Jump to content
Χ

Γόμες για το θεριό;

Recommended Posts

γνωμη μου οι γομες ειανι κορυφη αλλα γαι καθαρο οδοστρομα, δεν υπαρχει λογος ενας καθημερινος οδηγος να τις βάλει (εγω δυσκολα θα ξαναβαλω). εκτος ρε παιδι μου και αν κανει 4-5000km το χρονο με ηλιολουστες μερες κλπ οποτε κλαιν, δεν τρεχει τιποτα,

Σωπάτε ρε παιδιά ! Διαβάζω πραγματικά τα καλύτερα για τα s 21. Είχα στον τίγρη τα s20 και με είχανε αρέσει πάρα πολύ. 

Τώρα ήμουν έτοιμος για gp racer πάλι αλλά διαβάζω αυτά .... και λέω να βάλω τα καινούργια s21 . Άκου εκεί καλύτερα από γόμες !! :blink: . Βρε λες ??? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σωπάτε ρε παιδιά ! Διαβάζω πραγματικά τα καλύτερα για τα s 21. Είχα στον τίγρη τα s20 και με είχανε αρέσει πάρα πολύ. 

Τώρα ήμουν έτοιμος για gp racer πάλι αλλά διαβάζω αυτά .... και λέω να βάλω τα καινούργια s21 . Άκου εκεί καλύτερα από γόμες !! :blink: . Βρε λες ??? 

πιο all-around απο τις γόμες, η γόμα είναι πολύ απόλυτο λάστιχο, προορίζετε γαι συγκεκριμένη χρήση. με το σ20-σ21 εχεις περισσότερες επιλογες.

ειπαμε, οχι και καλυτερα απο γομες. . . .!!!!! αλλο λαστιχο το ενα αλλο το αλλο.

σε ίδιες συνθήκες πάντως, το σ20εβο πλησιαζει τη γόμα (και ξαναλεω, δεν εχει την ιδια κορωνα με τη γομα, κατι που με ενοχλει αφανταστα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ μαλακο το S20 βρε πιδι μ' ...

:ph34r:  

20161113_115942.jpg

Ουτε 1500 χιλ. ...

:wallbash:

Ouch! Περαστικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ μαλακο το S20 βρε πιδι μ' ...

:ph34r:  

20161113_115942.jpg

Ουτε 1500 χιλ. ...

:wallbash:

anaποδα βαζουν τις βιδες όταν θελουν να πανε στα χιονια ρε αγορι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι απλά σφραγίδα πως είναι το δικό σου μηχανάκι.

Δες στο κέντρο της σταυρόβιδας..... Ένα ωραιότατο Χ.  :beee::laugh:

Μη τρελαίνεσαι.

Μη μείνεις με κορδόνι, βάλε κανονικό μπάλωμα, εσωτερικό. Μανιτάρι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την επαθα ακριβως ετσι και εγω προχτες. το εφτιαξα μονος μου με μακαρονι και σημερα δευτερα θα παω να βαλω ομπρελομανιταρι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαναφερω το θεμα, για να κανω μια μαλλον ασυνηθιστη ερωτηση:

Υπαρχει μαλακο ελαστικο, με δεικτη ταχυτητας Η, χωρις τριγωνικη και γενικα αποτομη κορωνα; Σε 120/70 58W και 160/60/17 69W.

Δεν με ενδιαφερει καθολου το χωμα, δεν κυκλοφορω σε βρεγμενο και αν κρατησει 5 - 6.000 χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω περιορισμο στο budget. Η μονη ουσιαστικα απαιτηση που εχω ειναι το κορυφαιο grip. Τα touring και sport-touring ελαστικα, εχουν μεν round profile, αλλα μεχρι να ζεσταθουν στο παγωμενο οδοστρωμα εχεις φθασει !

Ο καθε λαστιχας προτεινει και κατι διαφορετικο. Και μιλησα με πολλους. Στο internet οσα περισσοτερα διαβαζεις, τοσο περισσοτερο βρισκεσαι σε αδιεξοδο. Αυτο που θεωρει καποιος κορυφη, ειναι απαραδεκτο για τον επομενο. Ακομα και σε ιδια μηχανακια με παρομοια χρηση.

Με βλεπω στο τελος να κανω μια παρορμητικη αγορα και στη συνεχεια να συμβιβαζομαι - προσαρμοζομαι στα νεα χαρακτηριστικα του καινουργιου ελαστικου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα πως τα φερνει που ψαχνουμε για γομες την ιδια στιγμη...!

Ετσι για να σου κλεψω και λιγο απτην δοξα για τα Battlax T30 Evo τι γνωμη εχουμε? Τα φοραμε και πεταμε? (180 πισω)

Βσκ για να μην χαθω στο ψαξιμο σκεφτομαι η Battlax S21 για στανταρακι η το Τ30 

Τροποποιήθηκε από τον Vasilis M

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπίλι είναι διαφορετικές κατηγορίες αυτά τα 2 που λες. Το S21 είναι σπορ ελαστικό ενώ το T30 Evo είναι Touring. Αναπόφευκτα το s21 θα έχει καλύτερο κράτημα αλλά μειωμένη αντοχή σε σχέση με το T30. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπίλι είναι διαφορετικές κατηγορίες αυτά τα 2 που λες. Το S21 είναι σπορ ελαστικό ενώ το T30 Evo είναι Touring. Αναπόφευκτα το s21 θα έχει καλύτερο κράτημα αλλά μειωμένη αντοχή σε σχέση με το T30. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις.

Ναι το ξερω γιαυτο στην αρχη ανεφερα μονο το Τ30 γιατι σκεφτομαι για πιο τουριστικο αυτη την φορα... αλλα εχω ακουσει καλα λογια και για το S21 οποτε δεν ημουν σιγουρος.

(Αυτα που φορουσε ο προηγουμενος βσκ ηταν S20 νομιζω και ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος, οποτε σκεφτομουν να μεινω σαυτη την κατηγορια η οχι, μιας και μεγαλα ταξιδια περιμενουν..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(Αυτα που φορουσε ο προηγουμενος βσκ ηταν S20 νομιζω και ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος, οποτε σκεφτομουν να μεινω σαυτη την κατηγορια η οχι, μιας και μεγαλα ταξιδια περιμενουν..)

Τα bt-016 φορας απο τον προηγουμενο Μπιλυ...

Αφου εχουμε πολλα χιλιομετρα μπροστα μας, βαλε το t30 που εχει καλες κριτικες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα bt-016 φορας απο τον προηγουμενο Μπιλυ...

Αφου εχουμε πολλα χιλιομετρα μπροστα μας, βαλε το t30 που εχει καλες κριτικες.

Με συγκινησες παλι ρε ατιμε... χαχα :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαναφερω το θεμα, για να κανω μια μαλλον ασυνηθιστη ερωτηση:

Υπαρχει μαλακο ελαστικο, με δεικτη ταχυτητας Η, χωρις τριγωνικη και γενικα αποτομη κορωνα; Σε 120/70 58W και 160/60/17 69W.

Δεν με ενδιαφερει καθολου το χωμα, δεν κυκλοφορω σε βρεγμενο και αν κρατησει 5 - 6.000 χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος. Δεν εχω περιορισμο στο budget. Η μονη ουσιαστικα απαιτηση που εχω ειναι το κορυφαιο grip. Τα touring και sport-touring ελαστικα, εχουν μεν round profile, αλλα μεχρι να ζεσταθουν στο παγωμενο οδοστρωμα εχεις φθασει !

Ετσι οπως το περιγραφεις, θελεις γομες.

Οι γομες ομως, σαν ελαστικα πιστας, ειναι φτιαγμενες ακριβως για αυτο. Κορυφαιο κρατημα σε ακραιες συνθηκες οδηγησης (πιστα) οποτε και πολυ γρηγορη κορωνα. Αρα ειναι μαλλον ανουσιο να υπαρχει ελαστικο με αυτα τα χαρακτηριστηκα αλλα αργη κορωνα... Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος. Απλα δεν βλεπω τον λογο ενα λαστιχο φτιαγμενο για πιστα να εχει αργη κορωνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρίξε αν θες μια ματιά στα qualifier ii της dunlop. Νομίζω έχουν πιο αργή κορώνα απ τα υπόλοιπα. Δεν τα έχω ξέρω όμως για να τα προτείνω

https://www.dunlop.eu/en_gb/motorcycle/tires/qualifier_ii.SX QUAL II.html#/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι οπως το περιγραφεις, θελεις γομες.

Οι γομες ομως, σαν ελαστικα πιστας, ειναι φτιαγμενες ακριβως για αυτο. Κορυφαιο κρατημα σε ακραιες συνθηκες οδηγησης (πιστα) οποτε και πολυ γρηγορη κορωνα. Αρα ειναι μαλλον ανουσιο να υπαρχει ελαστικο με αυτα τα χαρακτηριστηκα αλλα αργη κορωνα... Δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος. Απλα δεν βλεπω τον λογο ενα λαστιχο φτιαγμενο για πιστα να εχει αργη κορωνα.

μια προσθήκη σε όσα παρέθεσες. πολυ σωστά είπες  κορυφαίο κράτημα σε ακραίες συνθήκες οδήγησης αλλά για να δουλέψουν/ζεσταθούν σωστά και να αποδώσουν όπως έχουν σχεδιαστεί πρέπει και να δουλεύονται σε αυτές τις συνθήκες.

σε χαλαρή οδήγηση τα s20-s21 ειχαν καλυτερο κράτημα απο bsb & d212 γιατί τα δεύτερα ποτέ δεν έφταναν τις απαρέτητες θερμοκρασίες. από την άλλη όταν θες το κάτι παραπάνω (καλυτερο φρεναρισμα/επιταγχυνση μεσα στη στροφή, μεγαλύτερες κλίσεις κλπ κλπ) οτιδηποτε αλλο εκτος απο γομα μπορεί να σε προδώσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο προηγουμενο μηχανακι ειχα dunlop Q2. Καλο για καθε μερα...οταν πηρα το επομενο μου Ζ , ο προηγουμενος ιδιοκτητης μολις ειχε βαλει πανω bridgestone bt016, ας τα δοκιμασουμε λεω...δεν ειχα θεμα με το στριψιμο, οσο και να επεφτα κρατουσαν..ολα αυτα στην αρχη ομως..το λαστιχα Παρα πολυ γρηγορα ξεκινησε να χανει προσφυση, να μην ζεσταινεται ευκολα και να τρωγεται γρηγορα στο κεντρο (χωρις καγκουριλικια)...Μολις κατεβηκα λοιπον φανταρος Χανιά και εδω οι δρομοι οπως ξερουν αρκετοι ειναι σαπουνονερο..οποτε και ψαχνομαι για καινουρια ελαστικα...Η μηχανη ειναι το μοναδικο μου μεσω μετακινησης και γενικα γραφω αρκετα χιλιομετρα...το θεμα μου ειναι οτι θελω ενα λαστιχο τιμιο που να μπορω να κυκλοφορω καθε μερα χωρις να μαμιεται αλλα να μπορω και να στριψω στα δικα μου ορια με ασφαλεια μιας και 1 φορα την εβδομαδα τουλαχιστον κανονιζουμε γρηγορες βολτες...

Ελεγα για τα Diablo rosso 2...αλλα διαβαζω και για τα s20 που συζητατε εδω...δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα 2...Εχετε να προτεινετε καποιο ειτε απο αυτα τα 2 ειτε και καποιο αλλο...Ευχαριστω παιδια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες ε? επειδη ειχα μια κλιση προς τα pirelli...

Ευχαριστω ρε Γιαννη!

[ΕΝΤΙΤ] Διαφορες s20 evo - s21?

Τροποποιήθηκε από τον Fan1s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι τεράστιες. Το S21 έχει λίγο βαθύτερη αυλάκωση και αποδίδει λίγο καλύτερα σε βρεγμένο.

Ζύγισε τι θα βάλεις, αναλόγως της προσφοράς

Αν βρεις πχ S20Evo 50€ κάτω, θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά και για S20Evo

Γενικά τα Pirelli δε μου κάθονται ιδιαιτέρως καλά.

Και γενικά έχω δει πως στα μεγάλα Kawasaki «ταιριάζουν» πολύ καλά τα Bridg.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο οτι ειδα τα Εβο παιζουν στα ~240 ευρω.. Πολυ καλη τιμή για ζευγαρι 120 μπροστα 190 πισω..

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου Γιαννη και θα τα δοκιμασω!

Ευχαριστω πολυ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε ksino 1100.

Αυτα που γραφεις ειναι πολυ σωστα για χωρες που διαθετουν κανονικους δρομους. Η Ελλαδα ομως, μαζι με τις χωρες της Μεσης Ανατολης, ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση. Ο καυτος ηλιος λειωνει την χαμηλης ποιοτητας ασφαλτο που μετατρεπεται σε παρκε. Γλυστρας ακομα και πεζος ! Οταν η θερμοκρασιες ειναι υψηλες, οπως συμβαινει τις περισσοτερες ημερες του χρονου, τοτε και τα ελαστικα ζεσταινονται γρηγορα και επαρκως και δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Τα πραγματα ζοριζουν ομως τον χειμωνα. Ελαστικα που συμπεριφερονται αριστα σε Ευρωπαϊκα οδοστρωματα στην χωρα μας φανταζουν επικινδυνα. Δεν χρειαζεται να ξυνεις αγκωνες για να κινδυνευσεις. Ειναι κατι χιλιοειπωμενο και χιλιογραμμενο. Δοκιμαζεται μια καινουργια μηχανη στο εξωτερικο και υστερα περιμενουμε να ερθει και εδω για να δουμε πως συμπεριφερεται. Εκει εφθανε (ο δοκιμαστης) στα ορια της και εδω δεν τον αφηνουν τα ελαστικα ουτε να τα πλησιασει. Εκει τα ορια τα βαζει το συνολο σκελετος - αναρτησεις και εδω τα ελαστικα. Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων και setup. Η Ελληνικη ασφαλτος σου βαζει (χαμηλα) ορια.

Αν ημασταν μια υπολογισιμη αγορα (εμεις και η ...Ιορδανια) , πιθανον οι κατασκευαστες ελαστικων να παρουσιαζαν κατι αναλογο. Δλδ. ενα καθημερινο λαστιχο με μαλακη γομα. Αυτο ομως στις Δυτικες αγορες θα ηταν καταστροφικο για την φημη τους. Θα τελειωνε (το πελμα) αμεσως μετα το στρωσιμο... Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε παραπονα απο Ευρωπαιους για το χαμηλο longevity ελαστικων που εδω τα κραταμε για χρονια ! Το αποτελεσμα ειναι να χρησιμοποιουν πολλοι απο εμας λαστιχα που σχεδιαστηκαν για εντελως διαφορετικη χρηση. Δεν ειναι ασχετα τα παιδια. Με εξαιρεσεις βεβαια. Να κρατηθουν ορθιοι παλευουν. Γνωριζοντας οτι καπου κερδιζουν και καπου χανουν.

Εγω τις γρηγορες κορωνες τις εχω οδηγησει και τις εχω ευχαριστηθει στο παρελθον. Τωρα ομως θελω μια ηρεμη καμπυλη. Σαν το μηχανακι μου. Και αν απαιτει ηλεκτρικη κουβερτα για να ζεσταθει να μου λειπει. Οι αντικρουομενες για καθε κατασκευαστη απαιτησεις μου, με εχουν οδηγησει σε δυο - τρεις μεχρι τωρα επιλογες και μαλλον στην τυχη τελικα θα αποφασισω.

Τροποποιήθηκε από τον BOLDOR 900 F1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα