Jump to content
efkola

Yamaha T7 Concept - Yamaha Tenere 700

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος themata έγραψε:

Χρήσιμες πληροφορίες Osprio, τελικά δεν αρκούν τα 10.500 για να το ευχαριστηθείς (ταξίδια δικάβαλος, χώμα, προστασία γενικώς)

ετσι για την κουβεντα,γενικα,πες οτι ειμασταν σε κοινη παρεα,χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

αλλα,διαφωνω με αυτη τη λογικη.

εγω,σα στεργιος βηχος.

ειναι πως το βλεπεις.

αν το παρεις γιατι δε μπορεσες να παρεις το 790 πχ ενω αυτο ηταν η καψουρα σου,θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου,οτι α εκεινο,α οι αναρτησεις,α το μοτερ,α τα αλογα...

και δε θα ευχαρηστιεσαι με τπτ

εγω ειμαι της αποψης πλεον,οτι το περνεις και το φχαριστιεσαι 100% για αυτο που ειναι.ενα ον-οφφ με εμφαση στο οφφ

δε θα καθαρησεις τραπεζια και μπερμ το διχως αυριο,αλλα τα χωματα σου θα τα πας και θα το απολαυσεις στο επακρο.

αρκει ενα σωστο ζευγαρακι λαστιχα.τπτ αλλο.

εχω φιλους που βολταρουμε μαζι που το πηραν απο καινουριο και το καταευχαριστιουνται απο την πρωτη μερα,κυριως στα χωματα,στα βουνα,στις εξοχες,στα δαση.

ξανανιωσανε πως να στο πω,με τη απλοτητα του και το χαρακτηρα του.

δεν ειναι το απολυτο οπλο,αλλα δε θα πει οχι σε τπτ ετσι οπως ειναι.

εχω ενα υποδεεστερο μηχανακι,το 660, που ακολουθω και το ευχαρηστιεμαι κ εγω κοιτωντας να περναω καλα χωρις πολλα.

κανει οτι υποσχεται πως θα κανει.

δεν ειμαι της αποψης οτι ευχαρηστιεσαι ολα τα μηχανακια παντου και αλλα τετοια ρομαντικα.

προφανως και ενα σσ1000αρι δε μπορεις να το ευχαρηστηθεις μεσα στο Βυρωνα πχ,η μια βεσπα στη Νιαλα,κακα τα ψεματα.

αλλα αυτα τα ον οφφ που παιζουν στην κατηγορια πλεον,τα περνεις και εφυγες ειτε για Βορειο Ακροτηρι,ειτε για Αγραφα,ειτε για καμπινγκ δικαβαλο Σαμικο.

μετα απο αρκετες αλλαγες μηχανων,εγω,ο Στεργιος Βηχος προσωπικα,εφτασα στο συμπερασμα οτι το πολυ ψειρισμα κατανταει στεναχωρια και αγχος απο ενα σημειο και μετα.

δε λεω για το οσπριο,γενικα το λεω.

οι πληροφοριες του οποιου ηταν χρησιμοτατες.

και αυτο που λεει οτι χρειαζεται δουλεια αναλογα με τα θελω του καθενος ειναι ολη η ουσια.

αυτα.

να στε καλα να χαιροστε τα μηχανακια σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα Στέργιε, όλες οι απόψεις σεβαστές και δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, αναφέρθηκα μονο στην τιμή και σε συγκεκριμενους

τομείς που είπε ο φίλος osprio ότι κατά τη γνώμη του υστερεί. το επόμενο μηχανάκι μου (αν υπάρξει επόμενο) το Tenere θα είναι.

(εγω 14 χρόνια με το TDM, τη χρυσή μετριότητα, δεν έχω κανένα κώλυμα να αγοράζω το κορυφαίο, ακριβότερο, δυνατότερο κλπ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι νταξ κατάλαβα πως το λες,αλλά κόλλησα στη λέξη "ευχαριστηθεις" που χρησιμοποίησες.

Αυτο.

Τπτ άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν στα επόμενα 2-3 χρόνια κάνω το βήμα για να πάρω μηχανή θα  πάω “καρφί” για το Ténéré, και μόνο που το κοιτάζω με ευχαριστεί...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια απ' τα ίδια κ εγώ,αλλά σε καμία.5ετια με βλέπω να δουμε πως θα πάνε και οι τιμές στα μτχ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 ώρες, το μέλος themata έγραψε:

Νικολας Σπανός ον δε mic!

Λοιπον, ρωτησα...το Τενερε στο βιντεο εχει black Hawk, DNA και Ohlins μπρος πισω. Δηλ τρια χιλιαρικακια για πλακα. Που να σηκωσει η μαμα αναρτηση ολοκληρο Νικολα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

διάβασα στα σχόλια του video "Basic Upgraded with OHLINS springs + oil (font - rear) just to have the correct sag."

Τουλάχιστον αυτή δεν είναι ακριβή αναβάθμιση ( στο TDM μου είχε κοστίσει περίπου 120 μπροστινά ελατήρια+ λάδια με την τοποθέτηση)

ένα κιτ ελατηρίων+λάδια της HyperPro μπρος πισω με μια γρηγορη αναζητηση 274,95 €

https://www.off-the-road.de/en/700-Tenere/Suspension-Wheels/Hyperpro-Spring-Combikit-Yamaha-Tenere-700.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν το ειδα μου φανηκε λιγο παραξενο γιατι τα πιρουνια του δεν ειναι χρυσα οπωςτης μαμας. Ισως κανω και λαθος. Παντως με ενα γρηγορο γκουγλαρισμα που εκανα δεν ειδα σκετο κιτ ελατηριων OHLINS για το Τενερε. Καλο θα ηταν να ξεραμε τι ακριβως και ποσο το κοστος. Και εχεις δικιο, ευτυχως, θα ειναι πιο φτηνα γιατι τα full kits με τα εργατικα κοστιζουν το ενα τεταρτο της μηχανης και. Οπως εχω αναφερει και πριν ειναι το ενα σημειο στο οποιο το μηχανακι χωλαινει και προσωπικα πιστευω οτι μια αναβαθμιση, ειδικα τα μπροστα, εχει νοημα και αξιζει να γινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά ο Pol Tarres είναι γνωστή "μούρη" στο Trial και στο Extreme enduro, αλλά εκείνο που μου κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως από ότι διάβασα το μηχανάκι είναι stock. 😲
Οι μόνες παρεμβάσεις ήταν, αλλαγή ελαστικών και λίγο παραπάνω λαδάκι στις αναρτήσεις. (πηγή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Spy photos από το Tenere 700 Travel .
Euro 5, μεγαλύτερο ρεζερβουάρ (χωρητικότητα κοντά στα 20 λίτρα), βελτιωμένη ανεμοκάλυψη, νέο πιρούνι.

yamaha-tenere-700-travel-spy-shot-front-

yamaha-tenere-700-travel-spy-shot-left-s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα