Jump to content
pitapola

Bridgestone BT016 PRO ή S21

Recommended Posts

Που ρε ? :blink::ohmy::ohmy:

Εκτος απο το που εγω εχω και αλλη μια απορια...

Ολα αυτα εγιναν με τα μαμα μαρσπιε που βρισκουν ακομα και με 40 μοιρες κλιση?

Τα μπροστινα δεν τα τερματιζουν ουτε οι πολυ γρηγοροι στην πιστα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα βάλω φωτο, πετροκερασα! ( Εχω βγάλει τις ξύστρες απο τα μαρσιπιε απο την πρώτη μέρα)

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα βάλω φωτο, πετροκερασα! ( Εχω βγάλει τις ξύστρες απο τα μαρσιπιε απο την πρώτη μέρα)

Γιατρέ θα μας χαζέψεις όλους με φαίνεται !! :tooth: . Η είσαι τρελό τρόλλ η κάτι άλλο δεν πάει καλά , δεν ξέρω :laugh:.  Χαλάλι σου αν πατάς το μπροστίνο ως τις άκρες , αν όντως το έχεις πατήσει :worshippy:

Κυριακή κανόνισε βόλτα δάσκαλε, να στρίψομεν :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι κυλινδροι δεν βρισκουν στα R90?

Στα gs βρισκουν αν θυμαμαι καλα.

Ακυρον: ειναι αρκετα ψηλα απ' οτι φαινεται

Τροποποιήθηκε από τον kouler

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πήρε το σβουράκι ο γιατρός και δωσε τρίψιμο τα λάστιχα με το σμυριδόπανο...χειρουργική δουλεια!!!ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατρέ θα μας χαζέψεις όλους με φαίνεται !! :tooth: . Η είσαι τρελό τρόλλ η κάτι άλλο δεν πάει καλά , δεν ξέρω :laugh:.  Χαλάλι σου αν πατάς το μπροστίνο ως τις άκρες , αν όντως το έχεις πατήσει :worshippy:

Κυριακή κανόνισε βόλτα δάσκαλε, να στρίψομεν :mB_kalo_e:

Χαχα, για παιχνιδι πήγα, το πλαγιαζα ασκοπα να βρει το γόνατο. Ας μην ξεχναμε οτι απο την παρέα του βουνού μόνο εγώ το κάνω ! Πάμε την κυριακη καμιά βολτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μπροστινό το τερμάτισα σε δημόσιο δρόμο, χαχα. Ένταξη το λάστιχο θα μπορούσε να δίνει λίγο καλύτερη πληροφόρηση από ότι δίνει, αλλά έχει κάτω από 200 euro. Καμιά φορά γλιστράει λίγο το μπροστά όταν δεν είναι καλά ζεστό αλλα να του έχεις πίστη θέλει, να πιάσει η πολύ μαλακή γόμα στο πλάγιασμα.Το πίσω το έχασα σε ανοιχτή καμπή με αρκετά χιλιόμετρα στην έξοδο, τέταρτη πρέπει να είχα μέσα. Δίπλωσε η μηχανη με ζεστά λάστιχα. Το @keleki ήταν κολλημένο πίσω μου και το είδε το σκηνικό..! Να συμπληρώσω ότι το μπροστινό του S21 ήταν πιο μαλακό όταν ζεστάθηκαν και τα δυο στην ίδια διαδρομή. Φυσικά και θα τα ξαναβάλω. Τώρα πόσα km θα βγάλουν δεν ξέρω, θα δούμε.

δεν εχει να λεει και πολλα αυτο, εκτος το οτι κινδυνευεις χωρις λογο.

και εμενα κοντευει να τερματισει το μπροστα, αλλα εχω 32 πιεση και ειμαι ελαφρυς (γιαυτο και δεν πεφτω). με 190 η 200 πισω πιστευω πως θα το τερματισω ανετα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα bt 16 πόσα χλμ τελικά σας έβγαλαν?

Σε cbr 1000 φίλου με εθνική στα πρώτα 500 χλμ τετραγώνισαν αρκετά και στα 2000 χλμ, είχαν σημειώσει φθορά.

Βέβαια, πηγαίνει αρκετά γρήγορα ο συγκεκριμένος.

Τα metzeler Μ5 που είχε πριν στο ίδιο μηχανάκι, του είχαν βγάλει κοντά 8000 χλμ.

Σκέφτομαι τα bt 16 να τα βάλω το καλοκαίρι για ένα 12ημερο ταξίδι στο εξωτερικό και μετά πέταμα.

Ρυθμοί ταξιδιωτικοί και ταχύτητες στο επιτρεπόμενο όριο στις Ε.Ο.

Παίξιμο μόνο στα βουνά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο δικο μου μηχανακι εβγαλαν 18000 χλμ με μικτη χρηση. ταξιδι , εκδρομες, φορτωμα, διπλος, επαρχιακο και εθνικη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρις να αμφιβαλλω οτι ειναι πολυ καλο λαστιχο το bt-016 θα θελα να πω οτι ειναι ενα λαστιχο με τεχνολογια του 2010-2011 αν δεν κανω λαθος με οτι αυτο συνεπαγεται.

Σε ελαχιστο καιρο θα βγει η 3η γενια ελαστικων μετα απο το bt....μπορει οντως να ειναι πολυ καλο αλλα κι αυτα τα 8-9 χρονια εξελιξης που εχουν τα s20-s21 και πολυ συντομα τα s-22 δεν πιστευω οτι θα πανε χαμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

...αλλα κι αυτα τα 8-9 χρονια εξελιξης που εχουν τα s20-s21 και πολυ συντομα τα s-22 δεν πιστευω οτι θα πανε χαμενα.

Τα χρονια εξελιξης δε θα πανε χαμενα σιγουρα, το θεμα μας ειναι τα 80€ διαφορα που εχουν τα δυο λαστιχα. Μηπως πανε αυτα χαμενα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καπως πρεπει να πληρωθει αυτη η εξελιξη για να μπορεσουμε αυριο μεθαυριο να βαλουμε τα s-23,τα rosso 4 η  οτι αλλο επιθυμει ο καθενας.

Εγω προσωπικα δεν θα σκεφτομουν τα 70-80 ευρω οταν στη ζυγαρια επαιζε ενα λαστιχο του 2011 με ενα αντιστοιχο του 2019.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Καπως πρεπει να πληρωθει αυτη η εξελιξη για να μπορεσουμε αυριο μεθαυριο να βαλουμε τα s-23,τα rosso 4 η  οτι αλλο επιθυμει ο καθενας.

Εγω προσωπικα δεν θα σκεφτομουν τα 70-80 ευρω οταν στη ζυγαρια επαιζε ενα λαστιχο του 2011 με ενα αντιστοιχο του 2019.

Μαζι σου, ο λογος που λεω πως μπορει να πανε χαμενα τα 80€ ειναι καθαρα το ειδος της χρησης. Ταξιδι χιλιομετροφαγιας με πιθανως ελαχιστες οδηγικες απαιτησεις.

Προφανως τα τελευταια Air Jordan ειναι πολυ ανετα και βολικα παπουτσια, αλλα οταν παω να σκαψω τον κηπο μου φοραω κατι σπορτεξ που πηρα 10€ απο τη λαϊκη. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Μαζι σου, ο λογος που λεω πως μπορει να πανε χαμενα τα 80€ ειναι καθαρα το ειδος της χρησης. Ταξιδι χιλιομετροφαγιας με πιθανως ελαχιστες οδηγικες απαιτησεις.

Προφανως τα τελευταια Air Jordan ειναι πολυ ανετα και βολικα παπουτσια, αλλα οταν παω να σκαψω τον κηπο μου φοραω κατι σπορτεξ που πηρα 10€ απο τη λαϊκη. :biggrin:

Απ την στιγμη που ανεφερε και "παιξιμο" στο βουνα θεωρησα οτι δεν θελει απλα ενα λαστιχο να κανει την δουλεια του,αν ηθελε κατι τετοιο θα κοιτουσε και τουριστικο απ την στιγμη που θα ταξιδεψει εξωτερικο,το οποιο εχει σαφως καλυτερης ποιοτητας οδοστρωματα,αρα ισως εχει καποιες οδηγικες ανησυχιες ο ανθρωπος.:burn:

Σιγουρα τα πιο συγχρονα ελαστικα εχουν βελτιωσει την φθορα στο κεντρο και συναμα την προσφυση υπο κλιση.

Ισως στο δεδομενο παραδειγμα να ηταν καλη λυση και τα bt και μετα πεταμα οπως λεει....αλλα αξιζει να δωσεις 200 για 12 μερες η να δωσεις 280 πχ για μεγαλυτερη αντοχη και αποδοση?

Για τον κηπο,δεν το συζηταμε καν....προ-προπερσυνο μηδενικης αξιας :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω ότι πολλοί έχετε ταξιδέψει στο εξωτερικό (εννοώ Ιταλία - Αυστρία - Ελβετία κλπ) και συνεπώς γνωρίζετε, ειδικά στην Ιταλία, ότι με ό,τι λάστιχο και να κινηθείτε θα έχετε grip που στην Ελλάδα μόνο σε πίστα μπορείτε να δείτε. Ακόμα και με mitas έξω δεν έχεις πρόβλημα πρόσφυσης.

Αν καταλήξω σε bt 16, τα βάζω, μπαίνω καράβι, γυρνάω και τα πετάω.

Το θέμα είναι μη δω τίποτα λινά στη μέση του ταξιδιού και γελάνε τα σκυλιά.

Έχω πάει έξω και με rosso 2 και με qualifier 2, και τις 2 φορές  το πίσω λάστιχο γύρισε off.

Σημειωτέον, ότι τους είχα κάνει και στα 2 ζευγάρια κανά 1000ρι χλμ πριν πάω για ταξίδι.

Στα ταξίδια έκανα κανά 5χιλιαρο χλμ (εκ των οποίων 2000 χοντρικά autostrada) και το μηχανάκι ήταν δικύλινδρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργη θα σου πω πως το βλέπω εγώ το θέμα. Σίγουρα τα bt16 είναι χειρότερα από τα s20,21,22. Τέλος. Αυτό που μένει είναι να προσδιορίσουμε κάπως το πόσο χειρότερα είναι. Η απλή λογική μου λέει πως ένα ελαστικό το οποίο έβγαινε ως στοκ επιλογή σε μηχανές του λίτρου, έστω και χρονολογίας του 10, είναι σχεδόν αδύνατον να μην καλύψει casual αναβάτες όπως είμαστε εμείς. Παρ όλα αυτά και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα τα φορούσα πχ στο Μουλτιστράντα αλλά  καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Παρ όλα αυτά και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα τα φορούσα πχ στο Μουλτιστράντα αλλά  καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.

Aπ' ότι ξέρω βγαίνουν ακόμα στην παραγωγή τα bt 16.

Εξυπακούεται  ότι ποτέ δε θα έβαζα ελαστικό με DOT άνω των 2 ετών στη μοτοσυκλέτα μου, όσο σωστά αποθηκευμένο και να ήταν.

Ελλάδα χρησιμοποιούσα bsb, 211 και 212 τώρα για περισσότερη πρόσφυση μια και τη μοτοσυκλέτα τη χρησιμοποιώ μόνο Σ/Κ και καθόλου πόλη.

Τροποποιήθηκε από τον maniatiakos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος maniatiakos έγραψε:

Aπ' ότι ξέρω βγαίνουν ακόμα στην παραγωγή τα bt 16.

Εξυπακούεται  ότι ποτέ δε θα έβαζα ελαστικό με DOT άνω των 2 ετών στη μοτοσυκλέτα μου, όσο σωστά αποθηκευμένο και να ήταν.

Το ξέρω πως βγαίνουν ακόμα. Η αλήθεια είναι πως θα τρώγονται σίγουρα πιο γρήγορα από s21/22 γι αυτό και τελικά δεν πρόκειται να γλιτώσω την διαφορά χρημάτων. Είναι κι αυτός ένας λόγος που δεν τα φοράω. Street triple 675 πάντως που έχω ταξιδέψει μαζί του στο εξωτερικό και φορούσε bt16 μια χαρά την πάλεψε από χιλιομετρική απόδοση. Έβγαλε το πίσω αν θυμάμαι καλά πάνω από 12κ χωρίς την παραμικρή φθορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Street triple 675 πάντως που έχω ταξιδέψει μαζί του στο εξωτερικό και φορούσε bt16 μια χαρά την πάλεψε από χιλιομετρική απόδοση. Έβγαλε το πίσω αν θυμάμαι καλά πάνω από 12κ χωρίς την παραμικρή φθορά.

Tα 12κ χιλιόμετρα όλα έξω?

Επειδή το ταξίδι θα είναι Ισπανία, έχει αρκετή Ε.Ο. από Ιταλία μέχρι Περπινιάν.

Από κει και πάνω θα πάρω τον επαρχιακό Ν261 και θα πάω προς Χώρα Βάσκων κάνοντας και κάποια πάσα στα σύνορα Γαλλίας και Ισπανίας.

To ταξίδι αναμένεται να είναι καμιά 7κ χλμ, μονός και με μπαγκαζιέρες.

Γενικά η εθνική τρώει πολύ λάστιχο με ταχύτητες 130-150 παρατεταμένα και ειδικά το καλοκαίρι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι πως κατά πάσα πιθανότητα ήταν παραπάνω από 12κ αλλά όχι όλα έξω. Όλα όμως σε ταξίδια. Το απόγευμα θα τον δω για να κανονίσουμε κι εμείς την φετινή μας γυροβολιά θα τον ρωτήσω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ταξίδι με πολλά χλμ στο εξωτερικό θα έβαζα ψηλά στη λίστα μου σύγχρονα τουριστικά λάστιχα.

Και με τουριστικά μπορείς άνετα να πας αέρα σε στροφιλίκι εκεί...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Για ταξίδι με πολλά χλμ στο εξωτερικό θα έβαζα ψηλά στη λίστα μου σύγχρονα τουριστικά λάστιχα.

Και με τουριστικά μπορείς άνετα να πας αέρα σε στροφιλίκι εκεί...

Συμφωνώ 101%. Δεν το πρότεινα εξ αρχής διότι ανεβαίνει το κόστος. Από την άλλη βέβαια τα φοράς, επιστρέφεις, τα αποθηκεύεις και τα ξαναφοράς στο επόμενο ταξίδι. Από εμένα είναι ναι :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα