Jump to content
bagelismar

Κοψιμο/διαμόρφωση ουρας zx6r

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια από τότε που αγόρασα το zx6r 636 του 2006 δεν μου καθόταν καλά η ουρα του μου φαινόταν χοντρή και παντα σκεφτόμουν μήπως κάνω κάποια αλλαγή κ βάλω τον κωλο απτιυ 2007 το μοντέλο η και του 2009 αλλα καθώς έψαχνα δεν υπάρχει εύκολος τρόπος ολα θελουν αλλαγμα υποπλαισιου κ κοψιμο ραψιμο για να μπουν και ολα αυτα θέλουν σωστό μαστορα χρόνο και αρκετά λεφτά. Οπότε που ηρθε η ιδέα να κόψω τον είδη υπάρχον κωλο και εδω έρχονται τα ερωτήματα μου.  1ον πως σας φαίνεται 2ον ειναι όντως δυνατόν αυτο που σκέφτομαι η θα καταστρεψω την ουρα κ 3ον σε ρι μάστορα θα πρεπει να απευθυνθώ ωστε να βγει ενα ωραίο αποτέλεσμα χωρίς να φαίνονται κοψιματα κτλπα. Σκέφτομαι να το κανω όπως στην φώτο που παραθέτω 2zs79jt.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα.

Να σου πω καταρχην πως ειμαι της αποψης οτι ολα γινονται απλα αυτο που θες θελει πιστευ αρκετα χρηματακαι ο λογος ειναι πως θα το κανει καποιος που πιανουν τα χερια του και κυριως εχει μερακι. Το μερακι ομως πληρωνεται. Θεωρω πως κατι σε πολυεστερα θα εκανε τη δουλεια σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η καλύτερη λύση είναι να σχεδιάσεις κάτι σε CAD, να φτιάξεις καλούπι, και να κάνεις το ΔΙΚΟ σου πολυεστερικό... Θες:

1. Σχεδιαστή (Industrial Designer, Product Designer) για το CAD σχέδιο
  2. Τεχνίτη για το καλούπι
  3. Αφού έχεις το καλούπι το πολυεστερικό το φτιάχνεις και μόνος σου...

Η φτηνή λύση είναι κόψιμο-ράψιμο, αλλά ΠΑΝΤΑ θα φαίνεται πρόχειρο-δουλειά σε σχέση με τα εργοστασιακά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γινεται,δε θα το εκανα προσωπικα αλλα εχω μαστορα να σε συστησω...Αν θες στειλε πμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μπαίνει από το επόμενο ΖΧ και από το ζχ10 του 11!!!!  αλλά πρέπει να σφάξεις το υποπλεσιο  !

μάστορα εχω αν θες στείλε πμ

Τροποποιήθηκε από τον flaskas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η καλύτερη λύση είναι να σχεδιάσεις κάτι σε CAD, να φτιάξεις καλούπι, και να κάνεις το ΔΙΚΟ σου πολυεστερικό... Θες:

Η φτηνή λύση είναι κόψιμο-ράψιμο, αλλά ΠΑΝΤΑ θα φαίνεται πρόχειρο-δουλειά σε σχέση με τα εργοστασιακά!

Μακάρι να ήταν τόσο απλό όλο αυτό, πολλές φορές έχω σκεφτεί να κινούμουν προς κάτι τέτοιο, αλλά υπάρχει μια σειρά προβλημάτων:

1. Χρειάζεσαι τρισδιάστατο μοντέλο και της υπόλοιπης μοτο, μονο και μονο για να σχεδιασεις αισθητικά κάτι αρμονικό με τα υπόλοιπα

2. Χρειάζεσαι ακριβές μοντέλο του υποπλαισίου τουλάχιστον για να δεις που ακριβώς κουμπώνεις κλπ. Δεν θες να μάθεις κόστος για  3D scanning.

3. Πες οτι εισαι ο γαμάτος στο design και σχεδίασες κάτι όμορφο και κυρίως κατασκευάσιμο. Το καλούπι πώς θα φτιαχτεί; Με CNC ακόμη και στο μαλακότερο υλικό το κόστος είναι στο θεό, χώρια το να βρεθεί εργαλειομηχανή με ελεύθερες μπόλικες ώρες και κυρίως κάποιος που να ξέρει από CAM να γράψει πρόγραμμα της προκοπής.

Αν λάβεις υπ' όψιν και το ότι κάποιες δοκιμές θα χριεαστούν, κάποια κομμάτια θα πεταχτούν, καταλήγεις ότι η λύση αυτή αξίζει μόνο για πολύ μαζική παραγωγή. Πολύ απλούστερα και με σαφώς καλύτερη αίσθηση επί των επιφανειών γίνεται η δουλειά με αφρό και στόκο όπου αφαιρείς/ προσθέτεις υλικό κατά το δοκούν πανεύκολα ώσπου να πετύχεις την επιφάνεια που θες (ως μήτρα για καλούπι). Καθόλου "ξεπερασμένη δεν είναι σαν τεχνική, αν έχει "μάτι" αυτός που το φτιάχνει, βγαίνει εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακομα και σε πολυεστερα να παω που το εχω σκεφτεί ο μηχανικός θα χρειαστεί αρκετές μέρες την μηχανη λογικά να να σχεδιάσει πάνω τις την ουρα κ δυστυχώς είναι το βασικό μ μέσο μετακίνησης οπότε δεν θα ήθελα να τ εχω σε συνεργείο κανα  μήνα. Επίσης σκέφτομαι να διαθεσω κανα 200αρι για τ ολο project πιστεύεται ότι είναι αρκετά η χρειάζομαι αρκετά παραπάνω?  Π.χ η ουρά ενως zx6r κανει ενα 80αρι κ να δωσω κ κανενα 130αρι στο μαστορα π θα μ κάνει την μοντα καπως έτσι το σκεφτόμουν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το υποπλαισιο του 07 ειναι αρκετα διαφορετικο απ'το δικο σου οποτε δυσκολο μου φαινεται να ταιριαξει.. Αλλα και να το ταιριαξεις θα θες και το μεγαλο πλαστικο που μπαινει απο κατω και λογικα θα εχεις και προβλημα με την εξατμιση αν την εχεις στον κωλο. Αν την εχεις βαλει στο πλαι κατα τη γνωμη μου δε θα δειχνει και πολυ ωραια η ουρα του 07.

'Η μπορει να δωσει κατι λιγοτερο και να παρει καινουρια μηχανη αντι για ουρα...

Αυτο που λεει ο estebahn νομιζω ειναι το καλυτερο γινονται φοβερα πραγματα ετσι και πολυ φτηνα. Αμα ξερει κανεις περισσοτερες λεπτομερειες για την τεχνικη αυτη με ενδιαφερει κι εμενα να μαθω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακάρι να ήταν τόσο απλό όλο αυτό, πολλές φορές έχω σκεφτεί να κινούμουν προς κάτι τέτοιο, αλλά υπάρχει μια σειρά προβλημάτων:

1. Χρειάζεσαι τρισδιάστατο μοντέλο και της υπόλοιπης μοτο, μονο και μονο για να σχεδιασεις αισθητικά κάτι αρμονικό με τα υπόλοιπα

2. Χρειάζεσαι ακριβές μοντέλο του υποπλαισίου τουλάχιστον για να δεις που ακριβώς κουμπώνεις κλπ. Δεν θες να μάθεις κόστος για  3D scanning.

3. Πες οτι εισαι ο γαμάτος στο design και σχεδίασες κάτι όμορφο και κυρίως κατασκευάσιμο. Το καλούπι πώς θα φτιαχτεί; Με CNC ακόμη και στο μαλακότερο υλικό το κόστος είναι στο θεό, χώρια το να βρεθεί εργαλειομηχανή με ελεύθερες μπόλικες ώρες και κυρίως κάποιος που να ξέρει από CAM να γράψει πρόγραμμα της προκοπής.

Αν λάβεις υπ' όψιν και το ότι κάποιες δοκιμές θα χριεαστούν, κάποια κομμάτια θα πεταχτούν, καταλήγεις ότι η λύση αυτή αξίζει μόνο για πολύ μαζική παραγωγή. Πολύ απλούστερα και με σαφώς καλύτερη αίσθηση επί των επιφανειών γίνεται η δουλειά με αφρό και στόκο όπου αφαιρείς/ προσθέτεις υλικό κατά το δοκούν πανεύκολα ώσπου να πετύχεις την επιφάνεια που θες (ως μήτρα για καλούπι). Καθόλου "ξεπερασμένη δεν είναι σαν τεχνική, αν έχει "μάτι" αυτός που το φτιάχνει, βγαίνει εκπληκτικό αποτέλεσμα.

σχεδιαστής είμαι, το ξέρω πόσο θα κοστίσει! Γιαυτό είπα ευθύς εξαρχής ότι ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΠΟΛΛΑ... Αλλά είναι η μόνη περίπτωση να βγεί το αποτέλεσμα ποιοτικό, σαν αυτό εδώ:

a56460b81c2998f09f579f6344216bcf.jpg

και όχι να φαίνεται σαν Yamasuki Finja 600rrr... Έχω δεί πολλά αποτελέσματα από μήτρες με στόκο... Με carbon υλικό, με πολυεστέρα, με ΣΚΕΤΟ στόκο (ναι ναι ναι), όλα μα ΌΛΑ φαίνονται πατεντιές, off place και βγάζουν μάτι ότι ΔΕΝ είναι εργοστασιακά... ανταυτού έχω πολλά παραδείγματα σωμένα με custom ψαλίδια (Harris κτλ) και ουρές σχεδιασμένες στο CAD (ΦΥΣΙΚΑ πάνω στην μηχανή (δηλαδή να σχεδιαστεί όλη η μηχανή εξωτερικά, όχι το εσωτερικό, δεν το χρειάζεσαι))

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εεεεεε καλά και άγια όλα αυτά που λέτε.... (τρόπος του λέγειν, έκτρωμα είναι αλλά περί αισθητικής καθείς με το γούστο του)

Η εξάτμιση, που θα πάει οεο;;;; Ή μήπως τα καυσαέρια θα σβηστούν κι αυτά με το photo editor και δεν θα μας απασχολήσουν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εξατμιση θα μπει πολύ εύκολα στα πλάγια το εχω δει σε αρκετά zx6r και μ αρέσει,  ειναι το λιγότερο κ μικρότερο πρόβλημα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μήπως είσαι απο Ναύπλιο γτ το προηγούμενο ΣΚ που είχα κατέβει είδα μια ίδια σαν την δικιά σου. Κ ακόμα κ ετσι μου φάνηκε αρκετά χοντρός ο κωλος της :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι από αγγελία οι φωτογραφίες, αλλά όντως είναι στο Ναύπλιο.

http://www.car.gr/8598312-kawasaki-zx-6r-ninja

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη τ είδα κ απο κοντά γελάνε οι φώτο. Για την ακρίβεια χωρίς την εξατμιση φαίνεται πολυ αχαρος κ μεγάλος ο κωλος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά σκέφτηκα κ κάτι αλλο. Αντί να κόψω τον κωλο να αφησω τον ίδιο και να βαλω 2πλες εξατμισεις δεξιά αριστερά π.χ raceguns-racetech σαν zx10r 06 η gsxr 1000 k7 για να δέσει περισσότερο να μην φαίνεται τοσο μεγάλος ο κωλος. Το σκέφτηκα αυτο γρ ειδα ενα zx10r σημερα π εχεθ παρόμοιο κωλο με τ δικο μ με τις διπλές απο κατω κ μου φάνηκε μεγάλο αλλα τούμπανο.  Τι λέτε γίνεται η θα δεν θα τις "σηκώνει"  η μηχανή? 

Τροποποιήθηκε από τον bagelismar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά μου αρέσει ο μαμά κώλος όπως είναι γιατί υπάρχει μια συμμετρία με την υπόλοιπη μηχανή. Με ένα πιο μαζεμένο τελικό και με την πινακίδα από κάτω μια χαρά οπίσθια έχει η κυρία. 

dx1hrp.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι τελικό είναι αυτό που ανέβασες φιοε thano? Γτ κ εγω γιαυτο σκέφτομαι για διπλές εξατμισεις για να γεμισει ο κωλος γτ ακομα κ με την τριπλή lazer που φοράω μου φαίνεται άδειος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο για το θεμα με τα διπλά τελικά ξέρει κανείς τπτ?  Τεχνικα γίνεται η θα έχω θέμα με backpressur κτλπα? Θα τα σηκώνει η μηχανή? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο για το θεμα με τα διπλά τελικά ξέρει κανείς τπτ?  Τεχνικα γίνεται η θα έχω θέμα με backpressur κτλπα? Θα τα σηκώνει η μηχανή? 

η JTI που σου postαρε ο @Thanos89 είναι για 600άρι οπότε ΔΕΝ θα έχεις θέμα... Μια που μπορεί να σου αρέσει, αλλά εκεί δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα είναι αυτή εδώ:
TPK106-TS-2__08663.1389905675.1280.1280.

αλλά αυτή είναι για το 1000άρι.... Γνωστή καγκουρεταιρία η TOCE πάντως.... Ειδικά στο Αμέρικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα