Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

Τέλεια, ευχαριστώ όσους απάντησαν στην ερώτηση μου, η αλήθεια είναι ότι είχα ξεβιδώσει μια μέρα την πάνω βιδα στο καπάκι (αυτή που σε βοηθάει να δεις τα σημαδάκια όταν αυτά ευθυγραμμίζονται) και προσπάθησα με την μανιβέλα να γυρίσω τον στροφαλο, ο στροφαλος γυρνούσε αλλά κάθε φορά που έφτανε στο σημείο ώστε να ευθυγραμμιστουν τα σημαδάκια, όσο λίγο και αν παταγα την μανιβελα, τα προσπέρναγε και αυτό γινόταν όπως πολύ σωστά είπαν παραπάνω λόγω της συμπίεσης.

Άρα μια καλή λύση είναι με μανιβελα όπως είπατε και χωρίς το μπουζι ώστε να μην έχει συμπίεση. Άλλος ένας τρόπος που πρέπει να παίζει είναι με το γύρισμα του πίσω τροχού, κάπου το είχα διαβάσει.

Μια τελευταία απορία, από την βιδα που έχει στο πάνω σημείο το καπάκι μπορούμε να δούμε πότε ευθυγραμμίζουν τα σημαδάκια για το νεκρό σημείο, αν το κάνω με τον τρόπο που αναφέρατε βάζοντας ένα καλαμάκι στην υποδοχή απ το μπουζι ώστε να μην ξεβιδωσω την συγκεκριμένη βιδα απ το καπάκι, τι ακριβώς θα καταλάβω όταν οι βαλβιδες θα είναι ανοικτές και έτοιμες για ρύθμιση;

Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό με τον τροχό. (Δεν το έχω δοκιμάσει).
Σηκώνεις το πίσω λάστιχο, βάζεις ταχύτητα και γυρνάς μέχρι να βρεις το ΑΝΣ.

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης δεν το κατάλαβα και με μπέρδεψες και λίγο.

Στο ΑΝΣ οι βαλβίδες είναι κλειστές δεν είναι ανοιχτές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος seatcowl έγραψε:

Χαζομάρα ήταν Ηλία.. είχα ενα μικρό τροφοδοτικό 9v και ήθελα να δω αν λειτουργεί ακόμα για να το χρησιμοποιήσω για ένα πεταλάκι αλλά δεν ήξερα πως να το μετρήσω με το πολύμετρο. Βέβαια κατόπιν εορτής είδα πως είναι 9v AC μετασχηματιστής οπότε δεν μου κάνει τελικά :S

Θα το έβαζες στο DC ή στην συνεχωμενη παύλα που έχει και θα έβαζες τους ακροδέκτες του πολυμετρου στους δύο πολους- άκρες-καλωδια.

Δεν σε νοιάζει η πολυκοτητα αν είναι ψηφιακό πολύμετρο.

Απλά αν τα βάλεις ανάποδα θα έχεις ένδειξη με - μπροστά. (Πχ - 9volt)

Αν έχεις αναλογικό πολύμετρο τότε πρέπει να προσέξεις πως θα βάλεις το + και -

πριν 28 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Με τον τροχό είναι επικίνδυνο να σου ξεφύγει και να κάνεις λάθος μέτρηση.

Εγώ δεν συμφωνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στο καπάκι του κινητήρα όπως είχα αναφέρει στο πρώτο μήνυμα που πόσταρα, υπάρχει μία μικρή βιδα, όχι αυτή στο κέντρο που γυρίζεις τον στρόφαλο, αλλά μια μικρή βίδα που όταν την αφαιρέσεις σου δίνει εικόνα για το πότε τα σημαδάκια για το ΑΝΣ είναι ευθυγραμμισμένα. Μάλλον τα μπέρδεψα εγώ για τις βαλβίδες πότε είναι ανοικτές και πότε όχι!

Η απορία μου στο προηγούμενο μήνυμα είναι η εξής: αν θεωρήσουμε ότι δεν υπήρχε αυτή η βίδα ώστε να μου δώσει εικόνα για το ΑΝΣ, τότε αν ακολουθήσω την διαδικασία που μου είπαν παραπάνω με το καλαμάκι ή το κατσαβίδι που βάζω στην θέση απ το μπουζί (αφού το έχω αφαιρέσει) πως θα καταλάβω πότε έχω φτασει στο ΑΝΣ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν αρχίσεις να γυρνάς τον κινητήρα (είτε από την βίδα του στρόφαλου, είτε με την μανιβέλα, είτε με την ρόδα) θα δεις το κατσαβίδι (καλαμάκι) να ανεβοκατεβαίνει.

Όταν το κατσαβίδι φτάσει στο ανώτερο σημείο (μετά από αυτό αρχίζει να κατεβαίνει) είσαι στο ΑΝΣ.

Στον τετράχρονο στο ΑΝΣ σημείο φτάνουμε δύο φορές, μια στην "συμπίεση" και μια στην "εκτόνωση".
Η μέτρηση διάκενων γίνεται στην φάση της συμπίεσης που όλες οι βαλβίδες είναι κλειστές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Η μέτρηση διάκενων γίνεται στην φάση της συμπίεσης που όλες οι βαλβίδες είναι κλειστές.

και τα διάκενα τους ανοιχτά. Τότε θα μετρήσεις.

πριν 56 λεπτά, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

πως θα καταλάβω πότε έχω φτασει στο ΑΝΣ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όμορφα, ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας, νομίζω πως θα τα καταφέρω να ρυθμίσω τις βαλβίδες, αν παρ' όλα αυτά χρειαστώ έξτρα βοήθεια, θα σας "ξαναενοχλήσω"!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και από βδομάδα θα πάρω και επίσημα τη πάπια, κάνουμε αλλαγή λαδιων στα 200 πρώτα χλμ η αφού τελειώσει στα 1000 όπως λέει το μανιουαλ; (duh?) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Μιας και από βδομάδα θα πάρω και επίσημα τη πάπια, κάνουμε αλλαγή λαδιων στα 200 πρώτα χλμ η αφού τελειώσει στα 1000 όπως λέει το μανιουαλ; (duh?) 

θα σου ελεγα να τα αλλαξεις αμεσως τα λαδια, γιατη αυτα τα λαδια ειναι για να συντηρείται το μοτερ οσο ειναι [καραβι, αποθηκη, εκθεση]. Αν λεμε για κινεζο,

.Αν ειναι japan και στα 500 να τα αλλαξεις καλα ειναι για να φυγουν τα πρωτα.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες είμαι πολύ κοντά στο να κλείσω τον κινητήρα από το ρημάδι το ΚΤΜ.

Το manual δίνει για το παξιμάδι του πρωτεύοντος γραναζιού 180Νm και για την καμπάνα του συμπλέκτη 120Nm.
Πέρα από το γεγονός ότι το δυναμόκλειδο μου τελειώνει στα 110Nm, η δύναμη μου δεν φτάνει ούτε για εκεί. :tooth:

Τι διάολο κάνω;
Τα έσφιξα ως εκεί που μπορούσα, βρε δοκίμασα μανέλες, βρε έφαγα καλό πρωινό και ακόμα καλύτερο μεσημεριανό, αλλά πάλι τίποτα!
Είπα θα το αφήσω έτσι, αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ! :cry::rotfl:

Καμιά γνώμη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε ένα σιδερένιο σωλήνα κανά μέτρο μήκος (και άχρηστο καλάμι άναρτησης κάνει για αυτήν την δουλειά), βάλτον στην άκρη του δυναμόκλειδου να επεκτείνεις τον μοχλό, και η αναλογία του μήκους μοχλού μετά/πριν θα αλλάξει ανάλογα το όριο που μπορείς να βάλεις δύναμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε Κωστή. 110 Nm  είναι 11κιλα σχεδόν.

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι δυσκολο.

Μηπως κάτι έχεις μπερδέψει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Πλάκα θα χει να έχει μαγκώσει το δυναμόκλειδο και να του βγάλει τα ματάκια. Κάπου είχα δει πρόχειρο δυναμόκλειδο με μανέλα μετρημένη και ζυγαριά χειρός μήπως αξίζει να πας έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 30 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Καλά τα λες 10N είναι περίπου ένα 1kg (9.81N=1kg)
 Για το παξιμάδι του πρωτεύοντος κατάλαβα ότι έκανα μλκια γιατί είναι αριστερόστροφο και φυσικά το δυναμόκλειδο μου δεν κάνει.

Για το παξιμάδι της καμπάνας τι να σου πω και εμένα μου φαίνεται περίεργο!:cry:

πριν 3 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πλάκα θα χει να έχει μαγκώσει το δυναμόκλειδο και να του βγάλει τα ματάκια. Κάπου είχα δει πρόχειρο δυναμόκλειδο με μανέλα μετρημένη και ζυγαριά χειρός μήπως αξίζει να πας έτσι;

Εγώ το είχα ποστάρει, μάλλον εκεί θα πάω αλλά θα χρειαστώ ένα ζευγάρι χέρια ακόμα ή θα το αφήσω ως έχει!

Tο ένα παξιμάδι έχει loctite και το άλλο ασφάλεια...:tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 27/5/2020 at 2:13 ΜΜ, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Γαβρίλο  κάνε ότι λεει το μανιουάλι.

Απλά τσέκαρε να έχει σωστή στάθμη λαδιού.

Εγώ την έιχα πάθει. Στο kriss δεν είχε την σωστή ποσότητα μέσα. Και το είδα αρκετά αργά.

Βέβαια δεν έπαθε κάτι, αλλά το ψυχολογικό και μόνο, οτι έκανα πόσα ( τόσα) χλμ χωρίς σωστά λάδια, ήταν στα πατώματα αλλα οκ.

Εγώ διαφωνώ με αυτό που ακούγεται τα τελευταία χρόνια  με τα λάδια στρωσίμαστος και μεταφοράς κλπ.

Αν ήταν έτσι θα υπήρχε οδηγία στα μάνιουαλ, με το που πουλήθεί να γίνει σωστή πλήρωση λαδιών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 47 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Γαβρίλο  κάνε ότι λεει το μανιουάλι.

Απλά τσέκαρε να έχει σωστή στάθμη λαδιού.

Εγώ την έιχα πάθει. Στο kriss δεν είχε την σωστή ποσότητα μέσα. Και το είδα αρκετά αργά.

Βέβαια δεν έπαθε κάτι, αλλά το ψυχολογικό και μόνο, οτι έκανα πόσα ( τόσα) χλμ χωρίς σωστά λάδια, ήταν στα πατώματα αλλα οκ.

Εγώ διαφωνώ με αυτό που ακούγεται τα τελευταία χρόνια  με τα λάδια στρωσίμαστος και μεταφοράς κλπ.

Αν ήταν έτσι θα υπήρχε οδηγία στα μάνιουαλ, με το που πουλήθεί να γίνει σωστή πλήρωση λαδιών.

Ναι, συμφωνω 100% αντε το πολυ πολυ να τσεκαρω σταθμη λαδιων

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/5/2020 at 9:24 ΜΜ, το μέλος Denzo έγραψε:

@Denzo προτίμησε κάτι πιο επώνυμη. Που θες να βάλεις γυαλιστικο? Σε βαμμένα? Σε ματ? Σε νικελ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 27/5/2020 at 2:13 ΜΜ, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Όπως λέει και το @HLIAS έλεγχος κατά την αγορά και είσαι καλυμμένος. Εγώ όταν πήρα της κοπέλας έκανα πρώτη αλλαγή στα 1.000 ( με τα δικά του λάδια μέσα ) και είδα κάτι γρεζάκια, όχι σε ενοχλητικό βαθμό αλλά αν θα ξαναέπερνα αύριο θα τα άλλαζα στα 500.

Εγώ του βάζω τα 15-50 της suzuki και αλλάζω κάθε 2.500 - 3.000 και δεν έχω κανένα θέμα, μόνο τον χειμώνα μέχρι να ζεσταθεί λίγο το μοτέρ είναι κάπως πιο σφιχτό το σασμάν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι για μελλοντική χρήση.

11 κιλά δύναμης είναι αν έχουμε μοχλό 1 μέτρου.
22 κιλά δύναμης αν έχουμε ένα μοχλό 50 εκατοστών.
44 κιλά δύναμης αν έχουμε μοχλό 25 εκατοστών.

Όποιος έχει δοκιμάσει να σηκώσει αλτηράκι 20 κιλών με το ένα χέρι ξέρει...:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος ManosKTM έγραψε:

@Denzo προτίμησε κάτι πιο επώνυμη. Που θες να βάλεις γυαλιστικο? Σε βαμμένα? Σε ματ? Σε νικελ? 

Eλα ρε  μάνο, που χάθηκες ?

Κοιταγα κάποιο για  πλαστικά βαμμένα , τελικά τo αγόρασα το miracle shine,  το βρηκα σε προσφορά στην αποθήκη ενα 20αρικο και λέω αφου εχει και canaruba μεσα ας το πάρω. Τελικά κάνει δουλειά μετα απο καλό πλυσιμο , και οταν λεω δουλεια, ξεθαμπώνει το πλαστικό, προσθέτει γυαλάδα , αλλά σε  λιγο πιο μπανικες μικρο- γρατζουνιές , δεν φαινεται να τις γεμίζει . Μαλλον θα το έχω σαν quick detailer που το κάνει τελεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 48 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

Eλα ρε  μάνο, που χάθηκες ?

Κοιταγα κάποιο για  πλαστικά βαμμένα , τελικά τo αγόρασα το miracle shine,  το βρηκα σε προσφορά στην αποθήκη ενα 20αρικο και λέω αφου εχει και canaruba μεσα ας το πάρω. Τελικά κάνει δουλειά μετα απο καλό πλυσιμο , και οταν λεω δουλεια, ξεθαμπώνει το πλαστικό, προσθέτει γυαλάδα , αλλά σε  λιγο πιο μπανικες μικρο- γρατζουνιές , δεν φαινεται να τις γεμίζει . Μαλλον θα το έχω σαν quick detailer που το κάνει τελεια.

Χρόνια και ζαμάνια φίλε.. 

Κοίτα για τις μικρογρατζουνιές μπορείς να πάρεις ένα ποιοτικό πανάκι μικροϊνών, η ακόμα και applicator από μικροΐνες και μια γυαλιστική αλοιφή τελευταίου σταδίου και να κάνεις δουλίτσα. Αν επίσης θες να περάσεις κάτι στο χρώμα για προστασία που να δώσει γυαλάδα και υδροφοβικότητα μπορείς να βάλεις μετά την αλοιφή ένα sealant όπως το reload της carpro. Ανώτερο από κερί, και πολύ γρήγορο στην εφαρμογή.

Τροποποιήθηκε από τον ManosKTM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1) Θέλω να αλλάξω στο Daytona ρουλεμάν τιμονιού. Υπάρχει κάποιο + στα κωνικά για να τα προτιμήσω; 

2) Μου έκαναν δώρο ένα Bel-Ray Thumper 4L το οποίο λέει ότι προτείνεται για μονοκύλινδρα. Υπάρχει θέμα να το βάλω στο σουτιέν; Μήπως πρέπει να βγάλω 2 μπουζόπιπες μετά να το πηγαίνω μονοκύλινδρο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα