Jump to content
Sign in to follow this  
geraw

125cc Supersport η Παπι για πρωτη μηχανη (Α1)

Recommended Posts

http://prnt.sc/dknzea   Ως supersport εγω ειχα αυτη.. και πραγματικα μου εφτασε χαχαχα την εχω εδω και 8 μηνες την αγορασα μονο σκελετο και ολα τα εβαλα μονος μου πανω σιγα σιγα με σωστο τροπο για πολυ καιρο.. ετσι εμαθα κιολας την καθε λειτουργεια της μηχανης και τον τροπο που αλλαζουν διαφορα πραγματα κλπ.. ειδικα στην οδηγηση.. πανω φοραει πολλα πραγματα απο ρ6, και ας ειναι 50ρι στα χαρτια! Ουτε φορους,ουτε εξοδα,ουτε κτεο! δεν υπαρχει καλυτερο.. πλεων περασα σε μια 250ρα και ας παρανομα για λιγους μηνες... :D αν θες να μαθεις παραπανω στειλε μου μηνυμα ή να φτιαξω ποστ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αν σκοπος του να παρεις ενα μηχανακι ειναι η μουρη τοτε οκ γιατι οχι ενα r125 η ενα duke 125...δε διαφωνω...μουρη...δευτερον δεν ειπα οτι δεν πανε...πανε...οπως παει και ενα παπι το οποιο με τα ιδια λεφτα και αντε λιγα + θα το παρεις κουτα...οι μεταπωλησεις δεν ειναι δικο μ αυθαιρετο,κατσε και κοιτα αμα θες να το διαπιστωσεις ολα αυτα τα μηχανακια στα 125,το yzf και το duke για παραδειγμα τα οποια κοστιζουν 5ετιας οσο ενα καινουριο παπακι στην αναλογη δυναμη (παρακολουθα αμα θες car.gr και σε σελιδες στο fb που τα βαζουν αγγελιες ετσι για να μην εχεις 1 μονο ως παραδειγμα) +απο γνωστο εμπορο π του τα πανε για πουλημα 1 duke αριστο εκατσε 1μιση χρονο στη βιτρινα λογο τιμης στα 125cc...

για το yzf ναι εχεις δικιο,το διπλωμα λεει 15kw και οχι αλογα οποτε ειναι μεσα.

επισης μαντεψες λαθος οχι δεν ηταν z, 1ος shiver 750 οι αλλοι 2 πηραν το honda nc750 και ο 4ος ειχαν στην οικογενεια africa twin...τα παιδια δε τα μετακεινουν απλως ,3 μηνες μετα την αγορα των nc πηγαν οι 2τους αθηνα θεσαλονικη για ταξιδι και το παιδι με το shiver το κατεβασε κρητη 1 μηνα μετα και την γυρισε ολη...δε καταλαβαινω προς τι το hate π βγαζεις,δε τα ειπα επειδη δεν ειχα τι να κανω σαββατο απογευμα...

επισης επειδη εχω φιλο στην αγγλια (ξεκινησε με ninja 300 στα 20 γνωριζοντας μονο ποδηλατο,ιδια περιοδο συμφοιτητες του με ninja 250 και cbr300),εκει στα 17 βγαζεις το α1 στα 19 το α2 και μετα απο 2 χρονια το α η στα 24,με ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες οπως στην ελλαδα,εδω πολλοι ξεκινανε με παπακια και ανεβαινουν,εκει πολυ λιγοτεροι,οι περισσοτεροι ξεκινανε απο 250+ οποτε οταν αρχιζεις τις μη πω οτι τα βγαζω απο το μυαλο μ καλο θα ηταν να πηγαινεις σιγα σιγα να μαζευεις τα facts και να μην αρχιζεις ηλιθιες κοντρες

πραγματικα δε καταλαβαινω τι τσαντιλα σε επιασε και αρχισες οτι τα βγαζω απο το κεφαλι μ...

Πρώτη παράγραφος : Καταρχάς προφανώς και η μούρη έχει άμεση σχέση με την μηχανή είτε είσαι 18 είτε 28 είτε 38 είτε 108 !! Αν δεν υπήρχε η μούρη άπειρα μηχανάκια τα όποια έχουν γίνει best seller δεν θα χαν πουλήσει ούτε τεμάχιο . Και δεν είναι παράλογο...γιατί να μην θέλω να πάρω ένα όμορφο μέσο μεταφοράς ?? Δεύτερον στο car δεν έχεις μονο εσύ πρόσβαση μην ανχώνεσαι μια χαρά το βλέπουμε το car και τα παπιά προφανώς και έχουν καλύτερη μεταπώληση αυτό δεν σημαίνει ότι τα 125 με συμπλέκτη δεν έχουν !! Ενα 125 με συμπλέκτη σε σωστή αναλογία κατάστασης/τιμής θα φύγει σε βδομάδα και αν , όλα τα άλλα τα γνωστός έμπορος και γνωστός γνωστού και δες και το φβ (??! ) ναι whatever ωραία τα διάβασα αλλά δεν ισχύουν sorry !!

Δεύτερον δεν έχω δίκιο για το yzf έχω δίκιο ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ 125 ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΟΛΑ ΟΜΩΣ που έγραψες μόνος ότι τρελό no go λόγο ασφάλειας και ότι είναι πεταμένα λεφτά 

Τρίτον : Οι δύο σου φίλοι που πήραν nc τ ξέρεις ότι έχουν μηχανή που είναι στο όριο να οδηγιέται με α2 ?? Καταλαβαίνεις που το πάω ?? Η πρέπει να συνεχίσω...?? Είχα παράγραφο φωτιά και εδώ  αλλά οκ θα συγκρατηθώ πάμε στα ωραία το τελευταίο 

Τέταρτον : Μας λες ότι έχεις φίλο στην αγγλία και μας αναλύεις τα βήματα του και τους νόμους εκεί !! Πρώτον οι νόμοι είναι ίδιοι απλά σώζεις ένα χρόνο ναι τι ? Επίσης μόνος σου λες ότι ο φίλος σου και οι δικοί του ξεκίνησαν με τα 300/250 ss ?? Νομίζει ότι αυτά είναι τόοοοοσο πιο μηχανές από τα 125 ?? Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο η απάντηση είναι όχι δεν είναι !! Για την ακρίβεια είναι ίδια τα 125 σε ένα κλικ μεγαλύτερη κλίμακα just that....!! Η τελευταία σου παράγραφος είναι το τέλειο επιχείρημα για ΝΑ ΠΑΡΕΙ το r125 o φίλος όχι το αντίθετο απλά είναι ξεκάθαρο ότι δεν το γνωρίζεις και λες μετά εδώ ξεκινάνε με παπάκια εκεί με 250+...ναι τι με αυτό ? Αυτό είναι το σωστό ? Το παπάκι στο ενδιάμεσο ? Σαν άτομο που έχω αλλάξει 3 4 οχήματα και έχοντας δει και τις πορείες των δικών μου φίλων σου λέω ότι το παπάκι αν το πάρεις για να μάθεις να οδηγάς με βλέψεις για εξέλιξη και όχι σαν απλό μεταφορικό μέσο μια τρύπα στο νερό έχεις κάνει τίποτα παραπάνω ! Το κάνεις μόνο αν δεν έχει την δυνατότητα να πάρεις το 125 με συμπλέκτη

Τώρα θα την ξαναπω την μαλακία (το γράφω εγώ αφού έχεις θέμα να το γράψεις εσύ) απλά θα την αλλάξω λίγο...οκ δεν τα βγάζεις από το μυαλό σου , έχεις έναν αχταρμά στο μυαλό σου...καλύτερα ??

Γενικά κράτα την μπαλίτσα πιο χαμηλά γιατί δεν νομίζω ότι τα λες από κακία αυτά απλά σου λείπει εμπειρία...όπως και εγώ δεν μπαίνω να γράψω σε συγκρίσεις multi εναντίον  1290 adv έτσι και εσύ think twice next time 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως το r125 ειναι δυσκολο στην πωληση του!αλλα δεν νομιζω να συγκρινετε με παπακι..τι να πω..επισεις ο καθενας περνει οτι θελει!εγω πηρα r125 χωρια οτι μ αρεσει πολυ εξωτερικα δεν μου χρειαζετε μεγαλυτερου κυβισμου λογω οτι εχω αυτοκινητο!οποτε το 2τροχο το εχω για λογους οικονομιας κ εξυπηρετησης!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαγκες μου μην τσακωνεστε δεν υπαρχει λογος. Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη στο τι αξιζει και τι οχι. Το ξερω οτι αμα παρω παπι θα φυγει πιο ευκολα οταν ειναι να το πουλησω αλλα τωρα να εξοικονομησω καποια χρηματα και να οδηγω κατι που δεν με ευχαριστει δεν το θεωρω σωστο. Ξερω ηδη πως συμπεριφερονται οι οδηγοι λογω του ποδηλατου που χρησιμοποιω για ολες τις μεταφορες, οποτε οτι και να παρω θα εχω την ιδια εμπειρια οδηγικα. Απο οικονομικες μηχανες τυπου CBF 125,YBR 125 δεν μου αρεσει αισθητικα καποια. Τωρα παπι-σκουτερ θα ειναι οικονομικη λυση αναγκης περισσοτερο για εμενα μεχρι το Α2. Συνεχιζω ψαξιμο,διαβασμα αγγελιων μεχρι να βρω κατι που μου αρεσει :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτη παράγραφος : Καταρχάς προφανώς και η μούρη έχει άμεση σχέση με την μηχανή είτε είσαι 18 είτε 28 είτε 38 είτε 108 !! Αν δεν υπήρχε η μούρη άπειρα μηχανάκια τα όποια έχουν γίνει best seller δεν θα χαν πουλήσει ούτε τεμάχιο . Και δεν είναι παράλογο...γιατί να μην θέλω να πάρω ένα όμορφο μέσο μεταφοράς ?? Δεύτερον στο car δεν έχεις μονο εσύ πρόσβαση μην ανχώνεσαι μια χαρά το βλέπουμε το car και τα παπιά προφανώς και έχουν καλύτερη μεταπώληση αυτό δεν σημαίνει ότι τα 125 με συμπλέκτη δεν έχουν !! Ενα 125 με συμπλέκτη σε σωστή αναλογία κατάστασης/τιμής θα φύγει σε βδομάδα και αν , όλα τα άλλα τα γνωστός έμπορος και γνωστός γνωστού και δες και το φβ (??! ) ναι whatever ωραία τα διάβασα αλλά δεν ισχύουν sorry !!

Δεύτερον δεν έχω δίκιο για το yzf έχω δίκιο ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ 125 ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΟΛΑ ΟΜΩΣ που έγραψες μόνος ότι τρελό no go λόγο ασφάλειας και ότι είναι πεταμένα λεφτά 

Τρίτον : Οι δύο σου φίλοι που πήραν nc τ ξέρεις ότι έχουν μηχανή που είναι στο όριο να οδηγιέται με α2 ?? Καταλαβαίνεις που το πάω ?? Η πρέπει να συνεχίσω...?? Είχα παράγραφο φωτιά και εδώ  αλλά οκ θα συγκρατηθώ πάμε στα ωραία το τελευταίο 

Τέταρτον : Μας λες ότι έχεις φίλο στην αγγλία και μας αναλύεις τα βήματα του και τους νόμους εκεί !! Πρώτον οι νόμοι είναι ίδιοι απλά σώζεις ένα χρόνο ναι τι ? Επίσης μόνος σου λες ότι ο φίλος σου και οι δικοί του ξεκίνησαν με τα 300/250 ss ?? Νομίζει ότι αυτά είναι τόοοοοσο πιο μηχανές από τα 125 ?? Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο η απάντηση είναι όχι δεν είναι !! Για την ακρίβεια είναι ίδια τα 125 σε ένα κλικ μεγαλύτερη κλίμακα just that....!! Η τελευταία σου παράγραφος είναι το τέλειο επιχείρημα για ΝΑ ΠΑΡΕΙ το r125 o φίλος όχι το αντίθετο απλά είναι ξεκάθαρο ότι δεν το γνωρίζεις και λες μετά εδώ ξεκινάνε με παπάκια εκεί με 250+...ναι τι με αυτό ? Αυτό είναι το σωστό ? Το παπάκι στο ενδιάμεσο ? Σαν άτομο που έχω αλλάξει 3 4 οχήματα και έχοντας δει και τις πορείες των δικών μου φίλων σου λέω ότι το παπάκι αν το πάρεις για να μάθεις να οδηγάς με βλέψεις για εξέλιξη και όχι σαν απλό μεταφορικό μέσο μια τρύπα στο νερό έχεις κάνει τίποτα παραπάνω ! Το κάνεις μόνο αν δεν έχει την δυνατότητα να πάρεις το 125 με συμπλέκτη

Τώρα θα την ξαναπω την μαλακία (το γράφω εγώ αφού έχεις θέμα να το γράψεις εσύ) απλά θα την αλλάξω λίγο...οκ δεν τα βγάζεις από το μυαλό σου , έχεις έναν αχταρμά στο μυαλό σου...καλύτερα ??

Γενικά κράτα την μπαλίτσα πιο χαμηλά γιατί δεν νομίζω ότι τα λες από κακία αυτά απλά σου λείπει εμπειρία...όπως και εγώ δεν μπαίνω να γράψω σε συγκρίσεις multi εναντίον  1290 adv έτσι και εσύ think twice next time 

εχεις χασει τελειως το point μ...εγω εθιξα αυτο π λενε οτι "με το yzf θα μαθεις να οδηγας καλυτερα,και εχει καλυτερο στυσιμο και ειναι πιο κοντα σε μηχανη"...αυτο θιγω και το οτι ειναι παπαριες ζωγραφιστες,και οτι με την ιδια ανεση μπορεις να πας απο παπι σε μηχανη....και επειδη οτιδηποτε σε 125 εμτα απο 3 μηνες σ φαινεται λιγο το παιδι ΣΙΓΟΥΡΑ θα θελει να το δωσει...ΜΑΝΤΕΨΕ ΠΙΟ ΓΑΜΙΔΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ κ πιο κοντα στη τιμη αγορας λοιπον...ενα παπακι η ενα wannabe ss 3ο-4ο χερι;;;

θυμιθικα γτ ειχα παρατησει το φορουμ τοσο καιρο...παντογωνστες σα τους ταριφες οι  μισοι εδω μεσα

Τροποποιήθηκε από τον DarkLegend

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα 125αρια για μενα, ειναι το πιο υπερτιμημενο μηχανακι που εχει βγει ποτε. πανακριβα χωρις να προσφερουν κατι το ιδιαιτερο. 

Αυτό έλεγα και εγώ στην κοπέλα μου για να νιώσω καλύτερα, που κάνω με το klr 200 χιλιόμετρα με 17 ευρώ και εκείνη με το cryptonx 200 με 5...

Στο θέμα μας.. αν ήσουν έμπειρος οδηγός θα σου έλεγα να δεις γιατί χρειάζεσαι το μηχανάκι. Για να κάνεις κάποια δουλειά? Για να ρίξεις μια γκόμενα? Για να μετακινείσαι πιο οικονομικά? Για την καύλα σου?Τώρα όμως που πας από ποδήλατο σε μηχανή αλλάζει το πράγμα.. τι θέλεις? Αυτό που θες, είναι κάτι φθηνό, που να μπορεί να σου προσφέρει εμπειρία για μετέπειτα αναπήδηση σε μεγαλύτερη κατηγορία όσο το δυνατόν ομαλότερα.

Αποφεύγεις ασυζητητί r125 και λοιπά μηχανάκια με fairing γιατί οκέυ, σα μοτοσυκλετιστές πρέπει να είμαστε ρεαλιστές, έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις μαλακία ή να την πάθεις από μαλακία άλλου, οπότε κοιτάζεις σε αυτή την περίπτωση ότι και να γίνει να τη γλιτώσεις όσο το δυνατόν πιο οικονομικά

Θυμάμαι όταν έδινα για δίπλωμα έδινα με ένα παπί νομίζω suzuki που είχε και συμπλέκτη (τετράχρονο)..δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι ή αν είναι καλό αλλά μπορείς να το ψάξεις. Επίσης ,πολλές κινέζικες εταιρίες βγάζουν μηχανάκια χαμηλού κυβισμού όπως παπιά και διάφορα εντουράκια. Αυτά τώρα δεν είναι και 100% αξιόπιστα αλλά κάνουν τη δουλειά τους και έχουν πάααρα μα πάρα πολύ φθηνά ανταλλακτικά. Σου λέω το πιο απλό παράδειγμα, έχω παρκάρει το skyteam στην είσοδο της πολυκατοικίας φίλου, ακούω θόρυβο, κάποιος ξεπάρκαρε και μου έριξε το μηχανάκι, από τη μία μεριά τα πλαστικά έσπασαν, πήγα στον αντιπρόσωπο και πήρα όοολο το σετ με τα πλαστικά του μηχανακιού συν μπροστινό φτερό μασκα πίσω φτερό φανάρια κλπ 50 ευρώ. Αν σου συνέβαινε αυτό στο r125 απλά θα αφαιρούσες το fairing και θα το έκανες naked μόλις άκουγες πόσο το δίνει η yamaha. Μην απορρίπτεις κάτι σε εντούρο ή supermoto (πχ xt125, xt225 serrow, wr125x, klx125, dtracker 125 - αναφέρω ενδεικτικά κάποια εκ των οποίων τα τελευταία είναι πανάκριβα απλά για να δεις ότι είναι όμορφα όσο και αν δεν είναι του "στυλ" σου) γιατί οι "όρθιες" μηχανές είναι ο,τι πρέπει για μετακίνηση σε πόλη και οδηγική ευχαρίστηση.

Όταν έρθει μετά ο καιρός για α2 κοιτάς για κάτι καλύτερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την μηχανη την θελω κυριως για μετακινηση σε υποχρεωσεις (σχολη,βολτες κλπ) γιατι μου εχει φυγει ο πατος με το ποδηλατο ειδικα τωρα που χειμωνιαζει δεν ειναι οτι καλυτερο. Εχω αρχισει να σκεφτομαι και τα enduro, motard κυριως λογω χαμηλου κοστος ανταλακτικων. Πηγα και ειδα τιμες για fairings supersport και τρομαξα. Τωρα κοιταω XT125x, WR125x. Μαλλον απο εκει θα ξεκινησω και οταν παρω λιγη εμπειρια θα παω στον ερωτα μου που ειναι τα supersport.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

125 supersport μηχανη δεν υπαρχει. να μην παρεις 600 η 1000 supersport λενε.

για αρχη τσιμπα ενα παπιο να κανεις δουλεια σου, να μαθεις πως συμπεριφερονται οι αλλοι οδηγοι στο δρομο κρατα το  2 χρονακια και μετα τα ξαναλεμε

επειδή σε βλέπω να λες συνέχεια το ίδιο πράγμα, έχεις υπ' όψιν σου ότι υπήρχε + υπάρχει αγωνιστική κατηγορία 125?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδή σε βλέπω να λες συνέχεια το ίδιο πράγμα, έχεις υπ' όψιν σου ότι υπήρχε + υπάρχει αγωνιστική κατηγορία 125?

ξερεις πολλους να θελουν για πρωτη "μηχανη" αγωνιστικό 125 δίχρονο με 25-30 αλογα τροχό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξερεις πολλους να θελουν για πρωτη "μηχανη" αγωνιστικό 125 δίχρονο με 25-30 αλογα τροχό?

Εγω παντως ενα τετοιο πηρα και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη... και πλησιαζει πολυ περισσοτερο τον ορο σουπερ σπορτ ως προς το στησιμο, φρενα, συμπεριφορα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παντως ενα τετοιο πηρα και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη... και πλησιαζει πολυ περισσοτερο τον ορο σουπερ σπορτ ως προς το στησιμο, φρενα, συμπεριφορα

μαγκιά σου! και εγώ τα γουστάρω τρελά αυτά τα μηχανάκια! αυτα ναι αξίζουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με την ίδια λογική ούτε η R6 ούτε η R1 είναι supersport, αφού η μόνη σχέση που έχουν με τις αντίστοιχες αγωνιστικές είναι μακρινή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με την ίδια λογική ούτε η R6 ούτε η R1 είναι supersport, αφού η μόνη σχέση που έχουν με τις αντίστοιχες αγωνιστικές είναι μακρινή.

οτι πεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπας και έχεις μπλέξει λίγο, τις έννοιες supersport και racing;

Ο ένας όρος, δεν συνεπάγεται την αλήθεια ή το ψεύδος του άλλου.

οτι πεις

χαχαχαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπας και έχεις μπλέξει λίγο, τις έννοιες supersport και racing;

Ο ένας όρος, δεν συνεπάγεται την αλήθεια ή το ψεύδος του άλλου.

Έχουμε τις τροποποιημένες stock  μοτοσυκλέτες από 400 μέχρι 600cc (τετρακύλιδρες) που ανήκουν στην κατηγορία Supersport World Championship (ομολογκασιόν 2012), τις τροποποιημένες stock  μοτοσυκλέτες από 750 μέχρι 1000cc (τετρακύλιδρες) που ανήκουν στην κατηγορία Superbike Racing και φυσικά τις MotoGP με τις υποκατηγορίες Moto3(250, πρώην 125) Moto2(600) και MotoGP(1000) που είναι εκ του μηδενός φτιαγμένες μοτο. 

Ο Παύλος λέει ότι αφού δεν είναι stock οι SS 125 δεν θεωρούνται SS, και εγώ λέω με την ίδια λογική ούτε οι R6 + R1 είναι SS γιατί δεν τρέχουν stock (συγκεκριμένα η R1 είναι και τεχνικά στην κατηγορία Superbike και όχι SS). Αν μιλάμε για Racing, όλες οι κατηγορίες πρακτικά θεωρούνται Racing, εκτός και αν θες να είσαι εντελώς τυπικός οπότε η μόνη πραγματικά Racing είναι η Grand Prix motorcycle racing (MotoGP).

Αυτά ως προς τα τεχνικά, νομίζω όμως ότι η ουσία είναι πιο απλή, αυτό εννοεί  ο Παύλος είναι ότι τα 125 είναι τόσο ***** που δεν θα έπρεπε να θεωρούνται SS, εγώ διαφωνώ. Είτε δίχρονο κολοφτιαγμένο είτε stock τετράχρονο σε ένα αναβάτη θα του μάθουν πράγματα στο δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε με τους κανονισμούς κάποιων αγώνων ορίζεις εσύ τις κατηγορίες στην ζωή;

Supersport είναι μια μοτοσυκλέτα φτιαγμένη και σχεδιασμένη με πρωταρχικό σκοπό τις οδηγικές επιδόσεις.

Racing είναι μια μοτοσυκλέτα που τρέχει σε αγώνες.

Οι δύο ιδιότητες δεν επηρεάζουν η μία την άλλη, μπορεί να ισχύουν ταυτόχρονα, μπορεί η μία μόνο, μπορεί καμία από τις δύο.

Ένα cbr125 δεν είναι ούτε supersport ούτε racing. Αυτά όμως που τρέχαν στο εννιαίο πρωτάθλημα στην Ιταλία όμως, ήταν racing.

Ένα TZ250 δεν είναι supersport γιατί δεν το οδηγείς στον δρόμο. Είναι όμως racing για αυτό φτιάχτηκε.

Ένα R6 είναι supersport, για αυτό φτιάχτηκε, να οδηγηθεί γρήγορα με τον νου στις οδηγικές επιδόσεις. Ένα αγωνιστικό R6 είναι ΚΑΙ racing.

...

To R125 της πρώτης γεννιάς έστω, είναι ένα μικρό μοτό, με σκοπό σχεδίασης να ΔΕΙΧΝΕΙ supersport. Δεν είναι. Οικονομική σχεδίαση τα υλικά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό έλεγα και εγώ στην κοπέλα μου για να νιώσω καλύτερα, που κάνω με το klr 200 χιλιόμετρα με 17 ευρώ και εκείνη με το cryptonx 200 με 5...

17ε τα 200χλμ? πλησιαζεις επιπεδα γυμνο inline4 η sbk. μηπως κανεις καπου λαθος ομως, ειναι υπερβολικα πολλα?

το παπι φυσικο να καιει τοσο (αν και περισσοτερο καιει το κρυφτο, απλα δε το ανοιγει η τυπισα). :laugh:

φυσικα και τα 125αρια ειναι το πιο υπερτιμημενο μηχανακι, αλλα μιλαω μονο για τα τυπου sbk, οχι παπια η 2τ 35αλογων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικο Cagiva λεγεται ρε φιλε η εταιρια... @nikolai 

2τ μεν το μηχανακι.... http://www.mybike.gr/forums/topic/79951-time-to-meet-αίγληcagiva-planet-n01/#comment-2024393 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικο Cagiva λεγεται ρε φιλε η εταιρια... @nikolai 

2τ μεν το μηχανακι.... http://www.mybike.gr/forums/topic/79951-time-to-meet-αίγληcagiva-planet-n01/#comment-2024393 

τεχνικο λαθος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον... Εγω λεω να επανελθω εντος τοπικ σε αντιθεση με μερικους συμφορουμητες πιο πανω... Αδερφε προσωπική μου αποψη παρε 125αρι μοτοσυκλετακι ΜΕ συμπλεκτη... 2Τ ή 4τ διαλεξε εσυ με οτι + και- εχει η καθε κατηγορια μιας και οπως εχεις επανειλημενα αναφερει θες να καταληξεις σε ρ6. Εγω τουλαχιστων που ειχα εμπειρια 2 χρονια με 2τ γυμνο 125αρι και ειχα για περιπου 3 μηνες σερι παπακι οριακα ξεχασα αυτα που ηξερα στον τομεα οδηγηση μοτο απο τεχνικες οδηγησης και φρεναρισματος μεχρι το πως σκατα ξεκινας με το συμπλεκτη. Για μενα δες με ιδιαιτερα κριτικη σκεψη και τα 2τ χωρις να σε τρομαζουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως η yamaha στην επισημη ιστιοσελιδα της το r125 το εχει στην κατηγορια ss..οχι μαζι με το crypton..ειναι κ αυτο κατι αντιστοιχο,απο αυτο που μ λεει ο κολλητος μ για το αμαξι μου!(bmw e46 compact 1.800cc)"αν δεν ειναι 6 κυλινδρο δεν ειναι bmw"!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως η yamaha στην επισημη ιστιοσελιδα της το r125 το εχει στην κατηγορια ss..οχι μαζι με το crypton..ειναι κ αυτο κατι αντιστοιχο,απο αυτο που μ λεει ο κολλητος μ για το αμαξι μου!(bmw e46 compact 1.800cc)"αν δεν ειναι 6 κυλινδρο δεν ειναι bmw"!!!

Η δουλεια της Γιαμαχα ειναι να σε πεισει πως ανηκει στα ss για να σου παρει τα λεφτα. Αν εσυ θεωρεις ss κατι με 15 αλογα η κατι που εντος πιστας θα κινειται πιο αργα απο ενα beverly250 τοτε ειναι καθαρα θεμα αντιληψης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ σε τι κατηγορια θα το εβαζες?

Αν επρεπε ντε και καλα να το κατηγοριοποιησω, θα το εβαζα στην γενικοτερη ενοτητα των street

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα