Jump to content
cptdoc

Νέος (υποψήφιος) αναβάτης και "ηλικιωμένος"!

Recommended Posts

Δίπλωμα απεριόριστο σίγουρα. Μην σκεφτείς τίποτα άλλο.

Από μότο μην ασχοληθείς με 125 (και σίγουρα όχι να δώσεις 5 χιλιάρικα για 125). 250-300 κυβικά καλά είναι για αρχή.

Τώρα αν θα είναι μοτοσυκλέτα ή σκούτερ αυτό το ξέρεις εσύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από σκούτερ, και μιας και ψάχνεις κάτι οικονομικό, γιατί δεν κοιτάς προς transalp / versys / vstrom; Και τα τρία είναι αρκετά οικονομικά μηχανήματα (με τη σειρά που στα παραθέτω), ανετότατα στην κίνηση, όμορφα με μπαγκαζιέρα, καίνε λίγο και γενικότερα έχουν τη φήμη του "σκυλιού" (plus fun factor σε σχέση με το σκούτερ). Μην κοιτάς ότι είναι πάνω από 600 κυβικά και δεν είχες εμπειρία, 35φεύγα είσαι, γνωρίζεις τα όριά σου.

Και με ψάξιμο εδώ στο φόρουμ ή σε κάποιο σχολείο, μπορείς να βελτιώσεις σχετικά γρήγορα και ανώδυνα το επίπεδό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από μένα μιας και από ότι είδα μάλλον ψάχνεις κάτι οικονομικό απροβλημάτιστο και με λίγα έξοδα συντηρήσεως να μετακινείσαι στην πόλη εύκολα, προτείνονται το HONDA PCX 125- 150/CBS   ή εναλλακτικά HONDA SH 150/ABS.

Παραπάνω για πόλη απλά δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου. Έχει περισσότερα έξοδα και προσφέρει απλά καλύτερες ρεπρίζ. Η μοτό ναι είναι καλύτερη αλλά συμπλέκτης μέσα σε βαριά κίνηση είναι ψιλοταλαιπωρία και τα έξοδα είναι περισσότερα. Για παράδειγμα άλλο να δίνεις για λάστιχα κανά 85άρι-100άρικο για τα μικρά άντε 130 για τα 300άρια και άλλο τα 200-250++ για μοτό άλλου τύπου.

Προσωπικά μέσα στην πόλη κυκλοφορώ με 125άρι παντού αλλά ψυχωμένο 125άρι με 11,5 άλογα.

Στο να <<μην σκοτωθείς>> και εγώ θα σου δώσω τη συμβουλή ότι προτεραιότητα έχει οποιοσδήποτε άλλος εκτός από εσένα και πάντα κράνος μπουφάν, γάντια μπότες, κατ' ελάχιστον με ιδανικό και επιγονατίδες ή παντελόνι μοτό με προστασίες ή jean kevlar με προστασίες.

Καλή επιλογή.

Υ.Γ. Αυτά από πραγματικά γεροαναβάτη κατηγορίας - ήντα...στα τριάντα αν μούλεγες χωρίς συμπλέκτη θάλεγα πολλά αλλά τώρα κατάλαβα τα τελευταία 9 χρόνια περίπου τι έχανα......

Τα πρώτα 40 χρόνια είναι δύσκολα..:2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου συνάδελφε, μια απο τα ιδια και εγω, εβγαλα διπλωμα πριν 6 μηνες, οντως ασχετος και εγω εντελώς, μολις εκλεισα τα 40 :) Πηγα ακριβως με την λογική του να πηγαινω απο το σημειο Α στο Β, και πηρα απο τον κουμπάρο μου μεταχειρισμένο SH150. 

Εντάξει, θα αλλάξει η ζωη σου με το δικυκλο! Ουτε εχει κινηση, που θα παρκάρω κλπ αηδιες. Οσο για το κοστος, τους πρωτους 4 μηνες εγραφα ολες μου τις βενζινες ετσι για να δω τι παιζει. Εκανα καθε μερα Πειραια - Χολαργος συν τα σκ κατι ψηλα, 180 χλμ την εβδομαδα περιπου. Το ζουμι?

Στους 4 μηνες χρησης εκαιγα 1 ευρω βενζινη την ημερα, χαχαχα 2.80 εδινα για τα εισητηρια με μετρο.λεωφορεια κλπ κλπ και τις 3-3.5 ωρες απο την ζωη μου εχανα στα ΜΜΜ.

Και το κερασάκι? Το σημα που μου ηρθε να πληρωσω, 22 ευρω.. χαχαχαχ

Βουρ και προχωρα δεν θα το μετανιωσεις

ΥΓ. Η μονη μαλακια ειναι οτι και εγω δεν εβγαλα απεριόριστο, ετσι να υπάρχει, ουτε βεβαια μου εξηγησε και ο δασκαλος τι πρεπει να κανω για αναβάθμιση μετα....τεσπα

Τροποποιήθηκε από τον Amaretos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καίω 15 λίτρα στα 100χλμ

Συνάδελφος, RX8 έχεις? :biggrin:

Ωραία τα 250ρια που προτάθηκαν και ότι πρέπει για πρώτη μηχανή, δεν έχουν και μεγάλο κόστος επισκευής

αν (χτύπα ξύλο) πέσεις. Επίσης παίζουν και τα cb500, gs500, er-5, για περισσότερο γκάζι που θα σε καλύψει

και για ταξίδι αλλά για να λες ότι γλυκοκοιτάζεις το Ninja μάλλον δεν θα σου αρέσουν. Aν όντως ανεβάσεις

το budget στις 5000, πας καρφί για cbr500 που πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους.

Για μεγάλου μεγέθους μηχανή δεν είμαι σίγουρα και δεν είναι μόνο τα έξοδα για την βενζίνη που με απασχολούν στα 600αρια, αλλά και το συνολικό κόστος κατοχής τους δεδομένου ότι ήδη έχω ένα όχημα που μου κοστίζει πολλά σε πάγια έξοδα.

Επίσης σίγουρα με απασχολεί το μέγαλύτερο βάρος των πιο μεγάλων δίκυκλων που τις κάνει πιο επιρρεπείς στις στατικές πτώσεις όταν τις χειρίζεται ένας αρχάριος μικρόσωμος όπως εγώ. (Μια φορά ανέβηκα στατικά σε Vstrom και ίσα που ακουμπούσε το ένα μου πόδι κάτω. Ένοιωθα εντελώς άβολα μάλλον από φόβο).

Τα scooter όντως πρέπει να είναι απόλαυση στην κίνηση αλλά πόσο μπελά θα είναι ο συμπλέκτης ενός μικρού σε βάρος και κυβισμό δίκυκλου;

Αυτό δε που χάζευα συγκριτικά είναι ότι οι "μίνι" μηχανές μέχρι 250cc, στην πλειοψηφία τους καταναλώνουν το ίδιο σε σχέση με τα scooter με μπόνους α) την υψηλότερη ιπποδύναμη που σε πάει και μια βολτούλα και β) τα μικρότερου κόστους service.

Αναποφάσιστος. :_unsure:

Συνάδελφος, RX8 έχεις? :biggrin:

Ωραία τα 250ρια που προτάθηκαν και ότι πρέπει για πρώτη μηχανή, δεν έχουν και μεγάλο κόστος επισκευής

αν (χτύπα ξύλο) πέσεις. Επίσης παίζουν και τα cb500, gs500, er-5, για περισσότερο γκάζι που θα σε καλύψει

και για ταξίδι αλλά για να λες ότι γλυκοκοιτάζεις το Ninja μάλλον δεν θα σου αρέσουν. Aν όντως ανεβάσεις

το budget στις 5000, πας καρφί για cbr500 που πρέπει να είναι αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση.

Golf 6 Gti.

Νομίζω πως το cb500 είναι εκτός budget (6600?).

Εκτός και εάν παίζει κανένα καλό μεταχειρισμένο όταν θα αρχίσω να ψάχνω εντατικά. (Μετά το δίπλωμα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κατι πολυ βασικό (για μενα) βαζεις στο scooter μια κουβερτα,εμενα ειχε οταν το πηρα, και τερμα το κρυο....η ηλικια μου θελει ζεστη :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πόσο θα καταναλώνουν ?

Από τόσο : 

qhoiUlhUd60qBslgXSJ1t43BTgM68h-kBTuDHC18

Μέχρι τόσο : 

BtmwV6zGCR8z6lLemqt9OfmjTIt4q1Ju-JmQ3XIE

Και σε καταστάσεις κανιβάλου θα πάει και 2,6/100 (δικό μου χέρι δικάβαλο με τα 90 δικά μου και τα 60 της κυράς).

Συνολικά έξοδα συντηρήσεως θα δεις αν ψάξεις πόσο κάνει ένας ιμάντας κλπ σε PCX - SH μαζί με ράουλα, γλύστρες και πόσο κάνουν τα αλυσσιδογράναζα σε μοτό. Επίσης βλέποντας χρονοδιαγράμματα συντηρήσεως. Σε συμπλέκτες τα μοτό αντέχουν πολύ παραπάνω ιδιαίτερα αν δεν καταπονούνται σε άσκοπα πατιναρίσματα. Τα σκουτ έχουν ένα μέσο όρο αντοχής τα 20.000 χλμ με κόστη περί τα 60 ευρώ μέσο όρο τα σαγονάκια τους.Τα λάστιχα αναφέρθηκαν ήδη. Τέλη και ασφάλειες ανάλογα με τον κυβισμό.

Το συμπλέκτη θα τον δεις άμα αποφασίσεις να πάρεις τελικά με συμπλέκτη. Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά όχι ότι καλύτερο σε βαριά κίνηση κέντρου. Επιπρόσθετα το τιμόνι των μοτό (εκτός του βάρους τους) δεν κόβει τόσο όσο των σκουτερ με αποτέλεσμα να τις καθιστά λιγότερο ευέλικτες στην κίνηση πόλης. Περιγραφικά βέβαια είναι δύσκολο να δοθεί η πραγματική εικόνα. Το καλύτερο θάτανε να πάρεις για test ride ένα από κάθε είδος και να δοκιμάσεις ο ίδιος για να δεις και τα μεν και τα δε προκειμένου να αποφασίσεις ασφαλώς τι σου κάνει. Εναλλακτικά υπάρχει και το παπί πούναι κάτι ανάμεσα στα δύο.

Και για να βάλω άλλον ένα παράγοντα στο τραπέζι που σίγουρα θα προκύψει είναι αυτός του <<εργάτη>> super market λαϊκής κλπ κλπ.

Εδώ χρειάζεται κάτι με επίπεδο πάτωμα και με χώρους που μεταφέρει τα πάντα άνετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλωσόρισες στο forum!

Ε όχι και ηλικιωμένος ρε συ,το παράκανες!Δεν ξεκινάνε όλοι να οδηγούν από τα 15.

Κάνε τα μαθήματά σου, δες μήπως μπορέσεις εκεί να οδηγήσεις και σκουτεράκια εκτός από μοτοσυκλέτες και όταν με το καλό πάρεις το δίπλωμα,έχεις πολλές επιλογές από 150 μέχρι 300cc για να ξεκινήσεις ομαλά και όμορφα.

Για το απεριόριστο θα δώσεις;

Ο,τι ειπε ο συντροχος.Οχι και "ηλικιωμενος". Αλλοι (ο ομιλων) καβαλησε πρωτη φορα στα 36 του. ΤΟ δικυκλο δεν εχει ηλικια. 

Για τα υπολοιπα ο,τι ειπε ο προλαλησαντας!

Καλως ηρθες στον κοσμο της μοτοσυκλετας!:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοειται πως θα πας για το μεγαλο διπλωμα, κι εγω φετος το εβγαλα, στα 30 μου :) 
Μηχανη δε μπορω να σου προτεινω γιατι αυτα ειναι και λιγακι ερωτας, οπως οταν ειδα το χασκυ μου σε μια εκθεση και ολες οι σκεψεις "μην παρεις ποτε Ιταλικο" φυγανε κλοτσιδων απο τα διπλα του τελικα!! Οτι και αν παρεις να το χαρεις και να διαβαζεις εδω στο forum συμβουλες απο τους εμπειροτερους. Βοηθανε οσο δε φανταζεσαι! Καλως να ορισεις στην μεγαλη μας παρεα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης σίγουρα με απασχολεί το μέγαλύτερο βάρος των πιο μεγάλων δίκυκλων που τις κάνει πιο επιρρεπείς στις στατικές πτώσεις όταν τις χειρίζεται ένας αρχάριος μικρόσωμος όπως εγώ. (Μια φορά ανέβηκα στατικά σε Vstrom και ίσα που ακουμπούσε το ένα μου πόδι κάτω. Ένοιωθα εντελώς άβολα μάλλον από φόβο).

H αληθεια ειναι οτι εγω που ειμαι 1.95 130κιλα βαρος (ας πουμε ευσωμος να καλυψω την κατρακιλα που πηρα περυσι) τυγχανει πολλες φορες λιγο η αναισθησια λιγο η νυστα

το πρωι και θα ξαπλωνα μαζι με το παπι μου(ιννοβα 125 i)...Γενικα ειναι να ισσοροπησεις την μηχανη απτο σταντ που θα βγαλεις μεχρι να καθησεις...Αν την αφησεις λιγο να παρει απτην αντιθετη μερια που στεκεσαι εκει

δινεις τεστ ποσο καλος εισαι στα βαρη :wallbash:...Για το 600αρη δεν το συζητω δεν θελω να σκεφτω να πεσει αυτο το φεριγκατο πραμα που ηδη μου εχει αδειασειι την τσεπη...

Γενικα θεωρω οτι η ιδεα ενος δικυλυνδρου-μονοκυλινδρου απο 250-600 θα ναι οτι πρεπει για σενα ....Και οικονομιας και στησιματος...(oχι Stromατα ,Versakia κ.ο.κ)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

H αληθεια ειναι οτι εγω που ειμαι 1.95 130κιλα βαρος (ας πουμε ευσωμος να καλυψω την κατρακιλα που πηρα περυσι) τυγχανει πολλες φορες λιγο η αναισθησια λιγο η νυστα

το πρωι και θα ξαπλωνα μαζι με το παπι μου(ιννοβα 125 i)...Γενικα ειναι να ισσοροπησεις την μηχανη απτο σταντ που θα βγαλεις μεχρι να καθησεις...Αν την αφησεις λιγο να παρει απτην αντιθετη μερια που στεκεσαι εκει

δινεις τεστ ποσο καλος εισαι στα βαρη :wallbash:...Για το 600αρη δεν το συζητω δεν θελω να σκεφτω να πεσει αυτο το φεριγκατο πραμα που ηδη μου εχει αδειασειι την τσεπη...

Γενικα θεωρω οτι η ιδεα ενος δικυλυνδρου-μονοκυλινδρου απο 250-600 θα ναι οτι πρεπει για σενα ....Και οικονομιας και στησιματος...(oχι Stromατα ,Versakia κ.ο.κ)...

Α γεια σου! 

Κάπως έτσι το έχω στην κεφάλα μου. Πρωί στο γκαραζ, λύνεις κουλούρες, λουκέτα, κλειδαριές με ανοιχτό το ένα μάτι, καβαλάς, βάζεις μπροστά (ανοίγει και το άλλο μάτι), βγάζεις το σταντ και ...... μπουφ να 'σαι κάτω γιατί δεν φτάνεις, γιατί είναι βαριά, γιατί είσαι noobas. Γι' αυτό σκέφτομαι κάτι που να πατά καλά κατω προς το παρόν.

Θα δω και στα μαθήματα βέβαια πως τα πάω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα