Jump to content
chmavr

Επισκευή μπροστά καλαμιών - λαδιά και ελατήρια???

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα τις συμβουλές - γνώμες σας στο εξής θέμα : Το xt μου (μοντέλο 05 με 55κ χλμ) απο προχθές παρουσιάζει διαρροή πρώτα στην δεξιά μπουκάλα και σήμερα και στην αριστερή. Οσο περνάν οι μέρες τα πράγματα γίνονται χειρότερα, σήμερα πχ από ένα φρενάρισμα από το βύθισμα πετάχτηκε λάδι έκανε το μοτέρ χάλια και φοβάμαι μην πάει και πάνω στις δισκόπλακες. Λόγω δουλειάς και απώλειας αυτοκινήτου αναγκάζομαι να κάνω πολλά χλμ καθημερινά αττική οδό και έχω αρχίσει να ανησυχώ...

Σκέφτομαι μήπως χρειάζεται και αλλαγή στα ελατήρια, δεν ξέρω αν και πότε έχει γίνει συντήρηση στο μπροστινό (εγω που το έχω εδω και 2 χρόνια και 20κ χλμ δεν εχω κάνει).

Έχετε να μου προτείνεται συνεργείο και αν έχει νόημα να αλλάξω και ελατήρια?

Και αν τα αλλάξω θα πρέπει να πειράξω και το πίσω??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Η επισκευή με εργατικά και ανταλλακτικά κοστίζει 70 με 90 ευρώ. Ένα καλό σετάκι ελατήρια θα βελτιώσει την συμπεριφορά της μηχανής σου αλλά δεν είναι απαραίτητα. Το κόστος τους είναι αν θυμάμαι καλά 60 ευρώ. Δεν χρειάζεται να πειράξεις και το πίσω αν αλλάξεις τα μπροστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλίστα....ενα σετ που βρήκα bitubo με λάδια εφταναν τα 170 ευρώ μονο τα ανταλλακτικά και δεν ξέρω αν εχει και νόημα....

Εχεις κάποιο συνεργείο υπόψιν προς Χολαργό μερία?

Σε ενα συνεργείο που ρώτησα μου ζήτησε 120 ευρώ υλικά και εργασία, σαν να μου φαίνονται λίγο πολλά...

Τροποποιήθηκε από τον chmavr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που είπε ο ΓιώργοςΤΤ και τίποτα παραπάνω.

Θα του πεις να σου αλλάξει λάδια-τσιμούχες και ξύστρες.

Το ελατήριο μετράτε το και αν είναι 633 mm μήκος το αφήνετε (η μαμά λέει μέχρι 620 χλσ μπορεί να 'πέσει').

Λάδια παίρνει 640 ml ιξώδους 10W η κάθε μπουκάλα,θα χρειαστείς δηλ 2 λίτρα και θα σου περισσέψει.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλίστα....ενα σετ που βρήκα bitubo με λάδια εφταναν τα 170 ευρώ μονο τα ανταλλακτικά και δεν ξέρω αν εχει και νόημα....

Εχεις κάποιο συνεργείο υπόψιν προς Χολαργό μερία?

Σε ενα συνεργείο που ρώτησα μου ζήτησε 120 ευρώ υλικά και εργασία, σαν να μου φαίνονται λίγο πολλά...

Για τσιμουχες λαδια αυτα ή μαζι με ελατηρια;

Προς τα εκει ξερω τον Wolf Racing, Μεσογειων 235.

Εκει εχω παει κι εγω τις αναρτησεις μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα 170 είναι τα ελατήρια και τα λάδια, δεν γράφει αν εχει και τσιμούχες και ξύστρες.......

Θα ρωτήσω και εκει να δω τι θα μου πεί.

Κατα τα αλλα βρήκα το manual γράφει αυτό που είπες Karellen ακριβώς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ολοι ζητανε απο 90 εως 120 για εργασια μαζι με τσιμουχες και ξυστρες.

οσο για τον wolf εχω ακουσει οτι ειναι φαρμακειο,δεν εχω πρωσοπικη εμπειρια αλλα ακουγεται απο αρκετους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τόσο ζητάνε όλοι μετά από ένα σύντομο ψάξιμο. Δεν ξέρω και πόσο μανίκι είναι και πόσο λύσιμο θέλει είναι η αλήθεια..γιατί τα ανταλλακτικά πάνω από 70 δεν πάνε.

Σκέφτομαι να το πάω στον Κάκο στο Χαλάνδρι που είναι και κοντά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ksock κοκοτσακης, ξερω πως ειναι καλος, σε ενα παραδρομο της πανορμου ειναι. 100€ και καθαρισες. επισης ειανι και ο γεωργακοπουλος καπου εκει κοντα ο οποιος ειναι πραγματικο μαστόρι.

γενικα πανω απο 100ρικο μη δωσεις αν και ο καλος ο μαστορας τα περνει τα λεφτα του και τα αξιζει κιολας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πήγα ήδη...

εδωσα 120, σε 3 που ρώτησα τα ιδια χρηματα ζητούσαν.....

Δυστηχώς επειδή δεν είχα χρόνο δεν το εψαξα για πιο μακρια, αλλα μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα