Jump to content
ΓιωργοςΚΤΜ

Πρόβλημα με laptop acer

Recommended Posts

Μου δώσανε ένα λάπτοπ acer παλιο μεν αλλά τρομερό για την εποχή του (4πυρηνο,4gb ram κτλ..) το οποίο σκέφτομαι να το έχω στη δουλειά καθώς από δυνατότητες είναι πολύ καλύτερο από το ήδη υπαρχον. 

Το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι μετά από λίγη ώρα χρήσης,ακομα και μετά από 5 λεπτά αφού ανοιχτεί μπορεί να παγώσουν όλα χωρίς να υπάρχει τρόπος να δουλέψει.Πρεπει να το κλείσω από το κουμπί και να το ξαναανοιξω. Το κάνει με ή χωρίς ανοιχτό wifi ,ανεξαρτητα από το πρόγραμμα που τρέχω κτλ. Έχω φορμάτ και του πέρασα τα 7αρια και το κάνει ακόμα.

Καμιά ιδέα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως ζεσταίνεται και κλείνει λόγω θερμοκρασίας; Το έχεις καθαρίσει πρόσφατα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λόγο θερμοκρασίας δύσκολο μου φαίνεται γιατί κάποιες φορές το κάνει λίγο αφού ανοιχτεί,δε νομίζω να έχει προλάβει να ζεσταθεί..

Δε μου έχει βγάλει blue screen ποτέ,απλα παγώνει και δεν αντιδράει με τίποτα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λόγο θερμοκρασίας δύσκολο μου φαίνεται γιατί κάποιες φορές το κάνει λίγο αφού ανοιχτεί,δε νομίζω να έχει προλάβει να ζεσταθεί..

Δε μου έχει βγάλει blue screen ποτέ,απλα παγώνει και δεν αντιδράει με τίποτα..

δεν εχω ιδεα ειλικρινα αλλα 

κατι τετοιο μου εκανε το PC και εκλεινε. και ηταν το καλωδιο της ssd. εχανε την επαφη. δεν ξερω αν παιζει κατι τετοιο δε λαπτοπ μιας και ολα ειναι κουμπωτα αλλα γιατι δεν το πας σε εναν μαστορα να τελειωνεις?

για να το δει απλα τι εχει δεν νομιζω να σε χρεωσει. εμενα ποτε δεν μου το εχουν κανει αυτο...

πηγαινε αστο πες του να το δει και να σου πει πριν προχωρησει σε καποια ενεργεια για να δεις αν σε συμφερει αλλιως να το αφησεις 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν εχει καθαριστει ποτε, καθαρισε το οπωςδηποτε. αν δε ξερεις πως να το λυσεις πηγαινε το σε τεχνικο.

αν ο σκληρος ειναι ο στοκ (υποθετω μιλαμε 4-5ετιας λαπτοπ), πιθανων να τα εχει φτυσει. 

για αρχη βαλε το hard disk sentinel για να δεις την υγεια του σκληρου, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.

αν σβηνει αποτομα συχνα, δεν ειναι καλο για το σκληρο να ξερεις. αν εχεις τη δυνατοτητα να τον τσεκαρεις σε αλλο pc (με το hard disk sentinel) καντο, ειναι πιο ασφαλες ετσι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί με το hard disk sentinel βάλε και ενα Open hardware monitor, να βλέπεις θερμοκρασίες.

Ειχα ενα Acer που έκανε τέτοια νούμερα, και μετα έβγαζε γραμμές η οθόνη, και τελικά έφταιγε η κάρτα γραφικών. Και την έβαλα στον φούρνο  :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το φριζαρισμα παραπεμπει σε προβλημα υλικου (σχεδον παντα). Δοκιμασε αυτα που μπορεις (σκληρο δισκο) και αν βγει οκ ο δισκος, βγαλε απο πανω τη μια μνημη (λογικα εχει 2 x 2gb) και δοκιμασε παλι. Αν σκαλωσει, αλλαξε τις μνημες (βαλε αυτην που εχεις στο χερι και βγαλε την αλλη) και δοκιμασε παλι. 

Αν σκαλωσει παλι, ειναι συνηθες δυστυχως στα acer τα προβληματα με καρτα γραφικων. Στο παρελθον ειχα 2, και τα δυο βγηκαν off απ'τον ιδιο λογο. 

Αν δεις και αποδεις, ο φουρνος ειναι η υστατη λυση. 

ΥΓ: Κατεβασε καποια εκδοση linux (πχ ubuntu) και τρεξε το Live cd (απλα φορτωνει το λειτουργικο, δεν αλλαζει τιποτα στο σκληρο) και δες εκει τι πσαρια πιανεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δεν το βάζεις σε καμιά βασούλα πάνω;

Είναι λάπτοπ Ace re; (Πολύ ήθελα να το πω αυτό:laugh:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να συμπληρωσω οτι,οταν εχω στο παρασκηνιο και μουσικη πχ youtube,οταν παγωσει το λαπτοπ η μουσικη παιζει κανονικοτατα για κανα λεπτο σχεδον και μετα σταματαει και αυτη.

Το λαπτοπ ειναι acer aspire 5739g και φοραει καρτα γραφικων nvidia geforce gt130m.Απο τη μανα του φορουσε windows vista.

Λοιπον,ετρεξα το hd sentinel και τον δισκο τον βρηκε 100% υγειης.. Δοκιμαζω να βγαλω τη μια ραμ.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΚΤΜ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μολις εκανα και το κολπο του Γιωργου να τραμπαρω τις ραμ,παλι κολλησε οποια ραμ και αν ειχα πανω κακ σε οποιαδηποτε θεση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζί με το hard disk sentinel βάλε και ενα Open hardware monitor, να βλέπεις θερμοκρασίες.

Ειχα ενα Acer που έκανε τέτοια νούμερα, και μετα έβγαζε γραμμές η οθόνη, και τελικά έφταιγε η κάρτα γραφικών. Και την έβαλα στον φούρνο  :laugh:

XAXAXAXAXAXA o Gaben από πίσω. :laugh: Θεός!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

99% είναι αυτό που είπε ο @enterprise-psi.

Παρόμοιο πρόβλημα έχω με hp της εποχής αντίστιχων προδιαγραφών. Δοκίμασε να το ανοίξεις σε safe mode. Αν δουλέψει είναι η κάρτα. Αν είσαι τυχερός και βρεις έχει καλώς. Αλλιώς φούρνο 10 λεπτά στους 200 βαθμούς τη βγάζεις και θα είναι οκ για δουλειά γραφείου. Αν τρέξεις κανένα παιχνίδι και τη ζορίσεις θα έχεις τα ίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν του βγάζει τις μπάρες στην οθόνη, απλά κολλάει. Παίζει και να μην είναι η κάρτα.

Σε ενα elevated command promp ας γράψει chkdsk /f /r και ας το αφήσει, μήπως έχει τίποτα bad sectors.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

acer 5930g εδω. Συμπάσχω με τον θεματιστή κατα κάποιο τρόπο.

Απο το 2007 μέχρι το 2013 δουλευε κομπλε ολα, ανα 2 χρονια φορματ με γνησια 7αρια και συχνους καθαρισμους.

Μεχρι που μια μερα που εσκιζα φιλο στο pro13 μου σβηνει η οθονη και ακουγοταν μονο το εφε των φιλαθλων.

Απο τοτε οποτε παω να παιξω ειτε κανονικα παιχνιδια, ειτε mame, ειτε browser παιχνιδια, η οθονη σβηνει αλλά το υπολοιπο σωμα δουλευει κανονικα.

Άγνωστο γιατι μου το κανει αυτο. Σε οτιδηποτε αλλο και να κανω, δουλευει ρολόι, και μερα-νυχτα να το αφησω να παιζει βιντεο και οτι αλλο φανταστειτε, μονο με τα παιχνιδια (ακομα και πασιετζα) σβηνει η οθονη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν του βγάζει τις μπάρες στην οθόνη, απλά κολλάει. Παίζει και να μην είναι η κάρτα.

Σε ενα elevated command promp ας γράψει chkdsk /f /r και ας το αφήσει, μήπως έχει τίποτα bad sectors.

Μπαρες δε βγαζει καθολου.Το μονο υποπτο που κανει ανα διστηματα λειτουργειας,ειναι οτι μπορει για κλασματα του δευτερολεπτου να ασπρισει ολη η οθονη και επανερχεται μονο του.Δηλαδη δεν το προσεχεις καν οτι το κανει..μονο αυτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα Γιωργο

Αφου ο δισκος σου ειναι ΟΚ απο οτι λες , δες να καθαρισεις το φαν και να κανεις αλλαγη παστας στην cpu και στην svga.

Βασικα προβλημα svga ειναι για να ξερεις.

Αν δεν φτιαξει πες μου να σου πω τι αλλο να κανεις μετα.

Αθηνα εισαι ?

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω

Υπαρχει περιπτωση να κανει τετοια κολπα το λαπτοπ μονο και μονο επειδη εχει χαλασει η θερμοαγωγιμη παστα? 

Θεωρητικα,οπως το σκεφτομαι εγω,δεν μου φαινεται προβλημα απο θερμοκρασια ουτε απο μεταφορα θερμοτητας γιατι μπορει να το κανει ακομα και στα 2 λεπτα αφου το ανοιξω...Δε νομιζω να προλαβαινει να ζεσταθει τοσο γρηγορα...

Δε ξερω,υποθεσεις κανω..,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω

Υπαρχει περιπτωση να κανει τετοια κολπα το λαπτοπ μονο και μονο επειδη εχει χαλασει η θερμοαγωγιμη παστα? 

Θεωρητικα,οπως το σκεφτομαι εγω,δεν μου φαινεται προβλημα απο θερμοκρασια ουτε απο μεταφορα θερμοτητας γιατι μπορει να το κανει ακομα και στα 2 λεπτα αφου το ανοιξω...Δε νομιζω να προλαβαινει να ζεσταθει τοσο γρηγορα...

Δε ξερω,υποθεσεις κανω..,

Για βαλε το δαχτυλο σου πανω στο chipset της svga χωρις την ψηκτρα να γελασουμε.

Βρε αλλαξες καθαρισες που σου ειπα ?

Και εισαι Αθηνα ?

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα αντιστοιχο προβλημα με ενα HP. Η διαφορα ειναι οτι εκεινο εκλεινε τελειως μετα απο λιγη ωρα. Τελικα δεν δουλευε καθολου ο ανεμιστηρας του και υπερθερμαινοταν αμεσα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα αντιστοιχο προβλημα με ενα HP. Η διαφορα ειναι οτι εκεινο εκλεινε τελειως μετα απο λιγη ωρα. Τελικα δεν δουλευε καθολου ο ανεμιστηρας του και υπερθερμαινοταν αμεσα. 

εχω το acer 5750g και ειχα ακριβως το ιδιο θεμα. Εσβηνε απευθειας αφοτου ανοιγα κατι "βαρυ". Καμμενο ανεμιστηρακι ηταν...

Μου κανει προβλημα της καρτας γραφικων και οχι θεμα θερμοκρασιων Γιωργο. Σε σταθερο πσ που εχω, ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. Ξαφνικα μαυριζε η οθονη και ηταν σαν να μην δινει σημα στην οθονη. Με ρεσταρτ συνηθως ανοιγε κανονικα κ μετα παλι τα ιδια. Τελικα ηταν στα τελευταια της η καρτα γραφικων. Μολις αλλαχτηκε ηταν κομπλε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω την εντυπωση οτι το κανει πιο πολυ με browser ανοιχτο... Εχω δοκιμασει mozzila kai chrome δεν αλλαξε κατι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα