Jump to content
FZMAN

Φαγωμάρα μεταξύ Ευρώπης και Ασίας (Διάσπαση θέματος)

Recommended Posts

Ωπαααα αυτο δεν το προσεξα!! Ειχα φωτογραφισει κ το 6κυλινδρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Προς στιγμή σάστισα βλέποντας το RT στην πρώτη φώτο και 260 στο κοντέρ της δεύτερης φώτο:laugh::laugh:

270 Τζον.

270!!!

Ευτυχώς που έχει το 6 στο πλαστικό φάτσα κάρτα. Τρόμαξα προς στιγμήν :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Αυτο ειναι δεδομενο!!!! :yahoo:

Πίπη σε γλιέπω σε χάι κλαςς κατηγορία οσονούπω! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλάβατε τι έγινε εδώ? Αυτό δεν ήταν υποστήριξη μεταξύ των ευρωπαϊκών ετοιμόρροπων μηχανών αλλά τσουβαλιασμα των ιταλικών σκουπιδιών με τα γερμανικά Πάντσερ. Όχι κύριοι ουδεμία σχέση έχουν στον ρυθμο αυτοκαταστροφής τους!:yes:

Έτσι για να μην χαλαρώνουμε εδώ μέσα.:laugh:

---------------------------------------

ΑΓια σκεφτείτε ,αν σας έδινα ένα εξάμετρο φουσκωτό με μια γιαπωνέζικη μηχανή, ένα με γερμανική και ένα με ιταλική να πάτε βόλτα στα νησιά την οικογένεια σας ποιο θα διαλέγατε? Ρητωρικη ερώτηση φυσικά....

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ηταν εσωλεμβια θα διαλεγα την Γιαπωνεζικη να μην ζαλιστουν λογω ταχυτητας και τα παιδια. Αν ηταν εξωλεμβια αρα ορατη στο ματι προφανως τις αλλες δυο:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Οντως αλλα οχι σε γερμανο. Μαλλον σε Γιαπωνεζο τον κοβω :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/8/2017 at 2:05 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

-----------

Κώστα, μ@λακία της Yamaha που κάνει το κορόιδο. Δε το συζητώ. Χοντρή και εντελώς λάθος στρατηγική.

Όλοι οι κατασκευαστές κάνουν διεθνείς ανακλήσεις.

Όπως και η Honda με τα VFR & Crosstourer. Καλώς ή κακώς όμως, έκανε ανάκληση χωρίς ναι μεν αλλά.

Εκεί πιστεύω είναι η μεγαλύτερη διαφωνία των περισσοτέρων μας!

Δε μιλήσαμε για αίσθηση κ στρίψιμο κλπ

Επιπλέον δε, η όποια οδηγική ανωτερότητα ή αίσθηση, δεν είναι συγχωροχάρτι της BMW και κάθε εταιρίας γενικά!!

Σαφώς και αγοράζουμε μηχανάκι κυρίως για ικανοποίηση των αισθήσεών μας.

Δεν το εγραψα για συγχωροχαρτι αλλα για να γινει κατανοητο οτι δεν πρεπει να χλευαζεις κατι αν πρωτα δεν εχεις ιδιαν αποψη.Αλλωστε γι'αυτο ξεκινησα με τη ΥΑΜΑΗΑ & τη HONDA.

Ψήσε τώρα τον Στέλιο (Red1) και Γιώργο (ΩΡΙΩΝ) γιατί δε τα αγοράζεις τα ducati, Κωστάκηηηηηη  :tooth::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/8/2017 at 11:00 ΠΜ, το μέλος karellen έγραψε:

Τωρα στα γεραματα εχει αρχισει να μου αρεσει η χλιδη! αλλα το σιγουρο ειναι οτι παλι σε Ιαπωνα θα καταληξω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Τωρα στα γεραματα εχει αρχισει να μου αρεσει η χλιδη! αλλα το σιγουρο ειναι οτι παλι σε Ιαπωνα θα καταληξω!

Και πολυ καλα θα κανεις. Εχουν γνωση οι φυλακες :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/8/2017 at 1:41 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

...........................

Κάποιος που διαβάζει, ουσιαστικά είναι σα να έρχεσαι και να μας τσουβαλιάζεις όλους σε μια κατηγορία Ξανθόπουλων που δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα, με μηχανάκι 7 χέρια, μόνο και μόνο επειδή αντιδρούμε στον χειρισμό της BMW.

Άδικο δεν είναι ρε Στέλιο?

Δεν είναι μόνο άδικο, αλλά και βούτυρο στο ψωμί όσων λένε ότι ένα τεράστιο ποσοστό όσων παίρνουν bmw (ή οποιοδήποτε άλλο ακριβό μηχάνημα), το κάνουν για πουλ μουρ....... ή για να χτυπήσουν καμμιά γκόμενα......

Πέφτετε στην παγίδα παίδες (είδα 2-3 ποστ να το γράφουν) και επιβεβαιώνετε (?) τις κατηγόριες των άλλων. Ακόμα και αν εσείς δεν το πήρατε για τέτοιο λόγο, γίνεστε άθελά σας "προέκταση" της μυτόγκας της κάθε εταιρείας / αντιπροσωπείας που έχει ψωνιστεί, ή κάνει επίτηδες την ψωνισμένη για να τραβήξει ΚΑΙ ψωροφαντασμένους πελάτες (μέχρι και η vw την έχει δει ιστορία και νομίζει ότι είναι Ferrari μη χέσω.....) :crazy: :wallbash: 

Προσωπικά το μόνο που μπορώ έμπρακτα να κάνω επ' αυτού για ν' αποδείξω ότι δεν παίρνω bmw λόγω καθαρά επιλογής και όχι "επειδή είμαι φτωχομπινές Ξανθόπουλος και απλά δεν μπορώ να πάρω ένα", είναι να βάλω ΔΗΜΟΣΙΩΣ ένα γερό στοίχημα για όποιον έχει τα κότσια..... :spiteful: Ότι ΑΥΡΙΟ κιόλας μπορώ να κλείσω ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ (όχι με δόσεις / δάνεια ή πουλώντας σπίτια και νεφρά) :laugh: 2 ολοκαίνουργια GS 1200 LC φουλ εξοπλισμένα (σε διαφορετικά χρώματα για να μη βαριέμαι κιόλας).  :biggrin:   

Αν λέω μπαρούφες και δεν μπορώ, θα πρέπει να πληρώσω το ισόποσο σε όποιον στοιχηματίσει (με εμπράγματες εξασφαλίσεις εννοείται).

Αν εκείνος χάσει και μπορώ να τα πάρω, θα μου δώσει άλλα τόσα λ7, ως αποζημίωση για την ψυχική οδύνη να μπω σε τέτοια διαδικασία. :tooth: :tongue:

Και εννοείται, όλα αυτά συνταγμένα από δικηγόρο και υπογεγραμμένα σε συμβολαιογράφο για πλήρη εξασφάλιση αμφοτέρων των συμβαλλομένων. :_thumbsup:

Περιμένω...... :spiteful:

:laugh:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ την πήρα για πουλμουρ. Εξάλλου φαίνεται και από το μοντέλο που διάλεξα. Την δουλειά για την οποία αγοράστηκε την κάνει άριστα..( μαζί με αυτό κάνει και  άλλα πράγματα άριστα... Όπως να καθαρίζει κάτι duc 1200s ,ktm, yamaha κτλ στο δεύτερο πόδι.. )Το παράδοξο είναι ότι όταν ρολαρεις λαμβάνεις αυτό το αίσθημα οδηγικής ανωτερότητας. Όσοι ομως αγοράζουν ευρωπαϊκή μηχανή θεωρώντας ότι είναι καλύτερες των ιαπωνικών πλανώνται πλάνην οικτράν, στον απλό κόσμο πάραυτα  πουλάνε τα ευρωπαϊκά καλύτερη μούρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Kostas-MotoLover υπάρχουν χίλιοι λόγοι για να μην επιλέξει κάποιος GS. Το ότι σπάνε και το ότι είναι χειρότερα του ανταγωνισμού δεν είναι δύο από αυτούς σε καμία των περιπτώσεων. Το να τρώει θάψιμο ένα μηχανάκι επειδή υπάγεται στο τρίπτυχο " Γερμανικό-Ακριβό-Πολυφορεμένο" δεν βοηθάει. Εκτός πια αν όντως πιστεύεις πως το GS είναι μόνο μούρη και τίποτα άλλο οπότε μπορείς κάλλιστα να μας γράψεις τι δεν σου άρεσε οδηγικά συγκριτικά με οποιοδήποτε άλλη μηχανή με 19άρη μπροστινό οδήγησες.

* Ένα GS είχα κι αυτό γιατί αφενός το 2012 δεν υπήρχαν ούτε Tracer , ούτε 1190 , ούτε έφταναν τα χρήματα για μεταχειρισμένο Μούλτι. Όταν έφτασε η κρίσιμη ώρα για το χοντρό μπαγιόκο δεν το έσπρωξα σε κανένα GS. Το γράφω αυτό γιατί το εννοώ πως το GS έχει χτυπητά μειονεκτήματα ως γενικότερη επιλογή. Ως head to head ανταγωνιστής με τα αντίστοιχα της κατηγορίας του το μόνο που στέκεται δίπλα του είναι το 1290 και στην έκδοση Adv το MTS enduro. Όλα τ άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

πριν 21 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Εγώ την πήρα για πουλμουρ. Εξάλλου φαίνεται και από το μοντέλο που διάλεξα. Την δουλειά για την οποία αγοράστηκε την κάνει άριστα..( μαζί με αυτό κάνει και  άλλα πράγματα άριστα... Όπως να καθαρίζει κάτι duc 1200s ,ktm, yamaha κτλ στο δεύτερο πόδι.. )Το παράδοξο είναι ότι όταν ρολαρεις λαμβάνεις αυτό το αίσθημα οδηγικής ανωτερότητας. Όσοι ομως αγοράζουν ευρωπαϊκή μηχανή θεωρώντας ότι είναι καλύτερες των ιαπωνικών πλανώνται πλάνην οικτράν, στον απλό κόσμο πάραυτα  πουλάνε τα ευρωπαϊκά καλύτερη μούρη.

Ως γενικός κανόνας σαφώς και ισχύει αυτό που λες. Το GS εσύ προσωπικά δεν το θεωρείς καλύτερη μοτοσυκλέτα από τις αντίστοιχες Ιαπωνικές επιλογές;

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@Kostas-MotoLover υπάρχουν χίλιοι λόγοι για να μην επιλέξει κάποιος GS. Το ότι σπάνε και το ότι είναι χειρότερα του ανταγωνισμού δεν είναι δύο από αυτούς σε καμία των περιπτώσεων. Το να τρώει θάψιμο ένα μηχανάκι επειδή υπάγεται στο τρίπτυχο " Γερμανικό-Ακριβό-Πολυφορεμένο" δεν βοηθάει. Εκτός πια αν όντως πιστεύεις πως το GS είναι μόνο μούρη και τίποτα άλλο δεν έχω γράψει ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο, ίσα-ίσα που έχω γράψει ότι εμφανισιακά μ' αρέσει κιόλας και σίγουρα περισσότερο απ' όλα τα μοντέλα της οπότε μπορείς κάλλιστα να μας γράψεις τι δεν σου άρεσε οδηγικά συγκριτικά με οποιοδήποτε άλλη μηχανή με 19άρη μπροστινό οδήγησες.

* Ένα GS είχα κι αυτό γιατί αφενός το 2012 δεν υπήρχαν ούτε Tracer , ούτε 1190 , ούτε έφταναν τα χρήματα για μεταχειρισμένο Μούλτι. Όταν έφτασε η κρίσιμη ώρα για το χοντρό μπαγιόκο δεν το έσπρωξα σε κανένα GS. Το γράφω αυτό γιατί το εννοώ πως το GS έχει χτυπητά μειονεκτήματα ως γενικότερη επιλογή. Ως head to head ανταγωνιστής με τα αντίστοιχα της κατηγορίας του το μόνο που στέκεται δίπλα του είναι το 1290 και στην έκδοση Adv το MTS enduro. Όλα τ άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Ανυπομονώ να δω γραμμένους τους 1000 άλλους λόγους που υπάρχουν για να μην επιλέξει κάποιος το gs. :laugh:

Κατά τ' άλλα, έγραψα απλά επειδή θίγομαι με τη λογική του τσουβαλιάσματος να θεωρούμαι "Ξανθόπουλος" όταν δεν επιλέγω πχ όχημα μεταξύ κάποιων συγκεκριμένων εταιρειών και ταυτόχρονα να θεωρούμαι και κακεντρεχής, με την απλοϊκή, βολική και εγωιστική οπτική ότι το κάνω "επειδή απλά δεν μπορώ να τ' αγοράσω".

Με το στοίχημα πρόκληση, αποδεικνύω ότι ΔΕΝ είναι έτσι και υπάρχουν φυσικά και πολλοί σαν και μένα. Άλλωστε, το όποιο μπάτζετ έχει ο καθένας, επιλέγει τί θα το κάνει ανάλογα τις ανάγκες / καύλες του. Μπορεί εγώ να επιλέγω να ξοδεύω ένα σκασμό λεφτά σε ταξίδια για να γυρίσω τον κόσμο (είχα ξεκινήσει πριν χρόνια να το κάνω αλλά ανακόπηκε βίαια......). Αν δεν είχα οικογενειακές υποχρεώσεις, να είσαι σίγουρος ότι θα ήμουν συνέχεια σε αεροδρόμια ανά τον κόσμο, αντί πχ να σκάσω 20χιλ για μια ακριβή μηχανή, ή να πηγαίνω κάθε βράδυ στα μπουζούκια ή κάτι άλλο.

Είναι λοιπόν και θέμα γούστου και προτεραιοτήτων και όχι ζήλειας όπως επίτηδες γράφεται συνέχεια. That's my point. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα μου , δώσε λίγο αέρα και σε αυτούς που γράφουν περί ζήλειας κοκ. Άνθρωποι είναι κι αυτοί κι έχουν βαρεθεί να διαβάζουν τόσα χρόνια ένα σωρό παπαριές για τις μηχανές τους. Πας για καφέ στο κέντρο της Αθήνας με το Vstrom και είσαι "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" , πας με το GS και είσαι ο " μαλάκας με το SUV των δύο τροχών" επειδή ζυγίζει 9 κιλά παραπάνω και έχει 7 εκατοστά μεγαλύτερο πλάτος.

* Αναφέρω το VSTROM προκειμένου να μπορείς να επιβεβαιώσεις τα νούμερα που γράφω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 24 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κώστα μου , δώσε λίγο αέρα και σε αυτούς που γράφουν περί ζήλειας κοκ. Άνθρωποι είναι κι αυτοί κι έχουν βαρεθεί να διαβάζουν τόσα χρόνια ένα σωρό παπαριές για τις μηχανές τους. Πας για καφέ στο κέντρο της Αθήνας με το Vstrom και είσαι "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" , πας με το GS και είσαι ο " μαλάκας με το SUV των δύο τροχών" επειδή ζυγίζει 9 κιλά παραπάνω και έχει 7 εκατοστά μεγαλύτερο πλάτος.

* Αναφέρω το VSTROM προκειμένου να μπορείς να επιβεβαιώσεις τα νούμερα που γράφω.

ΟΚ, τους δίνω όσο αέρα θέλουν, no problem. :biggrin:

Αρκεί αυτός ο αέρας να μην πηγαίνει στα μυαλά τους επειδή πήραν μπεμβέ, πόρσε, βρακί κάλβιν κλάϊν κλπ. :laugh: :tongue: :tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά - και στα παπάρια μου αν ακουστεί αυτάρεσκο κύριοι - ο τρόπος με τον οποίο με μεγάλωσαν  ειχε ως  αποτέλεσμα να μην ζηλεύω τον διπλανό μου ή/και τα παιχνίδια του (στην περίπτωση που ειναι πιο γυαλιστερά απο τα δικά μου) και να μην εύχομαι ποτέ να ψοφήσει η κατσίκα του - και εκεί είναι το όλο θέμα που πολλοί έτρεξαν κατευθείαν να το θεωρήσουν ως "κακεντρέχεια" και "τσουβάλιασμα" (το οποίο ισχύει φυσικά μονο οταν η μια "παραταξη" αναφέρεται στην άλλη αλλά ποτέ το αντίθετο φυσικά-φυσικά).
Έχουμε αναφερθεί στα περί εμπάθειας ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν εδω μέσα και το ξέρετε/ξέρουμε όλοι και συνήθως αυτή είναι μονόπλευρη - αν αναφερθώ πάλι συγκεκριμένα όμως θα αρχίσουν πάλι τα περί "κακεντρέχειας" και "κομπλεξισμου" κτλπ, amirite ? ;)

Και ναι, "Ξανθοπουλισμοί®" όποιος δεν το βλέπει ή δεν το καταλαβαίνει δικό του πρόβλημα, και Κώστα, η "προέκταση της μυτόγκας" είναι αμφίδρομη καθώς κάνεις ακριβώς αυτό που κρίνεις και βάζεις και εσύ έτσι βούτυρο στο ψωμί της "άλλης παράταξης", το "παράδειγμα" επίσης οτι μπορείς να πας παρεις Χ μεκανάκια χθες ειναι ατυχέστατο στην καλύτερη και γραφικότατο στη χειρότερη, συγγνώμη κιόλας δηλαδή...Πας να αποδείξεις...τι ? Το πιάσαμε, δεν γουστάρεις.

Το έχουμε ξαναπεί - και επειδή μπερδεύονται κάποιοι και μάλλον πρέπει να τα λες(γράφεις) ολα με το Ν και με το Σ απ'οτι φαίνεται :
OXI, oι ρόδες δεν σε κάνουν μάγκα και ουτε άνθρωπο, αν καποιος το πιστεύει αυτό Α) δεν εχει να ασχοληθει με τίποτα αλλο στη ζωή του και Β) το νοητικό του επίπεδο ειναι Liu Kang και Sub zero ταυτοχρόνως, βεβαια, αμα σκάσεις με το Ferrari 458 Italia έξω απο Μπουζουκερί ναι, θα γαμήσεις πιο εύκολα απ'οτι αμα σκάσεις με το Yaris η το Piccanto αλλα ειναι εκτος θέματος και δεν μας απασχολεί - οχι τιποτα αλλο αλα μην μπει και γράψει ο Κώστας οτι μπορει να παει παρει 2 Ferrari αύριο κιόλας για τα virtual εύσημα.:laugh:
Eδώ όμως (και σε πολλά άλλα θέματα στο mybike) δεν κρίνουν κάποιοι τις μοτοσυκλέτες αλλά τους αναβάτες τους - και αυτό ηταν πάντα το "πρόβλημα" μου, οχι τίποτα αλλο, αλλα επειδή κολλήσατε στη λέξη "τσουβάλιασμα"...Το έγραψα και στο 1ο post, το τσουβάλιασμα είναι ΠΑΝΤΑ ενοχλητικό, ομως, οταν αυτό συμβαίνει καλό θα είναι να μην ειναι μονόπλευρο, σωστά ?

Χρόνια εδω μέσα τώρα, το έχουμε μάθει, οποιος δεν ειναι 100% μαζί μας ειναι αυτομάτως και εχθρός® μας (οπως στα καταπληκτικότατα Πολιτικού περιεχομένου θεματα στο off-topic) και συζήτηση, 9 στις 10 φορές ΔΕΝ γινεται ποτέ, τρανή απόδειξη αυτού...οι προηγούμενες σελίδες σ'αυτο το topic (μεταξύ πολλών άλλων) οπου ο καθένας μπαίνει να πει το δικό του και δεν τον νοιάζει τίποτα άλλο γιατι, ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ, εισαι ΜΑΛΑΚΑΣΣΣσσΣΣ  που έκανες αυτή την επιλογή ενώ εκείνος με το "φτωχό πλην τίμιο μοτοσακό που δεν ειναι premium" είναι πιο έξυπνος απο τον διπλανό του γιατί..."λόγοι".
Οπαδίλα για την οπαδίλα γι'αλλη μια φορά γιατί έτσι έχουμε μάθει, απλά και ωραία...

Για πολλοστή φορά, εκεί είναι και η ένστασή μου γιατί - μην γελιόμαστε  - το topic αυτό (και πολλά άλλα) δεν έχουν να κάνουν με το πραγματικό πρόβλημα (το οποιο προφανώς αναφέρεται συνήθως και στον τίτλο του θέματος) αλλά αποκλειστικά και μόνο με την ανάγκη επιβεβαίωσης κάποιων  και την εκτόξευση χολής - πως να μην είναι εξάλλου οταν oi 2-3 γνωστοί λένε γι'αλλη μια/πολλοστή φορά τα ίδια για την Χ εταιρεία (η οποία δεν ειναι "favorite") αλλά στους κάπακους σου πετάνε και μια "παρουσίαση" 60.000 λέξεων για συγκεκριμένο μηχανάκι που ανήκει π.χ στην αγαπημένη τους "παράταξη" αλλά εκει δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους αμα τολμήσεις να εκφέρεις άποψη ?
Έχουμε ξεπεράσει τα όρια του γραφικού προ πολλού και προφανώς αυτό είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ γιατι έτσι "μας μάθανε" και η εκτόξευση χολής στα ιντερνέτια ή/και τα μαλώματα είναι - ίσως - και αγχολυτικά για ορισμένους.

TLD'R : Καλό θα είναι να είμαστε αντικειμενικοί και να μην εχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά , επίσης, η ζήλεια, - ναι, η ζήλεια - δεν είναι είναι καλό πράμα, σημασία εχει να ειμαστε ευχαριστημένοι με αυτο που έχουμε και να μην προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους για το αντίθετο γιατι...ξέρετε το γιατί.

Ο Gouky πιο πάνω γράφει " Πας για καφέ στο κέντρο της Αθήνας με το Vstrom και είσαι "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" , πας με το GS και είσαι ο " μαλάκας με το SUV των δύο τροχών" - bingo, το αυτο ακριβώς και τέτοιοιυ είδους "ιδεολογίες" ειναι που βλάπτουν σοβαρα τον εγκέφαλο - εκτος και αν αυτό ειναι επίσης κακεντρέχεια γιατί - μεταξυ μας τώρα ετσι ? - το ξέρετε πολύ καλά πως ισχύει, εμένα προσωπικά, τα 2 μέτρα και τα 2 σταθμά δεν μου άρεσαν ποτέ.

Καβαλήστε οτι θέλετε αλλα σταματήστε να ζαλίζετε όρχεις ορισμένοι, ουτε η αποψη σας ειναι και πιο σωστή ουτε και θα αλλάξετε την άποψη του αλλου (οπως και ο αλλος δεν μπορεί να αλλάξει τη δική σας).

That's all.

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

- Τί κάνεις Γιάννη?

- Κουκιά σπέρνω.

Διάλογος και αντίληψη στο mb.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ επιμένω να λέω παντού όπου γίνεται συζήτηση για καταναλωτικά αγαθά. Να μην μπαίνουν ποτέ στη συζήτηση τα λεφτά όταν μιλάμε για τα χαρακτηριστικά των αγαθών [laptops (οκ τι να κάνουμε το MacBook έχει την καλύτερη οθόνη, trackpad, συναρμογή), κινητά (ε ναι ρε φίλε το iPhone δεν κολλάει και στο κατασκευαστικά είναι αξεπέραστο), αυτοκίνητα (ε ναι, η BMW η 3αρα είναι πιο ωραία από το σπίτι μου), μεκανακια]. Δεν έχει νόημα να βάζεις μέσα τον παράγοντα χρήματα όταν κάνεις φιλολογική και αντικειμενική συζήτηση, διότι τα χρήματα είναι κάτι υποκειμενικό. Παίρνεις τα στοιχεία που θες, τα λίγο πολύ αντικειμενικά, ή "αντικειμενικοποιείς" τις υποκειμενικές απόψεις που θα ακούσεις, τα παίρνεις σπίτι σου σε χαρτί και μολύβι, βλέπεις τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις και θυσιάζεις χαρακτηριστικά. Ή θυσιάζεις χρήματα για χαρακτηριστικά. Υπάρχει βέβαια και η θολή έννοια του VFM αλλά και αυτή δέχεται τον παρανομαστή "χρήματα" που είναι απόλυτα υποκειμενικός. Τόσο στο πόσα είναι όσο και στο πώς θέλει κανείς να τα διαθέσει. 

Υ.Γ. : και πρέπει σαν λαός να ξεκολλήσουμε από τη λογική "το δικό μου (νησί, σπίτι, μηχανάκι, κινητό, ομάδα, ρούχο) είναι καλύτερο και οι άλλοι είναι κορόιδα/μα...κες/φτωχομπινέδες/βουτυρομπεμπέδες". Τον οπαδισμό δηλαδή. Οκ, το καταλαβαίνω, άμα λες οτι το δικό σου είναι καλύτερο, αυτοεπιβεβαιώνεσαι, λες "απ! Εγώ είμαι έξυπνος!", νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου. Αλλά μήπως ο καθένας μπορεί να κάνει την καλύτερη επιλογή για την πάρτη του; Άλλωστε, από μένα τα πήρε τα λεφτά;

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i
Συμπλήρωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Εγώ επιμένω να λέω παντού όπου γίνεται συζήτηση για καταναλωτικά αγαθά. Να μην μπαίνουν ποτέ στη συζήτηση τα λεφτά όταν μιλάμε για τα χαρακτηριστικά των αγαθών [laptops (οκ τι να κάνουμε το MacBook έχει την καλύτερη οθόνη, trackpad, συναρμογή), κινητά (ε ναι ρε φίλε το iPhone δεν κολλάει και στο κατασκευαστικά είναι αξεπέραστο), αυτοκίνητα (ε ναι, η BMW η 3αρα είναι πιο ωραία από το σπίτι μου), μεκανακια]. Δεν έχει νόημα να βάζεις μέσα τον παράγοντα χρήματα όταν κάνεις φιλολογική και αντικειμενική συζήτηση, διότι τα χρήματα είναι κάτι υποκειμενικό. Παίρνεις τα στοιχεία που θες, τα λίγο πολύ αντικειμενικά, ή "αντικειμενικοποιείς" τις υποκειμενικές απόψεις που θα ακούσεις, τα παίρνεις σπίτι σου σε χαρτί και μολύβι, βλέπεις τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις και θυσιάζεις χαρακτηριστικά. Ή θυσιάζεις χρήματα για χαρακτηριστικά. Υπάρχει βέβαια και η θολή έννοια του VFM αλλά και αυτή δέχεται τον παρανομαστή "χρήματα" που είναι απόλυτα υποκειμενικός. Τόσο στο πόσα είναι όσο και στο πώς θέλει κανείς να τα διαθέσει. 

Συμφωνώ.:wink:

Γι' αυτό ακριβώς έγραψα. Διότι με το σωστό σκεπτικό σου εδώ, είναι απαράδεκτο να πλασσάρεται συνέχεια η άποψη ότι "όλοι θα ήθελαν σαν τρελοί μια GS, αλλά δεν έχουν τα φράγκα να το πάρουν και γι' αυτό την πέφτουν στην εταιρεία και στους έχοντες". Εννοείται φυσικά ότι είναι επίσης κατακριτέο και το να θάβει κάποιος εταιρείες και περισσότερο ανθρώπους / καταναλωτές, επειδή απλά ζηλεύει, χωρίς να κρίνει αντικειμενικά. Η ζήλεια δυστυχώς είναι άσχημο ελάττωμα και δύσκολο να καταπολεμηθεί, αλλά φαντάζομαι κανείς δεν θα ήθελε να την έχει συνειδητά.

Ας σταματήσει λοιπόν η φιγούρα και αυτή η ανθρώπινη απαξίωση και οι προσβολές σε όσους δεν έχουν χρήματα λες και είναι ελαττωματικοί ή παρακατιανοί, και να δεις πόσο καλύτερα θα είναι όλα (σιγά μη γίνει, δεν έχω αυταπάτες).

Αλλά δυστυχώς εδώ μέσα έχουμε πλέον μόνο κλίκες, συμπάθειες και αντιπάθειες και δεν κοιτάμε τί γράφει κάποιος για το εάν συμφωνούμε, αλλά ποιός το γράφει. Τον αντιπαθούμε έτσι απλά? Βουρ επίθεση, χωρίς συχνά καν να διαβάσουμε ή να προσπαθήσουμε να δούμε τί θέλει να μας πει. Τον συμπαθούμε ή δε μας παίρνει να του τη βγούμε? :whistling: "Πίσω Γιάννη τα καράβια", την κορόϊδα....... (ξκιούσμι απ' τους Γιάννηδες για το όνομα, πολλές παροιμίες χρησιμοποιούν το όνομά τους).:laugh:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα