Jump to content
pa18

Κάταστροφές-βανδαλισμοί.

Recommended Posts

Κάθε τρείς και λίγο ακούμε και βλέπουμε για τις διάφορες καταστροφές σε δημόσια και ιδιωτική περιουσία, οι λόγοι που βρήκαν κάποιοι για να καίνε και να καταστρέφουν με την ανοχή της πολιτείας σίγουρα δεν ΄δικαιολογούν σε καμία περίπτωση αυτήν την ασυδοσία και φυσικά είναι λογικό από την στιγμή που κανένας τους δεν πληρώνει για αυτά που κάνει να συνεχίσει να τα κάνει. Και ρωτώ είναι λογικό κάθε χρόνο να καίγεται το πολυτεχνείο? είναι λογικό στο όνομα του Γρηγορόπουλου να καίμε και να καταστρέφουμε? είναι λογικό να καίμε κτήρια και οχήματα γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση έκανε κάτι που δεν μας άρεσε? είναι λογικό να τα σπάσω όλα γιατί η ομάδα μου δεν κέρδισε? κάποια στιγμή πρέπει να πιαστούν κάποιοι από αυτούς και γιατί όχι να βάλουν το χέρι στην τσέπη. Μέχρι πότε θα πληρώνουμε μέσω των φόρων για αυτούς τους δήθεν επαναστάτες-αγωνιστές η όπως αλλιώς θέλουν να λέγονται?

Πραγματικά το κακό έχει παραγίνει και επιτέλους κάποιος θα πρέπει να πληρώσει, φτάνει πιά το χάιδεμα και η ανοχή, υπάρχουν τρόποι και νόμοι που επιτέλους πρέπει να αρχίσουν να ισχύουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα το θυμιθικες

Η ελλαδα παει απο το κακο στο χειρότερο και τα φαινόμενα αυτα θα πάρουν ακομα μεγαλύτερες διαστάσεις τα επόμενα χρόνια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα το θυμιθικες

Η ελλαδα παει απο το κακο στο χειρότερο και τα φαινόμενα αυτα θα πάρουν ακομα μεγαλύτερες διαστάσεις τα επόμενα χρόνια

Όχι δεν το θυμήθηκα τώρα αλλα αφορμή στάθηκε το κάψιμο μέσων μαζικής μεταφοράς που μάλιστα είχαν και κόσμο επάνω και αφού τους κατεβάσανε τα βάλανε φωτιά χωρίς να τρέχει τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

#Ελλαδιστάν, #Ελλάντα, #Εξάρχεια, #Αναρχικοί, #Αριστερά, #Φασίστες, #Αίσχος, #Μπαχαλάκιδες, #Ελλαδιστάν (ξανά), #ΕΥΛΟΓΗCΟΝ    

c85.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και #λαθρομεταναστες

μη ξεχνιομαστε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τω μεταξύ.... ακριβοί στα πίτουρα, φτηνοί στις κότες... Κείμενο που διάβασα σήμερα σε προφίλ φίλου φίλης στο FB.

Χθες στις 9:20 το πρωί είδα στη διασταύρωση Χέυδεν και Πατησίων μια αξιωματικό της Τροχαίας με τρία αστέρια στις επωμίδες της να εκτελεί χρέη τροχονόμου (!) για να περάσει η αυτοκινητοπομπή του κου πρωθυπουργού. Παράλληλα πεζοί και αυτοκίνητα συνωστίζονταν στις διαβάσεις, αφού η τροχονόμος είχε κόψει την κάθετη προς την λεωφόρο Πατησίων κίνηση. Θεώρησα το θέαμα και την ώρα του συμβάντος ενδιαφέροντα. Έβγαλα λοιπόν με το κινητό μου τηλέφωνο μερικές φωτογραφίες την ώρα που πέρναγαν σαν αστραπή τα μαύρα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες της συνοδείας. Τι το ήθελα;

Ένα λεπτό αργότερα με σταμάτησαν τρεις άνδρες με πολιτικά. Μου είπαν ότι ήταν της Ασφάλειας, δείχνοντάς μου αστραπιαία κάτι που υποθέτω πως ήταν υπηρεσιακή ταυτότητα. (Δεν με άφησαν να κρατήσω τα στοιχεία τους.) Με ρώτησαν τη δουλειά κάνω, μου ζήτησαν να ψάξουν την τσάντα μου, πήραν την ταυτότητά μου και αξίωσαν επιτακτικά να δουν τις φωτογραφίες που είχε το κινητό μου τηλέφωνο και να διαγράψω τις φωτογραφίες της αυτοκινητοπομπής. Έκανα αυτά που μου ζήτησαν, μια και άφησαν να εννοηθεί ότι διαφορετικά θα ακολουθούσαν διαδικασία προσαγωγής και εγώ δεν είχα καιρό για χάσιμο. Παρ’ όλα αυτά, η διαδικασία κράτησε περίπου 20 λεπτά. Στο χρόνο αυτό ήρθαν στη διασταύρωση για να βοηθήσουν το έργο των ανδρών της Ασφάλειας άλλοι δύο ή τέσσερεις δικυκλιστές της αστυνομίας, και ένα περιπολικό της Άμεσης Δράσης με δύο (υποθέτω) αστυνομικούς πλήρωμα. Συνολικά ασχολήθηκαν μαζί μου τουλάχιστον επτά άτομα.

Την ίδια στιγμή στο πλαϊνό τετράγωνο, στο πεζοδρόμιο μπροστά στην είσοδο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, συνεχιζόταν ανενόχλητα το υπαίθριο παζάρι λαθραίων τσιγάρων και προϊόντων «μαϊμού» που δίνει στο ίδρυμα μια άθλια τριτοκοσμική εικόνα ενώ παράλληλα στερεί το χρεοκοπημένο μας κράτος από φόρους, τέλη και δασμούς. Την προηγούμενη νύχτα, στον ίδιο δρόμο, άγνωστοι είχαν ληστέψει και πυρπολήσει ένα περίπτερο. Χθες βράδυ, κοντά στο καμένο περίπτερο, πυρπόλησαν τρία τρόλεϊ από τα όλο και λιγότερα που κυκλοφορούν (http://www.kathimerini.gr/…/fwtia-se-tria-trolei-e3w-apo-to…). Την ίδια ώρα άλλοι κατέστρεφαν σε σταθμούς ΗΣΑΠ τα εκδοτήρια εισητηρίων και τα ακυρωτικά μηχανήματα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν τις δημόσιες συγκοινωνίες μας να ορθοποδήσουν.

Δυστυχώς, η αστυνομία φαίνεται πως είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στο να προστατεύει την εκάστοτε εξουσία, αλλά όχι τη δημόσια περιουσία ή τον φορολογούμενο μεροκαματιάρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τω μεταξύ.... ακριβοί στα πίτουρα, φτηνοί στις κότες... Κείμενο που διάβασα σήμερα σε προφίλ φίλου φίλης στο FB.

Χθες στις 9:20 το πρωί είδα στη διασταύρωση Χέυδεν και Πατησίων μια αξιωματικό της Τροχαίας με τρία αστέρια στις επωμίδες της να εκτελεί χρέη τροχονόμου (!) για να περάσει η αυτοκινητοπομπή του κου πρωθυπουργού. Παράλληλα πεζοί και αυτοκίνητα συνωστίζονταν στις διαβάσεις, αφού η τροχονόμος είχε κόψει την κάθετη προς την λεωφόρο Πατησίων κίνηση. Θεώρησα το θέαμα και την ώρα του συμβάντος ενδιαφέροντα. Έβγαλα λοιπόν με το κινητό μου τηλέφωνο μερικές φωτογραφίες την ώρα που πέρναγαν σαν αστραπή τα μαύρα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες της συνοδείας. Τι το ήθελα;

Ένα λεπτό αργότερα με σταμάτησαν τρεις άνδρες με πολιτικά. Μου είπαν ότι ήταν της Ασφάλειας, δείχνοντάς μου αστραπιαία κάτι που υποθέτω πως ήταν υπηρεσιακή ταυτότητα. (Δεν με άφησαν να κρατήσω τα στοιχεία τους.) Με ρώτησαν τη δουλειά κάνω, μου ζήτησαν να ψάξουν την τσάντα μου, πήραν την ταυτότητά μου και αξίωσαν επιτακτικά να δουν τις φωτογραφίες που είχε το κινητό μου τηλέφωνο και να διαγράψω τις φωτογραφίες της αυτοκινητοπομπής. Έκανα αυτά που μου ζήτησαν, μια και άφησαν να εννοηθεί ότι διαφορετικά θα ακολουθούσαν διαδικασία προσαγωγής και εγώ δεν είχα καιρό για χάσιμο. Παρ’ όλα αυτά, η διαδικασία κράτησε περίπου 20 λεπτά. Στο χρόνο αυτό ήρθαν στη διασταύρωση για να βοηθήσουν το έργο των ανδρών της Ασφάλειας άλλοι δύο ή τέσσερεις δικυκλιστές της αστυνομίας, και ένα περιπολικό της Άμεσης Δράσης με δύο (υποθέτω) αστυνομικούς πλήρωμα. Συνολικά ασχολήθηκαν μαζί μου τουλάχιστον επτά άτομα.

Την ίδια στιγμή στο πλαϊνό τετράγωνο, στο πεζοδρόμιο μπροστά στην είσοδο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, συνεχιζόταν ανενόχλητα το υπαίθριο παζάρι λαθραίων τσιγάρων και προϊόντων «μαϊμού» που δίνει στο ίδρυμα μια άθλια τριτοκοσμική εικόνα ενώ παράλληλα στερεί το χρεοκοπημένο μας κράτος από φόρους, τέλη και δασμούς. Την προηγούμενη νύχτα, στον ίδιο δρόμο, άγνωστοι είχαν ληστέψει και πυρπολήσει ένα περίπτερο. Χθες βράδυ, κοντά στο καμένο περίπτερο, πυρπόλησαν τρία τρόλεϊ από τα όλο και λιγότερα που κυκλοφορούν (http://www.kathimerini.gr/…/fwtia-se-tria-trolei-e3w-apo-to…). Την ίδια ώρα άλλοι κατέστρεφαν σε σταθμούς ΗΣΑΠ τα εκδοτήρια εισητηρίων και τα ακυρωτικά μηχανήματα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν τις δημόσιες συγκοινωνίες μας να ορθοποδήσουν.

Δυστυχώς, η αστυνομία φαίνεται πως είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στο να προστατεύει την εκάστοτε εξουσία, αλλά όχι τη δημόσια περιουσία ή τον φορολογούμενο μεροκαματιάρη.

Εμ βέβαια.. Σαν τους χρυσαυγίτες... Όταν είναι ένας μόνος του κοκοκο. Μόλις μαζευτούν πολλοί γίνονται όλοι 2μέτρα και πρήζονται... Βάλε 3 ανθρώπους στο ίδιο δρόμο να περάσουν μπροστά από έναν μπάτσο. Μία κοπέλα, έναν αλλοδαπό και έναν γύφτο και τσέκαρε βλέματα.. Ρε όπους τους παίρνει είναι... Άσταδιαλα πρωινιάτικα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λιγα με τη αστυνομια,που να προλαβει να τα κανει ολα μαζι.

επρεπε να βγαλει μανεκιν τσαλετς για τις γιορτες τι το περασατε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενω και καλά είναι ακίνητοι όλοι (freeze time) το φανάρι στο περιπολικό αναμοσβήνει κανονικά. ΛοΛ

Τι πίνουνε ρε, γέλασα, νάναι καλά οι άνθρωποι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάτσε ρε φίλε, και πως θα μείνει ο άλλος συνοδός περιπόλου να πέρνει παχυλό μισθό, να δουλεύει 8ωρα αντί για 12-14ωρά, να πάρει σύνταξη και να είναι βολεμένος μια ζωή? δεν πρέπει καποιον από τους μαλάκες πολιτικούς μας να προστατέψει? αυτους που κλείνουν 2 αστυνομικούς ανά 8ωρο να βαράνε σκοπέτο μη μας πάθει τίποτα κανένας και στερούν από τους δρόμους της Ελλάδος την αστυνομική φύλαξη?

ποιος χέστηκε για τις ζωές τις δικές μας, όλοι την πάρτη τους κοιτάνε. και λυπάμαι που το λέω αλλά 8 στους 10 έλληνες το ίδιο θα έκαναν αν βρισκόταν στη θέση οποιουδήποτε εξ'αυτών, είπαμε, Ελλαδιστάν, ο τρόπος σκέψης και η νοοτροπία δεν αλλάζει, ζήλια, κακεντρέχεια, εγωισμός, μόνο σε αυτους που μας τα ακουμπάμε ξέρουμε να φαιρόμαστε καθώς πρέπει (ακα τουρίστες).

προφανώς δε μιλάωγια όλους αλλά ο γενικός κανονας είναι αυτός, η μέση κατάσταση τελος πάντων. αν δεν ήταν αυτός δε θα βρισκόμαστε σε αυτή την κατάσταση σήμερα. (βλεπε 70-80% τα ποσοστά των 2 κομμάτων τα προηγούμενα χρόνια)

είναι τόσα πολλά που θέλω να πω, που ίσως τα εγραψα και μπερδεμένα όλα μαζι. δυστυχώς δε βλέπω καμμία κατάσταση να διορθώνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενω και καλά είναι ακίνητοι όλοι (freeze time) το φανάρι στο περιπολικό αναμοσβήνει κανονικά. ΛοΛ

Τι πίνουνε ρε, γέλασα, νάναι καλά οι άνθρωποι.

Είναι GIF έκδοση ρε για αυτό παίζει μόνο η σειρήνα...

Anyway.... στο θέμα μας...

Και οι μεν και οι δε ειναι ΓΤΠ.

Οι περισσότεροι ειναι λίγο κομπλεξικοί αλλά δεν σημαίνει τσουβάλιασμα για όλους. Εχω πετυχύσει και τις 2 εκδόσεις και απο την μία βγάζεις το καπέλο και στην άλλη λες να σε κάνω ρε πούστη λίπασμα τώρα. 

Οι μπαχαλάκηδες...κλαιν πάνε να βγάλουν το άχτη τους γιατί η γάτα τους κατούρησε τον καναπέ. Τώρα το το κάνω για το καλο του κόσμου...ναι οκ και εγώ ειμαι ο σουπερμαν.

Υπάρχει και ένας 3ος παράγωντας στην ιστορία...ο κόσμος....που έχει καταντήσει πιο αηδίά από όλους. 

Τους πολιτικάντηδες δεν τους πιάνω κάν....παίζουν πολύ ψηλά τα παλικάρια ειναι υπαράνω κάθε μέτρου συγκρισης/κριτικής 

Άντε να γίνει ο 3ος να τελειώσει η ιστορία πάλι να μονιάσουμε για καμιά 40αρα χρόνια μέχρι να ξανασκοτωθούμε για να έρθει ο 4ος σε καμιά 100στη χρονάκια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μια αδικαιολόγητη ανοχή σε κάποιες καταστάσεις  και από την άλλη χωρίς λόγο αυστηρότητα και πολλές φορές βία σε άλλες, ξύλο και συλλήψεις σε μια πορεία  από συνταξιούχους, θεατές και μην πειράξετε τα παιδιά που κάψανε τα τρόλεϊ η στις καταστροφές για τον οποιοδήποτε λογο από την άλλη.

Ξέρω ότι αυτοί που κάνουν κουμάντο έχουν τους λόγους τους αλλα  αυτό κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει, δεν πιστεύω ότι οι αστυνομικοί που είναι εκει και τρώνε τις πέτρες δεν θέλουν να δράσουν όμως δεν κάνουν τίποτα γιατί έτσι διατάχθηκαν, και όπως είπα και στην αρχή αν δεν τιμωρηθούν οι ένοχοι δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν. Ναι να βάλουν το χέρι στην τσέπη και να πληρώσουν, ελα εδώ παλικάρι μου έσπασες την βιτρίνα του τάδε πλήρωσέ την για να βάλεις μυαλό, κατέστρεψες το άγαλμα πλήρωσέ το να γίνει όπως ηταν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο ενας συντηρει τον αλλο (ματ-αναρχικοι)...

το θεμα εχει ενα σορο συνδεσμους, ολα σχετιζονται. κανεις δεν αλλαζει, κανεις δεν κανει τιποτα, μονο γκρινια και "αποψεις" στις καφετεριες.

μπραβο μαλακες, γιατι τα ξερουμε ολοι ολα πως πρεπει να γινουν και τα εχουμε σπουδασει, φτασαμε ως εδω...

μας αξιζουν (στους 9/10) ολα οπως τα εχουμε και ακομα χειροτερα...

9/10 ελληνες πιθηκοι ηταν, πιθηκοι ειναι και πιθηκοι θα ειναι στους αιωνες των αιωνων.

πισω στο θεμα μπατσος: "ο καλυτερος μπατσος ηταν το μαχονυ, μπατσοι γουρουνια δολοφονοι":laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα εγώ άμα πω, ότι τα θέματα των καταστροφών, δεν θέλουν πολιτική απόφαση, αλλά στρατιωτική δράση, θα με πείτε και ...οτι με πείτε ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη αυτοματα, για τους συγκεκριμμενους βανδαλισμους, το μυαλο των περισσοτερων παραπεμπει οτι το εκαναν α αρχικοι (λογω εξαρχειων περισσότερο ),  και εγω δεν νομιζω οτι το κανουν πραγματικοι αναρχικοι,  πιστευω οτι θα επρεπε να βγουν οι κοινοτητες των αναρχικων και να "καταδικασουν" τις  συγκεκριμμενες πραξεις.

Το αν το κανουν καποιοι ανεγκεφαλοι απο τον συγκεκριμμενο χωρο δεν σημαινει οτι ολοι συμφωνουν. Βγες και πες... ειμαστε η ταδε κοινοτητα , δεν το καναμε εμεις και δεν συμφωνουμε με αυτο που γινεται.

Τιμια και καθαρα.

Επισης δεν καταλαβαινω τον λογο να σπασεις καψεις κλπ ενα τρολει..

Ζημια παθαινουν οι συγκοινωνιες και αυτοι που πανε καθημερινα στις δουλειες τους με τα τρολει.

Εγω χεστηκα, ουτε πηρα ποτε τρολει ουτε θ παρω,  αλλα δεν παυει να κανει κακο σε καποιους συνανθρωπους μας.

Και αυτο που κανουν 10 βλήματα  δεν ειναι αλληλεγγυη οταν ειναι απο τα βασικα που υποστηρίζει  η αναρχια σαν ιδεα

Αν το κανουν λοιπον αναρχικοι αυτο,  οι συγκεκριμμενοι ειναι ντεμεκ αναρχες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα εγώ άμα πω, ότι τα θέματα των καταστροφών, δεν θέλουν πολιτική απόφαση, αλλά στρατιωτική δράση, θα με πείτε και ...οτι με πείτε ε;

Α την ταμπελίτσα σου να την περιμένεις.... 

Γιατί υπάρχουν άτομα  εκ των προαναφερθέντων που γράφουν και εδώ μέσα. 

11083909_839890589465060_996247433890669

#lyseisiparxoun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχαχα ρε πάτε καλά? ΘΑ βγεί ο στρατός στο δρόμο για να μαλώσει 10 μαλακιστήρια που σπάνε φανάρια και πεζοδρόμια?

Γιατί δεν μπορεί να τα μαζέψει η αστυνομία αν θελήσει? 

Προσέχετε τι λέτε...γιατί αν αύριο μεθαύριο σε καμια πορεία μεγάλη...με κόσμο και οικογένειες σκάσουν οι μπαχαλάκηδες και βγουν τα ελληνικά κομμάντα να καθαρίσουν και να επιβάλουν την τάξη.....εεεεεε κάτι μου θυμίζει αυτο....χμμμμ....α ναι ρε....δικτατορία το λένε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φαντάσου να κατεβάσουν τους ΕΠ.ΟΠ. στο Κέντρο για να μαζέψουν τους μπάχαλους, αααααααααχαχααχαχαχααχαχαχααα!

Εκείνη τη μέρα θα βάλουν όλοι απαλλαγή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εεεεεε...ναι. Σε καποιον που δεν σε γνωριζει προσωπικα για να μπορεσει να αντιληφθει την ενδεχομενως λαθος διατυπωση της σκεψης σου δεν του αφηνεις και πολλα περιθωρια να σκεφτει κατι το διαφορερικο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

11083909_839890589465060_996247433890669

#lyseisiparxoun

Ακομα ψαχνω να βρω το λογο που δεν αναφερα τα ατομα αυτα ως μουνοπανα κι εκανα αυτον τον περιττο αναγραμματισμο... :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν αυτοί που έπιαναν τρώγανε πρόστημα να πλερώ ότι έσπασαν (μην πω και για πολλαπλάσιο), και καμιά 3 χρόνια και εφαρμοζόταν αυτό να δούμε αν θα ξαναέσπαγαν τίποτα. Το πολύ πολύ να έτρωγαν και κάνα χέρι ξύλο από τους δικούς τους.

Αϊ σταδιάλα κωλόπαιδα. Σπάσε κάτι σπίτι σου ρε μάγκα, να τρως παντόφλα μέχρι να βγεις σύνταξη (δλδ ποτέ)

ΥΓ. Α ναι, θα πρέπει να δώσουν και εντολή στην αστυνομία να τους μαζεύει, γιατί δεν είναι ότι δεν μπορούν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικτατορία θα είναι αν ξυλοφορτώσουν εσένα επειδή κατέβηκες σε πορεία να διεκδικήσεις τα δίκια σου. Επειδή έτσι γουστάρει το καθεστώς.   

Αν ομως το ξύλο το φάνε τα παραβατικά κωλόπαιδα-μπαχαλάκηδες, αυτό λέγεται επιβολή της τάξης. Οχι δικτατορία.   Να ξέρουμε λιγάκι τι λέμε...

#tacommentolatalefta

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα