Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 59 λεπτά, το μέλος telephoner έγραψε:

2) Μου έκαναν δώρο ένα Bel-Ray Thumper 4L το οποίο λέει ότι προτείνεται για μονοκύλινδρα. Υπάρχει θέμα να το βάλω στο σουτιέν; Μήπως πρέπει να βγάλω 2 μπουζόπιπες μετά να το πηγαίνω μονοκύλινδρο; 

Μονοκύλινδρο και δη αερόψυκτο = ότι χειρότερο για τα λάδια. Και θα το βάλεις και θα πει και 2 τραγούδια και θα κρατήσει περισσότερο.

Αν πάλι δε γουστάρεις, στείλτο μου και το ΝΧ θα σ ευγνωμονεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@telephoner Είναι από τα καλύτερα ημισυνθετικά. Αν βάζεις τέτοιο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να τσεκάρω αν μια μπαταρία φορτίζει ή αν γενικά είναι σε καλή κατάσταση,μπορεί να μου θυμίσει κάποιος πόσα volt πρέπει να δείχνει με σβηστό το μοτέρ και πόσα ρελαντί; Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 36 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

~12.5 Σβηστή

~14 Ρελαντί

Ευχαριστώ πολύ. Και η μπακάλικη λύση να τσεκάρω αν δουλεύει το σύστημα πηνίων-ανορθωτή είναι να δω αν ανεβαίνουν τα βολτ όταν δίνω γκάζι έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 28 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Αν δε δουλευουν τα πηνία, ποτέ δε θα ανεβει απο τα 12,5

Δεκτό,απλά έχω ξανακαεί στο παρελθόν και όλα δούλευαν ρολόι μέχρι να πάρω την μηχανή σπίτι. Φυσικά, δεν είχα τσεκάρει με βολτόμετρο τότε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/6/2020 at 3:52 ΜΜ, το μέλος telephoner έγραψε:

1) Θέλω να αλλάξω στο Daytona ρουλεμάν τιμονιού. Υπάρχει κάποιο + στα κωνικά για να τα προτιμήσω; 

Έχουν μεγαλύτερες αντοχές στα φορτια.

Αν μιλάμε για παπί και έχουν παρομοιες τιμές Βάλτα.

Αν όχι βάλε τα απλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναζητείται εταιρία που να ειδικεύεται σε μεταφορές δικύκλων, ώστε να μου μεταφέρει με ασφάλεια τη μηχανούλα μου στη Λευκάδα. Τηλέφωνα για να ρωτήσω τιμές, δεκτές. Δραχμάς δε δίνωμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σας πω ρε παλικάρια,

Πέρασα χθες για πρώτη φορά ΚΤΕΟ τη φριτέζα, και υπήρξε η εξής δευτερεύουσα έλλειψη :

"Διακύμανση των δυνάμεων πέδησης στον εμπρόσθιο τροχό μεγαλύτερη του 10% και μέχρι 20%"

Από μια σύντομη κουβέντα που έκανα με τον ελεγκτή όταν μου έδωσε το δελτίο μου είπε όλα κομπλέ, δεν έχει κάτι το μηχανάκι. 

Στην παρατήρηση τι θέλει να πει ο ποιητής οεο; 

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

{Υπογραφή}

Πήγα βρήκα ρε το μήνυμα που αναφέρεις στην υπογραφή σου και του έριξα και το πρώτο χαχα. Με παρακίνησες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Να σας πω ρε παλικάρια,

Πέρασα χθες για πρώτη φορά ΚΤΕΟ τη φριτέζα, και υπήρξε η εξής δευτερεύουσα έλλειψη :

"Διακύμανση των δυνάμεων πέδησης στον εμπρόσθιο τροχό μεγαλύτερη του 10% και μέχρι 20%"

Από μια σύντομη κουβέντα που έκανα με τον ελεγκτή όταν μου έδωσε το δελτίο μου είπε όλα κομπλέ, δεν έχει κάτι το μηχανάκι. 

Στην παρατήρηση τι θέλει να πει ο ποιητής οεο; 

Είναι το στανταράκι που γράφουν όταν δεν έχουν κάτι άλλο να γράψουν, έτσι ωστε να καλυφθούν  νομικά σε περίπτωση ατυχήματος με αίτιο την τεχνική κατάσταση του οχήματος.

tl;dr: klein mein

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Πήγα βρήκα ρε το μήνυμα που αναφέρεις στην υπογραφή σου και του έριξα και το πρώτο χαχα. Με παρακίνησες

Χαχαχαχαχ ξεκάθαρα στιγμή για το highlight reel του φόρουμ 

πριν 11 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Είναι το στανταράκι που γράφουν όταν δεν έχουν κάτι άλλο να γράψουν, έτσι ωστε να καλυφθούν  νομικά σε περίπτωση ατυχήματος με αίτιο την τεχνική κατάσταση του οχήματος.

Κατάλαβα...

Merci monsieur!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Έλα ρε, και μένα αυτό μου έγραψαν προχθές για τον "αραμπά" μου (το "αυτοκινητάκι" μου ντε) και όταν το είπα στο μάστορα μου, μου είπε: "Τι φρένα και μ@λακίες, αφού ούτε πριν 2 χρόνια είχες φρένα, ούτε τώρα έχεις, ούτε αν στα φτιάξω θα έχεις".?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω οταν ειδα αυτη την παρατηρηση ενω εχω Brembo φρενα ετσουξα λιγο, αλλα μετα θυμηθηκα οτι κανονικα επρεπε να με πανε φυλακη με το μηχανακι που τους πηγα και ηρεμησα :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Πηγη για αυτο; Σου το εχει πει καποιος του χωρου ή δικια σου υποθεση; Δεν καταλαβαινω τι καλυψη χρειαζεται το ΚΤΕΟ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στον αντίποδα, όταν έπρεπε να μεταβιβάσω το VFR750 και έπρεπε να το περάσω ΚΤΕΟ πρώτα για να γίνει η μεταβίβαση, δεν είχα ολοκληρώσει ακόμα τις εργασίες αποκατάστασης από ακινησία 2 ετών και προχωρημένη σήψη, και τα φρένα του ήταν, πως να το θέσω ευγενικά, σταμάταγαν τον τροχό όταν τον γύρναγες με το χέρι στον αέρα. Όχι να σταματάνε την μοτοσυκλέτα στον δρόμο όμως. Αποστάσεις ακινητοποίησης τραίνου. Δεν το κυκλοφορούσα, απλά με φόβο Θεού το πήγα μέχρι το ΚΤΕΟ.

Του λέω του υπάλληλου, το και το, είναι σε εργασία ακόμα η μοτοσυκλέτα, δεν πιάνουν και πολύ τα φρένα, μην με κόψεις για αυτό.

Περιμένω στο σαλονάκι, τρώω ζαχαροκαραμελίτσες, χαζεύω (κιάλλο) στο ιντερνετ, κάποια στιγμή έρχεται ο υπάλληλος, δεν είχαμε κανά θέμα με τα φρένα ρωτάω εγώ, όχι μια χαρά ήταν τα φρένα σου, λέει αυτός. ?

Ξαναλέω τα φρένα ήταν σχεδόν ανύπαρκτα σε απόδοση.

Άι βγάλε άκρη.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Πηγη για αυτο; Σου το εχει πει καποιος του χωρου ή δικια σου υποθεση; Δεν καταλαβαινω τι καλυψη χρειαζεται το ΚΤΕΟ.

Δική μου υπόθεση και συμπέρασμα, πονηρεύτηκα όταν το είδα 2-3 φορες παλιότερα ακριβώς όπως το γράφει το παιδί με τη Βεσπα.

Το σενάριο είναι οτι φεύγοντας απ το ΚΤΕΟ, μπορεί να πέσεις ή και να συγκρουστείς με άλλο όχημα. Κάποιος μπορεί να σκεφτεί να επιρρίψει τις ευθύνες σε μη ασφαλή λειτουργία του οχήματος και να κάνει μήνυση στο ΚΤΕΟ ζητώντας ότι μπορεί να φανταστεί σαν αποζημίωση. Η παρατήρηση οτι τα φρένα δεν είναι στο 100% δίνει ένα παραθυράκι στο ΚΤΕΟ, και κυρίως αποτρέπει κάθε δικηγόρο να κυνηγήσει τέτοια υπόθεση.

Να σημειώσω όμως οτι δεν έχω δει τετοια παρατήρηση απο ΚΤΕΟ στην Κρήτη, μόνο από Αθήνα. Έχω γνωστό στο χώρο, θα τον ρωτήσω γι αυτό όταν τον ξαναδώ και θα ενημερώσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Δική μου υπόθεση και συμπέρασμα, πονηρεύτηκα όταν το είδα 2-3 φορες παλιότερα ακριβώς όπως το γράφει το παιδί με τη Βεσπα.

Το σενάριο είναι οτι φεύγοντας απ το ΚΤΕΟ, μπορεί να πέσεις ή και να συγκρουστείς με άλλο όχημα. Κάποιος μπορεί να σκεφτεί να επιρρίψει τις ευθύνες σε μη ασφαλή λειτουργία του οχήματος και να κάνει μήνυση στο ΚΤΕΟ ζητώντας ότι μπορεί να φανταστεί σαν αποζημίωση. Η παρατήρηση οτι τα φρένα δεν είναι στο 100% δίνει ένα παραθυράκι στο ΚΤΕΟ, και κυρίως αποτρέπει κάθε δικηγόρο να κυνηγήσει τέτοια υπόθεση.

Να σημειώσω όμως οτι δεν έχω δει τετοια παρατήρηση απο ΚΤΕΟ στην Κρήτη, μόνο από Αθήνα. Έχω γνωστό στο χώρο, θα τον ρωτήσω γι αυτό όταν τον ξαναδώ και θα ενημερώσω.

Κατσε να ρωτησουμε καποιον σχετικο τοτε. @giorgos.boun

Εχω δυο προβληματα με τον συλλογισμο. Πρωτον  μου φαινεται τερμα τραβηγμενο οτι μπορει καποιος να στραφει κατα του ΚΤΕΟ. Και δευτερον οταν γραφτει κατι ως δευτερευουσα παρατηρηση, αυτο ειναι κατι που πρεπει να εχει επιδιορθωθει μεχρι τον επομενο ελεγχο. Δηλαδη το θεμα με τα φρενα ειναι κατι που δεν μπορει να σου το γραφει το ΚΤΕΟ καθε φορα (αν υποθεσουμε οτι το κανουν συστηματικα). Στον δευτερο ελεγχο η ιδια δευτερευουσα παρατηρηση νομιζω γινεται αιτια απορριψης.

Παντως το να υπαρχει μια μικρη διακυμανση στην αποδοση των φρενων δεν ειναι και τοσο περιεργο. Λιγο στραβος δισκος, λιγο να μην εχει πατησει τελεια το τακακι, μια μικρη διαφορα στην αποδοση των φρενων ειναι νορμαλ σε μη καινουρια οχηματα. Γι'αυτο και ως 20% δε σε κοβουν γι'αυτο αλλωστε.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσες φορές πέρασα και αυτοκίνητα και μηχανάκι ποτέ δεν είδα τέτοια παρατήρηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοί που λέτε για τα Κτεο ότι γράφουν δευτερεύουσα για να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση ατυχήματος είστε επιεικώς άσχετοι. (Δεν είναι κακό. Δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε όλοι όλα).

Η απόκλιση μπορεί να προέλθει από:

στραβο δίσκο, δεν πατάνε καλα τα τακάκια κ.α. Ακομη και λάθος του ελεγκτή που τα δευτερόλεπτα που μετράει το μηχάνημα άλλαξε την πίεση στην Μανέτα. Ε δεν θα κάτσει να πάρει 2η μέτρηση για να μην έχει ο χαρχαλος δευτερεύουσα.

παντως και σοβαρή έλλειψη να έχει και να το περάσεις δεν πρόκειται να κατηγορήσει το Κτεο κανεις.

και να γίνει: σε εμένα ήλθε οκ κύριος, ορίστε και οι φωτό.... Άντε εσυ απόδειξε το αντιθετο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 13/6/2020 at 8:15 ΠΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Έχουν μεγαλύτερες αντοχές στα φορτια.

Αν μιλάμε για παπί και έχουν παρομοιες τιμές Βάλτα.

Αν όχι βάλε τα απλα

Παπί δεν το λες αλλά ευχαριστώ όπως και να 'χει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος telephoner έγραψε:

Παπί δεν το λες αλλά ευχαριστώ όπως και να 'χει.

Τότε  βαλε κωνικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/6/2020 at 3:52 ΜΜ, το μέλος telephoner έγραψε:

1) Θέλω να αλλάξω στο Daytona ρουλεμάν τιμονιού. Υπάρχει κάποιο + στα κωνικά για να τα προτιμήσω; 

Λιγο νωρις το θυμηθηκα, αλλα μπορει να μην τα εχεις αλλαξει ακομα. Καλυτερα να μην βαλεις κωνικα στο daytona, εχουν το θετικο της αντοχης οπως σου ειπε ο Ηλιας, αλλα μιας και το μηχανακι σου ειναι ss καλυτερα προτιμησε μπιλιες, τα κωνικα στο πολλα πολλα χλμ μπορει να σου βαρυνουν το τιμονι και δεν το θες αυτο.

Σε περιπτωση που δεν εχεις παρει ακομα στειλε μου ενα πμν να σου πω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα