Jump to content
MentalMinD

Θέμα με το καινούριο μου jacket

Recommended Posts

Πήρα ένα καινούριο χειμερινό δερμάτινο jacket πρόσφατα και έχω θέμα με αυτό.

Το θέμα που έχω είναι ότι το jacket πίσω από το φερμουάρ του έχει μία επένδυση (προφανώς αυτή πρέπει να είναι για να μην περνάει ο αέρας?) η οποία είναι πολύ άκαμπτη, κούτσουρο και δεν αφήνει το jacket να λυγίσει καθόλου, και το αποτέλεσμα είναι να με ενοχλεί στο λαιμό.

Σκέφτηκα μήπως και το πάω κάπου να μου ξε-ράψουν ένα μικρό κομμάτι από αυτό από κάτω αλλά ούτε και ξέρω που θα μπορούσα να το πάω και επίσης τους φοβάμαι πολύ μη και μου το χαλάσουν!

Τι θα μπορούσα να κάνω ρε παιδιά?

Εδώ σας έχω φωτογραφίες να δείτε πώς περίπου είναι.
https://postimg.org/gallery/31cm6lh4q/161bcb7a/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τιποτα δεν μπορεις θα χαλασει το μπουφαν.

αστο λιγο καιρο να μαλακωσει το δερμα και θα εξομαλυνθει λιγο η κατασταση. μεχρι τοτε εγω εβαζα την μπαλακλαβα να μην με ενοχλει καπως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστευω πως αν αφαιρεσεις ενα μικρο κομματι και το γαζωσεις για να μην ανοιξει θα ειναι οκ το μπουφαν. Δεν ειναι κατι ''ζωτικο'' για το μπουφαν, ειδικα σε εκεινο το σημειο.

Τωρα, αν φοβασαι τοσο πολυ μην το χαλασεις, αστο ως εχει και βαζε μπαλακλαβα, οπως λεει και ο φιλος απο πανω. Αλλα και παλι πιστευω θα σε ενοχλει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα μαλακώσει σίγουρα αν είναι δέρμα. Αν θες, πλάκωσέ το με ενυδατική αλοιφή για να επιταχύνεις την διαδικασία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι το δέρμα που είναι το αλύγιστο, το ύφασμα που είναι ραμμένο πίσω από το φερμουάρ είναι το πρόβλημα!

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες, είναι ένα ύφασμα το οποίο είναι και διπλό και είναι κυριολεκτικά αλύγιστο το !@#$έλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την χρήση και τον χρόνο θα μαλακώσει. Πιθανώς ένα leather conditioner / balsam (είναι διάφορα κεριά κ.α. που συντηρούν τα δερμάτινα) να το επισπεύσει, αλλά και ένα  ελαφρύ επαναλλαμβανόμενο λύγισμα του συγκεκριμένου σημείου, όπως θα δούλευε κανονικά το κομμάτι αυτό στο σώμα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα για να μαλακωσει περασουν 2-3 χρονια, δε λεει να βασανιζεται. Το μυαλο του πρεπει να ειναι στον δρομο κι οχι σε μικροπραγματα που αποσπουν την προσοχη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την χρήση και τον χρόνο θα μαλακώσει. Πιθανώς ένα leather conditioner / balsam (είναι διάφορα κεριά κ.α. που συντηρούν τα δερμάτινα) να το επισπεύσει, αλλά και ένα  ελαφρύ επαναλλαμβανόμενο λύγισμα του συγκεκριμένου σημείου, όπως θα δούλευε κανονικά το κομμάτι αυτό στο σώμα σου.

Αυτό θα δοκιμάσω να κάνω, θα το τσακίσω με το χέρι να δω μήπως και μαλακώσει και καταφέρω τίποτα, γιατί ξέρω ότι άμα το πάω κάπου να μου ξε-ράψουν ένα κομμάτι από αυτό θα μου το χαλάσουν σίγουρα.

Αμα για να μαλακωσει περασουν 2-3 χρονια, δε λεει να βασανιζεται. Το μυαλο του πρεπει να ειναι στον δρομο κι οχι σε μικροπραγματα που αποσπουν την προσοχη.

Αυτό είναι και το πρόβλημα, ότι δεν γίνετε να σε ενοχλεί κάτι την ώρα που οδηγάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω, αν ημουν στη θεση σου παντως θα του εκοβα λιγο πανω πανω 2-3 ποντους και θα πηγαινα να κανουν και ενα ωραιο γαζι και θα ησυχαζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω, αν ημουν στη θεση σου παντως θα του εκοβα λιγο πανω πανω 2-3 ποντους και θα πηγαινα να κανουν και ενα ωραιο γαζι και θα ησυχαζα.

Ακόμα το σκέφτομαι...ξέρεις κανέναν που κάνει τέτοια δουλειά να μου προτείνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και σε μια απλη μοδιστρα να πας, δεν παιζει να μη μπορει να στο φτιαξει. Να σου κοψει 2-3 ποντους παν πανω και να σου κανει και ενα γαζι για να μην ανοιξει. Αμα ομως εχεις τους φοβους σου, αστο ως εχει, μη σε παρω στο λαιμο μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και σε μια απλη μοδιστρα να πας, δεν παιζει να μη μπορει να στο φτιαξει. Να σου κοψει 2-3 ποντους παν πανω και να σου κανει και ενα γαζι για να μην ανοιξει. Αμα ομως εχεις τους φοβους σου, αστο ως εχει, μη σε παρω στο λαιμο μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να κόψεις κάτι:

Αν την ορθή γωνία άκρη που σε ενοχλεί την πατήσεις να γίνει τριγωνάκι και το ράψεις μεταξύ του, θα βρίσκει πάλι στον λαιμό? Και αν κάποια στιγμή θες βγάζεις τα γαζιά και επανέρχεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το κάνω 2-3 βόλτες να δω πώς θα πάει, θα προσπαθήσω να το λυγίσω λίγο με τα χέρια μπας και μαλακώσει και αν εξακολουθεί να με ενοχλεί θα το πάω σε μία μοδίστρα να κόψει ένα κομμάτι ολίγων εκατοστών από κάτω.

Άν έχετε υπόψιν σας κανέναν που μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά πείτε μου για να ξέρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δέρματα δεν μπορούν να χειριστούν όλοι. Αν υπάρχουν και τεχνικά υφάσματα στην μέση τότε είναι ελάχιστοι αυτοί που τα επισκευάζουν.

Επισκευαστήριο θυμάμαι επιλέχθηκε ο Παπασταύρου.

Ψάξε επίσης για τον Λιαπάτη Αντώνη, και δες και το http://ridersartandcraft.com/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δέρματα δεν μπορούν να χειριστούν όλοι. Αν υπάρχουν και τεχνικά υφάσματα στην μέση τότε είναι ελάχιστοι αυτοί που τα επισκευάζουν.

Επισκευαστήριο θυμάμαι επιλέχθηκε ο Παπασταύρου.

Ψάξε επίσης για τον Λιαπάτη Αντώνη, και δες και το http://ridersartandcraft.com/

Το σημειο που τον ενοχλει δεν ειναι δερματινο. Γι αυτο του προτεινα απλη μοδιστρα.

Τροποποιήθηκε από τον NinZas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω απο δ'αυτα, αν παίζει να γίνει ζημιά ή όχι, οπότε πρότεινα κατευθείαν κάτι πιο εξειδικευμένο. Αν μπορεί μοδίστρα καλώς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το κάνω 2-3 βόλτες να δω πώς θα πάει, θα προσπαθήσω να το λυγίσω λίγο με τα χέρια μπας και μαλακώσει και αν εξακολουθεί να με ενοχλεί θα το πάω σε μία μοδίστρα να κόψει ένα κομμάτι ολίγων εκατοστών από κάτω.

Άν έχετε υπόψιν σας κανέναν που μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά πείτε μου για να ξέρω...

Αν βλεπω καλα στην φωτο το υφασμα ειναι διπλο. Δοκιμασε να το κοψεις κατα μηκος 3-4 εκατοστα ωστε να εχεις 2 "μονα" τα οποια θα ειναι πιο ευκαμπτα. Αν ακομα σε ενοχλει κοψε λοξα στο πανω μερος μονο το ενα, ωστε να μην περναει κρυος αερας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν βλεπω καλα στην φωτο το υφασμα ειναι διπλο. Δοκιμασε να το κοψεις κατα μηκος 3-4 εκατοστα ωστε να εχεις 2 "μονα" τα οποια θα ειναι πιο ευκαμπτα. Αν ακομα σε ενοχλει κοψε λοξα στο πανω μερος μονο το ενα, ωστε να μην περναει κρυος αερας. 

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό!

Αλλά δε θα γίνει πολύ δουλειά γιατί το κυρίως πρόβλημα είναι από την άλλη μεριά που είναι ραμμένο μαζί με το φερμουάρ και το jacket.

Επίσης, έχουνε βάλει και ένα κορδόνι στα σημεία που δείχνω στην φωτογραφία εδώ με κόκκινο χρώμα το οποίο το κάνει ακόμα πιο δύσκαμπτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό!

Αλλά δε θα γίνει πολύ δουλειά γιατί το κυρίως πρόβλημα είναι από την άλλη μεριά που είναι ραμμένο μαζί με το φερμουάρ και το jacket.

Επίσης, έχουνε βάλει και ένα κορδόνι στα σημεία που δείχνω στην φωτογραφία εδώ με κόκκινο χρώμα το οποίο το κάνει ακόμα πιο δύσκαμπτο.

Τοτε γινονται δυσκολα τα πραγματα. Αν πας σε μοδιστρα πιθανο να το χαλασει αφου θα πρεπει να το ξυλωσει, να βγαλει το κορδονι και μαλλον να ξεμονεψει το διπλο υφασμα. Δυσκολο να γινει και μετα να μην φαινεται τιποτα.

Καλυτερα να προσπαθησεις να το "σπασεις" με καποιο τροπο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαλε μας 2-3 φωτό, όλο το δερμάτινο και τον οδηγό του φερμουάρ.

Τι μαρκα/μοντέλο είναι το μπουφαν?

Κόστος ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν είναι τίποτα.... πάρε αυτό http://www.praktiker.gr/p/katharistiko-malaktiko-dermatos-turtle-wax-0-5lt-20693 το έχω δοκιμάσει σε πετρωμένη σέλα από το χτ μου.... όταν μου το γδήσανε αγόρασα μία δερματηνη ορίτζιναλ απο παλιομάγαζο, το δέρμα μπετόν με 5-6 περάσματα έγινε μαλακό σαν δέρμα μωρού. ανοικτό χρώμα αλλα και στο σκούρο το δικό σου θα κανει δουλειά με το μαλλάκομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τοτε γινονται δυσκολα τα πραγματα. Αν πας σε μοδιστρα πιθανο να το χαλασει αφου θα πρεπει να το ξυλωσει, να βγαλει το κορδονι και μαλλον να ξεμονεψει το διπλο υφασμα. Δυσκολο να γινει και μετα να μην φαινεται τιποτα.

Καλυτερα να προσπαθησεις να το "σπασεις" με καποιο τροπο.

Έτσι ακριβώς, θα πρέπει να το ξυλώσει και μετά να το ξαναράψει.

Βαλε μας 2-3 φωτό, όλο το δερμάτινο και τον οδηγό του φερμουάρ.

Τι μαρκα/μοντέλο είναι το μπουφαν?

Κόστος ?

Έχω βάλει στο πρώτο post φωτογραφίες.

Dainese avro d1.

δεν είναι τίποτα.... πάρε αυτό http://www.praktiker.gr/p/katharistiko-malaktiko-dermatos-turtle-wax-0-5lt-20693 το έχω δοκιμάσει σε πετρωμένη σέλα από το χτ μου.... όταν μου το γδήσανε αγόρασα μία δερματηνη ορίτζιναλ απο παλιομάγαζο, το δέρμα μπετόν με 5-6 περάσματα έγινε μαλακό σαν δέρμα μωρού. ανοικτό χρώμα αλλα και στο σκούρο το δικό σου θα κανει δουλειά με το μαλλάκομα

Φίλε το πρόβλημα είναι ένα κομμάτι ύφασμα, όχι το δέρμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

wind stopper το ονομαζει η νταινιζ, μετα απο μια προχειρη ψαχτικη που'κανα.

Ιμάντας διπλός είναι, και κόβει τον αέρα που περνα απο τα δόντια του φερμουαρ.

Η φόρμα του τζακετ ειναι στενή και εφαρμοστή.

Ειναι το νούμερο σου ή πηρες μεγαλύτερο ? Δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί καθόλου.

Οσο για την λύση, δεν ειναι καθολου εύκολο να γινει κατι εκεί. Ουτε φυσικα κόβεται ετσι απλά για να στενεψει το πλατος του ιμαντα.

Τι φοράς απο μέσα, οταν βαζεις το τζάκετ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

wind stopper το ονομαζει η νταινιζ, μετα απο μια προχειρη ψαχτικη που'κανα.

Ιμάντας διπλός είναι, και κόβει τον αέρα που περνα απο τα δόντια του φερμουαρ.

Η φόρμα του τζακετ ειναι στενή και εφαρμοστή.

Ειναι το νούμερο σου ή πηρες μεγαλύτερο ? Δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί καθόλου.

Οσο για την λύση, δεν ειναι καθολου εύκολο να γινει κατι εκεί. Ουτε φυσικα κόβεται ετσι απλά για να στενεψει το πλατος του ιμαντα.

Τι φοράς απο μέσα, οταν βαζεις το τζάκετ ?

Έτσι ακριβώς, είναι για να μην περνάει ο αέρας.

Είναι το νούμερο μου, και για την ακρίβεια είναι και λίγο μικρότερο για τα χαρακτηριστικά μου.

Όταν έχει το thermal liner από μέσα μόνο ένα κοντομάνικο λεπτό φανελάκι μπορώ να βάλω, εάν βγάλω το thermal liner μπορώ να βάλω κάτι παραπάνο, αλλά δεν έχει σημασία τι φοράς από μέσα.

Για να μην κάνει ούτε μία μικρή "ζάρα" ένα jacket όταν κάθεσαι ή και είσαι σε σκυφτή θέση οδήγησης μπροστά θα πρέπει να είναι τόσο κοντό που θα πρέπει να είναι πιο ψηλά από τον αφαλό όταν είσαι όρθιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα