Jump to content
Sign in to follow this  
DarkLegend

Ενα ακομα θεμα για Α2...

Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα και ευχαριστω εκ των προτέρων για οσους αφιερωσουν χρονο να μου απαντησουν <3

Πριν 2 χρονια ειχα ξανανοιξει θεμα για το ποιο παπι μπορουσα να αγορασω μολις γινω 18,τοτε με χαμηλο μπατζετ κοντα στα 1500-1700 με ειχατε διαφωτισει μιας και ημουν αχρηστος/ασχετος με τον τομεα,ομως αφου εβγαλα το διπλωμα και ανεβηκε το μπατζετ μου λογο "μπονους" στη δουλεια π εκανα και κανω,χτυπησα το σουπρακι (με εκπτωση λογο γνωστου) χωρις πολλες ερωτησεις

Στο ψητο λοιπον,κατοχος Honda Supra X 125 εδω και 18 μηνες με 12.000 χιλιομετρα αυτη τη στιγμη στο κοντερ.Για το μηχανακι μονο καλα λογια μεχρι στιγμης καθως κατα τη γνωμη μου σαν παπι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω.Οπως ειναι λογικο οσο μεγαλωνω οι απαιτησεις αυξανονται μαζι.Λογο σχεσης κανω 30 χιλιομετρα απο το σπιτι μου (πηγαινε-ελα) και σχολη 24 χιλιομετρα (πηγαινε-ελα) σχεδον καθημερινα και αναγκαζομαι να χρησιμοποιω "κεντρικους" δρομους οπως συγγρου,κατεχακη,μεσογειων και κηφισιας...οπως καταλαβαινετε πλεον μ φαινεται λιγο σα δυναμη,δε με καλυπτει,ανηφορικες στροφες κατεχακη το κοντερ κοιταει 80χιλιομετρα με γκαζιερα σχεδον στο τερμα και η ταχυτητα πεφτει μεχρι να φτασω στη κορυφη,αναγκαστικο κατεβασμα 3η και το μοτερ παλι σε ψηλες στροφες...να μην μιλησω για μεσογειων δικαβαλο προς παλληνη...αρκετα πολλυλογω,το παπι ειναι αριστο μεχρι στιγμης αλλα βαρεθηκα να το κουραζω και να με κουραζει,ετσι λοιπον ιουνιο μολις παρω αδεια απο δουλεια για εξεταστικη θα βγαλω Α2 ελπιζοντας απο σεπτεμβρη το μπατζετ μου να γινει μηχανη

Χρειαζομαι αποψη οποιου ξερει λοιπον...θελω κατι που να ειναι νομιμο στο Α2 και να μη καιει αβερτα σε πορειες 80-90χλμ/ωρα μιας και πλεον αυτες ειναι οι κυριες αποστασεις μου...θελω να εχει λιγο γκαζι για προσπεραση αλλα προφανως δε ψαχνω κατι για να τρεχω (οτι και αν αγορασω λογικα σε 2-3 χρονια θα φυγει για πολυποθητη 4κυλινδρη,ειτε ειναι super four ειτε αυτη ειναι r6)...κοιταζα σε σκουτερ αλλα δεν ξερω απο οικονομια αν αξιζουν...εχει καποιος κατι στο νου που θα μπορουσα να χτυπησω;το μπατζετ παιζεται,αν ειναι για κατι που αξιζει ισως δωσω το παπι για να μπει το κασερι στο μπατζετ,αλλιως κοιταω να κρατησω και το παπι γιατι αρχιζει να μου το ζηταει και ο πατερας μου(και θειος) οταν βαριεται να βγαλει τη μηχανη του,γενικα ειναι χρησιμο εργαλειο να υπαρχει...

υψος 1.75 βαρος 70 κιλα,απο αυτα π εχω δει στο α2 δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο σε κατηγορια παρα μονο να κανει πιο ευκολα και ανετα τις διαδρομες που θελω

παιζει να σπαμαρα αλλα μ βγηκε βραδιατικα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή τη στιγμή ένα μελος του φόρουμ πουλάει ένα πολύ καλό DRZ, βέβαια είναι ένα θέμα το πόσο οικονομικό θα είναι. Μετά μπορείς να κοιτάξεις κάτι σε ninja 250-300 αν σε ελκύει  περισότερο εκείνο το στυλ μηχανών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή τη στιγμή ένα μελος του φόρουμ πουλάει ένα πολύ καλό DRZ, βέβαια είναι ένα θέμα το πόσο οικονομικό θα είναι. Μετά μπορείς να κοιτάξεις κάτι σε ninja 250-300 αν σε ελκύει  περισότερο εκείνο το στυλ μηχανών.

μου αρεσει το ninja 250 π ειναι πιο κοντα στα χρηματα π διαθετω (απο το 300) αλλα τα περισσοτερα ειναι 8 χρονων και 3-4 χερια και τα φοβαμαι...

Τροποποιήθηκε από τον DarkLegend

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες μας τι στυλ μηχανη θελεις... Για μενα με το Α2 ή XT600 αν εχεις λιγα χρηματα ή XTX 660 αν μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω... Εκτος και αν δεν σου αρεσει αυτη η κατηγορια τοτε οκ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ninja κι εγώ τα φοβόμουν για τον ίδιο λόγο.

xtx660 κι από εμένα αδερφέ, μετάνιωσα που δεν το είχα στα χρόνια του Α2.

Μείον βέβαια η έλλειψη abs...

Κατά τα άλλα άριστο για τις συνθήκες που το θες και αν το καλοκοιτάξεις, είναι εμφανίσιμο (ακόμη και για μένα φαντάσου που μου γυρνάει τ'άντερο με μονοκύλινδρα - ψηλόφτερα)

Η άλλη (καλή) εναλλακτική mt-07, αλλά αρκετά τα λ7 νομίζω σε σύγκριση με την προηγούμενη λύση.

Θα σου πρότεινα και xj6 τετρακύλινδρο, αλλά μάλλον λίγο δύσκολο να βρεις περιορισμένο για Α2.

Ό,τι και να διαλέξεις πάντως φρόντισε να μην δώσεις πολλά χρήματα μιας και θα το σουτάρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Τροποποιήθηκε από τον Σεκ Σαπίλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες μας τι στυλ μηχανη θελεις... Για μενα με το Α2 ή XT600 αν εχεις λιγα χρηματα ή XTX 660 αν μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω... Εκτος και αν δεν σου αρεσει αυτη η κατηγορια τοτε οκ...

δεν εχω καποια προτιμηση στο στυλ μιας και δε σκοπευω να τη κρατησω για πανω απο 2-2μιση χρονια,τις αποστασεις με νοιαζει να βγαζει πιο ξεκουραστα,xtx κοιταζα κ εγω αλλα μια διαβαζω οτι το καλυπτει,μια οτι δε το καλυπτει το α2...

Τα ninja κι εγώ τα φοβόμουν για τον ίδιο λόγο.

xtx660 κι από εμένα αδερφέ, μετάνιωσα που δεν το είχα στα χρόνια του Α2.

Μείον βέβαια η έλλειψη abs...

Κατά τα άλλα άριστο για τις συνθήκες που το θες και αν το καλοκοιτάξεις, είναι εμφανίσιμο (ακόμη και για μένα φαντάσου που μου γυρνάει τ'άντερο με μονοκύλινδρα - ψηλόφτερα)

Η άλλη (καλή) εναλλακτική mt-07, αλλά αρκετά τα λ7 νομίζω σε σύγκριση με την προηγούμενη λύση.

Θα σου πρότεινα και xj6 τετρακύλινδρο, αλλά μάλλον λίγο δύσκολο να βρεις περιορισμένο για Α2.

Ό,τι και να διαλέξεις πάντως φρόντισε να μην δώσεις πολλά χρήματα μιας και θα το σουτάρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

αποψεις για xtx?αξιζει απο θεμα καταναλωσης σε σχεση με σκουτερ;το ειχε φιλος πριν το δωσει για dorsoduro και θυμαμαι μ ελεγε οτι πινει αβερτα...για περιορισμενα δε κοιταω γτ νομιζω ειναι μετρημενα με αρκετα χρηματα...mt07 θα κοιταζα για καινουριο για να το κρατησω και για μετα το α2 αλλα με τα λεφτα π ζηταει θα τα μαζεψω μεχρι να γινω 24 xD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To XTX σε καλύπτει,οι άδειες γράφουν πλέον 35kW και το 5 έως 6λίτ/100 δεν το λες ότι πίνει αβέρτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ninja 250,υπαρχουν και μερικα duke 390 με κατω 3500 απο οτι βλεπω,xtx-mt03,aprilia pegaso strada-trail-factory,και μετά μπορεις να δεις μερικα παλιά 500αρια οπως suzuki gs 500,honda cb500 ,ισως και kle 500,δες ολα αυτα και πες μας τι σου κανει κλικ να δωσουμε λεπτομερειες

Τροποποιήθηκε από τον ktm power
..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To XTX σε καλύπτει,οι άδειες γράφουν πλέον 35kW και το 5 έως 6λίτ/100 δεν το λες ότι πίνει αβέρτα. 

ωραια επειδη το κοιταζα κ μ αρεσε απλα φοβομουν το διπλωμα...χαμηλωνει σα μηχανη η δε θα φτανω;

ninja 250,υπαρχουν και μερικα duke 390 με κατω 3500 απο οτι βλεπω,xtx-mt03,aprilia pegaso strada-trail-factory,και μετά μπορεις να δεις μερικα παλιά 500αρια οπως suzuki gs 500,honda cb500 ,ισως και kle 500,δες ολα αυτα και πες μας τι σου κανει κλικ να δωσουμε λεπτομερειες

gs500 kai cb500 αγοραζα ευκολα απλα πιστευω θυα εχω θεμα στη μεταπωληση...γενικα το Α2 αποτι εχω καταλαβει ειναι πολυ γτπ...ειτε θα πρεπει να σκασεις πολλα λεφτα για κουτα και να χασεις στη μεταπωληση μετα απο 2 χρονια ειτε να παρεις κατι με λιγα και να ρισκαρεις σε ζημιες και μεταπωληση παλι...περα απο το οτι ειναι περιορισμενα τα μοντελα :/

νομιζω οτι το χτχ θα κρατησει τιμη και θα με βγαλει στις μετακινησεις μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ninja θα σε βολεψει αρκετα. Βρες ενα καλό, τσεκαρέ το κ χτύπα το. Αξιοπιστο παρα πολυ κ βολικο. Κ πιο ευκολα θα βγεις παρα εξω απ οτι με το xtx

Υγ:αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ στην θέση σου δεν θα κοιτούσα για 250,αφού δεν θα γλιτώσεις σχεδόν τίποτα και θα περιορίζεσαι πάλι χωρίς λόγο.Θα κοιτούσα για on off 500-600 κυβικά πχ kle,pegaso.Και τα βρίσκεις φθηνά,και δεν θα χάσουν μεγάλη αξία τα 2 χρόνια που θα τα κρατήσεις και είναι και σχολεία κατά τη γνώμη μου,αφού είναι πολύ all round μοτοσυκλέτες.Εννοείται και το xt είναι πολύ καλή επιλογή αλλά προσωπικά δεν τα'χω σε υπόληψη λόγω της υπερκαγκουριάς που έχουν δεχτεί και το ότι πολύ συχνά γίνονται στόχος από κλέφτες(και γενικά δεν τα πολυσυμπαθώ σαν μηχανές αλλά αυτό είναι τελείως προσωπική άποψη).Να προσέχεις ό,τι πάρεις να καλύπτεται απ'το δίπλωμά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ψαχνεις και για μονοκυλινδρο τσεκαρε και το xf 650. Δεν κυκλοφορισε πολυ με αποτελεσμα να εχει μεινει μακρια απο καγκουρες. Βρισκεις ενα σε καλη κατασταση κοντα στα 1500 και δεν εχουν ακουστει τπτ για προβληματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ninja θα σε βολεψει αρκετα. Βρες ενα καλό, τσεκαρέ το κ χτύπα το. Αξιοπιστο παρα πολυ κ βολικο. Κ πιο ευκολα θα βγεις παρα εξω απ οτι με το xtx

Υγ:αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας..

το κοιταζα σα τρελος μεχρι που το συζητησα με τον θειο μ,αμανεσα σε νιντζα και χτχ...η απαντηση που πηρα περι θεματος ηταν δεν υπαρχει λογος να παω απο παπι σε παπι και να δωσω λεφτα... :/ αλλιως μαρεσε αρκετα

Εγώ στην θέση σου δεν θα κοιτούσα για 250,αφού δεν θα γλιτώσεις σχεδόν τίποτα και θα περιορίζεσαι πάλι χωρίς λόγο.Θα κοιτούσα για on off 500-600 κυβικά πχ kle,pegaso.Και τα βρίσκεις φθηνά,και δεν θα χάσουν μεγάλη αξία τα 2 χρόνια που θα τα κρατήσεις και είναι και σχολεία κατά τη γνώμη μου,αφού είναι πολύ all round μοτοσυκλέτες.Εννοείται και το xt είναι πολύ καλή επιλογή αλλά προσωπικά δεν τα'χω σε υπόληψη λόγω της υπερκαγκουριάς που έχουν δεχτεί και το ότι πολύ συχνά γίνονται στόχος από κλέφτες(και γενικά δεν τα πολυσυμπαθώ σαν μηχανές αλλά αυτό είναι τελείως προσωπική άποψη).Να προσέχεις ό,τι πάρεις να καλύπτεται απ'το δίπλωμά σου.

ευχαριστω για τις επιλογες θα τα κοιταξω σιγουρα ...οσο για την καλυψη ειναι το πρωτο που κοιταω για να μην εχω θεματα με ασφαλειες σε περιπτωση που γινει κατι

Αν ψαχνεις και για μονοκυλινδρο τσεκαρε και το xf 650. Δεν κυκλοφορισε πολυ με αποτελεσμα να εχει μεινει μακρια απο καγκουρες. Βρισκεις ενα σε καλη κατασταση κοντα στα 1500 και δεν εχουν ακουστει τπτ για προβληματα.

δεν κοιταω απαραιτητα μονοκυλινδρο αλλα το τσεκαρα και βρισκω παλια μοντελα,θεωρεις οτι αξιζει η θα μου μεινει και δε θα πουλιεται αργοτερα λογο μικρης ζητησης;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια εχει γνωση κανεις για το pegaso το παλιο; παραδειγμα αυτο;

https://www.car.gr/8933498-aprilia-pegaso-650

αν ειναι ζημιαρικο και τελικα φτασω να δινω τα διπλα σε σερβις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου έλεγα να μείνεις μακριά εκτός αν στο δίνει ο πατέρας σου ή ο αδερφός σου. μπελαλίδικο μηχανάκι που λίγοι μπορούν να το σετάρουν καλα. ευτυχως εισαι αθήνα και θα βρείς τον μπίλ ΑΛΛΛΑ μπροστά στις επιδόσεις του, την κατανάλωση του και την τεχνολογία που κουβαλάει δεν αξίζει μονο και μονο επειδή ειναι φτηνό. καλύτερα παρε κανα dr-klr 650 αν ειναι να πάς σε τετοιας γενιάς μηχανάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 4/24/2017 at 11:26 ΠΜ, το μέλος pit_hal έγραψε:

Θα σου έλεγα να μείνεις μακριά εκτός αν στο δίνει ο πατέρας σου ή ο αδερφός σου. μπελαλίδικο μηχανάκι που λίγοι μπορούν να το σετάρουν καλα. ευτυχως εισαι αθήνα και θα βρείς τον μπίλ ΑΛΛΛΑ μπροστά στις επιδόσεις του, την κατανάλωση του και την τεχνολογία που κουβαλάει δεν αξίζει μονο και μονο επειδή ειναι φτηνό. καλύτερα παρε κανα dr-klr 650 αν ειναι να πάς σε τετοιας γενιάς μηχανάκια.

βρηκα και ατομο μεσα στην aprilia και ρωτησα και επιβεβαιωνω αυτα που ειπες μου ειπε μακρια ,ζημιαρικο πολυ,μετα τη δουλεια θα ψαξω αυτο που ανεφερες,ευχαριστω ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα