Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 32 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Η4 φορας. Αν το μηχανάκι σου έχει σταθερή τάση στα φώτα τότε πάρε ενα λεντ ίδιας διάταξης με την αλογόνου και είσαι έτοιμος..Αν δεν είναι συαθερή η τάση δώσε ρεύμα απο μπαταρία στο διακοπτη. 

https://www.electronicaeshop.eu/led/led-auto-moto/headlights/h-4/2-x-25w-h4-12v-24v-led-headlights-50w-8000lm-6000k-nighteye.html

https://www.electronicaeshop.eu/led/led-auto-moto/headlights/h-4/2-x-25w-h4-12v-24v-led-headlights-50w-8000lm-6000k-nighteye.html

https://www.youtube.com/watch?v=rlHP81rt-iY

Θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος έχω δει πως φωτίζει και δεν τυφλωνει απέναντι..κρατάει την γραμμή καλύτερα και από αλογόνου.

HS1 και H4 δεν είναι διαφορετικά; Αμφιβάλλω αν θα χωρέσει όλο αυτό το πράγμα μέσα στο φανάρι μου πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@achilleasvΠαρατήρησε στο βιντεάκι πως όταν ανάβει τη μεγάλη μπροστά του δεν βλέπει τίποτα. Αυτό που σου είπα στο πμ. Δεν υπάρχει led που να διαχέει το φως όπως η αλογόνου. Μούφες των κινέζων είναι:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@achilleasvΠαρατήρησε στο βιντεάκι πως όταν ανάβει τη μεγάλη μπροστά του δεν βλέπει τίποτα. Αυτό που σου είπα στο πμ. Δεν υπάρχει led που να διαχέει το φως όπως η αλογόνου. Μούφες των κινέζων είναι:winking:

Στο βίντεο ''κόβεται'' και δεν φαίνεται όλο το πεδίο.. έχω και εγώ βγάλει βίντεο με πολύ καλα φώτα και δεν φαινότανε καλα,... Στα Χ αυτό είναι το εύρος που καλύπτει ούτως η άλλως απλά με το λεντ είναι πιο δυνατό.

Σε σχέση με την αλογόνου στο βίντεο δεν μπορεις να πεις οτι δεν φεγγει το λεντ!!! + ειναι καλης ποιοτητας και δεν τυφλωνει απέναντι.

Οταν το βάλω και εγώ θα γραψω εντυπώσεις...

πριν 32 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

HS1 και H4 δεν είναι διαφορετικά; Αμφιβάλλω αν θα χωρέσει όλο αυτό το πράγμα μέσα στο φανάρι μου πάντως.

Δεν έχει να κάνει με αυτο.. hs1 ειναι και μένα 

https://en.wikipedia.org/wiki/User:KDS4444/HS1_bulb 

Δεν ξέρω τι χώρος υπάρχει στο φανάρι σου.. Στο δικό μου πάντως το ξένον έμπαινε και έχει αρκετό χώρο και για το συγκεκριμένο!

Ακόμα ενα βιντεο 

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To lidsdirect.co.uk έχει 20% έκπτωση σε όλα για ακόμα 8 ώρες με τον κωδικό BLACKFRIDAY20. Just saying.KFRIDAY20CKFRIDAY20

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περίπου που κυμαίνεται το κόστος για ηλεκτροστατική βαφή  σε ζάντες  ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Περίπου που κυμαίνεται το κόστος για ηλεκτροστατική βαφή  σε ζάντες  ; 

Όταν είχα ρωτήσει σε γνωστό στην Αθήνα (Ν.Π.) μου είχε πει 120 για δυο 17άρες ζάντες, χωρίς όμως να διευκρινίσει αν σε αυτό συμπεριλαμβάνεται αποσυναρμολόγηση κ.λπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Όταν είχα ρωτήσει σε γνωστό στην Αθήνα (Ν.Π.) μου είχε πει 120 για δυο 17άρες ζάντες, χωρίς όμως να διευκρινίσει αν σε αυτό συμπεριλαμβάνεται αποσυναρμολόγηση κ.λπ.

μου φαινετε υπερβολικο ποσο για 2 ζαντες μου χουν πει τα μισα σχεδον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανένα μαγαζί με μεμβράνες φιμέ που να έχει πολλές επιλογές? Τα περισσότερα που βλέπω έχουν πολύ σκουρες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με ή χωρίς αυτοκόλλητο στο τελικό; (Ξέρω, προβλήματα που χεις και σύ... :laugh:)

25139079_1536076783106281_1770172638_o.j 25035308_1536077243106235_105645612_o.pn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Με ή χωρίς αυτοκόλλητο στο τελικό; (Ξέρω, προβλήματα που χεις και σύ... :laugh:)

25139079_1536076783106281_1770172638_o.j 25035308_1536077243106235_105645612_o.pn

Με, αλλά προτείνω να τυπώσεις άλλο αυτοκόλλητο με το ίδιο σήμα που απο κάτω να γράφει "special farts".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 58 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Με, αλλά προτείνω να τυπώσεις άλλο αυτοκόλλητο με το ίδιο σήμα που απο κάτω να γράφει "special farts".

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ θεός! 

Σε κλίμακα 0 - αχ ένα χόντα παίρνεις αχ ένα με τόνο!

Πλάκα πλάκα ξέρετε κανέναν καλό Ελλάδα που μπορεί να φτιάξει ένα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να είναι ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται ότι η ουρά έχει αρχίσει να "κάθεται" πιο χαμηλά απ'ότι στην αρχή. Οι βίδες όμως που της τσέκαρα είναι σφιγμένες κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να έχει "στραβώσει" το πλαστικό; Θεωρείται φυσιολογική φθορά, ξέρω γω στα 20κ χλμ το αλλάζεις; 

SHV425s.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εχει κατσει στην περιπτωση σου δεν ξερω (δεν ξερω καν πώς είναι εκείνο το τμημα της μηχανης) αλλα στα busa εσπαγε το υποπλαισιο και το καταλαβαινες απο το "κρεμασμα" της ουρας. Ειδικα αν εκανες/κανεις σουζες...............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Αν εχει κατσει στην περιπτωση σου δεν ξερω (δεν ξερω καν πώς είναι εκείνο το τμημα της μηχανης) αλλα στα busa εσπαγε το υποπλαισιο και το καταλαβαινες απο το "κρεμασμα" της ουρας. Ειδικα αν εκανες/κανεις σουζες...............

Το υποπλαίσιο το θεωρώ απίστευτο να έχει σπάσει. Σούζες έχω κάνει κατά καιρούς, όχι ιδιαίτερα πολλές φορές όμως. 

Η ουρά είναι αυτό εδώ το κομμάτι, που βιδώνει στο πάνω κομμάτι του υποπλαισίου : 

W6uTJcK.png

wOTItNF.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα,  εχω παρατηρήσει οτι οσα astrea grand εχουν συμπλεκτη στο χέρι λείπει το αριστερό κρύσταλλο του φλας. Δεν μπενει γιατί βρίσκει στην μανετα του συμπλεκτη; 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει  το φλας; 

Ευχαριστώ, 

Χρήστος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σύμφωνα με ότι ακούω και ότι διαβάζω σε διάφορα sites , πλέον ότι έρχεται από κίνα (ebay , gearbest ,aliexpress κλπ) περνάει τελωνείο , εσείς για δέματα αξίας <22€ (ή και μεγαλύτερης αξίας) έχετε πληρώσει δασμούς ;

Παρήγγειλα μία θήκη κινητού και μία ζελατίνα (ανεμοθώρακα) μοτο με 10€  από το ebay και ψιλο-ανησυχώ . Για την θήκη δεν με νοιάζει (και 100% φόρο να πληρώσω το ποσό παραμένει μικρό) αλλά στην περίπτωση της ζελατίνας το δέμα θα είναι σχετικά μεγάλο και στην Ελλάδα το ίδιο προιόν (no-name κινεζιά) κοστίζει 50+ € οπότε αυθέρετα θα θεωρήσουν ότι αγοράστηκε έναντι κάποιου αντίστοιχου ποσού. 

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε έχω φέρει την Αρτα και τα Γιαννενα σε πακέτα =< 100 ευρώ, άλλα δεν γράφουν τίποτα, άλλα έχουν πράσινο στίκερ "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ". Προσοχή όμως γιατί ανοίγουν ότι μοιαζει με κινητό στις ακτινες Χ, πχ οθονη / ναβιγκειτορ / κρύσταλλο οθόνης, ή ηλ. τσιγάρο.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Σύμφωνα με ότι ακούω και ότι διαβάζω σε διάφορα sites , πλέον ότι έρχεται από κίνα (ebay , gearbest ,aliexpress κλπ) περνάει τελωνείο , εσείς για δέματα αξίας <22€ (ή και μεγαλύτερης αξίας) έχετε πληρώσει δασμούς ;

Παρήγγειλα μία θήκη κινητού και μία ζελατίνα (ανεμοθώρακα) μοτο με 10€  από το ebay και ψιλο-ανησυχώ . Για την θήκη δεν με νοιάζει (και 100% φόρο να πληρώσω το ποσό παραμένει μικρό) αλλά στην περίπτωση της ζελατίνας το δέμα θα είναι σχετικά μεγάλο και στην Ελλάδα το ίδιο προιόν (no-name κινεζιά) κοστίζει 50+ € οπότε αυθέρετα θα θεωρήσουν ότι αγοράστηκε έναντι κάποιου αντίστοιχου ποσού. 

Με ενδιαφέρει και μένα για ένα σετ λάμπες λεντ που θέλω και είναι στα 25 ευρω... Δες εδώ τις τελευταίες σελίδες αν θες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώδια/φίσες που δεν θα ξαναχρησιμοποιηθούν μπορώ να τις καλύψω με μονωτική ταινία και να τις βάλω κάπου να μην εμποδίζουν με δεματικά; 

kitEXif.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλέποντας για την επόμενη μιας και είρθε ο καιρός να χωρίσουν οι δρόμοι μας με το τρανσαλπακι, τι θα επιλέγατε απο τα παρακάτω μοντέλα? Εχω δοκιμάσει ελάχιστα το tiger 800 xr, απο BMW δεν έχω ιδέα. Προτειμώ το tiger γιατι έχουν ακουστεί λιγότερα προβλήματα και είναι και πίο δυνατό. Το BMW απο την αλλή είναι πιο οικονομικό σε καύσιμα. Έχω ξεχωρίση τις παρακάτω 4 μηχανές απο το car.

Χρήση κάθε μέρα μέσα στην πόλη, κάθε κυριακή μια βόλτα και τουλάχιστον 2 μεγάλα ταξίδια κάθε χρόνο.

https://www.car.gr/10139026-triumph-tiger-800-xc

https://www.car.gr/11776823-triumph-tiger-800-xc

https://www.car.gr/11888247-bmw-f-800-gs

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9935112/

Θα γίνει θέμα.

Τροποποιήθηκε από τον nikos_pc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα