Jump to content
Ταξιδευτής

Τα παρτάλια τραγουδάνε ακόμα: Μια ιστορία πάθους και λάθους στους δρόμους της Ευρώπης...

Recommended Posts

..... Η αλλιως μια τελεια εισαγωγη για ενα βιβλίο. 

Θα διαβασω τη συνεχεια τη δευτερα που εχω ρεπο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω τελεια!! Καλως τον!!

Νυφουλα η μπεμπα! Καλη αρχη και καλη μασ διασκεδαση

*Θα ειχε νοημα ενα section αφιερωμα στο ριστορ της 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικόλα χρόνια σου πολλά!

Το περίμενα αυτό το ταξιδιωτικό, απο οταν διάβασα την αγγελία σου (ναι, με ενδιαφέρει..)

Για πάμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αααα περυσινό είναι το ταξιδιωτικό?? Αυτό το ρεμάλι το πέτυχα και εγώ μερικές μέρες αργότερα στα βουνά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφοτου φαγαμε, ηπιαμε και τα ειπαμε, ανακαλυψαμε οτι ολοι ειχαμε λιιιιγο διαφορετικες ατζεντες για τις ημερες των διακοπων. Ολοι θελαμε προφανως να χαλαρωσουμε και να περασουμε καλα αλλα ταυτοχρονα ολοι ειχαμε μαλλον λιγο διαφορετικες ιδεες για το πως θα γινει αυτο.
Ο Κωστας ηθελε κλασσικες διακοπες παραλιας, ηλιοθεραπειας και να δει ολα τα φιλαρακια που δεν ειχε δει εναν ολοκληρο χρονο -χωρια που ειχε να φροντιζει και την οικογενεια παραλληλα.
Ο Πετρος εδειχνε να μην βολευεται στο ολο σκηνικο και οπως μου εξομολογηθηκε αργοτερα ο μονος λογος που ειχε μεινει στο μερος ηταν η παρεα, καθως το συγκεκριμενο camping δεν του αρεσε γενικα καθολου.
Εμεις θελαμε να βρουμε λιγο χρονο να χαλαρωσουμε, να τα πουμε με τους φιλους μας και να σκεφτουμε τι θα κανουμε στη συνεχεια των διακοπων, ομως ο συνδιασμος της αφορητης ζεστης, η πληρης ελλειψης κοινοχρηστων εγκαταστασεων στο camping οπου να μπορεις να κατσεις (πχ self service εστιατοριο/καφε) και εστω ενος mini market για να αγορασεις καποια απαραιτητα, καθως και η αδιαφορη τεραστια παραλια χωρις ιχνους σκιας και γεματη χαζοχαρουμενους ρακετοφορους τουριστες ειχαν ως αποτελεσμα να μην μπορουμε να βολευτουμε πουθενα.

Σε αυτα, το γεγονος οτι το camping ειχε φτιαχτει καπου το '60 και μπανια και λοιποι χωροι ειχαν μεινει σε εκεινη τη δεκαετια δεν βοηθουσαν πολυ την κατασταση. Το μερος ηταν πραγματικα ιδανικο ως χωρος camping, γεματο καθε λογης δεντρα που σκεπαζαν τα παντα με απολαυστικη σκια, ομως περαν αυτου ουδεν. Για να γινει κατι αξιολογο ειχε αμεση αναγκη απο ΠΟΛΥ αγαπη και στοργη η πληρη ισοπεδωση. Δεν εχω καταληξει ακομα τι απ' τα δυο.

Εν πασει περιπτωσει, η πρωτη μερα διακοπων μας περασε οσο ομορφα θα μπορουσε δεδομενων των συνθηκων. Ο Κωστας ηταν ιδιαιτερα πηγμενος εκεινη τη μερα καθως περα απο το να φροντιζει τα της οικογενειας, ειχε και πολλους εξωσχολικους φιλους που πηγαινοερχονταν και επρεπε να τους δει, οποτε εμεις παρεα με τον Πετρο φτιαξαμε κατι προχειρο και αραξαμε στις σκηνες για μασα και κουβεντουλα.
Εκ των υστερων, ισως θα μπορουσαμε να εχουμε καβαλησει τις μηχανες και να εχουμε φυγει για καπου-οπου, ομως τοσο εμεις οσο και ο Πετρος μολις ειχαμε ερθει στο μερος και  το να ψαχνουμε εναλλακτικες μεσα στο λιοπυρι δεν ηταν ιδιαιτερα ελκυστικο σαν σκεψη. Κατσαμε εκει λοιπον, τα ειπαμε, τα ηπιαμε και εν μεσω φιλων η μερα περασε αρκετα ευχαριστα.
Ομως ηταν προφανες οτι η συνεχεια δεν θα μπορουσε να ειναι η ιδια, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που αυριο πρωι πρωι ο Πετρος θα εφευγε για τα βουνα της Βορειας Ελλαδας οπως και ηταν το αρχικο του πλανο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περιμενουμε εναγωνιως τη συνεχεια Νικολα. Οπως παντα με την καταπληκτικη γραφη των κειμενων σου !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι εδω να διαβασω τη συνεχεια εναγωνιως. Αν και να ξερεις οτι οποιον και να ρωταγες μεσα στο χωριο θα σου ελεγε που ειναι το σπιτι. Ενας ειναι ο φουρναρης εδω. Χιχιχιχιχι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε ..τι έκανε ?

Πήγε για ύπνο?

Και γω τώρα πως θα πιω τον υπόλοιπο καφέ μου ?:2funny:

Ωραίος Νικόλα προχώρα αδερφέ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Day 4
Πλαταμώνας -Ηγουμενιτσα
400 km

30774847834_b980178fe8_c.jpg

"Παμε."

Ανοιξα τα ματια και κοιταξα το φως του ηλιου που δειλα δειλα τρυπωνε μεσα στη σκηνη και εδιωχνε το σκοταδι της νυχτας μαζι με αυτο των σκεψεων μου.
Χαμογελασα πλατια και η πρωτη λεξη που ηρθε στα χειλη μου ηταν τοσο απλη οσο και επιτακτικη. "Παμε."

Ειχαμε πεσει για υπνο με χιλιες αμφιβολιες για κατα ποσον αυτο το ταξιδι επρεπε να γινει η οχι. Τιποτα δεν εδειχνε να πηγαινει οπως το ειχαμε στο νου και μεχρι τωρα ολα εμοιαζαν να γινονται με δυσκολια και κοπο. Τι νοημα θα ειχε λοιπον να συνεχισουμε στο ιδιο βιολι; Τωρα ομως η υποσχεση μιας νεας -καλυτερης- μερας διεγραφε ολες τις αδιεξοδες σκεψεις και εφερνε ξανα εκεινη τη γνωστη διψα για ανοιχτους δρομους και νεους προορισμους. "Παμε".

Απο εδω και περα θα αφηναμε στην ακρη ολα τα "πρεπει" και θα αγκαλιαζαμε τα "μπορει". Ενα ταξιδι ενδεχομενο. Μπορει και ναι μπορει και οχι. Ποιος ξερει;
Εγω απ' τη μερια μου το μονο που ηξερα ηταν οτι αν δεν το παλευαμε θα το μετανοιωναμε τελικα. Εξαλλου "Πετρα που κυλα ποτε δεν χορταριαζει" δεν λενε;

Κατεβηκα στο χωριο και απο ενα γωνιακο φουρνο πηρα δυο περιποιημενα καφεδακια μαζι με μερικα cookies. 2,5 ευρω ολα και ενα μεγαλο χαμογελο απο την ευγενικη σερβιτορα. Ετσι μαλιστα!
Πισω στο camping ομολογω οτι ηταν απο τις λιγες φορες που το κλασσικο βασανο του πακεταρισματος γινοταν με μεγαλη χαρα, διοτι σφραγιζε οριστικα και αμετακλητα την αποφαση μας να φυγουμε για νεες περιπετειες.

Ο Κωστης παντα χαμογελαστος και ευδιαθετος, μας βοηθησε να τακτοποιησουμε τη μηχανη και λιγο αργοτερα καθομασταν στην αυλη του για ενα μικρο πρωινο προτου αποχωρησουμε. Χυμος, φρουτα, χορταστικες ομελετες και σαντουιτσακια για το δρομο με το φρεσκο ψωμι του Φουρναρη.
Χρωματα, ηλιος, χαμογελα, καλη παρεα και η υποσχεση του ανοιχτου δρομου μπροστα μας πανω σε δυο ροδες. Ετσι θα επρεπε να ξεκινα καθε μερα...!

Μετα τις κλασσικες αναμνηστικες φωτο ημασταν ετοιμοι να φυγουμε.
29704834175_a706485a4f_c.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Ταξιδευτής

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτα είναι τα πιο ωραία ταξίδια, απλά να πηγαίνεις και όπως τύχει. πρέπει να είχες τρελό αγχος ομως?

ξεκίνησα για βελιγράδι χωρί GPS kai με τη διεύθυνση του ξενοδοχείου από μνήμης (2η εξοδος μετα το ποταμι δεξια, στο τερμα του δρομου δεξιά, 3η εξοδος στην στρογγυλη πλατεία, περνω τη μεγαλη αριστερη στροφη, κανω καποια χιλιομετρα και ειναι απονεντι απο το βενζιναδικο :D ),

δεν κοιταξα καν τα χαρτια μου, σταματησα στον ασφαλιστη μιας που ειχα χρονο να προλαβω το καραβι και ειδε πως και η πρασινη καρτα είχε λήξει ενώ είχα πάρει μαζί την παλιά ασφαλεια αντί για την καινούργια.

στη θεσσαλονικη ξεχασα να βαλω το φερμουαρ στο τσαντακι και εχασα το κινητο μου (για ιντερνετ ουτε λογος)

ενώ σε αυτους που με περίμεναν είχα πει πως θα φτάσω κατα τις 2 το βράδυ και τελικά έφτασα 4 το βράδυ (ώρα σερβίας)

επίσης είχα κανονίσει καφεδακι θεσσαλονικη με κατι φιλους στην επιστροφη, αλλα αφου δεν ειχα ουτε κινητο ουτε ιντερνετ, μιλησαμε μεσω facebook απο βελιγραδι και τους ειπα να με περιμενουν 12:30 στην πλατεία. τελικά έφτασα 13:15.

τα καλύτερα είναι τα ανοργάνωτα!!!! να μην ξερεις τι θα σου ξημερωσει

α και πήγα να μείνω απο βενζίνη στη λαρισσα και στη σερβία σε κάποια φάση με το πιο κοντινο βενζιναδικο στα 11 και 17km αντιστοιχα!! τελικα δεν εμεινα, μου εφτασαν οι αναθυμιασεις :D :D

όποιος θέλει να πάμε ταξιδακι παρεα μου λεει (και αμα βρεθει κανενας σφυράτε μου :P :P )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα