Jump to content

Recommended Posts

Την 3/2/2021 at 8:22 ΜΜ, το μέλος Antreasss έγραψε:

Φίλε τι κατανάλωση παίζεις στ 200??

Γιώργο εσύ στ 125??

7l/100 περιπου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια σειρά ατυχών γεγονότων με έφερε να έχω γίνει μόνιμος κάτοικος στην εξωτική Κω.

Φυσικά το DT δεν μπορούσε να είναι απόν από αυτό το κεφάλαιο της ζωής μου. 

Τέλη Μαΐου, το παρέλαβα σε ανέλπιστα καλή κατάσταση από το πλοίο. Το νησί το υποδέχθηκε με δύο ντους λασποβροχής (αυτή με την αφρικανική σκόνη), χρόνος για πλύσιμο δεν υπήρχε όποτε η βόλτα για  φωτογραφίες έπαιρνε συνεχώς αναβολή. 

Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς, ανακάλυψα βενζινάδικο που πλένει μοτό όποτε βρέθηκα εκεί με συνοπτικές διαδικασίες. 

Ο άνθρωπος νιώθει να πλύνει μοτοσυκλέτα, έγινε πολύ καλή δουλειά όποτε καθοδόν για το σπίτι μου είπα να βγάλω μερικές φώτο από την γειτονιά μου. 

1Ndo060.jpg

Το DT στην πρώτη του φωτό στο νησί. Στο βάθος δύο Γερμανίδες τουρίστριες απολαμβάνουν τον ήλιο. 

NEg1NPR.jpg

xSKSPv3.jpg

Μια μικρή λίμνη κυριολεκτικά 300 μέτρα από την θάλασσα. Αν δεν δεις στον χάρτη ότι υπάρχει δεν θα την βρεις ποτέ. 

skLCyYZ.jpg 

Εγκαταλελειμμένο bangalow. Τα σημάδια δείχνουν ότι είναι κλειστό περισσότερο καιρό από ότι έχει επιβάλει ο covid. Σε συνδυασμό με την βλάστηση και τα χρώματα Αριζόνα, δίνει μια απόκοσμη αίσθηση. 

apWcX6r.jpg 

Πολυβολείο του στρατού ακριβώς επάνω στην παραλία. Υπό κανονικές συνθήκες, η παραλία αυτή γεμίζει τουρίστες.

CGMyGuP.jpg

Πιο δίπλα, υπάρχει μια σκοπιά. Η θέα την καθιστά αυτομάτως την πιο βυσματική υπηρεσία στον ΕΣ. Απέναντι φυσικά είναι οι ακτές της Ιωνίας. 

Υγ. Στο βενζινάδικο φεύγοντας, είδα ότι το μερικό οδόμετρο έγραφε ακριβώς 100χλμ. Ευκαιρία για μέτρηση κατανάλωσης σκέφτηκα. 4 λίτρα είχα κάψει. Απίστευτο νούμερο, οπουδήποτε αλλού, και να προσπαθούσα να κάψω τόσο λίγο δεν θα τα κατάφερνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ψαλίδι, μάλλον εισαι στις φωτό.

Φλαταδουρα ωραια η Κώς, μόνο το Ασφενδιού προσφερει λίγη συγκίνηση..

Απολύθηκα απο 'κει 10 μέρες πριν τα Ίμια, ρωτα οτι θες. 🙂

Ολο το νησί ειναι οχυρό, το ίδιο και η Ψέριμος απέναντι (μη σου πω πιο φορτωμενη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 45 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Ψαλίδι, μάλλον εισαι στις φωτό.

Φλαταδουρα ωραια η Κώς, μόνο το Ασφενδιού προσφερει λίγη συγκίνηση..

Απολύθηκα απο 'κει 10 μέρες πριν τα Ίμια, ρωτα οτι θες. 🙂

Ολο το νησί ειναι οχυρό, το ίδιο και η Ψέριμος απέναντι (μη σου πω πιο φορτωμενη)

Ακριβώς, Ψαλίδι!

Πιστεύω έχω προσαρμοστεί αρκετά στο νησί. Έχω περίπου 30 μέρες να ανοίξω GPS 😎 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γουέστερν η φάση λέμε...
spacer.png

Ταμάμ για το DT, ξεκίνα να οργώνεις τους χωματόδρομους και να βγάζεις φωτό και θα περάσεις μια χαρά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Πιστεύω έχω προσαρμοστεί αρκετά στο νησί. Έχω περίπου 30 μέρες να ανοίξω GPS 😎 

Αμα θες GPS σε νησί ε τι να σου πω.Η μισή χαρά βόλτας σε νησί είναι να χαθείς. Για 10 λεπτά δηλαδή.

Και για να.μην ξεχνιόμαστε:

Νίσυροοοος👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα ήταν ότι όταν ήρθα είχα μόνο το αυτοκίνητο, όποτε το να χαθώ στο κέντρο, ειδικά να μπλέξω στα στενά της παλιάς πόλης είναι το τελευταίο που ήθελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα ζεστό πρωινό του Αυγούστου, το DT έσβησε στα φρένα μιας διασταύρωσης. Είχαν προηγηθεί κάποιοι περίεργοι ήχοι στο ζέσταμα που σταμάτησαν πριν καν προλάβω να πατήσω τον διακόπτη. Το έσπρωξα για περίπου 2 χλμ, το έλυσα και η διάγνωση έδειξε καμένο πολλαπλασιαστή. Εύκολο σκέφτηκα.

Παραγγελία μαζί με την αντλία λαδιού που είχε διαρροή, επιλογή αεροπορικής αποστολής και τα είχα στα χέρια μου μέσα σε 8 μέρες. Κρατήστε το 8 για μετά.... Αλλαγή λοιπόν του πολλαπλασιαστή, δοκιμή στον δρόμο και τί να δω.... Η μοτοσυκλέτα δεν είχε συμπίεση, δεν κρατούσε ρελαντί, επιτάχυνε απρόθυμα και γενικά ο ήχος δεν έδειχνε υγιή λειτουργία του μοτέρ.

Το πρόβλημά μου ήταν φυσικά ότι είχαν μείνει δύο μέρες για να περάσω ΚΤΕΟ. Το πήγα μέχρι εκεί κακήν κακώς, πέρασε όπως πέρασε και την επόμενη μέρα έλυσα το μοτέρ.

https://imgur.com/1zXfMS1zXfMSi.jpg

sG3c0Mx.jpg

zKLEtpW.jpg

Οι φωτογραφίες τα λένε όλα, κύλινδρος και πιστόνι είχαν γίνει μύλος. Κάλεσα ένα γνωστό ρεκτιφιέ της Θεσσαλονίκης που ήξερα ότι έχει κύλινδρο έτοιμο, το αγόρασα πακέτο με πιστόνι σε εργοστασιακή διάμετρο και έφτασαν στα χέρια μου με την βοήθεια του @Canardo. Φλάντζες σκέφτηκα να παραγγείλω γνήσιες. Τραγικό λάθος όπως αποδείχτηκε. Παρήγγειλα φλάντζα κεφαλής, κυλίνδρου και ζουάν. Φλάντζα κεφαλής και ζουάν ήρθαν με αεροπορική σε 7 μέρες. Η φλάντζα κυλίνδρου όμως δεν ερχόταν με τίποτα. Είχα και μεγάλο φόρτο εργασίας εκείνη την περίοδο και για να μην πολυλογώ πέρασαν 25 μέρες με την μηχανή σε λυμένη. Κάπου εκεί εμφανίστηκε πάλι ο @Canardo που μου έστειλε ένα ολόκληρο σετ φλάντζες και τσιμούχες της Athena. Σήκωμα τα μανίκια λοιπόν και δουλειά. Ανοίγω για αρχή το πιστόνι, περνάω τα ελατήρια και έτοιμο. Ούτε καν....

Για κάποιο λόγο τα ελατήρια κολλούσαν, τα έβαλα εξαρχής σωστά, μετά τα έβαλα με κάθε πιθανό συνδυασμό αλλα και πάλι το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Τηλέφωνο στον μάστορα ο οποίος προς τιμήν του, αντικατέστησε το σετ δωρεάν και χωρίς τα γνωστά "εσύ το χάλασες". Άλλες τέσσερις μέρες καθυστέρηση.

Όταν έφτασε το νέο πιστόνι. ξεκίνησα επιτέλους ένα δροσερό μεσημέρι του Οκτώβρη, αποφασισμένος να τελειώσω μέχρι το βράδι. Εξάλλου το είχα ξανακάνει. Πριν 18 χρόνια αλλά το είχα ξανακάνει....

Πιστόνι και κύλινδρος μπήκαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Όταν ήρθε η ώρα της φλάντζας όμως, διαπίστωσα ότι τα μπουζόνια του ανταλλακτικού κυλίνδρου ήταν στραβά. Αφού τα ίσιωσα με ευγενή μέθοδο (σφυρί-κοπίδι), πέρασα την φλάντζα και έβαλα και την κεφαλή. Την κοιτάω καλά και πάλι κάτι δεν μου άρεσε. Κάποιος κάποτε, κλώτσησε τα εργοστασιακά μπουζόνια και τα άλλαξε με άλλα πιο μακριά από τα εργοστασιακά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όμως τα εργοστασιακά παξιμάδια είναι τυφλά και δεν μπορούσα να σφίξω. Αναζήτηση παξιμαδιών και σε 40 λεπτά είχα τα νέα στα χέρια μου. Αφού έδεσα το μοτέρ, έβαλα επάνω εξάτμιση, πλαστικά κλπ, και βάζω μπροστά. Πήρε κανονικά, σφιχτή λειτουργία βέβαια αλλά όλα καλά. Σκέφτηκα να το ζεστάνω και να βγω μία βόλτα αλλά όταν το ξανασκέφτηκα αποφάσισα να το σβήσω γιατί είχα ξεχάσει να βάλω νερό στο ψυγείο!!!! Όταν τελείωσα είχε σουρουπώσει ήδη. Το πάρκαρα και το κλείδωσα. Την επόμενη μέρα που πήγα στην δουλειά, έκανα έλεγχο για τυχόν διαρροές. Καθόσον της νύχτας την δουλειά την βλέπει η μέρα και γελά, είχα ξεχάσει να σφίξω το μπουζί.

Ακόμα είμαι στο στρώσιμο, δεν έχω φτάσει καν στα μισά. Άλλαξα και αλυσίδα με γρανάζια, τακάκια μπρος πίσω, την χαλασμένη αντλία λαδιού, αντικατέστησα και ένα κομμένο σωληνάκι στο καρμπυρατέρ και πλέον ελπίζω να μην χρειαστεί κάτι άλλο πέρα από λάδια και βενζίνη για τον υπόλοιπο ενάμιση χρόνο που (ελπίζω να) έχω ακόμα στο νησί. Οι φωτογραφίες είναι από διάφορες εργασίες, δεν τις έχω με την σειρά μιας και δεν είναι τεχνικό θέμα. Το λειτουργικό αποτέλεσμα είναι άψογο, το αισθητικό όχι αλλά αυτή την στιγμή για εμένα ακόμα και να πλύνω την μηχανή αποτελεί πολυτέλεια.

5bqwyLl.jpg

RK9PmTH.jpg

LQPs2yA.jpg

1jOdptq.jpg

Ztlud8g.jpg

Και φυσικά, το βράδι που έδεσα το μοτέρ, με κάλεσε η αντιπροσωπεία για να με ενημερώσει ότι έφτασε και η τελευταία φλάντζα που περίμενα!!!! Απλά τις πλήρωσα και συμπλήρωσα το σετ της Athena.

ΥΓ, @Canardo ευχαριστώ για όλη την βοήθεια!

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....γύρευε πόσα 2κιλα παγωτά ξεπάστρεψες, για να μαζεψεις τα πλαστικά τάπερ που'χεις 🤪

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα