Jump to content
Χ

Γόμες για το θεριό;

Recommended Posts

Με την Επιδαυρο εφαγες κολλημα...παντα πριν μπουμε εκει βαζουμε βενζινη και ανασυγκροτουμαστε μενουμε πολλη ωρα σταματημενοι και οταν μιλαμε για χειμωνα και 10 βαθμους το λαστιχο κρυωνει.Απλα πραγματα λεω που τα εχει δει πολυς κοσμος.

Εσύ προσπάθησες μέσα στην τρικυμία σου να συγκρίνεις SS μηχανάκι (R1) με γόμες απέναντι σε commuter (Bandit) με τουριστικά λάστιχα.

Δε το έφαγα εγώ το κόλλημα Βασίλη.

Έχεις κάτσει να φέρεις τον κόσμο τ' ανάσκελα γιατί σου έθιξαν το....λάστιχο!!!!!!!! (που δε το έκανα, αλλά έστω ότι...).

Αυτά είναι τα απλά πράγματα Βασίλη? Γιατί ο κόσμος βλέπει και γελάει πλέον.

Από τη μια οι συγκρίσεις (καραάσχετες), από την άλλη οι γόμες στο NC και από την άλλη κάθεσαι και επιμένεις ότι οι δικές σου επιλογές πρέπει ντε και καλά να είναι οι κατάλληλες για όλο τον κόσμο!

Για να δεις το πόσο εγκληματικός είναι ο τρόπος σκέψης σου στο θέμα, θα σου αναφέρω το εξής:

Μπαίνει μέσα ο Νίκος (Παύλος) με το R1 και σε ρωτάει αν τελικά τα D212 κατεβάζουν 65° κλίση, γιατί είπαμε οι γόμες γ@μάνε!!!!

Και αντί ως έμπειρος και υποτίθεται χεράς και γ@μώ και δέρνω να του πεις: «Ρε Νικόλα, ρε μάστορα. Ποιες 65° και ποιες κλίσεις μου λες? Που τις βλέπουμε στο motogp με σούπερ χέρια/@ρχίδια/αναρτήσεις/πλαίσια/γόμες κλπ και μας τρέχουν τα σάλια μαζί με τα τσίσα. Και μου τις συζητάς για δρόμο (ή και πίστα) στην Ελλάδα?»

Αντί να φρενάρεις το καφριλίκι που θα τον στείλει σε κανένα νοσοκομείο, μπαίνεις μέσα να μας ξαναπείς την παπάτζα για τις γόμες και τις γόμες και τις γόμες.

Απλά επιβεβαιώνεις πως το σκάλωμα που έχει φάει ο εγωισμός των επιλογών σου, σε κάνει να μη βλέπεις μπροστά σου.

Στα παπάκια μας μωρέ. Έτσι Βασίλη?

Ποιος τον γ@μεί τον Νικολάκη, που πήρε το R1 και θέλει να πέσει στις 65°.

Αυτά είναι τα απλά πράγματα για σένα, Βασίλη....

Γιαννη εξακολουθεις να μιλας για λαστιχα που δεν εχεις δοκιμασει και εισαι και καθετος και απολυτος.Μια απλη βολτα στην πολη με ενα μηχανακι με γομες θα σε πεισει.Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.Ειναι προφανες απο τα γραφομενα σου οτι δεν εχεις δοκιμασει ποτε γομες αλλιως θα ηξερες οτι δε χρειαζεται να ζεσταθουν καν συγκριτικα με ενα πολιτικο ελαστικο.

Επειδή προφανώς ΔΕΝ ξέρεις να διαβάζεις. Και επειδή ρίχνεις άδειες να πιάσεις γεμάτες.

Μάθε πως με τζούφιες, ούτε ανεμογκάστρι δεν προκύπτει.

Έλα Βασίλη και απέδειξέ μου πως κλειδώνεις ότι δεν έχω οδηγήσει γόμες. Ακούω. Μήπως είσαι και στην ΕΥΠ και έχεις στήσει καραούλι για να βλέπεις που είμαι και με τι κινούμαι? Για πες μας ρε Βασίλη......

Δε χρειάζεται ΝΑ δοκιμάσω, ούτε να ΣΕ θυμηθώ. Δείξε μου το ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ρε Βασίλη, να καταλάβουμε.

Σιγα τα εγκληματα ρε συ Γιαννη.Επειδη πηρες ενα DCT μεσα στην Πατρα ειδες τι μπορει να κανει το μηχανακι με μανιουαλ κιβωτιο?Οι δυνατοτητες του στο δρομο εχουν φανει με οδηγους που ενα 95% των οδηγων δε θα προλαβαινε ουτε να τους δει σε επαρχιακο κομματι.Και μιλαω για ανθρωπους που γνωριζεις κιολας.Η διαφορα τους με σενα ειναι οτι ειδαν με τα ματια τους και εκριναν,και ας μην τους γεμιζε το μηχανακι το ματι εξ'αρχης...εσυ κρινεις χωρις να δεις οπως και με τα λαστιχα.

Υ.Γ:Ως οδηγος γνωριζω καλα που βρισκεσαι.Δε χρειαζομαι βιντεακια,ο μοτοσυκλετιστικος κοσμος ειναι πολυ μικρος...:winking:

Ναι Βασίλη, εγκλήματα.

Αν έδειχνες έστω και ελάχιστο σεβασμό στους συνομιλητές σου, ΟΦΕΙΛΕΣ να πεις μια κουβέντα στον Νίκο/Παύλο πριν πάει και γίνει ήχος και φως, επειδή διάβασε από κάποιον που γράφει ως ξάδελφος του Λορένθο, πως οι γόμες γ@μούν παντού και ήθελε να πιάσει 65° κλίση στον Αι Γιάννη τον Ρώσσο. Να τον φρενάρεις. Όχι απλά να ΞΑΝΑκαβαλήσεις τον εγωισμό σου για να μας πουλήσεις φούμαρα και αξιώματα περί γόμας και πρόσφυσης.

Επιβεβαίωση του εγωισμού σου?

Τι άλλο? Το NC!!!!!!

Επειδή σου θίξαμε το μηχανάκι (έλεος με το NC.......Έλεος.......Για καμιά βολτούλα μια χαρά είναι. Όχι για γόμες), προ έτους, τώρα επειδή σου θίξαμε τις γόμες.

Είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ το NC υπεργαμάτο? Με γεια σου με χαρά σου. Μπορεί να είναι και για άλλους 50, 100. ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Αλλά μη προσπαθείς να μας το...πουλήσεις για χρυσάφι.

Τώρα σου θίξαμε το σασμάν του NC......Και ξαφνικά, ο τάφος της Χόντα, γίνεται στριφτερό και ταχύτατο με...κανονικό σασμάν.

Βασίλη, προ έτους, πάλι είχες φάει την πόρτα στα μούτρα.

Χτυπιόσουν τότε πως δε δικαιούμαι να μιλάω για το NC επειδή δε το έχω οδηγήσει.

Και στο έλεγα. «Βασίλη, δε θα έλεγα λόγια του αέρα», αλλά επέμενες, έλεγες και ξαναέλεγες, πως ΑΝ το οδηγήσω, ΑΝ το στρίψω, Αν ΑΝ ΑΝ.....

Και μετά σου ανέβασα τις φωτό από τη βόλτα. Και άρχισες να σφυρίζεις για κατανάλωση, για το ότι οδήγησα το DCT και όχι το χειροκίνητο κλπ κλπ κλπ.

Βασίλη, παρ' το χαμπάρι. Η παπάτζα τελείωσε. Είναι απίστευτα προφανές πως ΔΕ γίνεται να πουλάς φτιαγμένο R1 (καλοστημένο μηχάνημα με μοτέρ ξυράφι) και να ανεβαίνεις σε NC700 και να μιλάς για στρίψιμο, για ευχάριστο μοτέρ κλπ κλπ

ΑΝ όντως σε ικανοποιεί, βάλτο και εικόνισμα. Οφείλεις να σκεφτείς λοιπόν, πως πιθανότατα το R1 το είχες για διακόσμηση στα χέρια σου, το ίδιο και τις βελτιώσεις, αν μετά από τέτοιο feedback ενός τρομερού εργαλείου, έρχεσαι να εκθειάσεις το.....NC!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προσωπικά σαν Γιάννης, δε το πιστεύω. Απλά δεν γίνεται στο μυαλό σου να παραδεχθείς πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Δε μπορώ να το κρίνω? Σοβαρά? Πόσα χλμ χρειάζομαι για ένα ψόφιο ΜΙΚΡΟ commuter? Πλάκα μας κάνεις? Το μηχανάκι καταλαβαίνεις από το πρώτο οικοδομικό τετράγωνο τι κάνει και τι δε μπορεί. Είναι γαμάτο για κάποιον που θέλει να πηγαίνει με ελάχιστη κατανάλωση και συμπεριφορά μοτοσυκλέτας και...τέλος. Τέλος. The END!!! Δεν ξέρω αν έκανες λάθος επιλογή και προσπαθείς να τη μαζέψεις. ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου. Αλλά τέτοιο κυριε ελέησον ούτε και ο παπάς της ενορίας.

Γελάω με το «είδαν και πίστεψαν». Χαχαχαχαχαχαχχα.....Καινούρια αίρεση στον πλανήτη. Όσοι πιστοί προσέλθετε. Όσοι άπιστοι, ελάτε να δείτε να πειστείτε!!!!!!

Και επιμένεις, κρίνω χωρίς να δω, όταν ξέρεις πως το μηχανάκι το έχω βολτάρει, χωρίς να ξέρεις ούτε το που, ούτε το πως, ούτε τίποτα που θα μπορούσε να εξηγήσει την υπερφίαλη συμπεριφορά σου.

Υ.Γ.1: Τρια μηχανάκια που μπορούσα να οδηγήσω άνετος (λόγω εμπιστοσύνης, των ιδιοκτητών τους προς εμένα) φορούσαν γόμες της Dunlop και BSB.

Το ένα, ένα λευκό κόκκινο CBR600RR, βγήκε καινούριο από την αντιπροσωπία. Στρώθηκε και φόρεσε τα Dunlop. Ευτυχώς πρόλαβα να οδηγήσω αυτό το υπέροχο μηχανάκι. Το μηχανάκι, 2 μήνες μετά τη βόλτα μου, βγήκε ολική. Οι γόμες δε κατάφεραν να του βρουν πρόσφυση στο κέντρο της Αθήνας για να προλάβει ο φίλος μου να αποφύγει το σφάξιμο του στοπ ενός οδηγού αυτοκινήτου. Ορκιζόταν και ο φίλος μου στις γόμες, μέχρι τότε.....Ευτυχώς γλύτωσε......Ευτυχώς μετά το μπαμ, άρχισε σιγά σιγά να παραδέχεται......

Το άλλο ήταν Gixxer K9 και το τρίτο RR (Dunlop & BSB αντίστοιχα).

Έχω φωτό και από τα τρία, το πρώτο ακόμα και σπασμένο.....Θες να τις σηκώσω Βασίλη για να το πιστέψεις?

Υ.Γ.2: Γνωρίζεις ΚΑΛΑ που βρίσκομαι ως οδηγός? Ρε Βασίλη πλάκα μας κάνεις? Χωρίς να με ξέρεις, χωρίς να με έχεις δει ούτε καν σταθμευμένο, ξέρεις και πως οδηγώ? Και ξέρεις και τι κάνω? Πωπωπω....Απίστευτος ρε Βασίλη!! Εγώ βολτάρω γόμες, βολτάρω NC, αλλά.....δεν ξέρω. Εσύ δε με έχεις δει ποτέ αλλά ξέρεις. Θα είναι φαίνεται μέρος των δυνατοτήτων της NC-αίρεσης!!! Θαύμα θαύμα.

Έλα όμως να το γυρίσω λίγο τ' ανάσκελα παλικαράκι μου.

Μια και εσύ τα ξέρεις όλα, εμείς οι αχρείοι τίποτα.....

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ, να πεις στον φίλο μας τον Παύλο/Νίκο που ψάχνεται για γόμες και 65° κλίση, αν σε πούλησαν οι υπέρτατες γόμες καθόλου το τελευταίο διάστημα? Αν σε ζόρισαν βρε αδελφέ.....

Γιατί κάτι τέτοιο ακούστηκε εντόνως στον μικρό μας μοτοσυκλετιστικό κόσμο!!! Πως παρά τις γόμες, ένα ζόρι το τράβηξες.....

Υ.Γ.3: Σε προηγούμενο ποστ, σχολίασες πως δεν ξέρω από γόμες γιατί θεωρείς λογικό να μη τις φορούσα σε 14άρα. Αλλά είναι απολύτως λογικό να τις φορέσεις σε....NC!!!!!!!!!!! Πόσο απίθανο ανέκδοτο είναι αυτό........Παγάκια γίναμε!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Βρηκα μερικα λεπτα ελευθερο χρονο και ειπα να μπω  να δω πως εξελισσεται το ντερμπυ θεωρια vs εμπειριας. Και οι δυο βασικοι παικτες δειχνουν καλα και κατηρτισμενα παιδια, αλλα εγω πονταρω στο 2. Οταν βρω περισσοτερο χρονο θα εξηγησω και το γιατι.  

Υ.Γ. Διευκρινιζω οτι οταν ζητησα γνωμες - εμπειριες για λαστιχακια, ουδεποτε ανεφερα την λεξη "γομες".  Αν ομως βρω αυτο που ψαχνω, εαν υπαρχει τελικα, ποσώς με ενδιαφερει αν θα ειναι - λεγεται γομες, ξυστρες ή μολυβια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρηκα μερικα λεπτα ελευθερο χρονο και ειπα να μπω  να δω πως εξελισσεται το ντερμπυ θεωρια vs εμπειριας. Και οι δυο βασικοι παικτες δειχνουν καλα και κατηρτισμενα παιδια, αλλα εγω πονταρω στο 2. Οταν βρω περισσοτερο χρονο θα εξηγησω και το γιατι.  

Υ.Γ. Διευκρινιζω οτι οταν ζητησα γνωμες - εμπειριες για λαστιχακια, ουδεποτε ανεφερα την λεξη "γομες".  Αν ομως βρω αυτο που ψαχνω, εαν υπαρχει τελικα, ποσώς με ενδιαφερει αν θα ειναι - λεγεται γομες, ξυστρες ή μολυβια...

Λάθος εικόνα έχεις για το ντέρμπυ.

Ωραία το παρουσίαζε ο Βασίλης, δεν είναι η πρώτη του φορά, άλλωστε.....

Τακτική «Ρίχνουμε λάσπη, εεε...όλο και κάπου θα πιάσει.....», γιατί πρέπει να μετατρέψει τα θέλω του σε αξίωμα για όλο τον κόσμο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιαννη αν ειναι να χαλασουμε τις καρδιες μας το τερματιζω εδω.

Αυτα που θα εγραφα θα περιστρεφονταν γυρω απο δυο αξονες:

- Εχω διαβασει αλλα και προλαβει να ζησω, αρχικα την εμπεδωση (παγκοσμιως) και στην συνεχεια την κατακριμνηση πολλων θεωριων γυρω απο την συμπεριφορα και την δυναμικη μιας μηχανης.  Η πραξη (και οι πατεντιαρηδες με τα ανησυχα μυαλα) στην πορεια τις εστελνε στη ληθη της μοτοσυκλετιστικης ιστοριας. Ολοι ψαχνονται ακομα.

- Θα ηταν πιο σωστο να μιλαμε για το παντρεμα ελαστικου με ασφαλτο, αντι για ελαστικο σκετα και απλα. Και η προκυπτουσα προσφυση ειναι οχι απλως δικαιωμα του καθενος αλλα υποχρεωση. Οτι και να οδηγει. Και οδηγουμε αυτα που μας αρεσουν και οχι αυτα που αρεσουν και εντυπωσιαζουν τους αλλους!

Τελος. 

Πλακα - πλακα στα νιατα μου (εποχες Joe bar team) η επομενη κινηση σας θα ηταν: "Παμε ρε μια ψιλη....."

Τροποποιήθηκε από τον BOLDOR 900 F1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιαννη αν ειναι να χαλασουμε τις καρδιες μας το τερματιζω εδω.

Αυτα που θα εγραφα θα περιστρεφονταν γυρω απο δυο αξονες:

- Εχω διαβασει αλλα και προλαβει να ζησω την εμπεδωση (παγκοσμιως) αρχικα και την κατακριμνηση στην συνεχεια πολλων θεωριων γυρω απο την συμπεριφορα και την δυναμικη μιας μηχανης.  Η πραξη (και οι πατεντιαρηδες με τα ανησυχα μυαλα) στην πορεια τις εστελνε στη ληθη της μοτοσυκλετιστικης ιστοριας. Ολοι ψαχνονται ακομα.

- Θα ηταν πιο σωστο να μιλαμε για το παντρεμα ελαστικου με ασφαλτο, αντι για ελαστικο σκετα και απλα. Και η προκυπτουσα προσφυση ειναι οχι απλως δικαιωμα του καθενος αλλα υποχρεωση. Οτι και να οδηγει. Και οδηγουμε αυτα που μας αρεσουν και οχι αυτα που αρεσουν και εντυπωσιαζουν τους αλλους!

Τελος. 

Πλακα - πλακα στα νιατα μου (εποχες Joe bar team) η επομενη κινηση σας θα ηταν; "Παμε ρε μια ψιλη....."

Διάβασε από το πρώτο σου ποστ στο θέμα, πως κάθομαι και μιλάω και πως μπήκε να μιλήσει ο Βασίλης/

Το «Πάμε για μια ψιλή.....» μπορεί να ακούγεται κωμικό, αλλά επί της παρούσης δεν είναι γιατί ο Βασίλης το γύρισε στο προσωπικό και την επίθεση χωρίς λόγο.

Πατώντας στην φαντασία του και τον εγωισμό του.

Αναπάντητα δε θα τα άφηνα, το ξέρει και από άλλη φορά, που πάλι έκανε το ίδιο.

Υ.Γ.: Δε θυμάμαι να μας έχεις αναφέρει σε τι μηχανάκι θέλεις να αλλάξεις λάστιχα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος σε παρακαλώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαλαρώστε λιγο ρε παιδιά! κουβεντούλα να γίνεται να μαθαίνουμε κι εμεις οι άσχετοι! 

για να κατεβάσουμε λιγο,τους τόνους!

Οταν ενας απο τους συνομιλουντες ειναι Συντονιστης του forum δε νομιζω οτι πεφτει σε κανεναν μας λογος. 

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιάννη μη συγχυζεσαι ρε φιλε,ειναι προφανες οτι στριμωχτηκες,οι γομες δε σε σωζουν απο παγετό....:laugh:

Στη διαμαχη μας στο θεμα των NC ξεβρακωθηκες γιατι παλι μιλουσες θεωρητικα και με μετρησεις απο περιοδικα(τριπλοτσεκαρισμενες κιολας:worshippy:),που επεφταν 6-7 δευτερολεπτα εξω μονο.Τοτε σε καλεσα στο Γαλαξιδι να πιουμε κανα καφε και γιατι οχι να κανουμε και καμια βολτιτσα παρεα αλλα δυστυχως δεν ειδα καμια απαντηση.Γιατι?

Εμπειρος θεωρεισαι,CSS εχεις κανει,πολυ ανωτερο μηχανακι εχεις,πολιτικα λαστιχα εχεις που δουλευουν καλυτερα απο τις γομες στο δρομο.Να ερθω Πατρα την Κυριακη να τα δοκιμασουμε στην πραξη μεσα στην πολη απο κρυες?Αν εχω αδικο κερναω καφε!:grin:

Πηξαμε στα σεντονια συγχυσης .Οι απαντησεις δινονται στο δρομο,εκει μπορείς να αποδειξεις αυτα που γραφεις ή θα αρχισεις δικαιολογίες τύπου ''δε βγαινω εξω να τις μετρησω κλπ''?

Υ.Γ:Τοtal Respect στον BOLDOR 900 F1.Δειχνει οτι ειναι ενας σκεπτομενος ανθρωπος που αμφισβητεί.

Τροποποιήθηκε από τον billy84

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι απαντησεις δινονται στο δρομο,εκει μπορείς να αποδειξεις αυτα που γραφεις ή θα αρχισεις δικαιολογίες τύπου ''δε βγαινω εξω να τις μετρησω κλπ''?

Να πω τη μαλακια μου εγω (γιατι η εμπειρια μου στις γομες περιοριζεται μονο στις pelikan) αλλά αγαπητέ Βασίλη (εμένα σίγουρα δε με ξέρεις με οποιονδήποτε τρόπο) πιο παιδιάστικη απάντηση/προσέγγιση δεν υπάρχει. 

Εγώ, χωρίς να σε ξέρω, θα σου έδινα αυτήν την απάντηση πάντως. Δε βγαίνω να τις μετρήσουμε γιατί έχω κάποιους ανθρώπους που με περιμένουν πίσω. Και δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν, φυσικά. 

Καλή συνέχεια σε όλους.............................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω τη μαλακια μου εγω (γιατι η εμπειρια μου στις γομες περιοριζεται μονο στις pelikan) αλλά αγαπητέ Βασίλη (εμένα σίγουρα δε με ξέρεις με οποιονδήποτε τρόπο) πιο παιδιάστικη απάντηση/προσέγγιση δεν υπάρχει. 

Εγώ, χωρίς να σε ξέρω, θα σου έδινα αυτήν την απάντηση πάντως. Δε βγαίνω να τις μετρήσουμε γιατί έχω κάποιους ανθρώπους που με περιμένουν πίσω. Και δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν, φυσικά. 

Καλή συνέχεια σε όλους.............................

Καθολου παιδιαστικη.Εκει που τελειωνει η θεωρια ξεκιναει η πραξη.Ολοι μας εχουμε ανθρωπους που μας περιμενουν πισω,κανενας δεν παει να σκοτωθει,απλα πας μια βολτα οπως με τον οποιοδηποτε φιλο και βλέπεις στην πραξη τι ισχυει και αν ισχυει.Οπως γινεται παντα εδω και τοσα χρονια.

Ενα λαστιχο αν κραταει,ενα μηχανακι αν στριβει και οτιδηποτε αλλο ειναι πανευκολο να αποδειχτουν μεσα σε 5 στροφες χωρις υπερβολες και χωρις οτιδηποτε αλλο.Ειδικα οταν προκειται για 2 εμπειρους οδηγους.Αν δεν ειναι ετσι τοτε να καθομαστε στα φορουμς και να βαφτιζουμε οτι πιστευουμε καλυτερο βασει χαρακτηριστικων στα χαρτια.Οπως ακριβως καναμε στο δημοτικο παιζοντας ΥΠΕΡΑΤΟΥ για οποιον θυμαται,οτι κανει και ο Γιαννης εδω δηλαδη.:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω τη μαλακια μου εγω

Να πω και γω άλλη μία; Ε θα πω

"ΥΠΕΡΑΤΟΥ, Παμε ρε μια ψιλη"

pWZ-hg.jpg

Ειδικά το "Παμε ρε μια ψιλη" θα ρωτήσω να δω τι είναι. 

Είπα το off topic μου και ηρέμησα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, θες να αγοράσεις κι άλλο οικοπεδάκι? Δε σου έφτασε το τελευταίο, το 2016?

Και οι γόμες δε σβήνουν τον ΕΝΦΙΑ.

Και έχεις πολλά αγροτεμάχια να καλύψεις. :tooth:

Ιδιαίτερα όταν κυνηγούσες 14αρες με bt16  και εσύ φορούσες και πάλι γόμες στην R1 σου. Και ποτέ δεν έφτανες...

Αλλά είπαμε. Μεγάλα λόγια που ψήνουν μόνο 12 χρονα. Μέχρι εκεί φτάνεις Βασίλη.

Ελπίζω να μη γίνεις ΚΑΙ Καΐλας.......

(Στον παγετό έχεις πλεονέκτημα. Είσαι πιο έμπειρος στα....παγάκια)

Υ.Γ.1: Δηλωμένος ψευτης είσαι πλέον Βασίλη. Εξακολουθείς να μιλάς για θεωρία στο θέμα NC. Και πως αντέγραφα τα περιοδικά. Λυπάμαι για σένα, υπάρχουν 2 μέλη του mybike που συμμετείχαν σε μέρος της βολτας. Μινχάουζεν μαζέψου.

Υ.Γ.2: 84 γεννήθηκες? Σίγουρα? Μήπως 2004? Μήπως στο γυμνάσιο, στα αποδυτηρια, έκανες πάλι συγκρίσεις? Νίκησες κανέναν ή και πάλι έχανες και σου έμεινε το παράπονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, θες να αγοράσεις κι άλλο οικοπεδάκι? Δε σου έφτασε το τελευταίο, το 2016?

Και οι γόμες δε σβήνουν τον ΕΝΦΙΑ.

Και έχεις πολλά αγροτεμάχια να καλύψεις. :tooth:

Ιδιαίτερα όταν κυνηγούσες 14αρες με bt16  και εσύ φορούσες και πάλι γόμες στην R1 σου. Αλλά είπαμε. Μεγάλα λόγια που ψήνουν μόνο 12 χρονα. Μέχρι εκεί φτάνεις Βασίλη.

Ελπίζω να μη γίνεις ΚΑΙ Καΐλας.......

(Στον παγετό έχεις πλεονέκτημα. Είσαι πιο έμπειρος στα....παγάκια)

Υ.Γ.1: Δηλωμένος ψευτης είσαι πλέον Βασίλη. Εξακολουθείς να μιλάς για θεωρία στο θέμα NC. Και πως αντέγραφα τα περιοδικά. Λυπάμαι για σένα, υπάρχουν 2 μέλη του mybike που συμμετείχαν σε μέρος της βολτας. Μινχάουζεν μαζέψου.

Υ.Γ.2: 84 γεννήθηκες? Σίγουρα? Μήπως 2004? Μήπως στο γυμνάσιο, στα αποδυτηρια, έκανες πάλι συγκρίσεις? Νίκησες κανέναν ή και πάλι έχανες και σου έμεινε το παράπονο?

Γιαννη οταν συνεβαιναν αυτα προερχομουν απο σοβαρο τροχαιο και ειχα σοβαρο θεμα επαναπροσαρμογης.Με τους φιλους του πληροφοριοδοτη σου που τον καταπιναν για πλακα σε επαρχιακα βγαινω ακομα και τους ξεπερασα και με το R1 και με το NC

Σε αυτο το βιντεο βρισκεται οδηγος με R6 (1.06) που οταν ειχε GSR περναγε τους πληροφοριοδοτες σου με τα 14αρια στο Μπραλο και στις Επιδαυρους.Και εδω στην Επιδαυρο ειμαι ενα λεπτο μπροστα.Ενα ολοκληρο λεπτο.

Για να δουμε λοιπον τον φιλο με το GSR (με γομες) πως παταει 14αρι στην επιδαυρο...

Και αν αναλογιστουμε οτι ο πληροφοριοδοτης σου ειναι κλασεις ανωτερος οδηγος απο σενα και μαλλον ο πιο γρηγορος με 14αρι φυσικα...μπορουμε να δουμε τι θα σου συμβει αν παμε μια βολτιτσα.Ε Γιαννη???

Φυσικα εισαι εξυπνος και αποφευγεις εντεχνως απο τοτε γιατι ηξερες τι θα συμβει.Τι θα γινει τωρα?Μηπως θα φερεις και τον καλυτερο της Πατρας να με πατησει?:laugh:

Γιατι χρησιμοποιεις ανθρωπους που εχουμε τσακωθει και δε μιλαμε πια?Τι περιμενεις να σου πουν?

Η προταση μου ισχυει χωρις καμια αντιπαθεια απο μερους μου.Ειμαι βεβαιος για οτι λεω και μπορω να το αποδειξω οπουδηποτε,και απεναντι σε οποιονδηποτε.:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω να κανω μια χαζη ερωτηση... Αν φερουμε εναν αναβατη απο το ΤΤ και του δωσουμε ενα cb500 με λαστιχα των 200€ δε θα τους κερασει ολους οσους βλεπουμε στα βιντεο τσαγακι; Για να μην παρεξηγηθω, δε λεω πως δεν πανε γρηγορα ή οτι εγω παω γρηγοροτερα, προς Θεου, απλα κανω μια ερωτηση.

Τι συμπερασμα θα εχουμε βγαλει απο αυτο; Γιατι νομιζω πως αν συγκρινουμε μηλα με αγγουρια δε βγαινει συμπερασμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω να κανω μια χαζη ερωτηση... Αν φερουμε εναν αναβατη απο το ΤΤ και του δωσουμε ενα cb500 με λαστιχα των 200€ δε θα τους κερασει ολους οσους βλεπουμε στα βιντεο τσαγακι; Για να μην παρεξηγηθω, δε λεω πως δεν πανε γρηγορα ή οτι εγω παω γρηγοροτερα, προς Θεου, απλα κανω μια ερωτηση.

Τι συμπερασμα θα εχουμε βγαλει απο αυτο; Γιατι νομιζω πως αν συγκρινουμε μηλα με αγγουρια δε βγαινει συμπερασμα.

To idio ηθελα να γραψω κι εγω Πετρο παραπανω αλλά δεν έχει νόημα. 

Βασίλη γερός και δυνατός να είσαι, αλλά το νου σου βρε παιδί μου. Στα βίντεο που έβαλες, στις διαδρομές αυτές γεμάτο εκκλησάκια είναι. Προσοχή.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοειται οχι φιλε μου.Δε θα δεχτει καν να βαλει τετοια λαστιχα...

Το Ελληνικο επαρχιακο δικτυο ειναι πολυ διαφορετικο.

Υ.Γ: Στο βιντεο με το GSR o μπροστα μπροστα εχει R1 SP και ειναι γνωστος παλιος αγωνιζομενος και ταχυτατος δρομισιος αναβατης.Και οι 3 φοράνε γομες,γιατι αραγε?

Απο εκεινη τη μερα αρχισα να προβληματιζομαι αρκετα γιατι δεν ειχα δει ποτε μηχανακια τυπου GSR να πηγαινουν ετσι.Μετα κοιταξα τι λαστιχα φορουσε,μολις τα φορεσα και εγω καταλαβα...

Πριν τα φορεσω ειχα και εγω τις ανησυχιες του Γιαννη που ειναι κατα τα αλλα λογικες,μηπως ξεραθουν,μηπως δεν κανουν για το δρομο,μηπως δε ζεσταινονται.Το ρισκαρα και ειδα με τα ματια μου τι συμβαινει.Ενω με ολους οσους το εχω συζητησει εχουμε συμφωνησει σε αυτο.ΟΥΤΕ ενας δε μου εχει πει ''αργουν να ζεσταθουν ρε συ''.

Περα απο τη διαδικτυακη διαμαχη που εχω με τον Γιαννη ξαναλεω,ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΕ.Αυτο και τιποτα αλλο.

To idio ηθελα να γραψω κι εγω Πετρο παραπανω αλλά δεν έχει νόημα. 

Βασίλη γερός και δυνατός να είσαι, αλλά το νου σου βρε παιδί μου. Στα βίντεο που έβαλες, στις διαδρομές αυτές γεμάτο εκκλησάκια είναι. Προσοχή.....

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και ξερω οτι το λες απο καρδιας.Ετσι τουλαχιστον σε εχω ζυγισει εγω!:cheers:

Οι διαδρομες ειναι σαφως δυσκολες και ο ρυθμος αυξημενος.Ενταξει το σπορ ειναι επικινδυνο,δεν παμε συνεχεια ετσι και δεν πρεπει να πηγαινει κανεις συνεχεια ταπα.Μονο ξεσπασματα για ξεκ@υλωμα σε συγκεκριμενα σημεια. Δεν παμε στην τυχη εννοειται αυτο,πισω μου βρισκονται αριστοι οδηγοι 50+ μαθημενοι στο δρομο διπλα σε αγωνιζομενους τη δεκαετια του '90.Οποιος ενδιαφερεται για ονοματα μπορουμε να τα πουμε μεσω πμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, ξεκινάς με ένα λάθος εκ προοιμίου.

Θεωρείς πως με ξέρεις, θεωρείς πως με ξέρουν κάποιοι, ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένας στο περιβάλλον σου που θα σου δώσει ρεαλιστική άποψη για μεσα. Συνολικά.

Το αν σε κερασαν τσαγάκια ή κέρασες τα έβαλες εσύ σε μια κουβέντα που δεν κολλάει πουθενά με οσα λες.

Αν το επιπεδο σκέψης σου εξισώνει την καθημερινή οδήγηση στην πόλη ή περιφερειακά της (αυτή που κάνουν 9.5 στους 10 που τους προτείνεις γόμες) με την οδήγηση που παραθέτεις στα βιντεάκια, πρέπει να προβληματιστείς. Και για τη σκέψη σου και για το επιπεδό της.

Πολλώ δε μάλλον, επειδή κάπου στα νεανικά σου χρόνια (αποδυτήρια κλπ) δεν έμαθες πως η μεταβατική ιδιότητα δεν ισχύει στη ζωή. Το κλασικό παράδειγμα μπάτσου μπουζουκιού είναι περιττό νομίζω.

Επεξηγώ: η μεταβατική ιδιότητα μεταξύ εμένα, του "πληροφοριοδότη" και εσένα είναι εντελώς γελοία.

Πρώτον γιατί δε με ενημερωσε κανένας. Με τον συγκεκριμένο που υποννοείς έχω να μιλήσω χρόνια. Δεύτερον γιατί όσα είπα είναι διαβασμένα σε άλλο φόρουμ, όπου και εκεί έχεις γίνει ρόμπα με τις άνευ λόγου επιθέσεις σου. Από τότε που "λαστίχιαζες" το Ζ, που εστριβες το R1 για να καταλήξεις στο διαστημόπλοιο.......

Αναφέρεις πως "απο τότε αποφεύγω".

Από τι Βασιλη?

Στο κεφάλι εχεις χτυπήσει και λες μαλακίες?

Αποφεύγω ποιον? Κάνε κανένα εγκεφαλογράφημα παλικαράκι μου να δεις αν υπάρχει τίποτα εκεί πάνω.

Υ.Γ.1: Ακόμα περιμένω ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ, να "φρενάρεις" λίγο τον Νικο/Παύλο και τις 65° σε δημόσιο δρόμο. Αλλά είναι τόσο παράλογη η σταση σου, που μπροστά στην αναγκη να σου μεγαλώσει....ο εγωισμός, να μας κάνεις επίδειξη ότι εσύ και το παρεακι σου είστε πρωταθλητές, δε σκεφτεσαι καν να του πεις μισή κουβέντα.

Υ.Γ.2: Όταν και αν σοβαρευτείς, σε μερικά χρόνια, όταν οι ανάγκες σου απέναντι στη ζωή σε ωριμασουν, έλα να μας μιλήσεις για νικητές και κόντρες. Μικρέ Βασιλάκη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, ξεκινάς με ένα λάθος εκ προοιμίου.

Θεωρείς πως με ξέρεις, θεωρείς πως με ξέρουν κάποιοι, ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένας στο περιβάλλον σου που θα σου δώσει ρεαλιστική άποψη για μεσα. Συνολικά.

Το αν σε κερασαν τσαγάκια ή κέρασες τα έβαλες εσύ σε μια κουβέντα που δεν κολλάει πουθενά με οσα λες.

Αν το επιπεδο σκέψης σου εξισώνει την καθημερινή οδήγηση στην πόλη ή περιφερειακά της (αυτή που κάνουν 9.5 στους 10 που τους προτείνεις γόμες) με την οδήγηση που παραθέτεις στα βιντεάκια, πρέπει να προβληματιστείς. Και για τη σκέψη σου και για το επιπεδό της.

Πολλώ δε μάλλον, επειδή κάπου στα νεανικά σου χρόνια (αποδυτήρια κλπ) δεν έμαθες πως η μεταβατική ιδιότητα δεν ισχύει στη ζωή. Το κλασικό παράδειγμα μπάτσου μπουζουκιού είναι περιττό νομίζω.

Επεξηγώ: η μεταβατική ιδιότητα μεταξύ εμένα, του "πληροφοριοδότη" και εσένα είναι εντελώς γελοία.

Πρώτον γιατί δε με ενημερωσε κανένας. Με τον συγκεκριμένο που υποννοείς έχω να μιλήσω χρόνια. Δεύτερον γιατί όσα είπα είναι διαβασμένα σε άλλο φόρουμ, όπου και εκεί έχεις γίνει ρόμπα με τις άνευ λόγου επιθέσεις σου. Από τότε που "λαστίχιαζες" το Ζ, που εστριβες το R1 για να καταλήξεις στο διαστημόπλοιο.......

Αναφέρεις πως "απο τότε αποφεύγω".

Από τι Βασιλη?

Στο κεφάλι εχεις χτυπήσει και λες μαλακίες?

Αποφεύγω ποιον? Κάνε κανένα εγκεφαλογράφημα παλικαράκι μου να δεις αν υπάρχει τίποτα εκεί πάνω.

Υ.Γ.1: Ακόμα περιμένω ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ, να "φρενάρεις" λίγο τον Νικο/Παύλο και τις 65° σε δημόσιο δρόμο. Αλλά είναι τόσο παράλογη η σταση σου, που μπροστά στην αναγκη να σου μεγαλώσει....ο εγωισμός, να μας κάνεις επίδειξη ότι εσύ και το παρεακι σου είστε πρωταθλητές, δε σκεφτεσαι καν να του πεις μισή κουβέντα.

Υ.Γ.2: Όταν και αν σοβαρευτείς, σε μερικά χρόνια, όταν οι ανάγκες σου απέναντι στη ζωή σε ωριμασουν, έλα να μας μιλήσεις για νικητές και κόντρες. Μικρέ Βασιλάκη.....

Καλα ενταξει τωρα εχεις πλακα...απο εκει που δε με ηξερες καθολου λιγα ποστ πριν ξαφνικα μιλας για 14αρια και ΒΤ016 που με περασαν και οτι επεσα απο παγετο?Πως τα γνωριζεις αυτα?Παρεπιπτοντως τωρα θυμηθηκα οτι φοραγα SPORTSMART 1 τοτε, και με αυτα αγορασα και αλλο οικοπεδο στον Αγιο χανοντας μπροστινο!:winking:

Τον προστατευω τον Παυλο,μακαρι και εμενα τοτε να μου ελεγαν να βαλω γομες,θα ειχα γλιτωσει το low εκει πανω και κατι σπασμενα πλευρα και μια κλειδα...Απο τοτε λοιπον (5 χρονια πριν) επεσα αλλες δυο φορες με γομες,τη μια απο εγκαρσια γραμμη με χαλικια σε ανυποπτο σημειο,τη δευτερη απο παγετο.Και φυσικα παω και 5 φορες ταχυτερα απο τοτε πιστεψε με.Τυχαιο?Καθολου.

Εδω ειναι η παλιοτερη διαμαχη μας (τοτε σε κοσμιο επιπεδο:laugh:,τωρα το ξεχειλωσες αλλα σε δικαιολογω γιατι σε στριμωξα) http://www.mybike.gr/forums/topic/56963-εμπειρίες-από-την-συμβίωσή-με-την-honda-nc700x/?page=150

Σου λεω ξεκαθαρα να ερθεις στο Γαλαξιδι για καφε και δεν απαντας καν.Στη συνεχεια του θεματος αποδεικνυεις οτι εγραφες θεωριες παλι οπως συνηθιζεις. http://www.mybike.gr/forums/topic/56963-εμπειρίες-από-την-συμβίωσή-με-την-honda-nc700x/?page=153Οι πηγες σου επεσαν λιγο εξω ε?Ουτε τα GPS δε σε εσωσαν!:tooth:

Ξαναλεω για 3η φορα,ειμαι διατεθειμενος να ερθω εκει και να κερασω και καφε.Και να συζητησουμε στην πραξη οτι γραφω,χωρις κοντρες χωρις τιποτα.Δε σε αντιπαθω να εισαι σιγουρος,αυτο που θελω μονο ειναι να ξεκολλησεις απο τη θεωρια.Να εισαι βεβαιος πως απο κοντα θα αλλαξεις γνωμη 100%.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση απλή: ο λαστιχάς σου σε έχει βάλει να σπρώχνεις γόμες στα "γατάκια"?

Ξεστοκάρισμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση απλή: ο λαστιχάς σου σε έχει βάλει να σπρώχνεις γόμες στα "γατάκια"?

Ξεστοκάρισμα?

:worshippy:  :tooth: (αληθεια πεθανα)

Ειναι πραγματα δοκιμασμενα ρε συ εντιμα στο λεω,δεν παιρνω ποσοστα απο κανεναν και δεν εχω αναγκη κιολας ακομα και αν μου εδιναν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπαω τη σιωπη μου για την αποκατασταση της αληθειας. 

Ο ksino το NC το εχει βολταρει. Ειχα παει και εγω μαζι του 2καβαλος. Μαλιστα τον κοροϊδευα για το ποσο "κουνιστος" ειναι λογω DCT :laugh:

Αυτα, καλη συνεχεια :) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, αν δε βγάζεις λ7 από την επίμονη "προώθηση" σε ανθρώπους που ποτέ δε θα τα χρειαστούν κ ποτέ δε θα τα αναζητήσουν, τότε η στάση σου είναι ακόμα χειρότερη.

Βάλε τώρα άλλο ένα βιντεάκι του Λιόλιου με γομες να πατάει όλο το ντουνιά.

Να ξεχαρμανιάσεις.....

Υ.Γ.: Έχεις τυφλωθεί. Και γόμες εχω οδηγήσει και το nc ξέρω πόσο λίγο είναι (για τα θέλω μου). Όταν το καταγράψεις και καταλάβεις πως δε μιλάω θεωρητικά, σταματήσεις να φουσκώνεις εγωισμό και λογια, όταν ξεπεράσεις την αίρεση του nc στο μυαλό σου, ίσως καταλάβεις τι λέω απο την αρχή. Λίγο μυαλό κ λίγη σκέψη χρειάζεται. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις κάποτε.....Χωρίς να προσβάλλεις όσους προσπαθούν να σου πουν κάτι διαφορετικό

Μέχρι τότε, το στυλάκι "έλα στο δρόμο να μου το αποδείξεις" είναι μέγιστη μαλακία γιατί κάποια στιγμή κάποιον θα πάρεις στο λαιμό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τω μεταξύ μέχρι και σε ninja 250 βλέπεις μεγάλες διαφορά μεταξύ πχ s20, bt και diablo rosso 2, πόσο μάλλον σε μεγαλύτερες μηχανές και με λάστιχα επιπέδου gp racer.

Το ερώτημα δεν είναι άμα είναι καλύτερες οι γόμες αλλά αν έχεις λεφτά να τις πληρώνεις...:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασίλη, αν δε βγάζεις λ7 από την επίμονη "προώθηση" σε ανθρώπους που ποτέ δε θα τα χρειαστούν κ ποτέ δε θα τα αναζητήσουν, τότε η στάση σου είναι ακόμα χειρότερη.

Βάλε τώρα άλλο ένα βιντεάκι του Ψυχογιού με γομες να πατάει όλο το ντουνιά.

Να ξεχαρμανιάσεις.....

Υ.Γ.: Έχεις τυφλωθεί. Και γόμες εχω οδηγήσει και το nc ξέρω πόσο λίγο είναι (για τα θέλω μου). Όταν το καταγράψεις και καταλάβεις πως δε μιλάω θεωρητικά, σταματήσεις να φουσκώνεις εγωισμό και λογια, όταν ξεπεράσεις την αίρεση του nc στο μυαλό σου, ίσως καταλάβεις τι λέω απο την αρχή. Λίγο μυαλό κ λίγη σκέψη χρειάζεται. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις κάποτε.....Χωρίς να προσβάλλεις όσους προσπαθούν να σου πουν κάτι διαφορετικό

Μέχρι τότε, το στυλάκι "έλα στο δρόμο να μου το αποδείξεις" είναι μέγιστη μαλακία γιατί κάποια στιγμή κάποιον θα πάρεις στο λαιμό σου.

Γιαννη δε βγαζω λεφτα απο αυτα εννοειται και δεν εχω αναγκη,απλα υποστηριζω οτι εχω δοκιμασει στην πραξη (μαζι με 10αδες αλλους).Σε αντιστοιχα θεματα εσυ προωθεις τα σχολεία CSS,πρεπει εγω με τη σειρά μου να φανταστω διαφορα?:winking: Εφοσον εσυ θεωρεις οτι σε βοηθησαν καλως κανεις και τα προωθεις,εγω οσους εχω δει με τα αντιστοιχα σχολεία δε με εχουν πείσει για τις γνωσεις που πήραν.

Εγω σα Βασιλης απο εποχη Kawasaki bikers ειδα με τα ματια μου να σώνονται πολλα παιδια με τα Gp racer,2-3 ημασταν που τα φορεσαμε στην αρχη εχοντας δοκιμασει  οτι σπορ πολιτικο υπηρχε.Στην αρχη ολοι τα εβλεπαν με δυσπιστια,μολις τα εβαζαν εβλεπες ανθρωπους με εμπιστοσυνη πανω στο μηχανακι τους σε οποιοδηποτε οδοστρωμα και ανεξαρτητα απο το οδηγικο επιπεδο.Τελικα εγινε απο τα πιο καλοπουλημενα μοντελα 

Ασχετο αλλα δε βαζω στον Ψυχογιο λαστιχα ρε συ!:tooth:

Και θα σου πω κατι που εχω συζητησει με  2 λαστιχαδες,δεν προτεινουν γομες και δεν ξεστοκαρουν τετοια λαστιχα σε ασχετους ξερεις γιατι??Γιατι μολις λιωνουν πολυ συντομοτερα απο τα πολιτικα λαστιχα(προσφεροντας ομως πολυ καλυτερη προσφυση) πανε στο λαστιχα και κραζουν ''τι λαστιχο μου εβαλες ρε φιλε ελιωσε με τη μια''.:laugh:

Φιλε το παραπονο που εχω απο εσενα ειναι οτι εισαι κολλημενος στη θεωρια και δεν ακους,και με τον ΩΡΙΩΝ σε ενα αλλο θεμα προσπαθουσες παλι με θεωρητικα στοιχεια να τον πεισεις οτι γεωμετρικα το 14αρι δεν ειναι αργο κλπ και εβλεπα κατι συγκρισεις με 1098 η κατι τετοιο???Ρε μεγαλε ο αλλος μπηκε πιστα και με τα 2 και απο οτι λεει γυρναγε πολυ γρηγορα,για ποιο λογο δεν τον ακους??????Εισαι στο ιδιο επιπεδο για να κρινεις?

Για ποιο λογο δεν ακους και εμενα που εχεις δει κανα δυο βιντεο,εχεις ρωτησει και εχεις μαθει,κανω 55.000km το χρονο με τα συγκεκριμενα λαστιχα υπο ολες τις συνθηκες.Δηλαδη λες να ειμαι τοσο ασχετος?Κατι δε θα ξερω?

Φυσικα η αντιδραση σου ειναι αναμενομενη γιατι ειναι ο μοναδικος τροπος να με αποφυγεις,το να το ριξεις οτι ειμαι ο καυλωμενος πιτσιρικας.Ξερουμε και οι δυο ομως πως αν ειχες μαθει οτι ειμαι ευκολη λεία θα ερχοσουν να σπασεις πλάκα ετσι δεν ειναι?:winking:

ρητορικη η ερωτηση δεν την εκανα για να παρω απαντηση.

Υ.Γ:Στο βιντεο δεν ειναι ο ψυχογιος αλλα ο Λιολιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με απλά λόγια, θεωρείς πως αν δε τις μετρήσεις, την εχεις μεγαλύτερη.

Κάπως ετσι. Απλοϊκά.

Αν μάλιστα κάποιος δε την βγάλει για μετρημα, το συμπέρασμα είναι και πάλι την έχεις μεγαλύτερη.

Και για κάποιο λόγο φοβάται.

Αυτά είναι τα επιχειρήματά σου? Μέσες άκρες? Ναι.

10 χρονών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΟΥΤΕ ενας δε μου εχει πει ''αργουν να ζεσταθουν ρε συ''.

το λέω εγώ. με τα s20-s21 εφευγα γρήγορα μετά από 10 στροφές και με τις γομες ηθελα 20-25 στροφές. τα σ20 αν σταματουσα να τα πιέζω για λίγο και ξαναρχιζα την πιεση δεν ειχα θεμα. τις γομες αν σταματησω να τις πιέζω πρεπει να τις ξαναζεστανω. προαφνώς μιλάω για ζεσταμα ωστε το ελαστικο να λειτουργεί στο μεγιστο δυνατο επιπεδο προσφυσης που μπορει να προσφερει είτε σε δημόσιο δρόμο είτε σε πίστα.

Υ.Γ.1: Ακόμα περιμένω, να "φρενάρεις" λίγο τον Νικο/Παύλο και τις 65° σε δημόσιο δρόμο.

σορυ κιολας Γιάννη αλλα που ειδες να γραφω για 65 μοιρες σε δημοσιο δρόμο? μιλησα καθαρα για μεγιστη δυνατη κλίση 3 συγκεκριμένων ελαστικών s20evo-rs10-d212 και πως αυτή αποτυπώνεται στην κορώνα τους. βασικά δεν μίλησα, ρώτησα, και 3 σελίδες μετά δεν εχω πάρει απαντηση. δεν εγραψα πουθενα με ποσες μοιρες στριβω σε δημοσιο δρομο η πιστα. Η κορώνα είναι αυτό που με ενδιέφερε στην αρχικη μου ερώτηση όχι το αν θα αξιοποιήσω ποτέ τις 15 μοιρες παραπάνω. το ποσο γρήγορα θα πέσει το μηχανάκι στη στροφή.

Το ερώτημα δεν είναι άμα είναι καλύτερες οι γόμες αλλά αν έχεις λεφτά να τις πληρώνεις...:tooth:

αυτο

Ξέρεις, το καλο με τις γόμες είναι πως έχουν τιμή στα φιλαρακια σου. Και μπορείς να αγοράσεις.

δεν ξερω αν καταλαβα καλα αυτό που λες αλλα στους τακτικους πελατες ναι παιζουν καλυτερες τιμες που κανενας σε αυτο το φορουμ δε θα παρει ποτε.

Αντε να γράψω και εγώ την αποψη μου hypersport vs γομα.

• η γομα αργει να ζεσταθει
  • οταν ζεσταθει ειναι βεντουζα
  • με τη γομα βελτιωνεις λιγο τους χρόνους σου σε φουλ πίεση όμως
  • απο την αλλη ποσοι αντεχουν να οδηγουν στο 90%+ συνέχεια?
  • όσοι έχουν την επιθυμια να σκοτωθούν
  • η γομα λογω κορωνας πεφτει πιο γρηγορα στις στροφες και οδηγας πιο ξεκουραστα οταν το πιεζεις
  • με τη γομα οταν πας γρήγορα (και βγαζει σωμα, ξυνεις γονατα κλπ κλπ) ειανι σαφως ασφαλέστερη σε κακο οδόστρωμα
  • σε καλο οδοστρωμα ειτε γομα ειτε hypersport το μονο που αλλαζει ειναι η ευκολία χειρισμού της μηχανής
  • το hypersport κραταει καλυτερα λογω χαραξης σε βρεγμενο και ελαφρως σκονισμένο οδόστρωμα
  • η γομα διορθώνει ελαφρώς οδηγικά λαθη και λάθη ρυθμισης μηχανης ακριβως γιατί είναι βεντούζα
  • ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΣ Η ΓΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ

Να σημειώσω εδώ πως ποτε και με κανενα μπροστινο δεν ειχα θέμα οταν το είχα ζεστάνει καλά. όταν οι γόμες είναι κρύες, το μπροστινό ΓΑΜΙΕΤΑΙ. δεν παταει πουθενα, κα ιγενικότερα οι γομες αν δε ζεσταθουν πανε βαρκα-γυαλό.

Στο διά ταύτα,

όταν πιέζω, και επειδή συνηθως το κάνω, θέλω γόμες, είναι καλύτερες από κάθε αποψη. Όταν πάω πιο χαλαρά το hypersport είναι καλύτερο, με κουραζει μεν γιατι δεν πεφτει τοσο ευκολα στις στροφές αλλά δεν έχω θέμα που είανι κρύο + bonus ψιλοχεστηκα αν έχει και λίγη υγρασια. με τη γομα αν έχει υγρασια πάω σαν κότα.

Με λίγα λόγια, θες γρήγορες βόλτες? τσίμπα hypersport ειναι υπερ-αρκετό. θες κυνηγητά? τσίμπα γόμα, πας πιο άνετα.

Για την ιστορία, και με τα hypersport ακομα διατηρώ τον ρυθμό που έχω με τις γομες απλά είναι πιο κουραστικο. γιατί το γ@μήδι δε μπαίνει στη στροφή όπως η γόμα.

Υ.Γ. το nc τι ειναι? χονδα για να μη το ξέρω ε? δε θα ειναι από τα καλά :P :P :P

Υ.Γ.2. όποιος θέλει αγιο ή πεντέλη για γρήγορες βόλτες πάμε. ξέρω  και τις ωρες για να μη μας περασει η αεροπορία της ευβοίας και αναγκαστούμε όλοι να το βουλώσουμε ;) κοντρες δε βαζω, έχω ενα ρυθμό και με αυτόν πάω, όποιος μπορεί ακολουθεί, όποιος δε μπορεί τον περναω, όποιος έχει πιο γρήγορο ρυθμό με περνάει, απλά πράματα. απλα υπομονη να λιώσουν τα χιόνια γιατί πέρασα σήμερα και ο δρόμος ειναι τριμπούρδελο απο παγους-νερά-χιονια και σκαψίματα απο τα γκρεητερ

Υ.Γ.3 δεν βαζω κοντρες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα