Jump to content
Dts

Τροχαία ατυχήματα

Recommended Posts

Τι προβλημα εχουν εκει στη κρητη με τα σκυλια και τα γατια?

Αφορμη να γινουν διαχωρισμοι σε ομαδες, οπως παντα στην ελλαδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το λέω μέχρι να πεθάνω, αφαίρεση διπλώματος σε άτομα από 70 ετών και άνω! 

Εγώ προτείνω να απαγορεύεται σε όλους να οδηγούν, εκτός από τις ηλικίες 35 με 50, με υψηλό κοινωνικό status, εισόδημα άνω των 40Κ/έτος, πανεπιστημιακή μόρφωση και το αυτοκίνητό τους είναι μπλε σκούρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που καταλαβαίνω είναι η ύπαρξη νομοθεσίας για την επαρκή προστασία/υπεράσπιση/απονομή δικαιοσύνης ενός ζώου έναντι ενός ανθρώπου.

Δε βρίσκω ότι το πρόβλημα αυτό εντοπίζεται μόνο στην Κρήτη, απλά αναφέρεται στο συγκεκριμένο βίντεο.

Δυστυχώς, μεγαλύτερη τιμωρία πλέον κινδυνεύει να υποστεί από τον νόμο κάποιος που σκοτώσει ζώο παρά άνθρωπο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

24 λεπτά βίντεο, γράψε στο περίπου λίγο την ιστορία του. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι 24ρια λεπτά, έτσι να βλέπουν βίντεο χωρίς να ξέρουν τι είναι.

Μπαίνεις που μπαίνεις σε κόπο να μεταδώσεις ένα μήνυμα, κάντο έτσι που να μην απαιτεί θυσία από τον παραλήπτη, ειδάλως το καταδικάζεις από μόνος σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

24 λεπτά βίντεο, γράψε στο περίπου λίγο την ιστορία του. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι 24ρια λεπτά, έτσι να βλέπουν βίντεο χωρίς να ξέρουν τι είναι.

Μπαίνεις που μπαίνεις σε κόπο να μεταδώσεις ένα μήνυμα, κάντο έτσι που να μην απαιτεί θυσία από τον παραλήπτη, ειδάλως το καταδικάζεις από μόνος σου.

Συμφωνώ μαζί σου ( βίντεο πέραν των δύο λεπτών σπάνια να το δω ) αλλά θα το παρακολουθήσω αργότερα γιατί φαίνεται ενδιαφέρον.

Οφείλω όμως να ευχαριστήσω τον φίλο που το ανέβασε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζητώ συγνώμη έχεις δίκιο σε αυτό! Έπρεπε να είχα βάλει μια περιγραφή αλλά δεν έχω συνηθίσει να ανοίγω τοπικς κυρίως αναγνώστης είμαι, οπότε μου διέφυγε :blush:

Το βίντεο με αφορμή ένα τροχαίο ατύχημα που έγινε πρόσφατα στα Χανιά της Κρήτης αναλύει την αντιμετώπιση που δείχνει ή κοινωνία καθώς και το κράτος ως προς αυτό. Από τη πλευρά της κοινωνίας, εξηγεί ότι ένα τροχαιο ατύχημα δεν είναι μια τούμπα σε προσπάθεια κάποιων "ακροβατικών " του οδηγού αλλά κάτι πολύ σοβαρότερο αφού εμπλέκεται και άλλο όχημα, το οποίο συνήθως δν το περιμένεις κιόλας. Για τον λόγο αυτό καταδικάζει την εγκαταλείψει ενός οδηγού στον τόπο ενός ατυχήματος και προσπαθεί να δώσει κάποια παραδείγματα για το πως θα μπορούσαν να αποφευχθουν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον. Από την πλευρά του κράτους, αναφέρει την παντελώς αδιαφορία του όσον αφορά την ενημέρωση και την στηρίξει μιας οικογένειας και τονίζει την έλλειψη νομοθεσίας που υπάρχει σχετικά με το θέμα. 

Γενικότερα είναι ένα ενδιαφέρον βίντεο με σωστες απόψεις από κάποιους άνθρωπους που προσπαθούν να αλλάξουν την κατάσταση που επικρατεί και πιστεύω αξίζει όλοι να το δούνε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φαινεται πως βλεπουν ανθρωπους να τιμωρουνται για κακουργηματα πανω σε ζωα κ οχι σε ανθρωπους. Γι αυτο το λενε. Στην τελικη, (για μενα τουλαχιστον) οι ανθρωποι ερχονται πρωτοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φαινεται πως βλεπουν ανθρωπους να τιμωρουνται για κακουργηματα πανω σε ζωα κ οχι σε ανθρωπους. Γι αυτο το λενε. Στην τελικη, (για μενα τουλαχιστον) οι ανθρωποι ερχονται πρωτοι.

Πες τα ρε φιλε πια! Ολοι γυρνανε και λενε με τοση ευκολια προτιμω τα ζωα απο τους ανθρωπους ξεχνώντας σε ποιο ειδος ανηκουν και με μονο επιχειρημα το οτι ο ανθρωπος ειναι το μονο ζωο που κανει κακο γιατι του αρεσει. Σε τελικη αναλυση μια τετοια θεωρια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την παραιτηση της προσπαθειας κατανοησης της φυσης σου και του εαυτου σου. Γι αυτο επιλεγεις να πιστευεις πως κατανοεις και γι αυτο προτιμας πιο απλες μορφες ζωης (πχ.ιντερνετικες γατες).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ προτείνω να απαγορεύεται σε όλους να οδηγούν, εκτός από τις ηλικίες 35 με 50, με υψηλό κοινωνικό status, εισόδημα άνω των 40Κ/έτος, πανεπιστημιακή μόρφωση και το αυτοκίνητό τους είναι μπλε σκούρο.

Ετσι, για να σταματησεις να οδηγεις εσυ πρωτα απο ολους! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ αρεσει ο τροπος που σκευτεσε...

να πω και εγω την μ@κακια μου.

μπλε σκουρο ε? Το χρωμα τις εξουσιας....νομιζω πως στην Ιαπονια δεν βγαινουν μπλε σκουρα αυτοκινητα γιατι μπλε σκουρο ειναι / ηταν το χρωμα του "Αυτοκρατορα" η κατι τετοιο...

Α και νομιζω για καποιον τετοιο λογο ειναι και μπλε η στολη της Εθνικης Ιταλιας. προς τιμη καποιου παλαιου τους βασιλια που "ιδρυσε " την ομαδα  η κατι τετοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το λέω μέχρι να πεθάνω, αφαίρεση διπλώματος σε άτομα από 70 ετών και άνω! 

Λεω να παρουμε και τα διπλωματα τον παιδιων τους τι λες? 

ΓΙα να ξαναπω την μ@κακια μου!!
Δεν ειναι αυτοι το προβλημα.......το προβλημα ειναι σε αυτους που κανουν τις ανανεωσεις........για οποιο ατυχημα προκαλεσει ο παππους γιαγιακα να εχουν μεγαλο μεριδιο  αστικης ποινικης ευθηνης σε περιπτωση που προκυπτει οτι τα παππουδια προκαλεσαν ατυχημα λογο λαθους διαγνωσης των γιατρον που υπογραφουν.... οτι μπορουν να οδηγουν.

Θα δουμε μετα αν θα κυκλοφορουν με αμαξι ατομα που δεν πρεπει να κυκλοφορουν.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ατυχήματα πάντα θα γίνονται ,ειναι λογικό δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Το θέμα είναι να μην γίνονται απο παπαριές και αυτονόητα, τύπου μίλαγα στο κινητο, είμαι πιωμένος, ειμαι τσακωμένος με την γκομενα και βγήκα να πεθάνω ή δεν η ζωή μου ειναι δύσκολη, εχω παρτάλι οχημα και δεν "ακούει", παω να το παίξω Κολιν Μακρέις και οποίον πάρει ο χάρος, σεβασμός στις καιρικές συνθήκες, σεβασμός στον συνάνθρωπο, τυπικές οδικές προδιαγραφές...

Αν τηρείς τα βασικά θα εχεις μια μείωση άνω του 50%....αυτό προυποθέτει υποδομές και παιδέια. Πράγμα σπάνιο σε αυτή τη χώρα. 

Οπότε πάμε όλοι μαζί να χαροπαλέψουμε στους δρόμους! ΓΕΑΑΑ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όποιος έχει άντερα, να βλασφημάει όποιον ''σκάει'' ξεκράνωτος σε κηδεία ανθρώπου που χάθηκε λόγω μη χρήσης κράνους.

Τόσο απλά και συνάμα τόσο ζόρικο. Μπορείτε ?

Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να βλέπω καθημερινά ΙΧ στο νεκροταφείο, χωρις να εχουν φορεσει ζωνη, αλλά να εχουν τα λάδια και τα καντηλια έτοιμα στο ταμπλό για να πανε στον αδικοχαμένο άνθρωπο τους που βρισκεται 1.5μ  κατω διοτι ΚΑΙ αυτος δεν φόραγε ζωνη!

Τα βίντεο και οι συλλόγοι, ΕΠΟΝΤΑΙ και εχουν ελάχιστη αποτελεσματικότητα.

Τα ζωντανά δεν φταινε τιποτα και πολυ κακως μπαίνουν στην εξίσωση. Η νομοθεσία, ΕΧΕΙ κοστολογήσει την ζωή τους με 30Κ ωστε να αποθαρρύνονται τα δίποδα που κυκλοφορούν ανάμεσα μας απο τις πράξεις βαρβαρότητας προς αυτά, με τον πέλεκυ του προστίμου απάνω τους.

My2c

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην Κρήτη είχα βγάλει το δίπλωμα. Εκεί έμαθα.... Παιδιά χωρίς να θέλω να θίξω την Κρήτη που την Αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου, σε κάτι μέρη σε κάτι βοσκοχώρια, που πέρασα με το μηχανάκι του δασκάλου για βόλτα, είναι 9/10 δολοφόνοι με ρόδες.... 15χρονα με χάιλουξ που κάνουν ντρίφτ όπου βρουν χαλίκι, 16χρωνα χωρίς κράνος με καθαρά και 4τροχα κτίνη αγροτικά παντού με βοσκό-μούσια-μαντίλα-κωνσταντινάτο και μπερέτα  , να ανάψουν φλας είναι προσβολή/καραγκιοζια μόνο για κουγκλεντέδες και άν το κάνεις σε δείχνουν με το δάκτυλο γελώντας και χλευάζοντας.... σταματάνε απότομα όποτε γουστάρουν δεν πα να είσαι και σε εθνικό δρόμο, μόνο και μόνο να χαιρετήσουν το καφενείο, και αυτό που είπε ο άνθρωπος στο βίντεο ισχύει, αν κάνεις να κορνάρεις? πάει την πάτησες! με το κωνσταντινάτο θα στο καρφώσει στην κράνα να σαφήσει επιτόπου, τσαμπουκά για πλάκα, και άν τους πετύχεις μετά από κανα πανηγύρι μεθυσμένο, χαλαρά τραβάει και το πιστόλι! Στις πόλεις στην Κρήτη κάπως σώνετε το πράμα, αν και ακόμα και μέσα στο Ρέθυμνο που εγώ προσωπικά οδηγούσα φοβόμουν αρκετά, χωρίς φανάρια χωρίς φλάς πολύ χάλια....... 

όλα αυτά είναι μία συμπυκνωμένη σύνοψη του ήθους του Έλληνα γενικά.... Μπράβο σε αυτούς που έφτιαξαν το βίντεο, και σε αυτούς μου μίλησαν και δέν τους επηρέασε η νόρμα της Κρητικής επαρχίας , γιατί πρέπει να καταλάβουμε ότι δέν είναι ντροπή ούτε να φοράς ζώνη ούτε να φοράς κράνος ούτε να μην πιεις αν οδηγάς ...  Στην Κρήτη ειδικά ρε μάγκες τί πράμα αυτό με την κούπα? καταλαβαίνετε ότι είστε υπέφθινοι κατά ένα μέρος όταν ποτίζεται τον άλλον με 4 παιδιά με σφυνάκια τσικουδιά 99% αλκοόλ και μετά τον αφήνεται να καβαλήσει/οδηγήσει? ....

Πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτό κάπως, και ο τρόπος είναι ακριβώς το μήνυμα που περνάει αυτό το βίντεο, να το βάλουμε καλά στο μυαλό των παιδιών απο πολύ μικρά, να δούνε βίντεο και φώτο με σκληρές εικόνες με μυλά στο δρόμο απλομένα σαν βούτηρο στο ψωμί, και μανάδες να πέυτουν στα γόνατα και να φονάζουν με τόσο πόνο που βλεποντάς το νιώθεις ένα κάψιμο στο διάφραγμα ώστε αργότερα να το ξανασκεφτούν πριν πιάσουν τα 250 στο στενό μετά από μισό κιλό ρακί.... πρέπει να φυτέψουμε την ιδέα στο μυαλό του παιδιού απο την επαρχεία και απο την πόλη ΑΛΛΑ ΙΔΙΚΆ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΕΊΑ, ότι το να τηρεί τον κ.ο.κ είναι σωστό. μέσα απο το σχολείο, την οικογένεια αλλα και εμέις ποι ίδιοι πρέπει με κάθε ευκερία να λέμε το σωστό ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΜΕΙς ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ.

κουράστηκα να βλέπω ποια 40χρονους που βάζουν την κασέτα ''εμείς στα 18 καβαλάγαμε rd500 και το πηγέναμε στην μία και γυρίσαμε την Αθήνα με τσάλι χωρίς κράνος''  και όλα αυτά να τα λένε στα πιτσιρίκια , προγραμματίζοντας τα να βλέπουν την καγκουριά και την έλειψη οδιγικής παιδείας ώς ''μαγκιά''.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι εύκολο να κρίνουμε και κατακρίνουμε.

Ένας χειριστής επικίνδυνου εργαλείου εκπαιδεύεται πρωτίστως. ΠΡΙΝ ξεκινήσει την εργασία του.

Και αναφέρομαι σε εργαλεία που σε φάση λάθους συνήθως προβληματίζουν τον χρήστη και όχι άλλους εργαζομένους.

Στην Ελλάδα η εκπαίδευση οδήγησης είναι αντίστοιχη του να πάει ο εργαζόμενος και να βάλει το εργαλείο στην.....πρίζα.

Αντί να έχουμε εκπαίδευση από το δημοτικό (Κ.Ο.Κ., ασφάλεια κοκ) το υπουργείο (παιδείας & κάθε σχετικό) μένει μόνο στα ευχολόγια.

Μην κατακρίνουμε μόνο τους οδηγούς.

Αυτά τους είπαν, αυτά κάνουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην Κρήτη είχα βγάλει το δίπλωμα. Εκεί έμαθα.... Παιδιά χωρίς να θέλω να θίξω την Κρήτη που την Αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου, σε κάτι μέρη σε κάτι βοσκοχώρια, που πέρασα με το μηχανάκι του δασκάλου για βόλτα, είναι 9/10 δολοφόνοι με ρόδες.... 15χρονα με χάιλουξ που κάνουν ντρίφτ όπου βρουν χαλίκι, 16χρωνα χωρίς κράνος με καθαρά και 4τροχα κτίνη αγροτικά παντού με βοσκό-μούσια-μαντίλα-κωνσταντινάτο και μπερέτα  , να ανάψουν φλας είναι προσβολή/καραγκιοζια μόνο για κουγκλεντέδες και άν το κάνεις σε δείχνουν με το δάκτυλο γελώντας και χλευάζοντας.... σταματάνε απότομα όποτε γουστάρουν δεν πα να είσαι και σε εθνικό δρόμο, μόνο και μόνο να χαιρετήσουν το καφενείο, και αυτό που είπε ο άνθρωπος στο βίντεο ισχύει, αν κάνεις να κορνάρεις? πάει την πάτησες! με το κωνσταντινάτο θα στο καρφώσει στην κράνα να σαφήσει επιτόπου, τσαμπουκά για πλάκα, και άν τους πετύχεις μετά από κανα πανηγύρι μεθυσμένο, χαλαρά τραβάει και το πιστόλι! Στις πόλεις στην Κρήτη κάπως σώνετε το πράμα, αν και ακόμα και μέσα στο Ρέθυμνο που εγώ προσωπικά οδηγούσα φοβόμουν αρκετά, χωρίς φανάρια χωρίς φλάς πολύ χάλια....... 

όλα αυτά είναι μία συμπυκνωμένη σύνοψη του ήθους του Έλληνα γενικά.... Μπράβο σε αυτούς που έφτιαξαν το βίντεο, και σε αυτούς μου μίλησαν και δέν τους επηρέασε η νόρμα της Κρητικής επαρχίας , γιατί πρέπει να καταλάβουμε ότι δέν είναι ντροπή ούτε να φοράς ζώνη ούτε να φοράς κράνος ούτε να μην πιεις αν οδηγάς ...  Στην Κρήτη ειδικά ρε μάγκες τί πράμα αυτό με την κούπα? καταλαβαίνετε ότι είστε υπέφθινοι κατά ένα μέρος όταν ποτίζεται τον άλλον με 4 παιδιά με σφυνάκια τσικουδιά 99% αλκοόλ και μετά τον αφήνεται να καβαλήσει/οδηγήσει? ....

Πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτό κάπως, και ο τρόπος είναι ακριβώς το μήνυμα που περνάει αυτό το βίντεο, να το βάλουμε καλά στο μυαλό των παιδιών απο πολύ μικρά, να δούνε βίντεο και φώτο με σκληρές εικόνες με μυλά στο δρόμο απλομένα σαν βούτηρο στο ψωμί, και μανάδες να πέυτουν στα γόνατα και να φονάζουν με τόσο πόνο που βλεποντάς το νιώθεις ένα κάψιμο στο διάφραγμα ώστε αργότερα να το ξανασκεφτούν πριν πιάσουν τα 250 στο στενό μετά από μισό κιλό ρακί.... πρέπει να φυτέψουμε την ιδέα στο μυαλό του παιδιού απο την επαρχεία και απο την πόλη ΑΛΛΑ ΙΔΙΚΆ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΕΊΑ, ότι το να τηρεί τον κ.ο.κ είναι σωστό. μέσα απο το σχολείο, την οικογένεια αλλα και εμέις ποι ίδιοι πρέπει με κάθε ευκερία να λέμε το σωστό ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΜΕΙς ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ.

κουράστηκα να βλέπω ποια 40χρονους που βάζουν την κασέτα ''εμείς στα 18 καβαλάγαμε rd500 και το πηγέναμε στην μία και γυρίσαμε την Αθήνα με τσάλι χωρίς κράνος''  και όλα αυτά να τα λένε στα πιτσιρίκια , προγραμματίζοντας τα να βλέπουν την καγκουριά και την έλειψη οδιγικής παιδείας ώς ''μαγκιά''.... 

Πιστεύω ότι είναι από τα σημαντικότερα αυτό που είπες... Το ότι οι μεγαλύτεροι ιδίως στην επαρχία οι οποίοι και πιθανόν είχαν περισσότερες εμπειρίες και ελευθερία, κάθονται και λένε τις ιστορίες τους στους νεότερους και περηφανευονται για αυτες δίνοντας του το κακό παράδειγμα. Ιστορίες εννοώ τύπου Χωρίς κράνος σούζες πεσίματα χωρίς να πάθω τίποτα κόντρες κτλ.. Το λέω γιατί το έζησα αυτό το πράγμα στην εφηβεία να βλέπω συνομηλίκους μου να ενθουσιαζονται από τέτοια άτομα και να τους έχουν ως είδωλα.. Εγώ πιστεύω είναι πολλα πράγματα μαζί λάθος στην Ελλάδα. Βασικά είναι όλα όσο πιο λάθος γίνεται 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες τα ρε φιλε πια! Ολοι γυρνανε και λενε με τοση ευκολια προτιμω τα ζωα απο τους ανθρωπους ξεχνώντας σε ποιο ειδος ανηκουν και με μονο επιχειρημα το οτι ο ανθρωπος ειναι το μονο ζωο που κανει κακο γιατι του αρεσει. Σε τελικη αναλυση μια τετοια θεωρια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την παραιτηση της προσπαθειας κατανοησης της φυσης σου και του εαυτου σου. Γι αυτο επιλεγεις να πιστευεις πως κατανοεις και γι αυτο προτιμας πιο απλες μορφες ζωης (πχ.ιντερνετικες γατες).

Καλησερα φιλε μου, συμφωνω σε ολα εκτος απο το "ξεχνώντας σε ποιο ειδος ανηκουν". Εχει λογικη αυτο που λες, απλα δεν εχω δει ανθρωπους να επηρεαζονται απ αυτο. Ειτε θετικα ειτε αρνητικα. Για μενα οι ανθρωποι ερχονται πρωτοι γιατι ειμαστε οι μονοι που μπορουν να κανουν τοσο ομορφα πραγματα. Ναι ειμαστε ικανοι και πολλες φορες υπευθυνοι για τα τοσα ασχημα πραγματα που γινονται στον κοσμο μας αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε να κοιταζουμε τα ομορφα. Ολοι μας δεν εχουμε νιωσει το ανθρωπινο αγγιγμα που θα ζηλευε το καθε ζωντανο πλασμα αν το κατανοουσε; Το θεωρω κατι το μοναδικο, κατι το οποιο μεταφραζεται σε ανθρωποτητα και ερχεται πρωτη.

όποιος έχει άντερα, να βλασφημάει όποιον ''σκάει'' ξεκράνωτος σε κηδεία ανθρώπου που χάθηκε λόγω μη χρήσης κράνους.

Τόσο απλά και συνάμα τόσο ζόρικο. Μπορείτε ?

Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να βλέπω καθημερινά ΙΧ στο νεκροταφείο, χωρις να εχουν φορεσει ζωνη, αλλά να εχουν τα λάδια και τα καντηλια έτοιμα στο ταμπλό για να πανε στον αδικοχαμένο άνθρωπο τους που βρισκεται 1.5μ  κατω διοτι ΚΑΙ αυτος δεν φόραγε ζωνη!

Τα βίντεο και οι συλλόγοι, ΕΠΟΝΤΑΙ και εχουν ελάχιστη αποτελεσματικότητα.

Τα ζωντανά δεν φταινε τιποτα και πολυ κακως μπαίνουν στην εξίσωση. Η νομοθεσία, ΕΧΕΙ κοστολογήσει την ζωή τους με 30Κ ωστε να αποθαρρύνονται τα δίποδα που κυκλοφορούν ανάμεσα μας απο τις πράξεις βαρβαρότητας προς αυτά, με τον πέλεκυ του προστίμου απάνω τους.

My2c

Σωστα μα οι ανθρωποι που μιλησαν στο βιντεο δεν πιστευω οτι εχουν προβλημα με τα ιδια τα ζωακια αλλα με το κρατος που τιμωρει οδηγους που σκοτωνουν ζωα και δε τιμωρει οδηγους που σκοτωνουν τους συμπολιτες τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απολαυσαμε την επιτομη  του ορισμου ''ΚΟΚ = ταξη και λογικη'' απο ολους ανεξαιρετως τους οδηγους στην  παραλιακη λεωφορο της Αθηνας,κατα την διαρκεια της παραμονης του Ομπαμια στον Αστερα της  Βουλιαγμενης.Τα προσπερασματα καθως πρεπει,τα φαναρια καθως πρεπει,τα παρκαρισματα εκει που πρεπει,οι ταξιτζιδες λορδοι,οι ντελιβεραδες να βγαζουν φλας και αλλα τετοια εξωγιηνα Γεροι ,νεοι ,κυρατσες, μεθυσμενοι,τρελοι,κοτες,με εγκεφαλικα,χασισωμενοι,ετοιμοθανατοι ,καυλωμενοι ,απαντες αλανθαστοι κυριοι και σωστοι..Η καταλυτικη παρουσια της αστυνομιας,ηταν η  αιτια του διαλλειματος  απο την αλλοπροσαλη συμπεριφορα των Ουννων .Συμπεριφορα που ειχαμε να δουμε απο το 2004 στους Ολυμπιακους αγωνες της Αθηνας ,οπου παλι η αστυνομευση ηταν παντου αισθητη.Με την αναχωρηση του πλανηταρχη ,εξαφανιστηκαν οι αστυνομοι ,σφυριζοντας  την ληξη της ''ανακωχης'' και επιστροφη ξανα στην ρουτινα της καφριλας.Τα συμπερασματα δεν ειναι αναγκη να αναλυθουν παραπανω για την σημασια του ''φοβου που φυλαει τα ερημα''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ούτε το κράτος φταίει (τα ίδια περίπου γίνονται και στας εουρώπας, τα ζωάκια δε έχουν συνήγορο, ο υπαίτιος μιας εγκληματικής αμέλειας σε ένα τροχαίο όμως έχει... Και εκεί γίνεται το παιχνίδι  

η δικαιοσύνη κινείται μεσα στα πλαισια που έχει ορίσει η πολιτική και η κοινωνία των πολιτών

όταν οι ισχυροί(από όποια μεριά και εάν το θέσεις) θέσουν να παραγραφή μια παράδειγμα σε μια κλήση, θα γίνει ενώ είναι συνταγματικά παράνομο      

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ απλά και συνοπτικά , όλο και περισσότεροι κύριοι και (κυρίως) κυρίες  βάζουν τα Σκυλιά (με τα γατιά δεν πολυ-ασχολούνται) πάνω από τους ανθρώπους και ευαισθητοποιούνται πολύ περισσότερο με τα προβλήματα των σκύλων σε αντίθεση με των ανθρώπων που δεν τους <<αγγίζουν>> ιδιαίτερα. 

Δηλαδή αν κάποιος πολύ απλά πηγαίνει στη δουλειά του , του  πεταχτεί ένας σκύλος και  υπάρξει κάποιο ατύχημα στο οποίο θα τραυματιστεί ο ίδιος και ο σκύλος θα βρει τον μπελά του ο οδηγός και όχι όποιος-όποια παράτησε τον σκύλο  ή άφησε τον σκύλο του να κυκλοφορεί στους δρόμους χωρίς λουρί & τσιπ για να φαίνεται σαν αδέσποτο έτσι  ώστε να μην έχει καμία ευθύνη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή αν κάποιος πολύ απλά πηγαίνει στη δουλειά του , του  πεταχτεί ένας σκύλος και  υπάρξει κάποιο ατύχημα στο οποίο θα τραυματιστεί ο ίδιος και ο σκύλος θα βρει τον μπελά του ο οδηγός και όχι όποιος-όποια παράτησε τον σκύλο  ή άφησε τον σκύλο του να κυκλοφορεί στους δρόμους χωρίς λουρί & τσιπ για να φαίνεται σαν αδέσποτο έτσι  ώστε να μην έχει καμία ευθύνη.

+1000!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tι ήθελα να το πω? Πάλι σήμερα ανάβει το φανάρι μου να στρίψω αριστερά και την ίδια στιγμή ξεκινάει να στρίβει από απέναντι ηλικιωμένος με κόκκινο ενώ το διπλανό του αμάξι ήταν σταματημένο..

Αν αμφιβάλλεις ότι τα άτομα που ξεπερνούν το όριο των 70 ετών που έθεσα λόγω του ότι χάνονται θεμελιώδη αντανακλαστικά (πόσο μάλλον αν είσαι 80plus) πρέπει να έχουν δικαίωμα στην οδήγηση, συν το γεγονός ότι είσαι μοτοσυκλετιστής και αντιμετωπίζεις ειρωνικά το θέμα των ηλικιωμένων οδηγών, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν έχει πάει να σε ρίξει ποτέ ηλικιωμένος και ότι μάλλον δεν οδηγάμε στην ίδια χώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα