να αποκομίζεις ίδιες γνώσεις και όχι ΄μου είπαν-άκουσα'.Μη φοβάσαι δεν παθαίνει κάτι το μηχανάκι,πάρε το μανιουαλ ανά χείρας και ξεκίνα λάδια-φίλτρα-μπουζί ακόμα και τακάκια.Θα δεις πόσο κοντά θα νοιώσεις στη μηχανή σου.

Εσυ ρωτησες πρωτος μηπως ειναι ψιλο το 10w-30... απο εκει ξεκινησαν ολα... :tooth:

Περα απο την πλακα, αν εννοεις να τα αλλαξω μονος μου, πολυ ευχαριστως αλλα ειμαστε ακομα εντος εγγυησης...Και με το μανιουαλ ανα χειρας θα παω για 10w-30...αυτο ζηταει.

Περα απο αυτο εννοειται οτι ολα αυτα τα γνησια αναλωσιμα φτιαχνονται απο αλλες εταιρειες και μπαινει μετα το "Honda" επανω και τελος... Ενταξει, ισως να μην βρω ποια εταιρεια κανει το καθε τι, αλλα οταν το ιδιο το μανιουαλ μου λεει "Honda ή αναλογο" ειμαι οκ με οποιοδηποτε πληροι τις προδιαγραφες. Ετσι το βλεπω εγω.

Θα το ψαξω λιγο ακομα με το ιξωδες χωρις να τρελαθω κιολας, απλα γιατι εχει και το ενδιαφερον του να καταληξουμε (αποκλειεται...:biggrin:) στο τι ισχυει και αν η Honda βαριεται να τυπωσει το ιδιο πινακακι ή οντως με 10w-30 ειναι οκ παντου :yeahright:...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

:offtopic:

Πάντως (ναι, λίγο άσχετο) πολλά καινούρια αυτοκίνητα παίρνουν πολύ λεπτό λάδι:

Nissan Micra K13 βενζίνη 1200cc 3Κ 0-20, Ford Focus Mk3.5 diesel 1500cc 4K 0-30 (ή 0-20 δεν θυμάμαι), Honda Jazz 2016 βενζίνη 1300cc 4Κ 0-20

Το αυτοκινητο το "πηζει" το λαδι με τον καιρο. Βαζεις 0-20 και στην αλλαγη ειναι 30-40.

Στα μηχανακια λογω σασμαν γινεται το αναποδο, βαζεις ?-30 και μετα απο 2500km εχεις φτασει σε 20W.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 26 λεπτά, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Το αυτοκινητο το "πηζει" το λαδι με τον καιρο. Βαζεις 0-20 και στην αλλαγη ειναι 30-40.

Στα μηχανακια λογω σασμαν γινεται το αναποδο, βαζεις ?-30 και μετα απο 2500km εχεις φτασει σε 20W.

Γιατί παίζει ρόλο το σασμάν; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Αν δεν κάνω λάθος τα αυτοκίνητα έχουν ξεχωριστό λάδι κινητήρα και κιβωτίου. Οι γνωστές "βαλβολίνες".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Αν δεν κάνω λάθος τα αυτοκίνητα έχουν ξεχωριστό λάδι κινητήρα και κιβωτίου. Οι γνωστές "βαλβολίνες".

Κάποια Honda νομίζω είχαν το ίδιο για κάποιο λόγο.

Αλλά ας κλείσουμε το off topic εδώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε Χ, μας έβαλες τεχνικό άρθρο για αυτοκίνητα σαν απάντηση στους προβληματισμους σου; Εκτός αν πρόκειται για ένα ακόμα από τα γνωστά σου αστεία.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, στο αυτοκίνητο την σκληρή δουλειά της λίπανσης του κιβωτίου, την αναλαμβάνουν οι πολύ πιο εξειδικευμένες βαλβολίνες. Επιπρόσθετα το λάδι τους δεν καταπονείται απο τους ξηρούς συμπλέκτες, ούτε βρωμίζει από την φθορά των υλικών τριβής τους.

Και βέβαια, οι ατελείωτες συζητήσεις των μοτοσυκλετιστών για λάδια, δεν έχουν να κάνουν παρά ελάχιστα, με την προστασία των μοτέρ τους. Δεν καταστράφηκε κανένας σύγχρονος κινητήρας επειδή άλλαξαν μάρκα και τύπο λαδιού! Ούτε υπερθερμάνθηκαν, ούτε έγιναν θορυβώδεις, ούτε τίποτα. Το κιβώτιο κύριοι είναι το θέμα. Αυτό αναγκάζει πολλούς αναβάτες να αλλάζουν το ακριβό λαδάκι που δοκίμασαν ύστερα απο 300 μόλις χλμ.

Ας πάμε τώρα στο CB500X μας. Τι να πάθει το αλεξίσφαιρο μοτέρ του ρε 'σείς. Κάτι το όνομα της Honda, κάτι η euro4 κατασκευή του, βάλτε και την χαμηλή αποδοσή του και δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε απο τα λάδια. Και το πιο φθηνό να βάλετε, αν είναι εντός προδιαγραφών (κυρίως λόγω καταλύτη), η λογική λέει: Πρόβλημα μηδέν. Άσε που οι περισσότεροι τα αλλάζουμε στα μισά χλμ από ότι λέει το manual. 

Το κιβώτιο όμως; Μέχρι και τα μοντέλα του 14 είχε πρόβλημα. "Το βελτιώσαμε" ισχυρίζεται το εργοστάσιο. "Ήταν προβληματικό" μου είπε ο εξουσιοδοτημένος. Διαλέξτε όποια εκδοχή θέλετε. Η αλήθεια όμως είναι ότι η Honda έφτιαχνε καλύτερα σασμάν 40 χρόνια πριν! Πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί για αυτό το θέμα. Μεταξύ άλλων και δοκιμές διαφόρων τύπων λιπαντικών που όχι μόνο καλύπτουν αλλά ΥΠΕΡκαλύπτουν τις εργοστασιακές προδιαγραφές. Δεν είναι παντογνώστες οι εργοστασιακοί μηχανικοί, ούτε άσχετοι οι χιλιάδες πάσης φύσεως βελτιωτές. Σιγά μην διστάσουμε να αλλάξουμε και λάστιχα ή αμορτισέρ/ελατήρια επειδή δεν το λέει το manual!

Το 2016 μοντέλο που έχω εγώ, δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Αντικειμενικά έχει ένα καλό κιβώτιο. Γιά Honda όμως όχι. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οι θορυβώδεις αλλαγές μέχρι και την 4η ταχύτητα. Γιά αυτό θα δοκιμάσω ένα 15/50 ημισυνθετικό. Σε 10/50 βρίσκω μόνο σε full synthetic. Και με βάση τις εμπειρίες της πλειονότητας των αναβατών, ανεξαρτήτως μηχανής, τα ημι φαίνεται να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στην απαλότερη λειτουργία του λεβιέ.

Λάδια. Ατελείωτο θέμα. Ας βάλει ο καθένας ότι γουστάρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος Sledgehammer έγραψε:

Λειτουργεια μοτερ αυτοκινητου ως προς το λαδι : Μηχανημα που ψηνει τον καφε

Λειτουργεια μοτερ μοτοσυκλετας ως προς το λαδι : Μηχανημα που αλεθει τον καφε.

Με πιανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Λειτουργεια μοτερ αυτοκινητου ως προς το λαδι : Μηχανημα που ψηνει τον καφε

Λειτουργεια μοτερ μοτοσυκλετας ως προς το λαδι : Μηχανημα που αλεθει τον καφε.

Με πιανεις?

Φαντάζομαι εννοείς λόγο περισσότερων στροφών, συμπιέσεων κλπ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον παλουκαρια μου,

Εγινε σημερις μια κρούση σε πολύ εξεπερετικό μαστόρι το οποίο συστήνει τα εξής πολυ ενδιαφέροντα:

• Λάδι 15w-50 ( @Verbal Kint σε θυμηθηκα! :biggrin:) αφου το μοτόρι χρησιμοποιείται παντού και βράζει σε πόλεις και στενά.
  • Φιλτρα Hiflo καλυτερα τσου...
  • Αφού την μηχανή θελω να την κρατήσω χρόνια συστήνει να μπεί ένα φίλτρο αέρος ανοιχτό (K&N). Αναρρωτήθηκα αν θα χρειαστεί πρόγραμμα μιας και ήδη φοράω άλλο τελικό εξάτμισης αλλά λέει πως είναι στα πλαίσια να ρυθμίστει μόνο του από την μηχανή.

Και ερωτώ:

1. Τα 15w-50 λεω να μην τα φοβηθω...δεν περιμένω καμια τρελλλλη διαφορα απο τα 10w-40 σε σχεση με τα 10w-30...συμφωνείτε;
  2. Ισχύει (πιστευετε/θεωρειτε) οτι μάλλον δεν χρειαζόμαστε πρόγραμμα;

Αλογα,επιδόσεις και να κάνω το cb ρουκετα δεν με απασχολούν...εχω δηλωσει πολλακις ποσο συνειδητα εκανα την αγορα. Όμως το να εχω ενα λιγότερο αναλώσιμο να με απασχολει (μιας και το ανοιχτο φίλτρο θελει μονο καθαρισμα) είναι κάτι που με ψήνει σαν ιδέα, όπως και η μακροχρονια μεν, οικονομία δε...

ΥΓ: Παιδια αμα λέμε και κανα άκυρο μην τρελένεστε πληζ...ήδη νοιωθω οτι εχω βγάλει τα ματακια μου πολυ παραπάνω απ' οσο θα ήθελα όχι με εξοπλισμους οχι με τεχνικα οχι στριψε οχι στιψε...δεν ειναι δυνατον να ξερω το  καθε τι γι' αυτο και αν παραθετω κατι που δεν ισχυει μην βαρατε ακομα κι αν φαινεται αυτονοητο σε μερικους...ειναι απειροι οι αρχαριοι που κολλανε να ποσταρουν λογω ντροπων πιστεψτε με...απο την αλλη πιστευω πως το τοπικ ειναι μαλλον ενδιαφερον για ατομα σε παρομοια φαση οποτε πληηηηζ να τεκμηριώνουμε οσο γίνεται (πραγμα που πολυ χαιρομαι που το κανουν ήδη καποιοι) παρα να λέμε ΑΥΤΟ ή ΕΚΕΙΝΟ στεγνα γιατι δεν λεει κατι ετσι.

Ντανκε πρκαταβολικα 

:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τα λάδια εγώ θα το έκανα, αλλά μιας που τωρα χειμωνιάζει μπορείς να μείνεις στα 10-40 τα οποία θα λειτουργούν καλύτερα στο κάτω εύρος αφού και οι διαδρομές σου ειναι μικρές μεσα στην πόλη. Για καλοκαίρι και αν εχεις κανει τα χιλιόμετρα πάς αντίστοιχα σε 15-50. 

για το φίλτρο λαδιού δεν τρελαίνομαι, εχω βάλει και Κ&Ν και της γιαμάχα το ίδιο με φαίνεται οπτικά στο δικό μου τουλάχιστον. 

για το αέρος σίγουρα με ελεύθερη εξάτμιση και πιο ελεύθερη εισαγωγή στα ψηλά θα στεγνώνεις, ίσως νιώσεις να χάνει και λίγο σε τελική ή να αργεί να ανοίξει τόσο στα πολλά (έστω σε αυτά τα λίγα που εχει το παπιΧ.). 

το ιδανικό ειναι και πρόγραμμα μαζί αλλά κλάιν!αν το γνήσιο κοστίζει σχεδόν όσο ενα Κ&Ν βάλτο να σου μείνει και για πάντα. ψεκαστό είναι λίγο διορθώνει και απο μονο του, λίγο που ειναι φιμωμένα έτσι και αλλιώς δεν γαμείς θα ζήσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τα 3 σύγχρονα Honda πούχω και τα εγχειρίδια συντηρήσεώς τους κανένα δεν προβλέπει λάδι πάνω από 10-40 ιξώδες σε καμία περίπτωση.

Τα HIFLO φίλτρα δίνονται ΟΕΜ για τεράστιες εταιρείες.

Πλήρωσα και εγώ φίλτρα ποιο ελεύθερα κλπ . Καθάριζε...περίμενε να στεγνώσει...λίπανε...βάλε.....άει σιχτήρια και τέλος η ιστορία μια φορά κάθε 24.000 χλμ πούναι. Προσωπικά θα βάλω HIFLO που θα πάει σύννεφο με τα μισά λεφτά.

Κατά τα άλλα ο καθείς έχει τη γνώμη του και τα δικά του λεφτά δίνει για το δικό του εργαλείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσαμπα μπελα βαζεις στο μυαλο σου με το αφτερ φιλτρο αερος εκτος αν το καθαριζεις εσυ ο ιδιος με τα χερακια σου. Κοιταξου στον καθρεπτη και προσποιησου πως λες στον μαστορη να σου καθαρισει το φιλτρο. Τι πιθανοτητες δινεις να ασχοληθει και βασικα και να θελει να το κανει δεν προλαβαινει αν παει by the book. Εγω εχω ολοσωμη, προγραμμα και μαμα φιλτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΣΑΒΒΑΣ μπερδεύτηκα με τα φίλτρα αέρα! τελικά τι απο τα δυο κανεις, καθαρίζεις, λαδώνεις περιμένεις? η βαρέθηκες και θα βάζεις μιας χρήσης χάρτινο φίλτρο αέρος αλλα Hiflo? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος pit_hal έγραψε:

@ΣΑΒΒΑΣ μπερδεύτηκα με τα φίλτρα αέρα! τελικά τι απο τα δυο κανεις, καθαρίζεις, λαδώνεις περιμένεις? η βαρέθηκες και θα βάζεις μιας χρήσης χάρτινο φίλτρο αέρος αλλα Hiflo? :P

Το λεει ξεκαθαρα ο ανθρωπας:

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣΑΒΒΑΣ έγραψε:

Προσωπικά θα βάλω HIFLO που θα πάει σύννεφο με τα μισά λεφτά.

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Τσαμπα μπελα βαζεις στο μυαλο σου με το αφτερ φιλτρο αερος εκτος αν το καθαριζεις εσυ ο ιδιος με τα χερακια σου. Κοιταξου στον καθρεπτη και προσποιησου πως λες στον μαστορη να σου καθαρισει το φιλτρο. Τι πιθανοτητες δινεις να ασχοληθει και βασικα και να θελει να το κανει δεν προλαβαινει αν παει by the book. Εγω εχω ολοσωμη, προγραμμα και μαμα φιλτρο.

Ναι, στο μυαλο μου φυσικα το εχω οτι θα το καθαριζω εγω...και το να το κανω 1 φορα στο τοσο δεν το θεωρω δυσκολια. Η K&N συνιστα καθε 50000 μιλια...πες οτι θα το κανω καθε 24000 χιλ.  (μαζι με το service). Το θεμα ειναι να μην δημιουργησουμε οποιοδηποτε προβλημα ή αλλαγη στην αποδοση προς το χειροτερο.  

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα καλά αλλά τα λάδια γιατί 15-50 (που δεν τα συστείνει η μαμα); θα τα αλλάζεις 2φορές τον χρόνο, καλοκαίρι χειμώνα; Πιο σημαντική φθορά έχει ο κινητήρας στην ψυχρή εκκινηση (εκεί θέλεις το 10-30) παρά στην διάρκεια λειτουργίας που έχει ζεσταθεί. Με την λογική αυτή αν κάνεις ταξίδι προς Άλπεις μεριά ή κανα Nordcap θα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και κανα 8κιλο λάδια με διαφορετική ρευστότητα για να αλλάζεις στον δρόμο.

(πες μου οτι ο μηχανικός που σου είπε για την αλλαγλη στα λάδια, είναι ο γνωστός στην Κ Καραμανλή......;;;;;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η λύση είναι μια , και γίνεται μανία :laugh:

10w40 φουλ συνθετικό. Μάρκες και τέτοια δεν ξέρω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος pit_hal έγραψε:

Όχι πλέον δεν ξαναβάζω καθαριζόμενο περισσότερο ελεύθερο κλπ.διότι :

1.Βαρέθηκα να κάνω ολόκληρη ιστορία για το τίποτα (βγάλε - πλύνε - ξέβγαλε - στέγνωμα στον αέρα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ φύσημα διότι καταστρέφεται το ειδικό βαμβάκι τους κλπ, λάδωνε, βάλε). Αν κάνεις τον καθαρισμό όπως ακριβώς λένε οι οδηγίες πρέπει να το αφήσεις μια μέρα να στεγνώνει. Φυσικά μια μέρα θάχεις και το μοτό λυμένο για να το βάλεις.

2. Στα τόσα χρόνια δοκίμασα διάφορα. Μερικά από τα καθαριζόμενα επέτρεπαν να περνάνε μικροβρωμίτσες, άλλα κάνανε δουλίτσα καλή στο φιλτράρισμα αλλά και πάλι δεν θα δείτε κανένα να υπόσχεται ότι θα μετατρέψει το μοτό σε πύραυλο παρά θεωρίες για <<καλύτερη >> αναπνοή κλπ κλπ Δεν με πείθουν και πολύ. Πλασέμπο ιστορία είναι κατά τη γνώμη μου.

Αυτό που κάνω προσωπικά πλέον σε όλα είναι να βάζω μάνα σε όσα έχουν λογική τιμή και σε όσα δεν έχουν HIFLO που κρατάνε τιμή στο μισό της μάνας.Μόνο φίλτρο λαδιού επειδή έχει λογικότατη τιμή εξακολουθώ και βάζω μάνα.

Υπόψη ότι καμία εταιρεία δεν κατασκευάζει φίλτρα κλπ. Τα αγοράζουν και τοποθετούν μετά τη μάρκα επάνω σχεδόν στα πάντα όλα από άλλες εταιρείες εξειδικευμένες στο αντικείμενο μετά από διαγωνισμό που κάνουν πλην Χόντα που σε μερικά έχει μετοχές σε εταιρείες όπως η NISSIN - SWOVA και κατά κάποιο τρόπο τους ανήκουν οπότε είναι δικά τους φρένα - αναρτήσεις. Όχι όμως φίλτρα και λάδια ή τουλάχιστον εγώ δεν τόχω βρει.

Περισσότερα για τα HIFLO φίλτρα εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικά το φίλτρο λαδιού δεν εχει απολύτως καμία διαφορά αν ειναι εσωτερικό η εξωτερικά του κινητήρα! ακριβως ισιο σχήμα εχει το δικο μου που μπαίνει μεσα! απλα το μαύρο ειναι κατι σαν κάλυμα-θήκη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος ΣΑΒΒΑΣ έγραψε:

Από τα 3 σύγχρονα Honda πούχω και τα εγχειρίδια συντηρήσεώς τους κανένα δεν προβλέπει λάδι πάνω από 10-40 ιξώδες σε καμία περίπτωση.

Ειχα ριξει μια ματια στο service manual αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει ακομα και τα 10w-40... ισως να μην το βρηκα εγω...

πριν 8 ώρες, το μέλος ta-sio έγραψε:

Όλα καλά αλλά τα λάδια γιατί 15-50 (που δεν τα συστείνει η μαμα); θα τα αλλάζεις 2φορές τον χρόνο, καλοκαίρι χειμώνα; Πιο σημαντική φθορά έχει ο κινητήρας στην ψυχρή εκκινηση (εκεί θέλεις το 10-30) παρά στην διάρκεια λειτουργίας που έχει ζεσταθεί. Με την λογική αυτή αν κάνεις ταξίδι προς Άλπεις μεριά ή κανα Nordcap θα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και κανα 8κιλο λάδια με διαφορετική ρευστότητα για να αλλάζεις στον δρόμο.

(πες μου οτι ο μηχανικός που σου είπε για την αλλαγλη στα λάδια, είναι ο γνωστός στην Κ Καραμανλή......;;;;;)

Η μαμα συστηνει μονο 10w-30...Ειναι μια ιστορια προφανως που παλι αποφασιζει ο καθεις και πραττει. Οσοι θα βρεθουν να πουν οτι ειναι οκ τα 15w-50 αλλοι τοσοι θα σου πουν καλυτερα ριξε τσιμεντο... Απο οσο ειδα το 15w-50 καλυπτει και τον ελληνικο χειμωνα. Δεν μενουμε αλπεις...μενουμε εγνατια και τσιμισκη μεσημερι.Και δεν βρισκω λογο να μην ανταπεξελθουν τα 15αρια σε εκκινησεις σε (καλοκαιρινο εννοειται) κλιμα των αλπεων.  Ασε που γενικοτερα ελπιζω να μην χρειαστει να καβαλησω ποτε για πανω απο ενα τεταρτο στους -5... 

πριν 2 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Η λύση είναι μια , και γίνεται μανία :laugh: και σε φτυνω κενωνια

10w40 φουλ συνθετικό. Μάρκες και τέτοια δεν ξέρω. 

Απο το οσο ψαξιμο εκανα καταληγω στο οτι ειναι μαλλον υπερβολη και αχρειαστα τα φουλ συνθετικα σε μας

πριν 20 λεπτά, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Το ειχα διαβασει το εν λογω. Απο την αρχη ειπα πως δεν εχω κολλημα εφοσον τηρουνται οι προδιαγραφες κτλ ποσο μαλλον οταν διαβασα και καλες γενικα κριτικες. Οταν το μαμα λαδιου εχει 8,5 ομως δεν υπαρχει λογος να μην το βαλεις... Στο αερος ειναι πιο αισθητες οι διαφορες. Αλλα και εκει το να δινεις 30€ (Hiflo) καθε 1,5 χρονο δεν ειναι εξοδο που κανει την διαφορα. Αν μιλουσαμε για το μαμα στα 50€ ναι...  

Το σκεφτομαι

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσοχή, εγώ αναφέρομαι στο εγχειρίδιο συντηρήσεως πούχουν τα συνεργεία όχι στο εγχειρίδιο χρήστη.

Το διευκρινίζω διότι στο μεν αναφέρεται αναλόγως των θερμοκρασιών η εναλλακτική του 10-40 ενώ στο δε όχι, μόνο 10-30.

Υ.Γ. Το εγχειρίδιο συντηρήσεως είναι δύο τεράστια σε μέγεθος βιβλία που αναφέρουν τα πάντα όλα για το μοτό. ΔΕΝ δίδονται δωρεάν, αγοράζονται και κοστίζουν αρκετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος ΣΑΒΒΑΣ έγραψε:

Προσοχή, εγώ αναφέρομαι στο εγχειρίδιο συντηρήσεως πούχουν τα συνεργεία όχι στο εγχειρίδιο χρήστη.

Το διευκρινίζω διότι στο μεν αναφέρεται αναλόγως των θερμοκρασιών η εναλλακτική του 10-40 ενώ στο δε όχι, μόνο 10-30.

Υ.Γ. Το εγχειρίδιο συντηρήσεως είναι δύο τεράστια σε μέγεθος βιβλία που αναφέρουν τα πάντα όλα για το μοτό. ΔΕΝ δίδονται δωρεάν, αγοράζονται και κοστίζουν αρκετά.

Εκει αναφερομαι κι εγω. Στο service manual οχι στο owner's manual. To ειχα κοιταξει αλλα δεν ειχα βρει κατι σχετικα με το ιξωδες.

το ξανακοιταξα και αναφερεται μονο σε 10w-30 και το service manual

image.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για στείλε μια και απο εδώ το service manual Please :yes:

Εγω βλέπω οτι με 20 ευρώ κάνεις δουλειά Shell Advance Ultra 4T 10W-40 1lt

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα