Jump to content
Chris1981

Έφθασε στο σπίτι η Κυρία! (Suzuki SV650A)

Recommended Posts

Έχεις δει πως η λάμπα αποδίδει 30w ? Λογικά το sv θα είναι στα 60/55, επίσης χωράει κανονικά ή θα πρέπει να κάνει κάποια μετατροπή ( αφαίρεση φούσκας / κόψιμο ).

Σκεφτόμουν αλλάξω σε led αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν χωράει και το άφησα προς το παρόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οι led λάμπες γενικά είναι χαμηλότερα watt και αυτό μόνο αρνητικό δεν είναι για τα πηνία! Άλλωστε με 30w λιγότερα, μπορώ να τοποθετήσω και προβολάκια led όπως εκείνα που έχει η sv650X για πολύ σκοτεινά σημεία. Ήδη τοποθέτησα εδώ και 1 χρόνο αυτή τη λάμπα https://www.skroutz.gr/s/17219727/Philips-H4-X-tremeVision-Moto-130-12V-1τμχ.html που έχει καλύτερη απόδοση από την απλή που φορούσε, αλλά χρειάζομαι ακόμη πιο λευκό φως. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα πάντως, μου είπαν πως άνετα μπορώ να τοποθετήσω led λάμπα στην suzuki, χωρίς πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλαξα για πρώτη φορά λάμπα στα 2 χρόνια, επειδή απλά είχε μικρή ισχύ αυτή που φορούσε. Αυτή που έβαλα την έχω ήδη 1 χρόνο, είναι τουλάχιστον καλύτερη από την απλή και φθηνή αλογόνου που είχε πριν. Απλά θέλω να αλλάξω όλες τις λάμπες με led, και να τοποθετήσω προβολάκια, όπως εκείνα που φοράει το sv650x

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Σου καίει και εσένα σκάλα πορείας ( μεγάλη δηλαδή ) κοντά στον χρόνο - ενάμιση ?

:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 18/1/2020 at 9:06 ΜΜ, το μέλος strokt up έγραψε:

23391795_0_z.jpg
Στα 19άρια και μετά βάλανε 4πίστονες δαγκάνες και έχει πολύ καλά φρένα πλέον. Αν θελήσεις να ασχοληθείς αργότερα (για μένα περιττό αν δεν ζορίζεις ιδιαίτερα το μηχανάκι) με 100€ περίπου βρίσκεις δαγκάνες απο bandit 4πίστονες και τις βάζεις πάνω δεν είναι θέμα αυτό, κατα 90% θα μπαίνουν λύσε δέσε χωρίς πλακάκια και ιστορίες.

Δεν το έχω κάνει ο ίδιος να το ξέρω στα σίγουρα, ΔΕΝ νομίζω όμως ότι οι δαγκάνες της φωτογραφίας, μπαίνουν στο πηρούνι του SV650 για διπίστονες.

Οι τετραπίστονες, για να έρθουν στο σωστό μέρος, πρέπει το κάτω μπράτσο που βιδώνουν στην μπότα του πηρουνιού, να είναι πολύ πιο εκτεταμένο από το πάνω μπράτσο.

e7b532df1b9de1e4c791076ee8d5c1f3_XL.jpg

Οι διπίστονες από την άλλη, στηρίζονται στην γλίστρα, και η γλίστρα δένει στο πηρούνι. Οι βάσεις στο πηρούνι είναι σχεδόν στο ίδιο μήκος, η ευθεία των κεφαλιών των βιδών τους, είναι σχεδόν παράλληλη με το πηρούνι.

6000000001.jpg

Είναι εμφανές από τις δυο φωτό, ότι η μπότα του πηρουνιού του ενός και του αλλου, έχουν άλλα μπράτσα σύνδεσης με τις δαγκάνες.

Τουλάχιστον για αυτή την διαφορά, θα θέλει είτε κάποιο προσαρμογέα (πλάκα) ή το πηρούνι για τετραπίστονες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

:winking:

Μικρή = Τα φώτα που μένουν πάντα ανοιχτά ( η μια σκάλα της λάμπας ) 

Μεγάλη = Προβολέας

Στάθμευσης = τα μικρά.

Σωστά ??

Ίσως ξέρεις --> Εμένα φοράει H4 60w55 από όσο έχω δει, όταν γυρνάω στην προβολέας σβήνει η μια σκάλα και ανάβει η άλλη.

Όταν όμως χρησιμοποιώ το κουμπί για το σινιάλο δουλεύουν και οι δύο μαζί. Οπότε όταν δουλεύει η μια σκάλα τραβάει 55 watt ενώ όταν είναι και οι δυο μαζί τραβάει 60? 

Τροποποιήθηκε από τον BlackDiamond

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας και πάλι! Την Πέμπτη η κυρία έκανε το μεγάλο της σέρβις των 24.000χλμ. Όμως πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε συνεργείο, επειδή η αντιπροσωπία με έγδυσε! 272 ευρώ!!! μου κόστισε μαζί με την τοποθέτηση της αλυσίδας και των γραναζιών που είχα αγοράσει εδώ και καιρό, επειδή ήθελα να τοποθετήσω μια καλύτερη από την γνήσια. Μπήκε αλυσίδα της DID και γρανάζια της JT που μου είχαν κοστίσει 125 ευρώ. Θεωρώ απαράδεκτο να κοστίζει τόσα πολλά λεφτά ένα σέρβις! Θα ήθελα να μην πλησιάσω ξανά εκεί, επειδή ειλικρινά δεν μπορώ να δίνω 60 ευρώ για το μικρό, 180 ευρώ για το μεσαίο, και 220 ευρώ για το μεγάλο. Αλλά δεν γνωρίζω κανένα έμπιστο συνεργείο, και αναγκάζομαι να την πηγαίνω εκεί. Όποιος μπορεί να μου συστήσει ένα καλό συνεργείο για suzuki, παρακαλώ πολύ να το γράψει εδώ, επειδή πλέον είναι μεγάλη ανάγκη να φύγω από την αντιπροσωπία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι εργασιες περιλαμβανει δλδ το μεγαλο?

τι σου γραφει στην αποδειξη?

εχε υποψην οτι ειναι ακριβες και οι εργατοωρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

126 μου πήραν για τα αναλώσιμα, και 146!! για τα εργατικά! Και αυτές οι τιμές είναι μαζί με την έκπτωση που κάνουν! Κανονικά θα έδινα 292 ευρώ!

Στο μεγάλο σέρβις αλλάζουν τα λάδια (3lt), φίλτρο λαδιού, μπουζί (4), φίλτρο αέρος, υγρά φρένων, αντιψυκτικό, και ρυθμίζουν τις βαλβίδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια κοροϊδία και μισή είναι τα σέρβις. Τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις μόνος σου. Σε περίπτωση που θέλεις βιβλίο σερβις κλπ πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε ΝΟΜΙΜΟ συνεργείο.

Το ερώτημα είναι η κοστολόγηση της εργατοώρας. Η αλήθεια είναι ότι η ρύθμιση βαλβίδων είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Στα αναλώσιμα σε έγδαραν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό είναι να τα κάνεις μόνος σου

-Αν έχεις αυλή ή γκαράζ

-Αν έχεις εργαλεία(φτηνά είναι, σε 2 σερβις τα χεις βγάλει )

-Αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου

-Αν έχες service manual

-Αν έχεις χρόνο

-Αν εισαι εκτός εγγύησης

Δεν είναι για όλους λοιπόν, αλλά είναι η καλύτερη λύση. Συν οτι μπορείς να είσαι αυτοεξυπηρετούμενος στα ψυχαναγκαστικά σου (αλυσίδα)

Επίσης ίσως έχει επίπτωση στη μεταπώληση, αν δεν έχει βιβλίο σέρβις με σφραγίδες και βούλες. Συζητήσιμο αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα