Jump to content
atithasos2

Αγορες απο aliexpress και τελωνειο

Recommended Posts

Εφοσον το δεμα το πηρες στα χερια σου,δε πληρωνεις τιποτα.

Αυτα που γραφουν πανω,μαλλον ειναι η αξια του προιοντος για το τελωνειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οι αξίες που δηλώθηκαν είναι λογικά, και αφού δεν σε ενόχλησε κανείς και τα παρέλαβες τότε δεν πληρώνεις τίποτα.

Edit: Ουπς, δεν είδα την απάντηση του Dante!! :yes::yes:

Τροποποιήθηκε από τον Gollas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To value 4$ είναι -και καλά- η αξία των ρολογιών,επίτηδες αναγράφουν μικρότερο ποσό οι έμποροι της Κινεζίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήταν φόροι τελωνείου πως θα το καταλάβαινα? 

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε.Σας τυχαίνουν τέτοια στα δέματα από τις παραγγελίες σας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήταν φόροι τελωνείου δεν θα είχες το δέμα στα χέρια σου,το είπε και πιο πάνω ο Γιώργος Dant3.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά ξέρετε αν με Singapure η china post κ στην Ελλαδα αν ερθει με ελτα υπαρχει περιπτωσει να μ βαλουν φορους τελωνειων ή καποιους αλλους φορους;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .Με βοηθήσατε γτ πρώτη φορά παρήγγειλα απο το aliexpress

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με Ελτα,Σίγκαπουρ και Τσάινιζζζζ posts συνήθως δεν έχεις πρόβλημα,περνάνε στο ντούκου.Τώρα αν πέσεις στην κοψιά και στο σταματήσουν στο Τελωνείο....

Το καλό με το Αλί είναι ότι είναι απλός διαμεσολαβητής και όχι κατάστημα,οπότε αν παραγγείλεις 10 διαφορετικά πράγματα απ' αυτόν,θα σου έρθουν 10 ξεχωριστά δέματα από 10 διαφορετικούς προμηθευτές.Δεν είναι δηλαδή μία ενιαία και μεγάλη παραγγελία ώστε να κινήσει υποψίες.

Προσωπικά έχω παραγγείλει διάφορα μικροπράγματα στο αλι και κάθε μέρα καταφθάνει και ένα δεματάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την SunYou εχω μεγαλη πιθανοτητα να μ βαλουν φορους τελωνειου; Και πότε δεν μ φέρνουν το δέμα στο σπίτι και το φέρνουν στο ταχυδρομείο? Κινδυνεύω γενικώς για τελωνείο για πράγματα πολύ ασήμαντης αξίας?(0.30- 3.00);

Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι καινούριος ακόμα με το aliexpress

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 9/6/2017 at 6:59 ΜΜ, το μέλος karellen έγραψε:

Προσωπικά έχω παραγγείλει διάφορα μικροπράγματα στο αλι και κάθε μέρα καταφθάνει και ένα δεματάκι.

Μαλάκα μου πόσο το γουστάρω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σα μικρό παιδί κάνω (λες και δεν ξέρεις από πριν ότι κάποια από τις παπαριές που έχεις παραγγείλει θα είναι) αλλά το συναίσθημα γαμάει!!!!! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος hayabusas έγραψε:

Μαλάκα μου πόσο το γουστάρω αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σα μικρό παιδί κάνω (λες και δεν ξέρεις από πριν ότι κάποια από τις παπαριές που έχεις παραγγείλει θα είναι) αλλά το συναίσθημα γαμάει!!!!! :tooth:

Ο ενθουσιασμός και μόνο, όταν σταματάει το σκούτερ ο ταχυδρόμος: Νίκο δέμα,τι παρήγγειλες πάλι ρε κερατά? :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρήγγειλα ένα κουρδιστήρι κιθάρας αξίας 1.64 με free shipping πριν 20 μερες κ χτες παρατήρησα ότι έρχεται με SunYou.Υπάρχει κίνδυνος για φόρους τελωνείου? Αν ναι πόσο περίπου θα είναι ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Ο ενθουσιασμός και μόνο, όταν σταματάει το σκούτερ ο ταχυδρόμος: Νίκο δέμα,τι παρήγγειλες πάλι ρε κερατά? :laugh:

Το ιδιο νιώθω και γω, τωρα περιμενω να μου έρθει μια αδιάβροχη ( και καλά ) πρίζα 12V για το παπί, κόστος κάτω απο 2 ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Savranidis έγραψε:

Παρήγγειλα ένα κουρδιστήρι κιθάρας αξίας 1.64 με free shipping πριν 20 μερες κ χτες παρατήρησα ότι έρχεται με SunYou.Υπάρχει κίνδυνος για φόρους τελωνείου? Αν ναι πόσο περίπου θα είναι ;

Υπάρχει μια υποπαράγραφος στο άρθρο 47 του Τελωνιακού*  Νόμου ότι τα κουρδιστήρια από Κίνα (και ειδικά του aliexpress) υπόκεινται σε Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης 487%,ως ανήκοντα εις πολυτελές αγαθόν.

* Με ι το 'τελωνιακού' από το τελώνιο (goblin). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα παίδες. Παρήγγειλα ένα κινητό πριν από 60 μέρες. Σήμερα με ειδοποίησαν από τα ΕΛΤΑ ότι έφτασε με ειδοποίηση στο γραμματοκιβώτιο . Τους ρώτησα τηλεφωνικά για έξοδα και μου είπαν 49 ευρώ. Η ημερομηνία παραλαβής στο site του  aliexpress   λήγει σε δύο μέρες. Δεν θέλω να πάω να το παραλάβω γιατί διαπίστωσα ότι δεν έχει ελληνικά και με τους δασμους θα έπαιρνα ένα ίδιο στην Ελλάδα . Τι πρέπει να κάνω για να πάρω τα λεφτά μου πίσω και αυτό να επιστραφεί. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και το custoner service της aliexpress

εάν δε διασφαλίζει τον πωλητή μια τέτοιο περίπτωση στις λεπτομέρειες αγοράς του προιόντος θα δικαιωθείς όμως μπορεί να αργήσει     

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα, προσφατα έκανε η αδερφη μου 3 αγορές συνολικής αξίας 9ε απο διαφορετικούς πωλητές και δεν πέρασε κανένα τελωνειο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα