Jump to content
Knob

Πρόστιμο για δίπλωμα και δικαστήριο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλωσήρθα στο φόρουμ σας,

Αφορμή που γράφτηκα είναι ότι με έχει φάει το άγχος διότι σήμερα για κακή(και καλή) μου τύχη έπεσα σε μπλόκο αστυνομίας. Οδηγούσα ένα 250 χώρις να έχω δίπλωμα (έχω μόνο για 50άρι). Για να μην τα πολυλογώ ο αστυνομικός χαριστικά με έγραψε για "Στερείται άδειας οδήγησης,κράνος συνοδηγού και ότι δεν είχα μαζί μου την άδεια κυκλοφορίας". Μου είπε ότι είναι ένας καλός λόγος για να βγάλω το δίπλωμα(Πράγματι!!) και ότι θα αθωωθώ στο δικαστήριο αν πάω και το δείξω μετά από περίπου έναν χρόνο που μου είπε ότι θα πραγματοποιηθεί. Κανονικά μου είπε ότι είναι αυτόφωρο κλπ(Έχει δίκιο) αλλά μου έγραψε μόνο αυτή την κλήση (που είπα παραπάνω) στο κλασσικό ροζ χαρτάκι και δεν με πήγαν αυτόφωρο αφήνοντας με να φύγω. Το άγχος μου εμένα τώρα είναι εαν ισχύει αυτό που μου είπε γιατί είδα ότι άλλαξαν λένε αυτά περί δικαστηρίου και ότι έχει πάλι πρόστιμο και ποινή φυλάκισης 1 εως 12 μήνες. Όποιος ξέρει σίγουρα ας απαντήσει παρακαλώ..

ΥΓ. Συγγνώμη αν δεν είμαι στη σωστή κατηγορία αλλά θα μάθω σιγά σιγά το φόρουμ :)

Τροποποιήθηκε από τον Knob

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το δικαστήριο ειναι δικαστήριο, γινετε δικη, εστω και τυπική, μπορει ο προηγούμενος απο εσενα να αθωωθεί και εσυ κριθείς ένοχος για το ιδιο παράπτωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η ποινη φυλακισης μπορει να εχει και ανασταλτικο χαρακτηρα.. δλδ αν σε 2 3 χρονια ξανακανεις μλκια, πας μεσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1.Βγαλε διπλωμα .

2.Εχω περασει στρατοδικειο λολ γιαυτο το λογο και εφαγα 3 χρονια με αναστολη και πληρωσα τα εξοδα της δικης εγω lol.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακώς οδηγείς όχημα χωρίς δίπλωμα για το όχημα αυτό. Η κλήση και τυχόν καταδίκη σε δικαστήριο, είναι ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ μπροστά στο πόσο μπορεί να μπλέξεις, κάνοντας για παράδειγμα ένα ατύχημα και τραυματίζοντας άλλον άνθρωπο, ο οποίος αν είναι έστω και λίγο ''κακός'' θα σε τρέξει να τον πληρώνεις μια ζωή μετά.

Στο δικαστήριο, και να καταδικαστείς κάποιες μέρες, αυτές συνήθως είτε είναι εξαγοράσιμες, είτε πάνε αναστολή δλδ αν δεν κάνεις νέο παράπτωμα σε κάποιο χρονικό διάστημα μερικών χρόνων, χαρίζονται. Κατά μια ακατανόητη συνήθεια να την πω, έθιμο να το πω, του ελληνικού δικαστικού συστήματος, η οποία δεν έχει απολύτως καμία λογική αλλά μας συμφέρει, αν επιδείξεις δίπλωμα, σε αθωώνουν. Τα δικαστικά έξοδα τα πληρώνεις πάντως.

Δύο συμβουλές από εμένα και ας μην τις ζήτησες.

1.Πρόσεχε. Άνδρας και Πολίτης, είναι δύο έννοιες που σημαίνουν οτι έχεις ευθύνη των πράξεών σου και των επιλογών σου. Να τις σκέφτεσαι αυτές το λοιπόν.

2.Στην περίπτωση που δεν έχεις δίπλωμα λόγω μικρής ηλικίας, και δεν κρατιέσαι να οδηγήσεις... Μην βιάζεσαι να μεγαλώσεις. Θα μεγαλώσεις έτσι κι αλλοιώς, θα οδηγήσεις ότι γουστάρεις... Κάνε υπομονή και κάντα όλα σωστά. Να μικρύνεις είναι δύσκολο, όχι να μεγαλώσεις. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δίπλωμα βγάζεις, το θέμα είναι μην (κούφια η ώρα) γίνει καμιά στραβή γιατί ακόμη και ασφαλισμένο να είναι το μηχανάκι, αν δεν έχεις το απαιτούμενο δίπλωμα τότε θεωρείσαι ανασφάλιστος. Τι σημαίνει αυτό? Πηγαίνεις σε κεντρικό, περνάς διασταύρωση με πράσινο και κάποιος παραβιάζει κόκκινο και σε χτυπάει και σου βγάζει το μηχανάκι ολική και εσένα με σπασμένο πόδι και χέρι. Του πληρώνεις οποιαδήποτε ζημιά του προξενήσεις στο αυτοκίνητό του ή σε άλλα αυτοκίνητα, γιατί κανονικά ο νομοθέτης υποθέτει πως αφού δεν είχες δίπλωμα, κανονικά δε θα ήσουν σε εκείνο το σημείο εκείνη τη χρονική στιγμή ώστε να πάθεις το ατύχημα! Σε περίπτωση δυστυχήματος, εκεί και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει η καρδιά μου για το τι θα ακολουθήσει για να αποζημιώσεις την απώλεια όντας ανασφάλιστος..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. 

Φυσικά και θα βγάλω δίπλωμα απλά τόσο καιρό ήμουν φοιτητής εκτός της πόλης μου και τα οικονομικά όπως θα φαντάζεστε ήταν δύσκολα οπότε έκανα υπομονή μέχρι τώρα όπου έγινε και αυτό και με ωθεί πιο γρήγορα στο να το βγάλω.

Όλα τα άλλα εννοείται πως τα καταλαβαίνω και μη κακό να μη γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε κανέναν μας..

Φαντάρος πρώτα ο Θεός θα μπω τον επόμενο Νοέμβρη γιαυτό ρωτάω και για το δικαστήριο τι γίνεται.. 

ΣΑς ευχαριστώ και πάλι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σας και καλωσήρθα στο φόρουμ σας,

Αφορμή που γράφτηκα είναι ότι με έχει φάει το άγχος διότι σήμερα για κακή(και καλή) μου τύχη έπεσα σε μπλόκο αστυνομίας. Οδηγούσα ένα 250 χώρις να έχω δίπλωμα (έχω μόνο για 50άρι). Για να μην τα πολυλογώ ο αστυνομικός χαριστικά με έγραψε για "Στερείται άδειας οδήγησης,κράνος συνοδηγού και ότι δεν είχα μαζί μου την άδεια κυκλοφορίας". Μου είπε ότι είναι ένας καλός λόγος για να βγάλω το δίπλωμα(Πράγματι!!) και ότι θα αθωωθώ στο δικαστήριο αν πάω και το δείξω μετά από περίπου έναν χρόνο που μου είπε ότι θα πραγματοποιηθεί. Κανονικά μου είπε ότι είναι αυτόφωρο κλπ(Έχει δίκιο) αλλά μου έγραψε μόνο αυτή την κλήση (που είπα παραπάνω) στο κλασσικό ροζ χαρτάκι και δεν με πήγαν αυτόφωρο αφήνοντας με να φύγω. Το άγχος μου εμένα τώρα είναι εαν ισχύει αυτό που μου είπε γιατί είδα ότι άλλαξαν λένε αυτά περί δικαστηρίου και ότι έχει πάλι πρόστιμο και ποινή φυλάκισης 1 εως 12 μήνες. Όποιος ξέρει σίγουρα ας απαντήσει παρακαλώ..

ΥΓ. Συγγνώμη αν δεν είμαι στη σωστή κατηγορία αλλά θα μάθω σιγά σιγά το φόρουμ :)

Να του ανάψεις λαμπάδα του τροχαίου. Σου φέρθηκε σπαθί (όπως κι εσύ λες άλλωστε). Ούτε πατέρας μας τέτοια σωστή αντιμετώπιση (και σε γλίτωσε από κακοτοπιές και σε στρίμωξε να πας να βγάλεις δίπλωμα για το καλό όλων).

η ποινη φυλακισης μπορει να εχει και ανασταλτικο χαρακτηρα.. δλδ αν σε 2 3 χρονια ξανακανεις μλκια, πας μεσα...

Σ' αυτές τις περιπτώσεις έχει πάντα ανασταλτικό χαρακτήρα. Δεν εκτίεις ποινή. Εκτός βέβαια αν έχεις προκαλέσει τροχαίο, οπότε αλλάζει το πράμα δραματικά....

Στα έγραψε πάρα πολύ ωραία ο Flying. :ok:

......................

2.Στην περίπτωση που δεν έχεις δίπλωμα λόγω μικρής ηλικίας, και δεν κρατιέσαι να οδηγήσεις... Μην βιάζεσαι να μεγαλώσεις. Θα μεγαλώσεις έτσι κι αλλιώς, θα οδηγήσεις ότι γουστάρεις... Κάνε υπομονή και κάντα όλα σωστά. Να μικρύνεις είναι δύσκολο, όχι να μεγαλώσεις. ;)

:_hrm: :sad: :cry: :cry2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το πιο πιθανο ειναι να αθωωθείς, αλλα τα εξοδα για την δικη και ισως για δικηγορο ?

αν εισαι στον στρατο οταν σου ερθει το δικαστηριο θα ενημερωσεις τον διοικητή σου για να παρεις αδεια .

οι κυριοι απο πανω στα ειπαν σωστα , ο αστυνομικος ηταν ανθρωπος και σε αφησε ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ξέρω και του το αναγνωρίζω του ανθρώπου. Είμαι ήδη σε ηλικία που μπορώ να βγάλω δίπλωμα μέχρι 500 κυβικά. 

Λογικά ο οποιοσδήποτε διοικητής θα μπορέσει να δώσει 1 μέρα άδεια για να πάω να παρουσιάσω το δίπλωμα,έτσι δεν είναι; 

Και κάτι τελευταίο που μπορεί να σας φανεί αστεία ερώτηση και να γελάσετε αλλά απ'το να μείνω με την απορία καλύτερα να το ρωτήσω. 

Επειδή γίνεται δικαστήριο,και να δείξω το δίπλωμα και να αθωωθώ,αυτό δεν γράφεται στο ποινικό μου μητρώο; ότι είχα δικαστήριο;;

Ευχαριστώ πολύ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ξέρω και του το αναγνωρίζω του ανθρώπου. Είμαι ήδη σε ηλικία που μπορώ να βγάλω δίπλωμα μέχρι 500 κυβικά. 

Λογικά ο οποιοσδήποτε διοικητής θα μπορέσει να δώσει 1 μέρα άδεια για να πάω να παρουσιάσω το δίπλωμα,έτσι δεν είναι; 

Και κάτι τελευταίο που μπορεί να σας φανεί αστεία ερώτηση και να γελάσετε αλλά απ'το να μείνω με την απορία καλύτερα να το ρωτήσω. 

Επειδή γίνεται δικαστήριο,και να δείξω το δίπλωμα και να αθωωθώ,αυτό δεν γράφεται στο ποινικό μου μητρώο; ότι είχα δικαστήριο;;

Ευχαριστώ πολύ

- Ναι, λογικά και ανθρώπινα θα πρέπει να σου δώσει άδεια προκειμένου να γλιτώσεις τα χειρότερα, αν και δε δικαιούσαι όντας κατηγορούμενος (κακώς για μένα ισχύει αυτό, διότι σου αφαιρεί το δικαίωμα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου και καταρρίπτει το τεκμήριο αθωώτητος εκ των προτέρων). Και να μη στη δώσει όμως αν είναι στραβόξυλο, μπορεί να σε εκπροσωπήσει ο δικηγόρος σου εκφωνώντας κατά την κλήση σου το: "παρίσταται δια" και να παρουσιάσει εκείνος το δίπλωμα, καθώς και χαρτί ότι υπηρετείς και γι' αυτό δεν παρίστασαι (όχι ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά απλά για να στοιχειοθετήσεις ότι ήθελες αλλά δεν μπορούσες = λειτουργείς καλόπιστα). 

- Στο ποινικό μητρώο καταγράφονται μόνο οι τυχόν καταδίκες. Το ότι είχες δικαστήριο και απλά αθωώθηκες, θα είναι μεν καταγεγραμμένο στα δικαστικά κιτάπια τους ως αρχείο, αλλά χέστηκες. Δε σ' επηρρεάζει σε κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τον στρατό θα δω πως θα το κάνω όταν φτάσει η ώρα..γιατί θέλω να μπω τον επόμενο νοέμβρη οπότε μπορεί να χει έρθει ήδη το χαρτί για το δικαστήριο αλλά μπορεί και αργότερα. 

Καλώς τότε γιατί εγώ νόμιζα ότι μπορεί να φαίνεται και σε καμιά δουλειά δημοσίου εάν θέλω να πιάσω.Στο λεγόμενο δηλαδή "γενικής χρήσης" αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ φίλε και εσένα και όλους που μου απαντήσανε υπεύθυνα. Καλωσήρθα λοιπόν,έστω και με αυτόν τον τρόπο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τον στρατό θα δω πως θα το κάνω όταν φτάσει η ώρα..γιατί θέλω να μπω τον επόμενο νοέμβρη οπότε μπορεί να χει έρθει ήδη το χαρτί για το δικαστήριο αλλά μπορεί και αργότερα. 

Ναι, αυτό είναι εντελώς απίθανο να προβλέψεις πότε θα κληθείς. Έτσι που τά 'χουν κάνει, μπορεί νά 'χεις απολυθεί και νά 'χεις πιάσει και δουλειά μέχρι να γίνει. Με τις πρόσφατες αποχές των δικηγόρων, έχουνε πάει χιλιάδες υποθέσεις πίσω....

Καλώς τότε γιατί εγώ νόμιζα ότι μπορεί να φαίνεται και σε καμιά δουλειά δημοσίου εάν θέλω να πιάσω.Στο λεγόμενο δηλαδή "γενικής χρήσης" αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πολύ φίλε και εσένα και όλους που μου απαντήσανε υπεύθυνα. Καλωσήρθα λοιπόν,έστω και με αυτόν τον τρόπο. 

Ναι, το "γενικής χρήσης" θα χρειαστείς ΑΝ πετύχεις σε διαγωνισμό.

Έχε μόνο υπόψη σου ότι το αντίγραφο ποινικού μητρώου που ζητάνε, είναι ότι "δεν διώκεσαι για ποινικό αδίκημα" - δηλ. ότι δεν υπάρχει μήνυση εις βάρος σου - και όχι ότι δεν έχεις καταδικαστεί για κάποιο ποινικό αδίκημα. Και μάλιστα για όλα τα ποινικά αδικήματα όσο αστεία και άσχετα να είναι με το τυχόν μελλοντικό σου επάγγελμα ως ΔΥ. Αν έχεις πχ έναν παλαβό δικομανή γείτονα και σου κάνει μήνυση για εξύβριση και μέχρι να εκδικαστεί και να αθωωθείς (αν), δεν μπορείς να πάρεις "αντίγραφο λευκού ποινικού μητρώου", γιατί θα φαίνεται ότι εκκρεμεί εις βάρος σου κάποια καταγγελία μέσω μήνυσης. :uglystupid2:

Δηλ. το μπουρδέ^ο Ελληνικό Κράτος, για μια θεσούλα του κ^λου σε θεωρεί ένοχο μέχρις αποδείξεως του εναντίου, καταστρατηγώντας κατάφορα το τεκμήριο αθωώτητος που υποτίθεται έχουμε όλοι κατά τη Νομολογία, την ώρα που είδαμε πρόσφατα να συμμετέχουν χωρίς πρόβλημα στη διαδικασία αδειοδότησης καναλιών, άτομα που έχουν κατηγορηθεί για το μισό (και βάλε) ποινικό κώδικα και θεωρούνται επισήμως υπόδικοι. Άστα.... Elladistan.:kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μην αγχωνεσαι φιλε. ουτε φυλακη θα πας ουτε τιποτα.

αν σου ριξουν καποια ποινη (υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αθωωθεις αν εχεις βγαλει διπλωμα) τοτε το μονο αρνητικο ειναι οτι θα γραφτει στο ποινικο σου μητρωο.

100% θα εχει ανασταλτικο χαρακτηρα (αλιμονο να πηγαινες μεσα για διπλωμα) θα πας πανω στην εκκαθαριση να πληρωσεις εξοδα δικης κλπ. Αρα οταν ερθει η ωρα του δικαστηριου να εχεις μαζι σου χρηματα η να ξερεις το αφμ σου προκειμενου να πανε στην εφορια. αν ειναι μονο τα εξοδα δικης τοτε μπορει να ειναι απο 40 εως 80 (δεν θυμαμαι ακριβως). Αν σου βαλουν ποινη που μετατρεπεται σε χρηματικη ποινη τοτε να υπολογιζεις απο 2 εως 5 ευρω την ημερα επι της ημερες που θα σου ριξουν σαν ποινη φυλακισης και καλα. (δεν το νομιζω να γινει αυτο μαλλον μια ποινη 2 - 3 μηνες θα σου ριξουν με αναστολη επαναλαμβανω αν δικαστεις και δεν αθωωθεις)

Τωρα εχεις και το δικαιωμα της ΕΦΕΣΗΣ που σημαινει οτι αν δικαστεις μπορεις να κανεις και εφεση.

αυτο σημαινει οτι θα πληρωσεις 2 ευρω ενα χαρτοσημο και μετα σε κανα χρονο θα πας το τριμελες εφετειο για να επανεξεταστει η υποθεση σου.

αυτο το κανεις συνηθως για να μειωθει η ποινη η να αθωωθεις απο την αποφαση του προηγουμενου δικαστηριου, δηλαδη της αρχικης αποφασης.

ολα τα παραπανω αν δικαστεις.

υ.γ

1) καθε χρονο συνηθως η καθε δευτερο βγαινει ενας νομος που λεει οτι τα ποινικα αδικηματα που δεν ειναι μεγαλης σημασιας παραγραφονται για λογους γραφειοκρατιας (ειχε βγει προπερσι ) μπορει να εισαι τυχερος και να μην πας καθολου στο δικαστηριο

2) οταν πας στο δικαστηριο μην πας και πεις << ηθελα να παω μια βολτα για καφε με το μωρο>> πες κατι του στυλ << πηγαινα στο νοσοκομειο >> η κατι παροιμοιο και πως εβγαλες διπλωμα τελικα

Μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, αυτό είναι εντελώς απίθανο να προβλέψεις πότε θα κληθείς. Έτσι που τά 'χουν κάνει, μπορεί νά 'χεις απολυθεί και νά 'χεις πιάσει και δουλειά μέχρι να γίνει. Με τις πρόσφατες αποχές των δικηγόρων, έχουνε πάει χιλιάδες υποθέσεις πίσω....

Ναι, το "γενικής χρήσης" θα χρειαστείς ΑΝ πετύχεις σε διαγωνισμό.

Έχε μόνο υπόψη σου ότι το αντίγραφο ποινικού μητρώου που ζητάνε, είναι ότι "δεν διώκεσαι για ποινικό αδίκημα" - δηλ. ότι δεν υπάρχει μήνυση εις βάρος σου - και όχι ότι δεν έχεις καταδικαστεί για κάποιο ποινικό αδίκημα. Και μάλιστα για όλα τα ποινικά αδικήματα όσο αστεία και άσχετα να είναι με το τυχόν μελλοντικό σου επάγγελμα ως ΔΥ. Αν έχεις πχ έναν παλαβό δικομανή γείτονα και σου κάνει μήνυση για εξύβριση και μέχρι να εκδικαστεί και να αθωωθείς (αν), δεν μπορείς να πάρεις "αντίγραφο λευκού ποινικού μητρώου", γιατί θα φαίνεται ότι εκκρεμεί εις βάρος σου κάποια καταγγελία μέσω μήνυσης. :uglystupid2:

Δηλ. το μπουρδέ^ο Ελληνικό Κράτος, για μια θεσούλα του κ^λου σε θεωρεί ένοχο μέχρις αποδείξεως του εναντίου, καταστρατηγώντας κατάφορα το τεκμήριο αθωώτητος που υποτίθεται έχουμε όλοι κατά τη Νομολογία, την ώρα που είδαμε πρόσφατα να συμμετέχουν χωρίς πρόβλημα στη διαδικασία αδειοδότησης καναλιών, άτομα που έχουν κατηγορηθεί για το μισό (και βάλε) ποινικό κώδικα και θεωρούνται επισήμως υπόδικοι. Άστα.... Elladistan.:kaaaala:

Καλά αυτό με το "Ελλαδιστάν" είναι μεγάλο θέμα για πολλά πράγματα που δεν θα σταματήσουμε ποτέ να το συζητάμε..οπότε αναγκαστικά τα δεχόμαστε αυτά τα πράγματα όπως είναι.

Ναι αλλά αν έχω αθωωθεί μέχρι να ζητηθεί αυτό το αντίγραφο δεν θα λέει κάτι έτσι; εσύ λες για την περίπτωση που εκρεμμεί ακόμα το δικαστήριο και απλά ζητηθεί σε μια δουλειά το αντίγραφο (;;)

μην αγχωνεσαι φιλε. ουτε φυλακη θα πας ουτε τιποτα.

αν σου ριξουν καποια ποινη (υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αθωωθεις αν εχεις βγαλει διπλωμα) τοτε το μονο αρνητικο ειναι οτι θα γραφτει στο ποινικο σου μητρωο.

100% θα εχει ανασταλτικο χαρακτηρα (αλιμονο να πηγαινες μεσα για διπλωμα) θα πας πανω στην εκκαθαριση να πληρωσεις εξοδα δικης κλπ. Αρα οταν ερθει η ωρα του δικαστηριου να εχεις μαζι σου χρηματα η να ξερεις το αφμ σου προκειμενου να πανε στην εφορια. αν ειναι μονο τα εξοδα δικης τοτε μπορει να ειναι απο 40 εως 80 (δεν θυμαμαι ακριβως). Αν σου βαλουν ποινη που μετατρεπεται σε χρηματικη ποινη τοτε να υπολογιζεις απο 2 εως 5 ευρω την ημερα επι της ημερες που θα σου ριξουν σαν ποινη φυλακισης και καλα. (δεν το νομιζω να γινει αυτο μαλλον μια ποινη 2 - 3 μηνες θα σου ριξουν με αναστολη επαναλαμβανω αν δικαστεις και δεν αθωωθεις)

Τωρα εχεις και το δικαιωμα της ΕΦΕΣΗΣ που σημαινει οτι αν δικαστεις μπορεις να κανεις και εφεση.

αυτο σημαινει οτι θα πληρωσεις 2 ευρω ενα χαρτοσημο και μετα σε κανα χρονο θα πας το τριμελες εφετειο για να επανεξεταστει η υποθεση σου.

αυτο το κανεις συνηθως για να μειωθει η ποινη η να αθωωθεις απο την αποφαση του προηγουμενου δικαστηριου, δηλαδη της αρχικης αποφασης.

ολα τα παραπανω αν δικαστεις.

υ.γ

1) καθε χρονο συνηθως η καθε δευτερο βγαινει ενας νομος που λεει οτι τα ποινικα αδικηματα που δεν ειναι μεγαλης σημασιας παραγραφονται για λογους γραφειοκρατιας (ειχε βγει προπερσι ) μπορει να εισαι τυχερος και να μην πας καθολου στο δικαστηριο

2) οταν πας στο δικαστηριο μην πας και πεις << ηθελα να παω μια βολτα για καφε με το μωρο>> πες κατι του στυλ << πηγαινα στο νοσοκομειο >> η κατι παροιμοιο και πως εβγαλες διπλωμα τελικα

Μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτα

Εννοείς ότι θα γραφτεί στο ποινικό μητρώο για δικαστικές χρήσεις και όχι της γενικής χρήσης έτσι; αυτό λέγαμε και από πάνω και μου χουν πει.

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες. 

Δεν νομίζω να μην γίνει το δικαστήριο πια..δεν είμαι τόσο τυχερός από πάντα χαχα

Χαχα φυσικά και όχι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά αυτό με το "Ελλαδιστάν" είναι μεγάλο θέμα για πολλά πράγματα που δεν θα σταματήσουμε ποτέ να το συζητάμε..οπότε αναγκαστικά τα δεχόμαστε αυτά τα πράγματα όπως είναι.

Ναι αλλά αν έχω αθωωθεί μέχρι να ζητηθεί αυτό το αντίγραφο δεν θα λέει κάτι έτσι; εσύ λες για την περίπτωση που εκρεμμεί ακόμα το δικαστήριο και απλά ζητηθεί σε μια δουλειά το αντίγραφο (;;)

Εννοείς ότι θα γραφτεί στο ποινικό μητρώο για δικαστικές χρήσεις και όχι της γενικής χρήσης έτσι; αυτό λέγαμε και από πάνω και μου χουν πει.

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες. 

Δεν νομίζω να μην γίνει το δικαστήριο πια..δεν είμαι τόσο τυχερός από πάντα χαχα

Χαχα φυσικά και όχι. 

Ναι, αν έχεις αθωωθεί μέχρι να περάσεις σε τυχόν διαγωνισμό και να σου ζητηθεί το αντίγραφο ποινικού μητρώου, είσαι οκ.

Γι' αυτό σε συμφέρει να εκδικαστεί όσο πιο σύντομα γίνεται για να μην είσαι "όμηρος" μιας αρρωστημένης κατάστασης και ελληνικής μλκίας..... :kaaaala: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, αν έχεις αθωωθεί μέχρι να περάσεις σε τυχόν διαγωνισμό και να σου ζητηθεί το αντίγραφο ποινικού μητρώου, είσαι οκ.

Γι' αυτό σε συμφέρει να εκδικαστεί όσο πιο σύντομα γίνεται για να μην είσαι "όμηρος" μιας αρρωστημένης κατάστασης και ελληνικής μλκίας..... :kaaaala: 

μα οσο εκκρεμει η δικη δεν γραφεται στο ποινικο του μητρωο. επισης αν δικαστει και κανει εφεση παλι δεν νομιζω να γραφτει στο ποινικο μητρωο τιποτα εως οτου γινει αμετακλητη η αποφαση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μα οσο εκκρεμει η δικη δεν γραφεται στο ποινικο του μητρωο. επισης αν δικαστει και κανει εφεση παλι δεν νομιζω να γραφτει στο ποινικο μητρωο τιποτα εως οτου γινει αμετακλητη η αποφαση.

Γιατί, είπα εγώ ότι γράφεται κάτι όσο εκκρεμεί η δίκη?

Δες τί έγραψα:

.................

Έχε μόνο υπόψη σου ότι το αντίγραφο ποινικού μητρώου που ζητάνε, είναι ότι "δεν διώκεσαι για ποινικό αδίκημα" - δηλ. ότι δεν υπάρχει μήνυση εις βάρος σου - και όχι ότι δεν έχεις καταδικαστεί για κάποιο ποινικό αδίκημα. ......

................

Μέχρι λοιπόν να τελεσιδικίσει μια υπόθεση (αμετάκλητη απόφαση από Εφετείο), φαίνεται ότι έχεις εκκρεμούσα δίκη. Για το ποινικό μητρώο αυτό δε σημαίνει (ακόμα) τίποτα, για το αντίγραφο πονικού μητρώου όμως που ζητάνε για πρόσληψη, θα έχει πρόβλημα γιατί θα φαίνεσαι διωκώμενος! Τα παράλογα της χώρας μας.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Το μόνο που κάνω τώρα  λοιπόν είναι να μάθω μια ποικιλία τιμών από σχολές για να βγάλω το δίπλωμα και μετά απλά θα περιμένω ειδοποίηση!!:yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Το μόνο που κάνω τώρα  λοιπόν είναι να μάθω μια ποικιλία τιμών από σχολές για να βγάλω το δίπλωμα και μετά απλά θα περιμένω ειδοποίηση!!:yes:

ακριβώς .  Να ξερεις οτι κάθε χρόνο χιλιάδες άτομα πάνε δικαστήριο για τον ίδιο λόγο με σένα κανενός δεν του πήρανε το κεφάλι η τον εκτέλεσαν. έχει το δίπλωμα σου μέχρι τότε και όλα καλά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα