Jump to content
Χ

Γόμες για το θεριό;

Recommended Posts

Άνθρωποι μπαίνουν στην πρίζα για...γόμες, την ίδια στιγμή που πχ έχουν αρρύθμιστες αναρτήσεις και το μηχανάκι παίρνει τη μέγιστή του κλίση όταν παρκάρει στο πλαϊνό σταντ!!!

οι γόμες μπορούν να διορθώσουν ως ενα βαθμό τις αρύθμιστες αναρτήσεις. μπορει να μην ξερεις να τις ρυθμίσεις, να μην εχεις καποιον γνωστό κα ιστην τελική να μην το πιέζεις τοσο ωστε να χρειάζεται να τις ρυθμίσεις (τοτε θα μου πεις γιατι να βαλεις γομες? προφανως δε χρειάζονται)

χαρακτηριστικά όταν έκανα τη μετάβαση απο BSB σε s20 evo, την πρώτη γρήγορη βόλτα και μετά το στρώσιμο, ανεβηκα όλο το βουνό ντριφτάροντας (κυριολεκτώ εδώ). το BSB διόρθωνε τα λάθη των αναρτήσεων μου τις οποίες μέχρι τότε δεν ήξερα να ρυθμίζω και τις είχα σε στοκ μορφή. με το S20 έμαθα να σετάρω αναρτήσεις γιατί απλά δε μπορούσα να οδηγήσω

γενικά το θεωρρώ καλό να μη φοράει κάποιος μόνο γόμες γιατί με τα πιο απλά λάστιχα μαθαίνει να οδηγάει καλύτερα μιας που δεν εχει την ίδια απόδωση. και όταν το απλό λάστιχο θα το φτάσει ΣΧΕΔΟΝ στα όρια του, τότε μπορεί να κάνει τη μετάβαση σε γόμες.

Φιλε ksino 1100.

Αυτα που γραφεις ειναι πολυ σωστα για χωρες που διαθετουν κανονικους δρομους. Η Ελλαδα ομως, μαζι με τις χωρες της Μεσης Ανατολης, ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση. Ο καυτος ηλιος λειωνει την ασφαλτο που μετατρεπεται σε παρκε. Γλυστρας ακομα και πεζος ! Οταν η θερμοκρασιες ειναι υψηλες, οπως συμβαινει τις περισσοτερες ημερες του χρονου, τοτε και τα ελαστικα ζεσταινονται γρηγορα και επαρκως και δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Τα πραγματα ζοριζουν ομως τον χειμωνα. Ελαστικα που συμπεριφερονται αριστα σε Ευρωπαϊκα οδοστρωματα στην χωρα μας φανταζουν επικινδυνα. Δεν χρειαζεται να ξυνεις αγκωνες για να κινδυνευσεις. Ειναι κατι χιλιοειπωμενο και χιλιογραμμενο. Δοκιμαζεται μια καινουργια μηχανη στο εξωτερικο και υστερα περιμενουμε να ερθει και εδω για να δουμε πως συμπεριφερεται. Εκει εφθανε (ο δοκιμαστης) στα ορια της και εδω δεν τον αφηνουν τα ελαστικα ουτε να τα πλησιασει. Εκει τα ορια τα βαζει το συνολο σκελετος - αναρτησεις και εδω τα ελαστικα. Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων και setup. Η Ελληνικη ασφαλτος σου βαζει (χαμηλα) ορια.

Αν ημασταν μια υπολογισιμη αγορα (εμεις και η ...Ιορδανια) , πιθανον οι κατασκευαστες ελαστικων να παρουσιαζαν κατι αναλογο. Δλδ. ενα καθημερινο λαστιχο με μαλακη γομα. Αυτο ομως στις Δυτικες αγορες θα ηταν καταστροφικο για την φημη τους. Θα τελειωνε (το πελμα) αμεσως μετα το στρωσιμο... Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε παραπονα απο Ευρωπαιους για το χαμηλο longevity ελαστικων που εδω τα κραταμε για χρονια ! Το αποτελεσμα ειναι να χρησιμοποιουν πολλοι απο εμας λαστιχα που σχεδιαστηκαν για εντελως διαφορετικη χρηση. Δεν ειναι ασχετα τα παιδια. Με εξαιρεσεις βεβαια. Να κρατηθουν ορθιοι παλευουν. Γνωριζοντας οτι καπου κερδιζουν και καπου χανουν.

Εγω τις γρηγορες κορωνες τις εχω οδηγησει και τις εχω ευχαριστηθει στο παρελθον. Τωρα ομως θελω μια ηρεμη καμπυλη. Σαν το μηχανακι μου. Και αν απαιτει ηλεκτρικη κουβερτα για να ζεσταθει να μου λειπει. Οι αντικρουομενες για καθε κατασκευαστη απαιτησεις μου, με εχουν οδηγησει σε δυο - τρεις μεχρι τωρα επιλογες και μαλλον στην τυχη τελικα θα αποφασισω.

πολύ σωστά όσα γραφεις. οι σχεδιαστές ελαστικών δεν έχουν υπόψιν τους τους γυαλινους δρόμους της Ελλάδας αλλά ένα σωστό οδόστρωμα. οποτε μπορεί μεν να παρουσιάζουν ένα λάστιχο ως touring αλλά στην Ελλάδα είναι αρκετά πιθανό να σαβουριαστείς χωρίς να πάρεις χαμπάρι από που σου ήρθε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η συζήτηση αυτή νομίζω πως δεν θα τελειώσει ποτέ και συμπέρασμα δεν θα βγει. Ας βάλει ο καθλενας ότι γουστάρει αυτός και η τσέπη του :cheers:

Κάτι άσχετο. Κάθε φορά που γυρνάω από βόλτα καταδρομική σκέφτομαι το ίδιο πράγμα στα τελευταία χιλιόμετρα που κάνω . Πόσο πολύ διαφέρουν τα λόγια μας μέσα στο φόρουμ με την πραγματικότητα εκεί έξω που είναι σκληρή  . Στον δρόμο η αλήθεια είναι πολύ σκληρή και πολύ διαφορετική από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα . Γενικά μιλώντας :cheers:

σωστότατος!!! και στα δύο points....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε ksino 1100.

Αυτα που γραφεις ειναι πολυ σωστα για χωρες που διαθετουν κανονικους δρομους. Η Ελλαδα ομως, μαζι με τις χωρες της Μεσης Ανατολης, ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση. Ο καυτος ηλιος λειωνει την χαμηλης ποιοτητας ασφαλτο που μετατρεπεται σε παρκε. Γλυστρας ακομα και πεζος ! Οταν η θερμοκρασιες ειναι υψηλες, οπως συμβαινει τις περισσοτερες ημερες του χρονου, τοτε και τα ελαστικα ζεσταινονται γρηγορα και επαρκως και δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Τα πραγματα ζοριζουν ομως τον χειμωνα. Ελαστικα που συμπεριφερονται αριστα σε Ευρωπαϊκα οδοστρωματα στην χωρα μας φανταζουν επικινδυνα. Δεν χρειαζεται να ξυνεις αγκωνες για να κινδυνευσεις. Ειναι κατι χιλιοειπωμενο και χιλιογραμμενο. Δοκιμαζεται μια καινουργια μηχανη στο εξωτερικο και υστερα περιμενουμε να ερθει και εδω για να δουμε πως συμπεριφερεται. Εκει εφθανε (ο δοκιμαστης) στα ορια της και εδω δεν τον αφηνουν τα ελαστικα ουτε να τα πλησιασει. Εκει τα ορια τα βαζει το συνολο σκελετος - αναρτησεις και εδω τα ελαστικα. Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων και setup. Η Ελληνικη ασφαλτος σου βαζει (χαμηλα) ορια.

Αν ημασταν μια υπολογισιμη αγορα (εμεις και η ...Ιορδανια) , πιθανον οι κατασκευαστες ελαστικων να παρουσιαζαν κατι αναλογο. Δλδ. ενα καθημερινο λαστιχο με μαλακη γομα. Αυτο ομως στις Δυτικες αγορες θα ηταν καταστροφικο για την φημη τους. Θα τελειωνε (το πελμα) αμεσως μετα το στρωσιμο... Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε παραπονα απο Ευρωπαιους για το χαμηλο longevity ελαστικων που εδω τα κραταμε για χρονια ! Το αποτελεσμα ειναι να χρησιμοποιουν πολλοι απο εμας λαστιχα που σχεδιαστηκαν για εντελως διαφορετικη χρηση. Δεν ειναι ασχετα τα παιδια. Με εξαιρεσεις βεβαια. Να κρατηθουν ορθιοι παλευουν. Γνωριζοντας οτι καπου κερδιζουν και καπου χανουν.

Εγω τις γρηγορες κορωνες τις εχω οδηγησει και τις εχω ευχαριστηθει στο παρελθον. Τωρα ομως θελω μια ηρεμη καμπυλη. Σαν το μηχανακι μου. Και αν απαιτει ηλεκτρικη κουβερτα για να ζεσταθει να μου λειπει. Οι αντικρουομενες για καθε κατασκευαστη απαιτησεις μου, με εχουν οδηγησει σε δυο - τρεις μεχρι τωρα επιλογες και μαλλον στην τυχη τελικα θα αποφασισω.

Σαφώς και οι δρόμοι της χώρας μας είναι σαπουνόπερες.

Σαφώς και έχουμε όλοι θέμα τις κρύες μέρες του χειμώνα, επειδή ο συνδυασμός χαμηλού συντελεστή τριβής στην άσφαλτο και τα κρύα ελαστικά, έχουν ως αποτέλεσμα χαμηλή πρόσφυση και υψηλό δείκτη επικινδυνότητας.

Όμως, για καθημερινή χρήση, για μικρομετακινήσεις, για χρήση πάνω σε οδοστρώματα με εκατοντάδες διαφορετικά υλικά πάνω τους (χώματα, πούδρα, λάσπη, λάδια, αντιπηκτικά, υγρά φρένων, λάδια, βαλβολίνες, σαπουνάδες κλπ), υπάρχει κι άλλο θέμα, πέρα από την «ιδανική κατάσταση γόμας σε θερμοκρασία λειτουργίας».

Είναι οι κύκλοι θέρμανσης-ψύξης της γόμας των ελαστικών μας.

Και θα σχολιάσω ανάποδα, διότι το κυριότερο με τις γόμες δεν είναι μόνο η μειωμένη διάρκεια ζωής (όταν ζεσταίνονται φθείρονται γρήγορα επειδή η γόμα είναι πιο μαλακή, όταν είναι κρύα φθείρονται επειδή χαζοσπινάρουν χειρότερα από τουριστικά), όσο το ότι σχεδιάστηκαν για να αντέχουν λιγότερους κύκλους χρήσης (παγωμένο-ζεστό-παγωμένο ελαστικό). Με άλλα λόγια, ένα λάστιχο σχεδιασμένο για χρήση δρόμου, δε θα «ξεραθεί» το ίδιο γρήγορα, θα εξακολουθεί να εμφανίζει αναζωογόνηση δομής πέλματος για περισσότερο.

Αν συνυπολογίσουμε πως ένα ελαστικό τύπου γόμας, θέλει κουβέρτα για να ανέβει στους ±70°C ώστε να δουλέψει σωστά, είναι αντιληπτό πως για καθημερινή χρήση ούτε βολικό είναι να θέλουμε κουβέρτες όταν παρκάρουμε στο πάρκινγκ του Supermarket, ούτε και εφικτό να φθάσουμε σε θερμοκρασία λειτουργίας όταν η άσφαλτος έχει θερμοκρασία 5 ή 10 ή 15°C!!

Με απλά λόγια, βάζουμε γόμα για να έχουμε πρόσφυση σούπερ ντούπερ (αν ζεσταθεί) αλλά επειδή ποτέ δε θα φθάσουμε σε θερμοκρασίες λειτουργίας στην καθημερινότητά μας, έχουμε στο μηχανάκι μας λάστιχο παπούτσι (επειδή έχουμε κάνει καμιά 300αριά κύκλους χαζοζεστάματος) που χαζογλιστράει παντού, επειδή είναι κρύο......

(Ναι, εξαιρώ ειδικές περιπτώσεις, αναβατών που ζουν δίπλα στην είσοδο της Αττικής Οδού και δουλεύουν στην άλλη άκρη της και προλαβαίνουν να τα ζεστάνουν, ώστε να βγούν φέτες στην τελευταία έξοδο γιατί θέλουν να φθάσουν στη δουλειά χωρίς chicken strips στο λάστιχο....)

Για μένα, η τοποθέτηση γόμας σε καθημερινά μηχανάκια, έχει περισσότερο να κάνει με αυθυποβολή, παρά με πραγματική απόδοση.

Μην αρχίσουμε τις θεωρητικές περιπτώσεις που θα φθάσουμε στο ορεινό στροφιλίκι μετά από 30χλμ κυνηγητό, διότι αυτό δεν είναι καθημερινό σενάριο.

Χώρια που οι περισσότερες γόμες έχουν έντονη (τριγωνική) κορώνα, γιατί σκοπός τους είναι να στρίψουν το μηχανάκι μας με ευκολία και λιγότερη κούραση στα χέρια του αναβάτη, θυσιάζοντας ένα μέρος της ευστάθειας στα πολλά χλμ/ω. Οπότε η επιθυμία σου για ομαλή κορώνα σε αποτρέπει από τις γόμες με το καλημέρα.

Επιπλέον δε, οι περισσότεροι κατασκευαστές, όσο περνούν τα χρόνια, σχεδιάζουν τα SS / Hyper ελαστικά τους με εντονότερη κορώνα, επειδή τα φρέσκα μηχανάκια μπορούν να είναι σταθερά στα πολλά (ηλεκτρονικά σταμπιλιζατέρ) αλλά θέλουν να είναι κοφτερά στο στρίψιμο.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να δεις παλιότερης νοοτροπίας SS ελαστικά, όπως πχ BT-016 ή BT-016Pro που θα τα βρεις σε τιμή χώμα και θα σου προσφέρουν αυτό που αναζητάς. Πρόσφυση και ομαλή σχετικά κορώνα εμπρός!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οι γόμες μπορούν να διορθώσουν ως ενα βαθμό τις αρύθμιστες αναρτήσεις. μπορει να μην ξερεις να τις ρυθμίσεις, να μην εχεις καποιον γνωστό κα ιστην τελική να μην το πιέζεις τοσο ωστε να χρειάζεται να τις ρυθμίσεις (τοτε θα μου πεις γιατι να βαλεις γομες? προφανως δε χρειάζονται)

Σε καμία περίπτωση ένα ελαστικό «γόμα» δε μπορεί να διορθώσει μια κακορυθμισμένη ανάρτηση.

Πρόσεξε, δε λέω απλά αρρύθμιστη, αλλά μια ανάρτηση που κάποιος προσπάθησε να την ρυθμίσει με λάθος τρόπο. Μια αρρύθμιστη ανάρτηση είναι μια χαρά αν έχει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, υπό την έννοια πως τουλάχιστον έχει ομοιογενή συμπεριφορά και αν ο αναβάτης έχει περίπου τα κιλά του «demo» της εταιρίας, παίζει να είναι και σούπερ.

Αν δώσεις στον ίδιο οδηγό ένα μηχανάκι με σωστά ρυθμισμένες αναρτήσεις και αξιόλογο SS ελαστικό, θα είναι δραματικά ασφαλέστερος και πιο αποδοτικός από τον ίδιον πάνω σε μηχανάκι με κακορυθμισμένες αναρτήσεις και το πιο υπερτούμπανο semislick ελαστικό της αγοράς.

Αν κάποιος δεν ξέρει να ρυθμίζει αναρτήσεις, δε θα του δώσω συγχαρητήρια που επέλεξε την γόμα για να μαζέψει τα λάθη των αναρτήσεών του.

Να πάει σε συνεργείο αναρτήσεων, να του μετρήσουν ηλεκτρονικά το sag, να του προτείνουν και κάποιες ρυθμίσεις αποσβέσεων αναλόγως της οδήγησής του και μετά ας ψιλοψαχθεί.....

Την έλλειψη γνώσεων ή διάθεσης ή χεριών, δε μπορεί να την καλύψει ένα σετ ελαστικών.

Ίσα ίσα, προσωπικά το θεωρώ και επικίνδυνο, επειδή ο άπειρος αναβάτης με τις γόμες, νομίζει ξαφνικά πως τα σούπερ λάστιχα θα τον μαζέψουν/σώσουν.

Θα πίνει νερό στο όνομά τους, μέχρι να γίνει η στραβή και να μας πει πως έφταιγε ο δρόμος, η βροχή, η ανάρτηση, ο ανάδρομος Ερμής.

χαρακτηριστικά όταν έκανα τη μετάβαση απο BSB σε s20 evo, την πρώτη γρήγορη βόλτα και μετά το στρώσιμο, ανεβηκα όλο το βουνό ντριφτάροντας (κυριολεκτώ εδώ). το BSB διόρθωνε τα λάθη των αναρτήσεων μου τις οποίες μέχρι τότε δεν ήξερα να ρυθμίζω και τις είχα σε στοκ μορφή. με το S20 έμαθα να σετάρω αναρτήσεις γιατί απλά δε μπορούσα να οδηγήσω

Το ότι ανέβηκες το βουνό ντριφτάροντας, μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών διαφορετικών παραγόντων.

5°C χαμηλότερη θερμοκρασία στο δρόμο, 2-3 κλικ μεγαλύτερη απόσβεση συμπίεσης ή 2-3 κλικ μικρότερη απόσβεση επαναφοράς στο πίσω αμορτισέρ, άλλη εποχή, πιο σκονισμένος δρόμος, μεγαλύτερη εμπειρία σου πάνω στο μηχανάκι (που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο ασφαλής και να ανοίγεις περισσότερο γκάζι) κοκ.

Το ότι πειραματίστηκες με τις ρυθμίσεις είναι καλό. Δε σημαίνει όμως πως το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ή πιο ταιριαστό στους δρόμους που κυκλοφορείς.

Εν τέλει....

Ας υποθέσουμε πως «τελείωσες» ένα καλό SS ελαστικό. Και πως έχεις ανάγκη τις γόμες για να οδηγήσεις.

ΠΡΙΝ τις προτείνεις, να σκέφτεσαι πως δε πρέπει αβίαστα να το κάνεις, διότι το «γ@ματο» πακέτο μιας γόμας μπορεί κάποιος φίλος σου να μηυ το φτάσει ποτέ και να τον οδηγήσεις σε κάτι υπερτιμημένο που ποτέ δε θα τον βολέψει.

γενικά το θεωρρώ καλό να μη φοράει κάποιος μόνο γόμες γιατί με τα πιο απλά λάστιχα μαθαίνει να οδηγάει καλύτερα μιας που δεν εχει την ίδια απόδωση. και όταν το απλό λάστιχο θα το φτάσει ΣΧΕΔΟΝ στα όρια του, τότε μπορεί να κάνει τη μετάβαση σε γόμες.

Εδώ είναι η κύρια διαφωνία μου.

Ένα καλό SS/Hyper ελαστικό με ικανά ρυθμισμένες αναρτήσεις (όχι τέλεια, αλλά αξιόλογα), δε θα φθάσει «σχεδόν» στα όρια του σε συνθήκες δρόμου.

Και ΑΝ πλησιάζει, έχει το σαφές πλεονέκτημα της προοδευτικής συμπεριφοράς, της προειδοποίησης πως πλησιάζουμε το όριο και είτε θα μαζευτούμε είτε θα πρέπει να προσέξουμε πολλαπλά!

πολύ σωστά όσα γραφεις. οι σχεδιαστές ελαστικών δεν έχουν υπόψιν τους τους γυαλινους δρόμους της Ελλάδας αλλά ένα σωστό οδόστρωμα. οποτε μπορεί μεν να παρουσιάζουν ένα λάστιχο ως touring αλλά στην Ελλάδα είναι αρκετά πιθανό να σαβουριαστείς χωρίς να πάρεις χαμπάρι από που σου ήρθε

Οι σχεδιαστές και τα προγράμματα σχεδίασης, όπως και οι δοκιμές σε εργαστήρια ή διαδρομές, σκέφτονται και υπολογίζουν τεράστιο πλήθος παραμέτρων.

Γιαυτό και τα ελαστικά έχουν φθάσει σε σημείο να ξεπερνούν τις ικανότητες του 90% των αναβατών τους.

Μπορείς και με τουριστικό ελαστικό να βγάλεις τα γούστα σου, απλά προσαρμόζοντας τον τρόπο οδήγησής σου στα δεδομένα τους.

Μη περιμένεις από ένα τουριστικό να αρχίσεις τα χαστούκια ή να περιμένεις πρόσφυση με το καλημέρα κοκ

Αλλά πολλάκις έχουμε δει (και στους δρόμους της χώρας μας) μηχανάκια με τους αναβάτες τους να ξύνουν τ' αυτιά τους με λάστιχα που πιθανότατα εσύ δε θα καταδεχόσουν ούτε να κατουρήσεις.......

Υ.Γ.: Κλείνω με κάτι τελευταίο......Χειμώνας. Παγωνιά. Μικρές χαζοβόλτες. Συνήθως μόνοι μας. Δε χάθηκε ο κόσμος να κατεβάσουμε ένα 10% τις πιέσεις των ελαστικών μας ώστε να τα βοηθήσουμε να ζεσταθούν λίγο καλύτερα. Δεν πειράζει να χώνουμε κανένα δυνατό φρενάρισμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα (αν δεν έχουμε κάποιον πίσω μας και ο δρόμος είναι σχετικά καλός) για να βοηθήσουμε τα λάστιχα να ζεσταθούν λίγο.....Δε χάθηκε ο κόσμος να αλλάξουμε λίγο τις διαδρομές μας ώστε να πάμε σε δρόμους με καλύτερη άσφαλτο ή με περισσότερη κίνηση που θα έχει ανεβάζει λίγο περισσότερο την θερμοκρασία στην άσφαλτο.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ksino1100 Επειδή μου δημιούργησες αμφιβολίες τώρα τα Bridgestone Battlax RS10 που έβαλα στο δικό μου ανήκουν στην κατηγορία "γόμες"; Ήταν υπερβολή που έβαλα αυτά και δεν πήγα π.χ. σε S20 EVO;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα, να στο πω αλλιώς.

Έχεις μπει καθόλου σε πίστα με τα λάστιχα αυτά?

Αν όχι δε σου χρειάζεται η σειρά RS10 που θα χάνει στην καθημερινότητά σου (με τόσο ελαφρύ μηχανάκι εντός πόλης και ακόμα χειρότερα σε βροχή).

Ακόμα και περιστασιακά να έμπαινες πιστα πάντως, ένα S20 (κλπ) θα έκαναν επίσης άνετα τη δουλειά τους

(Αν και ως "γόμες" με αυστηρά κριτήρια για την Bridg θα λέγαμε περισσότερο την σειρά R10)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα, να στο πω αλλιώς.

Έχεις μπει καθόλου σε πίστα με τα λάστιχα αυτά?

Αν όχι δε σου χρειάζεται η σειρά RS10 που θα χάνει στην καθημερινότητά σου (με τόσο ελαφρύ μηχανάκι εντός πόλης και ακόμα χειρότερα σε βροχή).

Ακόμα και περιστασιακά να έμπαινες πιστα πάντως, ένα S20 (κλπ) θα έκαναν επίσης άνετα τη δουλειά τους

(Αν και ως "γόμες" με αυστηρά κριτήρια για την Bridg θα λέγαμε περισσότερο την σειρά R10)

Για ποιο λόγο λες οτι χανει το RS10 στην καθημερινοτητα?Τα εχεις δοκιμασει και τα 2 στο δρομο και ειδες οτι την ιδια δουλεια κανουν με τα S20 evo?

Στη βροχη για ποιο λογο πιστευεις οτι δουλευουν καλυτερα?Τα εχεις δοκιμασει?

Βλεπω οτι μιλας με σιγουρια για λαστιχα που δεν εχεις δοκιμασει ποτε,γραφοντας μαλιστα σεντονια με θεωρητικα επιχειρηματα τα οποια μπορουν να πεισουν μονο ανθρωπους που επισης δεν εχουν δοκιμασει ποτε τη συγκεκριμενη κατηγορια.Το γραφω αυτο γιατι οι υπολοιποι που εχουν δοκιμάσει τις 2 κατηγοριες(σπορ πολιτικα και γομες) γνωριζουν οτι το ιδιο συμπεριφερονται στη βροχη(ποιος πιεζει στη βροχη αλλωστε??) ενω στο στεγνο κρατανε απειρως καλυτερα ακομα και απο ΚΡΥΑ.Αυτο βλεπουν και οι σχετικα απειροι οδηγοι (οπως ο Παυλος πιο πανω) μεχρι και οι πιο γρηγοροι και εμπειροι.

.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εστω και αργα (για εμενα που ανοιξα το θεμα και οχι φυσικα για τους τωρινους και μελλοντικους αναγνωστες) αρχισαν να πεφτουν ωραιες και τεκμηριωμενες αποψεις επι του θεματος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ότι ανέβηκες το βουνό ντριφτάροντας, μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών διαφορετικών παραγόντων.

5°C χαμηλότερη θερμοκρασία στο δρόμο, 2-3 κλικ μεγαλύτερη απόσβεση συμπίεσης ή 2-3 κλικ μικρότερη απόσβεση επαναφοράς στο πίσω αμορτισέρ, άλλη εποχή, πιο σκονισμένος δρόμος, μεγαλύτερη εμπειρία σου πάνω στο μηχανάκι (που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο ασφαλής και να ανοίγεις περισσότερο γκάζι) κοκ. [σαββατο μεσημερι ήταν τα BSB, κυριακή μεσημέρι το S20evo στον ίδιο δρόμο, με τις ιδιες αναρτησεις, στο ιδιο μηχανακι χωρις να εχει αλλαξει τιποτα αλλο εκτος απο τα λάστιχα τα οποία τα είχα στρώσει και για 200κμ στο ενδιάμεσο]

Το ότι πειραματίστηκες με τις ρυθμίσεις είναι καλό. Δε σημαίνει όμως πως το αποτέλεσμα είναι καλύτερο ή πιο ταιριαστό στους δρόμους που κυκλοφορείς. [ισα ισα, είναι και θέμα πως αρεσει να οδηγεί σε κάποιον, για τον δικό μου τρόπο οδήγησης εχω βρει σε set-up που θέλω. σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο αλλά δε νομίζω πως είμαι τόσο καλός στο να καταλαβαίνω τη διαφορά του 1 κλικ]

Εν τέλει....

Ας υποθέσουμε πως «τελείωσες» ένα καλό SS ελαστικό. Και πως έχεις ανάγκη τις γόμες για να οδηγήσεις.

ΠΡΙΝ τις προτείνεις, να σκέφτεσαι πως δε πρέπει αβίαστα να το κάνεις, διότι το «γ@ματο» πακέτο μιας γόμας μπορεί κάποιος φίλος σου να μηυ το φτάσει ποτέ και να τον οδηγήσεις σε κάτι υπερτιμημένο που ποτέ δε θα τον βολέψει. [δε το πρότεινα, ο ίδιος ο χρήστης ξέρει αν του αρκεί ενα hypersport ή όχι. 9.5/10 οδηγους δε το χρειάζονται. και εμένα ψιλοεντάξει μου φαινόταν αν και μερικές φορές ήθελα το κάτι παραπάνω αλλά είτε δε μου έδινε εμπιστοσύνη είτε το ένιωθα περίεργα είτε δεν είχε την πληροφόρηση που ήθελα. μόλις ξαναγύρισα σε d212 αυτά εξαφανίστηκαν. αλλά το πίεζα αρκετά. Το δ212 για να το φτάσω σε τέτοιο σημείο μόνο στην πίστα που και πάλι αμφιβάλω αν μπορώ να το κάνω]

Εδώ είναι η κύρια διαφωνία μου.

Ένα καλό SS/Hyper ελαστικό με ικανά ρυθμισμένες αναρτήσεις (όχι τέλεια, αλλά αξιόλογα), δε θα φθάσει «σχεδόν» στα όρια του σε συνθήκες δρόμου.

Και ΑΝ πλησιάζει, έχει το σαφές πλεονέκτημα της προοδευτικής συμπεριφοράς, της προειδοποίησης πως πλησιάζουμε το όριο και είτε θα μαζευτούμε είτε θα πρέπει να προσέξουμε πολλαπλά! [αυτό ακριβώς, εγώ ήθελα να δώσω κι άλλο και αντί αυτού έπρεπε να μαζευτώ για να μη σαβουριαστώ]

Γιάννη δε διαφωνώ κάπου ΄μαζί σου, μόνο διεκρυνίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παυλο εσυ πολυ σωστα τα λες.Βασικα λες ακριβως οτι θα ελεγε οποιοσδηποτε εχει δοκιμασει στον ιδιο δρομο με το ιδιο μηχανακι τα λαστιχα που αναφερεις.Ανεξαρτητα απο οδηγικη εμπειρια αυτα.Το πατημα ειναι τελειως διαφορετικο ειτε πιεζεις ειτε οχι,προς το καλυτερο εννοειται.Αυτο φαινεται πολυ καθαρα σε μετριο οδοστρωμα τυπου "Αγίου'' ειτε σε κακο οδοστρωμα τυπου ''παλιας εθνικης οδου''.

Στην Πεντελη που εχει καλη βουνισια ασφαλτο οκ δεν εχεις προβλημα γενικως εκτος και αν ξεκινησεις και πιεζεις πραγματικα,εκει παλι η γομα θα πρωταγωνιστησει.

Εγω ειμαι υπερ της δοκιμης στην πραξη απο ολους.Το οτι μπορεις και με τουριστικο λαστιχο να κανεις τη δουλεια σου δε λεει κατι,χαιρω πολυ.Και με 30,000km σαπιο λαστιχο μπορεις να κανεις τη δουλεια σου στην Αττικη οδο και να προσεχεις υπερβολικα στα επαρχιακα.Τη δουλεια σου θα την κανεις.

Σημασια δεν εχει αυτο,σημασια εχει το ποιο ειναι καλυτερο στην πραξη,οχι στη θεωρια.Και στην πραξη οποιος εχει δοκιμασει και τα 2 γνωριζει.

Χαρακτηριστικα αναφερω ενα παραδειγμα με τον Βαγγελη (TC drift ) στην επιδαυρο με υγρασιες,εγω με γομες και R1 και αυτος με μαλακο μηχανακι Bandit 650 και Pilot road 4 που θεωρειται και καλα βροχινο.Αυτος ενιωθε γλιστρηματα ενω εγω δεν ειχα κανενα προβλημα.Θα μου πεις ο οδηγος μετραει,εν μερει ναι.Ελα ομως που οταν αγορασα το NC φοραγε τα pilot road 4 πανω και ειδα και εγω οτι και στο βρεγμενο ειναι χειροτερα απο τα RS10,τα GPracer και καθε γομα που εχω βαλει.Και αυτος πιστευε διαφορα μεχρι που ειδε με τα ματια του και προβληματιστηκε...

Η πειραματικη μεθοδος ειναι η καλύτερη Δοκιμάστε και κρίνετε... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ποιο λόγο λες οτι χανει το RS10 στην καθημερινοτητα? Τα εχεις δοκιμασει και τα 2 στο δρομο και ειδες οτι την ιδια δουλεια κανουν με τα S20 evo?

Βασίλη, πριν βιαστείς να μιλήσεις, γιατί προφανώς βιάζεσαι και αδικείς και τον εαυτό σου αλλά και όσους διαβάζουν, είδες τι μηχανάκι έχει ο Θρασύβουλος ή όχι?

ΣΑΦΩΣ και η γόμα δεν χρειάζεται για το μηχανάκι του.

Δεν χρειάζεται. Δεν είπα πως είναι χειρότερη, διάβασε τι έλεγα παραπάνω!

Επιπλέον, σκέψου πως μιλάμε για ένα μηχανάκι που πρακτικά δε θα ζεστάνει ΠΟΤΕ τη γόμα. Και έναν αναβάτη που μάλλον δε θα μπει σε πίστα.

Και επαναλαμβάνω, γιατί κακώς αρχίζεις να προσωποποιείς, οφείλετε όταν προτείνετε πράγματα (από μηχανάκια και λάστιχα και τακάκια μέχρι κάλτσες) να έχετε ήδη αφιερώσει χρόνο για να μάθετε τι ζητάει ο συνομιλητής σας, τι ανάγκες έχει, τι θέλει να κάνει με αυτό που σας ρωτάει. Και όχι να ρίχνετε γενικότητες και αφορισμούς.

Έχω πει και παραπάνω, υπό συνθήκες οι γόμες είναι καλύτερο λάστιχο. Τελεία και παύλα.

Υπό συνθήκες.

Έλα όμως κάβουρα, αυτές τις συνθήκες θα τις πιάσει ο συνομιλητής σας?

Το τι έχω κάνει εγώ ή εσύ ή ο Νίκος/Παύλος ή ο Mr Slow (πχ) με το μηχανάκι του ο καθένας, είναι διαφορετικά από το τι θέλει/μπορεί/σκέφτεται να κάνει ο συνομιλητής σας στο φόρουμ. Οι κουβέντες μας δεν έχουν να κάνουν με εμάς, αλλά με τις ανάγκες του άλλου.

Επιπλέον δε, ειλικρινά, με τα όσα έχεις διαβάσει να γράφω, θεωρείς πως μιλάω στον αέρα?

Έχω υπέρ του δέοντος χαμηλού προφίλ στις κουβέντες και κινήσεις μου, ώστε να κάνω επίδειξη των (όποιων) ικανοτήτων μου (τονίζω το «όποιων» γιατί για κάποιους μπορεί να γ@μώ και να δέρνω στο δρόμο και για κάποιους άλλους να είμαι κουλός) με φωτογραφίες και βιντεάκια μου.

Αυτό όμως δε σου δίνει το δικαίωμα να προσπαθείς να το χρησιμοποιήσεις για να επιχειρηματολογήσεις.

Έχεις επιχειρήματα? Ρίξ' τα στο τραπέζι, άσε τους υπόλοιπους να διαβάσουν και να κρίνουν αν θα σε δεχθούν ή όχι.

Στη βροχη για ποιο λογο πιστευεις οτι δουλευουν καλυτερα?Τα εχεις δοκιμασει?

Έχεις απέναντί σου έναν συνομιλητή (δε μιλάω για μένα, ελπίζω να το ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο).

Και ξέρεις πως έχει ένα καθημερινό όχημα να πάει στη δουλειά του, να πάει Supermarket, να κυκλοφορήσει με παγωνιά και με ζέστη. Να κυκλοφορήσει και με βροχή και να περάσει και από δρόμους ποτάμια, με λούμπες 50τ.μ επιφάνεια κοκ.

Έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις ούτε τι εμπειρίες έχει, ούτε τι «θράσος» έχει στην οδήγηση, ούτε τι πορτοφόλι κουβαλάει να οριοθετεί τις ανάγκες του.

Και του προτείνεις γόμες, επειδή στα δικά σου χέρια, στις δικές σου (όποιες) ικανότητες ή θέλω πιστεύεις πως ταιριάζουν καλύτερα.

Πλάκα μας κάνεις ρε Βασίλη?

Ειλικρινά, έχεις έναν συνομιλητή που θέλει να επιστρέψει σπίτι του, με 10°C υπό βροχή και επιμένεις πως οι γόμες δουλεύουν καλύτερα?

Πως ακριβώς θα ζεσταθούν οι γόμες για να πιάσουν απόδοση? Θα τις βάλει στο καλοριφέρ πριν ξεκινήσει? Ή στην τοστιέρα?

Βλεπω οτι μιλας με σιγουρια για λαστιχα που δεν εχεις δοκιμασει ποτε,γραφοντας μαλιστα σεντονια με θεωρητικα επιχειρηματα τα οποια μπορουν να πεισουν μονο ανθρωπους που επισης δεν εχουν δοκιμασει ποτε τη συγκεκριμενη κατηγορια.Το γραφω αυτο γιατι οι υπολοιποι που εχουν δοκιμάσει τις 2 κατηγοριες(σπορ πολιτικα και γομες) γνωριζουν οτι το ιδιο συμπεριφερονται στη βροχη(ποιος πιεζει στη βροχη αλλωστε??) ενω στο στεγνο κρατανε απειρως καλυτερα ακομα και απο ΚΡΥΑ.Αυτο βλεπουν και οι σχετικα απειροι οδηγοι (οπως ο Παυλος πιο πανω) μεχρι και οι πιο γρηγοροι και εμπειροι.

«Ποιος πιέζει στη βροχή».

Το επιχείρημά σου δηλαδή, επειδή οι γόμες δεν κάνουν σε δημόσιο βρεγμένο δρόμο, είναι το......«ποιος πιέζει στη βροχή»?

Σε καθημερινά μηχανάκια όλα αυτά?

Και πως ξυλιασμένες γόμες είναι καλύτερες στο στεγνό δρόμο της πόλης, χωρίς να αναφέρεις πουθενά για το μικρό εύρος κύκλων θερμοκρασίας της γόμας.

Ξαφνικά, προσπεράσαμε 3 κατηγορίες ελαστικών (φρέσκο commuting ελαστικό, sport touring ελαστικό, Super/hyperSport ελαστικό) για να παρκάρουμε σε γόμες σε μηχανάκια με μικρές/μέτριες/μεσαίες ιπποδυνάμεις, με περιφερειακά πολλές φορές για γέλια (αναρτήσεις σουμιέδες, δισκοφρενάκια της πλάκας, πλαίσια για commuting).

Είναι έγκλημα να προτείνω γόμες πχ σε ER6, σε NC, σε Bandit κοκ, σε μηχανάκια γενικής χρήσης, που θα καταφέρουν να ζεστάνουν τις γόμες μόνο σε ταξίδι.

Και που (στο ίδιο ταξίδι), όταν πέσει ο ρυθμός για λίγο (ή σταματήσει η παρέα), η ίδια η γόμα είναι έτοιμη να πουλήσει τον άπειρο αναβάτη επειδή αφενός είναι ικανή στο να αποβάλει ταχύτερα την θερμότητα από το πέλμα, αφετέρου ο πιθανότατα άπειρος αναβάτης θα εμπιστευτεί «την γόμα» για να φάει ένα ωραιότατο low (ή χάι).

Επιμένεις δε, να θεωρείς πως την άποψή σου περί γόμας, ενστερνίζονται όλοι όσοι τις χρησιμοποιούν σε δημόσιο δρόμο.

Και επιπλέον προσπαθείς να μετατρέψεις την αυθυποβολή σε de facto επιχείρημα, ιδιαίτερα στα λόγια και χέρια κάποιων λιγότερο έμπειρων (για σένα) αναβατών.

Για κάτι τέτοια λόγια έχουν αγοράσει οικόπεδα κάποιοι «νέοι» που έφταναν στο σημείο να προτιμούν μεταχειρισμένες γόμες, αντί ενός φρέσκου SS ελαστικού, επειδή «οι γόμες είναι καλύτερες παντού». Αλλά δυστυχώς οι γόμες είναι καλύτερες μόνο υπό συνθήκες (όπως ΚΑΘΕ προϊόν που έχουμε.....)

Υ.Γ.: Συνεχίζω σε λίγο με τα υπόλοιπα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ήθελα να πυροδοτήσω βόμβα με τα λεγόμενα του αλλά ό,τι έγινε έγινε.

Να συμπληρώσω ότι δεν πήγα και έβαλα τυφλά το RS10 χωρίς να ψάξω το θέμα καθόλου. Ήταν ένα από τα λίγα λάστιχα που έβγαιναν στη διάσταση μου με δείκτη ταχύτητας H και συνυπολογίζοντας το γεγονός ότι αποφεύγω όσο γίνεται να οδηγώ στην βροχή + το ότι έχω ένα ελαφρύ μηχανάκι, σκέφτηκα πως θα είχα ένα λάστιχο με κορυφαία επίδοση στο στεγνό το οποίο όμως θα άντεχε και αρκετά χιλιόμετρα αφού έχω ελαφρύ και σχετικά αδύναμο μηχανάκι. Μέχρι στιγμής στα 5000 χιλιόμετρα δεν έχει δείξει κάποια ιδιαίτερα σημάδια φθοράς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ήθελα να πυροδοτήσω βόμβα με τα λεγόμενα του αλλά ό,τι έγινε έγινε.

Ειλικρινά, με αδικείς όταν αναφέρεσαι στα λόγια μου (μας) με όρους τύπου «βόμβα» κλπ.

Να συμπληρώσω ότι δεν πήγα και έβαλα τυφλά το RS10 χωρίς να ψάξω το θέμα καθόλου. Ήταν ένα από τα λίγα λάστιχα που έβγαιναν στη διάσταση μου με δείκτη ταχύτητας H και συνυπολογίζοντας το γεγονός ότι αποφεύγω όσο γίνεται να οδηγώ στην βροχή + το ότι έχω ένα ελαφρύ μηχανάκι, σκέφτηκα πως θα είχα ένα λάστιχο με κορυφαία επίδοση στο στεγνό το οποίο όμως θα άντεχε και αρκετά χιλιόμετρα αφού έχω ελαφρύ και σχετικά αδύναμο μηχανάκι. Μέχρι στιγμής στα 5000 χιλιόμετρα δεν έχει δείξει κάποια ιδιαίτερα σημάδια φθοράς.

ΔΕΝ είναι κακό λάστιχο το RS10. Δεν είναι (συνήθως) μέτριο το RS10. Είναι τουλάχιστον καλό (σε γενικές γραμμές) και υπό συνθήκες top!

Αναρωτιέμαι όμως αν ποτέ καταφέρει να σου δείξει τον top χαρακτήρα του, σε αντίθεση με ένα πιο ήπιο ελαστικό που θα δούλευε και στο βρεγμένο και δε θα ξύλιαζε όσο περνούν οι μήνες.

Εν τέλει, αξίζει να υπολειτουργούμε ένα πράγμα, μόνο και μόνο για μια θεωρητική προσέγγιση?

Όλοι θέλουμε το καλύτερο για την πάρτη μας. Αλλά το να το κυνηγάμε, μόνο, προσφέρει κάτι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειλικρινά, με αδικείς όταν αναφέρεσαι στα λόγια μου (μας) με όρους τύπου «βόμβα» κλπ.

Δεν είχα εσένα στο μυαλό όταν σχολίασα με το συγκεκριμένο τρόπο την κατάσταση. Κάποιος άλλος εξέδιδε μια συγκεκριμένη εχθρότητα στον γραπτό του λόγο. Μην παρεξηγηθούμε χωρίς λόγο. :winking:

ΔΕΝ είναι κακό λάστιχο το RS10. Δεν είναι (συνήθως) μέτριο το RS10. Είναι τουλάχιστον καλό (σε γενικές γραμμές) και υπό συνθήκες top!

Αναρωτιέμαι όμως αν ποτέ καταφέρει να σου δείξει τον top χαρακτήρα του, σε αντίθεση με ένα πιο ήπιο ελαστικό που θα δούλευε και στο βρεγμένο και δε θα ξύλιαζε όσο περνούν οι μήνες.

Εν τέλει, αξίζει να υπολειτουργούμε ένα πράγμα, μόνο και μόνο για μια θεωρητική προσέγγιση?

Όλοι θέλουμε το καλύτερο για την πάρτη μας. Αλλά το να το κυνηγάμε, μόνο, προσφέρει κάτι?

Καταλαβαίνω πλήρως τι θέλεις να πεις, απλά υπενθυμίζω ότι εγώ εξαρχής δεν ήμουν δογματικός. Εξέφρασα αμφιβολίες για την επιλογή μου και ζήτησα τις συμβουλές πιο έμπειρων. ΔΕΝ ήταν ο σκοπός μου να "πασάρω" την άποψη μου ως τη σωστή ή δε ξέρω τι άλλο. Πιστεύω ότι εδώ δέχομαι παράπλευρα πυρά από την συζήτηση που προηγήθηκε με τον @billy84. Άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε. Το θέμα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και αυτός ήταν εξαρχής ο στόχος μου.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού το forum μας πάει."

Εγω γνωμη για λαστιχακι ζητησα (χρησιμοποιωντας ενα ετοιμο νημα) και τελικα πυροδοτησα μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.

Πολυ γουσταρω ομως. Αν μπορουσαμε να βαλουμε και τον Χοϊδα στην κουβεντα θα'χε φοβερο ενδιαφερον. Οταν βρω χρονο θα κατεβασω κανα σεντονι (εως και παπλωμα). Μεχρι τοτε για να βαλω καποιους στην πριζα......

"Γιαννη ξυνεις το 1100" (αν δεν κανω λαθος το ονομα), μηπως φθανεις στο αλλο ακρο; Μηπως εσυ αναγεις σε ιερό δισκοπότηρο το sag κτλ. κτλ.; Σε ποιες μηχανες αναφερεσαι; Στο 98% η μονη δυνατοτητα (και πιθανο ενδιαφερον απο τον αναβατη)  για ρυθμισεις εξαντλειται στην προφορτιση 1 - 5 στο(α) πισω αμορτισερ. Μην ξεχνας οτι δικαιωμα στην προσφυση και την ενεργητικη ασφαλεια εχει και η τελευταια ασχετη Κατινα. Με το τετρατροχο της βεβαια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[σαββατο μεσημερι ήταν τα BSB, κυριακή μεσημέρι το S20evo στον ίδιο δρόμο, με τις ιδιες αναρτησεις, στο ιδιο μηχανακι χωρις να εχει αλλαξει τιποτα αλλο εκτος απο τα λάστιχα τα οποία τα είχα στρώσει και για 200κμ στο ενδιάμεσο]

[ισα ισα, είναι και θέμα πως αρεσει να οδηγεί σε κάποιον, για τον δικό μου τρόπο οδήγησης εχω βρει σε set-up που θέλω. σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο αλλά δε νομίζω πως είμαι τόσο καλός στο να καταλαβαίνω τη διαφορά του 1 κλικ]

Παίδες, οδηγούμε μηχανάκια. Δηλαδή οχήματα που επηρεάζεται η συμπεριφορά τους από τον οδηγό/χειριστή τους, περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο όχημα δρόμου!

Νίκο, σκέψου πως ακόμα και διαφορά μερικών ωρών μπορεί να σου δώσει άλλη οδήγηση, από τη στιγμή που αναφερόμαστε σε δρόμο και όχι πίστα.

Οποιαδήποτε συγκριτική δοκιμή, οφείλει να γίνεται υπό ελεγχόμενες συνθήκες (πχ πίστα), ιδανικά με «τυφλό» σύστημα (καβαλάω και δεν ξέρω τι λάστιχο οδηγώ).

Είσαι βέβαιος πως έχεις ξεχωρίσει / ξεκαθαρίσει τι καλύτερο σου έδωσε το άλλο λάστιχο σε σχέση με το τι περίμενες να σου δώσει?

Είναι πολύ λεπτά τα όρια, ιδιαίτερα αν μιλάμε για τουλάχιστον σβέλτη οδήγηση, πόσο μάλλον όταν αυτά εξελίσσονται σε δημόσιο δρόμο που από μισάωρο σε μισάωρο μπορεί να σου αλλάξει πολλά δεδομένα.

Επί της ουσίας.

Αν θυμάμαι καλά, την συγκεκριμένη μέρα, φορούσες BSB εμπρός και S20Evo πίσω. Διόρθωσέ με αν θυμάμαι λάθος.

Με τόσα λάστιχα και συνδυασμούς κάθε φορά, αμφιβάλλω αν τα θυμάσαι κάθε φορά :tooth:

Θυμήσου επιπλέον πως μετά από λίγες μέρες έπεσες και μάλιστα έριξες αβίαστα την ευθύνη στο S20.

Δε θέλει και πολύ το μυαλό να κλειδώσει, καταδικάζοντας ένα προϊόν εξαιτίας μιας κακής στιγμής.

Τεσπα, επιστρέφω στην αρχική μου σκέψη.

Και όπως είπα και πιο πάνω, το πρόβλημα που προσπαθώ να οριοθετήσω είναι απολύτως διαφορετικό.

Υπάρχουν άνθρωποι που ανεβαίνουν σε μηχανάκι και σε 15 λεπτά θα σου πουν μια αρκετά ολοκληρωμένη άποψη και άλλοι που δε θα καταλάβουν ποτέ.

Δε μας ενδιαφέρουν τα άκρα του φάσματος. Ας μείνουμε στα πιο συνήθη κομμάτια της κατανομής.

Με απλά λόγια, το 90+% δε χρειάζεται γόμες γιατί ούτε θα τις λειτουργήσει σωστά, ούτε καν έχει τη διάθεση να πειραματιστεί, αναζητήσει τα όρια του (πρωτίστως) και του δικύκλου του (σε δεύτερο χρόνο).

Ακόμα κι αν δεχθώ πως το SS ελαστικό (οποιοδήποτε κατασκευαστή) ήταν λίγο για τα χέρια σου, τη διάθεσή σου ή την (όποια) ικανότητα διαχείρισής σου, θα σου πρότεινα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως η πιο εξειδικευμένη απόδοση μιας γόμας που προτείνεις χύμα στο κύμα, πιθανότατα να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα (πχ οικονομικά) από αυτά που υποτίθεται θα βελτίωνε.

Γιατί η περισσευούμενη εμπιστοσύνη σε δημόσιο δρόμο εκτοξεύει την πιθανότητα σεναρίου «ήχος και φως». Για χεράδες, «χεράδες», νορμάλ και κουλούς.

(δε μίλησα για ένα κλικ, αλλά σε πάρα πολλά μηχανάκια, ιδιαίτερα των οικονομικών κατηγοριών, τα 2-3 κλικ είναι ουσιαστικά η μισή ρύθμιση. Η δε ρύθμιση γίνεται πρωτίστως για τα κιλά και το είδος οδήγησης και στο τέλος γίνεται ραφινάρισμα με βάση κάποια γούστα του οδηγού.)

[δε το πρότεινα, ο ίδιος ο χρήστης ξέρει αν του αρκεί ενα hypersport ή όχι. 9.5/10 οδηγους δε το χρειάζονται. και εμένα ψιλοεντάξει μου φαινόταν αν και μερικές φορές ήθελα το κάτι παραπάνω αλλά είτε δε μου έδινε εμπιστοσύνη είτε το ένιωθα περίεργα είτε δεν είχε την πληροφόρηση που ήθελα. μόλις ξαναγύρισα σε d212 αυτά εξαφανίστηκαν. αλλά το πίεζα αρκετά. Το δ212 για να το φτάσω σε τέτοιο σημείο μόνο στην πίστα που και πάλι αμφιβάλω αν μπορώ να το κάνω]

[αυτό ακριβώς, εγώ ήθελα να δώσω κι άλλο και αντί αυτού έπρεπε να μαζευτώ για να μη σαβουριαστώ]

Ακόμα και να διαφωνείς, καλό είναι. Κουβέντα γίνεται! Κάτι καλό βγαίνει ρε Νικ.

Συμφωνώ στη βάση των υπολοίπων, ουσιαστικά είναι αυτό που λέω εξ' αρχής.

Ο κόσμος μιλάει για καθημερινότητα, για βόλτες και αθλητική οδήγηση εκτός πόλης (αν και όποτε μπορεί).

Η γόμες είναι υπερβολή. Φυσιολογική επιλογή είναι μόνο για τον λαστιχά που προσπαθεί να ξεστοκάρει γόμες.

Γιατί, μη κρυβόμαστε, όταν σκάσει μύτη στον λαστιχά κάποιος (ακόμα και με μηχανάκι commuting) και τον ρωτήσει ο λαστιχάς «τρέχεις παλικάρι μου? Το στρίβεις?», είναι δεδομένο πως τουλάχιστον ένα 70% θα υψώσει τον εγωισμό του σημαία και λάβαρο και θα απαντήσει πως «το λιώνω το εργαλείο», θα δεχθεί γόμες (προσφορά) και επιπλέον θα χαμογελάει γιατί το λάστιχο γ@μεί (πουτ@να αυθυποβολή). Άλλο που τα βράδια θα ψάχνει γυαλόχαρτο για να σβήσει τα chicken strips λόγω ορθοστασίας (που ΟΛΑ τα καθημερινά μηχανάκια έχουν γιατί στρίβουν στην πόλη και όχι στα ονειρικά στροφιλίκια του Γαλαξειδίου ή της Δεσφίνας ή της Παναγίτσας ή του Μπράλου ή στο Μπαλί κοκ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παυλο εσυ πολυ σωστα τα λες.Βασικα λες ακριβως οτι θα ελεγε οποιοσδηποτε εχει δοκιμασει στον ιδιο δρομο με το ιδιο μηχανακι τα λαστιχα που αναφερεις.Ανεξαρτητα απο οδηγικη εμπειρια αυτα.Το πατημα ειναι τελειως διαφορετικο ειτε πιεζεις ειτε οχι,προς το καλυτερο εννοειται.Αυτο φαινεται πολυ καθαρα σε μετριο οδοστρωμα τυπου "Αγίου'' ειτε σε κακο οδοστρωμα τυπου ''παλιας εθνικης οδου''.

Αν και θεωρώ πως είμαι κατανοητός από τα προηγούμενα, έρχομαι και σε ρωτώ το εξής απλό:

Έχεις έναν αναβάτη με ένα μεσαίο μηχανάκι, που θέλει να αλλάξει τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης.

Δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει αλλά αβίαστα του λες, υπεροπτικά θα έλεγα, βάλε γόμες να δεις το μηχανάκι τι θα κάνει.

Με απλά λόγια, πες μας, σε έναν (πχ) σχετικά φρέσκο αναβάτη με ένα ER/NC/X (κοκ) θα προτείνεις γόμες για να πάει στο πανεπιστήμιο/τει και ίσως και καμιά βόλτα με το γυναικάκι? Θα προτείνεις σε καθημερινό μηχανάκι γόμες?

Στην Πεντελη που εχει καλη βουνισια ασφαλτο οκ δεν εχεις προβλημα γενικως εκτος και αν ξεκινησεις και πιεζεις πραγματικα,εκει παλι η γομα θα πρωταγωνιστησει.

Όλοι οι καθημερινοί αναβάτες, πριν τη δουλειά, αυτό κάνουν. Πάνε Πεντέλη και μετά από προσεκτικό ζέσταμα ξύνουν αυτιά.

Και ας υποθέσουμε πως ΔΕΝ είναι καθημερινός, αλλά ένας γρήγορος αναβάτης (είτε είναι είτε πιστεύει πως είναι).

Σε συνθήκες δημόσιου δρόμου ρεαλιστικά ποια θα είναι η διαφορά απόδοσής του, ανάμεσα σε ένα σετ γόμες και ένα SS ελαστικό?

Ναι, ΑΝ ζεσταθεί η γόμα, ΑΝ δεν είναι ξυλιασμένη, ΑΝ έχει σταθερή ροή/ρυθμό, σαφώς η γόμα είναι ανώτερη. Τελεία.

Αλλά δυστυχώς Βασίλη, σε δημόσιο δρόμο τα ΑΝ αυξάνονται παράλληλα με τις «κακές» πιθανότητες.

Ή απλούστερα: για την εκμετάλλευση του 5% των διαδρομών του, θα υπολειτουργεί στο 70%. Και μάλιστα μιλάω για έμπειρο αναβάτη.....

Εγω ειμαι υπερ της δοκιμης στην πραξη απο ολους.Το οτι μπορεις και με τουριστικο λαστιχο να κανεις τη δουλεια σου δε λεει κατι,χαιρω πολυ.Και με 30,000km σαπιο λαστιχο μπορεις να κανεις τη δουλεια σου στην Αττικη οδο και να προσεχεις υπερβολικα στα επαρχιακα.Τη δουλεια σου θα την κανεις.

Σημασια δεν εχει αυτο,σημασια εχει το ποιο ειναι καλυτερο στην πραξη,οχι στη θεωρια.Και στην πραξη οποιος εχει δοκιμασει και τα 2 γνωριζει.

Η πράξη, λοιπόν, λέει πως η γόμα υπολειτουργεί ως επί το πλείστων. Βασικά για να αποδώσει, θέλει χέρια και κυνήγι. 

1. Κάποιοι παραδέχονται πως ούτε χέρια έχουν ούτε τη διάθεση να κυνηγήσουν στο όριο για να δουν την (δεδομένη) ανωτερότητα ενός ζεστού ελαστικού «γόμα».
  2. Κάποιοι άλλοι όχι.
  3. Όπως επίσης κάποιοι άλλοι και μπορούν και θέλουν.

Ο καθένας ας διαλέξει σε ποια κατηγορία είναι, όχι σε ποια θα ήθελε να είναι.

Σαν Γιάννης ΔΕ θα προτείνω αβίαστα και αψήφιστα γόμες, επειδή η 3η κατηγορία αφενός είναι ελαχιστομελής, αφετέρου δεν έχει την ανάγκη της γνώμης μας.

Χαρακτηριστικα αναφερω ενα παραδειγμα με τον Βαγγελη (TC drift ) στην επιδαυρο με υγρασιες,εγω με γομες και R1 και αυτος με μαλακο μηχανακι Bandit 650 και Pilot road 4 που θεωρειται και καλα βροχινο.Αυτος ενιωθε γλιστρηματα ενω εγω δεν ειχα κανενα προβλημα.Θα μου πεις ο οδηγος μετραει,εν μερει ναι.Ελα ομως που οταν αγορασα το NC φοραγε τα pilot road 4 πανω και ειδα και εγω οτι και στο βρεγμενο ειναι χειροτερα απο τα RS10,τα GPracer και καθε γομα που εχω βαλει.Και αυτος πιστευε διαφορα μεχρι που ειδε με τα ματια του και προβληματιστηκε...

Αναφέρεσαι σε μια σύγκριση που συμπεριλαμβάνει: ζεστές γόμες (έχετε ήδη μια ικανότατη γρήγορη διαδρομή που θα είχε ζεστάνει μέχρι και τους τροχούς των flinstones) απέναντι σε τουριστικό ελαστικό, ένα SS1000 απέναντι σε Commuter 650άρι και δύο διαφορετικούς αναβάτες. Ας μηδενίσω / εξαφανίσω τους διαφορετικούς αναβάτες (αν και θεωρώ πως ο Βαγγέλης είναι πολύ έμπειρος). Θεωρείς κριτήριο επιλογής γόμας για όλο τον ντουνιά από αυτή τη σύγκριση?

Και επιπλέον, τι σχέση έχει η υγρασία κατά τόπους σε εθνική οδό ή επαρχιακό, με ζεστά λάστιχα (προερχόμενοι από 2 τ΄μήματα γρήγορων διαδρομών σε εθνικές) απέναντι σε βροχή ενός τυπικού μπουρινιού στην πόλη?

Τα RS10 τα έβαλες τελικά στο NC?

Η πειραματικη μεθοδος ειναι η καλύτερη Δοκιμάστε και κρίνετε... 

Σαφώς.

Αυτό δε σημαίνει πως θα πάω να βάλω στη Vespa της γυναίκας μου γόμες ή σε ένα Cinquecento 16άρες με 30άρι προφίλ semislick.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού το forum μας πάει."

Εγω γνωμη για λαστιχακι ζητησα (χρησιμοποιωντας ενα ετοιμο νημα) και τελικα πυροδοτησα μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.

Μπορεί να μη το πρόσεξες, αλλά σου έχω ήδη προτείνει ελαστικό που ίσως σου ταιριάζει σε όσα μας είπες. :winking:

Πολυ γουσταρω ομως. Αν μπορουσαμε να βαλουμε και τον Χοϊδα στην κουβεντα θα'χε φοβερο ενδιαφερον. Οταν βρω χρονο θα κατεβασω κανα σεντονι (εως και παπλωμα). Μεχρι τοτε για να βαλω καποιους στην πριζα......

Δεν πιστεύω πως η άρτια σκέψη και γνώση του Χοϊδά έχει θέση εδώ. Θα ήταν άδικη (για εκείνον).

Οι κουβέντες μας, μπροστά σε όσα ξέρει και έχει γράψει ο Χοϊδάς, θα ήταν σα τζούφιες πορδές απέναντι σε κανονιές!!!

"Γιαννη ξυνεις το 1100" (αν δεν κανω λαθος το ονομα), μηπως φθανεις στο αλλο ακρο; Μηπως εσυ αναγεις σε ιερό δισκοπότηρο το sag κτλ. κτλ.; Σε ποιες μηχανες αναφερεσαι; Στο 98% η μονη δυνατοτητα (και πιθανο ενδιαφερον απο τον αναβατη)  για ρυθμισεις εξαντλειται στην προφορτιση 1 - 5 στο(α) πισω αμορτισερ. Μην ξεχνας οτι δικαιωμα στην προσφυση και την ενεργητικη ασφαλεια εχει και η τελευταια ασχετη Κατινα. Με το τετρατροχο της βεβαια....

Όχι.

Το ιερό δισκοπότηρο είναι διαφορετικό για τον καθέναν μας. Και είναι το «τι θέλω να κάνω με το μηχανάκι μου».

Αναλόγως των θέλω μας, επιλέγουμε μια ικανή βάση (μηχανάκι που να μας αρέσει και επιπλέον μηχανικά να ταιριάζει στον τρόπο μας) και αρχίζουμε να την ραφινάρουμε όσο μας επιτρέπει.

Αλλά πάντα στοχεύουμε σε μια ομοιογενή κατάσταση. Γιατί, όπως σε ΚΑΘΕ μηχάνημα, η μέγιστη απόδοσή του καθορίζεται από τον αδύναμο κρίκο του, όχι τον καλύτερο. Το να βάλω γόμες σε ένα μέτριο μηχανάκι ελπίζοντας να βρω τη χαμένη πρόσφυση (που έχει χαθεί κάπου στο πλαίσιο, τις αναρτήσεις ή/και τα χέρια του αναβάτη) απλά μας βάζει σε μια ατέρμονη διαδικασία αναζήτησης αλλά υπό λάθος γωνία.

Είναι σα να πάω να βάλω ohlins USD και τιμονόπλακες και και και σε ένα ER6 ή Bandit ή YBR και να πιστεύω εκ προοιμίου ότι αυτό που έκανα θα αποδώσει!!!!!

Ναι, υπερβάλλω.....Αλλά κάπως έτσι ξεκινάει και πάρα πολλοί χρυσοπληρώνουν το χαπάκι της αυθυποβολής.

Δικαίωμα στην πρόσφυση έχουμε όλοι. Αλλά να την αναζητούμε σφαιρικά, όχι με xtreme κινήσεις. Βελτιώνεις λίγο αναρτήσεις (πχ έστω και λαδάκια), βάζεις λίγο πιο μαλακό λάστιχο, βρίσκεις ένα πάρκινγκ για δοκιμές και εφαρμογή γυροσκοπικού. Και όταν τελειώσει το μηχανάκι, πας σε κάτι άλλο (είτε ελατήρια και revalving) και ανώτερο ελαστικό ή απλά άλλη μοτοσυκλέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επί της ουσίας.

Αν θυμάμαι καλά, την συγκεκριμένη μέρα, φορούσες BSB εμπρός και S20Evo πίσω. Διόρθωσέ με αν θυμάμαι λάθος.(σε διορθώνω)

Με τόσα λάστιχα και συνδυασμούς κάθε φορά, αμφιβάλλω αν τα θυμάσαι κάθε φορά :tooth:

ωωω, τα θυμάμαι και πολύ καλά (τα έχω και γραμμένα στο βιβλιο service που κρατάω)

• 2/8/2015  BSB ζευγάρι μπρος-πισω στα 39000κμ εως τα 45000κμ μεχρι που δεν εμειναν ουτε λινα στα τελευταία 1000
  • 5/2/2016  ΒΣΒ ζευγαρι ξανα μπρος-πισω έως τα 49200κμ που τα άλλαξα με λινά στα τελευταία 500κμ
  • 30/5/2016 s20evo ζευγάρι ξανά μπρος πίσω έως τα 54000κμ (αυτή τη φορα πρόλαβα και δε βγηκαν τα λίνα)
  • 2/10/2016 s20evo το παλιό μπροστά και φρέσκο s21 πίσω έως τα 58400κμ συμπεριλαμβανομένου 1 TD
  • 1/12/2016 d212 ζευγάρι medium/medium μεταχειρισμένα με 2 session στα μέγαρα και δε θα προλάβουν να φτάσουν τα 61000km

η αποθήκη αυτή τη στιγμή έχει και περιμένουν ζευγάρι d211 και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν αλλαγές πισινών μόνο, με supercorsa SP, d211, d212 και τα μπροστινά που έχω. μέχρι τέλος καλοκαιριού πιστεύω θα είμαι οκ, μετά θα ψάχνω πάλι λάστιχα :P :P kai σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω τα rs10

Θυμήσου επιπλέον πως μετά από λίγες μέρες έπεσες και μάλιστα έριξες αβίαστα την ευθύνη στο S20.

Δε θέλει και πολύ το μυαλό να κλειδώσει, καταδικάζοντας ένα προϊόν εξαιτίας μιας κακής στιγμής.

δεν είχα ρίξει ευθύνη, ό,τι λάστιχο και να φόραγα θα έπεφτα εκεί. είχε μόλις βρέξει (το χειρότερο καλύτερα να είχε ρίξει κατακλυσμό) στο σημείο που έπεσα και το κατάλαβα στο σύρσιμο, δε το είχα προσέξει πιο πριν, ίσα ίσα που στην βρεγμένη πεντέλη (οχι την καλη διαδρομή, τις αλλες δύο, απο αγιο στεφανο προς νεα μακρη) το λάστιχο βάσταγε εξαιρετικά

Τεσπα, επιστρέφω στην αρχική μου σκέψη.

Και όπως είπα και πιο πάνω, το πρόβλημα που προσπαθώ να οριοθετήσω είναι απολύτως διαφορετικό.

Υπάρχουν άνθρωποι που ανεβαίνουν σε μηχανάκι και σε 15 λεπτά θα σου πουν μια αρκετά ολοκληρωμένη άποψη και άλλοι που δε θα καταλάβουν ποτέ.

Δε μας ενδιαφέρουν τα άκρα του φάσματος. Ας μείνουμε στα πιο συνήθη κομμάτια της κατανομής.

Με απλά λόγια, το 90+% δε χρειάζεται γόμες γιατί ούτε θα τις λειτουργήσει σωστά, ούτε καν έχει τη διάθεση να πειραματιστεί, αναζητήσει τα όρια του (πρωτίστως) και του δικύκλου του (σε δεύτερο χρόνο).

Ακόμα κι αν δεχθώ πως το SS ελαστικό (οποιοδήποτε κατασκευαστή) ήταν λίγο για τα χέρια σου, τη διάθεσή σου ή την (όποια) ικανότητα διαχείρισής σου, θα σου πρότεινα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως η πιο εξειδικευμένη απόδοση μιας γόμας που προτείνεις χύμα στο κύμα, πιθανότατα να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα (πχ οικονομικά) από αυτά που υποτίθεται θα βελτίωνε. (σε αλλο θρεντ καπου-καπως και αν θυμαμαι σωστά τα νουμερα ολα αυτα τα λαστιχα μου στοίχησαν 1200€ ενω αν εβαζα s21 μονο το κοστος θα ηταν καπου στα 650€ ενω αν εβαζα μονο γομες θα στοιχηζαν 1600€, ΑΝ θυμάμαι σωστά τα νούμερα, δεν καθομαι να τα ξανακανω)

Γιατί η περισσευούμενη εμπιστοσύνη σε δημόσιο δρόμο εκτοξεύει την πιθανότητα σεναρίου «ήχος και φως». Για χεράδες, «χεράδες», νορμάλ και κουλούς.

(δε μίλησα για ένα κλικ, αλλά σε πάρα πολλά μηχανάκια, ιδιαίτερα των οικονομικών κατηγοριών, τα 2-3 κλικ είναι ουσιαστικά η μισή ρύθμιση. Η δε ρύθμιση γίνεται πρωτίστως για τα κιλά και το είδος οδήγησης και στο τέλος γίνεται ραφινάρισμα με βάση κάποια γούστα του οδηγού.)

Ακόμα και να διαφωνείς, καλό είναι. Κουβέντα γίνεται! Κάτι καλό βγαίνει ρε Νικ. (σωστά τα λες, δεν εχω καπου να διαφωνίσω)

Συμφωνώ στη βάση των υπολοίπων, ουσιαστικά είναι αυτό που λέω εξ' αρχής.

Ο κόσμος μιλάει για καθημερινότητα, για βόλτες και αθλητική οδήγηση εκτός πόλης (αν και όποτε μπορεί).

Η γόμες είναι υπερβολή. Φυσιολογική επιλογή είναι μόνο για τον λαστιχά που προσπαθεί να ξεστοκάρει γόμες.

Γιατί, μη κρυβόμαστε, όταν σκάσει μύτη στον λαστιχά κάποιος (ακόμα και με μηχανάκι commuting) και τον ρωτήσει ο λαστιχάς «τρέχεις παλικάρι μου? Το στρίβεις?», είναι δεδομένο πως τουλάχιστον ένα 70% θα υψώσει τον εγωισμό του σημαία και λάβαρο και θα απαντήσει πως «το λιώνω το εργαλείο», θα δεχθεί γόμες (προσφορά) και επιπλέον θα χαμογελάει γιατί το λάστιχο γ@μεί (πουτ@να αυθυποβολή). Άλλο που τα βράδια θα ψάχνει γυαλόχαρτο για να σβήσει τα chicken strips λόγω ορθοστασίας (που ΟΛΑ τα καθημερινά μηχανάκια έχουν γιατί στρίβουν στην πόλη και όχι στα ονειρικά στροφιλίκια του Γαλαξειδίου ή της Δεσφίνας ή της Παναγίτσας ή του Μπράλου ή στο Μπαλί κοκ) (ακριβώς αυτό, θυμίσου το πρόσφατο pm που σου έστειλα. Το αστείο που ξέχασα να σου πω ειναι πως ο φίλος ανοικει σε αυτό το 70% και με 190/50 d212-d211 [δε θυμαμαι πιο απο τα δυο] εχει 1,5 δαχτυλο chicken stripe . Δηλαδή τι να τις κάνει τις γόμες αυτός ο άνθρωπος? ενα hypersport θα το δουλευε πολυ καλύτερα.)

γενικά επιστρέφω στην αρχική μου σκέψη, πως αν νιώσεις ότι δε σου αρκεί ένα hypersport, θες το μηχανάκι για να το στρίβεις, έχεις τόσο το μηχανάκι για να το κάνεις όσο και την ικανότητα να το κάνεις, τότε βάζεις γόμες (και μααααλον δεν ζητάς απόψεις από ένα forum). πήγα βελιγράδι με σ20-σ21, να βαλω τις γομες σε τετοιο ταξιδι για πιο λόγο? γύρισα από το βελιγράδι με 4-5 ποντους chicken stripe. Σκέψου το συγκεκριμένο λάστιχο ήταν τερματισμένο στα βουνά (με 35-38 πιέσεις, όχι ξεφούσκωτο για να τερματίσει πιο εύκολα) και αυτή τη στιγμή στο d212 έχω ακόμα μισό πόντο περιθώρειο από τα βουνά ΄(ελπίζω να τον εξαφανίσω στην πίστα βέβαια, μαζί με κάμποσα δευτερόλεπτα από μελέτη/σκέψεις/ρυθμίσεις/σημεία που έχω σκεφτεί και διαλέξει :D :D).

Τροποποιήθηκε από τον pavlosR1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιαννη δε χρειαζεται να γραφουμε πολλα,η ενσταση μου ειναι στο οτι δεν τα εχεις δοκιμασει(λογικο λογω μοτοσυκλετας).Αν τα ειχες δοκιμασει δε θα γινοταν αυτη η συζητηση.Εχω γραψει πιο πριν οτι ακομα και αρχαριος οδηγος βλεπει το ιδιο πραγμα με πολυ πιο εμπειρους οδηγους απο την 1η στροφη.Η διαφορα ειναι εμφανης.

Οταν εννοω επιδαυρο εννοω το πρωτο κομματι μετα τα λουτρα της ωραιας Ελενης,οπου και βρισκεις συνηθως υγρασιες.Και οχι με ζεστα λαστιχα εννοειται.

Στο NC δουλευω μονο RS10 τουλαχιστον μπροστα!Το αποτελεσμα το βλεπεις στη φωτο,το λαστιχο οργιαζει υπο οποιεσδηποτε συνθηκες(και το R10 εχω βαλει,μικρες διαφορες στο δρομο)

12984061_10154055208589804_8078629575404

Η λογική μου ποια ειναι λοιπον για να γινω κατανοητος.Τη δουλεια μας την κανουμε με ολα τα λαστιχα,με ολες τις αναρτησεις.Αν λαβουμε υποψιν δε το επιπεδο των οδηγων τοτε οι περισσοτεροι δε χρειαζονται κατι παραπανω απο σκουτερ στο δρομο.Αυτο δε σημαινει ομως οτι θα λεω στον καθενα ''τραβα βαλε τουριστικο λαστιχο επειδη ετσι και αλλιως εισαι απειρος και δεν πιεζεις'',μα δε χρειαζεται να πιεσεις για να πεσεις.Σε πολλα παιδια προτεινω και τα S20 και τα S21 γιατι ειναι εξαιρετικα λαστιχα,ομως ειδικα σε κακο οδοστρωμα οι γομες θα βοηθησουν  ανεξαρτητα απο οδηγικη εμπειρια.Ουτε κουβερτες χρειαζονται ουτε τιποτα,τα λαστιχα μετα απο δυο χρονια ολα χαλια ειναι και ξερα,εκτος αυτου ειναι σχεδον απιθανο να προλαβει κανεις να συμπληρωσει τους θερμικους κυκλους,η γομα θα εχει ηδη φαγωθει (η μικρη χιλιομετρικη αποδοση ειναι το μονο μειονεκτημα)

Αν συζηταμε λοιπον για το ποιο ειναι το καλυτερο θα πω οτι οι γομες ειναι οι καλυτερες για ολους και υπο ολες τις συνθηκες οπως επισης η aftermarket αναρτηση ειναι ανωτερη απο την εργοστασιακη υπο ολες τις συνθηκες.Αν συζηταμε για τις πραγματικες αναγκες του καθενος τοτε ας παρουν ολοι ενα TMAX και ολα καλα!:laugh:

Τροποποιήθηκε από τον billy84

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιαννη δε χρειαζεται να γραφουμε πολλα,η ενσταση μου ειναι στο οτι δεν τα εχεις δοκιμασει(λογικο λογω μοτοσυκλετας).Αν τα ειχες δοκιμασει δε θα γινοταν αυτη η συζητηση.Εχω γραψει πιο πριν οτι ακομα και αρχαριος οδηγος βλεπει το ιδιο πραγμα με πολυ πιο εμπειρους οδηγους απο την 1η στροφη.Η διαφορα ειναι εμφανης.

Πάμε από την αρχή. Με ποια λογική έχεις κλειδώσει στο ότι δεν έχω δοκιμάσει γόμες?

Λόγω της 14άρας?

Δηλαδή πιστεύεις, ειλικρινά το πιστεύεις, πως οδηγώ μόνο την 14άρα μου?

Μήπως θέλεις και πιστοποιητικό φρονημάτων ή κάποια δήλωση 105 με γνήσιο υπογραφής για το τι έχω κάνει στην μοτοσυκλετιστική μου ζωή?

Μήπως νιώθεις την ανάγκη να σου ανεβάσω και καμιά 10αριά βιντεάκια μου από τους δρόμους για να με κρίνεις και ως οδηγό?

Περπατάς σε λάθος δρόμο, κανείς δεν προσωποποίησε καταστάσεις μιλώντας για τον εαυτό του.

Και κάτσε και διάβασε πριν πεις ό,τι θέλεις.

Είπα πως οι γόμες είναι ανώτερες όταν ζεσταθούν. Και για να γίνει αυτό χρειαζόμαστε τεχνική και χρόνο και αποστάσεις που κανένας με commuter δε μπορεί να κάνει σε καθημερινή βάση επειδή πετάχτηκε μέχρι το περίπτερο.

Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να προτείνεις σε μέσους χρήστες γόμες για να κάνουν τις καθημερινές τους μετακινήσεις. Και να λες ξανά και ξανά πως είναι ανώτερες παντού.

Ε δεν είναι. Τελεία και παύλα.

Οταν εννοω επιδαυρο εννοω το πρωτο κομματι μετα τα λουτρα της ωραιας Ελενης,οπου και βρισκεις συνηθως υγρασιες.Και οχι με ζεστα λαστιχα εννοειται.

Και για πες μας ρε Βασίλη. Με ελικόπτερο σας κατέβασαν στα λουτρά? Μέχρι να φτάσετε εκεί, μεταφέρατε τα μηχανάκια με τρέιλερ?

Δηλαδή φύγατε από Αθήνα και τα λάστιχα δεν είχαν γίνει μαστίχες μέχρι εκεί?

Τα λάστιχά σας στα λουτρά είχαν την ίδια θερμοκρασία με το λάστιχο σου όταν πάς από το σπίτι στο κέντρο για ψώνια?

12χρονα νομίζεις πως είμαστε?

Απλή λογική είναι.....

Στο NC δουλευω μονο RS10 τουλαχιστον μπροστα!Το αποτελεσμα το βλεπεις στη φωτο,το λαστιχο οργιαζει υπο οποιεσδηποτε συνθηκες(και το R10 εχω βαλει,μικρες διαφορες στο δρομο)

12984061_10154055208589804_8078629575404

Το RS10 πιθανότατα σου ταιριάζει μια χαρά γιατί έχεις πολύ ειδική χρήση στο μηχανάκι σου.

Αν και προσωπικά θεωρώ πως είναι απολύτως λανθασμένη αυτή η χρήση του NC. Τόσο για αθλητική οδήγηση όσο και για χρήση ελαστικών τύπου «γόμας» σε ένα μηχανάκι commuter φτιαγμένο για χαλαρές βόλτες.

Εγώ εγκλήματα (καθαρά προσωπική εκτίμηση και άποψη) αγοράς commuter για στρίψιμο και τοποθέτηση ελαστικών κατηγορίας γόμας, όχι μόνο δε θα τα έκανα αλλά ούτε καν θα τα πρότεινα σε οποιονδήποτε συνομιλητή μου.

Είναι έγκλημα να σπρώχνω αναβάτες που θέλουν μηχανάκι για βόλτες και μεταφορικές ανάγκες προς εξειδικευμένο ελαστικό.-

Η λογική μου ποια ειναι λοιπον για να γινω κατανοητος.Τη δουλεια μας την κανουμε με ολα τα λαστιχα,με ολες τις αναρτησεις.Αν λαβουμε υποψιν δε το επιπεδο των οδηγων τοτε οι περισσοτεροι δε χρειαζονται κατι παραπανω απο σκουτερ στο δρομο.Αυτο δε σημαινει ομως οτι θα λεω στον καθενα ''τραβα βαλε τουριστικο λαστιχο επειδη ετσι και αλλιως εισαι απειρος και δεν πιεζεις'',μα δε χρειαζεται να πιεσεις για να πεσεις.Σε πολλα παιδια προτεινω και τα S20 και τα S21 γιατι ειναι εξαιρετικα λαστιχα,ομως ειδικα σε κακο οδοστρωμα οι γομες θα βοηθησουν  ανεξαρτητα απο οδηγικη εμπειρια.Ουτε κουβερτες χρειαζονται ουτε τιποτα,τα λαστιχα μετα απο δυο χρονια ολα χαλια ειναι και ξερα,εκτος αυτου ειναι σχεδον απιθανο να προλαβει κανεις να συμπληρωσει τους θερμικους κυκλους,η γομα θα εχει ηδη φαγωθει (η μικρη χιλιομετρικη αποδοση ειναι το μονο μειονεκτημα)

Αν διάβαζες θέματα εδώ μέσα, σχεδόν πάντα προτείνω SS ελαστικό. Για κορυφαία πρόσφυση (πολύ παραπάνω από όσο συνηθως μπορούν και θέλουν οι ενδιαφερόμενοι) και ασφάλεια και χιλιομετρική απόδοση. Τουριστικό λάστιχο προτείνω μόνο σε ανθρώπους που θέλουν να βγουν εξωτερικό όπου η άσφαλτος θα κατέστρεφε το ταξίδι τους αν έβαζαν μαλακό ελαστικό.

Έχω γράψει και ξαναγράψει. Η γόμα είναι καλύτερη σε πρόσφυση και πληροφόρηση όταν ζεσταθούν. Τελεία.

Βρες μου ποιοι θα καταφέρουν να τα ζεστάνουν στην πόλη.......

Αν συζηταμε λοιπον για το ποιο ειναι το καλυτερο θα πω οτι οι γομες ειναι οι καλυτερες για ολους και υπο ολες τις συνθηκες οπως επισης η aftermarket αναρτηση ειναι ανωτερη απο την εργοστασιακη υπο ολες τις συνθηκες.Αν συζηταμε για τις πραγματικες αναγκες του καθενος τοτε ας παρουν ολοι ενα TMAX και ολα καλα!:laugh:

Δεν είναι οι γόμες καλύτερες.&-

Οι αναρτήσεις είναι γενικά καλύτερες αλλά και πάλι δε θα τις προτείνω σε κάποιον, να πάει να χαλάσει δηλαδή σε commuter κανένα 1.5Κ€ για να φεύγει από το παλατάκι για να πάει Αλεξάνδρας.

Επιπλέον δε, καλύτερα αυτό το 1.5Κ να το ενσωματώσει στην αρχική τιμή και να πάρει καλύτερο μηχανάκι.

Τmax?

Αντιλαμβάνεσαι πως για πάρα πολύ κόσμο, πραγματικά πάρα πολύ, ακόμα και το TMax είναι TooMuch?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@billy84 to rs10 εχει μικρότερες ανοχες σε  κλίση από τα d211-d212-supercorsa? ρωτάω γιατί sτο μπροστινό σου το έχεις κάνει ΄κατι-τις λιγότερο chicken stripe αποσο είχα στο s20evo. αλλα στις γομες που προτιμάω έχω.... πολύ... ακόμα μέχρι να τερματίσω το μπροστινό. κάπου διάβασα πως το s20 πάει μεχρι 50 μοιρες και τα δ212 μεχρι 65 μοίρες βάση κορώνας. μπορει να πεφτω λιγο εξω στα νουμερα αλλα θυμαμαι μια τετοια χαοτικη διαφορα. το ρσ10 που περιπου βρισκεται? αποτελεί υποψήφιο ελαστικό στο μέλλον και μια που τα φοράς με ενδιαφέρει

@ksino1100 οτι μπορεις να ζεστάνεις στην πολη μια γόμα μπορείς. το ερώτημα είναι πόσες φορές θα καταφέρεις να το κάνεις πριν σκοτωθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάμε από την αρχή. Με ποια λογική έχεις κλειδώσει στο ότι δεν έχω δοκιμάσει γόμες?

Λόγω της 14άρας?

Δηλαδή πιστεύεις, ειλικρινά το πιστεύεις, πως οδηγώ μόνο την 14άρα μου?

Μήπως θέλεις και πιστοποιητικό φρονημάτων ή κάποια δήλωση 105 με γνήσιο υπογραφής για το τι έχω κάνει στην μοτοσυκλετιστική μου ζωή?

Μήπως νιώθεις την ανάγκη να σου ανεβάσω και καμιά 10αριά βιντεάκια μου από τους δρόμους για να με κρίνεις και ως οδηγό?

Περπατάς σε λάθος δρόμο, κανείς δεν προσωποποίησε καταστάσεις μιλώντας για τον εαυτό του.

Και κάτσε και διάβασε πριν πεις ό,τι θέλεις.

Είπα πως οι γόμες είναι ανώτερες όταν ζεσταθούν. Και για να γίνει αυτό χρειαζόμαστε τεχνική και χρόνο και αποστάσεις που κανένας με commuter δε μπορεί να κάνει σε καθημερινή βάση επειδή πετάχτηκε μέχρι το περίπτερο.

Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να προτείνεις σε μέσους χρήστες γόμες για να κάνουν τις καθημερινές τους μετακινήσεις. Και να λες ξανά και ξανά πως είναι ανώτερες παντού.

Ε δεν είναι. Τελεία και παύλα.

Και για πες μας ρε Βασίλη. Με ελικόπτερο σας κατέβασαν στα λουτρά? Μέχρι να φτάσετε εκεί, μεταφέρατε τα μηχανάκια με τρέιλερ?

Δηλαδή φύγατε από Αθήνα και τα λάστιχα δεν είχαν γίνει μαστίχες μέχρι εκεί?

Τα λάστιχά σας στα λουτρά είχαν την ίδια θερμοκρασία με το λάστιχο σου όταν πάς από το σπίτι στο κέντρο για ψώνια?

12χρονα νομίζεις πως είμαστε?

Απλή λογική είναι.....

Το RS10 πιθανότατα σου ταιριάζει μια χαρά γιατί έχεις πολύ ειδική χρήση στο μηχανάκι σου.

Αν και προσωπικά θεωρώ πως είναι απολύτως λανθασμένη αυτή η χρήση του NC. Τόσο για αθλητική οδήγηση όσο και για χρήση ελαστικών τύπου «γόμας» σε ένα μηχανάκι commuter φτιαγμένο για χαλαρές βόλτες.

Εγώ εγκλήματα (καθαρά προσωπική εκτίμηση και άποψη) αγοράς commuter για στρίψιμο και τοποθέτηση ελαστικών κατηγορίας γόμας, όχι μόνο δε θα τα έκανα αλλά ούτε καν θα τα πρότεινα σε οποιονδήποτε συνομιλητή μου.

Είναι έγκλημα να σπρώχνω αναβάτες που θέλουν μηχανάκι για βόλτες και μεταφορικές ανάγκες προς εξειδικευμένο ελαστικό.-

Αν διάβαζες θέματα εδώ μέσα, σχεδόν πάντα προτείνω SS ελαστικό. Για κορυφαία πρόσφυση (πολύ παραπάνω από όσο συνηθως μπορούν και θέλουν οι ενδιαφερόμενοι) και ασφάλεια και χιλιομετρική απόδοση. Τουριστικό λάστιχο προτείνω μόνο σε ανθρώπους που θέλουν να βγουν εξωτερικό όπου η άσφαλτος θα κατέστρεφε το ταξίδι τους αν έβαζαν μαλακό ελαστικό.

Έχω γράψει και ξαναγράψει. Η γόμα είναι καλύτερη σε πρόσφυση και πληροφόρηση όταν ζεσταθούν. Τελεία.

Βρες μου ποιοι θα καταφέρουν να τα ζεστάνουν στην πόλη.......

Δεν είναι οι γόμες καλύτερες.&-

Οι αναρτήσεις είναι γενικά καλύτερες αλλά και πάλι δε θα τις προτείνω σε κάποιον, να πάει να χαλάσει δηλαδή σε commuter κανένα 1.5Κ€ για να φεύγει από το παλατάκι για να πάει Αλεξάνδρας.

Επιπλέον δε, καλύτερα αυτό το 1.5Κ να το ενσωματώσει στην αρχική τιμή και να πάρει καλύτερο μηχανάκι.

Τmax?

Αντιλαμβάνεσαι πως για πάρα πολύ κόσμο, πραγματικά πάρα πολύ, ακόμα και το TMax είναι TooMuch?

Με την Επιδαυρο εφαγες κολλημα...παντα πριν μπουμε εκει βαζουμε βενζινη και ανασυγκροτουμαστε μενουμε πολλη ωρα σταματημενοι και οταν μιλαμε για χειμωνα και 10 βαθμους το λαστιχο κρυωνει.Απλα πραγματα λεω που τα εχει δει πολυς κοσμος.

Γιαννη εξακολουθεις να μιλας για λαστιχα που δεν εχεις δοκιμασει και εισαι και καθετος και απολυτος.Μια απλη βολτα στην πολη με ενα μηχανακι με γομες θα σε πεισει.Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.Ειναι προφανες απο τα γραφομενα σου οτι δεν εχεις δοκιμασει ποτε γομες αλλιως θα ηξερες οτι δε χρειαζεται να ζεσταθουν καν συγκριτικα με ενα πολιτικο ελαστικο.

Σιγα τα εγκληματα ρε συ Γιαννη.Επειδη πηρες ενα DCT μεσα στην Πατρα ειδες τι μπορει να κανει το μηχανακι με μανιουαλ κιβωτιο?Οι δυνατοτητες του στο δρομο εχουν φανει με οδηγους που ενα 95% των οδηγων δε θα προλαβαινε ουτε να τους δει σε επαρχιακο κομματι.Και μιλαω για ανθρωπους που γνωριζεις κιολας.Η διαφορα τους με σενα ειναι οτι ειδαν με τα ματια τους και εκριναν,και ας μην τους γεμιζε το μηχανακι το ματι εξ'αρχης...εσυ κρινεις χωρις να δεις οπως και με τα λαστιχα.

Υ.Γ:Ως οδηγος γνωριζω καλα που βρισκεσαι.Δε χρειαζομαι βιντεακια,ο μοτοσυκλετιστικος κοσμος ειναι πολυ μικρος...:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαλαρώστε λιγο ρε παιδιά! κουβεντούλα να γίνεται να μαθαίνουμε κι εμεις οι άσχετοι! 

για να κατεβάσουμε λιγο,τους τόνους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα