Jump to content
ExTaCy1337

Καθαρισμος στο τεποζιτο απο σκουρια?

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω ενα προβληματακι, πηρα ενα Hornet το οποιο δεν δουλευει σωστα και μαλλον ειναι θεμα σκουριας στο τεποζιτο, διοτι εβγαλα το ρουμπινετο και το καθαρισα, εβαλα απορυπαντικο ρουχων και ζεστο νερο και καθαρισα λιγο και το τεποζιτο, και τα πρωτα 5 λεπτα που γεμισα βενζινη το μηχανακι πετουσε!!

Μετα αρχισε ξανα τα ιδια, και πιστευω οτι πανε κομματακια απο σκουρια στο ρουμπινετο και το μπλοκαρουν ή κατι τετοιο(?)!
Εχω προβληματα οταν το δινω καμια φορα κανει σαν να μην δινει βενζινη, και στο φαναρι οταν παω να ξεκινησω καμια φορα δεν σηκωνει στροφες με τιποτα, και μετα ξαφνηκα αρχιζει και δινει!

Εχω ψαξει παρα πολυ για DIY λυσεις αλλα οτι και να δω τρωει και το υγιες μεταλλο, επισης το Hornet ειναι 250αρι, οποτε ξερετε, σπανια ανταλλακτικα, δεν θελω να γαμ* το ντεποζιτο :p .

Υπαρχει καμια λυση Θεσσαλονικη?
Πηρα το TAT.TOO και ζηταει 60 ευρω, για καθαρισμα και αν χρειαστει εποξικο οπως ειπε αλλα 60 ευρω.. παρα πολλα νομιζω :p.

Εχω και δυο μικρες λακουβιτσες στο τεποζιτο, αν της αφησω ετσι και το πλαστικοποιησω κ μετα αποφασισω να το φτιαξω θα σπασει η πλαστικοποιηση απο μεσα ετσι ; (Δεν μιλαω για στοκο-βαψιμο αλλα για τραβηγμα/φουσκωμα/PDR κατι τετοιο.

Ξερει κανεις αλλους που ασχολουνται με τεποζιτα στην Θεσσαλονικη κανουν καλη δουλεια αλλα και με καλη τιμη?
Το Tat.too παλια ζηταγε 30 ευρω για καθαρισμα, πως πηγε 60 δεν ξερω... :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ενας παπατζιδικος τροπος να το καθαρισεις καπως ειναι να βαλεις οπως εκανες ηδη καποιο απορρυπαντικο και να ριξεις μεσα καμποσα μεγαλα παξιμαδια ή χοντρα χαλικια και να αρχισεις το κουνημα για να ξυθει καπως απο μεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενας παπατζιδικος τροπος να το καθαρισεις καπως ειναι να βαλεις οπως εκανες ηδη καποιο απορρυπαντικο και να ριξεις μεσα καμποσα μεγαλα παξιμαδια ή χοντρα χαλικια και να αρχισεις το κουνημα για να ξυθει καπως απο μεσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω το εκανα με σκετο νερο και απορρυπαντικο και το ξεπλυνα κανα μισαωρο με ανοιχτο το ντουζ να κανει υπερχειλιση το τεποζιτο αλλα απο οτι καταλαβα μικρα κομματακια κτλ δεν εφυγαν απο μεσα, ουτε χερι μπορεις να βαλεις στο τεποζιτο ... Πως θα βγουν αυτα εστω και με τα παξιμαδια? Ωραια πες τα βγαζω τα ξυλωνω, το θεμα ειναι πως θα βγουν απο μεσα, με το ζορι αδειασα το νερο, ειναι λιγο περιεργο το τεποζιτο, και θελει 10 ωρες να στραγγιξει.

Επισης καποιος απο τους παλιους που το ειχε, εβαψε το μηχανακι και οπως εβαφε το τεποζιτο εβαψε και μεσα στο τεποζιτο λιγο, ξεκολανε και απο την μπογια κομματακια κ πανε και αυτα στο ρουμπινετο :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.mybike.gr/forums/topic/56749-καθαρισμος-μεταλλικου-τεποζιτου-βενζινης-πως/

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=38219

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΒΓΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
1.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΜΙΑ 10 ΒΙΔΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ Κ 10ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ Η Κ ΜΙΚΡΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΟΜΜΑΤΙ(ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΠΕΤΑΓΜΑ Η ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΑΛΙΕΣ,ΧΑΛΑΣΜΕΝΕΣ ΒΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ!)ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ Κ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΡΙΨΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΗ ΣΚΟΥΡΙΑ!ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ Κ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Κ ΕΑΝ ΔΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΑΡΚΕΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΚΟΥΝΗΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ!ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ Κ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΘΑΜΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ!!ΞΕΠΛΕΝΩ ΠΑΛΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΤΟ ΤΑΡΑΚΟΥΝΩ Κ ΤΟ ΧΥΝΩ ΟΛΟ(ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΓΙΑ ΓΑΡΔΕΝΙΕΣ!!!)ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΠΑΛΙ ΟΣΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΙΑ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΤΕΙ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ,ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ!!
2.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΓΑΝΤΙΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ Η ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΚΑΘΩΣ Κ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ(ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΠΑΝΙΩΝ Κ ΤΟΥΑΛΕΤΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΤΟ(ΕΓΩ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΗΜΟΥΝ)ΞΕΡΕΙ ΠΙΟ ΟΞΥ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΕΝΝΟΩ.ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ MURIATIC ACID H HYDROCHLORIC ACID.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 12 ΛΙΤΡΑ.ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΑΝΤΙΑ Κ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ(ΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΤΕ????)ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΡΙΧΝΩ Κ ΤΑ 3 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΓΕΜΙΖΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΕΡΙΖΕΤΑΙ.ΑΝΑ 1 ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ Κ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ.Η ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΕΩΣ Κ 4 ΩΡΕΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΑ!ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Κ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΜΑΤΩΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΟΞΥ ΧΗΜΙΚΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟΤΕ ΑΦΑΙΡΩ ΤΟ ΜΙΧ ΝΕΡΟΥ Κ ΟΞΕΟΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΧΥΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΠΕΤΟΝΙ Η ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΙΓΗ ΜΑΡΜΑΡΟΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΔΕΡΩΣΕΤΕ ΤΟ ΟΞΥ!ΞΕΠΛΕΝΩ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΚΟΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ Κ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΩ Κ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΜΠΙΤΟΝΙ Η ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ.
3.ΤΩΡΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΝΑ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΑΣΕΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ(ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΡΥΦΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΣΑΣ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΥΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΜΕΤΑ!!!ΣΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΙΗΣΑ!)ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΘΑ ΤΟ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΕΙ.ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΠΑΛΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΜΕΤΑ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ Κ ΑΥΤΟ.ΑΦΗΝΩ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΝΑ ΑΕΡΙΣΤΕΙ Κ ΝΑ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ!
4.ΜΕΤΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ(ΚΑΝΑ ΛΙΤΡΟ)ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ Κ ΑΡΚΕΤΟ ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ(200ΜΙ)Κ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΜΙΓΜΑ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΝΕΑ ΣΚΟΥΡΙΑ.
5 ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΓΜΑ Κ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ Κ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΠΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΙΑ.
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ Κ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΡΑΚΟΡ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Κ ΤΟ ΠΩΜΑ ΜΕ ΤΑΠΕΣ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΕΣ Η ΑΠΟ ΦΕΛΛΟ.ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Κ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ

κλεμενο απο φιλο στο 2 λινκ που σου γραψα παραπανω εμενα με πεισε παντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ειχα διαβασει και τα δυο φιλε μου τα ποστ ολοκληρα, το θεμα ειναι οτι με το οξυ που λεει και το ασετον σιγουρα θα φαω την μπογια, δεν ειναι η εργοστασιακη, καποιος το εχει ξανα βαψει το μηχανακι, και ηδη μεσα στον λακο απο την ταπα εχει ξεκολλησει το χρωμα, δεν θελω να πεσει οξυ η ασετον πανω στο υπολοιπο τεποζιτο και να χαλασει το χρωμα :/.
Επισης ειναι και το θεμα να εξουδετερωσεις το οξυ, οχι αμα θες, γιατι θα σου τρυπησει το τεποζιτο σιγα σιγα, Και πιστευω ειναι Too risky :( :p

Το τεποζιτο που εχω επισης ειναι παρα πολυ δυσκολο να το αδειασεις, παντα κατι μενει μεσα!
Ισως δοκιμασω παξιμαδια και αππορυπαντικο πρωτα ομως λεω να παρω κανα μαγνητη γιατι σιγουρα δεν θα βγαινουν απο μεσα, εδω με το ζορι βγαινει η βενζινη :p.

Απλα πρεπει να αδειασει και το τεποζιτο γιατι μετα τον καθαρισμο το φουλαρα :p :p

http://mikroskopio.gr/Έριξαν-υδροχλωρικό-οξύ-σε-αλουμινόχα/

Δες το βιντεο και πες μου αν ψηνεσαι ακομη για κατι τετοιο :p Ναι θα βγαλει την σκουρια, αλλα θα καταστρεψει και το μεταλλο και μετα απο καποιο καιρο ισως γινει το τεποζιτο μου Sprinkler :P 

Τροποποιήθηκε από τον ExTaCy1337

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξυδάκι του Θεού,γεμίζεις και το αφήνεις μέσα να δράσει 12 ώρες.

Κατόπιν αδειάζεις το περισσότερο σε ένα δοχείο,αφήνεις μέσα λίγο,προσθέτεις χαλίκια χοντρά και αρχίζεις να κουνάς σαν σπαστικός

.giphy.gif

Αδειάζεις το βρώμικο ξύδι,προσθέτεις άλλο από το δοχείο και ξανακουνάς.

Στο τέλος για επίλογο θα βάλεις ένα φιλτράκι βενζίνης μετά το ρουμπινέτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ στο παλιό μου μηχανάκι (Honda Chaly) επειδή λόγω παλαιότητας η σκουριά στο ντεπόζιτο ήταν αναπόφευκτη, χρησιμοποίησα πετρέλαιο! Έβαλα πετρέλαιο μέσα στο ντεπόζιτο, το κούνησα, και το άφησα για αρκετή ώρα. Όταν άδειασα το ντεππόζιτο, η περισσότερη σκουριά είχε αφαιρεθεί!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έκανα το ίδιο που περιγράφει ο Τάσος αλλά με χαλίκια κ παλιά βενζίνη (την είχε ήδη μέσα) με αρκετή επιτυχία... Είχα δει κ ένα βίντεο που κανουν ηλεκτρόλυση στο τεποζιτο κ μαζεύει στον ενα πόλο τη σκουριά αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι αυτό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα και ενας αλλος τροπος. Στο δικο μου παπι αλλα και σε hayabusa φιλου με παρομοιο προβλημα καναμε το εξης: Πηγαμε SM και πηραμε 4 δοχεια ROLI που καθαριζουν τα μπανια, κουζινες κτλ. Αδειασαμε τα ντεποζιτα και ριξαμε οινοπνευμα μεσα ωστε να διαλυθουν τυχον λαδια και λιπαρες ουσιες. Μετα το αδειασμα απο το οινοπνευμα τα αφησαμε ανοιχτα για καμια ωριτσα να στεγνωσουν. Αδειασμα ενα κουτακι ROLI και καυτο νερο μεσα με λιγη αλυσιδα μεσα ωστε να ξεκολλησει και καμια σκουρια με το ξυσιμο. Καρφωμα την αλυσιδα σε φελλο και ταπωμα το τεποζιτο με τον φελλο. Τυλιγμα με 2 παλιες κουβερτες και στο πλυντηριο (για το παπι) γιατι για το busa μας εφυγαν τα χερια να το κουναμε. 

Επαναλαβαμε την διαδικασια 3 φορες. Τα τεποζιτα απο μεσα αφαιρεσαν περι το 90% της σκουριας. Μετα μπηκε πλαστικοποιητης για τεποζιτα ωστε να προστατευτουν στον μελλον απο την σκουρια. 

Μπελαλιδικη διαδικασια αλλα δεν μπλεξαμε με καυστικα οξεα. Εναλλακτικα μπορει καποιος να χρησιμοποιησει ποτασα (ή κασυτικη σοδα οπως ειναι η κανονικη ονομασια) που χρησιμοποιειται για καθαρισμο βαρελιων και δεξαμενων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα