Jump to content
barticiani

Πειθαρχικός έλεγχος για τον υπάλληλο που έκλεισε τη Λέσχη Φιλίας

Recommended Posts

Εαν βαλεις το λινκ που παρεθεσα υπαρχει ενα video. Βεβαια θα μου πεις μετα κ που ξερω εγω ποιος μιλαει. Καθως φαινεται η λυση βρεθηκε. Δεν νομιζω να ηταν τοσο τραγικο να μεινει μια-δυο ωρες παραπανω. Οσο για το εγκλημα ξαναλεω οτι καλα τα λεμε απο το σπιτακι μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο για το εγκλημα ξαναλεω οτι καλα τα λεμε απο το σπιτακι μας.

σωστα..για αυτο το ειπα πιο πανω...για τους μεγαλοψυχους υπαρχει και ο εθελοντισμος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο εργαζομενος εκανε χοντρη μαλακια... Κανονικα επρεπε να αφησει τα ¨κλειδια¨ σε εναν ¨Χ¨ ή ¨Ψ¨ παρεβρισκομενο και να φυγει, αν γινοταν μαλακια θα ελεγε οτι ηταν μεγαλη αναγκη να φυγει... δεν εχει μπει ακομα στο πετσί του το δημοσιοϋπαλληλικι και επραξε κατα βουληση και οχι κατα ¨κανονα¨

Συνηθως οι δημοσιοϋπαλληλοι πανε στη δουλεια τους χτυπανε καρτα, δουλευουν λιγο (facebook, instagram κ.α.) κανουν διαλειμμα για 2-3 ωρες και μετα επιστρεφουν να χτυπησουν καρτα και να φυγουν.

Αυτο που ειπα παραπανω δεν αναφερεται σε ολους τους δημοσιους, υπαρχουν και ατομα που δεν τους παιρνει να το κανουν (αν και θα ηθελαν) ή ατομα του οντως θελουν να εργαστουν σωστα και δεν εχουν στο μυαλο τους το φιδιασμα και υπαρχουν ατομα που εδωσαν τη ζωη τους για την υπηρεσια τους.

Δεν πιστευω οτι το 80-90% φιδιαζουν, ειναι μικροτερο το ποσοστο, το τσουβαλιασμα γινεται επειδη ολοι μας ειχαμε - εχουμε μια κακη εμπειρια απο τετοιους εργαζομενους.

Αυτα...

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έκατσε λεπτό παραπάνω. 15:00 με 23:00 ήταν το ωράριό του. Ίσα ίσα λοιπόν που μισή ώρα πριν είχε ξεκινήσει την διαδικασία για να αδειάσει το "μαγαζί".

"Κουράστηκε" είπε. Τι ακριβώς έκανε και κουράστηκε δηλαδή εκεί; Απλά το χώρο επέβλεπε.

Ο τύπος απλά ήταν στα αρχίδια του. Δεν ενημέρωσε καν την υπηρεσία ώστε να στείλουν άλλο άτομο, γιατί πιθανόν να έπρεπε να κάτσει άλλη μια ώρα μέχρι να συντονιστεί η αλλαγή. Πράγμα που έγινε μετά απο 90'.

Τα περι εθελοντισμού παρακαλώ αφήστε τα στην άκρη. Ο τύπος πληρώνεται κανονικά. Μια-δυο ώρες υπερωρίες θα έκανε μαξ. Και μην μου πει κανένας, οτι δεν υπάρχει τουλάχιστον ιδιωτικός υπάλληλος, που να μην δουλεύει καθημερινά υπερωρίες χωρίς να τις πληρώνεται κι όλας.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι. Τα πράγματα είναι απλά. Έπρεπε να κάτσει λίγο παραπάνω για να διευθετήσει το θέμα ενημερώνοντας προϊσταμένους για να βρεθεί μια λύση. Το να τους πετάξει έξω με τέτοιο καιρό ήταν επιεικώς απαράδεκτο και απάνθρωπο. Δεν τους λυπήθηκε καν και απορώ γι' αυτό.

Προφανώς είναι απ' τα κακά παραδείγματα υπαλλήλων. Είναι αρκετοί αυτοί βέβαια (βυσματικές κομματικές προσλήψεις φυσικά, μην ξεχνιόμαστε), αλλά σκεφτείτε και ότι για κάθε άχρηστο, τεμπέλη και ανεύθυνο υπάλληλο (είτε ιδιωτικού είτε δημόσιου τομέα, πάνω-κάτω τα ίδια συμβαίνουν δυστυχώς), υπάρχουν κάποιοι ικανοί και φιλότιμοι που κάνουν και τη δουλειά που δεν κάνουν οι άλλοι. Αυτοί χώνονται απίστευτα, γιατί οι προϊστάμενοι αφενός δεν μπορούν να στηριχθούν επάνω τους για τίποτα, αφετέρου δεν μπορούν να κάνουν και πολλά για την πάρτη τους (τα βύσματα δεν φεύγουν όσο επιζήμια κι αν είναι).

Υ.Γ. Επεξηγώ επειδή το έχω ζήσει πολλάκις, ότι σε ιδιωτικές (ελληνικές, το τονίζω) επιχειρήσεις, συναντάς αρκετούς άχρηστους μέχρι επικινδυνότητας, οι οποίοι είτε είναι οι χαφιέδες του αφεντικού, είτε συγγενείς και φίλοι (ΠΑΝΤΑ άχρηστοι και υπερόπτες), είτε απλά γκόμενές τους (ήδη ή μέλλει γενέσθαι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα περι εθελοντισμού παρακαλώ αφήστε τα στην άκρη. Ο τύπος πληρώνεται κανονικά. Μια-δυο ώρες υπερωρίες θα έκανε μαξ. Και μην μου πει κανένας, οτι δεν υπάρχει τουλάχιστον ιδιωτικός υπάλληλος, που να μην δουλεύει καθημερινά υπερωρίες χωρίς να τις πληρώνεται κι όλας.....

αν δεν εχεις καποια αμεση επαφη με το ταμειο της συγκεκριμενης υπηρεσιας , δεν μπορεις να μιλας περι υπερωριων...δεν ειπα εγω οτι ηταν εκει εθελοντικα...ειπα οτι απο εκει και πανω αρχιζει ο εθελοντισμος...δεν γνωριζω καποιο νομο που να υποχρεωνει σε υπερωρια...

τεσπα δεν γραφω αλλο ...ειπαμε ιερα εξεταση ...ειδαμε lifo =τα ξερουμε ολα...

αλλα δεν ειδα καμια πολυκατοικια να ανοιγει τους κοινοχρηστους χωρους σε αστεγους ...

αλλα μαλλον οι ανθρωπια πληροι προυποθεσεις και μισθο και υπερωριες ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν εχεις καποια αμεση επαφη με το ταμειο της συγκεκριμενης υπηρεσιας , δεν μπορεις να μιλας περι υπερωριων...

Δεν είπα οτι θα την πληρωνόταν την υπερωρία του. Έχει σημασία όμως;

.δεν ειπα εγω οτι ηταν εκει εθελοντικα...ειπα οτι απο εκει και πανω αρχιζει ο εθελοντισμος...

Απο εκεί και πάνω αρχίσε ξεκάθαρα ο σταρχιδισμός αντί της ανθρωπιάς  αλλά και το αίσθημα καθήκοντος (καί όχι του εθελοντισμού).

δεν γνωριζω καποιο νομο που να υποχρεωνει σε υπερωρια...

Δεν θα έπρεπε καν να νιώθει οτι είναι υποχρεωμένος να κάτσει λίγο παραπάνω.

αλλα δεν ειδα καμια πολυκατοικια να ανοιγει τους κοινοχρηστους χωρους σε αστεγους ...

Πραγματικά αυτό τώρα είναι επιχείρημα; Αυτό είναι το καλύτερο που βρήκες να γράψεις;

Συγκρίνεις μια υπηρεσία, κάτι οργανωμένο (όσο κι αν είναι αυτό), με μισθωτούς εργαζόμενους με τις όποιες υποδομές, με τον κοινόχρηστο(!) χώρο μιας πολυκατοικίας; 

Σοβαρά τώρα; Διάλογο δημοτικού θα κάνουμε;

αλλα μαλλον οι ανθρωπια πληροι προυποθεσεις και μισθο και υπερωριες ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ...

Η ανθρωπιά δεν έχει καμία σχέση με μισθό και υπερωρίες!!! Αν είναι δυνατόν...

Προφανώς ο τύπος δεν την είχε, αλλά πέρα απο αυτό, εγκατέλειψε πόστο ζωτικής σημασίας. Σαν να μου λες οτι στρατιώτης, δεν περιμένει να τον αλλάξουν, αλλά σηκώνεται και φεύγει. Αστυνόμος σε εξελισσόμενο συμβάν, με το που χτυπά 8ωρο, τα παρατά όλα και φεύγει. Γιατρός σε περιστατικό, βγάζει την σκούφια του και την κάνει με την λήξη του 8ωρου.

Τροποποιήθηκε από τον sorath

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ακριβως επειδη δεν θελω να κανω διαλογο δημοτικου ,και προσπαθω να δω το πραγμα σφαιρικα λεω 

ακου και την αλλη πλευρα...

η λεξη ''αστεγος'' ειναι πολυ γενικη ...πολυ αοριστη... εχει λοιπον διαφορα ,το να ειμαι υπαλληλος σε μια τετοια υπηρεσια ωρες με κινηση και διαφορα απο καποια ωρα και μετα ...ανθρωπινο λοιπον εγω απο τη πλευρα μου θεωρω ,αυτος ο υπαλληλος να φοβηθηκε και για αυτον αλλα και για τους αστεγους συνανθρωπους που θα φιλοξενουσε ,απο την προσελευση καποιον αλλων 'αστεγων''  ...και να προτιμησε να παει στην ασφαλεια του σπιτιου του ...λογικο ανθρωπινο κατανοητο...απο μερους μου ...

οι υπολοιποι ειναι παασιφανες οτι  πολλή  ανθρωπια μας ,μας εχει οδηγησει στο να εχουμε πληρη επιγνωση της καταστασης εκει εξω 

ωστε να δικαζουμε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nικόλα, φιλικά και εντελώς σφαιρικά, υπάρχει και η ανθρώπινη συνείδηση. Και όταν την έχεις φίλε σκέφτεσαι τους ανθρώπους που πας να πετάξεις έξω και που θα καταλήξουν,  επειδή τέλειωσε το οκτάωρο σου. Δεν ήταν μια οποιαδήποτε βραδιά. Όσο κουρασμένος και χάλια να σαι απλά δεν πετάς ανθρώπους έξω, ούτε και αφήνεις κανέναν έξω την συγκεκριμένη νύκτα. Δεν είναι μια απλή θέση πλέον αλλά ένα λειτούργημα αυτό που κάνεις. Και στην τελική εφόσον δεν θές να κάτσεις, φρόντισε να μιλήσεις με αυτούς που πρέπει για να μην κλείσει ο χώρος. Βρές την επομένη αυτόν που σε έστησε γιατί τον έπιασε περίοδο (ή/και οποιοδήποτε άλλον υπεύθυνο), και στόλισε τον όπως πρέπει. Όμως όταν έχεις συνείδηση σκέφτεσαι ότι αυτοί που πάς να πετάξεις/αφήσεις έξω είναι άνθρωποι και η συγκεκριμένη νύχτα είναι πάρα πολύ δύσκολη. Αν υπάρχουν "περίεργοι" τύποι όπως λές,υπάρχει και η αστυνομία... 

Απο κεί και πέρα βέβαια μέσα στην σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων, μπορείς εύκολα να πείς ότι δεν υπάρχει κανένας νόμος, ή σε τελική ανάλυση ρητή υποχρέωση  να έχεις ανθρώπινη συνείδηση, οπότε και ναί, τέλειωσε το οκτάωρο,κουράστηκα, στα τέτοια μου όλα, το κλείνω το μαγαζί και ελάτε αύριο. Και θα χεις δίκιο, δεν ήταν υποχρεωμένος ούτε να κάτσει, ούτε να τους "σώσει" όλους αυτούς.Ένα μισθό πήγε να πάρει ο άνθρωπος, άσε που κυκλοφορούν και επικινδύνοι τύποι εκεί.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτίμηση Νο2: κανονικά θα έπρεπε να φωνάξουν και τον άλλο υπάλληλο που δήλωσε αρρώστια ½ ώρα πριν τη βάρδια του και να τον εξετάσουν αν είναι άρρωστος γιατί, πάλι ΙΜΟ, η όλη φάση μου κάνει κάτι σε "πού να τρέχω τώρα με το ψολόκρυο, δηλώνω ασθένεια και να παει να γαμηθεί αυτός που πρέπει να σκατζάρω". Τους άστεγους φυσικά ούτε που τους θυμόταν.

bingo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε λίγο θα πουν ορισμένοι "followers" μου :wub: :wub: ότι εγώ ήμουν ο αντικαταστάτης που δεν πήγα στη βάρδια........ :tooth:

Αν ο υπάλληλος που έκλεισε τη λέσχη φάει 1 καμπάνα, ΙΜΟ ο υπάλληλος που δήλωσε ψεύτικη ασθένεια πρέπει να φάει 10 καμπάνες (ακόμα και διώξιμο). 

Δημόσιο θα μου πείτε, ευσεβείς πόθοι..................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σε μια ιδιωτική επιχειρήσει δηλώνεις ασθενεια ,μιση ώρα πριν το πιθανότερο ήταν ότι θα έχεις κυρώσεις ,εάν δεν επαιρνες τον π@υλο.....

Εάν  αυτή  την κηνιση την έκανε κάποιος από μια ιδιωτική εταιρια που  π.χ.  είχε συμβάσεις με το δημόσιο  για να παραχωρεί αίθουσες για τους άστεγους , το πιο πιθανο ειναι ότι αυτή η εταιρεία δεν θα ξανά  έπαιρνε δουλειά σύμβαση κτλπ από το δημόσιο ...

Στην προκειμένη περίπτωση μια. Ε.Δ.Ε  του κ@λου κ όλα καλά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλα την πατησαν και οι δυο γιατι ηταν μ@λ@κες και νομιζαν οτι μια ζωη θα κανουν τα ιδια.

Αν δεν λενε βλακειες εξετασαν τον 2ο και φυσικα δεν βρηκαν προβλημα , καλα δεν θα παθουν και κατι μια επιπληξη και θα συνεχησουν να δουλευουν γιατι ετσι ειναι η Ελλαδα μας.

Και μην αρχισετε να λετε οτι ειμαι κατα τον δημοσιων υπαλληλων γιατι η γυναικα μου ειναι δημοσιος υπαλληλος Καθηγητρια ( περασε το 2005 με γραπτες εξετασεις του ΑΣΕΠ ,εδωσαν περιπου 2000 ατομα και περασαν μονο τα 197 αν θυμαμαι ) και φυσικα μετα απο 10 χρονια στο ιδιωτικο τομεα που ηταν.

Το τι μου λεει ειναι αλλο πραγμα , αλλα τα βλεπω και εγω απο την δουλεια μου στον ιδιωτικο τομεα που εχω παρε δωσε με αρκετους δημοσιους υπαλληλους.

http://www.protothema.gr/greece/article/644889/ugiestatos-o-adikatastatis-tou-upallilou-pou-ekleise-horo-filoxenias-astegon/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σε μια ιδιωτική επιχειρήσει δηλώνεις ασθενεια ,μιση ώρα πριν το πιθανότερο ήταν ότι θα έχεις κυρώσεις ,εάν δεν επαιρνες τον π@υλο.....

Υπερβολικό σε βρίσκω. Αν σκεφτούμε ότι 99% των ασθενειών (ιώσεων) εκδηλώνονται / επιδεινώνονται τη νύχτα, πότε θα ειδοποιήσεις την εταιρεία? Προφανώς το πρωί που θα πάνε στα πόστα τους οι υπεύθυνοι, άρα λίγη ώρα πριν. Προσωπικά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ενημερώνοντας το πρωί πριν πάω. Εκτός κι αν νομίζεις ότι θα έπαιρνα το αφεντικό στο σπίτι του στις 2 τα ξημερώματα να τον ξυπνήσω για να του πω ότι είμαι άρρωστος.

Παίζει ρόλο φυσικά και τί γνώμη έχουν σχηματίσει για σένα τ' αφεντικά σου. Αν είσαι λαμόγιο, προφανώς θα το έχουν διαγνώσει. Αν είσαι εντάξει άτομο, προφανώς και θα έχει φανεί. Αυτά φαίνονται να ξέρεις.

Εάν  αυτή  την κηνιση την έκανε κάποιος από μια ιδιωτική εταιρια που  π.χ.  είχε συμβάσεις με το δημόσιο  για να παραχωρεί αίθουσες για τους άστεγους , το πιο πιθανο ειναι ότι αυτή η εταιρεία δεν θα ξανά  έπαιρνε δουλειά σύμβαση κτλπ από το δημόσιο ...

Δύσκολο. Συνήθως οι συμβάσεις δίνονται σε εταιρείες με κραυγαλέες παρατυπίες στους διαγωνισμούς. Σιγά μην κωλούσαν σε μικρολεπτομέρειες όπως αυτή. Αυτό που γράφεις είναι αυτό που θα έπρεπε να ισχύει.

Στην προκειμένη περίπτωση μια. Ε.Δ.Ε  του κ@λου κ όλα καλά....

Εννοείται, οι ΕΔΕ είναι ακριβώς όπως και οι εξεταστικές επιτροπές της βουλής για τους πολιτικούς. Εξετάζουν οι ίδιοι ενδοϋπηρεσιακά τον εαυτό τους αν ευθύνονται. :_zeppelin: Ελλαδάρα ρεεεε. :gr:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε μπορώ να καταλάβω αν σας έπιασε πόνος για τους άστεγους ή μίσος για τους δημοσίους υπαλλήλους 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε μπορώ να καταλάβω αν σας έπιασε πόνος για τους άστεγους ή μίσος για τους δημοσίους υπαλλήλους 

Ευκολάκι. Μίσος για τους Δ.Υ. = πόνος για τους άστεγους. Τί δεν καταλαβαίνεις? :smile:

Μη ρωτήσεις τώρα αν διαχωρίζουμε τους άστεγους σε Έλληνες και μετανάστες.......:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μίσος για τους δημοσίους που δεν πετάνε έξω τους "πρόσφυγες' αστέγους

Α ρε σεξωγηινε, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανείς δεν έχει κάποια ικανοποιητική δικαιολογία απ’ ότι φαίνεται τελικά, σχετικά με το περιστατικό του κλεισίματος του χώρου φιλοξενίας αστέγων του δήμου Αθηνών το βράδυ της Δευτέρας 10/1 που όλη η Αθήνα είχε μπει στην κατάψυξη, διώχνοντας μάλιστα και άστεγο που βρισκόταν μέσα.

Μετά τη δημοσιοποίηση του γεγονότος, διετάχθηκε πειθαρχική έρευνα ενώ εχθές το θέμα συζητήθηκε στη συνεδρίαση του δημοτικού συμβούλιου της Αθήνας. Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε ο γενικός γραμματέας του δήμου, Λευτέρης Καστανάκης, ούτε ο υπάλληλος που έκλεισε το χώρο, ούτε ο υπάλληλος που επικαλέστηκε ασθένεια φαίνεται να έχουν κάποια πειστική δικαιολογία σχετικά με το συμβάν.

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Λευτέρης Καστανάκης, ενημερώνοντας το σώμα ανάφερε ότι είχε προηγηθεί επικοινωνία του υπαλλήλου με τον προϊστάμενο του πρρωτού ο υπάλληλος κλείσει τη Λέσχη και μάλιστα ότι ο προϊστάμενος είχε ζητήσει από τον υπάλληλο να παραμείνει μισή ώρα παραπάνω, μέχρι να βρεθεί άλλος υπάλληλος να αναπληρώσει τον αντικαταστάτη του, ο οπόιος δήλωσε ασθενής. Εκείνος όμως, όπως είπε ο κ. Καστανάκης, επέλεξε να φύγει αν και το σπίτι του ήταν δίπλα, οπότε και δεν διέτρεχε κίνδυνος να αποκλεισθεί.

Στη συνέχεια, για να διαλευκανθεί και η άλλη πλευρά της ιστορίας, στο πλαίσιο της ΕΔΕ, ο δήμος έστειλε γιατρό στο σπίτι του αντικαταστάτη του στο Περιστέρι, ο οποίος ανέφερε ότι ήταν ασθενής και τον βρήκε απολύτως υγιή. Τότε εκείνος, σύμφωνα πάντα με τον Λευτέρη Καστανάκη, δήλωσε ότι ποτέ δεν επικαλέστηκε ασθένεια, αλλά ότι δεν είχε τη δυνατότητα λόγω της χιονόπτωσης να μεταβεί στη Λέσχη Φιλίας. Ο γενικός γραμματέας από την πλευρά του προειδοποίησε να μην επιχειρηθεί από οποιονδήποτε εμπλεκόμενο να προσκομίσει τώρα ιατρικά έγγραφα για προβλήματα υγείας, διότι αυτά αν ισχύουν, όφειλαν έγκαιρα να είχαν καταθέσει στην υπηρεσία. «Θα είναι λόγος απόλυσης», είπε χαρακτηριστικά.

http://luben.tv/stream/102177

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εδω ο σκαι πονουσε για τους μεταναστες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω σε βρίσκω άστοχο  ήταν όπως λέει το άρθρο στην πρώτη σελίδας να πάει να αλλάξει τον  συναδερφο του στης 23,00. Και. Ενημερωσε ότι αρρώστησε στης 22,30 ...δεν εχει σχέση αυτό που περιγράφεις δλδ στης 22,30 του εκδηλώθηκε η ίωση και πριν ήταν οκ .....

Και ο άλλος ο κοπριτης με θράσος και αναίδεια πέταξε τον κοσμο έξω στο κρύο...κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να απολυθούν και οι δυο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω σε βρίσκω άστοχο  ήταν όπως λέει το άρθρο στην πρώτη σελίδας να πάει να αλλάξει τον  συναδερφο του στης 23,00. Και. Ενημερωσε ότι αρρώστησε στης 22,30 ...δεν εχει σχέση αυτό που περιγράφεις δλδ στης 22,30 του εκδηλώθηκε η ίωση και πριν ήταν οκ .....

Και ο άλλος ο κοπριτης με θράσος και αναίδεια πέταξε τον κοσμο έξω στο κρύο...κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να απολυθούν και οι δυο...

Α, συγνώμη. :blush: Έγινε σε βραδυνή βάρδια, το είχα ξεχάσει. :oops: Ξκιούσμι λοιπόν, όντως το παράδειγμά μου για την ασθένεια ήταν λάθος σε σχέση με το παρόν συμβάν. Στο ποστ σου δεν γράφαμε για ωράρια και μπερδεύτηκα.

Πάντως, δε διαφωνούμε ότι κακώς την κοπάνησε χωρίς να φροντίσει να δει τί θα γίνει με τους ανθρώπους. Όπως και ότι κι ο άλλος ήταν "καλό φρούτο".

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή βλέπω από μερικούς εδώ ένα μένος για τους Δ.Υ. γενικώς και αορίστως, να επισημάνω 2-3 στοιχεία.

Ο υπάλληλος που κλείδωσε έξω τους άστεγους είναι Δημοτικός υπάλληλος και όχι δημόσιος, ενδεχομένως με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

Γενικεύσεις όπως το "οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι χαραμοφάηδες/τεμπέληδες" ή ότι άλλο θέλετε είναι γενικεύσεις που το μόνο που προσφέρουν είναι εκτόνωση του γράφοντος.

Για όποιον βιαστεί να βγάλει συμπεράσματα, δηλώνω με γνώση των συνεπειών του νόμου πως είμαι άνεργος, πρώην ιδιωτικός υπάλληλος και δεν έχω καμμία σχέση με το δημόσιο.

Στο θέμα μας τώρα. Για εμένα κακώς αποχώρησε, το καλύτερο που μπορούσε να κάνει είναι να ενημερώσει τον προϊστάμενο του για την κατάσταση, και να μείνει 1 ώρα ακόμη, μέχρι να βρεθεί λύση, όπως και βρέθηκε.

Το λάθος του δεν ξέρω αν θα έχει κυρώσεις, μπορεί να την βγάλει καθαρή, αλλά πρέπει να δούμε το ηθικό και ανθρωπιστικό κομμάτι της ιστορίας, όπου ο υπάλληλος μάλλον έπραξε ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΑ.
 Εν ολίγοις, δεν αφήνεις αστέγους στο κρύο και στα χιόνια με την αστεία πρόφαση πως τελείωσε το 8ωρο σου. Δηλαδή μόλις τελειώσει η βάρδια μας παύουμε να είμαστε άνθρωποι και αποκτηνωνόμαστε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθε φορά που ο Μοτο Λοβερ δεν βάζει εμοτικον σε ενα ποστ, ενα παιδάκι στην Αφρική πεθαίνει 

10510226_10152205800733595_1719367561_n.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθε φορά που ο Μοτο Λοβερ δεν βάζει εμοτικον σε ενα ποστ, ενα παιδάκι στην Αφρική πεθαίνει 

10510226_10152205800733595_1719367561_n.

Δεν ξέρω πώς το εκλαμβάνουν όσοι άλλοι βλέπουν το ποστ σου, αλλά εγώ προσωπικά το πήρα ως πολύ black χιούμορ και εντελώς άκομψο. Και για μένα, αλλά και για τα παιδιά της Αφρικής που επικαλείσαι.

Μόνο αυτό δεν είχα ακούσει / διαβάσει ακόμα. Ότι "ευθύνομαι" και για το θάνατο μικρών παιδιών του 3ου κόσμου.

Τί να πει κανείς πια για τον εγκέφαλο μερικών....... αν κάποιος σου έχει πει ότι έχεις ωραίο χιούμορ, σου έχει πει μεγάλο ψέμα.

Έχεις στη διάθεσή σου 15' ακόμα να το σώσεις........

edit: Ο χρόνος σου έληξε (και με το παραπάνω). Σκόπιμα έκανα παράθεση το ποστ σου, ώστε να δεις ότι κάποιος σου απάντησε και να μπεις να το διορθώσεις. Εσύ προτίμησες - όπως αναμενόταν άλλωστε - να παραμείνεις αμετανόητος στο μακάβριο "χιουμοράκι", προσβάλλοντας μέλη και αθώα παιδάκια παίζοντας με τη δυστυχία τους. Εσύ, ο κατά τ' άλλα μέγιστος ανθρωπιστής.

Το ποστ σου θα είναι εδώ για να σε χαρακτηρίζει.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα