Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

Ξέρη καμπάνα έχει, όχι ξερό σασμάν. Τα γρανάζια του σασμάν κανονικά μέσα στο λάδι είναι. Τώρα γιατί δεν περιστρέφεται στο συγκεκριμένο δεν ξέρω. 

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Ξέρη καμπάνα έχει, όχι ξερό σασμάν. Τα γρανάζια του σασμάν κανονικά μέσα στο λάδι είναι. Τώρα γιατί δεν περιστρέφεται στο συγκεκριμένο δεν ξέρω. 

Ουφ, οντως μαλακια ειπα. Να με συμπαθατε.

Μηπως αυτο που θυμομουν ειναι οτι η ροη του λαδιου περιστρεφει τα δισκακια; Δλδ δεν υπαρχει μηχανικη τριβη αλλα μεταφερεται η ροπη μεσω του υγρου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μόνη περίπτωση όπου ξέρω λάδι να μεταφέρει κίνηση είναι σε μετατροπέα ροπής. Κάπου αλλού δεν ξέρω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το εψαξα τελικα και το βρηκα αυτο που ειχα διαβασει. Κατι θυμομουν σωστα και κατι λαθος.

https://www.reddit.com/r/motorcycles/comments/40gsx2/can_someone_explain_why_does_the_rear_wheel_move/

Αμα δε φοβασαι να εκτεθεις μαθαινεις τελικα. ?

Ευχαριστω για την υπομονη Γιωργη!

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/10/2020 at 12:22 ΜΜ, το μέλος nikolai έγραψε:
Απορια νο2, αν το ψυγειο ειναι φουλ στη σκουρια, ποιος ειναι ο καλυτερος και ασφαλεστερος τροπος καθαρισμου???

Δες εδώ ολόκληρο το thread

Αυτό κάνω εγώ:

1. Ξύδι (με οξύτητα πάνω από 6%, φτηνό από το super market ) και νερό σε αναλογία 50/50 και γέμισμα του συστήματος.
2. Μοτέρ σε λειτουργία για κάνα δεκάλεπτο και άνω. (Την τελευταία φορά το δούλεψα μια ολόκληρη μέρα και έβγαλε πολύ πράμα).
3. Απομάκρυνση του μίγματος από το κύκλωμα.
4. Επανάληψη αν κριθεί απαραίτητο και όσες φορές χρειαστεί.
5. Ξέπλυμα με νερό.
6. Προσθήκη αντιψυκτικού υγρού.

Εγώ επίσης επ' ευκαιρία θα έριχνα μια ματιά και στην αντλία νερού. Έχω εντοπίσει αρκετή ποσότητα βρωμιάς εκεί πέρα.
Μια επιθεώρηση τσιμουχών, αξόνα, φτερωτής μπορεί να σε γλυτώσει από μελλοντικούς μπελάδες.

Παρατηρήσεις:
- Πολλοί πριν το τελευταίο ξέπλυμα με σκέτο νερό κάνουν μια πλύση με με αλκαλικό διάλυμα* για να εξουδετερώσουν πιθανά υπολείμματα οξέως από το προηγούμενο μείγμα.
*Μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα ανά λίτρο νερού.
- Αντί για ξύδι μπορείς να χρησιμοποιήσεις "ξινό" (κιτρικό οξύ) σε αναλογία 2%-3%. (Δεν το έχω δοκιμάσει).
- Υπάρχουν έτοιμα προϊόντα για καθαρισμό του κυκλώματος. (Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα, σίγουρα η πιο ακριβή λύση).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Το εψαξα τελικα και το βρηκα αυτο που ειχα διαβασει. Κατι θυμομουν σωστα και κατι λαθος.

https://www.reddit.com/r/motorcycles/comments/40gsx2/can_someone_explain_why_does_the_rear_wheel_move/

Αμα δε φοβασαι να εκτεθεις μαθαινεις τελικα. ?

Ευχαριστω για την υπομονη Γιωργη!

Μήπως αυτό είχες στο νου
σου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε συνεχεια της αρχικης μου ερωτησης και του μετεπειτα σχολιασμου, να πω οτι σημερα ανοιξα το μπροστα καπακι που κρυβει το μπροστα γραναζι και τα ρεστα καθαρισα πληρως ολη την περιοχη (δεν το ξανακανω με τιποτα) και ως δια μαγειας με νεκρα ΔΕΝ κουνιεται η πισω ροδα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Μήπως αυτό είχες στο νου
σου;

Nope. Μια χαρα τα εξηγει το thread του reddit.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Nope. Μια χαρα τα εξηγει το thread του reddit.

Πλάκα σου κανω βρεεεε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πλάκα σου κανω βρεεεε

Να είμαι ειλικρινής δε διάβασα το λινκ σου γιατί στα δύο δευτερόλεπτα κατάλαβα πως είναι κάτι άσχετο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Να είμαι ειλικρινής δε διάβασα το λινκ σου γιατί στα δύο δευτερόλεπτα κατάλαβα πως είναι κάτι άσχετο. 

Καθόλου άσχετο, είναι ένα εντελώς υδραυλικό σαζμάν που είχε η Honda σε ένα μοντέλο του 1999. Τεσπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (πιο εύκολος) αντιμετώπισης της σκουριάς  από το κλασσικό αφαίρεση/φουλ τρίψιμο και βερνίκι/βάψιμο ή είναι μονόδρομος;

20201108162912-IMG-1070.jpg

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (πιο εύκολος) αντιμετώπισης της σκουριάς  από το κλασσικό αφαίρεση/φουλ τρίψιμο και βερνίκι/βάψιμο ή είναι μονόδρομος;

Καλό είναι να την περνάς με ένα υγρό πανάκι με WD40 μετά από βροχή ή μετά από το πλύσιμο.
Γυαλίζει και προστατεύει.

Αν το έκανες δεν θα σκούριαζε τόσο.

Στο τρίψιμο βοηθάει για πιο γρήγορα δίσκος- τροχός "Scotch-Brite" σε ηλεκτρικό τρυπάνι ή dremel για τα πιο δύσκολα σημεία και τελειώνεις στο μισό χρόνο από το τρίψιμο στο χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 49 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Καλό είναι να την περνάς με ένα υγρό πανάκι με WD40 μετά από βροχή ή μετά από το πλύσιμο.
Γυαλίζει και προστατεύει.

Αν το έκανες δεν θα σκούριαζε τόσο.

Στο τρίψιμο βοηθάει για πιο γρήγορα δίσκος- τροχός "Scotch-Brite" σε ηλεκτρικό τρυπάνι ή dremel για τα πιο δύσκολα σημεία και τελειώνεις στο μισό χρόνο από το τρίψιμο στο χέρι.

Γουέλ, όσο ήμουνα στο χωριό είχα το νου μου να την κρατάω στεγνη και καθαρή όσο μπορώ.

Αλλά όταν ανέβασα το μηχανάκι πάνω για τις σπουδές, αναγκαστικά έβγαλε και 2 χειμώνες εκεί και η υγρασία της Κομοτηνής δε συγχωρεί (υπόψιν έχει 3,5 χρόνια η εξάτμιση πάνω στο μηχανάκι πια).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς δεν ξέρω για άλλη μέθοδο, δεν έχω προσωπική εμπειρία από βερνίκια και αν και κατά πόσο κρατάνε, αλλά από τρίψιμο και υπομονή ξέρω καλά.

spacer.png

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Αλλά όταν ανέβασα το μηχανάκι πάνω για τις σπουδές, αναγκαστικά έβγαλε και 2 χειμώνες εκεί και η υγρασία της Κομοτηνής δε συγχωρεί (υπόψιν έχει 3,5 χρόνια η εξάτμιση πάνω στο μηχανάκι πια).

Spam post.

Έτσι  έλεγε και ένα φιλαράκι  στη σχολή πού ήταν από κει. Του λέγαμε για κρύο στην Πάτρα  και εκείνος έλεγε ελάτε πάνω να δείτε κρύο και υγρασία που σπάει κόκκαλα.  και η άλλη του φράση ήταν Κομοτηνή είναι τσάμπα το μ....ι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

Spam post.

Έτσι  έλεγε και ένα φιλαράκι  στη σχολή πού ήταν από κει. Του λέγαμε για κρύο στην Πάτρα  και εκείνος έλεγε ελάτε πάνω να δείτε κρύο και υγρασία που σπάει κόκκαλα.  και η άλλη του φράση ήταν Κομοτηνή είναι τσάμπα το μ....ι

Χαχαχαχαχαχαχαχ δεν καταλαβαίνω τι εννοεί το παλικάρι :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σπαστό ωράριο της πρακτικής εργασίας δε βοηθά καθόλου στο να επισκέπτομαι το φόρουμ, δυστυχώς..

Η innova είναι μια χαρα στα 140 κυβικά. Τα μαμά Χ τα δίνουμε εύκολα. Τώρα είναι μέσα για το σέρβις τον 50κ χλμ.

Επίσης τον Μάιο αγόρασα ένα αυτοκίνητο (ναι δεν μου αξίζει πλέον να είμαι μαημπαηκαανός) clio ii 1.2 

Με τον Τάσο @ShapeshifterGR98κάναμε αρκετές (πολλές) ωραίες βόλτες μέσα στο καλοκαίρι. 

Μου λείψατε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Innova του φίλτατου @achilleasv είναι πλέον τόσο γρήγορο που ακόμα και ένα Fazer 600 που δεν τραβάει ζωηρά στις χαμηλές το περνάει. Πηγαίναμε βόλτα προς Μηλίνα το καλοκαίρι και στις ευθείες πριν την Αργαλαστή άνοιξε μια 1η και τον έχασα, πρέπει να έσπασε το φράγμα του ήχου ??

Α και που είσαι, όταν φύγει το lockdown ετοιμάσου για κάνα Τρίκερι...τόσο καιρό το λέμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε μηχανάκι που στοκ έχει τιμόνι 22mm, αξίζει να μπει 28mm με risers, ή καλύτερα 22mm με άλλο bend?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα risers είναι αυτό που λέει,θα σηκώσει το τιμόνι 3-4 εκ. επιπλέον.Αν δεν το θέλεις αλλάζεις απλώς τα μαμά καβαλέττα με 28 mm.

Το άλλο bend το επιλέγεις αν δεν σε ικανοποιεί το υπάρχον (γωνία χεριών-καρπών).

Πάντως αν μιλάμε για το μηχανάκι σου δεν χρειάζεσαι 28μμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

) clio ii 1.2 

Ωραίο αμαξάκι. 

Και γκαζιαρικο για τα κυβικά του.

Καλή επιλογή

Όταν αρχίσει τα κουλά, τσεκαρε την φίσα στην πλακέτα κάτω από το τιμόνι....χεχεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Tα risers είναι αυτό που λέει,θα σηκώσει το τιμόνι 3-4 εκ. επιπλέον.Αν δεν το θέλεις αλλάζεις απλώς τα μαμά καβαλέττα με 28 mm.

Το άλλο bend το επιλέγεις αν δεν σε ικανοποιεί το υπάρχον (γωνία χεριών-καρπών).

Πάντως αν μιλάμε για το μηχανάκι σου δεν χρειάζεσαι 28μμ.

Το ζήτημα είναι πως στο μηχανάκι μου το άνω μέρος του σταυρού είναι ένα ολόκληρο κομμάτι με τα καβαλέτα,

s-l1600.jpg

οπότε αν το καταλαβαίνω σωστά δε μπορώ να τα αλλάξω με κάποια όπως αυτά π.χ.

bar-mounts-900x900.jpg

αλλά χρειάζομαι αναγκαστικά κάτι τέτοιο :

HTB1DKnVHXXXXXbXapXXq6xXFXXXq.jpg

Πάντως επιβεβαιώνεις αυτό που πίστευα και γω, καλύτερα να μείνω στα 22mm και να μην μπλέξω με fatbar.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ωραίο αμαξάκι. 

Και γκαζιαρικο για τα κυβικά του.

Καλή επιλογή

Όταν αρχίσει τα κουλά, τσεκαρε την φίσα στην πλακέτα κάτω από το τιμόνι....χεχεχε

Τα έχω φτιάξει τα φις του αερόσακου. Χαχχαχαχαχα. Μονο αυτο ομως.τ ο πηρα απο χέρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Το ζήτημα είναι πως στο μηχανάκι μου το άνω μέρος του σταυρού είναι ένα ολόκληρο κομμάτι με τα καβαλέτα,

οπότε αν το καταλαβαίνω σωστά δε μπορώ να τα αλλάξω με κάποια όπως αυτά π.χ.

αλλά χρειάζομαι αναγκαστικά κάτι τέτοιο :

Πάντως επιβεβαιώνεις αυτό που πίστευα και γω, καλύτερα να μείνω στα 22mm και να μην μπλέξω με fatbar.

Ναι τα καβαλέτα είναι φιξ με την τιμονόπλακα (όπως το KLR μου).

Πάντως οι αντάπτορες που ανέβασες ψηλώνουν  αμελητέα το τιμόνι.Αν σου περισσεύουν φράγκα βάλε το fat bar,μόνο για το αισθητικό κομμάτι είναι άλλη αίσθηση! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα