Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 52 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Οι δίσκοι artrax που κατασκευάζονται; Η ποιότητα τους πώς είναι;

Μάλλον Κίνα.
Για δισκόπλακες δεν γνωρίζω, αλλά κάτι τακάκια που έβαλα πίσω, δεν ήταν σπουδαία.

Αλλού το βρήκα και ως χώρα προέλευσης TAIWAN.
Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης.

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 6 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Περα απο γνωστα που ελεγχεις σε καθε  μηχανακι  ,γενικα  τα  50 2τ της piaggio έχουν  θέμα με την ηλεκτρονική ( ή τουλαχιστον οσα είχα  συναντησει στην εργασια μου) , η επισκευη ειναι ευκολη και φθηνη απλα για μενα πρεπει να εχεις το ανταλλακτικο μαζι σου κατω απο τη σελλα . Για μενα ενα αεροψυκτο fly 2Τ ειναι καλυτερη αγορα επειδη ειναι πιο απλη κατασκευη.

Εχω δει ακετα gilera η αληθεια ειναι πως δεν τα εμπιστευομαι πολυ, ολο βγαζαν ηλιθιες βλαβες αλλα σε τετοια λεφτα ισως να ψαξω να δω για fly. Το κακο ειναι πως τα παπια σε αυτα τα κυβικα ειναι εξευτελιστικα αργα και σου βγαζουν την πιστη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γνωριζει καποιος το παρακατω καταστημα;  Εχει ψωνισει καποιος; 

https://www.elastikaleader.gr/epikoinonia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 25/6/2019 at 4:05 ΜΜ, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Οι δίσκοι artrax που κατασκευάζονται; Η ποιότητα τους πώς είναι;

δε γνωριζω χωρα προελευσης και εργοστασιο κατασκευης.

πολυ vfm παντως, τις εχουν φιλοι ακομα και σε ss με αρκετα χλμ χωρις κανενα προβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

YBR-125 και CBF-125 '11 θα βγάλουν τη διαδρομή μέχρι το Σαγματά; Γιατί ο φίλος μου λέει ότι δεν είναι για εθνική οι μηχανές αυτές. Δεν είναι καλό να πηγαίνουν με μεγάλες ταχύτητες για εκτενές χρονικό διάστημα. Πρώτη φορά το ακούω, αν πρόκειται για θερμοκρασία, τότε ρίχνουμε και δυο διαλείμματα στο δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος TheReaper έγραψε:

YBR-125 και CBF-125 '11 θα βγάλουν τη διαδρομή μέχρι το Σαγματά; Γιατί ο φίλος μου λέει ότι δεν είναι για εθνική οι μηχανές αυτές. Δεν είναι καλό να πηγαίνουν με μεγάλες ταχύτητες για εκτενές χρονικό διάστημα. Πρώτη φορά το ακούω, αν πρόκειται για θερμοκρασία, τότε ρίχνουμε και δυο διαλείμματα στο δρόμο.

Από Αθήνα να φανταστώ, έτσι; Δε θα έχουν πρόβλημα, αλλά γιατί δεν πάτε από την παλιά εθνική από πίσω; (Ελευσίνα - Μάνδρα κτλ.) Εγώ από εκεί πάω πάντα (μέχρι τη Θήβα)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος TheReaper έγραψε:

Είχα δει έναν απλό κανόνα για να δεις αν πάει ή δεν πάει κάπου το μηχανάκι σου:

- Βρίσκεις το κομμάτι της διαδρομής που απαιτεί την μέγιστη ταχύτητα (π.χ. στην περίπτωση σου είναι η εθνική όδος).

- Υπολογίζεις με ποιά ταχύτητα θεωρείς ότι μπορείς να κινήσε με ασφάλεια σε αυτόν τον δρόμο. Π.χ. για εθνική αν πέσεις λιγότερο από τα 80 έχεις θέμα, αν περνάει ο άλλος από διπλά σου με 150.

- Πρέπει η μηχανή σου να μπορεί να πιάνει αυτήν την ταχύτητα λειτουργώντας στα 2/3 της μέγιστης απόδοσης της. Αυτό γιατί αν λειτουργεί η μηχανή παραπάνω, π.χ.  στο 90% σκέψου αν χρειαστεί να επιταχύνεις ξαφνικά, τότε θα το κάνεις με πιο αργό ρυθμό. Εξάλλου παιζουν και λόγοι οικονομίας, ελαχιστοποίησης της φθοράς της μηχανής κτλπ. Φυσικά αυτό είναι σαν τάξη μεγέθους, δεν γίνεται να ισχύει το ίδιο σε ένα παπί και σε μια fireblade. Π.χ. μια μονοκύλινδρη μηχανή σε σχέση με μια τετρακύλινδρη θα παράξουν έργο σε διαφορετικό ρυθμό στις ψηλές στροφές.

Επίσης προφανώς παίζουν και άλλοι παράγοντες όπως άνεση, κατάσταση μηχανής, ικανότητες οδηγού.

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση σου ναι πιστευώ δεν θα έχεις θέμα, ειδικά με διαλείμματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος TheReaper έγραψε:

Σημείο τερματισμού, Σαγματά.

Σημείο εκκίνησης;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Σημείο τερματισμού, Σαγματά.

Σημείο εκκίνησης;

Tatooine.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Tatooine.

Μοιράζει πόνο από το κρεββάτι του πόνου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/4/2019 at 10:33 ΜΜ, το μέλος TheReaper έγραψε:

Καταλαβαίνω ότι ρωτάς λόγω άγνοιας και απειρίας,αλλά μίλάμε για μια απόσταση αστεία.Εννοείται πάνε και εννοείται δεν θα'χουν κανένα πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν μιλάμε για Αθήνα-Σαγματα, εγω παντως ειμαι με την πλευρά του φιλου του!

Βάσανο, κούραση και ταλαιπωρία μου ακούγεται με 125αρια. Το κομμάτι της εθνικής θα το ελεγα οριακά επικίνδυνο. Όλη η διαδρομή τέρμα γκάζι θα είναι, ξεζουμιζοντας τα μοτεράκια, και βαλε και ολο το ανηφορικο κομμάτι του δομοκου... μου ακουγεται αρκετα κουραστικό για τους αναβάτες κ για τις μηχανές. 

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, από Αθήνα ξεκινάμε και είχα την φαεινή ιδέα να ανέβουμε μέχρι το μοναστήρι μια βόλτα, να ανάψουμε και κάνα κερί για το καλό.

Την παλιά εθνική δεν την είχα σκεφτεί. Αυτό που μου πέρασε από το μυαλό, αφού ο φίλος μου ανησυχεί για την εθνική (ο Μορφέας από το Μάτριξ είναι, δεν καταλαβαίνω) νοικιάζαμε δυο μηχανές και γιούρια. Αλλά εκείνος είναι 23 και δεν μπορεί να πάρει μεγάλου κυβισμού γιατί του είπαν ότι πρέπει να είναι 25.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανετα σε σχεση με μια μεγαλη μοτοσυκλετα δεν θα ειναι.

ΑΛΛΑ ! Δεν θα εχετε μια μεγαλη μοτοσυκλετα για να το συγκρινετε και να σας ενοχλησει.

Τα παντα ειναι σχετικα. Οσο για τα μηχανακια, δεν θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα. Για αυτο φτιαχτηκαν, για να πηγαινουν ταπα 24/7.

Υγ1 εχω κανει σε ενα πενθημερο μεσα τον γυρο της Κρητης με 100αρι παπι, πολυ χλμ πολυ ζεστη, μονιμα ταπα και φορτωμενο ωσαν γαιδάρι.

Νο προμπλεμο. Καλα συντηρημενο να ειναι, καλα ντυμενοι εσεις, και καλα χλμ να εχετε

Υγ2 Και βεβαια ΔΕΝ χρειαζεται να πατε απο Εθνικη. Ειναι ψιλοακυρο να το κανετε. απο αυτη τη διαδρομη θα περασετε πολυ πιο ωραια.(Και εγω με την δικια μου μοτα, απο αυτη θα πηγαινα)

https://www.google.com/maps/dir/37.9446033,23.6406846/Ipaton+Oros,+Thebes+Province+322+00/@38.1716549,23.3045524,10z/data=!3m1!4b1!4m12!4m11!1m0!1m5!1m1!1s0x14a11d17e9f24de9:0xdf801826da80731e!2m2!1d23.4166667!2d38.4!2m2!1b1!2b1!3e0

Τροποποιήθηκε από τον peterpan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αιγύπτιος φίλος θέλει να αγοράσει μηχανή στην Ελλάδα νόμιμα στο δικό του όνομα, να ταξιδέψει στα Βαλκάνια και μετά να γυρίσει Ελλάδα και να την πουλήσει. Ξέρουμε αν γίνεται; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Αιγύπτιος φίλος θέλει να αγοράσει μηχανή στην Ελλάδα νόμιμα στο δικό του όνομα, να ταξιδέψει στα Βαλκάνια και μετά να γυρίσει Ελλάδα και να την πουλήσει. Ξέρουμε αν γίνεται; 

Άσχετο: 

που είσαι αγαπητέ μου; Ελλάδα; Θα πιούμε κανένα καφέ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Άσχετο: 

που είσαι αγαπητέ μου; Ελλάδα; Θα πιούμε κανένα καφέ;

Μάιο μου είχε πει πως θα πίναμε τσίπουρα στο Βόλο κι έχει μπει Ιούλιος. Αν κανονίσετε κάτι μέσα στο 19 να μου πείτε πάντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:blush2:

Ξέρω.... 

Συγγνώμη...

Κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια...

Πραγματικά....

Άντεξα κοντά στα 20 δευτερόλεπτα...

Μετά με νίκησε η παρόρμηση   !!!! 
:blowup:

https://prnt.sc/ocucba

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μάιο μου είχε πει πως θα πίναμε τσίπουρα στο Βόλο κι έχει μπει Ιούλιος. Αν κανονίσετε κάτι μέσα στο 19 να μου πείτε πάντως

Θα αργήσει κι άλλο. 

Έπαθε φούιτ  :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

27 Ιουλίου μαξ επιστρέφω :blush2:

Παρε τηλ μόλις επιστρέψεις και χαλαρώσεις να μας τα πεις από κοντά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα