Jump to content
efkola

Yamaha T7 Concept - Yamaha Tenere 700

Recommended Posts

πριν 45 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Εγώ δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια μου. Σίογυρα όμως αν βγαίνουν αυτά που λες, μάλλον θα τα έπαιρνα

Βγαινουν τα εχω δει. Απλα σε ρωταω επειδη το εχεις οδηγησει το τενερε και εχεις σφαιρικη αποψη. Εγω. Στατικα μονο εχω ανεβει επανω.παταω καλα κατω. Απλα αυτο που με φοβιζει ειναι κατα ποσο μπορει να κανει ταξιδι σε εθνικο δυκτιο διπλο με τα αξεσουαρ που σου πα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 02/02/2020 at 6:14 ΜΜ, το μέλος Ntik έγραψε:

Βγαινουν τα εχω δει. Απλα σε ρωταω επειδη το εχεις οδηγησει το τενερε και εχεις σφαιρικη αποψη. Εγω. Στατικα μονο εχω ανεβει επανω.παταω καλα κατω. Απλα αυτο που με φοβιζει ειναι κατα ποσο μπορει να κανει ταξιδι σε εθνικο δυκτιο διπλο με τα αξεσουαρ που σου πα.

Καλησπέρα φιλε Ntik

το έχω και μπορώ να σου πω κατηγορηματικά  ότι φορτωμένο και με δυο άτομα θα κουραστείς. Θα χρειαστείς να αλλάξεις το πίσω ελατήριο γιατί είναι σχετικά μαλακό για εθνική. Η σέλα είναι άλλο θέμα για συζήτηση. Εσυ θα είσαι εντάξει και ο συνεπιβάτης θα βλαστημήσει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 12 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Βάλε καμιά φωτό ρε φίλε να παρουμε ματι

Δυστυχώς φιλε Ηλία δεν ξέρω πως κατευθείαν από το τηλέφωνο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 39 λεπτά, το μέλος Osprio έγραψε:

PW2n-P

jY01k8
s.HaXCsIOLOy

Σε περίπτωση αποριας, ζω στη Σκωτία εξού και οι κίτρινες πινακίδες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μαμά μάσκα δε λέει πάνω από 60 χλμ. Την άλλαξα με μια MRA vario που είχα από το GS με λίγες μετατροπές και ξύλο με πιστολάκι και αφού έβαλα δυο πλαστικά στη βάση για να αναιβοκατεβαινει. Σαφώς καλύτερα πίσω από το τιμόνι και δείχνει ακόμα πιο άγριο 

Ew9GgQ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε ένα αναλυτικό review με τα + και τα - γενικά σαν σύνολο. Νομίζω θα ενδιέφερε πολλούς από εμάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε ένα αναλυτικό review με τα + και τα - γενικά σαν σύνολο. Νομίζω θα ενδιέφερε πολλούς από εμάς.

Μετά το πρώτο service σίγουρα. Έχω κάνει μόνο 600 χλμ σφιχτα μια και δεν το έχω πάει πάνω από 5 χιλ στροφές ακόμα. Προς το παρόν  θα έλεγα πρόθυμο,  σχετικά άνετο, παρά πολύ καλή θέση τιμονιού ειδικά ορθιος στο χώμα , το γκάζι λίγο απότομο στην εκκίνηση, και θέλει σωστό κατέβασμα στις ταχύτητες πριν στροφής γιατί κλειδώνει η πίσω. Εδώ θα έλεγα ότι φανερά του λείπει ένα TC. Το mapping του κινητήρα, αν και πολύ καλός, θα μπορούσε να ήταν πιο στρωτό. Μου θύμισε λίγο τα νευράκια της πρώτης γενιάς του MT09.
Ποιοτικά μέτριο, πλαστικά φτηνά, πίσω ακτίνες άρχισαν ήδη να σκουριάζουν μέσα στο πρώτο μήνα παρόλο που το περιποιούμαι μετά από κάθε έξοδο. Οι μπροστά είναι εντάξει. Το Κοντέρ δε διαβάζεται μετά τα 130. Οι καθρέφτες δεν τρέμουν καθόλου. 
Καλές αναρτήσεις αλλα με τα 95 μου κιλά με έξοπλισμό η προφωρτιση πίσω είναι στο ένα κλικ πριν το τέρμα για 60 χιλ sag. Με δεύτερο άτομο θα υποφέρει σίγουρα. Με πήρε μια μέρα να πετύχω σχετικά τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν γίνεται να εχεις ιδιες ρυθμίσεις και για δρόμο και για χώμα. Τα μπροστά τα μαλάκωσα γιατί πόνεσαν χέρια και τα πίσω τα σκλήρανα λόγω βάρους. 
Βεβαια μου είναι δύσκολο να το πω ‘γκαζι’ γιατί σε σύγκριση με τη GS μου είναι ισχνό. Δεν το βλέπω για ΣΒΚ με 1200-1300 χλμ όπως κάνω με τη Μπέμπα. 
Αλλα, παιχνιδιάρικο. Για μικρές εξορμήσεις ότι πρέπει και φανταστικό για πόλη. Makes you smile ! Σαφως πιο καλό και άνετο από το DR400. Ποιοτικά  θα δείξει. Για τα λεφτά του, πάντα σε σύγκριση με τη GS παρααξίζει, αλλά ΔΕΝ είναι GS! 

Αυτα σε πρώτη φάση, θα επανέλθω μετά το service after the lockdown

Να ειστε όλοι καλά και με υγεία 

Τροποποιήθηκε από τον Osprio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη για όλες τις αλλαγές. Προσπάθησα να το κάνω πιο σαφές και μου ήλθαν και άλλες λεπτομέρειες μετά ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαραίτητες προσθήκες ( κατά τη γνώμη μου ):

Ζελατίνα 

Σκαρα ( Bumot ) την τρύπησα για να βάλω ένα παλιό Givi tanklock bag. Η πιο μικρή που βρήκα γιατί της Yamaha είναι σίδερα παντού  

Eazi-grip pro. Μεγάλη διαφορά για off road. 

Quadlock για το iPhone 

Για το μέλλον : μια Leo Vince για μπάσα που του λείπουν και για να χάσει και 3-4 κιλά. Η προσθήκη 1-2 άλογα μου είναι αδιάφορη  

KchnsxOl1bB63H6k2N5pozxX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ ωραία μηχανή, φαίνεται όντως πολύ fun to drive.

Εγώ ειλικρινά ζηλεύω τα μέρη στα οποία μπορείς και οδηγάς, ταξίδεψα πολύ λίγο σκωτία με αυτοκίνητο και συνέχεια έλεγα μακάρι να είχα μηχανή.

Δυστυχώς πέφτει πολύ μακριά από Ελλάδα για να οργανώσεις ταξίδι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Attreidis έγραψε:

Πολύ ωραία μηχανή, φαίνεται όντως πολύ fun to drive.

Εγώ ειλικρινά ζηλεύω τα μέρη στα οποία μπορείς και οδηγάς, ταξίδεψα πολύ λίγο σκωτία με αυτοκίνητο και συνέχεια έλεγα μακάρι να είχα μηχανή.

Δυστυχώς πέφτει πολύ μακριά από Ελλάδα για να οργανώσεις ταξίδι..

Μάλλον θα πέτυχες καλό καιρό στη Σκωτία γιατί θέλει να είσαι γενναίος σε καθημερινή βάση. Βρεχει πολύ, και με αέρα. Φωτογραφίες βγάζουμε μόνο όταν είναι καλός ο καιρός. 
Οσο για ένα ταξιδάκι, Δυο εβδομάδες πηγαιν´ελα με στάσεις για να δεις κιόλας. Εχω κάνει την εκδρομή και από νότια, Γαλλία, Ιταλία και από βόρεια Βουλγαρία, Ρουμανία. Αξίζει σαν εμπειρία αν και στην Ελλάδα έχουμε καταπληκτικές διαδρομές με περισσότερες παραλλαγές. Ίσως επειδή είμαι Έλληνας, σαν το δικό μας τόπο για μηχανάδες πουθενά. Φιλικός κόσμος, γέλιο, φτηνό φαΐ, ωραίοι τόποι, καλοί δρόμοι, κακοί δρόμοι, και φυσικά τέλειο καιρό. Το μείζον αρνητικό; Έχει πολλούς, μα πολλούς Μ...ες οδηγούς. Ότι να’ναι, χωρίς κράνος, εξοπλισμό, σφήνες, κορναρίσματα, κόκκινα φανάρια, σούζες, φωνές. Και αυτά με τις μηχανές. Μην αρχίσω για τα αυτοκίνητα. Όλοι βιάζονται χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί, που και πως μπορείς να τρέξεις. 
Το αστείο είναι ότι τεχνικά σαν οδηγοί είναι πολύ καλοί αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία χωρίς οδηγική παιδεία και ηρεμία. 
Μη μου ξύνεις άλλο τη πληγή, θα σκάσω. 

Φυσικά και τα παραπάνω δεν ισχύουν για όλους! (πριν φάω κράξιμο). 

Φιλικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναφορικά με τις αναρτήσεις αν και είναι καλές, είναι ανάλογες του κόστους της μηχανής. Ένα πρόβλημα στις μπροστινες αναρτησεις είναι ότι το sag είναι κοντά 50 χιλιοστά που σημαίνει σχεδόν 1/4 από το travel τους έχει χαθεί. Για όσους θέλουνε να μάθουν περισσότερα για τις αναρτήσεις αυτό είναι ένα πολύ καλό βίντεο. (Δυστυχώς μόνο στα αγγλικά) 

με μικρές αλλαγές δαχτυλίδι μπροστά,ελατήριο πίσω μπορεί να βελτιωθεί πολύ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι είπε απλά ότι θέλει παραπάνω προφορτιση εμπρός για να διορθωθεί αρχικά το στατικό sag. Σημασία έχει και το sag του αναβάτη που απ όσο θυμάμαι (εχω καιρό να ασχοληθώ διορθώστε με αν κανω λάθος) πρέπει να ναι το πολύ το ένα τρίτο της διαδρομής. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος kyriakosrod έγραψε:

Ναι είπε απλά ότι θέλει παραπάνω προφορτιση εμπρός για να διορθωθεί αρχικά το στατικό sag. Σημασία έχει και το sag του αναβάτη που απ όσο θυμάμαι (εχω καιρό να ασχοληθώ διορθώστε με αν κανω λάθος) πρέπει να ναι το πολύ το ένα τρίτο της διαδρομής. 

Στα 90 κιλά βάρος σύνολο, ένα κλικ πριν το τέρμα σου δίνει 60χιλ/30% sag. Με περισσότερο βάρος υπάρχει πρόβλημα, ειδικά με συνεπιβάτη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχοντας πλέον φτάσει τα 2500χλμ είπα να γράψω λίγα σκόρπια σχόλια για τη μηχανή. 
Απλα πράγματα, θετικά και αρνητικά  

+ ‘Τα ωραία ‘
·Το CP2 μοτέρ. Πάρα μα πάρα πολύ καλό, πρόθυμο, γραμμικό, ροπάτο, εύκολο. Οι σχέσεις ταχυτήτων πολύ καλές για όλα. 
·Η θέση οδήγησης  off road. 
·Πολύ καλή ευελιξία, ορατότητα και φυσικά παρουσία στο δρόμο. Και το νιώθεις πολύ ελαφρύ. 
. Παιχνίδι στο χώμα, με πολύ ωραία φρένα που δεν αρπάζουν απότομα. (βλέπε και αρνητικά)
·Καλά φώτα (βλέπε και αρνητικά) 

· Απλότητα. Σκέφτεσαι μόνο οδήγηση και δεν κοιτάς για επικοινωνίες με μπλιμπλίκια ( aka GS). Σε κάνει να μαθαίνεις να οδηγάς.

- ‘Τα άσχημα’

· Σανίδα σέλα..μέχρι δυο ώρες πριν πάθεις λουμπάγκο  

· Πονάνε χέρια ..μαλακώνεις μπροστινές, αλλά χάνεις την αίσθηση της μπροστινής 21 ρόδας.  

· παλινδρόμηση τιμονιού σε roll off κατεβαίνοντας από 80 μέχρι 50. Γενικός έλεγχος από το συνεργείο δεν έδειξε τίποτα. Μάλλον τα μαμά λάστιχα. Αυτό είναι πονοκέφαλος γιατί είναι οι ταχύτητες στις οποίες είσαι και πιο συχνά.

·Το mapping σε χαμηλές ταχύτητες είναι ψιλοχάλια. Αρπάζει το γκάζι απότομα. Πολύ ενοχλητικό για απαλό οδήγημα στη βροχή σε roundabouts. Πήρα όλα τα μποσικα από το γκάζι και έβαλα ένα DNA φίλτρο αλλά είδα ελάχιστη διαφορά. Θέλει καινούργιο χάρτη. 
· Πολύ ψηλό. Το όλο στήσιμο της μηχανής είναι για άτομα από 1.80 και πάνω. Ενώ είναι πολύ ευέλικτο για πόλη, το γεγονός ότι ίσα ίσα φτάνω με ένα πόδι (είμαι 1.74) μαζί με το γκάζι που αρπάζει, το κάνει κουραστικό. 
. Είναι ΜΟΝΟ για ένα άτομο. Έκανα 60χλμ με δεύτερο άτομο ( σύνολο 160 κιλά) και ήταν χάλια, κάθησε. Ο δε συνεπιβάτης είπε θα περπατήσει την επόμενη φορά ..

· Μέτρια φρένα για δρόμο. Σπογγώδη. Όσο καλά είναι για χώμα, τόσο μέτρια για δρόμο

· το κοντέρ και τα φώτα έχουν λαστιχένια στηρίγματα με αποτέλεσμα να τρέμουν ασύδοτα. Εκνευριστικό. 
· Ζελατίνα που δεν κάνει τίποτα. Ουσιαστικά είναι γυμνό.   
· Ανύπαρκτη προστασία από καιρό. Στη βροχή μουσκεύεις παντού. 

θα γράψω και αλλά στο μέλλον αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ ευχάριστο μηχανάκι με χαρακτήρα και ελαττώματα. Δεν είναι και τόσο καλό για όλα όπως το διαφημίζουν αλλά πολύ καλό για παιχνίδι χωρίς υπερβολές. Σε κάνει και χαμογελάς συνέχεια. 
Βεβαια εξαρτάται και από πια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας. Έχοντας τη 1250GS μου είναι πολύ δύσκολο να το χαρακτηρίσω τόσο καλό όσο λένε. Ουτε ποιοτικά ούτε οδηγικά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νέο χρώμα "Rally Edition" https://www.youtube.com/watch?v=0FgUhRb5hSo

spacer.png

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πρόλαβες μόλις.

Το εκθειάζει ο Ryan

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 16/6/2020 at 6:25 ΜΜ, το μέλος Osprio έγραψε:

Έχοντας πλέον φτάσει τα 2500χλμ είπα να γράψω λίγα σκόρπια σχόλια για τη μηχανή. 
Απλα πράγματα, θετικά και αρνητικά  

+ ‘Τα ωραία ‘
·Το CP2 μοτέρ. Πάρα μα πάρα πολύ καλό, πρόθυμο, γραμμικό, ροπάτο, εύκολο. Οι σχέσεις ταχυτήτων πολύ καλές για όλα. 
·Η θέση οδήγησης  off road. 
·Πολύ καλή ευελιξία, ορατότητα και φυσικά παρουσία στο δρόμο. Και το νιώθεις πολύ ελαφρύ. 
. Παιχνίδι στο χώμα, με πολύ ωραία φρένα που δεν αρπάζουν απότομα. (βλέπε και αρνητικά)
·Καλά φώτα (βλέπε και αρνητικά) 

· Απλότητα. Σκέφτεσαι μόνο οδήγηση και δεν κοιτάς για επικοινωνίες με μπλιμπλίκια ( aka GS). Σε κάνει να μαθαίνεις να οδηγάς.

- ‘Τα άσχημα’

· Σανίδα σέλα..μέχρι δυο ώρες πριν πάθεις λουμπάγκο  

· Πονάνε χέρια ..μαλακώνεις μπροστινές, αλλά χάνεις την αίσθηση της μπροστινής 21 ρόδας.  

· παλινδρόμηση τιμονιού σε roll off κατεβαίνοντας από 80 μέχρι 50. Γενικός έλεγχος από το συνεργείο δεν έδειξε τίποτα. Μάλλον τα μαμά λάστιχα. Αυτό είναι πονοκέφαλος γιατί είναι οι ταχύτητες στις οποίες είσαι και πιο συχνά.

·Το mapping σε χαμηλές ταχύτητες είναι ψιλοχάλια. Αρπάζει το γκάζι απότομα. Πολύ ενοχλητικό για απαλό οδήγημα στη βροχή σε roundabouts. Πήρα όλα τα μποσικα από το γκάζι και έβαλα ένα DNA φίλτρο αλλά είδα ελάχιστη διαφορά. Θέλει καινούργιο χάρτη. 
· Πολύ ψηλό. Το όλο στήσιμο της μηχανής είναι για άτομα από 1.80 και πάνω. Ενώ είναι πολύ ευέλικτο για πόλη, το γεγονός ότι ίσα ίσα φτάνω με ένα πόδι (είμαι 1.74) μαζί με το γκάζι που αρπάζει, το κάνει κουραστικό. 
. Είναι ΜΟΝΟ για ένα άτομο. Έκανα 60χλμ με δεύτερο άτομο ( σύνολο 160 κιλά) και ήταν χάλια, κάθησε. Ο δε συνεπιβάτης είπε θα περπατήσει την επόμενη φορά ..

· Μέτρια φρένα για δρόμο. Σπογγώδη. Όσο καλά είναι για χώμα, τόσο μέτρια για δρόμο

· το κοντέρ και τα φώτα έχουν λαστιχένια στηρίγματα με αποτέλεσμα να τρέμουν ασύδοτα. Εκνευριστικό. 
· Ζελατίνα που δεν κάνει τίποτα. Ουσιαστικά είναι γυμνό.   
· Ανύπαρκτη προστασία από καιρό. Στη βροχή μουσκεύεις παντού. 

θα γράψω και αλλά στο μέλλον αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ ευχάριστο μηχανάκι με χαρακτήρα και ελαττώματα. Δεν είναι και τόσο καλό για όλα όπως το διαφημίζουν αλλά πολύ καλό για παιχνίδι χωρίς υπερβολές. Σε κάνει και χαμογελάς συνέχεια. 
Βεβαια εξαρτάται και από πια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας. Έχοντας τη 1250GS μου είναι πολύ δύσκολο να το χαρακτηρίσω τόσο καλό όσο λένε. Ουτε ποιοτικά ούτε οδηγικά. 

Λοιπον συνεχιζουμε

Εφτιαξα μια ζελατινα απο ενα GS800 που ειχα, εκοψα, ετριψα, ζεστανα και της αλλαξα την καμπυλη, καινουργιες τρυπες και ειναι τωρα μια χαρα.

Η μπροστα ροδα ηθελε ακτινολογηση. Την εκανα μονος στο περιπου, μια και δεν εχω δυναμομετρο κλειδι για ακτινες, και εφυγε εντελως το τρεμουλο. Σε συνδιασμο με λαστιχα TKC 70 το μηχανακι παει πολυ πιο στρωτα αν σκεφτεις τους περιορισμους λογω αναρτησεων

Με τα χιλια ζορια εχω καταφερει να ρυθμισω αναρτησεις για τα κιλα μου σε σχετικα καλο βαθμο αλλα η αληθεια ειναι οτι εκει θελει λεφτα το μηχανακι.

Στριμωξα δυο λαστιχενια τακακια αναμεσα στη βαση του κοντερ και το πλαισιο και οι κραδασμοι σταματησαν εντελως!

Σε κανα δυο μηνες θα του κανω και καινουργια χαρτογραφηση ...

Σιγα σιγα τα φτιαχνουμε ολα

Εδω ειναι οι ρυθμισεις αναρτησεων για 90-95 κιλα φορτιο και για ελαφρυ χωμα, αν τυχον καποιος ενδιαφερθει στο μελλον

(συγνωμη για τα Αγγλικα)

All from full hard (all the way clockwise)

Preload

3 clicks anti-clockwise

Static sag 20mm (perfect)

Sag 58-62 mm  (perfect)

Front Wheel

Compression (bottom of  forks)

9 clicks anti-clockwise (Standard 11 out of 22)

Rebound (Top of forks)

21 cliks anti-clockwise (Standard 17 out of 31)

Rear Wheel

Compression (top of spring)

13 clicks anti-clockwise (Standard 15 out of 18)

Rebound (bottom of spring)

13 clicks anti-clockwise (Standard 13 out of 23)

Η συνεχεια στο μελλον...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρήσιμες πληροφορίες Osprio, τελικά δεν αρκούν τα 10.500 για να το ευχαριστηθείς (ταξίδια δικάβαλος, χώμα, προστασία γενικώς)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος themata έγραψε:

Χρήσιμες πληροφορίες Osprio, τελικά δεν αρκούν τα 10.500 για να το ευχαριστηθείς (ταξίδια δικάβαλος, χώμα, προστασία γενικώς)

Χρειαζεται λιγο δουλεια, αναλογα με τα θελω του καθε αναβατη / ιδιοκτητη. Εκτος απο πισω αναρτηση για δικαβαλο, ολα τα αλλα δεν ειναι και απαραιτητα, αλλα βοηθανε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα