Jump to content
Chris1981

Εξοπλισμός ταξιδιού!

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά... λίγες ημέρες πριν άρχισα να ψάχνω για εξοπλισμό που θα χρειαστώ για τη νέα μου μοτοσυκλέτα. Ψάχνοντας κατέληξα στα παρακάτω προϊόντα, που πιστεύω είναι τα πιο κατάλληλα για εμένα, υπολογίζοντας κάτι παραπάνω σε σχέση με αυτά που έπαιρνα μαζί μου συνήθως, όταν φόρτωνα το παπάκι μου. Στο παπάκι φόρτωνα μια μπαγκαζιέρα 33ων λίτρων, ένα μέτριο σακβουαγιάζ, και ένα μεγάλο σακίδιο πλάτης και ήμουν μια χαρά! Το φόρτωμα είχε ως εξής: Μπαγκαζιέρα, ακριβώς από πίσω το σακβουαγιάζ πάνω στη σέλα, δεμένο με ιμάντες επάνω στη σχάρα της μπαγκαζιέρας, και μπροστά στο τιμόνι ανάμεσα στη ποδιά και τη σέλα, στηριγμένο το σακίδιο, περασμένο μέσα από το τιμόνι και από τις δύο πλευρές. Στη χειρότερη περίπτωση είχα και ένα σακίδιο πλάτης μικρό, φορεμένο επάνω μου. Οπότε κατέληξα στον παρακάτω εξοπλισμό που πιστεύω θα μου φθάσει και θα μου περισσέψει κιόλας!

Μπαγκαζιέρα:
Givi V40 Tech V40NT 40lt

Σάκος Ουράς:
Givi WP400 Waterproof cylinder TW01

Tank Bag:
Kappa Moto LH200 Tank bag

Σακίδιο πλάτης ορειβατικό: (Το έχω ήδη)
Benzi

Υ.Γ. Μου δώσανε δώρο την γνήσια σχάρα η οποία είναι βαριά και ποιοτική, οπότε δεν χρειάζομαι κάποιο σετ με τρεις βαλίτσες της Givi/Kappa/Shad που βρήκα ήδη, που αν τα δείτε ωιδώνουν όπου να ναι! Και επίσης υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή, σε σχέση με τα παραπάνω. Άλλωστε δεν πιστεύω πως θα χρειαστώ σαμάρια!

Ορισμένες ακόμα επιλογές: (Αν και τις θεωρώ υπερβολικές)

Μπαγκαζιέρα:
Kappa Moto K42N

Σάκος Ουράς:
Kappa Moto WA404S Waterproof tail bag

Tank Bag:
Kappa Moto TKB748 20lt

Το μόνο που μένει είναι να τα δω από κοντά για να αποφασίσω!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με σακκίδιο πλάτης στο sv θα σε πιάσει η μέση και τα χέρια σου.Απόφυγέ το,έχεις ήδη μπόλικο χώρο με τα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σακιδιο πλατης για πολλα χιλιομετρα απλα δεν ειναι επιλογη. Η μπαγκαζιερα επισης δεν κολλαει με το υφος της μηχανης. Για μενα σαμαρια και σακος και εχεις και αρκετα λιτρα και σωστα στημενη μηχανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρήστο μια χαρά επίλογές φαίνονται, ειδικά το τανκ-μπαγκ ίσως μετά το γάμο να το τσιμπήσω!
όσο για την μπακαζιέρα εγώ της έβαλα 49λίτρα GIVI suzuki που είναι ασπρη σαν τη μηχανή,
Μια χαρά είναι η γεωμετρία της και δεν την βγάζω ποτέ , ούτε όταν θέλω να πάω σε στροφές ούτε στην εθνική σε πολλέ χιλιόμετρα
Αισθητικά την προτιμάω χωρίς αλλά είναι πολύ βολική, επίσης έχω μία ζελατίνα και αυτή απο την αντιπροσωπία
Αν σε ενδιαφέρει έχω μια μπακαζιέρα Givi λίγο πάνω απο 40 λίτρα χρησιμοποιημένη 2 φορές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει και μένα το θέμα για τις διακοπές το καλοκαίρι με την γυναίκα. σακίδιο πλάτης υπάρχει tankbag νομιζω δν θα με βολέψει τι προτείνετε μπακαζιέρα η σαμάρια στο φειζερ και απο τιμές έχετε άποψη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία όλα αυτά, και φαίνονται πολύ ποιοτικά, αλλά μήπως να γινόσουν κι εσύ λίγο πιο λιτός, πιο σπαρτιάτης τι παίρνεις μαζί σου;

Άμα τα βάλεις ΟΛΑ αυτά που λες πάνω στο SV, είναι που είναι μικρό και στενό, μόνο η ενεργός θωράκιση θα του λείπει να φαίνεται σαν M1 Abrams

M1_Abrams3.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σακιδιο πλατης για πολλα χιλιομετρα απλα δεν ειναι επιλογη. Η μπαγκαζιερα επισης δεν κολλαει με το υφος της μηχανης. Για μενα σαμαρια και σακος και εχεις και αρκετα λιτρα και σωστα στημενη μηχανη.

συμφωνω με το φιλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σαμαρια χρηστο και μια βαλιτσουλα απο πανω αμα εισαι μονοκαβαλος και εισαι οκ...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάει δεν πάει η μπακαζιέρα σαν λύση είναι η καλύτερη, στην τελική την αφαιρείς μετά το ταξίδι, η σχάρα 4 βίδες έχει.
Η γνώμη μου είναι ότι σε σειρά προταιρεότητας μπαίνουν ώς εξής

1 )μπακαζιέρα Διότι εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε όλους τους τομεις, θες βροχή θες κλοπή , στην τελική και να απομακρυνθείς λίγο απο τη μηχανή με τη μπακαζιέρα νιώθες άλλη σιγουριά, ειδικά αν έχεις και ένα συναγερμό ευαίσθητο και όταν κάποιος πάει να στη σκαλίσει θα τον αποθαρύνει
Τέλος στην μπακαζιέρα μπορείς άνετα να δέσεις και πράγματα απο επάνω , σε μια freewind που είχα στο παρελθόν , είχα γαντάκια στην μπακαζιέρα και έβαζα ένα σακβουαγιάζ
απο επάνω και το έδενα με ιμάντες.
2)συνδυασμός με ένα μικρό tank bag τουλάχιστον, ώστε εκεί να έχεις τα απαραίτητα αλλά και σημαντικά
πχ γάντια πορτοφόλι κινητό κλειδιά κλπ κλπ
και να το παίρνεις μαζί όποτε κατεβαίνεις απο τη μηχανή πχ,στάση για καφέ
Τώρα έχω και ένα μeγάλο  tank bag για μεγαλύτερα ταξίδια.
Τα πλαϊνά σαμάρια στην δικιά μου μηχανή δε με βόλεψαν,
1ον έπρεπε να αλλάξω θέση τα πίσω φλάς και 2ον πολλά που κυκλοφορούν δεν είναι απόλυτα στεγανά και αν είναι να δώσω πολλά λεφτά για σαμάρια καλύτερα να πάρω πλαϊνές μπακαζιέρες που επίσης είχα στο Freewind και βόλευαν πολύ.
3)πλαϊνές μπακαζιέρες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει να κανει με το τι ταξιδια θα κανεις. Αν μιλαμε για ΣΚ η δουλεια γινεται και με σακουλα απο s/m. Αν μιλαμε για 3+χιλ χιλιομετρα τοτε η μπαγκαζιερα δεν θα χωρεσει ουτε τα αναλωσιμα που θα χρειαστει η μηχανη. Λυσεις υπαρχουν απειρες. Οσο πιο πρακτικη τοσο και πιο ακριβη. Λεφτα να χεις να σκορπας ειναι η φαση. Η φθηνοτερη και πιο αξιοπιστη ειναι να βρεις ενα φιλο με on/off και να κανετε μαζι το ταξιδι.  @kouler καλα τα λεω ; :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και απο μενα αφου το ψιριζεις γο πραμα απο ολες τις αποψεις σχαρα αφου είπες δωρι είναι, σαμαρια η πλαινες βαλιτσες (αν αντεχεις οικονομικα), επιπλεον ενα λουκάνικο για την πισω σχαρα και ενα τανκ μπαγκ για το ρεζερβουαρ και γινεται πληρες για ολες τις συνθηκες ταξιδιου

Ενα γεματο τοπ κεις ελαφρύνει το μπροστινο σε σχεση με 2 πλαινες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει να κανει με το τι ταξιδια θα κανεις. Αν μιλαμε για ΣΚ η δουλεια γινεται και με σακουλα απο s/m. Αν μιλαμε για 3+χιλ χιλιομετρα τοτε η μπαγκαζιερα δεν θα χωρεσει ουτε τα αναλωσιμα που θα χρειαστει η μηχανη. Λυσεις υπαρχουν απειρες. Οσο πιο πρακτικη τοσο και πιο ακριβη. Λεφτα να χεις να σκορπας ειναι η φαση. Η φθηνοτερη και πιο αξιοπιστη ειναι να βρεις ενα φιλο με on/off και να κανετε μαζι το ταξιδι.  @kouler καλα τα λεω ; :laugh:

Σωσταααα σωστα τα λες.... μενει μονο να παρεις κανα on/off να μας βολεψεις χεχχεχεχχε

Η βολικοτητα της μπαγκαζιερας δεν συγκρινεται με κανενα σαμαρι ρε σεις. Τα σαμαρια δεν μπορεις να τα αφησεις πανω στο μηχανακι κ να φυγεις. Πρεπει να τα παρεις μαζι σου. Αρα τη μπαγκαζιερα μπορεις να την εχεις παντα πανω κ στις καθημερινες μετακινησεις. Σημαντικο πλεονεκτημα.

Μια αλλη επιλογη που προσφερει η givi(δεν ξερω αν περιλαμβανει το sv), ειναι η easy lock σειρα των σαμαριων. Στην ουσια ειναι σαμαρια με κλειδι αλλα ειναι ακριβα. 280κατι το ζευγαρι παιζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρησταρα εγω που εχω το ιδιο ακριβως μοτορι με σενα χρησιμοποιω καθε μερα ενα tankbag και αν χρειαστει καποιο ταξιδι τοτε ενα σακ βουαγιαζ 55 ποντων μηκους με υψος 40 ποντους που χωραει τα παντα.......το μοτορι ειναι στρηταδικο οποτε μην το φορτωνεις με μπαγκαζιερες μονιμα γιατι θα τρεξεις συντομα για νεα πισω αναρτηση......ασε που επειδη ειναι στρητ και οχι τουρισμου και εισαι κοντος σαν εμενα θα θεματα αεροδυναμικα.......αυτα κσι ρλπιζω να ακουσεις μονο εμενα.......και ζελατινα βαλε 40 ποντων και ανω......οι κοντυτερες δεν κανουν δουλεια καθολου,ειναι για μοστρα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μη βάλεις κανα 3βάλιτσο στο σβ.

Σαμάρια και tailbag και είσαι κομπλέ.Επίσης βάζεις και ένα tankbag που να μην ενοχλεί την κίνηση σου και είσαι άρχοντας.

Με το γυμνό δεν μπορείς να τα χεις όλα,οπότε ή θα βάλεις τα βασικά,που στα παραπάνω νομίζω είναι υπεραρκετα ή το πας πίσω και παίρνεις στρώμα.

Πάντως εγώ το καλοκαίρι έφυγα για 4μήνες και τα φόρτωσα όλα σε μια 30ρα μπαγκαζιέρα που χω στο κλε,40ρια σαμάρια και 35ρι tailbag της givi (νομίζω είναι απο τις καλύτερες επιλογες τα πράγματα της givi) και ενα τανκμπαγκ.οπότε αν δεν πας μετανάστης με γυναίκα όλα θα χωρέσουν στα παραπάνω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Μάλλον θα αγοράσω μια μπαγκαζιέρα, που σε συνδιασμό με τον σάκο ουράς, θα με καλύψει πιστεύω. Άλλωστε τα ρούχα να βάλω μόνο στη μπαγκαζιέρα, δεν θα έχω μεγάλο βάρος. Σιγουρα θα χρειαστώ και βάση για κινητό/gps, και να τοποθετηθεί μόνιμα μια πρίζα αυτοκινήτου. Θα αγοράσω αυτά τα δύο πρώτα και βλέπουμε.

Όσοι γνωρίζετε για την κατάλληλη πρίζα, παρακαλώ να με ενημερωσετε! Όπως και για μια σχετικά οικονομική βάση του κινητού, για κινητό μέχρι 6'.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι επειδή δεν έχω λογαρισμό. Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει κάτι για αυτό το μοντέλο, δεν υπάρχουν universal; Δεν ξέρω απο αυτά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε δεν είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις λογαριασμό. Άσε που το ebay αξιοποιεί το PayPal που είναι εξαιρετικά ασφαλές. Καλύτερα να ψάξεις για το δικό σου συγκεκριμένο μοντέλο, ώστε να μην έχεις παρατράγουδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.rg-racing.com/browsebike/Suzuki/SV650_Unfaired/

αυτα που λεει aero style τα ειχα στο gsr για τσεκαρε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά είναι τα μόνα που βρήκα σε Ελληνικό κατάστημα! Ειναι επώνυμα και σε καλή τιμη! Αν θυμαμαι καλά τα δικά του τα βρήκα στο Αγγλικό site της suzuki με τιμή 220 λίρες!

https://www.car.gr/parts/view/9209294/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα