Jump to content
FZMAN

Φαγωμάρα μεταξύ Ευρώπης και Ασίας (Διάσπαση θέματος)

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Προσωπικά GS(Α) δε θα επέλεγα σε καμία των περιπτώσεων. Σήμερα που μιλάμε , 31/7/2017 , ούτε κι εγώ

Έρχεται η BMW hellas/Italia/France κλπ, βγάζει ένα καλό χρηματοδοτικό, αγοράζει ο αναβάτης ένα φρέσκο εργαλείο, καλυμμένος από τον αντιπρόσωπο και τις εγγυήσεις. Κάνει χρήση του θηρίου 2-3 χρόνια, το δίνει στην αντιπροσωπία, δίνει και τη διαφορά και επιστρέφει στους δρόμους με ένα φρέσκο πάλι θηρίο με πλήρη υποστήριξη και οδική και αγκαλιές με τον αντιπρόσωπο. Γιατί αυτό γίνεται με κάθε προϊόν που το σύνολο της γκάμας του θεωρείται premium (τιμολογιακά και όχι μόνο). Το μεταχειρισμένο λοιπόν, θα βρεθεί να αλλάζει χέρια και πιθανότατα θα βασανίσει τον εκτός εγγύησης ιδιοκτήτη που πολλές φορές έχει κάνει το σκατό του παξιμάδι και δε μιλάει κιόλας για να μη χάσει αξία το μηχάνημα και πως θα το πουλήσει. Ακριβώς όπως τα λες. Στο συνεργείο που πάω το Ντουκ παίζει να είμαι ο μόνος με τόσα χιλιόμετρα στο 16άρι. Χαρακτηριστική ατάκα που έχω ακούσει είναι πως πολλοί δεν λαδώνουν καν αλυσίδα επειδή πολύ απλά θα το πουλήσουν/ανταλλάξουν πολύ γρηγορότερα πριν τα φτύσει όλο το σύστημα. Εδώ λοιπόν Γιάννο μου μπαίνει αυτό που λέει ο Flying. Αγοράζεις ιδιοκτήτη και όχι μηχανάκι. Δύο μεταχειρισμένα bmw πήρα αλλά αφήνω το Κ στην άκρη γιατί με 35000 χιλιόμετρα τι να κρίνεις; Το GS λοιπόν το είχε μοτοσυκλετιστής και όχι μηχανόβιος , το πήρα εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου τυπικό στην συντήρηση και στην χρήση και το έδωσα με σχεδόν 70000 χιλιόμετρα σε επίσης μοτοσυκλετιστή. Ο άνθρωπος απ όσο μαθαίνω από το συνεργείο που είναι στα 200 μέτρα από την δουλειά μου και πάω και το Χόντα εκεί, είναι στις 100.000+ χιλιόμετρα και δεν έχει αντιμετωπίσει τί-πο-τα. Αυτή όμως είναι μια κατάληξη πραγμάτων που συμβαίνει με όλα τα μεταχειρισμένα. Όταν έγραψε ο @ΩΡΙΩΝ πως το ΖΖR διέλυσε , όλοι έσπευσαν να ρωτήσουν αν η χρήση που του έκανε ήταν η προβλεπόμενη. Εξήγησέ μου τώρα εσύ γιατί κανείς και ποτέ όταν διαβάσει πως χάλασε το Χ,Ψ bmw δεν ξεκινάει από εκεί τον προβληματισμό του αλλά πάει απευθείας στο " τα μπουρδέλα σπάνε".

Διαβάζω λοιπόν για πηνία και ανορθωτές των ιαπωνικών (και triumph θα συμπληρώσω) που όντως υπάρχουν (κόστους <1Κ€ συνολικά), που ξαφνικά εξισώνονται με σπασμένα διαφορικά, με αρπαγμένες ecu, με μοτέρ που καίνε λάδια αβέρτα...Αυτά προσφέρουν στον καταναλωτή , αυτά χαλάνε. Δεν έχουν ηλεκτρονική ανάρτηση για να κάψουν ESA , ούτε διαφορικό για να το σπάσουν. Όσο για το κόστος ανταλλακτικών είναι σίγουρο με μαθηματική ακρίβεια πως κάτι που κοστίζει 25000 ευρώ θα πονέσει περισσότερο στην τσέπη από κάτι που κοστίζει 10000 ευρώ. Αν αυτό δεν ίσχυε όλοι θα οδηγούσαμε κι από ένα Πόρσε σήμερα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε ούτε για αλλαγή ελαστικών να πάμε σε αυτά.

Δηλαδή τι θα πρέπει να πουν τα κακόμοιρα τα Ζ750  ή CBR-F ή ZX6/10 γιατί δεν έχουν βγάλει αυτά προβλήματα; που κυκλοφορούν σε πολλαπλάσια νούμερα δεν έχω στοιχεία χειροπιαστά αλλά η αίσθησή μου είναι πως παγκοσμίως κυκλοφορούν πολλά περισσότερα gs παρά z750 και κόφτες από την 1η τους μιζιά?

Πριν το πείτε ως επιχείρημα, όχι, δεν είχα ποτέ πληρώσει για ιδιοκτησία BMW ή Ducati (πχ)

Αυτό, αυτομάτως, με κάνει ασυνεπή στα μάτια όσων διαβάζουν τι λέω, λες και η γνώμη και γνώση αποκτάται μόνο μέσω ιδιοκτησίας? Προφανώς και όχι ρε Τζων αλλά όταν θα θελήσω να πάρω Καβασάκι εσένα θα ρωτήσω , όχι τον άλλον που τα βλέπει μόνο σταματημένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1) Tα "ξερω τόσα μηχανάκια γνωστών που αυτοανατιναχτήκανε" δεν αποτελεί επιχείρημα γιατί, αμα ηταν έτσι, τα 2 Dulapi (στο οποιο 1ο ειχα ρίξει 38000χλμ και στο 2ο 16500 χλμ) θα ειχαν ανατιναχτεί προ πολλού πηγαίνοντας με τις "στατιστικές" των κουμπάρων και των γνωστών, απεναντίας 0 προβλήματα, ΜΗΔΕΝ, να μπεις να πεις/γράψεις τι και για ποιον όμως ?  Topic "Εχω μάρκα μηχανάκι που φημίζεται για την αναξιοπιστία της αλλα ολα good, κανένα πρόβλημα" ? Ποιος θα τσιμπούσε ? Δεν εχει "δράση" ο τίτλος, στην τελική, ποιον θα ενδιέφερε ? Αυτους που εδω μεσα μπαίνουν μόνο για να ξεχέζουν με μηχανάκι 7ο χέρι ρε Γιάννη αλλά το κράξιμο...κράξιμο ? Αφου ξέρεις...
Ιn other news, ξερω προσωπικα τύπους με SS900 και 800 και monster που οχι μονο δεν εχουν αυτο-ανατιναχτεί αλλά έχουν γυρίσει 2 φορές κοντέρ μάλιστα, οπότε ?
Ειμαι σίγουρος όμως πως αυτά τα παραδείγματα ειναι "ανέκδοτα" και πως απλά "έτυχε", ΟΚ λοιπόν, γιατι ομως αμα τύχαινε το ανάποδο οι γνωστοι καλοθελητές θα λάμβαναν δράση ? 2 μέτρα και 2 σταθμά ενα πράμα και αυτά δε τα γούσταρα ποτέ.

Θα το ξαναπώ monsieur, εκει ειναι και η ολη μου ένσταση και το ξέρεις γιατι την συζήτηση την έχουμε ξανακάνει.

Σχετικά με την "ευαισθησία" που αναφέρεις : Για να καταλάβω, πρέπει κάποιος να έχει το μηχανάκι του χρέπι και να ειναι και εξ Ανατολής για να μην είναι "ευαίσθητο" ? Πάλι "στατιστικές" ρε Γιαννη ? Για τι μηχανάκια μιλάμε ? Ποιας δεκαετίας ?
Στην τελική, όμως φιλε, δεν εξυπακούεται οτι ενα οχημα των 15-18-22 χιλιάδων ευρώ θα το προσέξεις πολυ περισσότερο απο ενα χρέπι 5ο χέρι 15ετίας? οχι ? Δλδ, αμα σου χαρίζανε τώρα ένα...ξερω'γω, Turismo Veloce Reparto Corse θελεις να μου πεις οτι θα του εκανες την ίδια ακριβώς χρήση με ενα χρεπέ' TDM850 ή  Honda NC ? Οχι, δε λεμε να το πηγαίνεις μόνο μπουζουκιστάν παραλιακής αλλά εξυπακούεται πως τα όμορφα και ακριβά παιχνίδια τα φροντίζεις περισσότερο, μάλλον παράλογο και αυτό ε ? :biggrin: ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣΣΣ πως αμα έδινες σε όλους εδω μέσα απο ενα Panigale/F3/F4/Turismo veloce/Speed Triple S/R1 M/RSV4 κτλπ θα το είχαν του πεταμού και δεν θα του ρίχνανε αγάπη και προδέρμ και θα του κανανε την ίδια ακριβώς χρήση με το PCX ή πάπιο που έχουν για να πηγαίνουν στη δουλειά τους/κάνουν delivery.Τι να πω, μερικοι "άπλες" ενδέχεται να έχουν La Ferrari για να πηγαίνουν στο χωράφι, ξέρω 'γω ?

Tα περι "400άρικου" και "ειδικών" μαστόρων : πιστεύω οτι γνωρίζεις που παει το 400άρικο και τι περιλαμβάνει - εκτος και αν - θελεις να μου πεις πως για το ΖΖR δίνεις 100 γιούρια για λάδια/ρυθμίση βαλβίδων και ιμαντες (που δεν έχεις) βλέπε "γενικό service". Άσχετο, γενικό service μαζι με βαλβίδες σε GSXR πόσο πάει ? Ρητορική γιατι ειμαι σίγουρος πως γνωρίζεις ;)
Επίσης : "διαγνωστικό" - αμα εχεις XDiavel/Panigale/GS1200/R1 2017 δεν μπορείς να το πας στον κυρ-Μήτσο της γειτονιας, τίνγκα στα νεα ηλεκτρονικά είναι, να δει...τι ο κυρ-Μήτσος ρε Gianni ?

Ξέρεις τι προτείνω Γιάννη ? Να κωλοτουμπαρουμε οντως τα δεδομένα γιατι τα πράματα αλλάζουν και οτι αυτά που χτίστηκαν επι σειρά δεκαετιών που αναφέρεις και εσυ ενδέχεται να μην ισχύουν πλέον - παράδειγμα, η BMW καποτε ηταν πιο αξιόπιστη απότι ειναι τώρα :biggrin: Είναι αμφίδρομο και αυτό.

Ειμαι πάλι off-topic και το αντιλαμβάνομαι απλά, μιας που μιλάμε γενικά περί ανέμων και υδάτων, ξέρεις...

Επιστροφή στην BMW : Η συγκεκριμένη αστοχία - για 2η φορά - είναι εγκληματική, ναι, και οπως είπαν τα παιδιά σε προηγούμενες σελίδες, θα μπορούσε να ειχε κάνει την ανάκληση εξ'αρχής και θα καθότανε σε ολους πιο "μαλακά", αυτο που συνέβει τώρα όμως ειναι καρα-ύποπτο, δε νομίζω να μπορεί να αμφισβητήσει κανείς αυτό, οι Ξανθοπουλισμοι ομως και η επιμονή είναι που κουράζουν κατι το οποιο το επαναλαμβάνω χρόνια εδω μέσα - οι ίδιοι τύποι που οχι μονο δεν πρόκειται/δεν τους ενδιαφέρει η εκάστοτε μάρκα αλλά...δεν τους ενδιαφέρει  το "sport" της απόκτησης νεας μοτοσυκλέτας full stop για τον οποιοδήποτε λόγο με τον οικονομικό να βαράει 1ο ρόλο -  ειναι αυτοί που "φωνάζουν" και πιο δυνατά  - λογικότατο αν λάβουμε υπόψιν τους δυσκολότατους καιρούς που διανύουμε, εξου και η χολή βέβαια στην οποία έχουμε αναφερθεί πολλές φορές.

Με hot clickbait topic τίτλο  ομως "Αλλη μια ανάκληση για την Χ εταιρεία" απο τον γνωστό Χοντικό πρόεδρο όμως ψάρια δεν πιάνεις και ουτε πρόκειται - και ουτε και συμβάλλεις σε τίποτα παρα μονο στο να γινεται το γνωστό " αμπαλαέα" οπως εχουμε συνηθίσει επι σειρά ετών τώρα εδω μέσα, αυτό λέω - εκτος πια και αν το 90% των χρηστών του mybike εχει ζεστά 15-φεύγα/20-κατι χιλιάρικα για να πάει να αγοράσει άμεσα GS...ή Multi...ή Papagale...ή MT10...ή R1 M1 ή οποιοδήποτε άλλο "premium" προϊόν οπου πρέπει να γνωρίζει και τις τυχόν ανακλήσεις  ;)

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα το προβλημα ειναι στο καλαμι του GS,στο οτι εκανε το κοροιδο η BMW,στο οτι κανει τοσα χρονια το κοροιδο η ΥΑΜΑΗΑ με τους ροτορες των R1/FAZER,στο οτι η HONDA εκανε παγκοσμια ανακληση στους αξονες των VFR1200F/X...τελος παντων.Σερφαροντας κανεις στο VOSA.GOV.UK θα δει ανακλησεις που δεν τις φανταζεται.Ολα μπορουν να συμβουν σε ολα.Ενταξει οι μπεμπες ειναι λιγο πιο ''παραμυθενιες'' βρε αδερφε,τι να κανουμε τωρα;Αλλα ομως και στριβουν και φρεναρουν και πανε οπου τους πεις.Τελος παντων...ο καθενας αγοραζει οτι του γουσταρει και οτι του αρεσει.Μην ξεχνατε(γιατι μερικοι το ξεχνατε)οτι μηχανακι αγοραζουμε με το ματι και οχι με τη χρηση.Και κατι τελευταιο.Ο πρωτος που τα εβριζε ημουν εγω.Και λεω μια μερα,δεν παιρνω ενα να δω πως ειναι και στην τελικη να αποκτησω ιδιαν αποψη.Μετα λοιπον απο 40.000χλμ στα χερια μου(76.000 συνολο)τερμα γκαζι(σχεδον) το μηχανακι ειναι αψογο.Ωστοσο δεν ξερω αν θα ξανααγοραζα BMW GS (εκτος αν βρω χρημα για το S1000XR).Μαλλον με βλεπω με CROSSTOURER DCT...και λογος ειναι οτι μου αρεσει να αγοραζω διαφορετικα μηχανακια απ'οτι ειχα...ειδωμεν.

Υ/Γ:DUCATI δεν θα αγοραζα ποτε(ο λογος σε αλλο topic)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω ρε παιδια..μπορει να εχετε και δικιο.Μπορει να εχω -εχουμε- σκασει ενα τονο φραγκα για ευρωπαικα τριμπουρδελα και να πασχουμε απο ελαχιστη αντιληψη της πραγματικοτητας που κατεχουν πεφωτισμενα μελη της κοινωνιας του M.B. 

Για αυτον ακριβως τον λογο  και η αυστηρως συντονιζομενη συγκεκριμενη ενοτητα http://www.mybike.gr/forum/86-βίος-και-πολιτεία/ αποτελει δειγμα του ανεμου της λογικης που πνεει στο εδω φορουμ και δεν περιλαμβανει τις λανθασμενες εμπειριες εμου και λοιπων κατοχων για τους premium παφυλες που πηγαμε και πληρωσαμε.

Δεν πειραζει ομως ,κανεις δεν ζημιωνει απο αυτη την ελλειψη θρεντ με εμπειριες απο ευρωπαικα μηχανακια ,γιατι ουτως η αλλως κανεις νοημων δεν θα πεταγε τα λ7 του ,MB αφου.

Keep going

Keep-Trolling.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνοντας μια σούμα κάποιων ζητημάτων που ειπώθηκαν και με βάση το ποστ του flyinginadream για τον σχεδιαστικό σαδισμό της bmw, έχω να πω πως αυτός είναι και ο λόγος που με εκνευρίζει αφάνταστα σαν εταιρεία. Αυτή η φιλοσοφία της να αποτρέπει τον αναβάτη από το να επέμβει έστω και σε απλά πράγματα -όπως το να αλλάξεις μια λάμπα ή μια μπαταρία- είναι τουλάχιστον εξοργιστική. Ο λόγος φυσικά που το κάνει αυτό είναι για να σε αναγκάζει ακόμα και για το πιο απλό πράγμα να τρέχεις στα συνεργεία της και αυτό φαίνεται και από τις βίδες που χρησιμοποιεί στα πλαστικά - οπως και ο τρόπος συναρμογής τους που ειδικά στο δικό μου μοντέλο δίνει ρεσιτάλ χαζομάρας για να το πω ευγενικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Stratos 650 έγραψε:

Κάνοντας μια σούμα κάποιων ζητημάτων που ειπώθηκαν και με βάση το ποστ του flyinginadream για τον σχεδιαστικό σαδισμό της bmw, έχω να πω πως αυτός είναι και ο λόγος που με εκνευρίζει αφάνταστα σαν εταιρεία. Αυτή η φιλοσοφία της να αποτρέπει τον αναβάτη από το να επέμβει έστω και σε απλά πράγματα -όπως το να αλλάξεις μια λάμπα ή μια μπαταρία- είναι τουλάχιστον εξοργιστική. Ο λόγος φυσικά που το κάνει αυτό είναι για να σε αναγκάζει ακόμα και για το πιο απλό πράγμα να τρέχεις στα συνεργεία της και αυτό φαίνεται και από τις βίδες που χρησιμοποιεί στα πλαστικά - οπως και ο τρόπος συναρμογής τους που ειδικά στο δικό μου μοντέλο δίνει ρεσιτάλ χαζομάρας για να το πω ευγενικά.

Δεν ειναι ετσι ακριβως.Τα ιδια τα επισημα συνεργεια το καλλιεργουν αυτο το ΄΄αν πας αλλου θα στο χαλασουν΄΄,΄΄ελα εδω να στο μπριζωσω να δουμε τα παντα στο διαγνωστικο΄΄,΄΄θελει νεα εκδοση το λογισμικο σου΄΄. Βεβαια μερικες δουλειες καλο ειναι να γινονται εκει,αλλα οχι ολες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ξανασκεφτομουν δυο και τρεις φορες την δελεαστική  αγγελία  που αναφερει το ποσο φροντισμενο με "αγαπη και προδερμ"απο τα ιδια τα χεράκια του πωλητη ειναι το μηχανακι, ανελλιπώς συντηρημενο σε ανεπισημα συνεργεια και οπωσδήποτε με την ελαχιστη δυνατη επαφη στα επισήμως  εξουσιοδοτημενα. Εσείς; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή η φιλοσοφία της να αποτρέπει τον αναβάτη από το να επέμβει έστω και σε απλά πράγματα -όπως το να αλλάξεις μια λάμπα ή μια μπαταρία- είναι τουλάχιστον εξοργιστική. Ο λόγος φυσικά που το κάνει αυτό είναι για να σε αναγκάζει ακόμα και για το πιο απλό πράγμα να τρέχεις στα συνεργεία της και αυτό φαίνεται και από τις βίδες που χρησιμοποιεί στα πλαστικά - οπως και ο τρόπος συναρμογής τους που ειδικά στο δικό μου μοντέλο δίνει ρεσιτάλ χαζομάρας για να το πω ευγενικά.

Γιατί ''να τρέχεις στα συνεργεία για το πιο απλό πράγμα'' ? Το ότι χρησιμοποιεί βίδες torx στα GS δεν είναι καθόλου αποτρεπτικό να ασχοληθείς και μόνος σου,ένα σετ κλειδιά αυτού του τύπου και είσαι έτοιμος.Ο boxer έτσι όπως έχει εκτεθειμένους τους κυλίνδρους είναι απλούστατος στη βασική συντήρηση,το ρύθμισμα των βαλβίδων είναι παιχνιδάκι καθώς και η αλλαγή μπουζί.

Προσωπικά όταν αγόρασα το δικό μου του -παρότι αρχάριος σε Ευρωπαϊκά-άλλαξα μόνος μου από τις πρώτες μέρες λάδια-βαλβολίνη σασμάν και βαλβολίνη μουαγιέ πίσω (ειδικά σε αυτό λύνεις άξονα και κατεβάζεις ''διαφορικό''(!) :_innocent: ).

πριν 1 ώρα, το μέλος mars έγραψε:

Δεν ειναι ετσι ακριβως.Τα ιδια τα επισημα συνεργεια το καλλιεργουν αυτο το ΄΄αν πας αλλου θα στο χαλασουν΄΄,΄΄ελα εδω να στο μπριζωσω να δουμε τα παντα στο διαγνωστικο΄΄,΄΄θελει νεα εκδοση το λογισμικο σου΄΄. Βεβαια μερικες δουλειες καλο ειναι να γινονται εκει,αλλα οχι ολες.

Ακριβώς,αυτό είναι πάγια τακτική όλων των συνεργείων,όλων των κατασκευαστών.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχετε δει τετοια αγγελια που να διαφημίζει με παρομοιο  νοημα το παρελθον ιστορικο μιας μηχανης; 

Εγω οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/7/2017 at 7:37 ΜΜ, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σήμερα που μιλάμε , 31/7/2017 , ούτε κι εγώ

Ακριβώς όπως τα λες. Στο συνεργείο που πάω το Ντουκ παίζει να είμαι ο μόνος με τόσα χιλιόμετρα στο 16άρι. Χαρακτηριστική ατάκα που έχω ακούσει είναι πως πολλοί δεν λαδώνουν καν αλυσίδα επειδή πολύ απλά θα το πουλήσουν/ανταλλάξουν πολύ γρηγορότερα πριν τα φτύσει όλο το σύστημα. Εδώ λοιπόν Γιάννο μου μπαίνει αυτό που λέει ο Flying. Αγοράζεις ιδιοκτήτη και όχι μηχανάκι. Δύο μεταχειρισμένα bmw πήρα αλλά αφήνω το Κ στην άκρη γιατί με 35000 χιλιόμετρα τι να κρίνεις; Το GS λοιπόν το είχε μοτοσυκλετιστής και όχι μηχανόβιος , το πήρα εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου τυπικό στην συντήρηση και στην χρήση και το έδωσα με σχεδόν 70000 χιλιόμετρα σε επίσης μοτοσυκλετιστή. Ο άνθρωπος απ όσο μαθαίνω από το συνεργείο που είναι στα 200 μέτρα από την δουλειά μου και πάω και το Χόντα εκεί, είναι στις 100.000+ χιλιόμετρα και δεν έχει αντιμετωπίσει τί-πο-τα. Αυτή όμως είναι μια κατάληξη πραγμάτων που συμβαίνει με όλα τα μεταχειρισμένα. Όταν έγραψε ο @ΩΡΙΩΝ πως το ΖΖR διέλυσε , όλοι έσπευσαν να ρωτήσουν αν η χρήση που του έκανε ήταν η προβλεπόμενη. Εξήγησέ μου τώρα εσύ γιατί κανείς και ποτέ όταν διαβάσει πως χάλασε το Χ,Ψ bmw δεν ξεκινάει από εκεί τον προβληματισμό του αλλά πάει απευθείας στο " τα μπουρδέλα σπάνε".

Αυτά προσφέρουν στον καταναλωτή , αυτά χαλάνε. Δεν έχουν ηλεκτρονική ανάρτηση για να κάψουν ESA , ούτε διαφορικό για να το σπάσουν. Όσο για το κόστος ανταλλακτικών είναι σίγουρο με μαθηματική ακρίβεια πως κάτι που κοστίζει 25000 ευρώ θα πονέσει περισσότερο στην τσέπη από κάτι που κοστίζει 10000 ευρώ. Αν αυτό δεν ίσχυε όλοι θα οδηγούσαμε κι από ένα Πόρσε σήμερα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε ούτε για αλλαγή ελαστικών να πάμε σε αυτά.

γιατί δεν έχουν βγάλει αυτά προβλήματα;

δεν έχω στοιχεία χειροπιαστά αλλά η αίσθησή μου είναι πως παγκοσμίως κυκλοφορούν πολλά περισσότερα gs παρά z750

Προφανώς και όχι ρε Τζων αλλά όταν θα θελήσω να πάρω Καβασάκι εσένα θα ρωτήσω , όχι τον άλλον που τα βλέπει μόνο σταματημένα.

Φαντάζομαι μιλάς «αρνητικά» λόγω υδρόψυκτου GS.

Μετά το MTS δηλαδή, θα επέστρεφες στο αερόψυκτο GS, John?

Σαφώς και αγοράζεις μηχανάκι από τον κατάλληλο ιδιοκτήτη, αλλά σίγουρα πάντα είναι λαχείο η δουλειά.

Ιδανικά θα ήταν να επιλέξουμε μηχανάκι από γνωστό, που το βλέπουμε και το ξέρουμε.

Αλλιώς πάντα υπάρχει σοβαρότατο ρίσκο, δυστυχώς για τις Μπέμπες ιδιαιτέρως αυξημένο και αν κάτσει στραβώνει ακόμα περισσότερο γιατί η διόρθωση θα είναι ακριβή.

Δε το λέω εγώ, το λένε οι έρευνες. Με ικανότατο δείγμα ιδιοκτητών.....

http://www.visordown.com/motorcycle-top-10s/who-makes-most-reliable-motorcycles

https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm

Τονίζω το θέμα αξιοπιστίας γιατί αυτό συζητείται εδώ.

Και επειδή τέτοιες λίστες ερευνών κυκλοφορούν γύρω γύρω, όπως επίσης έχουμε αυτιά και ακούμε (ακόμα και από αντιπροσώπους), είναι αδικαιολόγητο το 40% της BMW Γιάννο μου.

Και ξέρεις γιατί?

Γιατί σε μια Ducati πχ θα μπορούσα να προσπεράσω/δεχτώ θέματα αξιοπιστίας. Γιατί το προφίλ των ιδιοκτητών τους είναι πιο καυλwμένοι, θα το ζορίσουν το μηχανάκι πολύ παραπάνω.

Από την άλλη, η BMW πατάει στο 70% των πωλήσεών της στον boxer κινητήρα (ίσως είναι και λίγο το 70%), δηλαδή ένα μοτέρ που ΔΕ σε προδιαθέτει να το σκίσεις, ούτε οι περισσότεροι θα το χώσουν για καμιά άγρια εντουράδα. Άρα, για μένα, δεν επιτρέπονται δικαιολογίες στο πως εξηγείται αυτός ο δείκτης αξιοπιστίας.

Με απλά λόγια......

Από μηχανάκια που δε σε προδιαθέτουν να τα σπας, περιμένεις να κρατήσουν παραπάνω. Και οι βλάβες που ίσως παρουσιάσουν, να είναι λογικά κοστολογημένες. Δε με νοιάζει η χώρα προέλευσης. Συζητώ απλά για το πόσο θα αντέξει.

Το να δικαιολογήσουμε τις βλάβες στα ηλεκτρονικά μαραφέτια, επίσης δε το θεωρώ λογικό.

Γιατί όλα τα ηλεκτρονικά μαραφέτια αφενός τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης αδρά όταν μπει στην αντιπροσωπία για να αγοράσει το μηχανάκι, αφετέρου με τέτοιο κόστος αγοράς (και δυσθεώρητο κόστος αντικατάστασης αν χαλάσει) θα έπρεπε η BMW και κάθε εταιρία, να έχει αυστηρότερα τεστ αξιοπιστίας ΠΡΙΝ τα παραδώσει στον ιδιοκτήτη και απαιτήσει 3χίλιαρα και 5χίλιαρα.....

Βέβαια, από την άλλη, εδώ έκανε λάθος και μάλιστα χοντρό, στον έναν τομέα που έπαιζε μόνη της. Στο telelever.

Μόνη της παίζει μπαλίτσα η BMW επί σειρά δεκαετιών.

Και έκανε λάθος τώρα. Και εντάξει, μπορώ να δεχθώ πως λάθη γίνονται. Αλλά οφείλουν να το διορθώσουν άμεσα και χωρίς κοροϊδία....

Λάθος αίσθηση έχεις Γιάννο!

Για να κάνω σαφέστερη την σωστή αίσθηση, θα σου αναφέρω πως το δυναμικό της BMW σε ετήσιες πωλήσεις κυμαίνεται κάπου στις 130Κ, την ίδια στιγμή που η Honda πουλάει κάπου στα 15500Κ!!!! Αναφέρω τα νούμερα για να γίνει αντιληπτό πως είναι τεράστια η απόσταση δυναμικού.

Και αν υποθέσω πως το 90% των πωλήσεων Honda είναι scooter/πάπιες/μικρά μοτοσυκλετάκια, τότε το 10% της παραγωγής της σε μεγάλες μοτοσυκλέτες είναι χοντρικά 1.550Κ!!!

130Κ vs 1550!

Και εγώ ρε φίλε, αν θέλω να αγοράσω Ντουκάτι (πχ) θα ρωτήσω τον @BLOODY64 (που τον έχω και δίπλα μου), τον @Gouky7 , τον @ΩΡΙΩΝ κοκ

Αλλά ρε φίλε, ειλικρινά, πιστεύεις πως θα σε ρωτούσα αν θα μου εγγυηθείς της αξιοπιστία τους?

Θα σε ρωτήσω πως πάνε, πως στρίβουν (και θα τα κάνω και ένα test ride) και πόσο άνετη είναι η σέλα και η θέση οδήγησης και συνεπιβάτη, θα σε ρωτήσω για πρακτικά θέματα (πχ κατανάλωση) αλλά και που σε προβληματίζουν (ρεταρίσματα, errors, βλάβες, κόστος συντήρησης κοκ)
Σε καμία περίπτωση όμως δε θα κλειδώσω το σενάριο «Γιάννη με πήρες στο λαιμό σου, μου είπες πως δε χαλάνε και μου έβγαλε το λάδι»
Γιατί πέρα από τις αποκλίσεις των στατιστικών, υπάρχουν δεκάδες παράγοντες που επηρεάζουν, πατώντας πάντα στο συνολικό προφίλ αξιοπιστίας του κατασκευαστή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 30/7/2017 at 9:53 ΜΜ, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μόνο ο @FlyingInADream είπε κάτι που όντως υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να απασχολήσει κάποιον που σκέφτεται να αγοράσει το εν λόγω μεκανάκι αν και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά γιατί είναι κακό στον δρόμο παρά μόνο πως είναι κακό για αυτόν συγκεκριμένα. Πάμε λίγο σε χειροπιαστά στοιχεία και όχι στα " άκουσα , μου είπαν , αυτά σπάνε αφού;" Αν υποθέσουμε πως κάποιος θέλει να αγοράσει ένα mega On/Off και αν υπολογίσουμε πως αφήνουμε στην απ έξω κοινά χαρακτηριστικά και των τριών , πχ τον άξονα καθώς και πράγματα που φαίνονται μόνο κατά την οδήγηση όπως απόδοση φρένων , λειτουργία αναρτήσεων κοκ τότε μας μένουν κάποια βασικά πράγματα που κάθε άνθρωπος που αναζητά τον άνετο τουρισμό εντός και εκτός ασφάλτου πρέπει να υπολογίσει. Έχουμε λοιπόν:

- 125 άλογα στις 7750 σαλ το μπεμβέ με 125Nm ροπή στις 6500 σαλ και βάρος 263 κιλά πλήρες υγρών , 127 άλογα στις 7750 σαλ το Χόντα με 126 Nm ροπή στις 6500 σαλ και βάρος 285 κιλά πλήρες υγρών , 112 άλογα στις  7250 το Γιαμάχα με 117 Nm ροπή στις 6000 σαλ και βάρος 257 κιλά πλήρες υγρών.

-  Οφέλιμο φορτίο: 217 κιλά το GS , 194 το Χόντα , 209 ( νομίζω ) το Γιαμάχα αφού και οι δύο Ιάπωνες δεν το θεωρούν σημαντικό τεχνικό χαρακτηριστικό ώστε να το αναφέρουν στην σελίδα τους.

-  Ρεζερβουάρ : 30 λίτρα το BMW, 21,5 το Χόντα , 23 λίτρα το Γιαμάχα

-  Στο bmw απενεργοποιείται το abs , στα άλλα δύο όχι.

-  Τριβάλιτσο στο bmw 112 λίτρων με έξτρα σημεία πρόσδεσης , 113 λίτρων στο Χόντα χωρίς έξτρα σημεία πρόσδεσης απ όσο βλέπω , 94 λίτρα στο Γιαμάχα με έξτρα σημεία πρόσδεσης

Ο μαλάκας λοιπόν ο αγοραστής του GSA πάει και σκάει τα χρήματά του για ένα μοτέρ με καλύτερη αναλογία κιλών ανά ίππο , με περισσότερες δυνατότητες φορτώματος , με σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία , με απενεργοποιούμενο ( χχαχαχαχχχααχχα τώρα σοβαρά ρε Τζαπανέζοι; ) abs για το χώμα , με μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων  καθώς και με περισσότερη ευελιξία στις μετακινήσεις του κοκ. Αν σε αυτά συνυπολογίσουμε κάτι full led , κάτι διαχειρήσεις κλήσεων , μουσικής , gps απευθείας από το τιμόνι χωρίς καν να αφήσεις το χέρι σου από αυτό , κάτι cruise control , κάτι cornering abs , κάτι quickshifter , κάτι πιέσεις ελαστικών , κάτι ημι-ενεργητικές ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, κάτι traction control όπως επίσης και τις πιο premium ( έστω κι αν είναι στα χαρτιά ) μάρκες στα περιφερειακά τότε νομίζω πως δεν χωράει αμφιβολία πως οι Ευρωπαίοι-Γερμανοί προσφέρουν αυτή την στιγμή την πιο ολοκληρωμένη λύση στην κατηγορία. Α, και ένα από τα βασικότερα όλων, χέστρα να θες να βάλεις κάτω από την σέλα OEM θα την βρεις. Ούτε πατέντες , ούτε ψαξίματα , τίποτα. Χρήμα να έχεις να χαλάς. Ναι , κοστίζει ακριβά αλλά για κάθε έναν φίλο-Ιάπωνα που ξεστομίζει αυτή την πρόταση ένας ΚΤΜας γελάει μέχρι μεθαύριο που το 1290 των 160 ίππων κοστίζει όσο το Χόντα των 285 κιλών!!

Ναι αλλά θα σπάσει, θα πει κάποιος. Φυσικά και θα σπάσει από την στιγμή που πουλάει σαν τρελό και κυκλοφορεί παντού. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τα ZZR, τα cbr, τα gixxer,τα Multistrada , τα Triumph, τα 990 έβγαλαν προβλήματα όπως θα βγάλουν και τα Άφρικα με τα Tracer. Είναι μηχανάρες γι αυτό και πουλήθηκαν /θα πουληθούν κι έτσι σε κάποιους θα κάτσει το λάθος λαχείο. Κλάιν Μάιν!!! Που να κόψει άξονα το Crosstourer;  Στα stock του Σαρακάκη; Στο bmw θα κόψει που βρίσκεται κάπου εκεί έξω.

ωραια αναλυση..

bytheway τα πρωτα crossturrer μπηκαν μεσα για αξονα.....αλλα μουγκα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/7/2017 at 10:43 ΜΜ, το μέλος Red1 έγραψε:

1) Tα "ξερω τόσα μηχανάκια γνωστών που αυτοανατιναχτήκανε" δεν αποτελεί επιχείρημα γιατί, αμα ηταν έτσι, τα 2 Dulapi (στο οποιο 1ο ειχα ρίξει 38000χλμ και στο 2ο 16500 χλμ) θα ειχαν ανατιναχτεί προ πολλού πηγαίνοντας με τις "στατιστικές" των κουμπάρων και των γνωστών, απεναντίας 0 προβλήματα, ΜΗΔΕΝ, να μπεις να πεις/γράψεις τι και για ποιον όμως ?  Topic "Εχω μάρκα μηχανάκι που φημίζεται για την αναξιοπιστία της αλλα ολα good, κανένα πρόβλημα" ? Ποιος θα τσιμπούσε ? Δεν εχει "δράση" ο τίτλος, στην τελική, ποιον θα ενδιέφερε ? Αυτους που εδω μεσα μπαίνουν μόνο για να ξεχέζουν με μηχανάκι 7ο χέρι ρε Γιάννη αλλά το κράξιμο...κράξιμο ? Αφου ξέρεις...
Ιn other news, ξερω προσωπικα τύπους με SS900 και 800 και monster που οχι μονο δεν εχουν αυτο-ανατιναχτεί αλλά έχουν γυρίσει 2 φορές κοντέρ μάλιστα, οπότε ?
Ειμαι σίγουρος όμως πως αυτά τα παραδείγματα ειναι "ανέκδοτα" και πως απλά "έτυχε", ΟΚ λοιπόν, γιατι ομως αμα τύχαινε το ανάποδο οι γνωστοι καλοθελητές θα λάμβαναν δράση ? 2 μέτρα και 2 σταθμά ενα πράμα και αυτά δε τα γούσταρα ποτέ.

Δε μίλησα για στατιστικές με δείγμα μονάδα (=1 ιδιοκτήτη)

Γιαυτό έδωσα κάποια links. Υπάρχουν πολλά τέτοια για να μελετήσουμε.

Και ανέφερα σαφώς και την άποψή μου πιο πάνω.

Όπως επίσης (πάρα πολύ σημαντικό) το ότι σε μια ducati/mv/ktm μπορώ να κάνω και λίγο στραβά μάτια, γιατί είναι μηχανάκια που θα σε καυλwσουν να τα πλακώσεις, να τα χώσεις σε μια πίστα, να τα στροφάρεις και κόφτες.

Με boxer μοτέρ (ιδιαίτερα τις παλιότερες φουρνιές: ξηρός εγκάρσιος συμπλέκτης, αερόψυκτο) όμως, δεν υπάρχει λογική να μιλήσουμε για σπάσιμο μοτέρ επειδή το σκίζαμε όλη μέρα. Ένα μοτέρ που δεν είναι φτιαγμένο να δουλεύει στους κόφτες, δεν αποδίδει κοντά στον κόφτη έτσι κι αλλιώς, οπότε ποιος ο λόγος να το πηγαίνεις έτσι. Ναι, δέχομαι την κατασκευαστική νοοτροπία και το είδος χρήσης, αλλά αυτό ακριβώς δεν αφήνει περιθώρια να συζητάμε για προβλήματα στο μοτέρ/άξονα και περιφερειακά!

Τόσες δεκαετίες στα χέρια τους το έχουν......Με εξέλιξη πολύ αργή και με το σταγονόμετρο.

(καλά, είχε βγάλει και η BMW κάτι....γκουχου γκουχου...boxer SS.......Για γέλια και μόνο......)

Πάμε παρακάτω.

Στο ποιος χέζει και ξεχέζει, δε μπορώ να πω κουβέντα. Όλοι έχουν δικαίωμα. Άλλοι μπορούν να το υποστηρίξουν άλλοι όχι.

Αντίστοιχα δε πρέπει να προσπερνάμε το υφάκι και το τουπέ των κατόχων bmw/ducati κλπ 15ετίας που βγάζουν γλώσσα απέναντι στους συνομιλητές τους για την ανωτερότητα και την ελιτ νοοτροπία της «ομάδας» τους, τα σχόλια τύπου «δεν καταλαβαίνετε, δε νιώθετε, δεν βιώσατε», που θυμίζουν υπερβολικά τις κουβέντες των HiEndαδων που επενδύουν κάτι δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε καλώδια σήματος, interconnect και...ρεύματος, έρχονται να μιλήσουν δε με υφάκι και αφ' υψηλού για «την πρώτη τους φορά που επιτέλους κατάφεραν να ακούσουν την υγρασία της φωνής και την μεστή και με βάθος χροιά του τενόρου αλλά ταυτόχρονα και τα δυναμικά περάσματα του κοντραμπάσο που υπήρχε εκεί πίσω στην αριστερή γωνία της μουσικής σκηνής αλλά και τις πνοές του φαγκότο κεντροδεξιά»

Όλοι έχουμε δικαίωμα στην παπάτζα. Όλοι είμαστε στον αέρα, άρα και όλοι δεχόμαστε την κριτική ή την χειραψία.

Το να κράζουν οι μεν τους δε και αντιστρόφως, δε βοηθάει πουθενά!

Κι εγώ ξέρω (από πρώτο χέρι) για SS800 που κυκλοφορούσε με διάφορα θέματα και χαζομάρες (να μιλήσω για πλαϊνό σταντ που έσπασε και έκανε ζημιά στο κάρτερ επειδή οι ιταλοί βιδώνουν το πλαϊνό σταντ στο κάρτερ?), με τον ιδιοκτήτη να το αγαπάει παραπάνω από τον εαυτό του (και δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχθεί δημοσίως το χτικιό που του έβγαλε) και τελικά το μοτέρ να σκάει στη γέφυρα Ρίου Αντιρρίου?

Είναι μικρό το στατιστικό μας δείγμα βρε Στέλιο!!

Και σε τελική ανάλυση, κακώς μπαίνει στην κουβέντα η Ducati αφού άλλος κατασκευαστής παίζει στο θέμα.

Εκτός κι αν είναι «ευρωπαϊκή στήριξη».....

Θα το ξαναπώ monsieur, εκει ειναι και η ολη μου ένσταση και το ξέρεις γιατι την συζήτηση την έχουμε ξανακάνει.

Σαφώς και μπορείς να λες και να ξαναλές. Γιαυτό γράφουμε στα fora. Να μιλάμε.

Άλλωστε τι γοητεία θα είχε μια κουβέντα αν απλά όλοι συμφωνούσαμε?

Σχετικά με την "ευαισθησία" που αναφέρεις : Για να καταλάβω, πρέπει κάποιος να έχει το μηχανάκι του χρέπι και να ειναι και εξ Ανατολής για να μην είναι "ευαίσθητο" ? Πάλι "στατιστικές" ρε Γιαννη ? Για τι μηχανάκια μιλάμε ? Ποιας δεκαετίας ?

Στην τελική, όμως φιλε, δεν εξυπακούεται οτι ενα οχημα των 15-18-22 χιλιάδων ευρώ θα το προσέξεις πολυ περισσότερο απο ενα χρέπι 5ο χέρι 15ετίας? οχι ? Δλδ, αμα σου χαρίζανε τώρα ένα...ξερω'γω, Turismo Veloce Reparto Corse θελεις να μου πεις οτι θα του εκανες την ίδια ακριβώς χρήση με ενα χρεπέ' TDM850 ή  Honda NC ? Οχι, δε λεμε να το πηγαίνεις μόνο μπουζουκιστάν παραλιακής αλλά εξυπακούεται πως τα όμορφα και ακριβά παιχνίδια τα φροντίζεις περισσότερο, μάλλον παράλογο και αυτό ε ? :biggrin: ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣΣΣ πως αμα έδινες σε όλους εδω μέσα απο ενα Panigale/F3/F4/Turismo veloce/Speed Triple S/R1 M/RSV4 κτλπ θα το είχαν του πεταμού και δεν θα του ρίχνανε αγάπη και προδέρμ και θα του κανανε την ίδια ακριβώς χρήση με το PCX ή πάπιο που έχουν για να πηγαίνουν στη δουλειά τους/κάνουν delivery.Τι να πω, μερικοι "άπλες" ενδέχεται να έχουν La Ferrari για να πηγαίνουν στο χωράφι, ξέρω 'γω ?

Οι στατιστικές γίνονται ανά έτος συνήθως, άντε να πω ανά πενταετία.

Κάτι που σημαίνει πως οι έρευνες με υψηλό δείγμα, ανανεώνουν τον στόλο τους, δε μένουν κολλημένες στο 1985.

Φαντάσου πως οι στατιστικές που ανέφερα παραπάνω, είχαν δείγμα κάπου 11Κ αναβάτες, αν θυμάμαι καλά.

Και σκέψου πως οι στατιστικές της Ελλάδας, πχ, γίνονται με περίπου 1000 άτομα.

Το πρόβλημα φίλε Στέλιο, ξεκινάει από το απλό σενάριο πως το τριμπούρδ3λο το τζαπάν μηχανάκι, που σε πολλές περιπτώσεις ούτε να φτύσεις δε θα θες πάνω του, ούτε θα δεχόσουν να το πας βόλτα, θα το έχεις παρκάρει στο ντάβανο και στη βροχή και το κwλομηχανάκι θα είναι πάντα εκεί, σκύλος, να σε μεταφέρει στη δουλειά σου, με συντήρηση τα ρέστα από τα τσιγάρα.

Αυτό το απλό.

Ναι, σαφώς, αν βάλουμε στην κουβέντα άλλα πράγματα (οδήγηση, απόλαυση, εμφάνιση, μπλιμπλίκια, πουλ μουρ κοκ) ο τζαπανάκος εργάτης θα πάρει τον π0ύλο αρμ. Δεν αντιλέγω.

Γιαυτό και τονίζω συνεχώς πως δε μιλάω για τα υπόλοιπα, τα εντός παρενθέσεως.

Ούτε μιλάω για την κ@υλα σας και μου.

Και εγώ ακριβό μηχανάκι έχω στο γκαράζ, σχεδόν 17 χιλιάρικα έκανε πριν από 9+ έτη.

Και καβαλάω και Τζαπάν (φτιαγμένο στο Μπραζίλ) commuter πόλης 250cc, αερόψυκτο, ψεκαστό για τις χαζομετακινήσεις και συντηρείται με 5ευρα.

Service για το YBR στα 20Κχλμ (κομπλέ, βαλβίδες, φίλτρο λαδιού, αέρα και λαδάκια και ψιλολόγια) επίσημη αντιπροσωπία ζητά 65€

Service Vespa LX150i.e. στα 12Κχλμ (χωρίς βαλβίδες) επίσημη αντιπροσωπία ζητά 120€

Παλιότερα, με γεμάτο πορτοφόλι, η 14άρα έκανε τα πάντα. Και οι τιμές των service ήταν λογικότατες.

Στα 24Κχλμ που ζήτησα ΕΓΩ έλεγχο βαλβίδων (κανονικά γίνεται στα 42Κχλμ), επειδή ήθελα αλλαγή φλάτζας στο Η λόγω μικροδιαρροής λαδιού, πλήρωσα ΚΟΜΠΛΕ, εργασία και ανταλλακτικά (λάδια, φίλτρα, ζουμιά γενικώς, τοποθέτηση PC3usb, flies off, συγχρονισμός πεταλούδων κλπ) 300€

Και ήταν το «βαρύ» σέρβις (που πάει ως εξής: 6 απλό, 12 μεσαίο, 18 απλό, 24 μεγάλο, 30 απλό, 36 μεσαίο, 42 μεγάλο)

ΑΝ χρειαζόταν και βαλβίδες, θα κόστιζε περίπου άλλα 70-80€ για εργασία και κάποια καπελώτα που θα χρειάζονταν.

Δηλαδή 400€ είναι πλήρες βαρύ service (στο οποίο δε συμπεριλαμβάνω τακάκια όπως δε κάνει κανένας μας στους υπολογισμούς αυτούς)

Και όχι τυπικό όπως αναφέρεις.

Κοίτα, χρήση προδέρμ μπορεί να κάνει ο οποιοδήποτε στο μηχανάκι του.

Και έχει να κάνει ακριβώς με το πόσο το αγαπάει και πόσο «ίδρωσε» για να το αποκτήσει.

Για έναν μεροκαματιάρη μπορεί ο θεός του να είναι ένα απολύτως μαμά innova προσεγμένο σε απίστευτο βαθμό.

Ή μπορεί να είναι και ένα monster που ο άλλος αγόρασε με στερήσεις επί σειρά ετών και τώρα το προσέχει σα τα μάτια του.

Όπως από την άλλη, μπορεί ο τυπάκος να έχει Harley των 35Κ€ και να την έχει γράψει στα παπάκια του γιατί μπορεί τα 35Κ να τα βγάζει σε ένα μήνα.

Υπάρχουν παλικάρια που παίρνουν commuter και τα ολινιάζουν και άλλοι που έχουν τα ολινς στο μαμά μηχανάκι και δε ξέρουν τι ρυθμίζει η βιδούλα εκεί κάτω αλλά δε τους ενδιαφέρει γιατί ξέρει ο κατασκευαστής κλπ.

Τεσπα. Μην αλλάζουμε κατεύθυνση.

Αξιοπιστία είναι η λέξη κλειδί.

Δεν είναι η κ@υλα, δεν είναι η οδήγηση, δεν είναι ο ανάδρομος ερμής ή το φουσκωμένο πορτοφόλι.

Tα περι "400άρικου" και "ειδικών" μαστόρων : πιστεύω οτι γνωρίζεις που παει το 400άρικο και τι περιλαμβάνει - εκτος και αν - θελεις να μου πεις πως για το ΖΖR δίνεις 100 γιούρια για λάδια/ρυθμίση βαλβίδων και ιμαντες (που δεν έχεις) βλέπε "γενικό service". Άσχετο, γενικό service μαζι με βαλβίδες σε GSXR πόσο πάει ? Ρητορική γιατι ειμαι σίγουρος πως γνωρίζεις ;)
Επίσης : "διαγνωστικό" - αμα εχεις XDiavel/Panigale/GS1200/R1 2017 δεν μπορείς να το πας στον κυρ-Μήτσο της γειτονιας, τίνγκα στα νεα ηλεκτρονικά είναι, να δει...τι ο κυρ-Μήτσος ρε Gianni ?

Στα ανέφερα παραπάνω Στέλιο!

Δεν απάντησα ρητορικά, όπως είδες. Δυστυχώς οι τιμές συντήρησης στα Ευρωπαϊκά (αφού το ανάγεις εκεί το θέμα) είναι συνήθως ακριβότερες.

Για τα ανταλλακτικά δε λέω, γιατί και στα Ιαπωνικά, ιδιαίτερα τα ακριβά μοντέλα, επίσης κόβουν κWλους κανονικότατα!!!!

Δε μίλησα πουθενά για Κυρ-Μήτσο αγαπητέ!

Ξέρεις τι προτείνω Γιάννη ? Να κωλοτουμπαρουμε οντως τα δεδομένα γιατι τα πράματα αλλάζουν και οτι αυτά που χτίστηκαν επι σειρά δεκαετιών που αναφέρεις και εσυ ενδέχεται να μην ισχύουν πλέον - παράδειγμα, η BMW καποτε ηταν πιο αξιόπιστη απότι ειναι τώρα :biggrin: Είναι αμφίδρομο και αυτό.

Ειμαι πάλι off-topic και το αντιλαμβάνομαι απλά, μιας που μιλάμε γενικά περί ανέμων και υδάτων, ξέρεις...

Δεν κWλοτουμπάρουν τα πράγματα εύκολα Στέλιο.

ΣΑΦΩΣ και η ιαπωνική αξιοπιστία έχει μειωθεί σε βάθος χρόνου, το βλέπουμε και γύρω μας. Δε χρειαζόμαστε στατιστικές μελέτες.

Αλλά έχω πολύ μεγάλη αντίρρηση στο ότι ξαφνικά την μείωση της αξιοπιστίας των ιαπώνων την εξισώσαμε με την αναξιοπιστία της BMW (και μερικών ακόμα)

Αντιδρώ στο ότι εξισώθηκε ξαφνικά ο καμένος ανορθωτής ή πηνία με τα κομμένα διαφορικά/μπροστινά στον αέρα/σερβόφρενα κουκουρούκου/ecu με λαμπάκια Χριστουγέννων/αντλίες ABS.

ΔΕΝ είναι άγιοι οι Ιάπωνες. ΔΕΝ είναι ίδια ποιότητα κατασκευής των made in Japan με τα made in Italy/brazil κλπ μοντέλων «Ιαπωνίας».

Αλλά είναι τρομερά διαφορετική η κλιμάκωση!!

Επιστροφή στην BMW : Η συγκεκριμένη αστοχία - για 2η φορά - είναι εγκληματική, ναι, και οπως είπαν τα παιδιά σε προηγούμενες σελίδες, θα μπορούσε να ειχε κάνει την ανάκληση εξ'αρχής και θα καθότανε σε ολους πιο "μαλακά", αυτο που συνέβει τώρα όμως ειναι καρα-ύποπτο, δε νομίζω να μπορεί να αμφισβητήσει κανείς αυτό, οι Ξανθοπουλισμοι ομως και η επιμονή είναι που κουράζουν κατι το οποιο το επαναλαμβάνω χρόνια εδω μέσα - οι ίδιοι τύποι που οχι μονο δεν πρόκειται/δεν τους ενδιαφέρει η εκάστοτε μάρκα αλλά...δεν τους ενδιαφέρει  το "sport" της απόκτησης νεας μοτοσυκλέτας full stop για τον οποιοδήποτε λόγο με τον οικονομικό να βαράει 1ο ρόλο -  ειναι αυτοί που "φωνάζουν" και πιο δυνατά  - λογικότατο αν λάβουμε υπόψιν τους δυσκολότατους καιρούς που διανύουμε, εξου και η χολή βέβαια στην οποία έχουμε αναφερθεί πολλές φορές.

Με hot clickbait topic τίτλο  ομως "Αλλη μια ανάκληση για την Χ εταιρεία" απο τον γνωστό Χοντικό πρόεδρο όμως ψάρια δεν πιάνεις και ουτε πρόκειται - και ουτε και συμβάλλεις σε τίποτα παρα μονο στο να γινεται το γνωστό " αμπαλαέα" οπως εχουμε συνηθίσει επι σειρά ετών τώρα εδω μέσα, αυτό λέω - εκτος πια και αν το 90% των χρηστών του mybike εχει ζεστά 15-φεύγα/20-κατι χιλιάρικα για να πάει να αγοράσει άμεσα GS...ή Multi...ή Papagale...ή MT10...ή R1 M1 ή οποιοδήποτε άλλο "premium" προϊόν οπου πρέπει να γνωρίζει και τις τυχόν ανακλήσεις  ;)

Διαφωνώ με το ύφος της κουβέντας σου Στέλιο.

Ακόμα και να θεωρείς πως κάποιος υπερβάλλει, αν είναι δάκτυλος της Πόρδα, μέτοχος της Yamaha ή φτωχομπινές που δεν έχει λεφτά να πληρώσει τη ΔΕΗ του.

Είναι λάθος να αποεστιάζεις την π@π@ριά της BMW (για μένα 2πλή κιόλας. Αφενός γιατί την έκανε, αφετέρου γιατί σφύριζε κλέφτικα και μιλούσε για...τεχνική οδηγία κλπ. Και προσωπικά χειρότερη θεωρώ τη δεύτερη. Γιατί λάθη κάνουμε όλοι μας. Το να τα βλέπουμε όμως και να σφυρίζουμε κλέφτικα είναι ακόμα χειρότερο) και να εστιάζεις/κατηγορείς/λοιδορείς αυτούς που μιλάνε για την BMW και μάλιστα απολύτως υποτιμητικά.

Κάποιος που διαβάζει, ουσιαστικά είναι σα να έρχεσαι και να μας τσουβαλιάζεις όλους σε μια κατηγορία Ξανθόπουλων που δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα, με μηχανάκι 7 χέρια, μόνο και μόνο επειδή αντιδρούμε στον χειρισμό της BMW.

Άδικο δεν είναι ρε Στέλιο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-----------

Την 1/8/2017 at 10:34 ΠΜ, το μέλος mars έγραψε:

Τελικα το προβλημα ειναι στο καλαμι του GS,στο οτι εκανε το κοροιδο η BMW,στο οτι κανει τοσα χρονια το κοροιδο η ΥΑΜΑΗΑ με τους ροτορες των R1/FAZER,στο οτι η HONDA εκανε παγκοσμια ανακληση στους αξονες των VFR1200F/X...τελος παντων.Σερφαροντας κανεις στο VOSA.GOV.UK θα δει ανακλησεις που δεν τις φανταζεται.Ολα μπορουν να συμβουν σε ολα.

Κώστα, μ@λακία της Yamaha που κάνει το κορόιδο. Δε το συζητώ. Χοντρή και εντελώς λάθος στρατηγική.

Όλοι οι κατασκευαστές κάνουν διεθνείς ανακλήσεις.

Όπως και η Honda με τα VFR & Crosstourer. Καλώς ή κακώς όμως, έκανε ανάκληση χωρίς ναι μεν αλλά.

Εκεί πιστεύω είναι η μεγαλύτερη διαφωνία των περισσοτέρων μας!

Ενταξει οι μπεμπες ειναι λιγο πιο ''παραμυθενιες'' βρε αδερφε,τι να κανουμε τωρα;Αλλα ομως και στριβουν και φρεναρουν και πανε οπου τους πεις.Τελος παντων...ο καθενας αγοραζει οτι του γουσταρει και οτι του αρεσει.Μην ξεχνατε(γιατι μερικοι το ξεχνατε)οτι μηχανακι αγοραζουμε με το ματι και οχι με τη χρηση.

Δε μιλήσαμε για αίσθηση κ στρίψιμο κλπ

Επιπλέον δε, η όποια οδηγική ανωτερότητα ή αίσθηση, δεν είναι συγχωροχάρτι της BMW και κάθε εταιρίας γενικά!!

Σαφώς και αγοράζουμε μηχανάκι κυρίως για ικανοποίηση των αισθήσεών μας.

Την 1/8/2017 at 10:34 ΠΜ, το μέλος mars έγραψε:

Και κατι τελευταιο.Ο πρωτος που τα εβριζε ημουν εγω.Και λεω μια μερα,δεν παιρνω ενα να δω πως ειναι και στην τελικη να αποκτησω ιδιαν αποψη.Μετα λοιπον απο 40.000χλμ στα χερια μου(76.000 συνολο)τερμα γκαζι(σχεδον) το μηχανακι ειναι αψογο.Ωστοσο δεν ξερω αν θα ξανααγοραζα BMW GS (εκτος αν βρω χρημα για το S1000XR).Μαλλον με βλεπω με CROSSTOURER DCT...και λογος ειναι οτι μου αρεσει να αγοραζω διαφορετικα μηχανακια απ'οτι ειχα...ειδωμεν.

Υ/Γ:DUCATI δεν θα αγοραζα ποτε(ο λογος σε αλλο topic)

Ψήσε τώρα τον Στέλιο (Red1) και Γιώργο (ΩΡΙΩΝ) γιατί δε τα αγοράζεις τα ducati, Κωστάκηηηηηη  :tooth::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 8/2/2017 at 9:58 ΠΜ, το μέλος mars έγραψε:

Αυτό που λες είναι ουσιαστικά μια συνέχεια αυτής της φισολοφίας. Πλέον όλα τα συνεργεία μπορούν να κουμπώσουν οποιαδήποτε μότο σε εγκέφαλο για διάγνωση αλλά φυσικά επικρατεί κααι υτή η λογική που λες. Ασχέτως αν στις επίσημες αντιπροσωπείες απλά κουμπώνουν εγκέφαλο και επισκευάζουν ότι τους δείξει η ένδειξη

Την 8/2/2017 at 11:40 ΠΜ, το μέλος karellen έγραψε:

Αυτή η φιλοσοφία της να αποτρέπει τον αναβάτη από το να επέμβει έστω και σε απλά πράγματα -όπως το να αλλάξεις μια λάμπα ή μια μπαταρία- είναι τουλάχιστον εξοργιστική. Ο λόγος φυσικά που το κάνει αυτό είναι για να σε αναγκάζει ακόμα και για το πιο απλό πράγμα να τρέχεις στα συνεργεία της και αυτό φαίνεται και από τις βίδες που χρησιμοποιεί στα πλαστικά - οπως και ο τρόπος συναρμογής τους που ειδικά στο δικό μου μοντέλο δίνει ρεσιτάλ χαζομάρας για να το πω ευγενικά.

Γιατί ''να τρέχεις στα συνεργεία για το πιο απλό πράγμα'' ? Το ότι χρησιμοποιεί βίδες torx στα GS δεν είναι καθόλου αποτρεπτικό να ασχοληθείς και μόνος σου,ένα σετ κλειδιά αυτού του τύπου και είσαι έτοιμος.Ο boxer έτσι όπως έχει εκτεθειμένους τους κυλίνδρους είναι απλούστατος στη βασική συντήρηση,το ρύθμισμα των βαλβίδων είναι παιχνιδάκι καθώς και η αλλαγή μπουζί.

Προσωπικά όταν αγόρασα το δικό μου του -παρότι αρχάριος σε Ευρωπαϊκά-άλλαξα μόνος μου από τις πρώτες μέρες λάδια-βαλβολίνη σασμάν και βαλβολίνη μουαγιέ πίσω (ειδικά σε αυτό λύνεις άξονα και κατεβάζεις ''διαφορικό''(!) :_innocent: ).

Ακριβώς,αυτό είναι πάγια τακτική όλων των συνεργείων,όλων των κατασκευαστών.

τα torx ήταν ένα απλό δείγμα. Στο δικό μου μοντέλο για να αλλάξεις λάδια, λάμπα, μπαταρία θέλει τόσο ξεβίδωμα που δεν νοείται για μια μοτοσυκλέτα που χαρακτηρίζεται ως μοτοσυκλέτα περιπέτειας. Αν δεν έχεις προσωπικό χώρο που να σου προσφέρει άνεση και μια τύπου ιδιοτικότητα δεν μπορείς ακόμα και το πιο απλό πράγμα να κάνεις. Βέβαια εδώ έρχεται ο παράγοντας πόλη-πολεοδομία-χρόνος για να μην πάνε πιο βαθιά. Είναι σαν να σου λέει θα ζητάω επίτηδες χρόνο από τον αναβάτη ώστε να τον στρέφω προς τα συνεργεία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος Stratos 650 έγραψε:

τα torx ήταν ένα απλό δείγμα. Στο δικό μου μοντέλο για να αλλάξεις λάδια, λάμπα, μπαταρία θέλει τόσο ξεβίδωμα που δεν νοείται για μια μοτοσυκλέτα που χαρακτηρίζεται ως μοτοσυκλέτα περιπέτειας. Αν δεν έχεις προσωπικό χώρο που να σου προσφέρει άνεση και μια τύπου ιδιοτικότητα δεν μπορείς ακόμα και το πιο απλό πράγμα να κάνεις. Βέβαια εδώ έρχεται ο παράγοντας πόλη-πολεοδομία-χρόνος για να μην πάνε πιο βαθιά. Είναι σαν να σου λέει θα ζητάω επίτηδες χρόνο από τον αναβάτη ώστε να τον στρέφω προς τα συνεργεία

Για να μαι ειλικρινής δεν ξέρω τι φασαρία θέλει το 650 για τις δουλειές που λες,αλλά σίγουρα δεν έχεις αλλάξει λάδια σε ΧΤ με ξηρό κάρτερ,να δεις βίδες! :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Φαντάζομαι μιλάς «αρνητικά» λόγω υδρόψυκτου GS.

Μετά το MTS δηλαδή, θα επέστρεφες στο αερόψυκτο GS, John? Υπό προϋποθέσεις ναι , θα μπορούσα να γυρίσω στο αερόψυκτο. Για να σου δώσω να καταλάβεις , αν είχα την δυνατότητα να έχω έναν καννίβαλο τύπου Tuono/1290sd κι ένα on/off τότε το δεύτερο θα ήταν σίγουρα gs ακόμα κι αν ήταν το παλιό.

Δε το λέω εγώ, το λένε οι έρευνες. Με ικανότατο δείγμα ιδιοκτητών.....

http://www.visordown.com/motorcycle-top-10s/who-makes-most-reliable-motorcycles

https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm

Ρε συ Γιάννη με το χέρι στην καρδιά , τις πιστεύεις αυτές τις έρευνες; Πρώτον, εδώ μιλάμε για r1200gs και όχι για bmw γενικότερα. Δεύτερον, όταν αξιολογείς την αξιοπιστία ενός μοντέλου τότε οφείλεις να το κάνεις με το book service στο χέρι. Σε προηγούμενό σου ποστ ανέφερες ολόσωστα τους κατσαπλιάδες που τα αγοράζουν μέσω easy ride και το μηχανάκι ξαναβλέπει συνεργείο την ημέρα που θα γίνει ανταλλαγή με το νέο gs. Τρίτο και σημαντικότερο , για να δεχθώ πως το 40% των gs βγάζουν προβλήματα τότε πρέπει να καταρρίψω κάθε έννοια ανθρώπινης λογικής. Θες να μου πεις πως ο καράγυφτας Γερμανός καταναλωτής που έρχεται με το 20+ χιλιάδων ευρώ gs του για διακοπές στην Κορώνη και την βγάζει με μια χωριάτικη χωρίς φέτα μην τυχόν και υπερβεί ο λογαριασμός το τάλαρο είναι ο ίδιος που θα τρέχει να πληρώνει χαζοβλάβες κάθε τρεις και λίγο; Να σου πω και το άλλο; Τα έχει φέρει έτσι η ζωή που έχω αδυναμία στις Άλφα Ρομέο. Πες λοιπόν πως είχα το μπαγιόκο και ήμουν έτοιμος για Gulia. Ξέρεις πόσες ανάλογες έρευνες υπάρχουν που να κατακεραυνώνουν την αξιοπιστία της Άλφα; Εσύ τις δέχεσαι αυτές; Εγώ σε καμία των περιπτώσεων φίλε. 

Τονίζω το θέμα αξιοπιστίας γιατί αυτό συζητείται εδώ. Δεν νομίζω και θα στο αναλύσω πιο κάτω αυτό.*

Γιατί σε μια Ducati πχ θα μπορούσα να προσπεράσω/δεχτώ θέματα αξιοπιστίας. Γιατί το προφίλ των ιδιοκτητών τους είναι πιο καυλwμένοι, θα το ζορίσουν το μηχανάκι πολύ παραπάνω. Εδώ διαφωνώ. Αν ήθελαν να το προσπεράσω θα όφειλαν να με ενημερώσουν πως θα έχω θέματα αξιοπιστίας αν το ζορίσω πριν τους δώσω τα 20φεύγα. Από την στιγμή που δεν το έκαναν , δεν δέχομαι και δεν συγχωρώ καμία μα καμία απολύτως βλάβη από την στιγμή που στις υποχρεώσεις μου είμαι άψογος.

Και έκανε λάθος τώρα. Και εντάξει, μπορώ να δεχθώ πως λάθη γίνονται. Αλλά οφείλουν να το διορθώσουν άμεσα και χωρίς κοροϊδία.... Τα like μου σε όσους ανέφεραν αυτό που λες μαρτυρούν πως δεν διαφωνώ πουθενά σε αυτό.

Λάθος αίσθηση έχεις Γιάννο!

Για να κάνω σαφέστερη την σωστή αίσθηση, θα σου αναφέρω πως το δυναμικό της BMW σε ετήσιες πωλήσεις κυμαίνεται κάπου στις 130Κ, την ίδια στιγμή που η Honda πουλάει κάπου στα 15500Κ!!!! Αναφέρω τα νούμερα για να γίνει αντιληπτό πως είναι τεράστια η απόσταση δυναμικού.

Και αν υποθέσω πως το 90% των πωλήσεων Honda είναι scooter/πάπιες/μικρά μοτοσυκλετάκια, τότε το 10% της παραγωγής της σε μεγάλες μοτοσυκλέτες είναι χοντρικά 1.550Κ!!!

130Κ vs 1550!

Δεν εξετάζω το Χόντα vs bmw Τζών αλλά το R1200gs+R1200gsA vs του ανταγωνισμού. Μιλάω δηλαδή για έναν πίνακα που θα δείχνει τις πωλήσεις όλων των 1200+ κυβικών on/off με 19άρη μπροστινό τροχό. Η δική μου η αίσθηση είναι πως η μπέμπα θα παίζει μόνη άρα σίγουρα θα είναι περισσότερες και οι βλάβες.

* Πριν προχωρήσω στο παρασύνθημα να διευκρινίσω 2-3 πράγματα. ΧΕΣΤΗΚΑ για την αξιοπιστία των gs , της bmw , της ducati κοκ. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει από τα χέρια μου δύο Ιταλικά , δύο Γερμανικά κι ένας Ιάπωνας. Μάντεψε ποιο είναι το μοναδικό που έχω σπρώξει. Θέλω να πω πως όλα είναι σχετικά. Όταν θα σκεφτώ να ταξιδέψω σε Ρωσσίες , Μογγολίες και τα σχετικά τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε το βρίσκω ως και μίζερο να επιλέξω δίτροχο με βάση την υποτιθέμενη αξιοπιστία του. Δεν με έχουν προδώσει ποτέ ρε φίλε και ο @kouler μπορεί να επιβεβαιώσει αν είμαι τύπος που προσέχει αυτό που καβαλάει υπό την έννοια της "προδέρμ". Γι αυτό λοιπόν και δεν έγραψα τίποτα στο θρεντ μέχρι που ξεκίνησαν οι γνωστές αερολογίες και έπεσε και στο τραπέζι η πραγματική ερώτηση που δεν ήταν άλλη από την " πόσο ηλίθιοι είναι όσοι το έχουν και έχουν δώσει Χ χιλιάδες ευρώ και τους πιάνουν κορόιδα οι Γερμανοί με την μούφα το GS όταν υπάρχουν διαμάντια της Ανατολής που είναι καλύτερες μηχανές". Εκεί φίλε μου γυρίζουν τ άντερα γιατί βλέπω τι πραγματικά θα πει fanboy. Πείτε μου τι εναλλακτικές έχει κάποιος στην κατηγορία του GS εκτός Ευρώπης. Πείτε μου ποια είναι τα αδικημένα Ιαπωνικά διαμάντια. Το φορτηγό της Χόντα; Εσύ ρε @ksino1100 , και με το χέρι στην καρδιά , αν κάποιος σου χάριζε ένα Gs1200 , ένα Crosstourer 1200 κι ένα Tenere1200 ποιο θα διάλεγες; Ποιο θεωρείς καλύτερο ή πιο ολοκληρωμένο στην κατηγορία του;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Για να μαι ειλικρινής δεν ξέρω τι φασαρία θέλει το 650 για τις δουλειές που λες,αλλά σίγουρα δεν έχεις αλλάξει λάδια σε ΧΤ με ξηρό κάρτερ,να δεις βίδες! :laugh:

φαντάζομαι πόνο. μακάρι να ήταν μόνο οι βίδες η φασαρία ο τρόπος που συνδέονται τα πλαστικά και το βγάλε-βγάλε της ποδιάς και των προστατευτικών κάγκελων είναι μαρτήριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα εαν μου τα χαριζαν θα επαιρνα το gs να ξεσκιστω στα χιλ. για κανα 6μηνο κ μετα πουλημα για το tourer dct για να πηγαινω με ανεση στο Γκαζι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος Peiraiwths έγραψε:

Βασικα εαν μου τα χαριζαν θα επαιρνα το gs να ξεσκιστω στα χιλ. για κανα 6μηνο κ μετα πουλημα για το tourer dct για να πηγαινω με ανεση στο Γκαζι!!

Χοντα και Γκαζι δεν πανε μαζι ως λεξεις :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Χοντα και Γκαζι δεν πανε μαζι ως λεξεις :wub:

Γκάζι την περιοχή εννοεί,  αμέσως εσυ:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Υπό προϋποθέσεις ναι , θα μπορούσα να γυρίσω στο αερόψυκτο. Για να σου δώσω να καταλάβεις , αν είχα την δυνατότητα να έχω έναν καννίβαλο τύπου Tuono/1290sd κι ένα on/off τότε το δεύτερο θα ήταν σίγουρα gs ακόμα κι αν ήταν το παλιό.

Πολύ υποθετικά σενάρια.

Γιατί ξαφνικά μου εμφανίζεις 2 μεγάλα μηχανάκια που ίσως καλύπτουν πολύ συγκεκριμένα δεδομένα.

Σε τελική ανάλυση, το GS (καινούριο, παλιό ή παμπάλαιο) θα ήταν το ξενέρωμα της ζωής σου.....(μοτερικά κυρίως)

Ή να στο πω αλλιώς, αν σκεφτόμουν όπως εσύ, επιμένοντας στο ρίσκο του αναξιόπιστου, θα έλεγα ναι σε ένα Tuono V4 αλλά για on-off θα έπαιζα σε ΚΤΜ 1290 βρε αδελφέ!! Να έχω το ρίσκο, αλλά διάβολε, να αξίζει το ρίσκο γιατί το ζύγι κ@ύλα vs ανησυχία να έγερνε τόσο πολύ προς την κ@υλα που θα έλεγα και ένα δε γ@μιέται.

Όχι να καβαλάω την πομόνα, να σκέφτομαι πότε θα σκάσει στα χέρια μου και ταυτόχρονα να ξενερώνω τη ζωή μου.

Και δε χρειάζεται να είναι το 1290 σε τελική ανάλυση. Για ταξιδάκια/χώμα/άνεση και το 1090 σούπερ θα ήταν.......

Ρε συ Γιάννη με το χέρι στην καρδιά , τις πιστεύεις αυτές τις έρευνες; Πρώτον, εδώ μιλάμε για r1200gs και όχι για bmw γενικότερα.

Σαφώς και τις πιστεύω, δε τις κάνω όμως ευαγγέλιο.

Εννοώ δηλαδή πως δε θα ψωνίσω πχ Prius επειδή βγήκε Νο1 στην αξιοπιστία.

Δεν είναι η 1η μου προτεραιότητα η αξιοπιστία στα οχήματά μου, απλά το ποσοστό της επί της συνολικής εικόνας/επιχειρημάτων/προδιαγραφών αγοράς μεταβάλλεται αναλόγως της χρήσης!

Οι έρευνες βλέπουν τι βλάβες προκύπτουν ανά εταιρία ή/και μοντέλο.

Όταν πχ οι οδικές έχουν βαρεθεί να κουβαλάνε Vag/Fca/Psa (πχ) και καταγραφούν όλα τα δεδομένα με μελέτες στατιστικής, γιατί να μη τα δεχθώ?

Δηλαδή είναι προτιμότερο να δεχθώ το σπασμένο μοτέρ ενός φίλου, αν δω πως το συγκεκριμένο μοντέλο σε μεγάλη κλίμακα είναι αξιόπιστο?

Επιπλέον, μπορεί οι έρευνες να μιλούν για αξιοπιστία BMW, αλλά ρε φίλε, όταν η σειρά R1200 (boxer) έχει το 60 ή 70% των πωλήσεων, εντάξει, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια...

Δεύτερον, όταν αξιολογείς την αξιοπιστία ενός μοντέλου τότε οφείλεις να το κάνεις με το book service στο χέρι. Σε προηγούμενό σου ποστ ανέφερες ολόσωστα τους κατσαπλιάδες που τα αγοράζουν μέσω easy ride και το μηχανάκι ξαναβλέπει συνεργείο την ημέρα που θα γίνει ανταλλαγή με το νέο gs.

Στάσου, αυτό που λες δεν είναι πάντα εφικτό.

Αφενός μπορεί να μην ελέγχεται καν από μια έρευνα, αφετέρου ποιος μας εγγυάται πως ένα μηχάνημα δεν έχει συντηρηθεί άριστα από μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο? Για να μη σκεφτώ και τα πόσα ψεύτικα book service μπορεί να υπάρχουν.

Ή να το πω αλλιώς.....

Όταν η έρευνα δείχνει πως η χειρότερη ιαπωνική (Kawa) είναι στο 15% (4% απόσταση από την κορυφή, το 11% της yamaha) και η bmw βρίσκεται στο 40%, είσαι βέβαιος πως στα yamaha/honda/suzuki/kawasaki ασχολήθηκαν μόνο με μηχανάκια με πλήρες ιστορικό συντήρησης?

Όσο καλά ή κακά συντηρημένα ήταν τα Suzuki, άλλο τόσο καλά ή κακά συντηρημένα ήταν και τα BMW.

Μη προσπαθούμε να το κάνουμε περίπλοκο ενώ είναι τόσο απλό.

Αν ένα φάρμακο έχει αντιενδείξεις σε υψηλότερο ποσοστό από ένα άλλο, τότε το δεύτερο είναι ευκολότερα προτεινόμενο από έναν γιατρό ή φαρμακοποιό (αν προσπεράσουμε παροχές/bonus από τις φαρμακευτικές)

Οι κατσαπλιάδες φίλε Γιάννο, που θα αγοράσουν μπέμπα μέσω easy ride είναι οι καλύτεροι του χωριού.

Θα κάνουν την επίδειξή τους, ή θα πάνε τις ταξιδάρες τους χαλαροί και όμορφοι.

Και αν ζορίσει η φάση, τραβάνε και μια αγωγή (που δε χρειάζεται βασικά όσο το μηχανάκι είναι σε εγγύηση και τρέχει το χρηματοδοτικό)

Αυτός που θα φάει το γ@μήσι είναι ο επόμενος/μεθεπόμενος, που θα είναι ο μεροκαματιάρης και θέλει να γλύψει το κοκκαλάκι του ονόματος και της αίγλης αλλά θα είναι απλά....εκτός εγγύησης.

Γιατί όταν το διαφορικό ή το σερβό (παλιότερα, ευτυχώς τη σταμάτησαν την π@π@ριά οι γερμανοί) έβγαινε οφφ και δεν υπήρχε κανένα χοντρό ατύχημα, ερχόταν η BMW και στα έφτιαχνε (όχι πάντα, αλλά είναι γενικά καλή η αντιμετώπιση εντός εγγύησης. Ίσως και η κορυφαία....)

Εκτός εγγύησης, που θα ξανασπάσει, κλαίνε πορτοφόλια και καρδιές.....

Τρίτο και σημαντικότερο , για να δεχθώ πως το 40% των gs βγάζουν προβλήματα τότε πρέπει να καταρρίψω κάθε έννοια ανθρώπινης λογικής. Θες να μου πεις πως ο καράγυφτας Γερμανός καταναλωτής που έρχεται με το 20+ χιλιάδων ευρώ gs του για διακοπές στην Κορώνη και την βγάζει με μια χωριάτικη χωρίς φέτα μην τυχόν και υπερβεί ο λογαριασμός το τάλαρο είναι ο ίδιος που θα τρέχει να πληρώνει χαζοβλάβες κάθε τρεις και λίγο; Να σου πω και το άλλο;

Ο καράγυφτος ο Γερμανός της σαγιονάρας με καλτσούλα και σαλάτα χωριάτικη για 3 άτομα, θα έρθει αεροπορικώς Γιαννάκο μου.

Και μάλιστα αν είναι και λιγάκι νοήμων, θα έρθει σε all inclusive, που θα πληρώσει στα μισά λεφτά (ή και στο 1/3) από τον Έλληνα και θα κάτσει να μπεκροπίνει με μπύρες και θα ρεύεται με την (υπερ)κατανάλωση φαγητών από τον μπουφέ. Άντε στην τρέλα του πάνω, θα νοικιάσει κανένα μηχανάκι και θα ξεχάσει νόμους και «στρατιωτάκια ακούνητα αγέλαστα» που είναι εντός έδρας και θα βγει λιώμα ακράνοβιτς με τη μπύρα στο χέρι να το παίζει τσαμπουκάς και υπερ άνω.....

Ο γερμανός που θα έρθει με μηχανάκι στην Ελλάδα, είναι πολύ καλύτερη κάστα, αλλά θα έρθει ή με πολύ φρέσκο εργαλείο ή με μηχανάκι 15ετίας και βάλε.

Όσο είναι σε ισχύ η εγγύηση είναι άνετος. Μέχρι και οδική 24/7 έχει σε όλο τον ντουνιά!

Κι αν δεν έχει, επιλέγει μηχανάκια με λιγότερα προβλήματα ή λυμένα.

Εν τέλει κορόιδο δεν είναι, μη ξεχνάς πως οι γερμανοί στηρίζουν έμπρακτα τη βιομηχανία τους (και καλά κάνουν), όχι σα τους μαλάκες τους Ιταλούς, πχ, που αγοράζουν γερμανικά περιπολικά ή λιμουζίνες για τους βουλευτές τους. Ή στηρίζουν R1200 αντί για Stelvio ή MTS.

Αυτό από μόνο του είναι ένα λογικότατο και σαφές επιχείρημα για τους γερμανούς. Και το ξέρουμε πως ισχύει......

Τα έχει φέρει έτσι η ζωή που έχω αδυναμία στις Άλφα Ρομέο. Πες λοιπόν πως είχα το μπαγιόκο και ήμουν έτοιμος για Gulia. Ξέρεις πόσες ανάλογες έρευνες υπάρχουν που να κατακεραυνώνουν την αξιοπιστία της Άλφα; Εσύ τις δέχεσαι αυτές; Εγώ σε καμία των περιπτώσεων φίλε. 

Σαφώς και υπάρχουν.

Και σαφέστατα θα ήμουν μ@λ@κας αν δε τις πίστευα ή έβγαινα και έλεγα πως «πάρτε ρε Alfa Romeo για να πηγαίνετε κάθε μέρα σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι».

Το ότι ζούσα και ζω με Alfa Romeo και ονειρεύομαι να μπορέσω να παρκάρω στο γκαράζ μου μια Giulia Veloce 2.0 TB-AT8-19"-Vesuvio grey-sunroof-yellow calipers-smoked windows, χωρίς να πουλήσω τις άλλες AR μου, ΔΕ σημαίνει πως οφείλεται στην....αξιοπιστία τους.

Την βλέπω και αρχίζω το χειρογλύκανο.........

Την αξιοπιστία θα σκεφτώ ρε φίλε?

13046835-1.jpg

Πιστεύεις πως θα αρχίζω να εκθειάζω την αξιοπιστία της?

Θα γελάνε και οι πέτρες, όχι αν το πω, αλλά ακόμα κι αν το σκεφτώ!!!

Ένα Hyundai Getz μεταχειρισμένο του 4χίλιαρου, πιθανότατα θα είναι πιο αξιόπιστο.

Όλα έχουν ένα ζύγισμα φίλε Γιάννο!! Όλα....Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.

Απλά σε καταναλωτικά είδη, πολλώ δε μάλλον σε μηχανήματα οδήγησης, αν είσαι παθιασμένος με δαύτα, όσο περισσότερο χρήμα έχεις, τόσο ευκολότερα προσπερνάς τα θέματα αξιοπιστίας και ξεκ@υλώνεις γιατί έχεις το μπαγιόκο να τα κάνεις αβίαστα!!!

Τώρα αν συνειδητά επιλέξεις κάτι που σου αρέσει και προκύπτει και αξιόπιστο, τότε απλά είναι win win φάση, αλλά αρκετά δύσκολη η προσέγγιση!

Και πάνω σε αυτή τη λογική γίνεται όλη η κουβέντα.

Ρε φίλε, αν γουστάρεις GS και θέλεις πολύ, μαζί σου και μπράβο σου.

Άλλο όμως να λέμε πως το GS το γουστάρει ο Κώστας, ο Νίκος και άλλο να λέμε πως είναι αξιόπιστο και αβασάνιστα το αγοράζει κάποιος επειδή πατάει στην...αξιοπιστία του.

Δεν νομίζω και θα στο αναλύσω πιο κάτω αυτό.*

Βασικά συζητάμε την π@π@ριά της BMW που προσπαθούσε να κρύψει ένα εγκληματικό λάθος ως τεχνική οδηγία.

Και της γύρισε στα μούτρα.

Αν και θα την καθαρίσουν τη φάση οι γερμανοί (πάλι).

Τι σημαίνει φίλε Γιάννο πως καταρρέει το telelever? Αναξιοπιστία.

Και κάπου εκεί δένει το γλυκό. Και κάπου εκεί εξηγείται το πως γίνεται τόση κουβέντα περί αξιοπιστίας.

Εδώ διαφωνώ. Αν ήθελαν να το προσπεράσω θα όφειλαν να με ενημερώσουν πως θα έχω θέματα αξιοπιστίας αν το ζορίσω πριν τους δώσω τα 20φεύγα. Από την στιγμή που δεν το έκαναν , δεν δέχομαι και δεν συγχωρώ καμία μα καμία απολύτως βλάβη από την στιγμή που στις υποχρεώσεις μου είμαι άψογος.

Να σε ενημερώσουν ως προς τι βρε Τζον?

Για το προφανές?

Πως όταν έχεις στα χέρια σου μηχανάκι που σε φτιάχνει να το ξεσκίσεις, είναι λογικό να υπάρχουν μεγαλύτερες φθορές και ανάγκες σε βάθος χρόνου?

Δηλαδή όταν έχει ο άλλος Panigale και δαγκώνει τα φρένα στα 250+++, είναι παράλογο να περιμένει πως ίσως στραβώσουν οι δισκόπλακες?

Αν όμως το κάνει ένα GS στα 150km/h δε θα πρέπει να είμαι πιο αυστηρός?

Και πριν μου πείτε πως «ναι ρε φίλε αλλά το GS έχει 50% μεγαλύτερη μάζα», θα έρθω να απαντήσω πως η ενέργεια είναι ανάλογη με τη μάζα και ανάλογη με το τετράγωνο της ταχύτητας. Ή με απλά λόγια, με τα φρένα θέλουμε να «εξαφανίσουμε» την Εκ=½mv²

(παράδειγμα το συγκεκριμένο γιατί δεν έχω ακούσει θέματα με τις δισκόπλακες)

Ένα RSV4 θα το στροφάρω κόφτες (14+krpm)

Ένα GS1200 θα το στροφάρω στις 9krpm? Και μάλλον λιγότερο γιατί δε χρειάζεται να ανέβω εκεί πάνω για να νιώσω απλά το λαχάνιασμα εντονότερα.

Αν λοιπόν σκάσω το V4 και ακούω τις μπιέλες να κουδουνίζουν, θα στεναχωρηθώ αλλά θα μπορώ να το δικαιολογήσω μέχρι ενός σημείου ευκολότερα από ένα αντίστοιχο θέμα στο GS.

Ή να στο θέσω αλλιώς.

Όταν σκάσει κάποιος 22+Κ€ για ένα GS, δε θα είναι άψογος στις υποχρεώσεις του?

Εκεί γιατί αφήνεις την αίσθηση πως θα συγχωρούσες?

Και να το πάω παραπέρα........Αυτό ακριβώς που περιγράφεις έκανε η BMW με την....τεχνική οδηγία για το telelever απέναντι σε πελάτες που ήταν άψογοι στις υποχρεώσεις τους και έσκασαν 18 και 20 και παραπάνω χιλιάρικα αλλά είναι πιθανό να τους απαγορευτεί να καβαλήσουν το μηχανάκι τους (και καλά θα κάνουν να το παρκάρουν οικειοθελώς) για μήνες μέχρι να βρεθούν τόσα ανταλλακτικά επιδιόρθωσης της...τεχνικής οδηγίας!

Να την συγχωρέσουμε? Και αφού δε μας αφορά άμεσα, ΟΚ, χέσε την συγχώρεση, τι να κάνουμε? Να το προσπεράσουμε?

Τα like μου σε όσους ανέφεραν αυτό που λες μαρτυρούν πως δεν διαφωνώ πουθενά σε αυτό.

Σκέψου πως κι εγώ έχω κάνει like σε πολλές τοποθετήσεις (και δικές σου) παρόλο που διαφωνούμε στη βάση της σκέψης.

Αλλά το έκανα γιατί απλά κουβεντιάζουμε όμορφα!!!! :winking:

Δεν εξετάζω το Χόντα vs bmw Τζών αλλά το R1200gs+R1200gsA vs του ανταγωνισμού. Μιλάω δηλαδή για έναν πίνακα που θα δείχνει τις πωλήσεις όλων των 1200+ κυβικών on/off με 19άρη μπροστινό τροχό. Η δική μου η αίσθηση είναι πως η μπέμπα θα παίζει μόνη άρα σίγουρα θα είναι περισσότερες και οι βλάβες.

Ώπππππ
Ανέφερα πιο πάνω πως ένα κλασικό παράδειγμα αξιόπιστου μηχανήματος είναι τα Ζ750

Που τα σκίζουν όλη μέρα.

Και έφερες αντίρρηση στο ότι τα GS είναι περισσότερα.

Τώρα μου το αλλάζεις εστιάζοντας στις πωλήσεις on-off, οπότε πρέπει να δεχθώ πως τα GS δικαιωματικά χαλάνε επειδή είναι...περισσότερα!!!

Να το δεχθώ?

Τότε να μιλήσουμε για VStrom/Transalp που παίζουν επίσης στα on-off αλλά με δραματικά πολλαπλάσιες πωλήσεις σε παγκόσμια κλίμακα?

Δικαιωματικά λοιπόν, θα έπρεπε σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο να έχουμε και ένα Vstrom σε ακινησία λόγω βλάβης!

Έχουμε όμως?

* Πριν προχωρήσω στο παρασύνθημα να διευκρινίσω 2-3 πράγματα. ΧΕΣΤΗΚΑ για την αξιοπιστία των gs , της bmw , της ducati κοκ. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει από τα χέρια μου δύο Ιταλικά , δύο Γερμανικά κι ένας Ιάπωνας. Μάντεψε ποιο είναι το μοναδικό που έχω σπρώξει. Θέλω να πω πως όλα είναι σχετικά.

Αντιλαμβάνεσαι πως μεταξύ μας, εννοείται πως θα σου πω το ίδιο.

Δεν περίμενα το forum για να το πω, το ξέρεις, το ξέρω.

Την κ@υλα μας κάνουμε, λέμε και καμιά μ@λακία να περάσει η ώρα.

Δε μας λες λεπτομέρειες όμως. Δεν φέρνω αντίρρηση στο γεγονός που έζησες: Γιατί δε μας λες τι έπαιξε? Τι μηχανάκι ήταν? Από τι έμεινε εν τέλει?

Ναι, ιάπωνας ήταν. Ε και? Έγραψε κάποιος εδώ πως οι ιάπωνες δε θα χαλάσουν ποτέ?

Εγώ προσωπικά είπα πως απλά η πιθανότητα να σε αφήσουν είναι μικρότερη. Όχι μηδενική.

Το 11% της Yamaha πχ, δηλώνει πως είχαμε συμβάντα. Όχι σε έναν αναβάτη, προφανώς.......Αλλά είχαμε!!!

Όταν θα σκεφτώ να ταξιδέψω σε Ρωσσίες , Μογγολίες και τα σχετικά τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε το βρίσκω ως και μίζερο να επιλέξω δίτροχο με βάση την υποτιθέμενη αξιοπιστία του. Δεν με έχουν προδώσει ποτέ ρε φίλε και ο @kouler μπορεί να επιβεβαιώσει αν είμαι τύπος που προσέχει αυτό που καβαλάει υπό την έννοια της "προδέρμ".

Η αναξιοπιστία της BMW (και κάθε κατασκευαστή, δε με νοιάζει για ποιον μιλάμε) δε σε υποχρεώνει σε απολογία ρε Γιάννο μου!!!!

Εννοείται πως θα υπάρξουν BMW που βγήκαν σκυλιά ή λιγότερο αναξιόπιστα.

Χαίρομαι που σου έτυχαν, δειγματοληπτικά όμως είσαι μικρό πλήθος!!!!

Και εννοείται πως δε χρειάζεται να επιλέξεις μηχανάκι επειδή είναι αξιόπιστο.

Ή να στο πω αλλιώς, προσωπικά θα προτιμούσα ένα 675ST-R για ξεκαυλάκι σε σχέση με ένα hornet (πχ).

Ξαναδές και την φωτό παραπάνω......

Η διαφορά είναι όμως πως θα ξέρω πως το γαμημ3νο το hornet μάλλον θα ήταν κάθε μέρα εκεί να με πάει στη δουλειά ή τη βόλτα μου ενώ το 675 μάλλον θα ήθελε ένα σπρέι επαφών σε καμιά φίσα, κανένα σετ πηνία κλπ. Όμως.....θα το προτιμούσα. Δε θα έλεγα πως «ρε παιδιά είναι αξιόπιστο σαν Hornet»

Γι αυτό λοιπόν και δεν έγραψα τίποτα στο θρεντ μέχρι που ξεκίνησαν οι γνωστές αερολογίες και έπεσε και στο τραπέζι η πραγματική ερώτηση που δεν ήταν άλλη από την " πόσο ηλίθιοι είναι όσοι το έχουν και έχουν δώσει Χ χιλιάδες ευρώ και τους πιάνουν κορόιδα οι Γερμανοί με την μούφα το GS όταν υπάρχουν διαμάντια της Ανατολής που είναι καλύτερες μηχανές". Εκεί φίλε μου γυρίζουν τ άντερα γιατί βλέπω τι πραγματικά θα πει fanboy.

Αααααα....Όλα κι όλα.

Εγώ πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο.

Δικαίωμα κύριέ μου!!!  :laugh::tooth::grin:

Πείτε μου τι εναλλακτικές έχει κάποιος στην κατηγορία του GS εκτός Ευρώπης. Πείτε μου ποια είναι τα αδικημένα Ιαπωνικά διαμάντια. Το φορτηγό της Χόντα; Εσύ ρε @ksino1100 , και με το χέρι στην καρδιά , αν κάποιος σου χάριζε ένα Gs1200 , ένα Crosstourer 1200 κι ένα Tenere1200 ποιο θα διάλεγες; Ποιο θεωρείς καλύτερο ή πιο ολοκληρωμένο στην κατηγορία του;

Δεν είμαι ειδικός στην κατηγορία γιατί γενικά δε τα γουστάρω φίλε Τζον!

Θα σου πω κάτι απλό όμως......

Αν ήξερα πως θα μου το χάριζαν και θα μπορούσα να το πουλήσω όποτε θέλω, θα έπαιρνα ένα GSA

Θα το κρατούσα όσο έχει εγγύηση, να το ζήσω, να το απολαύσω και στο καπάκι θα το πουλούσα (εύκολη μεταπώληση. Δε το κρύβω)

Αν ήξερα πως θα μου το χάριζαν όμως για να το κρατήσω πολλά χρόνια, θα πήγαινα σε S.Tenere 1200 που αισθητικά μου αρέσει αρκετά και η παρουσία του στο γκαράζ μου (λογικά) δε θα μου έκρυβε (δυσάρεστες) εκπλήξεις.

Βέβαια αν είχα μπαγιόκο, θα τα έπαιρνα και τα 3, θα τα έσκιζα καθημερινά και θα είχαμε αναλυτικό τεστ μακράς διαρκείας και για τα τρια.

(tip: παρόλο που η θεωρία λέει πως το crosstourer θα άντεχε περισσότερο σε θέματα αξιοπιστίας, το πρόσεξες, δε το επέλεξα.......)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ειναι δεδομενο!!!! :yahoo:

EhIMSxq.jpg

LxOBCua.jpg

Γαυριλο το Μ1 Αbrams το οδηγησες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα