Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Χθες αγόρασα ένα freewind με κάμποσα χιλιομετράκια αν και δεν είναι αυτό το θέμα. Το τιμόνι με δυσκολεύει πολύ στο να του αλλάξω πορεία και είναι λες και "κλειδώνει" είτε είσαι σταματημένος είτε σε κίνηση. Το αστείο είναι πως στο σταντ δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Σκέφτηκα μήπως είναι τα ρουλεμάν του τιμονιού ή ακόμα χειρότερα να είναι κάτι στραβό. Υπήρξε ποτέ κανείς που να είχε τέτοιο πρόβλημα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σήκωσε το πηρούνι στον αέρα, δηλαδή στάσου δίπλα στο πλαγιόστεκο και τράβα το να σηκωθεί. Κάνε αργα αριστερά δεξιά την κίνηση του τιμονιού και δες αν σκαλώνει. Μπορεί να είναι και τπτ καλώδια, αλλά αν σκαλώνει σε σημεία, είναι ρουλεμάν λαιμού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα και την πίεση στα ελαστικά.

Ξέρω έναν φίλο, φίλου, που έχει ένα γνωστό, αλλά δεν είμαι εγώ 🤣............που την πάτησα μια μέρα και τράβαγα τα βυζιά μου όταν τσέκαρα το άερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το σταντ το δοκίμασα παντω και προφανως με τον αέρα (αυτο με τα καλώδια οχι🤔). Πρωτη φορα το συναντάω αυτο σε μηχανη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος klab έγραψε:

Ξέρω έναν φίλο φίλου

Κύπριος είναι ε;

Αλλη ερώτηση. Οταν πιάνεις εμπρός φρένο, αισθάνεσαι ένα "τακ" στο τιμόνι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Κύπριος είναι ε;

Αλλη ερώτηση. Οταν πιάνεις εμπρός φρένο, αισθάνεσαι ένα "τακ" στο τιμόνι;

Δεν μου κανει κατι τετοιο. Φοβάμαι ότι θα είναι στραβό και θα πρέπει να αλλάζω μπροστινά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήταν στραβό, θα τράβαγε προς μια κατεύθυνση. Για βγάλε τη ρόδα και κοίταξε τον άξονα, τη φωλιά του στα καλάμια και τα ρουλεμάν της ρόδας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Αν ήταν στραβό, θα τράβαγε προς μια κατεύθυνση. Για βγάλε τη ρόδα και κοίταξε τον άξονα, τη φωλιά του στα καλάμια και τα ρουλεμάν της ρόδας.

Θα το δω και αυτο, παντως εχω την ιδεα πως τραβαει λιγο δεξια οταν αφηνω χερια. Φυσικα μπορει τιποτα super μαστορια να σφιξανε λαθος τις βασεις απο την αναρτηση. Σκεψου πως οι τυποι ειχαν αφησει αρυθμιστη την ντιζα του συμπλεκτη και το σασμαν του δουλευε σαν απο τρακτερ, εξουσιοδοτημενο της suzuki....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος propapias έγραψε:

Σκεψου πως οι τυποι ειχαν αφησει αρυθμιστη την ντιζα του συμπλεκτη και το σασμαν του δουλευε σαν απο τρακτερ

Μάλλον έχεις μείνει στα τρακτέρ που παράχθηκαν πριν 40 χρόνια, εαν δεις σημερινό ή έστω και 10ετιας πως μπαίνουν οι ταχύτητες θα αλλάξεις γνώμη. Εγώ θα έλεγα να τσεκάρεις τη σύσφιξη του παξιμαδιού στον άξονα του σταυρού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/11/2021 at 6:20 ΜΜ, το μέλος TheReaper έγραψε:

Ευχαριστώ για την κατατόπιση, τώρα θα πρέπει να μάθω Κ.Ο.Κ του Η.Β. 🤣

Τα βασικότερα που πρέπει να μάθεις κ να συνηθίσεις είναι τα εξής 2:

1. Όταν βγαίνεις από διασταύρωση ελέγχεις πρώτα από δεξιά (από εκεί έρχονται τα αυτοκίνητα)

2. Στους κυκλικούς κόμβους (roundabouts που λένε στην Ινγκλατέρα) προτεραιότητα έχουν αυτοί που κινούνται εντός του κόμβου και όχι οι εισερχόμενοι.

Θα σε συμβούλευα το εξής.

Το πρώτο χρονικό διάστημα να κυκλοφορείς ως οδηγός αυτοκινήτου και όχι μοτοσυκλέτας. Γιατί στο αυτοκίνητο η θέση οδήγησης δεξιά (με λεβιέ αριστερά) θα σου χτυπάει συναγερμό πως κάτι άλλαξε δραματικά. Στα μηχανάκια δεν υπάρχει διαφορά και πχ σε σβέλτη οδήγηση σε επαρχιακούς (χωρίς νησίδα) είναι πανεύκολο να βγεις από στροφές στο αντίθετο ρεύμα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε όσα πολύ σωστά λέει ο Γιάννης, να συμπληρώσω ότι όταν πρωτοπας Αγγλία είναι σοκαριστική η διάμετρος των roundabouts και η ταχύτητα με την οποία κινούνται εντός τους.

Οι κυκλικοί κόμβοι έχουν διαγράμμιση που σου υποδεικνύει ακριβώς πότε πρέπει να βγεις στην εξωτερική λωρίδα για να πάρεις την έξοδο. Μην διανοηθείς να οδηγήσεις σκεπτόμενος ΄'η έξοδος μου είναι η τρίτη, αλλά θα μείνω από τώρα εξωτερικά να είμαι σίγουρος'.

Αρχικά είναι τρομακτικό να πρέπει να εμπιστευτείς τους άλλους οδηγούς ότι θα αλλάξουν την σωστή στιγμή λωρίδα και δεν θα σε πάρουν παραμάζωμα, αλλά εν τέλει το σύστημα δουλεύει άψογα, πολύ καλύτερα απ' όλες τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες.

Επίσης, αν αναρωτιέσαι, οδηγώντας αριστερά είναι άβολο να αφήνεις το δεξί χέρι από την γκαζιέρα / φρένο για να χαιρετήσεις έταιρους μοτοσυκλετιστές, οπότε το σινιάλο είναι το να γείρεις το κράνος δεξιά, σαν να έχει νερό το αυτί σου ένα πράγμα.

ΥΓ: Μπήκα με το CBR σε roundabout ανάποδα την πρώτη μου εβδομάδα:lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Μάλλον έχεις μείνει στα τρακτέρ που παράχθηκαν πριν 40 χρόνια, εαν δεις σημερινό ή έστω και 10ετιας πως μπαίνουν οι ταχύτητες θα αλλάξεις γνώμη. Εγώ θα έλεγα να τσεκάρεις τη σύσφιξη του παξιμαδιού στον άξονα του σταυρού.

Θα το δω γιατι με ανησυχει πολυ. Το αστειο ειναι πως δεν φαινεται χτυπημενο το μηχανακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος noodles έγραψε:

@propapias μοτο με πολλα χλμ γραφεις, τα ρουλεμαν τιμονιου ειναι το 1ο που θα κοιταζα.

Εχεις ενα δικιο, θα παω σε καποιον μαστορα να το τσεκαρει και αν ειναι θα προβω σε αλλαγη. Εχετε καμια ιδεα για καποιο εμπιστο συνεργειο εντως Αθηνων?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

ΥΓ: Μπήκα με το CBR σε roundabout ανάποδα την πρώτη μου εβδομάδα:lipssealed:

11.30 το βράδυ, νταγκλα, πρώτη επαφη σε αγγλικό έδαφος στο Dover, πριν ακομα βγω από το λιμάνι μπαινω στον κόμβο  απο τα δεξια και με τυφλωνουν τα φώτα της νταλίκας που έρχεται 😅

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα