Jump to content
psycho

Κράνος. Για πειτε καμια γνωμη.

Recommended Posts

Ψάχνω το επόμενο κρανος οπως λεει ο τιτλος. Τελευταιο ειχα ενα HJC RPHA-10 PLUS, με το οποιο δε γιναμε ποτε φιλοι (πουληθηκε).

Τα δεδομενα ειναι τα εξης: Γυμνη μηχανη, λιγο σκυφτη θεση οδηγησης, χρηση Sport Touring-βολτα ΣΚ, μεγεθος SMALL (οποτε οχι τεραστιο κελυφος).

Ιδανικα θα ηθελα εσωτερικα γυαλια και να ειναι αθορυβο. Βεβαια ολα δε μπορουμε να τα εχουμε. Εχω λοιπον τα εξης στα υποψη μου:

Τα εχω δοκιμασει ολα εκτος απο τα Shark και το GT Veloce, το οποιο θα κανω. Πιο καλα καθεται το NXR και το K5. Στο Κ5 και στα Schuberth τα γυαλια αφηνουν μεγαλο κενο απο κατω στο πεδιο της ορασης, το οποιο μου φανηκε σπαστικο, αλλα και δεν ειναι πολυ σκουρα επισης. Οποτε ισως προσπερασω.

Καμια αλλη προταση? Γνωμες για τα παραπανω? 

Αξιζει πχ το NXR τα διπλα λεφτα απο το Speed-R για τη χρηση που θελω, αν υποθεσουμε οτι η εφαρμογη ειναι καλη και στα 2?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

σημερα ειδα οτι βγηκε arai chaser-x 2017 εγω θα του ριξω μια ματια...

http://www.helmetcity.co.uk/arai-chaser-x-diamond-white-2017/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Shark Speed-R εχει αντικατασταθει απο το Spartan απο Μαιο 2016 (κατηγορια Pulse). Αν δεν σε πειραζει που θα ειναι "παλιο" ειναι αρκετα καλο. Τα εσωτερικα γυαλια τουλαχιστον στο Spartan carbon που εχω, κατεβαινουν πολυ χαμηλα χωρις κενο οπως λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το GT Air το είδες;

Για sport-touring είναι, γυαλιά έχει, θόρυβο από ότι έχω διαβάσει όχι πολύ (δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο), 5 διαφορετικά κέλυφη (βέβαια το NXR είναι πιο μαζεμένο σε εξωτερικές διαστάσεις έχω την εντύπωση).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και κοιτα και NXR κοιτα εδω μηπως τη βγαλεις με κανα 300αρι ;)

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-sale/

ΥΓ το χω σε γυμνο μηχανακι και ειμαι ευχαριστημενος

Τροποποιήθηκε από τον Αλομπαρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Shark Speed-R εχει αντικατασταθει απο το Spartan απο Μαιο 2016 (κατηγορια Pulse). Αν δεν σε πειραζει που θα ειναι "παλιο" ειναι αρκετα καλο. Τα εσωτερικα γυαλια τουλαχιστον στο Spartan carbon που εχω, κατεβαινουν πολυ χαμηλα χωρις κενο οπως λες.

Δε με πειραζει τοσο να ειναι πιο παλιο μοντελο. Ποιες ειναι οι διαφορες Spartan και Speed-R πρακτικα? Απο οσο ξερω εχουν τα  Shark αυτα δυο shell sizes. To μικρο ειναι για XS, S, M? Απο θορυβο πως ειναι το Spartan?

Το GT Air το είδες;

Για sport-touring είναι, γυαλιά έχει, θόρυβο από ότι έχω διαβάσει όχι πολύ (δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλο), 5 διαφορετικά κέλυφη (βέβαια το NXR είναι πιο μαζεμένο σε εξωτερικές διαστάσεις έχω την εντύπωση).

Το δοκιμασα ναι, γιατι μου αρεσε πολυ σαν ιδεα. Για καποιο λογο το NXR καθοταν καλυτερα στο κεφαλι μου. Επισης τα γυαλια του δεν ηταν πολυ σκουρα αλλα το βασικοτερο αφηναν αυτο το σπαστικο κενο στο κατω μερος του οπτικου πεδιου. Το ιδιο και το S2 και το Κ5. Αν ειναι ετσι μαλλον προτιμω μια φιμε ζελατινα. Λενε οτι τα Shark και τα Scorpion δεν εχουν αυτο το θεμα. Ρε λετε να ειναι το κεφαλι μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιας και κοιτα και NXR κοιτα εδω μηπως τη βγαλεις με κανα 300αρι ;)

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-sale/

ΥΓ το χω σε γυμνο μηχανακι και ειμαι ευχαριστημενος

Εχει ναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε με πειραζει τοσο να ειναι πιο παλιο μοντελο. Ποιες ειναι οι διαφορες Spartan και Speed-R πρακτικα? Απο οσο ξερω εχουν τα  Shark αυτα δυο shell sizes. To μικρο ειναι για XS, S, M? Απο θορυβο πως ειναι το Spartan?

Σε "γυμνο" ειμαι κι εγω με το Spartan. Σε small μεγεθος το εχω και ζυγιζει περιπου 1.3kg. Προσεχε ομως οτι υπαρχουν 2, Spartan Carbon Skin και Spartan. Το πρωτο ειναι το ελαφρυ, λογω καρμπον ενω το 2 ειναι το κανονικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω το Schuberth S2 sport (έχει κάποιες μικροδιαφορές με το S2) εδώ και μια εβδομαδα  απο το helmet city κι εγω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αν εξαιρέσεις το οτι το περίμενα λιγο πιο αθόρυβο αν και αυτο εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και θεωρητικά στην μηχανη σου θα ταιριάζει καλύτερα.

Ειναι με διαφορά οτι πιο ποιοτικό εχω φορέσει!

Εχει ταιριάξει ακριβώς στο κεφάλι μου, έχει φοβερή αεροδυναμική, ειναι ελαφρύ και με τα σπόιλερ που έχει το νιώθω να θέλει να κάτσει στο κεφάλι μου αντί να σηκωθεί στις υψηλές ταχύτητες. 

Επισης ειναι το μονο κρανος που εχω βάλει και δεν ακουμπάνε μύτη και σαγόνι μπροστά!

Το μονο μείον όπως τα περιγράφεις ειναι οτι έχει δυο μονο μεγέθη σε κελύφη και δυστυχώς το πρώτο ειναι μέχρι και το large. Απο την άλλη ειναι η μόνη εταιρεια που βγάζει ξεχωριστό μέγεθος ζελατίνας για κάθε ενα απο αυτά τα κελύφη. Αναρωτιέσαι πως οι υπόλοιπες τα καταφέρνουν με μια ζελατίνα για 5 διαφορετικά κελύφη...

Σε αυτά τα λεφτά πάντως ειναι τρελή ευκαιρία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο ολα αυτα ξεχνας το agv k5 και το shark speed. αυτα τα 2 ειναι τουλαχιστον 1 κατηγορια κατω απο ολα τα αλλα. 

παρε οποιο καθεται καλυτερα στο κεφαλι σου:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Spartan Carbon είναι αισθητά αναβαθμισμένο ποιοτικά σε σχέση με το Speed-R S2. Το καλό με τα Shark είναι ότι όντως έχουν τη καλύτερη εσωτερική ζελατίνα, πιο σκούρα και κατεβαίνει μέχρι τελείως κάτω αφήνοντας ελάχιστο κενό. 

Τα Shoei GT Air και NXR είναι σαφώς ανώτερα κράνη από τα Shark/AGV. Για το Schuberth δεν ξέρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χlite 702 gt δοκιμασες;

Οχι δε το εχω βαλει, μου φαινεται επισης  οτι θα εχει το ιδιο θεμα με τα γυαλια. Δοκιμασα ομως το 802r και δε καθοτανε τοσο καλα οσο το XNR.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω (ως παλιότερο) το shark rsr2. Mε το fz δεν είχα κανένα θέμα αλλά τώρα που κάθομαι πιο όρθιος μπορώ να πω ότι έχει αρκετή φασαρία. Βέβαια έχει και απίστευτη ζελατίνα που δεν θαμπώνει εύκολα, κλπ.

Το nxr είναι κλάσεις ανώτερο και ήσυχο (το έχω λίγο καιρό). 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθές πήρα το NXR εγώ πάντως, με βάση τις συζητήσεις που είχα δει για εκεί πήγαινα ή για Arai Rebel, με μια επιφύλαξη όσον αφορά τον θόρυβο του Rebel και το κατα πόσο θα μου ταίριαζε. Τελικά χωρίς πολλά πολλά πήρα το NXR, σκοπεύω από βδομάδα να το δοκιμάσω σε βόλτα για να το δω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθές πήρα το NXR εγώ πάντως, με βάση τις συζητήσεις που είχα δει για εκεί πήγαινα ή για Arai Rebel, με μια επιφύλαξη όσον αφορά τον θόρυβο του Rebel και το κατα πόσο θα μου ταίριαζε. Τελικά χωρίς πολλά πολλά πήρα το NXR, σκοπεύω από βδομάδα να το δοκιμάσω σε βόλτα για να το δω.

Περιμενουμε εντυπωσεις. Εχω βαλει και το Arai Rebel στα υποψιν. 

Έχω (ως παλιότερο) το shark rsr2. Mε το fz δεν είχα κανένα θέμα αλλά τώρα που κάθομαι πιο όρθιος μπορώ να πω ότι έχει αρκετή φασαρία. Βέβαια έχει και απίστευτη ζελατίνα που δεν θαμπώνει εύκολα, κλπ.

Το nxr είναι κλάσεις ανώτερο και ήσυχο (το έχω λίγο καιρό). 

Αξιζει τα διπλα λεφτα του δηλαδη κατα τη γνωμη σου? Τα εσωτερικα γυαλια σου λειπουν?

Τροποποιήθηκε από τον psycho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ki εγω στο nxr κατεληξα,λογω οτι τα shoei μου καθονται καλα.Δε ξερω να σου πω σε σχεση με

τα αλλα που σκεφτεσαι,ουτε αν αξιζει τα παραπανω γιουρια..

Παντως μεχρι τα 200χλμ,ορθιος οχι κρυμενος πισω απ τη ζελατινα,ειναι πολυ σταθερο.

Ειναι κ σχετικα καινουριο βεβαια,δε ξερω αμα παραμενει σταθερο κι αφου ανοιξουν τα μαξιλαρια του.

Το βαλε-βγαλε ειναι ψιλοταλαιπωρια να ξες,μαλλον λογω του οτι ειναι πιο κοντο απο μπροστα μεχρι πισω

σε σςχεση με το χρ1100.Αλλα για τον ιδιο λογο κλεινει πολυ καλα κ το υποσιαγωνο κ δεν περναει

πολυς αερας κ θορυβος απο κει.Απο εξαερισμο ειναι σχετικα καλο,βεβαια αμα πιασουν τα 30ρια κ γυρνας

μες την πολη θα σκασεις δε παιζει.Κι απο θορυβο εχει αρκετουτσικο.Αυτα εχω καταλαβει μεχρι στιγμης.

Επισης μπορει να το ξες αλλα καλο ειναι να δεις εκτος απ την τιμη κ την ημερομηνια

παραγωγης του κρανους.Μπορει να βρεις το ιδιο φθηνοτερο,αλλα να ναι κ 3χρονων.

Εχε το κι αυτο στα υπ οψην

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αξιζει τα διπλα λεφτα του δηλαδη κατα τη γνωμη σου? Τα εσωτερικα γυαλια σου λειπουν?

Για μενα μην το σκεφτεσαι ετσι. Θεσε το μπατζετ σου και προχωρησε συμφωνα με αυτο. Εγω το rsr2 το ειχα παρει στο μπαζαρ της yamaha 250€  Κ το nxr τωρα 300€. 500 και 600 δυσκολα θα τα εδινα. 

Εσωτερικα γυαλια δεν εχει το rsr2 υποψιν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη που πετάγομαι! Τί γνώμη έχετε γι' αυτό;

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-terminus-tc-6-now-on-sale/

Για μηχανή naked. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέχρι 350 ευρώ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη που πετάγομαι! Τί γνώμη έχετε γι' αυτό;

http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-terminus-tc-6-now-on-sale/

Για μηχανή naked. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέχρι 350 ευρώ; 

Δεν το έχω οδηγήσει σε γυμνό, αλλά γενικώς είναι ένα πολύ καλό κράνος. Όπως σωστά είπε ο απο πάνω, δοκίμασε οπωσδήποτε την εφαρμογή. Σε σχέση με άλλα είναι ελαφρώς πιο στενό στο πλάι, οπότε πριν παραγγείλεις βεβαιώσου ότι δεν θα ψάχνεις να το επιστρέψεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θαρω πως και αυτο ειναι πολυ καλη επιλογη και ιδανικο για γυμνο μηχανακι λογο καλης αεροδυναμικης, μαλον αυριο θα παω να το τσιμπισω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα