Jump to content
Sign in to follow this  
Ta.saras

Sym wolf 125 αποριες (?)

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ!

Εδώ και αρκετo καιρο ψαχνω για μια μηχανη 125cc και τελευταία τείνω προς το wolf. Ναι ξέρω καλύτερα να παω προς το 250 αλλα περιορίζομαι (και θα περιορίζομαι για πολυ καιρο) λογω διπλωματος, αλλα μενω και σε νησι που οι αποστασεις ειναι κοντινες σχετικα. Η ιδεα του παπιου δεν με προσελκυει (εχω αυτη τη στιγμη ενα sprinter 72cc). Μετα απο αρκετο ψαξιμο λοιπον και αλλαγη της γνωμης μου πολλες φορες καταληγω στο λυκακι, επειδή σαν εμφανιση ειναι πολυ ωραιο (το πετυχα καπου παρκαρισμενο και το χαζευα για πολυ ωρα) και κυριοτερο ειναι οικονομικο! Αλλα οπως και να εχει καποιοι ενδοιασμοι μου δημιουργουνται. Επομενως θα ηθελα να με διαφωτισετε οσο γινεται. Ρωτησα γνωστους και φιλους για αυτο το μηχανακι και ειναι διχασμενες οι αποψεις (ακουσα και το "παρε χοντα να ξενοιασεις" που δεν ξερω αν ισχυει) αλλα κανενας απο αυτους δεν ειχε καποια εμπειρια με αυτο για αυτο θεωρησα καλυτερα να σας ρωτησω.

Σαν 125 ειναι βαρυ, αυτο θα με εμποδισει καπου? Δηλαδη θα το κοβει το μηχανακι? Ισως να το κανει οχι τοσο σβελτο οσο θα μπορουσε? Αν ναι υπαρχει καποιο κιτ για μεγαλωμα (πχ το sprinter που εχω 72cc) ή καποιος τροπος να ελαφρυνει το μηχανακι (πχ ειδα οτι εχει αρκετα ογκωδη εξατμιση)?

Η sym ειναι γνωστη για τα σκουτερ και αυτη ειναι βασικα η πρωτη μοτυσκλετα της. Ειναι λοιπον αξιοπιστη? Βγαζει προβληματα σχετικα μακροχρονια και αν ναι τι? 

Το μηχανακι προκειται λοιπον να δουλεψει και για μικροταξιδακια. Τα 90-100 χλμ την ωρα θα ειναι το μεγιστο που θα τρεχω και σπανια και καποιες φορες θα εχω δευτερο ατομο. Θα με ικανοποιει?

Φυσικα θα ηθελα να ακουσω και την εμπειρια/γνωμη σας για αυτο!

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το λες αξιόπιστο το wolf.Βέβαια,ούτε τα honda είναι εγγύηση τώρα πια.Αν έχεις λεφτά πάρε κάτι καλύτερο από wolf,αν όχι πάρε κάτι μεταχείρο πχ cbf,ybr,xt,varadero και μην μπλέξεις με wolf.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κι εγω εχω ακουσει απο forum και συζητησεις οτι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα αλλα εχω ακουσει κ καποιους οτι τους βγηκανε καλα:what:

σιγουρα ομως απο τα ποιο αξιοπιστα εχουνε βγει τα honda cbf 125! με μεγααλη αυτονομια,πολυ χαμηλη καταναλωση καυσιμου και πισταυω οτι θα ειναι οτι πρεπει για αυτο που ψαχνεις! υπαρχει το καινουριο μοντελο και το παλιο(για ολα τα γουστα:tooth:)

κανε και εσυ μια ερευνα για το cbf και πιστευω οτι θα σου αρεσει ποιο πολυ τελικα!

και ενα τελευταιο... ψαχνοντας πληροφοριες θα δεις οτι αυτοι που ειχανε cbf 125 δυσκολα το αλλαζανε:thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίταξε, στα 125 κυβικά ό,τι και να πάρεις θα είναι ένα "παπάκι", ίσως πιο όμορφο εξωτερικά αλλά όσον αφορά επιδόσεις μην περιμένεις διαφορές!
Το εν λόγω μηχανάκι το έχω δει και εγώ, είναι όντος κουκλάκι εξωτερικά αλλά μηχανικά δε γνωρίζω και ούτε έχει πάρει το αυτί μου για τυχόν θέματα..
Τώρα που κοιτούσα την τιμή βλέπω ότι το μαλλί πάει κοντά στα 2 χιλιάρικα με 2100 για καινούριο. Επειδή κατά 95% δε θα μείνεις στα 125 κυβικά για πολύ καιρό, θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο με λίγα λεφτά να κάνεις τη δουλειά σου και αργότερα κοιτάζεις για κάτι μεγαλύτερο..

Επειδή είσαι νησιώτης, μην απορρίπτεις τα σκουτεράκια, μπορεί να σε βολεύουν για τις αποστάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που στηρίζετε η αποψή σου ΤάκηςΜπ;

Ήσουν μήπως κάτοχος;

Το έχει ο ξάδερφός μου εδώ και 9 μήνες οπότε και το έχω οδηγήσει και το ξέρω αρκετά καλά.

Δεν το λέω για να παινευτώ ούτε μετοχές στην honda έχω,αλλά το cbfάκι μου είναι κλάσης ανώτερο θεωρώ.Το wolf είναι λίγο πιο μηχανή βέβαια imho.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσπαθω να ξεφυγω απο μεταχειρισμενο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω σκοπο να κατσω για παντα σε 125. Ισως ομως το μεταχειρισμενο για τωρα να ειναι η καλυτερη λυση. Εψαξα για το cbf, ειδα και το καινουργιο μοντελο, αλλα καινουργιο ξεφευγει λιγο σαν τιμη. Η δευτερη επιλογη που ειχα στο μυαλο μου αλλα σε μεταχειρισμενο ειναι το cbr 

Το είχα το Wolf..................

Πάρε Honda cbf. ...................

Σαν κατοχος λοιπον γινεται να μου πεις τα προβληματα/αρνητικα που ειχε, γιατι για αυτο το λογο λογικα μου λες να στραφω προς cbf

Τροποποιήθηκε από τον Ta.saras

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ειχα το wolf 125....

Το ιδιο αλλα πολυ πιο ομορφο απο cbf....

Μεταξυ αυτων των δυο..το wolf θα ξαναπερνα!!το μονο αρνητικο του το καρμπυρατερ..

Α)πολυ μουρατο!γενικα αυτο ειναι το μεγαλο του ατου κ μεγαλο ντεποζιτο 16λ με μεγαλη αυτονομια!

Β)φθηνα ανταλλακτικα κ τρομερα φρενα

Τα μειον του..το καρμπυρατερ κ θελει ασχολεια γενικα καποια σημεια προς βελτιωση.. τιποτε αλλο!γενικα σκυλι!κ ανετο στην οδηγηση εχω παει πολλες εκδρομες με την γυναικα απο αθηνα-χαλκιδα-ναυπλιο-σουνιο κτλ..το πηγαινα μονοκοπανια μεχρι 120χλμ κοντερ κ δεν καταλαβαινε τπτ!για μενα αυτο να διαλεξεις..αλλιως σε μεταχειρισμενο r125(αυτο που εχω τωρα)καλα..κανενα μετρο συγκρισεις βεβαια..απλως ειναι λιγο πιο αβολο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη μας λες να επιλεξει κυριως αυτα που εχουν περασει απο τα χερια σου...λιγο μεροληπτικη προσεγγιση θα ελεγα ευτυχως που δεν οδηγας κανα zundap δηλαδη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω μιλαω με βαση σ αυτα που εχω οδηγησει πιο πολυ κ τι ειναι τα πιο καλα στα 125 με βαση αυτα που λενε σχεδον η πλειοψηφια..κ το παιδι παραπανω ρωταει για το wolf!κ cbf κ cbr εχω οδηγησει απλα δεν μου αρεσαν..τωρα ως προς την επιλογη  ευτηχως υπαρχει ακομα το προνομιο να διαλεγει καθενας οτι του αρεσει!δεν τον υποχρεωνει ο χ,ψ να παρει οτι θελουν αυτοι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα