Jump to content
Sign in to follow this  
Tankadinos

Πρώτη μηχανή Α2?

Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας! Έβγαλα επιτέλους το Α2 δίπλωμα και ήρθε η ώρα να αποφασίσω τι μηχανή να πάρω και είπα να χρησιμοποιήσω τη βοήθεια του κοινού.

Λοιπόν για να μη σας κουράσω με μπλα μπλα:

Καταρχήν, αν και αυτονόητο, η μηχανή να καλύπτεται από το Α2.

Δεν έχω καμία εμπειρία απο μηχανές εκτός της σχολής οδήγησης. Η μηχανή θα είναι σίγουρα μεταχειρισμένη και τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 1500-2000€.

Η χρήση της μηχανής θα είναι καθημερινή μέσα στην πόλη (σχολή-σπίτι-βόλτες κτλ) ως μοναδικό μεταφορικό μέσο αλλά και για αποδράσεις στις κοντινές πόλεις.

Επίσης ψάχνω κάτι άνετο στην οδήγηση και πάνω απ'όλα οικονομικό στην κατανάλωση!!!
Αααααα και λατρεύω τις γυμνές μηχανές όσο τίποτε άλλο! :yes: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτα τα λεφτα και την ζητουμενη οικονομια σε καυσιμο εγω θα επερνα cbf 250 η ybr 250 τα παλια. Σκυλια απεθαντα οικονομικα δεν βαζουν και φωτια στην ασφαλτο... Με λιγα λογια οτι πρεπει για πρωτη μοτοσυκλετα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτα τα λεφτα και την ζητουμενη οικονομια σε καυσιμο εγω θα επερνα cbf 250 η ybr 250 τα παλια. Σκυλια απεθαντα οικονομικα δεν βαζουν και φωτια στην ασφαλτο... Με λιγα λογια οτι πρεπει για πρωτη μοτοσυκλετα

Κοίταξα και τις δύο μηχανές και έχω να πω πως μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό! Και οι τιμές απο ότι βλέπω ίδιες.....αλλά...... από ότι διάβασα για το CBF πολλοί παραπονιούνται για το ότι δεν μπαίνει η νεκρά όταν είσαι σταματημένος, συν ότι η yamaha έχει μακράν καλύτερες αντιπροσωπίες.....Αν και εδώ που τα λέμε αυτά που διαβάζω στα φόρουμ κοντεύουν να κλείσουν 10 χρόνια από τότε που γράφτηκαν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και το vtr 250 τσεκαρε. Αν και δεν κυκλοφορησε πολυ. Σαν εμφανιση πιο ωραιο απο τα ybr&cbf πιο καινουριο γαρ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο χρυσο και αγιο το vtr αλλα πολυ ακριβο χωρις λογο... 500αρι για πρωτη μοτο για μενα δεν ειναι καλη επιλογη επισης παιδια δειτε και λιγο το budget που διαθετει το παλικαρι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο χρυσο και αγιο το vtr αλλα πολυ ακριβο χωρις λογο... 500αρι για πρωτη μοτο για μενα δεν ειναι καλη επιλογη επισης παιδια δειτε και λιγο το budget που διαθετει το παλικαρι...

Ναι όντως τα λεφτά μου είναι δυστυχώς περιορισμένα..... Μήπως ξέρεις αν το πρόβλημα στο CBF 250 με τη νεκρά που ανέφερα λύνεται?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαθαινεις να ζεις με αυτο δεν ειναι και κτ τραγικο, αν και νομιζω εχει βρεθει λυση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας και χαρά σας! Έβγαλα επιτέλους το Α2 δίπλωμα και ήρθε η ώρα να αποφασίσω τι μηχανή να πάρω και είπα να χρησιμοποιήσω τη βοήθεια του κοινού.

Λοιπόν για να μη σας κουράσω με μπλα μπλα:

Καταρχήν, αν και αυτονόητο, η μηχανή να καλύπτεται από το Α2.

Δεν έχω καμία εμπειρία απο μηχανές εκτός της σχολής οδήγησης. Η μηχανή θα είναι σίγουρα μεταχειρισμένη και τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 1500-2000€.

Η χρήση της μηχανής θα είναι καθημερινή μέσα στην πόλη (σχολή-σπίτι-βόλτες κτλ) ως μοναδικό μεταφορικό μέσο αλλά και για αποδράσεις στις κοντινές πόλεις.

Επίσης ψάχνω κάτι άνετο στην οδήγηση και πάνω απ'όλα οικονομικό στην κατανάλωση!!!
Αααααα και λατρεύω τις γυμνές μηχανές όσο τίποτε άλλο! :yes: 

Γεια σου φίλε σε μία τέτοια φάση είμαι και εγώ,θα επιλέξω το sym wolf 250 αλλα μεταχειρισμένο πάει 2000-2300 περίπου οπότε με το butjet που έχεις θα σου πρότεινα το honda cbf250 πολυ όμορφο και αξιόπιστο καθόσον honda τσέκαρε αυτό το πόστ το έχει ανεβάσει ένα παλικάρι που την είχε 4 χρόνια θα σε βοηθήσει http://www.mybike.gr/forums/topic/81030-cbf-250-απολογισμός-τετραετούς-συμβίωσης/#comment-2058901

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα επειδη κι εγω ψαχνω για μηχανη κι διπλωμα Α2  εχω σταμπαρει κι τον πηγασο 650 ειναι ing οποτε πιστευω θα ειναι οικονομικο κι το καλυπτει το διπλωμα μας . το cbf 250 ενω ειναι πολυ καλο κι οικονομικο σχεδον σαν παπι (το εχει ενασ φιλοσ) με χαλαει πολυ η μουρη του 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου φίλε σε μία τέτοια φάση είμαι και εγώ,θα επιλέξω το sym wolf 250 αλλα μεταχειρισμένο πάει 2000-2300 περίπου οπότε με το butjet που έχεις θα σου πρότεινα το honda cbf250 πολυ όμορφο και αξιόπιστο καθόσον honda τσέκαρε αυτό το πόστ το έχει ανεβάσει ένα παλικάρι που την είχε 4 χρόνια θα σε βοηθήσει http://www.mybike.gr/forums/topic/81030-cbf-250-απολογισμός-τετραετούς-συμβίωσης/#comment-2058901

Και γω ρε φίλε το wolf το λιμπίζομαι και μου τρέχουν τα σάλια γι'αυτό και πραγματικά αν δεν με περιόριζαν τόσο πολύ τα χρήματα το αγόραζα χθες κιόλας...

Παρ'όλα αυτά ευχαριστώ για το λινκ με βοήθησε πολύ και όπως το βλέπω αυτό θα πάρω εκτός και αν έρθει καμια προσφορά από τον θεό για το wolf:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω ρε φίλε το wolf το λιμπίζομαι και μου τρέχουν τα σάλια γι'αυτό και πραγματικά αν δεν με περιόριζαν τόσο πολύ τα χρήματα το αγόραζα χθες κιόλας...

Παρ'όλα αυτά ευχαριστώ για το λινκ με βοήθησε πολύ και όπως το βλέπω αυτό θα πάρω εκτός και αν έρθει καμια προσφορά από τον θεό για το wolf:worshippy:

χαχα φιλε wolf εχω φαει κολλημα σου λεω αν όλα πάνε καλά θα έχω ένα μέχρι τέλος του μήνα μεταχειρισμένο βέβαια καιει ποιο λίγο απο το cbf υποψιν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα επειδη κι εγω ψαχνω για μηχανη κι διπλωμα Α2  εχω σταμπαρει κι τον πηγασο 650 ειναι ing οποτε πιστευω θα ειναι οικονομικο κι το καλυπτει το διπλωμα μας . το cbf 250 ενω ειναι πολυ καλο κι οικονομικο σχεδον σαν παπι (το εχει ενασ φιλοσ) με χαλαει πολυ η μουρη του 

Κοίτα το Pegaso στα μάτια μου μου φαίνεται αρκετά μεγάλη μηχανή ως την πρώτη μου σε σχέση με το cbf.....ειδικά για μέσα σε μία μικρή πόλη θα με δυσκόλευε πάρα πολύ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή είχα το cbf 250, δεν θα το χαρακτήριζα ως πρόβλημα αλλά ως μία ιδιαιτερότητα του κιβωτίιου. 

Που βέβαια με κάποιο σεβαστό ποσό αλλάζει και δεν εχεις πρόβλημα, εκτός και αν το ειχε αλλάξει στην εγγύηση ο πρώτος κάτοχος.

Αν δώσεις ένα μικρό ξερόγκαζο, βάζεις νεκρά κανονικά. 

Πάρα πολλά μηχανάκια έχουν τέτοιου είδους ιδιατερότητες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορεις να δεις και το νιτζα παντως, εχει αρκετα ανετη θεση οδηγησης και εμφανισιακα προσωπικα το προτιμω απο το cbf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπορεις να δεις και το νιτζα παντως, εχει αρκετα ανετη θεση οδηγησης και εμφανισιακα προσωπικα το προτιμω απο το cbf

Όσο περίεργο και να σου ακούγεται, θα προτιμήσω 1000 φορές οποιαδήποτε γυμνή μηχανή τύπου sym wolf/ cbf από την ninja σε θέμα ομορφιάς.... τι να κάνω γούστα είναι αυτά :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

XT 600 το σκεφταισε καθολου? με 1500 μπορεις να βρεις σε πολυ καλη κατασταση και απο ανταλλακτικα τα παντα μεχρι και στα περιπτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 30/3/2017 at 6:36 ΜΜ, το μέλος pavlosgt3 έγραψε:

XT 600 το σκεφταισε καθολου? με 1500 μπορεις να βρεις σε πολυ καλη κατασταση και απο ανταλλακτικα τα παντα μεχρι και στα περιπτερα

Δε νομίζω φίλε μου ότι το ΧΤ είναι "στα κυβικά μου"... είμαι άπειρος οδηγός οπότε προτιμώ να μάθω στο χαμηλό CBF

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα