Jump to content
markoskav

F650gs Funduro

Recommended Posts

Καλησπερίζω την ομάδα θέλω τα φώτα και τις γνώσεις σας..

Όπως είδατε και στον τίτλο με ενδιαφέρει η αγορά στο συγκεκριμένου μοντέλου αυτό με το τετράγωνο φανάρι Όχι το επόμενο που είχε abs η χρονολογία είναι 1994  αν βοηθάει είναι το μοντέλο που στα αριστερά κάτω δεν είχε το αναλογικό ρολόι αλλά την βελόνα της θερμοκρασίας.. Ένας γνωστός το πουλάει λόγω ότι είναι μεγάλης ηλικίας δεν το πολυχρησημοποει και κάθεται όποτε βγαίνει δεν πάει πάνω από 50-60 όλο και όλο καμία βόλτα στην πόλη η μηχανή ήταν σε γκαράζ και όλα τα περιφερειακά είναι σε άριστη κατάσταση δεν έχει ξεθωριασμενα πλαστικά το μοτέρ είναι σαν καινούριο ούτε λάδια ούτε τίποτα η μηχανή για την ηλικία της είναι πιπίλα.. Για να μπω στο ψητο μου την δίνει στα 1300ευρα η τιμή μου φαίνεται καλή για την κατάσταση της αλλα αυτό που θέλω να μου πείτε είναι λίγα λόγια για την μηχανή κατ αρχήν με προβληματίζει λίγο τα 50.000 χιλιόμετρα αλλά είναι όλα ήρεμα και ομαλά δεν έχει ζοριστει ποτέ. Εγώ αυτά που θέλω να κάνω είναι βόλτες κανένα ταξιδάκι χαλαρό καμία εξόρμηση στο βουνο βόλτες στο βουνό και τέτοια... Ήρεμα πράγματα θα με καλύψει σε αυτά από κατανάλωση πως πάει πρπει να προσέξω κάτι έχει θεμματα... Γενικά όλες οι Απόψεις δεκτές Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
  • Τα 50.000 χιλιόμετρα δεν είναι τίποτα..  Η τιμή μου φαίνεται οκ, αλλά να προσέξεις (και να έχεις υπόψιν)  ότι αν έχει μείνει καιρό ακίνητη, μπορεί να έχει θέματακια με διαφορες ξεραμενες φλαντζες (πχ o-rings ψυκτικου) που να θέλουν αλλαγμα. Περισσότερα θα σου πουν οι έμπειροι, και επίσης βάλε καμία φώτο :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εάν όντως είναι καλοσυντήριμενό δεν θα καίει πάνω απο 5,5-6 μικτής χρήσης, τα 50κ είναι φυσιολογικότατα και πολύ λίγα είναι για την ηλικία της. Αυτός είναι πρώτο χέρι δηλαδή την αγόρασε απο ελλην.αντιπροσωπεία ? την πήρε εισαγωγής απο γερμανία? ή btw είναι 5-6 χέρι?

το μηχανάκι καλό είναι και αξιόπιστο η τιμή είναι καλή αλλά κάποια πράγματα που έχει/δεν έχει βγάλει ως φυσιολογική φθορά πιθανόν να σου τα βγάλει.

το κύριο θέμα που βγάζει στο συγκεκριμένο μοντέλο (ειδικά εάν έχει απρόσεκτες τροποποιήσεις στα ηλεκτρικά και παραμελημένη μπαταρία) είναι το κομπλερ που πάει σετ το official κανα 600ρι και κανα 350 το ιμιτασιόν ρωτα τον εάν το αντικατέστησε, επίσης εάν δε έκανε ποτέ συντήρηση τις αναρτήσεις υπολόγισε κανα 200-250ρι για μπρος-πίσω(η bmw λέει έλεγχο αντικατάσταση λάδια πιρουνιού ετησίως). 

ρώτα για book service εάν είναι κιμπάρης πρέπει να έχει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η μηχανή δεν έχει μείνει σχεδόν Πότε πάνω από μήνα σε ακινησία είναι πρώτο χέρι και αρκετά καλοσυντηρημενη με τα σέρβις και με τα όλα της 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού τη θες για βόλτες και ξέρεις τον ιδιοκτήτη αρα και τη μηχανη να την πάρεις.

Φωτιά δε θα βάλεις σε καμία άσφαλτο,σε στροφή δε θα ξυσεις γόνατο, θα καίει 5.5 λίτρα, κάνεις πότε δε θα σου πει ωραία μηχανή.

Στα θετικά θα την καβάλας και θα πηγαίνεις αξιοπρεπώς από το Α στο Β.

Είναι commuter μηχανή.

Δεν είναι μηχανή για να την έχεις για 2ο μεταφορικό να βγάλεις γούστα. Δε βγάζει.

Να προσέχεις και τι βενζίνες βάζεις γιατί έχουν πολύ ευαίσθητη αντλία βενζίνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ειχα σαν πρωτη μηχανη, για περιπου 4 χρονια με πολλα χλμ. Τα 50.000  μην σε προβληματιζουν.
Αμα την παρεις αλλαζεις αμεσα αναρθωτη, και βαζεις εναν σωστο. Με ειχε αφησει απειρες φορες. Νομιζω με επαφες χρυσου. 
Επισης δες τις φλαντσες (σωστα το λεω; ) των μπροστα μπουκαλων. Ξερενονται και χανουν λιγακι λαδι.
Τα ρολογια του μετα απο καποιο καιρο παρεδωσαν πνευμα και λειτουργουσαν πλεον μονο τα φωτακια, φλας, νεκρας κτλ. Ολα τα αλλα καπουτ, ακομα και ο χιλιομετρητης. Για αλλαγη, παει ολη η μοναδα.
Υπηρχαν καποιες περιπτωσεις που εμπαινε λιγο νερο στο ντεποζιτο, για τσεκαρε το μηπως και.
Τελος λογω κραδασμων εμενα μου καιγοταν συνεχεια το πισω φως, οποτε πηγα και εβαλα ενα led απο το ebay και ηρεμησα. Να ξερεις γενικα οτι η μηχανη ειναι διδυμακι με τα aprilia pegaso και το suzuki freewind. Για μενα, πιο τιμιο απο τα 3, τα οδηγησα ολα, το freewind.

Ειναι ηρεμη μηχανη, δεν κανει ομως για πολλα χλμ στο κοντερ, Αρκετοι κραδασμοι, φυσικολογικο για 1Κ. Για ηρεμες βολτες ειναι μια χαρα. Αμα του βαλεις και ενα πιο στριτ ελαστικο, εμενα ειχε σχετικα τρακτεροτα οταν τη πρωτοπηρα, θα στριβει πολυ πιο καλα, και πανω απο ολα θα εχεις συνολικα καλυτερη αισθηση.
Επισης το φως της για μενα ηταν λιγο κακο το βραδυ. Δεν μπορω να πω οτι εβλεπα και πολλα, οποτε ισως θα χρειαζεται να βαλεις καποια αλλη πιο δυνατη λαμπα για ασφαλεια.
Σαν 1Κ εχει αρκετη ροπη, για τα κυβικα της, χαμηλα και το καρμπυρατερ της ειναι μια χαρα, σε σχεση τα injection, πιο γλυκια αισθηση.
Επισης επειδη λες για βουνο, δεν ξερω τι σκεφτεσαι, αλλα μονο πατημενο χωμα. Η μηχανη δεν ειναι για πολλα πολλα off road.
Αρνητικο για μενα που δεν εχει ουτε δεικτη βενζινης, ουτε λαμπακι. Επισης νομιζω οτι μπορεις να κοψεις κατι ψιλα απο τα 1300... Αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα.
Οτι αλλο θες, ρωτα.
LOL η φωτογραφια προφιλ μου εδω ειναι απο τα ρολογια της Funduro. Το ειχα ξεχασει. 

Τροποποιήθηκε από τον rtifosi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και ειχα ακριβως αυτο το μοντελο να πω οτι εμενα μου εβγαλε μια φορα φλατζα , κατι ειχε γινει με τον ανορθωτη και μετακινηθηκε αλλου για καλυτερη ψυξη και ειχε και ενα θεμα με τον κεντρικο διακοπτη.Αυτα σε 7 χρονια που το ειχαμε στην οικογενεια με αγνωστο το τι ειχε περασει πριν το αγορασουμε.Κατα τα αλλα με πολυ σκληρη χρηση αντε να εφτανε 6,5λ η καταναλωση(παρολα αυτα απιστευτα εκνευριστικο το οτι δεν εχει ουτε λαμπακι για ρεζερβα) , βολευει παντου στην πολη, φορτωνεται σαν γαιδουρι ,χωμα αν και δεν εχω ιδεα το εχω βαλει σε μερη που τα 1200αρια gs θα το σκεφτοντουσαν να μπουν ,ταξιδευει για παντα με 120 αλλα και στα 140 κομπλε ειναι ,ειναι πολυ φιλικο σε στροφες δε σε τρομαζει ποτε λογω μαλακου στησιματος.Γενικα πολυ βολικο μηχανακι απλα βαρετο για τα γουστα μου και την ηλικια μου.Το δικο μου το εδωσα πριν 1μισι χρονο 1500 και ειχε βγει απο μεγαλο σερβις ,σερβις αναρτησεων καινουρια λαστιχα αλυσιδογραναζα κλπ οποτε πιστευω μπορεις να κοψεις λιγο απ την τιμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έγινε παιδιά Ευχαριστώ... να κάνω και κάποιες ακόμα Δηλώσεις όταν λέω χώμα εννοώ χωματόδρομο χαλίκια και τέτοια θα την μεταχειριζομαι στο βουνό σαν on-off και όχι σαν εντουρο όπως είπε και ο φίλος μου που δεν ξέρω τό Όνομα του ούτε φωτιά στην άσφαλτο θέλω να κάνω ουτε moto gp ειμαι22 χρονων και πριν λίγο έβγαλα το Α2 αυτό που θέλω να κάνω είναι να βγάλω γούστα δηλαδή ταξίδια θέλω επιτέλους να συμμετάσχω στο 36ωρο που το έχω παράπονο και που και που κανένα βουνό χαλαρό.... απλά δεν με νοιάζει τόσο τό γκάζι δηλαδή δεν θέλω να τραβάω τα γκάζια και να έρχεται στην μια δεν μου αρέσουν αυτά για αυτό ψάχνω και μια μηχανη τέτοιας κατηγορίας απλα Επειδή δεν έχω εμπειρία σε αυτά θέλω να μου πείτε αν θα μπορεί να με καλύψει. .. Και πάλι Ευχαριστώ για τις γνώμες σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έγινε παιδιά Ευχαριστώ... να κάνω και κάποιες ακόμα Δηλώσεις όταν λέω χώμα εννοώ χωματόδρομο χαλίκια και τέτοια θα την μεταχειριζομαι στο βουνό σαν on-off και όχι σαν εντουρο όπως είπε και ο φίλος μου που δεν ξέρω τό Όνομα του ούτε φωτιά στην άσφαλτο θέλω να κάνω ουτε moto gp ειμαι22 χρονων και πριν λίγο έβγαλα το Α2 αυτό που θέλω να κάνω είναι να βγάλω γούστα δηλαδή ταξίδια θέλω επιτέλους να συμμετάσχω στο 36ωρο που το έχω παράπονο και που και που κανένα βουνό χαλαρό.... απλά δεν με νοιάζει τόσο τό γκάζι δηλαδή δεν θέλω να τραβάω τα γκάζια και να έρχεται στην μια δεν μου αρέσουν αυτά για αυτό ψάχνω και μια μηχανη τέτοιας κατηγορίας απλα Επειδή δεν έχω εμπειρία σε αυτά θέλω να μου πείτε αν θα μπορεί να με καλύψει. .. Και πάλι Ευχαριστώ για τις γνώμες σας

φυσικα θα σε καλύψει, με το καλο να κανεις ταξιδάκια αφου το γουστάρεις, και ειναι ο καλυτερος λογος (για μενα ν α εχεις μοτοσυκλετα) !  A, και που σαι, επειδη τα γουστα ειναι υποκειμενικα, μια χαρα μου αρεσει εμενα η εν λογω μοτοσυκλετα! 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλα Μαρκο να εχεις στο μυαλο σου μερικα πραγματακια που σου ειπαμε.
Ευχομαι καλοριζικο και με το καλο! Τιμιο μηχανακι! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Μάρκο έρχομαι να σου ταράξω τα νερά! (δυστυχώς ή ευτυχώς θα το κρίνεις εσύ)... Ήμουν στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εσένα και ηλικιακά και από θέμα διπλώματος και στην επιλογή του ίδιου μοντέλου μιας και αυτό καλύπτεται απο το Α2 (35kW καρφί). Πρίν κανα 4μηνο λοιπόν αγόρασα ενα F650 ST του 98, του έβαλα  καινούργια λάστιχα και του έκανα ένα γενικό σέρβις. Η μηχανή καλή, με την δύναμη που χρειάζεται χωρίς να σε τρομάζει και ευκολοδήγητη.

Παρόλα αυτά τα έξοδα συντήρησης και οι βενζίνες είναι πολύ μεγαλύτερα από ένα 250αρι ή 125αρι. Προσωπικά έκανα λάθος που την αγόρασα αφου σκεφτόμουνα κι εγω ταξίδια κ βόλτες αλλά τελικά βλέπω οτι δεν μπορώ να την συντηρήσω...

Σου προτείνω λοιπόν σαν παθών να κοιτάξεις κάτι σε 250αρι και σε 2 χρόνια με το απεριόριστο να πάρεις κάτι καλύτερο...( αν ρίξεις μια ματιά στο φορουμ, τα μικρά πλην τίμια 125αρια οργώνουν Ελλάδα και Ιταλία!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο λαζμπιρ απο παν, μην το παρεις αυτο το μεκανακι, παρε απο μενα το παπι που πουλαω και πες μου που μενει ο μπαρμπας να παω να παρω εγω την μπεμπε.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

lazbir αυτό φοβάμαι και εγώ έχω ένα παπάκι και φοβάμαι ότι θα καταλάβω την διαφορά από το πρώτο σέρβις κιόλας αλλά λέω ρε γαμωτο 1300 είναι που μπορεί να γίνουν και 1000 με τόσα λεφτά τι παρόμοιο και ισάξιο μπορώ να πάρω ακόμα το μηχανάκι είναι από γνωστό και ξέρω τι παίρνω σαφώς και ένα 250 θα ήταν καλό αλλά τι θα μπορούσε να με καλύψει να είναι και λίγο εμφανησημο και να μην φύγω από τα 1000-1300

Απλα Μαρκο να εχεις στο μυαλο σου μερικα πραγματακια που σου ειπαμε.
Ευχομαι καλοριζικο και με το καλο! Τιμιο μηχανακι! ;)

εννοείται αυτό γγια αυτόν τον λόγο κιολας σας ρωτάω κάτι παραπάνω θα ξέρετε ευχαριστώ παντως 

Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο λαζμπιρ απο παν, μην το παρεις αυτο το μεκανακι, παρε απο μενα το παπι που πουλαω και πες μου που μενει ο μπαρμπας να παω να παρω εγω την μπεμπε.

Τάσο έχω ήδη παπι ενα zx130 όσο ααπίστευτο και να σου φανεί λόγω της όρεξης μου να καταπιώ χιλιόμετρα κάνω ταξίδια με αυτό Δηλαδή κάνω κάτι 400 άρια και όλοι απορούν... Για αυτό θέλω κάτι μεγαλύτερο...Δεν με ενδιαφέρει το γκάζι έστω και έτσι πάνω από 100-110 δεν θά πάω απλα θέλω πιο ξεκούραστο βημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στην συντηρηση ενος 250 κ του f650 στα ιδια χλμ θα θελουν λαστιχα αλυσιδες λαδια  μπουζι κ βαλβιδες. Η μονη διαφορα θα ειναι αν το πας σε εξουσιοδοτημενο κ σου πιανει το  κ%λο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα έχεις γνωστό και καλό μάστορα τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Μερικά έξοδα μέχρι στιγμής για να πάρεις μια ιδέα: 190€ λάστιχα, 150€ μεγάλο σέρβις, ασφάλεια 130€ το εξάμηνο. Η κατανάλωση που έχω δει μέχρι στιγμής με νορμαλ οδήγηση 70%πόλη- 30%εθνική είναι 7-8 λ/100χλμ αλλά υποπτεύομαι προβλημα στο καρμυρατέρ αλλιώς δεν εξηγείται τόσο πολύ. Ρώτα τον ιδιοκτήτη πόση είναι η κατανάλωσή του, αν είναι 5-6 λ/100χλμ τότε τσίμπατο! Όσο για τα 50.000χλμ μην σε αγχώνουν. Η δικιά μου έχει 140.000χλμ και πάλι όσοι την είδαν είπαν οτι δουλευει πολύ καλά για την ηλικία της...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

lazbir απο όσο μου είπε του βγάζει κοντά στα 300 χλμ και όπως διάβασα τα περισσότερα τόσο βγάζουν όποτε πρέπει ναέχω κανονική κατανάλωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το funduro έχει rotax μηχανή που έχουν βγει σκυλιά. Προσωπικά μου αρέσει και εμφανισιακά το μηχανάκι και αν δε βιάζεσαι μπορείς να κάνεις και το γύρο του κόσμου (τον έχουν κάνει πολλοί με αυτό το μηχανάκι).

+1 για την αγορά του και αν το αποφασίσεις καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα