Jump to content
Ηρώ

Ερώτηση για αγοραπωλησία μηχανής.

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Είχα πει σε ένα θέμα το οποίο δεν μπορώ να το βρω, πως θα ξανά έφτιαχνα την μηχανή (R125) μετά το τροχαίο. Πολλά πράγματα δεν πήγαν όπως τα είχα προγραμματίσει και τελικά η μηχανή πουλήθηκε ολόκληρη εδώ και κάποιους μήνες, το πήρε ένα παιδί και το έκανε πάλι κουκλί και κυκλοφορεί πλέον το μηχανάκι!

Είναι κάπως "αργά" τώρα για τις ερωτήσεις που έχω, αλλά θα ήθελα να μάθω διότι μόνο καλό κάνει. Με την πώληση της μηχανής είχα ασχοληθεί εξολοκλήρου εγώ χωρίς κάποια βοήθεια, από φίλο ή συγγενή. Η αλήθεια είναι πως είχα πολύ άγχος διότι δεν ήξερα που παν τα πέντε! Και με έπαιρνε τηλ ο κάθε καμένος να μου πει τα δικά του και δεν ήξερα πως να τους χειριστώ.

Με αφορμή της δημοσίευσης του FlyingInADream που παρέθεσε την προσωπική του συνομιλία από έναν τύπο, στο το θέμα "Ωραίες αγγελίες (μοτοσυκλετών) που πετυχαίνουμε" γράφω και εγώ μια παρόμοια κατάσταση που αντιμετώπισα.

Τιμή για το VFR400R; ολοκληρο και για κυκλοφορια

κυλοφορια   κτεω μεταβιβαση  1800

ισως δεν ημουν σαφης
ερχομαι το βλεπω
αν μου αρεσει, το φορτωνω

με δικα μου μεσα
και μου δινεις και μια εξουσιοδοτηση για αρση ακινησιας και μεταβιβαση

εσυ δλδ δεν κανεις ΤΙΠΟΤΑ
τιμη για αυτο, στην κατασταση που ειναι
επισης, η μοτοσυκλετα παιρνει μπροστα ετσι οπως ειναι;

Η συζήτηση μου ήταν ως εξής (γράφω κατευθείαν το ζουμάκι):

- Το θέλω το μηχανάκι θα έρθω να το πάρω. Θα το φορτώσω στην δική μου μεταφορική που έχω και συνεργάζομαι, εσύ απλά θα μου κάνεις μια εξουσιοδότηση και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

- Μα δεν το είδες το μηχανάκι από κοντά, ούτε άκουσες την γνώμη από έναν επαγγελματία, πως παίρνεις τέτοια απόφαση;

- Είμαι μάστορας εγώ και το είδα από της φωτογραφίες, μια χαρά είναι το μηχανάκι.

- Κάνεις λάθος δεν είναι μια χαρά, έχει στράβωμα το ψυγείο βέβαια δεν έχει διαρροή και είναι εντάξει αν κυκλοφορεί, η βάση της μάσκας επίσης είναι στραβωμένη τι μου λες τώρα; Επίσης με το θέμα της πληρωμής πως θα γίνει;

- Άκουσε με, θα κάνουμε την εξουσιοδότηση, θα πάρω εγώ την μηχανή και θα στα στείλω τότε τα λεφτά.Καλή καρδιά να έχουμε.

Τέλος πάντων εγώ του έριξα άκυρο. Διότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα άτομο έτσι, και αν δεν έπαιρνα λεφτά πως ακριβώς θα μπορούσα να το αποδείξω; Και έκανε κάτι οτιδήποτε ενώ είχε την δική μου εξουσιοδότηση; Υπάρχει κάτι που δεν πιάνω; Διότι μου φαίνεται πολύ αφελές το να δώσει κάποιος το όχημα του έτσι με μια εξουσιοδότηση σε έναν άγνωστο.

Η δεύτερη περίπτωση που μου έτυχε ήταν με έναν Βούλγαρο που μένει Ελλάδα, και θα το πήγαινε στην Βουλγαρία. Ήθελε και αυτός εξουσιοδότηση και τίποτα άλλο και του εξηγώ πως θα πρέπει να πληρώσω τα τέλη του 15, 16 και μετά να δηλώσω πως το μηχανάκι θα πάει στο εξωτερικό ή να μάθω τι χρειάζεται από μένα; Μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο και πως αυτός ξέρει την δουλειά και την κάνει χρόνια, μόνο στην αστυνομία θα πάμε να του κάνω την εξουσιοδότηση και δεν χρειάζεται μεταβίβαση. Εγώ δεν τον άκουσα διότι δεν τον εμπιστεύτηκα και πήγα πλήρωσα τέλη, διότι είχα αποφασίσει να το δώσω αλλού, και με παίρνει ξανά τηλέφωνο και του εξηγώ πως πλήρωσα τα τέλη και πως αν θέλει την μηχανή θα πρέπει να γίνει μεταβίβαση κανονική από εμένα, και να έρθει εδώ που μένω για να γίνει η διαδικασία σωστά και ο τύπος νευρίασε και μίλησε πολύ επιθετικά και φυσικά έφαγε και αυτός άκυρο.

Η πώληση της μηχανής έγινε με τον παρακάτω τρόπο:

1. Μίλησα με το παιδί και συνεννοηθήκαμε να έρθει να το δει.

2. Ήρθε το είδε άκουσε την γνώμη του μάστορα στο συνεργείο που το είχα και αποφάσισε να το πάρει, πήγαμε μαζί στην τράπεζα έκανε ανάληψη μπροστά μου και τα μέτρησα και εγώ μπροστά του.

3. Μετά πήγαμε βγάλαμε το παράβολο από την Alpha Bank

4. Πήγαμε στο μηχανολογικό και κάναμε την μεταβίβαση.

5. Γυρίσαμε μαζί στον μάστορα, βοήθησα να φορτώσει την μηχανή και τέλος!

Ήταν η πιο εγγυημένη πώληση πως δεν θα κοροϊδέψει κανείς κανέναν. Στις προηγούμενες περιπτώσεις πως ακριβώς θα μπορούσα να εμπιστευτώ κάποιον με μια απλή εξουσιοδότηση; Θα με δικαιώσουν στο δικαστήριο; Και τι αποδεικτικά στοιχεία να παραθέσω; Τα λόγια μου;

Συμβουλές, ιδέες και πως γενικά να αντιμετωπίζω καταστάσεις ή τι έχετε να μου πείτε από την/τις εμπειρίες σας.

Τροποποιήθηκε από τον Ηρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν σε εξασφαλίζει τπτ απολύτως ότι αυτός που θα πάρει την μοτό, θα πάει να κάνει μεταβίβαση. Μπορεί να την πάρει, και να πάει να την πετάξει πάνω σε έναν που δεν χωνεύει και να τον σκοτώσει, και μετά οι αρχές θα ψάχνουν εσένα.

Αν δεν πέσουν σφραγίδες από σχετική δημόσια υπηρεσία ότι το μοτό μεταβιβάστηκε, είσαι ακάλυπτη, και ότι γίνει...μπλέκεις.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά εκτιμάς τον άλλον αν είναι σοβαρός από την επαφή μαζί του, και ΠΑΛΙ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μηχανή πουλήθηκε 700€ θα μπορούσα και παραπάνω (μου είπε ένας φίλος) αλλά και αυτά καλά είναι. Η μηχανή πριν φύγει από μένα την βάλαμε και δουλέψει για να δούμε αν λειτουργούσε και ήταν άψογη (αφού βάλαμε μια δοκιμαστική μπαταρία).

FlyingInADream Πάλι καλά δεν λες που δεν το έδωσα έτσι, η αλήθεια είναι πως αγχώθηκα λίγο ξανά με το που διάβασα την απάντηση σου. Ευτυχώς δεν έκανα κάποια τέτοια κίνηση! Μπας και εσύ με πήρες να με τρολλάρεις; :tongue: Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι πως οι εξουσιοδοτήσεις είναι "επικίνδυνο" πράγμα και την κάνεις μόνο σε έμπιστα άτομα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...... Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι πως οι εξουσιοδοτήσεις είναι "επικίνδυνο" πράγμα και την κάνεις μόνο σε έμπιστα άτομα.

Εξουσιοδότηση ΠΟΤΕ και σε κανέναν. Δεν υπάρχει μόνο η κακή πρόθεση (να στο κλέψει σχεδόν με τη συγκατάθεσή σου), αλλά και η κακιά στιγμή, που ο δικός σου άνθρωπος θα προξενήσει πχ ατύχημα και θα ευθύνεσαι ΕΣΥ αν δεν έχει κάνει άμεσα μεταβίβαση. Για το αν θα πάρεις τα λεφτά έχοντας δώσει εν λευκώ το μηχανάκι και την έγγραφη συναίνεσή σου σε αγνώστους, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Το τρίτο το μακρύτερο θα πάρεις και sorry για την έκφραση.

Όσο για το αν πρέπει να έχεις / έχουμε εμπιστοσύνη γενικώς, σε παραπέμπω σε μια αγαπημένη μου παροιμία / ρητό: "Μην έχεις εμπιστοσύνη ούτε στον πισινό σου. Την τελευταία φορά που πήγα να κλάσω, χέστηκα πάνω μου". :laugh:

Υ.Γ. Να έχεις υπόψη σου γενικά ότι τα τελευταία χρόνια οι απάτες τέτοιου τύπου είναι όλο και περισσότερες και πολύς κόσμος μένει μπουκάλα και απορεί κιόλας πώς την έπαθε. Ας μην τους δίνουμε χώρο και ευκαιρίες.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που δεν μπορώ δεν χωράει το μυαλό μου είναι, πως γίνεται να φταίω εγώ για κάτι ενώ έχω δώσει την εξουσιοδότηση σε άλλο άτομο. Να υποθέσω πως η εξουσιοδότηση είναι σαν κλωνοποίηση του εαυτού μου; Και πως παρόλο που οδηγάει ο Μήτσος, ο Τάκης, ο Μπάμπης είναι σαν να οδηγάω εγώ;

Πανταχού παρούσα, τέτοια φάση; :yeahright::think:

Τροποποιήθηκε από τον Ηρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνεις εξουσιοδότηση μεταβίβασης, δηλαδή κάποιος άλλος αντί για εσένα να πάει στο μηχανολογικό και να προβεί στον μεταβίβαση. Αυτός μπορεί να είναι ο αγοραστής/πωλητής, κάποιος φίλος κλπ.

Έτσι αγόρασα το DT μου. Έκανα στον πωλητή εξουσιοδότηση, αυτός ασχολήθηκε με τη χαρτούρα, έφερε στο μαγαζί που δούλευα το μηχανάκι και την άδεια, πήρε τα λεφτά του στο χέρι και γειά σας.

Καλό είναι με άτομα που δεν εμπιστευόμαστε να κάνουμε την δουλειά όπως ανέφερες. 

Τώρα αν θέλουμε να πουλήσουμε κάτι χωρίς πινακίδες, δηλαδή από οριστική διαγραφή λόγω τροχαίου πχ για ανταλλακτικά δίνουμε στον αγοραστή το χαρτί της διαγραφής και μια υπεύθυνη δήλωση που γράφει ότι του πουλήσαμε τον σκελετό με αριθμό χ και το μοτέρ με αριθμό ψ για ανταλλακτικα.

Υγ. Γνωστός έδωσε το αμάξι του σε συγχωριανό του με εξουσιοδότηση. Ο αγοραστής δεν έκανε ποτέ την μεταβίβαση. Άφησε απλήρωτα τέλη τα οποία τώρα φαίνεται μα χρωστάει ο γνωστός μου, μιας και το αμάξι είναι ακόμα στο όνομά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που δεν μπορώ δεν χωράει το μυαλό μου είναι, πως γίνεται να φταίω εγώ για κάτι ενώ έχω δώσει την εξουσιοδότηση σε άλλο άτομο. Να υποθέσω πως η εξουσιοδότηση είναι σαν κλωνοποίηση του εαυτού μου; Και πως παρόλο που οδηγάει ο Μήτσος, ο Τάκης, ο Μπάμπης είναι σαν να οδηγάω εγώ;

Πανταχού παρούσα, τέτοια φάση; :yeahright::think:

Κάνε βρε όργιο :tongue: επακριβή επεξήγηση της φράσης και δε θά 'χεις απορία.

Κάνεις εξουσιοδότηση σε κάποιον ΝΑ προβεί στις ενέργειες για μεταβίβαση. ΔΕΝ έχεις εξασφαλισμένο ότι θα το κάνει. Του το επιτρέπεις απλά και αν δεν παρακολουθήσεις από πολύ κοντά το τί θα κάνει, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη. Αν λοιπόν δεν κάνει τη μεταβίβαση και συμβεί κάτι, στα χαρτιά το όχημα ανήκει σε σένα. Και οι υπηρεσίες κινούνται με βάση τα χαρτιά και όχι με λόγια και υποσχέσεις (και καλά κάνουν, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς).

Για μένα η εξουσιοδότηση είναι (?) χρήσιμη μόνο για ειδικές περιστάσεις όπου υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόλλημα και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κλασική πατροπαράδοτη μέθοδος μεταβίβασης από κοινού με φυσική παρουσία πωλητή και αγοραστή. Αν φυσικά μπορείς ν' αποφύγεις εξουσιοδοτήσεις - ακόμα και σε έμπιστα πρόσωπα - καλό είναι να μετάσχεις της διαδικασίας και να μη "βαρεθείς" το μπελά, για να μην έχεις πραγματικούς μπελάδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρίσκω το gs και το θέλω, αλλά ο τύπος είχε παρακράτηση κυριότητας και δεν είχε το χρήμα να προπληρώσει. Μου λέει δώστα μου, και το φτιάχνω. Για μαλάκες ψάχνει? Σκέφτομαι.

Μιλάω με ξαδέρφη δικηγόρο, "Έφη το και το". Μου στέλνει έτοιμο το μπλα-μπλα όπου αναφερόταν ότι του έδωσα την υπ αριθμό τάδε επιταγή της τάδε τράπεζας με συνολικό ποσό τάδε προκειμένου να αποπλξρώσει το Χ ποσό που χρώσταγε και να κάνει άρση της παρακράτησης και να μου μεταβιβάσει τη μηχανή. Συγχρόνως εξουσιοδότηση ανοιχτή (χωρίς να αναφέρεται εξουσιοδοτηθείς) για μεταβίβαση της μοτας του με αριθμό μπλα μπλα μπλα. 

Βρισκόμαστε, πάμε στα ΚΕΠ για τις υπογραφές. Εγώ έχω την τραπεζική επιταγή στα χέρια μου, ο τύπος έρχεται με τη μοτόρα. Πέφτουν οι υπογραφές και του φτιάχνω κι εγώ μια υπεύθυνη δήλωση ότι από 10/1 του 2017 και από ώρα 13.00 έχω στην κατοχή μου τη μοτοσικλέτα του με αριθμό τάδε και περιμένω να ετοιμάσει τα χαρτιά για να μου τη μεταβιβάσει. Ότι συμβεί με το μηχανάκι είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη.

Φυσικά έφυγα με το μηχανάκι κι αυτός με ταξί.

Σύμφωνα με τη δικηγόρο, έτσι εξασφαλίζεσαι σε μεγάλο ποσοστό, και φυσικά έχεις το μηχανάκι στα χέρια σου. Στην περίπτωση μου (αν και χάρη στα ζώα έκανε 3 μήνες να βγάλει τη νέα άδεια παρότι πλήρωσε την επόμενη που του έδωσα τα χρήματα) πήγαν όλα καλά. Ατυό δε σημαίνει φυσικά ότι πάντα (θα) είναι έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρίσκω το gs και το θέλω, αλλά ο τύπος είχε παρακράτηση κυριότητας και δεν είχε το χρήμα να προπληρώσει. Μου λέει δώστα μου, και το φτιάχνω. Για μαλάκες ψάχνει? Σκέφτομαι.

Μιλάω με ξαδέρφη δικηγόρο, "Έφη το και το". Μου στέλνει έτοιμο το μπλα-μπλα όπου αναφερόταν ότι του έδωσα την υπ αριθμό τάδε επιταγή της τάδε τράπεζας με συνολικό ποσό τάδε προκειμένου να αποπλξρώσει το Χ ποσό που χρώσταγε και να κάνει άρση της παρακράτησης και να μου μεταβιβάσει τη μηχανή. Συγχρόνως εξουσιοδότηση ανοιχτή (χωρίς να αναφέρεται εξουσιοδοτηθείς) για μεταβίβαση της μοτας του με αριθμό μπλα μπλα μπλα. 

Βρισκόμαστε, πάμε στα ΚΕΠ για τις υπογραφές. Εγώ έχω την τραπεζική επιταγή στα χέρια μου, ο τύπος έρχεται με τη μοτόρα. Πέφτουν οι υπογραφές και του φτιάχνω κι εγώ μια υπεύθυνη δήλωση ότι από 10/1 του 2017 και από ώρα 13.00 έχω στην κατοχή μου τη μοτοσικλέτα του με αριθμό τάδε και περιμένω να ετοιμάσει τα χαρτιά για να μου τη μεταβιβάσει. Ότι συμβεί με το μηχανάκι είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη.

Φυσικά έφυγα με το μηχανάκι κι αυτός με ταξί.

Σύμφωνα με τη δικηγόρο, έτσι εξασφαλίζεσαι σε μεγάλο ποσοστό, και φυσικά έχεις το μηχανάκι στα χέρια σου. Στην περίπτωση μου (αν και χάρη στα ζώα έκανε 3 μήνες να βγάλει τη νέα άδεια παρότι πλήρωσε την επόμενη που του έδωσα τα χρήματα) πήγαν όλα καλά. Ατυό δε σημαίνει φυσικά ότι πάντα (θα) είναι έτσι.

Ρώτησες την ξαδέρφη τί θα γινόταν αν αυτός δεν πήγαινε με την επιταγή να πληρώσει για άρση παρακράτησης κι εσύ είχες τη μηχανή του και συνέβαινε κάτι?

Αν πχ αυτός (φτου-φτου) είχε κάποιο αξιντάντ και δεν ήταν σε θέση να κάνει τις διαδικασίες κι εσύ (φτου-φτου πάλι) είχες κι εσύ κάποιο αξιντάντ, τί θα γινόταν οεο? Απίθανο? Καθόλου, ο Μέρφυ είναι παντού, κρυμμένος καλά και περιμένει τη βλακεία μας για να εμφανιστεί ο πστης. :mad:

Επίσης, εφόσον η επιταγή θα χρησιμοποιούνταν για την άρση παρακράτησης και η μεταβίβαση είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο (άλλη υπηρεσία), ποιός σου εγγυούνταν ότι αυτός θα προχωρούσε και στη μεταβίβαση μετά την εξόφληση του χρέους προς την Τράπεζα? Το χαρτί που φτιάξατε δεν τον δέσμευε απ' το να μην κάνει κάποια βλακεία ή κάτι σκόπιμα (δηλ. να ξεχρεώσει τη μηχανή και μετά να σε κυνηγάει ότι του την έκλεψες πχ). Θα μου πεις είχες χαρτιά που λέγανε γιατί του έδωσες τα λεφτά και τί όφειλε να κάνει. Ναι, το μπλέξιμο όμως δεν θα το γλίτωνες. Αστυνομίες, αγωγές, μηνύσεις, δικηγόροι, λεφτά με ουρά.

Στη θέση σου θα πήγαινα μαζί του όλη τη διαδρομή (Τράπεζα για πληρωμή και άρση, Υπουργείο για μεταβίβαση) για νά 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Like μονο και μόνο για την λέξη "αξιντάντ" αχαχχαχαχαχ :2funny:

Και guys thanks για τα "φωτα" :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελληνικά γράφω Κωκε "έτσι εξασφαλίζεσαι σε μεγάλο ποσοστό"

Ρώτησες την ξαδέρφη τί θα γινόταν αν αυτός δεν πήγαινε με την επιταγή να πληρώσει για άρση παρακράτησης κι εσύ είχες τη μηχανή του και συνέβαινε κάτι?

Αν πχ αυτός (φτου-φτου) είχε κάποιο αξιντάντ και δεν ήταν σε θέση να κάνει τις διαδικασίες κι εσύ (φτου-φτου πάλι) είχες κι εσύ κάποιο αξιντάντ, τί θα γινόταν οεο? Απίθανο? Καθόλου, ο Μέρφυ είναι παντού, κρυμμένος καλά και περιμένει τη βλακεία μας για να εμφανιστεί ο πστης. :mad:

Αν ειχα ατύχημα με τη μηχανη? Αυτός ήταν καλυμμένος γιατί είχα υπογράψει χαρτί ότι πλέον την έχω ΕΓΩ. Αν τώρα αυτός ψοφολογούσε/δεν πλήρωνε τις δόσεις/δήλωνε κλοπή/ δεν ξέρω γω τι είχα το χαρτί που έλεγε τα διάφορα. Η τράπεζα θα κυνηγούσε εκείνον, εμένα ούτε που με ήξερε. Αν τώρα έφτανε η τράπεζα σε μένα, με την ψευδή υπεύθυνη δήλωση που θα είχε υπογράψει ποιον πιστεύεις θα κυνηγούσε?

Επίσης, εφόσον η επιταγή θα χρησιμοποιούνταν για την άρση παρακράτησης και η μεταβίβαση είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο (άλλη υπηρεσία), ποιός σου εγγυούνταν ότι αυτός θα προχωρούσε και στη μεταβίβαση μετά την εξόφληση του χρέους προς την Τράπεζα? κανεένας Το χαρτί που φτιάξατε δεν τον δέσμευε απ' το να μην κάνει κάποια βλακεία ή κάτι σκόπιμα (δηλ. να ξεχρεώσει τη μηχανή και μετά να σε κυνηγάει ότι του την έκλεψες πχ). Δε γίνεται αυτό και το γράφεις αμέσως Θα μου πεις είχες χαρτιά που λέγανε γιατί του έδωσες τα λεφτά και τί όφειλε να κάνει. Ναι, το μπλέξιμο όμως δεν θα το γλίτωνες. Αστυνομίες, αγωγές, μηνύσεις, δικηγόροι, λεφτά με ουρά. αυτός κυνηγάει εμένα, άρα το λεφτά με ουρά δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια παράσταση δικηγόρου. Πεταμένα λεφτά το λες, οχι λεφτά με ουρά....

Στη θέση σου θα πήγαινα μαζί του όλη τη διαδρομή (Τράπεζα για πληρωμή και άρση, Υπουργείο για μεταβίβαση) για νά 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Καλά τα λες, αλλά δε γίνεται έτσι. Η παρακράτηση κυριότητας ήταν σε κάποιο ποσοστό από το μαγαζί και σε κάποιο από την τράπεζα. Γιατί και πώς δεν ξέρω και για να πάρει ο άνθρωπος τα χαρτιά στα χέρια του (στην ουσία μια νέα άδεια στην οποία δεν έγραφε "με παρακράτηση κυριότητας") πήρε 3 μήνες. Η μηχανή αγορασμένη από Βόλο, οπότε καταλαβαίνεις.......

Α, και μιας και λεμε κουβέντες, στη λύση που προτείνεις (Στη θέση σου θα πήγαινα μαζί του όλη τη διαδρομή (Τράπεζα για πληρωμή και άρση, Υπουργείο για μεταβίβαση) για νά 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.) τι ακριβώς εξασφάλιζει περισσότερο ότι με το που έδινα το παραδάκι για την άρση θα πήγαινε στη συνέχεια για τη μεταβίβαση??? :rolleyes:

Τώρα πια, μιας και η κατάσταση είναι τέτοια που φοβάσαι και τη σκιά σου, μάλλον δε θα έμπαινα σε καμία τέτοια διαδικασία γιατί 100% δεν είσαι ποτέ σίγουρος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελληνικά γράφω Κωκε "έτσι εξασφαλίζεσαι σε μεγάλο ποσοστό"

Αν ειχα ατύχημα με τη μηχανη? Αυτός ήταν καλυμμένος γιατί είχα υπογράψει χαρτί ότι πλέον την έχω ΕΓΩ. Αν τώρα αυτός ψοφολογούσε/δεν πλήρωνε τις δόσεις/δήλωνε κλοπή/ δεν ξέρω γω τι είχα το χαρτί που έλεγε τα διάφορα. Η τράπεζα θα κυνηγούσε εκείνον, εμένα ούτε που με ήξερε. Αν τώρα έφτανε η τράπεζα σε μένα, με την ψευδή υπεύθυνη δήλωση που θα είχε υπογράψει ποιον πιστεύεις θα κυνηγούσε?

Καλά τα λες, αλλά δε γίνεται έτσι. Η παρακράτηση κυριότητας ήταν σε κάποιο ποσοστό από το μαγαζί και σε κάποιο από την τράπεζα. Γιατί και πώς δεν ξέρω και για να πάρει ο άνθρωπος τα χαρτιά στα χέρια του (στην ουσία μια νέα άδεια στην οποία δεν έγραφε "με παρακράτηση κυριότητας") πήρε 3 μήνες. Η μηχανή αγορασμένη από Βόλο, οπότε καταλαβαίνεις.......

Α, και μιας και λεμε κουβέντες, στη λύση που προτείνεις (Στη θέση σου θα πήγαινα μαζί του όλη τη διαδρομή (Τράπεζα για πληρωμή και άρση, Υπουργείο για μεταβίβαση) για νά 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.) τι ακριβώς εξασφάλιζει περισσότερο ότι με το που έδινα το παραδάκι για την άρση θα πήγαινε στη συνέχεια για τη μεταβίβαση??? :rolleyes:

Τώρα πια, μιας και η κατάσταση είναι τέτοια που φοβάσαι και τη σκιά σου, μάλλον δε θα έμπαινα σε καμία τέτοια διαδικασία γιατί 100% δεν είσαι ποτέ σίγουρος. 

Ξέρω και θυμάμαι τί διαβάζω κυρ Γιώργη. :biggrin: Ακριβώς επειδή γράφεις ότι καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό, έγραψα για να μην θεωρηθεί ίσως προτροπή προς τον κόσμο να εφαρμόζει τέτοιες λύσεις, παρά μόνο αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Το ότι ήταν απ' το Βόλο δεν το ήξερα, οπότε ναι, είχες θεματάκι για το διαδικαστικό. Εδώ κολλάει κι αυτό που γράφω: "Για μένα η εξουσιοδότηση είναι (?) χρήσιμη μόνο για ειδικές περιστάσεις όπου υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόλλημα και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κλασική πατροπαράδοτη μέθοδος μεταβίβασης από κοινού με φυσική παρουσία πωλητή και αγοραστή". Έτσι από περιέργεια, δεν πήγες αυτοπροσώπως να το δεις / ελέγξεις?

(Το αμάξι πάντως εγώ το πήρα αφού πρώτα έστειλα άνθρωπο απ' το φόρουμ να του ρίξει μια πρώτη ματιά να δούμε αν αξίζει ν' ασχοληθώ και μετά ανέβηκα Σαλλονίκη με ΚΤΕΛ, ελέγθηκε πάλι και έγιναν όλες οι διαδικασίες γρήγορα και το πήρα να φύγω. Φαντάσου ότι ασφαλίστηκε διαμέσω smartphones, στείλαμε την άδεια κυκλοφορίας στον ασφαλιστή μου, περιμέναμε λίγα λεπτά και πήραμε πάλι μέσω κινητού την ασφάλεια σε ισχύ, την τυπώσαμε κι έφυγα εξασφαλισμένος).

Όσο για το ότι ήσουν καλυμμένος με βάση τα χαρτιά, όλα (δυστυχώς ή ευτυχώς) κρίνονται στα δικαστήρια ΑΝ ο άλλος είναι βλαμμένος (πίστεψέ με, υπάρχουν άπειροι) ή κακοήθης (το ίδιο). Δηλ. ΑΝ γινόταν εκ μέρους του ή άλλου κάποια δικαστική κίνηση, εσύ θα έπρεπε να τρέχεις ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ο Ντάμπο το ελεφαντάκι. Και το ότι θα ήταν "μια απλή παράσταση δικηγόρου" είναι εικασία / ευσεβής πόθος. Ο δικηγόρος αμοίβεται και για την σύνταξη των δικαστικών εγγράφων (ας πούμε εδώ ότι η εξαδέλφη θα ξηγιόταν σπαθί και δε θα χρέωνε τίποτα). Αν η υπόθεση έπαιρνε και αναβολή λόγω πχ απεργίας δικηγόρων (συχνότατο) ή μετά από "απαίτηση" της άλλης πλευράς για να σε ταλαιπωρήσει * (στανταράκι ως τακτική), τότε αλλάζουν πολλά..... και η δικηγόρος θα ζητούσε να πληρωθεί κι αυτή ξέρεις αν τραβούσε η ιστορία, λογικό είναι.

* Το κερασάκι ξέρεις ποιό είναι? Αν ο Βολιώτης ή άλλος ντόπιος που ζημιώθηκε υποθετικά κατέθετε κάποια αγωγή / μήνυση εναντίον σου (ξαναλέω, ασχέτως αν ισχυριζόταν πράσινους δράκους, δυστυχώς έχει δικαίωμα να ισχυρίζεται ο καθένας ό,τι του κατεβάσει η γκλάβα του και να ασκεί διώξεις για να απειλεί), ξέρεις πού θα εκδικαζόταν? Στο Νομό τους. Δηλ. εσύ και η δικηγόρος θα τρέχατε και ταξίδια στο Νομό Μαγνησίας....... Και αναλόγως της περίπτωσης, μπορούσαν να ασκηθούν κι άλλες αγωγές για άλλο (σχετικό και αλληλένδετο) λόγο.

Αυτό είναι το κακό σ' αυτές τις περιπτώσεις. Όλοι υπολογίζουν το ελάχιστο κόστος (μία παράσταση) και μετά διαπιστώνουν με πίκρα ότι μπλέχτηκαν σε φαύλο κύκλο. Γιατί το χταπόδι της δικομανίας έχει πολλά ποδάρια. Εγώ φιλαράκι για το καλό σας σάς τα λέω, για να μη μπλέκετε όσο γίνεται σε κακοτοπιές. Δεν μπορείς να φανταστείς τί παραλογισμό θα μπορούσες να συναντήσεις αν συνέβαινε μια στραβή.

Το λήγω γιατί κουράσαμε (γράφω και όρθιος, το laptop είναι σε ράφι σύνθετου). :crazy: Σε καφέ θα μπορούσα να σου εξηγήσω αναλυτικά, αν σ' ενδιαφέρει φυσικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρω και θυμάμαι τί διαβάζω κυρ Γιώργη. :biggrin: Ακριβώς επειδή γράφεις ότι καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό, έγραψα για να μην θεωρηθεί ίσως προτροπή προς τον κόσμο να εφαρμόζει τέτοιες λύσεις, παρά μόνο αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Βρε παναθεμά σε, ξέρεις τι διαβάζεις αλλά διαβάζεις τα μισά! :tongue: Διάβασε πάλι τι έγραψα κλείνοντας

Στην περίπτωση μου (αν και χάρη στα ζώα έκανε 3 μήνες να βγάλει τη νέα άδεια παρότι πλήρωσε την επόμενη που του έδωσα τα χρήματα) πήγαν όλα καλά. Ατυό δε σημαίνει φυσικά ότι πάντα (θα) είναι έτσι.

Είναι άλλη τελείως η φάση να έχεις ΚΑΠΟΙΑ χαρτιά στα χέρια σου και το μηχανάκι κι άλλη τελείως η φάση να έχεις ένα μηχανάκι στα χέρια σου χωρίς χαρτιά ή, πολύ χειρότερα, να έχεις χαρτιά χωρίς μηχανάκι. Αν ο άλλος είναι λαμόγιο θα βρε τρόπο να στην παίξει. Επειδή δεν είχα τις γνώσεις, συμβουλεύτηκα δικηγόρο. Δε μου είπε "κάνε αυτά και μη φοβάσαι τίποτα" κι ούτε κι εγώ έγραψα σε κανέναν "ακολουθήστε ότι έκανα εγώ και μη φοβάστε τίποτα". Το ακριβώς αντίθετο νομίζω ότι εκφράζει η παραπάνω παράθεση.

Το ότι ήταν απ' το Βόλο δεν το ήξερα, οπότε ναι, είχες θεματάκι για το διαδικαστικό. Εδώ κολλάει κι αυτό που γράφω: "Για μένα η εξουσιοδότηση είναι (?) χρήσιμη μόνο για ειδικές περιστάσεις όπου υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόλλημα και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κλασική πατροπαράδοτη μέθοδος μεταβίβασης από κοινού με φυσική παρουσία πωλητή και αγοραστή". Έτσι από περιέργεια, δεν πήγες αυτοπροσώπως να το δεις / ελέγξεις?

Το μηχανάκι ήταν αγορασμένο από τον ίδιο από κατάστημα στο βόλο και στη συνέχεια κατέβηκε κι εγκαταστάθηκε μόνιμα Αθήνα. Η παρακράτηση ήταν σε κάποιο ποσοστό στην τράπεζα και σε κάποιο άλλο ποσοστό από το μαγαζί. Ο τύπος πήρε την τραπεζική επιταγή, πλήρωσε την τράπεζα και πλήρωσε το μαγαζί στο βόλο. Ο μαγαζάτορας (ο Βολιώτης) από ότι έλεγε ο πωλητής έκανε δυο μήνες να του στείλει τα χαρτιά που χρειαζόταν για να τα καταθε΄σει στο υπουργείο και να εκδώσει τη νέα άδεια, χωρίς παρακράτηση. 

Φαντάσου τώρα εγώ να είχα δώσει τα λεφτά για να κάνει αυτός την τη διαδικασία και να μην είχα τίποτα στα χέρια μου: μηχανάκι ή χαρτιά. 

Η πατροπαράδοτη μέθοδος που λες καλή και χρυσή, σε ρωτώ όμως και πάλι (μιας και κάνουμε σενάρια του Μέρφυ δηλαδή) πώς εξασφαλίζεις ότι αφού πας στην τράπεζα και κάνεις τη μεταφορά χρημάτων (γιατί χέρι-χέρι πια δεν παίζει να έχεις μπακίρι επάνω σου πχ για ένα gs όπως πήρα εγώ) και μετά ο άλλος σφυρίζει αδιάφορα, όταν του ζητήσεις να πάτε για τη μεταβίβαση. Πώς εξασφαλίζεις ότι δε θα κάνει τον ψόφιο κοριό, αν θέλει? 

(Το αμάξι πάντως εγώ το πήρα αφού πρώτα έστειλα άνθρωπο απ' το φόρουμ να του ρίξει μια πρώτη ματιά να δούμε αν αξίζει ν' ασχοληθώ και μετά ανέβηκα Σαλλονίκη με ΚΤΕΛ, ελέγθηκε πάλι και έγιναν όλες οι διαδικασίες γρήγορα και το πήρα να φύγω. Φαντάσου ότι ασφαλίστηκε διαμέσω smartphones, στείλαμε την άδεια κυκλοφορίας στον ασφαλιστή μου, περιμέναμε λίγα λεπτά και πήραμε πάλι μέσω κινητού την ασφάλεια σε ισχύ, την τυπώσαμε κι έφυγα εξασφαλισμένος).

Όσο για το ότι ήσουν καλυμμένος με βάση τα χαρτιά, όλα (δυστυχώς ή ευτυχώς) κρίνονται στα δικαστήρια ΑΝ ο άλλος είναι βλαμμένος (πίστεψέ με, υπάρχουν άπειροι) ή κακοήθης (το ίδιο). Δηλ. ΑΝ γινόταν εκ μέρους του ή άλλου κάποια δικαστική κίνηση, εσύ θα έπρεπε να τρέχεις ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ο Ντάμπο το ελεφαντάκι. Και το ότι θα ήταν "μια απλή παράσταση δικηγόρου" είναι εικασία / ευσεβής πόθος. Ο δικηγόρος αμοίβεται και για την σύνταξη των δικαστικών εγγράφων (ας πούμε εδώ ότι η εξαδέλφη θα ξηγιόταν σπαθί και δε θα χρέωνε τίποτα). Αν η υπόθεση έπαιρνε και αναβολή λόγω πχ απεργίας δικηγόρων (συχνότατο) ή μετά από "απαίτηση" της άλλης πλευράς για να σε ταλαιπωρήσει * (στανταράκι ως τακτική), τότε αλλάζουν πολλά..... και η δικηγόρος θα ζητούσε να πληρωθεί κι αυτή ξέρεις αν τραβούσε η ιστορία, λογικό είναι.

Είναι γνωστό το ότι  με τα δικαστήρια δεν πρέπει να μπλέξεις επ ουδενί. Όσο δίκιο και να έχεις, γιου νέβερ νόου.

Με τη λογική όμως ότι δεν ξέρεις σε τι λαμόγιο μπορεί να πέσεις, μεταχείρο δε θα αγόραζε κανείς. (βέβαια τώρα θα πεις ότι και καινούργιο από μαγαζί να πας να πάρεις δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει, πχ ο Νίκος που είχε ανεβάσει το θέμα με τον πατέρα του....)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παναθεμά σε, ξέρεις τι διαβάζεις αλλά διαβάζεις τα μισά! :tongue: Διάβασε πάλι τι έγραψα κλείνοντας

Είναι άλλη τελείως η φάση να έχεις ΚΑΠΟΙΑ χαρτιά στα χέρια σου και το μηχανάκι κι άλλη τελείως η φάση να έχεις ένα μηχανάκι στα χέρια σου χωρίς χαρτιά ή, πολύ χειρότερα, να έχεις χαρτιά χωρίς μηχανάκι. Αν ο άλλος είναι λαμόγιο θα βρε τρόπο να στην παίξει. Επειδή δεν είχα τις γνώσεις, συμβουλεύτηκα δικηγόρο. Δε μου είπε "κάνε αυτά και μη φοβάσαι τίποτα" κι ούτε κι εγώ έγραψα σε κανέναν "ακολουθήστε ότι έκανα εγώ και μη φοβάστε τίποτα". Το ακριβώς αντίθετο νομίζω ότι εκφράζει η παραπάνω παράθεση.

Το μηχανάκι ήταν αγορασμένο από τον ίδιο από κατάστημα στο βόλο και στη συνέχεια κατέβηκε κι εγκαταστάθηκε μόνιμα Αθήνα. Η παρακράτηση ήταν σε κάποιο ποσοστό στην τράπεζα και σε κάποιο άλλο ποσοστό από το μαγαζί. Ο τύπος πήρε την τραπεζική επιταγή, πλήρωσε την τράπεζα και πλήρωσε το μαγαζί στο βόλο. Ο μαγαζάτορας (ο Βολιώτης) από ότι έλεγε ο πωλητής έκανε δυο μήνες να του στείλει τα χαρτιά που χρειαζόταν για να τα καταθε΄σει στο υπουργείο και να εκδώσει τη νέα άδεια, χωρίς παρακράτηση. 

Φαντάσου τώρα εγώ να είχα δώσει τα λεφτά για να κάνει αυτός την τη διαδικασία και να μην είχα τίποτα στα χέρια μου: μηχανάκι ή χαρτιά. 

Η πατροπαράδοτη μέθοδος που λες καλή και χρυσή, σε ρωτώ όμως και πάλι (μιας και κάνουμε σενάρια του Μέρφυ δηλαδή) πώς εξασφαλίζεις ότι αφού πας στην τράπεζα και κάνεις τη μεταφορά χρημάτων (γιατί χέρι-χέρι πια δεν παίζει να έχεις μπακίρι επάνω σου πχ για ένα gs όπως πήρα εγώ) και μετά ο άλλος σφυρίζει αδιάφορα, όταν του ζητήσεις να πάτε για τη μεταβίβαση. Πώς εξασφαλίζεις ότι δε θα κάνει τον ψόφιο κοριό, αν θέλει? 

Είναι γνωστό το ότι  με τα δικαστήρια δεν πρέπει να μπλέξεις επ ουδενί. Όσο δίκιο και να έχεις, γιου νέβερ νόου.

Με τη λογική όμως ότι δεν ξέρεις σε τι λαμόγιο μπορεί να πέσεις, μεταχείρο δε θα αγόραζε κανείς. (βέβαια τώρα θα πεις ότι και καινούργιο από μαγαζί να πας να πάρεις δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει, πχ ο Νίκος που είχε ανεβάσει το θέμα με τον πατέρα του....)

- Ξαναλέω αγορίνα χρυσή :tongue: ότι έννοια σου, τα διαβάζω και τα ερμηνεύω όλα, σε όλες τους τις λεπτομέρειες. Είδα ότι έγραψες πως έχει ρίσκο. Και ούτε φυσικά το πρότεινες (απλά ανέφερες τί έκανες εσύ). Δε διαφωνούμε. Απλά κάποιος αφελής ίσως σκεφτεί "α, γίνεται κι έτσι, αυτό θα κάνω να μην τρέχω μακριά". Αυτόν πάω να προλάβω, να μην το θεωρήσει ευκαιρία για λιγότερο διαδικαστικό τρέξιμο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το point μου, δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο.:smile:

- Εννοείται πως είναι άλλο να έχεις κάτι στα χέρια σου απ' το να μην έχεις, αλλά δυστυχώς αυτό δεν θα σε κάλυπτε απ' το να τρέχεις αν συνέβαινε μια στραβή. Αυτό έγραψα και εννοούσα, να μην αφήνουμε (όσο μπορούμε) παραθυράκια στη στραβή. Στο ξαναλέω, ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ο,τιδήποτε - όσο παράλογο κι αν ακούγεται - και να σε κυνηγάει κιόλας επειδή πχ βρήκε ευκαιρία να βγάλει λεφτουδάκια. Και θα το κάνει αν σε βρει "ευάλωτο", δεν θα τον εμποδίσει ότι έχεις χαρτιά. Υπάρχει τόσος παραλογισμός απ' τον τελευταίο πολίτη μέχρι υπηρεσία, που σε κάνουν να τραβάς τις πο^τσότριχές σου. Μην αρχίσω να σου λέω, θα πέσει ο server.:type:

- Βλέπεις λοιπόν ότι βρέθηκε ένας εμπλεκόμενος (ο Βολιώτης μαγαζάτορας) που σας έγραψε στα φρύδια του 2 μήνες, επιτείνοντας την αγωνία σου φαντάζομαι...... μη μου πεις όχι, δε θα σε πιστέψω. Πάντα θα υπάρχει ο μλκας σε μια συναλλαγή, δυστυχώς.

- Δεν θα κάνεις ποτέ μεταφορά χρημάτων σε Τράπεζα αγαπητέ. Διότι προφανώς κανείς δεν σου εγγυάται - όπως σωστά λες - ότι θα έρθει μετά μαζί σου να κάνει μεταβίβαση. Η συναλλαγή πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ (στο όνομα του εκδότη αγοραστή καλύτερα για τυχόν ακυρώσεις κλπ) και την οπισθογραφείς ΟΤΑΝ προχωρήσει η διαδικασία της μεταβίβασης. Συνήθως στο λέει και ο υπάλληλος που καταχωρεί τη μεταβίβαση "είστε εντάξει με τα χρήματα? προχωράω?" Ούτε μετρητά, ούτε καταθέσεις, ούτε τίποτα. Με την Τραπεζική επιταγή δεν κουβαλάς χρήμα επάνω σου, δεν εξαργυρώνεται χωρίς οπισθογράφηση (οπότε δεν έχει νόημα να στη βουτήξει ο άλλος), σου εξασφαλίζει ότι θα γίνει ταυτόχρονα ηπληρωμή με τη μεταβίβαση και ο αγοραστής εξασφαλίζεται για την ύπαρξη των χρημάτων, διότι για να εκδοθεί η Τραπεζική επιταγή, γίνεται πρώτα ανάληψη απ' τον λογαριασμό σου. Αν δεν έχεις λεφτά στο λογαριασμό, δεν μπορείς να εκδόσεις Τραπεζική επιταγή, τόσο απλά και σίγουρα.

- Σίγουρα με τη λογική ότι μπορεί να πέσεις σε λαμόγιο για το οτιδήποτε, δε θα πρέπει να κάνεις τίποτα και να κλειστείς μόνος σου σε μια σπηλιά. :laugh: ΌΧΙ λοιπόν. Μπορείς να αποφύγεις τις κακοτοπιές, αυτό λέω. Με προσεκτικές κινήσεις που θα σου εξασφαλίζουν το αποτέλεσμα και να μην τρέχεις χωρίς να φταις. Δυστυχώς πρέπει να είσαι υποψιασμένος πάντα, γιατί υπάρχει πολλή απάτη εκεί έξω.

- Ο Νίκος που ανέβασε το θέμα, αν θυμάσαι έκανε άστοχες ενέργειες και γι' αυτό την πάτησε. Νομίζω το παραδέχτηκε κιόλας και έβαλε το θέμα ως συμβουλή για να προφυλάξει άλλους και μπράβο του. Σκοπός είναι να μαθαίνουμε ποιά είναι τα λάθη και να μην τα ξανακάνουμε. Αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ και όλοι μας πιστεύω, και πάντα εξετάζω τις συμβουλές των άλλων σε θέματα που δεν κατέω. Αυτή είναι η μεγάλη αξία του internet μέσω των φόρουμ / fb κλπ, όχι όπως τα χρησιμοποιούν οι γκόμενες για να βγάζουν selfies τα μεμέ / ποπό τους στην τουαλέττα με τη λεκάνη και το κωλόχαρτο δίπλα. :uglystupid2::laugh:

Τα φιλιά μου στο GS πρώην Hayabusa. :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ, αφου καλύψαμε όπως καλύψαμε το θέμα της μεταβίβασης, πάμε στην κουρτίνα2 γιατί πρόκειται περί ειδικής περίπτωσης όπου τα πράγμα δεν είναι καθόλου εύκολα:

α) ο πωλητής δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει για την άρση της παρακράτησης
β) θέλουμε το μηχανάκι ζορ-ζουρνά

τι λιγότερο ή περισσότερο προτείνεις για την περίπτωση, σαν τη δική μου? Γιατί γράφεις για τις μεταβιβάσεις γενικώς ενώ εγώ γράφω για τη δική μου ειδική περίπτωση. Διαφωνούμε συμφωνώντας τόση ώρα???? :tooth: 

Σχετικά με την ερώτηση σου (Βλέπεις λοιπόν ότι βρέθηκε ένας εμπλεκόμενος (ο Βολιώτης μαγαζάτορας) που σας έγραψε στα φρύδια του 2 μήνες, επιτείνοντας την αγωνία σου φαντάζομαι...... μη μου πεις όχι, δε θα σε πιστέψω.) το μόνο που με έκανε να μη νιώθω καμία αγωνία ήταν ότι α) είχα μηχανάκι/χαρτιά στα χέρια μου και β) ο πωλητής δεν κρύφτηκε ποτέ. Ίσα-ίσα, την επόμενη μέρα που εισέπραξε την τραπεζική επιταγή που του είχα δώσει, μου έστειλε το καταθετήριο/αποπληρωμή στην τράπεζα και στο μαγαζάτορα. Ο συνολικός χρόνος που χρειάστηκε για τη μεταβίβαση ήταν 3 μήνες. Δύο για το χαρτί από το βολιώτη συν 1 μήνα η νέα άδεια στο όνομα του ιδιοκτήτη γιατί, άκουσον-άκουσον, δε γίνεται μεταβίβαση αν η άδεια γράφει "με παρακράτηση κυριότητας" κι ας έχει τα δικαιολογητικά στα χέρια σου. Όταν τελείωσε ο άνθρωπος με αυτά, βρεθήκαμε απλω΄ς για να μου παραδώσει τη νέα άδεια. Εξουσιοδότηση για μεταβίβαση ανοικτή είχα ήδη στα χέρια μου. 

Θέλω με τα παραπάνω να πω ότι ΑΝ ηταν βρωμόπουστας κάποιο λάκκο θα είχε η ιστορία, σε κάτι θα ξίνιζε, κάτι θα μου έλεγε μα-μου, άσε και βλέπουμε κλπ. Κόβεις και φάτσα τώρα, αν ο άλλος είναι σκατόμουτρο, ε πρέπει να είσαι μπαγλαμάς για να συνεχίσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο την εμπειρια μου στο χωρο,εχοντας δουλεψει σε πωλησεις moto αλλα και απο δικα μου οχηματα ταπεινη μου αποψη ΠΟΤΕ δεν εισαι 100% καλυμενος αλλα δεν λεει και τιποτα αυτο.

Εχω πουλησει 2 οχηματα μου που ειχαν παρακρατηση και εχω αγορασει ενα οχημα με παρακρατηση.Μετρανε πολλα 'μικρα' στοιχεια στο ολο πακετο.Στην τελευταια αγορα μου,τα λεφτα δωθηκαν μετρητα εντος του παρκιν του υπουργειου,ενω με το που ηρθε η πωλητρια ο @ksino1100 :laugh:το πηρε και εφυγε.Φυσικα και τρομαξε η πωλητρια,οπως και στα μετρητα μεσα μπορουσα να της πεταξω μερικα πλαστα η λιγοτερα λεφτα κοκ.Η ανακουφιση της ηρθε οταν την πηγα στην τραπεζα να τα καταθεσει και ειδε οτι ολα ειναι οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτείνω να γίνει pinned για εύκολη εύρεση, μιας και πέφτουν κατα καιρούς τέτοιες ερωτήσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτείνω να γίνει pinned για εύκολη εύρεση, μιας και πέφτουν κατα καιρούς τέτοιες ερωτήσεις

Μόνο σα συμβουλές Γιώργο αποφυγής κακοτοπιών. :yes:

Όπως λέει κι ο Γιάννης @BLOODY64 ποτέ δεν είσαι εξασφαλισμένος 100%, μη γυρίσει κανείς και πει "με χαντακώσατε" :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

George θεωρώ ότι μιας και έχει τονιστεί πολλάκις (όχι κόπι πάστε) είστε καλυμμένοι. Απλά λέω ότι είναι καλό να μείνει κάπου να το βρίσκει κάποιος εύκολα. Εγώ ας πούμε αν το χρειαστώ δεν θα το βρω ουάν φάκιν χαντρεντ περσεντ. 

Ας αλλαχτεί ο τίτλος σε κάτι τύπου "Πως θα μπορούσες κάπως, όχι σίγουρα όμως ε, να είσαι ας πούμε καλυμμένος κατά τη μεταβίβαση" :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...... Διαφωνούμε συμφωνώντας τόση ώρα???? :tooth: 

...............

Τώρα το κατάλαβες? :crazy: Μονίμως αυτό δε γίνεται εδώ μέσα?:tooth: (ηθελημένα ή αθέλητα)

Οκ, αφου καλύψαμε όπως καλύψαμε το θέμα της μεταβίβασης, πάμε στην κουρτίνα2 γιατί πρόκειται περί ειδικής περίπτωσης όπου τα πράγμα δεν είναι καθόλου εύκολα:

α) ο πωλητής δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει για την άρση της παρακράτησης
β) θέλουμε το μηχανάκι ζορ-ζουρνά

τι λιγότερο ή περισσότερο προτείνεις για την περίπτωση, σαν τη δική μου? Γιατί γράφεις για τις μεταβιβάσεις γενικώς ενώ εγώ γράφω για τη δική μου ειδική περίπτωση. Διαφωνούμε συμφωνώντας τόση ώρα???? :tooth: 

Σχετικά με την ερώτηση σου (Βλέπεις λοιπόν ότι βρέθηκε ένας εμπλεκόμενος (ο Βολιώτης μαγαζάτορας) που σας έγραψε στα φρύδια του 2 μήνες, επιτείνοντας την αγωνία σου φαντάζομαι...... μη μου πεις όχι, δε θα σε πιστέψω.) το μόνο που με έκανε να μη νιώθω καμία αγωνία ήταν ότι α) είχα μηχανάκι/χαρτιά στα χέρια μου και β) ο πωλητής δεν κρύφτηκε ποτέ. Ίσα-ίσα, την επόμενη μέρα που εισέπραξε την τραπεζική επιταγή που του είχα δώσει, μου έστειλε το καταθετήριο/αποπληρωμή στην τράπεζα και στο μαγαζάτορα. Ο συνολικός χρόνος που χρειάστηκε για τη μεταβίβαση ήταν 3 μήνες. Δύο για το χαρτί από το βολιώτη συν 1 μήνα η νέα άδεια στο όνομα του ιδιοκτήτη γιατί, άκουσον-άκουσον, δε γίνεται μεταβίβαση αν η άδεια γράφει "με παρακράτηση κυριότητας" κι ας έχει τα δικαιολογητικά στα χέρια σου. Όταν τελείωσε ο άνθρωπος με αυτά, βρεθήκαμε απλω΄ς για να μου παραδώσει τη νέα άδεια. Εξουσιοδότηση για μεταβίβαση ανοικτή είχα ήδη στα χέρια μου. 

Θέλω με τα παραπάνω να πω ότι ΑΝ ηταν βρωμόπουστας κάποιο λάκκο θα είχε η ιστορία, σε κάτι θα ξίνιζε, κάτι θα μου έλεγε μα-μου, άσε και βλέπουμε κλπ. Κόβεις και φάτσα τώρα, αν ο άλλος είναι σκατόμουτρο, ε πρέπει να είσαι μπαγλαμάς για να συνεχίσεις.

Αν δεν έχει τα φράγκα για την παρακράτηση, εγώ προσωπικά θα ήμουν αρνητικός στο να του δώσω εγώ τα λεφτά και να σηκωθώ και να φύγω κιόλας. Ήσουν τυχερός κι έπεσες σε σοβαρό άνθρωπο που δεν εξαφανίστηκε ούτε μετά αφού πήρε τα φράγκα και λογικά δεν θα τον πολυένοιαζε τί απέγινε με σένα.

Προσωπικά λοιπόν - για να απαντήσω επακριβώς - θα του πρότεινα (καθαρά δική μου σκέψη ορμώμενος από τη γνωστή τακτική των Τραπεζών χρόνια τώρα με τις μεταφορές πολλών μικρών δανείων του κοσμάκη από Τράπεζα σε Τράπεζα με τη μέθοδο "μάζεψέ τα όλα σε ένα") να κάνει μια συμφωνία Κυρίων με την Τράπεζά του να πάρει ένα καταναλωτικό δάνειο ("στιγμιαίο"), να εξοφλήσει τον άλλον λογαριασμό που έχει την παρακράτηση, να απελευθερώσει το όχημα για να μπορεί να πουληθεί και με τα λεφτά της μεταβίβασης που θα πάρει από σένα, να υποχρεούται την ίδια στιγμή να εξοφλήσει το νέο δάνειο. Μη σου πω να γίνει συμψηφιστικά η πράξη χωρίς να πάρει κανείς λεφτά στα χέρια του. Κατάθεση εγγράφων και εγγραφές ποσών χωρίς χρήμα στη μέση. Πώς σου φαίνεται κυρ Γιώργη? :_whistling:

Ας δούμε τί θετικά έχουμε:

1) Αυτός έχει την παρακράτηση και καίγεται να το δώσει, ας τρέξει λοιπόν. Εγώ θα τρέχω που έπαιρνε πράγματα με θαλασσοδάνεια?

2) Λύνει εκείνος το πρόβλημά του και συ έρχεσαι να πάρεις το μηχανάκι καθαρό από ξένα βάρη και χωρίς να νοιάζεται ο καθένας σας για το τί είναι ο άλλος (βασικότατο).

3) Η Τράπεζα είναι κι αυτή πλήρως καλυμμένη, αφού έτσι κι αλλιώς της χρωστάει ο άλλος λεφτά, που ίσως να μην έπαιρνε αν αυτός αδυνατούσε να τα δώσει πλέον και δεν πουλούσε και το όχημα. Με το "νέο" δάνειο ειδικού σκοπού να το πω, αφενός τον διευκολύνει να λύσει το πρόβλημα, αφετέρου δεν ρισκάρει εφόσον χέρι-χέρι τα λεφτά αυτού θα εξοφλήσουν την παρακράτηση και τα δικά σου λεφτά άμεσα θα εξοφλήσουν το νέο δάνειο, ώστε κανείς να μη χρωστάει και η Τράπεζα να κλείσει την εκκρεμότητα / ρίσκο.

Αρνητικά στην ιδέα δε βρίσκω προς το παρόν. Αν βρίσκεις, πες τα μου να το δούμε, να το διορθώσουμε. :smile:

Απο την εμπειρια μου στο χωρο,εχοντας δουλεψει σε πωλησεις moto αλλα και απο δικα μου οχηματα ταπεινη μου αποψη ΠΟΤΕ δεν εισαι 100% καλυμενος αλλα δεν λεει και τιποτα αυτο.

Εχω πουλησει 2 οχηματα μου που ειχαν παρακρατηση και εχω αγορασει ενα οχημα με παρακρατηση.Μετρανε πολλα 'μικρα' στοιχεια στο ολο πακετο.Στην τελευταια αγορα μου,τα λεφτα δωθηκαν μετρητα εντος του παρκιν του υπουργειου,ενω με το που ηρθε η πωλητρια ο @ksino1100 :laugh:το πηρε και εφυγε.Φυσικα και τρομαξε η πωλητρια,οπως και στα μετρητα μεσα μπορουσα να της πεταξω μερικα πλαστα η λιγοτερα λεφτα κοκ.Η ανακουφιση της ηρθε οταν την πηγα στην τραπεζα να τα καταθεσει και ειδε οτι ολα ειναι οκ.

Φαντάζομαι τα μούτρα της όταν τον είδε να μπαίνει και να φεύγει..... :laugh:

Ρε φίλε, σκέτη κόζα νόστρα είστε εκεί κάτω. :ninja: Να κάνομεν παρέα. :cowboy::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωστα σχετικα με αυτο που λες για την παρακρατηση,επειδη το εχω ρωτησει στο παρελθον επειδη δεν μπορουσα να αποπληρωσω το οχημα,δεν γινεται στιγμιαιο δανειο κτλ.Η τραπεζα δεν ασχολειται καθολου με αυτο το κομματι,το μονο που μπορουν να προτεινουν ειναι εκ νεου δανειο που καμια σχεση δεν εχει με το δανειο του οχηματος,ισα ισα που το παλαιο δανειο λειτουργει επιβαρυντικα,εφοσων δεν εχει αποπληρωθει.

Απο την αλλη με προσωπικο παραδειγμα,ημουν ειλικρινεστατος ως προς τον αγοραστη.Στην 1η περιπτωση πηγαμε μαζι στην τραπεζα οπου αποπληρωσαμε και εκανα αιτηση εξοφλητηριου οπου ερχεται σε λιγες μερες,κατοπιν καναμε τις ενεργειες μεταβιβασης με την νεα εκδοθεισα πλεον Α.Κ.

Θα μου πεις και αμα εσυ αφου στο ξεχρεωσε,την εκανες μετα.ναι μεν αλλα...δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,ειχα φερει την κοπελα σπιτι γνωρισε την οικογενεια μου και γενικα της εδωσα να καταλαβει οτι εχει να κανει με νορμαλ ανθρωπο.Αλλωστε πες οτι συνεβαινε το κακο(οπως μου ειπε η ιδια μετα)θα με κηνυγουσε με καθε αθεμιτο τροπο.Δεν το κανεις για πλακα αυτο το πραγμα,πρεπει να ναι πολυ πολυ λαμογιο ο αλλος η ποινικος για να σε μπηξει ετσι,κατι που ενας εξυπνος ανθρωπος οχι μονο αντιλαμβανεται,αλλα κι επιβαλλεται να ψαξει.Οπως ολοι ξερουμε δεν λυνονται ολες οι διαφορες μονο δικαστικα.

Τα παραπανω βεβαια δεν ειναι χρυσος οδηγος και ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο για τον ευατο του,ειδικα σε μικρες πολεις σαν εμας τα παραπανω ειναι πιο ευκολα,σε σχεση με αθηνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωστα σχετικα με αυτο που λες για την παρακρατηση,επειδη το εχω ρωτησει στο παρελθον επειδη δεν μπορουσα να αποπληρωσω το οχημα,δεν γινεται στιγμιαιο δανειο κτλ.Η τραπεζα δεν ασχολειται καθολου με αυτο το κομματι,το μονο που μπορουν να προτεινουν ειναι εκ νεου δανειο που καμια σχεση δεν εχει με το δανειο του οχηματος,ισα ισα που το παλαιο δανειο λειτουργει επιβαρυντικα,εφοσων δεν εχει αποπληρωθει.

Απο την αλλη με προσωπικο παραδειγμα,ημουν ειλικρινεστατος ως προς τον αγοραστη.Στην 1η περιπτωση πηγαμε μαζι στην τραπεζα οπου αποπληρωσαμε και εκανα αιτηση εξοφλητηριου οπου ερχεται σε λιγες μερες,κατοπιν καναμε τις ενεργειες μεταβιβασης με την νεα εκδοθεισα πλεον Α.Κ.

Θα μου πεις και αμα εσυ αφου στο ξεχρεωσε,την εκανες μετα.ναι μεν αλλα...δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,ειχα φερει την κοπελα σπιτι γνωρισε την οικογενεια μου και γενικα της εδωσα να καταλαβει οτι εχει να κανει με νορμαλ ανθρωπο.Αλλωστε πες οτι συνεβαινε το κακο(οπως μου ειπε η ιδια μετα)θα με κηνυγουσε με καθε αθεμιτο τροπο.Δεν το κανεις για πλακα αυτο το πραγμα,πρεπει να ναι πολυ πολυ λαμογιο ο αλλος η ποινικος για να σε μπηξει ετσι,κατι που ενας εξυπνος ανθρωπος οχι μονο αντιλαμβανεται,αλλα κι επιβαλλεται να ψαξει.Οπως ολοι ξερουμε δεν λυνονται ολες οι διαφορες μονο δικαστικα.

Τα παραπανω βεβαια δεν ειναι χρυσος οδηγος και ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο για τον ευατο του,ειδικα σε μικρες πολεις σαν εμας τα παραπανω ειναι πιο ευκολα,σε σχεση με αθηνα.

Τη λέξη "στιγμιαίο" την έγραψα για να φανεί ο σκοπός του. Σαφώς και δεν θα έχει καμμία σχέση / σύνδεση με την παρακράτηση, καταναλωτικό θα είναι. Και δε σε νοιάζει με τί επιτόκια κλπ θα είναι, αφού θα εξοφληθεί ΑΜΕΣΑ. Λογιστικό είναι το θέμα και λίγη βαβούρα για την Τράπεζα. Αν είναι όμως για να πάρουν τα οφειλόμενα, γιατί να μην το κάνουν? (στενοκεφαλιά το βλέπω).

Όσο για το ότι δεν το δέχτηκαν, είναι δυστυχώς στη διακριτική τους ευχέρεια, στη λογική "εγώ δίνω τα λεφτά, κάνω και κουμάντο". ΑΛΛΑ το θέμα είναι ότι οι ίδιοι το εφάρμοζαν χρόνια τώρα κατά κόρον όταν ήταν ν' αρπάξουν δάνεια άλλων Τραπεζών από πελάτες. Άρα και γίνεται και νόμιμο είναι. Απλά μπορεί να μη γουστάρουν πλέον, ή να χρειάζονται οι κατάλληλες γνωριμίες για να το κάνουν λόγω capital κλπ. Δεκτόν. Πάντως είναι υλοποιήσιμο. Άνετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα