Jump to content

Recommended Posts

Δηλαδη ειναι λογικο οτι η μηχανη που εξυμνουν ολοι ως ισως την πιο αξιοπιστη στην Ελλαδα, να αδυνατει να βγαλει 100 και κατι χιλιαδες χιλιομετρα χωρις να ανοιχτει μοτερ?
Δε νομιζω οτι ειναι ο κανονας αυτο.

Λογικα το συγκεκριμενο ειχε παραπανω χιλιομετρα ή περασε πολυ ασχημη ζωη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη ειναι λογικο οτι η μηχανη που εξυμνουν ολοι ως ισως την πιο αξιοπιστη στην Ελλαδα, να αδυνατει να βγαλει 100 και κατι χιλιαδες χιλιομετρα χωρις να ανοιχτει μοτερ?

Στην Ελλαδα επικρατει και οτι τα KTM χαλανε, ειναι αληθες?

Και θα σου το εξηγησω, επειδη ο Ελληνας αν δεν φρακαρει το μηχανακι του δεν το παει στο μαστορα, δε σημαινει οτι το μηχανακι του δεν χρειαζεται επισκευες, τα 92Κ Χιλιομετρα που εκανε αυτο το XT χωρις να ανοιχτει το μοτερ και παραλληλα με την τοσο λιγη καταναλωση λαδιου (για 92Κ) σημαινει οτι ειναι πραγματικα αξιοπιστο, σκεψου οτι εχει σιδερενιο κυλινδρο και οχι νικασιλ, αν το μηχανακι αυτο το αλλαζανε ενα πιστονι στις 50-60 Κ θα διατηρουσε τον κυλινδρο σε πιο καλη κατασταση και ισως εβγαζε αλλα 30Κ χωρις ρεκτιφιε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ότι βγάζει τα χιλιόμετρα δεν σημαίνει ότι δουλεύει και σωστά. Εμένα είχε γίνει φριτέζα στα τελευταία του πριν το ανοίξω και μιλάμε γι 120.000. Όσο το έβαζα λάδι θα δούλευε. Μπορεί να πήγαινε και 200.000.

Σαφώς με σωστή συντήρηση τα βγάζει αλλά από μηχανή του '92 που έχει αλλάξει ποιος ξέρει πόσα χέρια, όλα να τα περιμέμενουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συγνώμη να ρωτήσω κάτι, καθώς βλέπω ότι όσοι απαντάνε εδώ για συντήρηση και ανακατεσκευές και το ένα και το άλλο, όπως και εγώ άλλωστε , έχουμε όλοι μονοκύλινδρα. ο ''κανόνας'' στα 60.000 θέλει ένα πιστονάκι ή στα 120 ένα ρεκτιφιέ και επισκευή κεφαλής και λοιπά, συμβαίνει μόνο στα μονοκύλινδρα ή περίπου στα ίδια χλμ έχουμε παρόμοιες εργασίες σε 2,3,4 κύλινδρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συγνώμη να ρωτήσω κάτι, καθώς βλέπω ότι όσοι απαντάνε εδώ για συντήρηση και ανακατεσκευές και το ένα και το άλλο, όπως και εγώ άλλωστε , έχουμε όλοι μονοκύλινδρα. ο ''κανόνας'' στα 60.000 θέλει ένα πιστονάκι ή στα 120 ένα ρεκτιφιέ και επισκευή κεφαλής και λοιπά, συμβαίνει μόνο στα μονοκύλινδρα ή περίπου στα ίδια χλμ έχουμε παρόμοιες εργασίες σε 2,3,4 κύλινδρα?

Δεν υπαρχει κανονας, χοντρικα το λεμε το νουμερο γιατι δεν ειναι εφικτο καθε 20-30Κ να ανοιγεις μοτερ και να κοιταζεις ανοχες και αν δεν εχει φτασει στο οριο να το κλεινεις ξανα, τα μονοκυλινδρα ειναι πιο επιρρεπη στην καταναλωση λαδιου γιατι ¨τραβανε πιο πολλα ζορια¨ σκεψου την πιεση που δεχεται ενα πιστονι σε μοτερ 600cc σε σχεση με ενα 4Κ 600cc οπου ολα μοιραζονται, επισης αν παρατηρισεις το φαινομενο που ενας κυλινδρος γινεται οαβλ το εχουν σε μεγαλυτερο βαθμο τα μονοκυλινδρα, αυτο ειναι που φταιει για την καυση λαδιου, οι πολυκυλινδρες μηχανες βγαζουν περισσοτερα χιλιομετρα χωρις τετοια προβληματα, παντα μιλαμε για κινητηρες πανω κατω ιδιων επιδοσεων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υστερα απο λιγο ψαξιμο στο νετ βρηκα κατι αντιτριβικα με τεφλον  ισα ισα για να τρεναρω λιγο την επισκευη

γενικα υποσχονται πολλα οπως μειωση τριβων-θορυβων , εξοικονομηση βενζινας-λαδιου κτλ κτλ

μετα σκεφτηκα ομως οτι το τεφλον ισως επηρεασει αρνητικα τον συμπεκτη(πατιναρισμα)

και νταξει αν το πατιναρισμα ειναι για λιγα χιλιομετρα και μετα ολα κομπλε νταξει δεν ειναι σοβαρο

μπορει ομως να προκαλεσει μονιμο πατιναρισμα ??

εχει κανεις εμπειριες-γνωσεις σχετικα με αυτο ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υστερα απο λιγο ψαξιμο στο νετ βρηκα κατι αντιτριβικα με τεφλον  ισα ισα για να τρεναρω λιγο την επισκευη

γενικα υποσχονται πολλα οπως μειωση τριβων-θορυβων , εξοικονομηση βενζινας-λαδιου κτλ κτλ

μετα σκεφτηκα ομως οτι το τεφλον ισως επηρεασει αρνητικα τον συμπεκτη(πατιναρισμα)

και νταξει αν το πατιναρισμα ειναι για λιγα χιλιομετρα και μετα ολα κομπλε νταξει δεν ειναι σοβαρο

μπορει ομως να προκαλεσει μονιμο πατιναρισμα ??

εχει κανεις εμπειριες-γνωσεις σχετικα με αυτο ??

να σου πώ την δικιά μου σκέψη , αυτά τα αντιτριβικά πολύ τα φοβάμαι. είναι ένα συγκεκριμένα πολύ γνωστό που λέει ότι το βάζεις στα λάδια μια φορά και πάει και κάθετε στα μέταλλα κάνοντας ένα αντιτριβικό φιλμ και αυτό βοηθάει στο να φθείρονται ελάχιστα τα μέταλλα.....

φοβάμαι για πατηνάρισμα καταρχάς και μετά άν όντος κάθεται τόσο πολύ στα μέταλλα όσο λέει, άντε να το βγάλεις μετα, έχω ακούσει για περίπτωση με αντιτριβικά και πατηναρίσματα όπου αναγκάστηκαν να λύσουν καμπάνα και βούτηγμα σε χειμικα τους δίσκους και φιμπερένιους και μεταλλικούς για να φύγει η ουσία ή ακόμα και αλλαγή δίσκων....

ένα φίλος χρεισιμιπίοισε ένα συγκεκριμένο προιόν και είχε μεγάλο θέμα με πατηνάρησμα σε ρ6 μέχρι που έλυσε καμπάνα και καθάρησε τα πάντα με σπρει φρένων και βουτηγμα σε καθαρη βενζινη...... Άν και έιπε ότι ειδε ευκολότερο στροφάρησμα στο μηχανάκι και αμεγαλήτερη απόδοση..... Δέν θημάμε το όνομα του προιόντος είναι ένα αντιτριβικό ολύ γνωστο.....

σκέψου ότι στα περισσότερα μηχανάκια δέν πρέπει να βάζουμε κάν λάδια αυτοκινήτων γιατί και καλά θα υπάρξει θέμα με πατηνάρισμα γιατί άλλο ο υγρός πολύδησκος συμπλέκτης της μοτο και άλλο ο μονός του αυτοκινήτου.....σκέψου με αντιτριβηκό καθαρό μέσα στα λάδια τι πιθανότητες ειπάρχουν για πατηνάρισμα.

εν το μεταξύ εάν ένας δίσκος πάρει τον κατήφορο κια αρχίσει να πατηνάρει οι τριβές αργά οι γρήγορα θα τον αχρηστεύσουν.... και αυτά τα ανταλακτηκά κοστίζουν.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να σου πώ την δικιά μου σκέψη , αυτά τα αντιτριβικά πολύ τα φοβάμαι. είναι ένα συγκεκριμένα πολύ γνωστό που λέει ότι το βάζεις στα λάδια μια φορά και πάει και κάθετε στα μέταλλα κάνοντας ένα αντιτριβικό φιλμ και αυτό βοηθάει στο να φθείρονται ελάχιστα τα μέταλλα.....

φοβάμαι για πατηνάρισμα καταρχάς και μετά άν όντος κάθεται τόσο πολύ στα μέταλλα όσο λέει, άντε να το βγάλεις μετα, έχω ακούσει για περίπτωση με αντιτριβικά και πατηναρίσματα όπου αναγκάστηκαν να λύσουν καμπάνα και βούτηγμα σε χειμικα τους δίσκους και φιμπερένιους και μεταλλικούς για να φύγει η ουσία ή ακόμα και αλλαγή δίσκων....

ένα φίλος χρεισιμιπίοισε ένα συγκεκριμένο προιόν και είχε μεγάλο θέμα με πατηνάρησμα σε ρ6 μέχρι που έλυσε καμπάνα και καθάρησε τα πάντα με σπρει φρένων και βουτηγμα σε καθαρη βενζινη...... Άν και έιπε ότι ειδε ευκολότερο στροφάρησμα στο μηχανάκι και αμεγαλήτερη απόδοση..... Δέν θημάμε το όνομα του προιόντος είναι ένα αντιτριβικό ολύ γνωστο.....

σκέψου ότι στα περισσότερα μηχανάκια δέν πρέπει να βάζουμε κάν λάδια αυτοκινήτων γιατί και καλά θα υπάρξει θέμα με πατηνάρισμα γιατί άλλο ο υγρός πολύδησκος συμπλέκτης της μοτο και άλλο ο μονός του αυτοκινήτου.....σκέψου με αντιτριβηκό καθαρό μέσα στα λάδια τι πιθανότητες ειπάρχουν για πατηνάρισμα.

εν το μεταξύ εάν ένας δίσκος πάρει τον κατήφορο κια αρχίσει να πατηνάρει οι τριβές αργά οι γρήγορα θα τον αχρηστεύσουν.... και αυτά τα ανταλακτηκά κοστίζουν.....

ναι γαμωτο γενικα πρεπει να κανουν καλη δουλεια σε όλα μεσα στο μοτερ εκτος απ τον συμπλεκτη

αυτος με το R6 που λες οτι πατιναρε περιμενε καθολου μηπως και επανελθει ή τρελαθηκε και τα ελυσε ολα αμεσως ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι γαμωτο γενικα πρεπει να κανουν καλη δουλεια σε όλα μεσα στο μοτερ εκτος απ τον συμπλεκτη

αυτος με το R6 που λες οτι πατιναρε περιμενε καθολου μηπως και επανελθει ή τρελαθηκε και τα ελυσε ολα αμεσως ??

οτι κάνουν κανουν όσο λιγότερες τριβες τόσο το καλύτερο αλλά ο συμπλεκτης θέλει την τριβή για να δουλέψει ....

Οχι να φανταστείς το πρόσθετο το έβαλε σε φρέσκια αλλαγή λαδιών και με την πρώτη γκάζια είχε τεράστιο θέμα. Είπε να περιμένει μέχρι την επόμενη αλλαγή μπας και το πάτημα ρήμα φύγει αλλά δεν εφυγε μέχρι που δεν άντεξε άλλο και μέσα σε 1000 χλμ άλλαξε λάδια και περίμενε ότι με τα νέα λάδια δεν θα είχε θέμα.  Ακόμα και μετά την αλλαγή πατηναρε λιγότερο μεν αλλά πατηναρε καθώς τα πρόσθετα αυτά ποτιζουν τα μέταλλα . Αναγκάστηκε μετά να λύσει καμπάνα. 

Βέβαια μπορεί μετά από 2-3 αλλαγές να έφευγε το πατηναρισμα αλλά ποιος περιμένει μέχρι τότε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σκέψου ότι στα περισσότερα μηχανάκια απαγορευεται δια ροπαλου αυτοκινηταδικα λαδια σε μοτοσυκλετα δέν πρέπει να βάζουμε κάν λάδια αυτοκινήτων γιατί και καλά θα υπάρξει θέμα με πατηνάρισμα γιατί άλλο ο υγρός πολύδησκος συμπλέκτης της μοτο και άλλο ο μονός του αυτοκινήτου.....σκέψου με αντιτριβηκό καθαρό μέσα στα λάδια τι πιθανότητες ειπάρχουν για πατηνάρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οτι κάνουν κανουν όσο λιγότερες τριβες τόσο το καλύτερο αλλά ο συμπλεκτης θέλει την τριβή για να δουλέψει ....

Οχι να φανταστείς το πρόσθετο το έβαλε σε φρέσκια αλλαγή λαδιών και με την πρώτη γκάζια είχε τεράστιο θέμα. Είπε να περιμένει μέχρι την επόμενη αλλαγή μπας και το πάτημα ρήμα φύγει αλλά δεν εφυγε μέχρι που δεν άντεξε άλλο και μέσα σε 1000 χλμ άλλαξε λάδια και περίμενε ότι με τα νέα λάδια δεν θα είχε θέμα.  Ακόμα και μετά την αλλαγή πατηναρε λιγότερο μεν αλλά πατηναρε καθώς τα πρόσθετα αυτά ποτιζουν τα μέταλλα . Αναγκάστηκε μετά να λύσει καμπάνα. 

Βέβαια μπορεί μετά από 2-3 αλλαγές να έφευγε το πατηναρισμα αλλά ποιος περιμένει μέχρι τότε 

γαμ*&%τα δηλαδη...ενα μαστορα εδω που ρωτησα για το τεφλον μου λεει θα σου πατιναρει στην αρχη αλλα μετα θα στρωσει...

για ποσο αρχη δεν μου ειπε χαχα

Τροποποιήθηκε από τον spyros21athens

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γαμ*&%τα δηλαδη...ενα μαστορα εδω που ρωτησα για το τεφλον μου λεει θα σου πατιναρει στην αρχη αλλα μετα θα στρωσει...

για ποσο αρχη δεν μου ειπε χαχα

μάλλον ο μάστορας δεν έχει απλή λογική. Το τεφλον όσο ειπαρχει στα λάδια θα ποτιζει τους δίσκους και ΙΔΙΚΆ τους φιμπερενιους που είναι Ποροδες υλικο. Μέχρι την επόμενη αλλαγή που πάλι είναι αμφίβολο αν έχει μείνει μέσα στο μοτέρ αντιτριβηκο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είχε ποτέ την φήμη του ''πιο αξιόπιστου'', αυτό ή μόνος σου το σκέφτηκες ή διαβάζεις ότι νάναι. Τουναντίον, μιλάμε για μοτό που σκόρπαγε στην 5ετία, αν δεν το μάζευες. Όποιος είχε πολλά χρόνια ΧΤ, έχει κοινωνική γνωριμία με τους μάστορες της περιοχής του και τους ρωτάει ''τι κάνει ο μικρός'' ακόμα και σήμερα όταν τους βλέπει έξω.

Ένα φτηνιάρικο μοτό ήταν, που αγόραζαν όλοι γιατί ήταν φτηνό (σε σχέση με τα άλλα), γιατί ο Έλληνας είναι της μάζας στην σκέψη του και στην γεμάτη ταβέρνα θα μπει να φάει και γιατί έκανε (τίποτα καλά, αλλά έκανε) για όλες τις δουλειές.

Άλλο το δημοφιλές, διαδεδομένο κ.ο.κ. και άλλο το αξιόπιστο, ούτε ισοδύναμα είναι αυτά σαν έννοιες, ούτε το ένα συνεπάγεται το άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Άλλο το δημοφιλές, διαδεδομένο κ.ο.κ. και άλλο το αξιόπιστο, ούτε ισοδύναμα είναι αυτά σαν έννοιες, ούτε το ένα συνεπάγεται το άλλο.

Δεν ειπα οτι ισχυει κατι τετοιο. Εγω και πολλοι αλλοι τοσα χρονια ως αξιοπιστο το ακουμε.

Αν εσυ ακους αλλα.. Οκ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είχε ποτέ την φήμη του ''πιο αξιόπιστου'', αυτό ή μόνος σου το σκέφτηκες ή διαβάζεις ότι νάναι. Τουναντίον, μιλάμε για μοτό που σκόρπαγε στην 5ετία, αν δεν το μάζευες. Όποιος είχε πολλά χρόνια ΧΤ, έχει κοινωνική γνωριμία με τους μάστορες της περιοχής του και τους ρωτάει ''τι κάνει ο μικρός'' ακόμα και σήμερα όταν τους βλέπει έξω.

Ένα φτηνιάρικο μοτό ήταν, που αγόραζαν όλοι γιατί ήταν φτηνό (σε σχέση με τα άλλα), γιατί ο Έλληνας είναι της μάζας στην σκέψη του και στην γεμάτη ταβέρνα θα μπει να φάει και γιατί έκανε (τίποτα καλά, αλλά έκανε) για όλες τις δουλειές.

παντως και γω που οτι αποψη εχω ειναι απο τα ιντερνετικα γραφομενα, αυτη την αποψη εχω, οτι ειναι σκυλί κλπ κλπ.. μη τον βγαζουμε και τρελο τον cptn

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει, αλλά και εγώ έχω βαρεθεί να ακούω στην πιάτσα για το πόσο σκυλί είναι το XT κλπ κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα χερια ενως γεροντα το ΧΤ μια χαρα ειναι, αλλα αν εισαι λιγο ταρζαν δε... Και γω ετσι νομιζα μεχρι που πηρα XR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Smias τρολλαρει ασυστολα.

Like στον Flying που παει να με βγαλει τρελο, like και στον Dread που συμφωνει με 'μενα :knife:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Smias τρολλαρει ασυστολα.

Like στον Flying που παει να με βγαλει τρελο, like και στον Dread που συμφωνει με 'μενα :knife:

εγω στην απεξω δηλαδη ε; καλααα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα, αλλα παρε και 'συ ενα like να πας ηρεμος για υπνο :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, εχει φιλος-συνεργατης ενα ΧΤ600 τελευταιας γενιας(96-03, αυτα τα σπανια μωρε..), το πηρε καποτε μεταχειρισμενο, απλα συμπληρωνει λαδι οοοταν το θυμηθει, βαλβιδες δεν εχει ιδεα ποτε μπορει να ελεγθηκαν τελευταια φορα και το λαδι που του βαζει ειναι απο τα βγαλμενα λαδια αλλων μοτο απο το κοντινο συνεργειο της δουλειας του.

Το μηχανακι το εχει για χρηση παπιου και βγαλε, φυσικα ειναι σουργελο, δουλευει αλλα σε καμια περιπτωση ο κινητηρας αν μετρηθει(που 90% θα κανει μπαμ) σε δυναμομετρο θα ειναι με το ζορι 25 αλογα τροχο, αλλα λειτουργει.

Αντιστοιχη περιπτωση το Serow xt225cc συνεργατη, χανει λαδια απο παντου, ζει ακομα και ειναι μοντ '94, απλα φροντιζει να αλλαζει λαδια οταν παραγινει, δουλευει οκ, σιγουρα αν ανοιχθει θα θελουν αλλαγη τα παντα ολα αλλα δουλευει. 130.000χλμ σιγουρα στο κοντερ.

Θελω να καταληξω οτι ναι γινεται ενα μονοκυλινδρο να λειτουργει με ενα σκασμο χλμ και ωρες λειτουργιας στην πλατη του αλλα κανεις δεν περιμενει επιδοσεις ή να μην συμπληρωνει μισο λιτρο λαδι ανα καποια χλμ και φυσικα δεν το ζοριζεις-το πας στα ορια του.

Κι εγω τα ΧΤ τα ειχα για φθηνα και αξιοπιστα, αλλα φθηνα στα ανταλλακτηκα τους δε τα λες, θυμαμαι κατι τιμες για πλαστικα και ητνα πολυ πιο ακριβες απο τα περιοβοητα "ακριβα ανταλλακτικα της ΚΤΜ".

Ηταν απλα φθηνα στην αγορα 600άρια, με επιδοσεις πολυ καλες για τη δεκαετια του μοτερ του, που πρωτοβγηκε το 1980..

Για τα 90's ηταν οκ, για το 2000 και μετα το θεωρουσα παντα χαζο να αγοραζει κανεις καινουργιο ΧΤ500/600 ειδικα αν ηθελε να "παταει ΚΤΜ"..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω τα ΧΤ τα ειχα για φθηνα και αξιοπιστα, αλλα φθηνα στα ανταλλακτηκα τους δε τα λες, θυμαμαι κατι τιμες για πλαστικα και ητνα πολυ πιο ακριβες απο τα περιοβοητα "ακριβα ανταλλακτικα της ΚΤΜ".

όταν μου το γδύσανε πείρανε σέλα τεπόζητο με βαγκστερ και αεραγογούς όλα γνήσια α! και όλα τα πλαστικά. πέρνω τηλ γιαμάχα, ακούστε να καραφλάσετε....

1.τεπόζητο=700

2.αεραγογογοί=100+100=200

3.μπαγκστερ δερμα ορίτζιναλ=100

4.σέλα=80

5.πλαστικά=150

σύνολο 1230

όλα για γνήσια καινούργια ανταλακτηκά, όσο ένα μεταχειρησμένο παπί. τείλα με 500 ευρώ τα βρήκα όλα μεταχειρησμένα...... ΤΑ ΚΤΜ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΤΟ ΧΤ ΦΘΗΝΟ :frusty:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα