Jump to content
RoadKiller

Αδιάβροχο μηχανής σετ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 

Όπως καταλάβατε μπαίνει χειμώνας πράγμα που σημαίνει και βροχές. Άρα όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για ένα καλό αδιάβροχο σετ (πάνω-κάτω) το οποίο το χρειάζομαι για τη δουλειά που κάνω δηλαδή deliverας . Το μπάτζετ είναι 80-90 ευρώ max . Με μία αναζήτηση που έκανα βρήκα το Dainese D-Crust Suit με 85 γιούρα . Φαίνεται καλό αλλά θέλω και άλλες προτάσεις . Άμα είναι κανένας κάτοχος του συγκεκριμένου φυσικά και θα ήθελα τις απόψεις του!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

έχω αδιάβροχα του 20άρικου και δεν είχα θέμα ποτέ,δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις dainese imho (απλά ήθελα να αφήσω αυτό εδώ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα παρει ένα της Kappa Με 35 ευρώ....δεν μασάει την λούτσα του.....

Περιτά λεφτά το 80-90 για αδιάβροχα 

Εκτός και αν πάρεις κάνα παντελόνι με φερμουάρι κτλ φάση overpant που εκεί λόγω πρακτικότητας άντε να το ακούσω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Περιττά" λέτε αλλά το σετάκι που έχω 4 χρόνια τις προάλλες με έκανε σαν να κατουρήθηκα πάνω μου. Πιθανότατα "πήραν" οι ραφές.

Θα συνιστούσα και ένα σπρέι αδιαβροχοποίησης για το μέλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Περιττά" λέτε αλλά το σετάκι που έχω 4 χρόνια τις προάλλες με έκανε σαν να κατουρήθηκα πάνω μου. Πιθανότατα "πήραν" οι ραφές.

εγώ όταν βρέχει παπάδες κάθομαι λίγο πιο πίσω στη σέλα για να μην μαζεύει λιμνούλα μεταξύ τεπόζιτου και ποδιών και το αποφεύγω αυτό και τα αδιάβροχά μου είναι κοντά 10ετίας,χαρισμένα από οικογενειακό φίλο,δεν είχα θέμα ποτέ.επίσης ξέρω παλικάρι που πηγαινοέρχεται παντού με βροχή με κίτρινα αδιάβροχα ψαράδικα και τον ζηλεύω για την αυτοπεποίθησή του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://www.hein-gericke.com/hein-gericke-basic-ii-regenanzug-schwarz-7.html

Είναι σε προσφορά για λίγες ώρες αν ενδιαφέρεσαι , επιπλέον 7-8 ευρώ μεταφορικά . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά!!! Άρα από ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται να δώσω και κανένα αστρονομικό ποσό για ένα αδιάβροχο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.motoraid.eu/waterproofs/waterproof-jackets/revit-cyclone

και το παντελονι του κανα 70ρι και τα δυο

πολυ μικρο κ πολυ ελαφρυ (και τα δυο  600 γρ)

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά!!! Άρα από ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται να δώσω και κανένα αστρονομικό ποσό για ένα αδιάβροχο... 

Εξαρτάται. 

Τα απλά αδιάβροχα που είναι σαν μουσαμάς για εμένα είναι απαίσια. Έχω αλλάξει 4-5 τέτοια γιατί μια χάλαγε το φερμουάρ, μια σκιζόταν και από κάπου έμπαζε κλπ. Την τελευταία μου κόπηκε το φερμουάρ πάνω στη δουλειά ενώ έριχνε καρέκλες...

Κατέληξα σε αντιανεμικό Admiral. Δεν περνάει σταγόνα, το τινάζεις και στεγνώνει και μαζεύει σε φάση που μπαίνει και στην τσέπη. Για κάτω, έχω ένα παντελόνι για σκι από τα Lidl. 3 χρόνια τώρα σταγόνα δεν έχει περάσει και έχω φάει πολύ βροχή στη δουλειά με το συγκεκριμένο. Άσε που αν έχει κρύο δε νιώθεις τίποτα. 

Επίσης, must για αυτή τη δουλειά είναι οι γαλότσες, εκτός και αν δουλεύεις με το scooter που λογικα δεν έχεις θέμα, εκτός και αν σε πλύνει κανένα διερχόμενο αμάξι :laugh:

Α και αν μείνει κανένα €, τσίμπα χούφτες, επίσης must για τη βροχή και το κρύο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω αυτό http://www.motorshop.gr/p.SET-ADIAVROCHO-BRUXELLES-DAINESE.1081326.html

Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, δεν περνάει τίποτα ακόμα και σε εθνική με πολλή βροχή και ταχύτητα.

Τώρα πόσο θα αντέξει σε βάθος χρόνου δεν γνωρίζω γιατί το έχω κάτι λιγότερο από 1 έτος.

Τροποποιήθηκε από τον spyrosk42
πολύ/πολλή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αποψη ντελιβερα εδω που νομιζω μετραει .. τσιμπισα σετακι nordcap με 40 γιουρια .. πολυ καλα ποιοτικα .. το πανω φοριεται και σαν μπουφανακι για την ψυχρουλα .. και ειναι με 2 στρωσεις υλικου που το κανει ακομα ποιο ανθεκτικο .. 1 μειον μονο οτι δν εχουν καθολου τσεπες πχ για ενα κλειδι αλλα σιγα . η αλλιως πας στην πατροπαραδωτη λινατσα που ειναι ομως κ βαρυα και λιγο δυσχρυστο γτ ειναι ποιο σκληρο και ειναι κ ψιλοασχημο ...

Τροποποιήθηκε από τον john1993
προσθεσα κατι ακομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω ένα της Richa και μου φαίνεται καλό αλλά ήταν ο πρώτος χειμώνας πέρυσι που φορέθηκε.

Από όλα όσα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς,έχω καταλάβει ότι παίζει ρόλο και ο τρόπος που το φοράμε,πόσο δηλαδή προσέχουμε...επειδή στο παντελόνι όλα τα λεφτά είναι η ''μόνωση'' στην περιοχή του καβάλου,καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί στο ανέβα-κατέβα στη μηχανή ώστε να διατηρηθούν γερές οι ραφές για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα.Αν τεντώνονται και φτάνουν συχνά στα όριά τους,είναι σίγουρο ότι θα έχουν και μικρότερο χρόνο ζωής(εδώ βέβαια παίζει ένα ρόλο και η ποιότητα κατασκευής της εκάστοτε εταιρείας).Γι'αυτό και συχνά ακούς από έναν αναβάτη τα καλύτερα για ένα αδιάβροχο παντελόνι ενώ ένας άλλο πιο ατσούμπαλος ή που έχει πάρει πιο στενό νούμερο,παραπονιέται ότι του έμπασε νερά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το κακό στα περισσότερα αδιάβροχα παντελόνια ειτε ακριβά είτε φθηνά είναι αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις, με το περας του καιρού και με τις πόσες φορεσιές θα κανεις  τεζάρουν οι ραφές τρίβονται και οταν σε πιάσει βροχή δεν θα παρει πουθενά εκτός απο τα ριαπαπα, με αποτέλεσμα να είσαι σε πορεία και με το ένα χέρι να βαστάς τα @@σου για να προφυλαχθείς. tragic 

Ολα αυτά για το παντελόνι το απο πάνω δε θα παθει τίποτα κατα πάσα πιθανότητα, απλώς σωστό νουμερο για να βγαίνει-μπαινει άνετα πανω απο το jacket χωρίς να σχιστεί-τεζάρει κάπου

άποψη μου παρε ένα αδιάβροχο φθηνό μεν, μοτο παντελόνι δε(γιατι είναι και πιο χοντρά) και υπολόγισε οτι αναλόγως την χρήση θα σου αντέξει απο ένα έτος μέχρι όσο    

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα συστηνα με τίποτα φόρμα ολόσωμη. Καλή, χρυση δεν περνάει τίποτα αλλά για κατούρημα να πας πρέπει να το σκεφτείς. Κυρίως αν φοράς μπουφαν και παντελόνι κορντουρα απο μέσα είναι δράμα. Κάποιος θα πρέπει να είναι πάντα μαζί σου για να σε ντύσει και μετά να σε ξεντύσει. Εντελώς άβολο. Έχει καλές λύσεις και φτηνές που κάνουν καλή δουλειά μπουφάν-παντελόνι πάντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το απο κατω θα συμφωνησω με τους υπολοιπους, πιστευω πως οτι κ να παρεις μετα απο καποιον καιρο θα παραδωσει πνευμα λογω της φυσης ης δουλειας.

Τσεκαρε αυτο απο πανω, ειναι απιστευτο και ωραια τιμη, πας κ το δοκιμαζεις κιολας

Σου καλυπτει κ τον λαιμο,αδιαβροχες εξωτερικες τσεπες

http://www.motorshop.gr/p.Mpoufan-adiavrocho-Rain-Jacket-II-NORDCAP.1279407.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως, τα αδιαβροχα που θα βαλει καποιος μοτοσικλετιστης 5 φορες ολο τον χειμωνα, για να ανεβει στην μηχανη απο δουλεια, και να κατεβει σπιτι του, με αυτα που θα φοραει ο ντελιβερας, καμια 30αρια μερες ολο τον χρονο, για 4-5-8-10 ωρες, και θα περπαταει με αυτα θα ανεβοκατεβαινει σκαλες (και στο μηχανακι) κλπ, εχουν τεραστια διαφορα.

Και σε αντοχη, και σε ανεση και στα παντα.

οπωσδηποτε γαλοτσες (αν θες και γκετες για ψιλοβροχα ή για περιπτωσεις που δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεξει, αρα δεν κουβαλας γαλοτσες παρε εξτρα), και χουφτες neopren για το τιμονι.

Τωρα στα αδιαβροχα, παρε οπωσδηποτε ΔΙΑΙΡΟΥΜΕΝΑ, και μην σκασεις λεφτα... Γιατι σιγουρα, μετα απο 1-2 χειμωνες το πολυ θα χαλασουν.. το παντελονι κυριως..  Οποτε αλλο να δινεις καθε χρονο πχ ενα 20ρικο, και αλλο ενα 50/60ρι.. 

Ειχα μπουφαν 5-6 χρονια, και παντελονια ειχα αλλαξει 3.. το τελευταιο μαλιστα, οταν αρχισαν να μπαζουν οι ραφες, του κανα κατι πατεντες, και εβγαλε αλλο λιγο αλλα γενικα τα ξεφτιλιζουμε λογω χρησης.

Εγω πηρα ενα σετ απο ενα μαγαζι με ειδη εργασιας, που ενω ηταν ακριβο το χε σε προσφορα (15 ευρω), και δεν μπαζει με τιποτα.. Και ουτε προκειται να μπασει αμεσα.. Αλλα ειναι βαρυ, χοντρο, φαρδυ και δυσχρυστο. Συν του οτι το παντελονι, επειδη ειναι σχεδιασμενο για να φοριεται οσο εισαι ορθιος, και οχι σε μηχανη, ανεβαινει πολυ ψηλα, αλλα με γαλοτσες εισαι κουλ. Kαι δυστυχως τα κατηργησε.

Σκεφτομαι ομως να παρω και ενα σετακι μηχανης, οχι πολυ ακριβο (τυπου νορντκαπ) να εχω 2 ζευγαρια, αναλογα αν θελω τις αρκουδες, ή αν θελω κατι μαζεμενο για να το κουβαλαω μαζι μου κλπ... Και αυτο θα σου προτεινα.. 

Για ολοσωμο ξεχνα το, γιατι πρωτον δεν βολευει καθολου,και δευτερον, θα συναντησεις πολλες φορες, να ειναι σκατα ο δρομος κατω μετα απο βροχη, και να θες να φορας το αδιαβροχο για να μην βρεχεσαι και να μην λερονεσαι, αλλα ταυτοχρονα πανω να σκας απο την ζεστη, οποτε δεν θες να φορας και ρουχα, και μπουφαν, και αδιαβροχο!! Θα λιωνεις απο ζεστη.

Ή αν μπαινεις στο μαγαζι, και ζεσταινεσαι και θες να βγαλεις μπουφαν και αδιαβροχο, με το ολοσωμο τον ηπιες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει βγαλει κατι προσφορες ο παπασταυρου τα dainese σε καλες τιμες.

επισης το bering που εχω εδω και ενα χρονο δεν μασαει με τιποτα.

Τροποποιήθηκε από τον George3000

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φοραω αδιαβροχα του 20-30ευρω (σετ πανω-κατω) για 5 ωρες λογο δουλειας τα οποια ειναι λιγακι δουλεμενα απο τον προηγουμενο.

εκτος απο τη μεση που δε μου εφαρμοζει σωστα γιατι ειναι λιγο μεγαλο το παντελονι δεν εχω κανενα προβλημα με νερο. 

αν υπαρχει η συσκευασια να δω μαρκα θα βγαλω φωτο. νομιζω πως τα αγοραζει το μαγαζι απο lidl, praktiker η κατι τετοιο (χρωματος σκουρο μπλε)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σνιπ

Συμφωνω σε όλα. 

Εγώ έχω κάτω από το μηχανάκι πάντα τα "καλά" μου τα αδιάβροχα και τις γκέτες ενώ στο μαγαζί έχω ένα πάνω αδιάβροχο στυλ μουσαμάς αρκετά μακρύ και τις γαλότσες. Ακόμα και καρέκλες να ρίχνει, πάω με το αθλητικό μου και τις γκέτες στο μαγαζί, κουμπώνω γαλότσες και είμαι άρχοντας. 

Επίσης με τίποτα ολόσωμο. Άμα κάνει και βρέξει σεπτέμβρη με υγρασία(όπως και έγινε) ΤΟΝ ΗΠΙΕΣ μπούζι. Είσαι στην πρίζα από το δρόμο και με το που μπεις στο μαγαζί παθαίνεις σοκ. 

Γενικά το θέμα αδιαβροχοποίηση στο delivery, σπάει Rx: μέχρι να πετύχεις τι σε βολεύει που θα το αφήνεις κλπ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω σε όλα. 

Εγώ έχω κάτω από το μηχανάκι πάντα τα "καλά" μου τα αδιάβροχα και τις γκέτες ενώ στο μαγαζί έχω ένα πάνω αδιάβροχο στυλ μουσαμάς αρκετά μακρύ και τις γαλότσες. Ακόμα και καρέκλες να ρίχνει, πάω με το αθλητικό μου και τις γκέτες στο μαγαζί, κουμπώνω γαλότσες και είμαι άρχοντας. 

Επίσης με τίποτα ολόσωμο. Άμα κάνει και βρέξει σεπτέμβρη με υγρασία(όπως και έγινε) ΤΟΝ ΗΠΙΕΣ μπούζι. Είσαι στην πρίζα από το δρόμο και με το που μπεις στο μαγαζί παθαίνεις σοκ. 

Γενικά το θέμα αδιαβροχοποίηση στο delivery, σπάει Rx: μέχρι να πετύχεις τι σε βολεύει που θα το αφήνεις κλπ. 

Άσε.. να φανταστείς τη δεύτερη μέρα στη δουλειά καταλάθος δεν πήρα κράνος μαζί μου και είχα πάει με κοντομάνικο και σορτσάκι μιας και είχα δει τον καιρό καλό. Και πιάνει μια βροχή κατά τις 12... (8 ξεκινάω) Ευτυχώς είχε ένα αδιάβροχο στο υπόγειο το αφεντικό μου (μόνο πάνω) και το φόρεσα αλλά τι να το κάνεις που χωρίς κράνος κιόλας και να ρίχνει καρέκλες έγινα... Αυτός είναι και ένας λόγος που χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα αδιάβροχο μιας και φοράω small και εκείνο πρέπει να είναι 2xl... φαντάσου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δες νορντκαπ σετακι

Ότι λέει και ο Κοσμάς, πήρα πριν 2 εβδομάδες από Motomarket το σετ της Nordcap με 40 ευρώ. Έφαγα μία βροχή 45', όλα κομπλέ. Και φοριούνται πάνω από τα ρούχα/μπουφάν που φοράς. Δεν τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει για περαιτέρω εντυπώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα