Jump to content
Sign in to follow this  
PrivaTe

Αγορα κρανους μεχρι 600ευρω

Recommended Posts

Δεν αργησα και πολυ να μπω στο τριπακι για νεο κρανος μετα το τελευταιο ταξιδι οπου το κρανος κοντεψε να μου βγει απο το κεφαλι και μου τραβαγε το κεφαλι!
Εχω κανει μια ερευνα εχω δοκιμασει ηδη αρκετες μαρκες για να βρω το ιδανικο για το κεφαλι μου αλλα θα ηθελα και την δικια σας γνωμη για καποιο συγκεκριμενο κρανος ή για καποιο που ειχατε πως ηταν η εμπερια σας μαζι του! Αυτο που εγω καταληγω μαλλον ειναι το x lite 802rr! Ψαχνω καλη αεροδυναμικη , να μπορω να το καθαρισω , να ειναι ελαφρυ ( -1250 )και κυριως να ειναι ανθεκτικο σε πτωση οσο ειναι δυνατον βεβαια αυτο.

ευχαριστω!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γνώμη μου, από τους κουβάδες του 50ευρου ως το 200αρι έχει τεράστια διαφορά το τι ποιότητα αγοράζεις. Από τα 300 στα 600 αγοράζεις μάρκα, γραφικά και ίσως μία μικρή βελτίωση στα υλικά και την αεροδυναμική.

Γνώμη μου; Κινήσου στα ~250 ευρώ, έχει πολλά μοντέλα πολλών εταιριών, (x-lite, hjc, nolan, και άλλες) που προσφέρουν vfm. Δοκίμασε, αγόρασε αυτό που κάνει καλύτερα στο κεφάλι σου και κοιμήσου ήσυχος, οι διαφορές στην ασφάλεια πλέον είναι μηδαμηνές εφόσον θα κινηθείς σε επώνυμη λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, συμφωνώ με τον εχπιι. και εγω κοιτούσα τις  ακριβές σειρές απο shoei, agv, shark  κλπ. πηγα δοκίμασα διάφορα και τελικά κατέληξα σε hjc λόγω τιμής-ποιότητας. ψάχτηκα και λίγο και είχα καταλήξει απο ιντερνετ στο rpha 11 στα 400. και επειδή διάβασα κριτικές ότι απο θέμα ασφάλειας πήρε σε τεστ 3 αστέρια και σε αεροδυναμική 5(εκεί έδωσαν βάση) προτίμησα το hjc fg-st που αντίστοιχα πήρε 5 αστέρια από θέμα ασφάλειας γιατί αυτό με νοιάζει ποιο πολύ και όπου σε ταχύτητες που πηγαίνω σε συνδυασμό με το μηχανάκι που έχω πιστεύω θα έιναι μια χαρά από άποψη αεροδυναμικής. λέω πιστεύω γιατι το περιμένω απο μέρα σε μέρα το πήρα απο αγγλια σε προσφορά με σχέδιο 150 ευρώ. αλήθεια γνωρίζει κανείς τίποτα παραπάνω για το συγκεκριμένο κράνος.

Τροποποιήθηκε από τον gakias6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω για τις απαντησεις, η αληθεια ειναι οτι και οι καιροι δεν ειναι και ευκολοι οποτε θα το κοιταξω! Καθε γνωμη ευπροσδεκτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευκολοι ξε-ευκολοι καιροι μιλαμε για κρανος οποτε απο τη στιγμη που μπορεις να δωσεις πανω απο 300-400 ευρω μπορεις να πας για αραι οπου φυσικα δε τα σκας για τα χρωματα αλλα επειδη εινα ιτα αασφαλεστερα και τα πιο ποιοτικα που σημαινει οτι ακομα και μετα απο 10 χρονια ακομα τα αισθανεσαι σα καινουργια στο κεφαλι σου(αρκει στην πενταετια-εξαετια να εχεις αλλαξει μια φορα ζελατινα).Αν φορας medium εχει καποιες προσφορες εδω http://www.xmoto.gr/gr/chaser-v-legend-white.aspx http://www.xmoto.gr/gr/axces-ii-field-blue.aspx http://www.xmoto.gr/gr/axces-ii-dual-italy.aspx υποψην μονο μειονεκτημα ειναι λιγο πιο θορυβωδη απο αλλες μαρκες λογω σχεδιασης των αυτιων που κουμπωνει η ζελατινα(αλλα κι αυτο μελετημενο με θεμα την ασφαλεια ειναι)

Τροποποιήθηκε από τον Xlitos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Xlitos έγραψε:

ευκολοι ξε-ευκολοι καιροι μιλαμε για κρανος οποτε απο τη στιγμη που μπορεις να δωσεις πανω απο 300-400 ευρω μπορεις να πας για αραι οπου φυσικα δε τα σκας για τα χρωματα αλλα επειδη εινα ιτα αασφαλεστερα και τα πιο ποιοτικα που σημαινει οτι ακομα και μετα απο 10 χρονια ακομα τα αισθανεσαι σα καινουργια στο κεφαλι σου(αρκει στην πενταετια-εξαετια να εχεις αλλαξει μια φορα ζελατινα).Αν φορας medium εχει καποιες προσφορες εδω http://www.xmoto.gr/gr/chaser-v-legend-white.aspx http://www.xmoto.gr/gr/axces-ii-field-blue.aspx http://www.xmoto.gr/gr/axces-ii-dual-italy.aspx υποψην μονο μειονεκτημα ειναι λιγο πιο θορυβωδη απο αλλες μαρκες λογω σχεδιασης των αυτιων που κουμπωνει η ζελατινα(αλλα κι αυτο μελετημενο με θεμα την ασφαλεια ειναι)

η αληθεια ειναι οτι arai δεν εχω δοκιμασει στο κεφαλι μου ακομα..γνωμη σου τα βρισκεις καλυτερα απο το x lite 802rr? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεμα ειναι πως θα κατσει στο κεφαλι του καθενος.Εγω κουμπωνω τελεια στα αραι αλλα ειναι υποκειμενικο.Αντικειμενικο ειναι πχ το γεγονος οτι με το αραι εχεις μεγαλυτερο οπτικο πεδιο απο x-lite shoei κ.α.Τωρα καλυτερα χειροτερα δε ξερω,πιστευω οτι γενικα τα αραι στο μονο που ειναι χειροτερα ειναι ο θορυβος,κανενας ποτε δεν εχει παραπονεθει για αλλο λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ καλο και ποιοτικο κρανος το x-lite,το εχει φιλος μου και το επιβεβαιωνω.

Πιθανων να ειναι και το επομενο δικο μου....βρισκεις ultra carbon στα ~450.

Δοκιμασε να δεις πως σου καθεται και αν ταιριαζει στο σχημα του κεφαλιου σου και αφου σου αρεσει κιολας ....με γεια σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/18/2017 at 10:21 ΜΜ, το μέλος PrivaTe έγραψε:

η αληθεια ειναι οτι arai δεν εχω δοκιμασει στο κεφαλι μου ακομα..γνωμη σου τα βρισκεις καλυτερα απο το x lite 802rr? 

Αν το arai σου "κάθεται " καλά στο κεφάλι, μόνο arai. Είναι το πλέον σταθερό για μεγάλες ταχύτητες. Είχα και xlite 802 , καμία σύγκριση στο θέμα σταθερότητας σε σχέση με το arai rx7 gp και rx7 v που εχω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια τελικα κατεληξα στο Arioh GP 500 και προς το παρων ειναι αψογο για μενα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα