Jump to content
GavriilVet

Τα 4κ δε κανουν για βολτα, και αλλες κυλινδρικές γενικευσεις.

Recommended Posts

Γιατι ειναι 4κ και καποιοι πιστευουν αυτο.Οτι δεν κανουν για βολτα.

Οσο για το ER6N,εχει πολλους κραδασμους ναι,οχι με την εννοια κραδασμοι chopper που γουσταρεις,αλλα κραδασμοι στο τιμονι και στα ποδια που νομιζεις οτι οδηγας δονητη.Πολυ ενοχλητικο.Το ιδιο ακριβως και το versys αν το ανοιξεις λιγο σε ευθεια.Το μονο 2Κ που εχω δοκιμασει και δεν ειχε κραδασμους τοσο πολυ ηταν το Ninja 250

Αυτοί που πιστεύουν ότι τα 4κ δεν κάνουν για βόλτα είναι γνωστοί σου?είναι εδώ στο forum?το έχεις διαβάσει κάπου?το φαντάζεσαι?

κραδασμοί τσόπερ (προφανώς εννοείς harley) που κατεβαίνεις μουδιασμένος ολόκληρος τους γουστάρεις, κραδασμούς του er που είναι από τα δικύλινδρα με τους λιγότερους κραδσμούς, στην ουσία απλά νιώθεις ότι δουλεύει κινητήρας από κάτω σου, τους νιώθεις σαν δονητή, μάλιστα, δεν βγαίνει άκρη φίλε μου θα κάψουμε καμια φλάντζα με αυτά που διαβάζουμε :biggrin::biggrin::biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον basta

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παίρνεις ένα γυμνό 3κύλινδρο 600αράκι και βρίσκεις την υγειά σου!!
Να ευλογάμε και τα γένια μας...
Φιλικά πάντα ε??:_whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι τα σσ 600 εχουν την δυναμη τους ψηλα και αδυναμες χαμηλομεσαιες....Αυτο ακριβως που λες δηλαδη ειτε σε σχεση με χορνετ ειτε σε σχεση με ν2. Και σε απολυτη συγκριση με τα 2κ(γιατι δεν τα συγκρινεις μεταξυ τους απλα λες οτι ισχυει το ιδιο) το παρακατω διαγραμμα. Σε μη σσ αντιστοιχα τα πραγματα ποσο μαλλον μεταξυ 600σσ 4κ και 2κ μη σσ.06_Trk_SS_6.jpg

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Κάν' το λιανά να καταλάβω!!!

Στα διαγράμματα βλέπω διαφορετικούς κυβισμούς μοτοσυκλετών.

Μιλάς για ροπή και θες να συγκρίνεις V2 με i-V4. Εδώ όμως βλέπουμε σύγκριση 600cc 4C και οι πιο ροπάτοι «αντίπαλοι» είναι από 75cc μέχρι και 150cc παραπάνω!!!

Αν υποθέσουμε χοντρικά πως κάθε 100cc είναι και 1 κιλό ροπής (στο περίπου), τότε το 675 εκ προοιμίου θα έχει χοντρικά 0.7 με 0.8 κιλά παραπάνω και το 748 1.5 παραπάνω!!!

Εξηγώ για να μην παρεξηγούμαι: το θέμα με τα 4C δεν είναι τόσο η χαμηλή τους απόδοση σε ροπή αλλά οι μακριές τους σχέσεις. Που αλλοιώνουν την αίσθηση του αναβάτη που τα οδηγεί. Ακόμα και ήπιας λογικής μηχανάκια το επαληθεύουν.

Ένα bandit 650S είναι πιο «μακρύ» απέναντι σε ένα ER-6F. Αντιληπτό παντού.

Αν λοιπόν βάλω στο παιχνίδι SS600, αφενός έχουν περίπου 50cc λιγότερα (άρα και μισό κιλό ροπή λιγότερη, χοντρικά), αφετέρου έχουν τελική μετάδοση για 270άρες!!!!

Όσο θέλεις άλογα, ανεβάζεις στροφές και ξεφουσκώνεις την καμπύλη χαμηλά μετατοπίζοντάς την προς τα δεξιά. Κάτι που είναι ιδιαιτέρως εμφανές στα SS.

Και επίσης όσο αυξάνονται οι κύλινδροι, υπάρχει μια επίσης μετατόπιση προς τα δεξιά (περισσότερες στροφές για τα peak) αλλά εδώ οι διαφορές είναι συνήθως μικρές ή και αόρατες (αναλόγως τον χαρακτήρα του κατασκευαστή, την χρήση του μηχανήματος κλπ).

Για να μη κάνουμε την τρίχα τριχιά λοιπόν, λέω το εξής:

2C vs 4C ίδιου κυβισμού και νοοτροπία σχεδίασης/χρήσης (όπως bandit vs ER). Αν φτιάξουμε την τελική μετάδοση ώστε να έχουν παραπλήσια νούμερα τελικής μετάδοσης, θα δούμε πως το «πλεονέκτημα» των 2C θα εξαφανιστεί.

Αν αλλάξουμε και τη μετάδοση του SS σε πιο κοντή, παραπλήσια με τα παραπάνω commuters, η λίγο πιο ξεφούσκωτη καμπύλη ροπής στις χαμηλές στροφές (για να πάρουμε δύναμη ψηλά) δε σημαίνει απαραίτητα ήττα σε μια κόντρα ρεπρίζ, γιατί η μελέτη των πινάκων δυναμομέτρησης «ξεχνά» να μας δείξει την ευστροφία του μοτέρ.

Βλέπουμε νούμερα απόδοσης αλλά σε καμία περίπτωση δεν βλέπουμε πόσο εύκολα στροφάρει ένα μοτέρ. Επειδή πχ έχει ελαφρύτερα κινούμενα μέρη, είναι υπερτετράγωνο ή τετράγωνο ή υποτετράγωνο κοκ.

Γιαυτό πχ ένα μοτέρ ΚΤΜ τρελαίνει τους αναβάτες του σε σχέση με ένα ΧΤΧ. Δεν είναι πχ τα +10 άλογα, αλλά η ευστροφία του.

Εν τέλει....

Ωραίες οι δυναμομετρήσεις (που, guess what, οφείλουν να γίνονται με σχέση του κιβωτίου που είναι πιο κοντά στο 1:1) αλλά υπάρχει τρομερή εξάρτηση από το τι κόλπα παίζουν στα γρανάζια μας

(Παμε παμε)

Αχ και να δειτε ποιος τα ελεγε αυτα....

"Τάσο, ένα SS600 έχει περισσότερο γκάζι ψηλά και σαφώς πιο αδύναμες χαμηλομεσαίες.

Σε σχέση με το Hornet και σαφώς πιο άδεια χαμηλά σε σχέση με ένα 750 (όπως το Ζ).

Αυτό σημαίνει πως ένα μη SS έχει σαφώς καλύτερη καμπύλη ροπής σε όλο το φάσμα των στροφών, άρα είναι δραματικά πιο ευκολοοδήγητο και σαφώς καταλληλότερο για έναν άπειρο αναβάτη.

Αντίστοιχα τα πράγματα και στα i-v2.

Σαφώς λιγότερη δύναμη ψηλά, ομαλότερη ροπή χαμηλά....."

Μια μικρή εξήγηση θα ήθελα εδώ, δε την έδωσες πιο πίσω.

Τι ακριβώς εννοείς με την φράση «Αχ και να δειτε ποιος τα ελεγε αυτα»

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοί που πιστεύουν ότι τα 4κ δεν κάνουν για βόλτα είναι γνωστοί σου?είναι εδώ στο forum?το έχεις διαβάσει κάπου?το φαντάζεσαι?

κραδασμοί τσόπερ (προφανώς εννοείς harley) που κατεβαίνεις μουδιασμένος ολόκληρος τους γουστάρεις, κραδασμούς του er που είναι από τα δικύλινδρα με τους λιγότερους κραδσμούς, στην ουσία απλά νιώθεις ότι δουλεύει κινητήρας από κάτω σου, τους νιώθεις σαν δονητή, μάλιστα, δεν βγαίνει άκρη φίλε μου θα κάψουμε καμια φλάντζα με αυτά που διαβάζουμε :biggrin::biggrin::biggrin:

Το ολο θεμα με αυτο εχει να κανει επιστημονα μας.Με το οτι τα 4κ κανουν η οχι για βολτα.Αν δεν βλεπεις οτι καποιοι διαφωνουν,συμπεριλαμβανομενου κι εσενα τοτε για ποιο λογο στελνετε ο ενας δυναμομετρησεις στον αλλον και λετε ποιο περναει ποιο στα φαναρια και απαντησεις τυπου "δεν εχεις οδηγησει πολλες μοτοσυκλετες για να ξερεις" ?

Και αυτο που εννοω για το er6 ειναι οτι σε cruiser/chopper τυπου harley η και ιαπωνικα,οι κραδασμοι εχουν χαμηλοτερη συχνοτητα και εχεις μια αισθηση δυναμης (ασχετα απο το αν υπαρχει οντως αυτη η δυναμη).Στο er υπαρχουν παλι οι δονησεις αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ενοχλητικες και στην αισθηση και στο αυτι.Τωρα οσο για την φλαντζα την εχεις καψει εδω και καμια 30ρια χρονια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενημερώνω.....

Για να είμαστε όλοι ΟΚ.

Από εδώ και κάτω, σε όποιο post υπάρχει χαρακτηρισμός ή επίθεση επί προσωπικού, το post θα πηγαίνει στο καλάθι αχρήστων.

Είμαι κατανοητός?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προχτες οδηγησα ενα XJ6 το naked version και μπορω να πω οτι δεν εχω ευχαριστηθει βολτα εκτος πολης πιο πολυ.Σαν να αιωρουταν πανω στο δρομο αυτο το μηχανακι.

Δεν νομιζω πως αν το τεσταρει καποιος και πει οτι ειναι κακη μοτο για βολτα ειναι στα καλα του.

Το καλυτερο 2κ που εχω παρει ηταν ενα ER6N του 9 που ηταν πανεμορφο αλλα ειχε πολλους κραδασμους στα μαρσπιε και το τιμονι

Που ηταν η βολτα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ολο θεμα με αυτο εχει να κανει επιστημονα μας.Με το οτι τα 4κ κανουν η οχι για βολτα.Αν δεν βλεπεις οτι καποιοι διαφωνουν,συμπεριλαμβανομενου κι εσενα τοτε για ποιο λογο στελνετε ο ενας δυναμομετρησεις στον αλλον και λετε ποιο περναει ποιο στα φαναρια και απαντησεις τυπου "δεν εχεις οδηγησει πολλες μοτοσυκλετες για να ξερεις" ?

Και αυτο που εννοω για το er6 ειναι οτι σε cruiser/chopper τυπου harley η και ιαπωνικα,οι κραδασμοι εχουν χαμηλοτερη συχνοτητα και εχεις μια αισθηση δυναμης (ασχετα απο το αν υπαρχει οντως αυτη η δυναμη).Στο er υπαρχουν παλι οι δονησεις αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ενοχλητικες και στην αισθηση και στο αυτι.Τωρα οσο για την φλαντζα την εχεις καψει εδω και καμια 30ρια χρονια

Μιας και είμαι επιστήμονας με καμμένη φλάτζα να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλα διαβάζεις και άλλα κατανοείς και άλλα αναπαράγεις. Κανείς δεν γενίκευσε (πλην του τίτλου του νήματος που είναι ειρωνικός) ότι γενικά τα 4κ δεν κάνουν για βόλτες, κανείς και πουθενά εδώ στο παρόν νήμα. Ξεκαθάρισε το αυτό στο μυαλό σου και εδώ είμαστε να συνεχίσουμε την συζήτηση μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που ηταν η βολτα;

Εκτος Ιωαννινων ,προς οτι χωριο βρω,μαρμαρα κτλ.Το χα υποψηφιο προς αγορα γι αυτο το πηρα κιολας για τη βολτα.Το περιμενα πολυ χειροτερο συμφωνα με γνωμες μελων αλλα γουστα ειναι αυτα

Υ.Γ Basta αγνοημενος ,σπαμαρεις πολυ.Οποτε μην χαλας το χρονο σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτος Ιωαννινων ,προς οτι χωριο βρω,μαρμαρα κτλ.Το χα υποψηφιο προς αγορα γι αυτο το πηρα κιολας για τη βολτα.Το περιμενα πολυ χειροτερο συμφωνα με γνωμες μελων αλλα γουστα ειναι αυτα

Υ.Γ Basta αγνοημενος ,σπαμαρεις πολυ.Οποτε μην χαλας το χρονο σου

Δεν περίμενα άλλη απάντηση,αφού στριμώχτηκες και τα επιχειρήματα σου τελειώνουν σε φανταστικά ποστ που δεν γράφτηκαν ποτέ, λογικό είναι να την κάνεις με ελαφρά. Αγνοημένος ε? :laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λεω γιατι απο την μια λες δεν θεωρεις τα 1κ και 2κ πιο ροπατα και απο την αλλη λες σαφως τα 4κ σσ ειναι πιο ψοφια χαμηλα και πιο δυνατα ψηλα. 

Μετα λες δεν ειναι σωστο να συγκρινουμε καρακρεμασμενο ρ6 με 2κ που βρισκεται στο πικ της ροπης του. Συγγνωμη για ταχυτητες δρομου δεν μιλαμε? Ε ας δουλευουμε το ρ6 μονο 1η στις 17.000στροφες(130-140 χλμ βγαζει?) για να εχουμε διαθεσιμη ροπη(btw η ροπη που βγαζει ενα ρ6 cbr zx6r ειναι ιδια με ενα versys Απλα το λεω σε περιπτωση που καποιος δεν το εχει παρατηρήσει και νομιζει οτι περα απο 2πλασια αλογα βγαζουν και 2πλασια ροπη). Γιατι εγω μιλαω μονο για λιγα χλμ. Αμα θες να τρεξεις ξαναλεω δεν υπαρχει συγκριση.

Οι μετατροπες δεν εχουν νοημα. Αμα ειναι να κοντινουμε και το 2κ και οπως ειπε και ο basta να του βαλουμε χωματινα και να το συγκρινουμε και με κανα εντουρο...Και επειδη και εγω το κοντινα -1μπροστα +1 πισω τα πραγματα οντως βελτιωθηκαν αλλα σε καμια περιπτωση δεν εξαφανιζεις το χαρακτηριστικό δουλεμα ενος σσ 4κ.

Οσον αφορα τα κυβικα να ρωτησουμε στα wsbk που τα πανιγκαλε τρεχουν με 200κυβικα πανω απο τα ζχ10 και στα 600 για τα 675 3κ. Αμα δεν θεωρειται εκει αδικια και "θεμα" που παιζονται εκατομυρια δεν νομιζω να εχουμε εμεις στην συζητηση μας. 

Τροποποιήθηκε από τον scorpion92

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και στα supersport

• Between 400 and 600 cubic centimetres (24 and 37 cu in) – 4 cylinders
  • Between 500 and 675 cubic centimetres (30.5 and 41.2 cu in) – 3 cylinders
  • Between 600 and 750 cubic centimetres (37 and 46 cu in) – 2 cylinders

γιαυτό λέω ότι σύγκριση γίνεται μόνο σε μοτοσυκλέτες ίδιας ιπποδύναμης και όχι κυβικών. Τα κυβικά από μόνα τους δεν λένε τίποτα.

Το ίδιο και στους turbo κινητήρες. Eνας 600άρης turbo δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν ατμοσφαιρικό 600άρη και να πούμε, να του ρίχνει σε ροπή π.χ. Μπορούμε όμως να τον συγκρίνουμε (ροπή, απόκριση, ελαστικότητα, κ.τ.λ) με κάποιον ίδιας ιπποδύναμης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορά στη σκέψη μου είναι η εξής:

R6, Versys, XTX έχουν παραπλήσια ροπή. Αυτή καθορίζεται κυρίως από τον κυβισμό.

Επομένως, δε θα πω πως το Versys έχει πιο ροπάτο μοτέρ στις χαμηλές με τον τρόπο που έχω διαβάσει τόσες φορές.

Γιατί ακούω για ψόφιο μοτέρ απέναντι σε ροπάτο (4C SS vs i-v2).

Στο δρόμο όμως, το Versys έχει καλύτερες ρεπρίζ κυρίως επειδή έχει πιο κοντή τελική σχέση μετάδοσης.

Αν όμως βάλουμε δίπλα δίπλα το ER6F και το Bandit 650, παραπλήσιου χαρακτήρα, θα δούμε πως η σκέψη «το 2C είναι πιο ροπάτο από 4C» είναι λάθος!!

Επιπλέον....

Εγώ θεωρώ πως τα SS600 είναι πολύ δύστροπα και δύσχρηστα για χρήση δρόμου.

Είναι σούπερ εργαλεία για πίστα, αλλά σε συνθήκες δρόμου είναι πολύ απαιτητικά και κουραστικά.

Η ακαμψία, οι φρενάρες, οι αναρτησάρες τους (κλπ) χάνουν κάθε πλεονέκτημά τους, μάλλον μειονεκτήματα γίνονται συνήθως.

Σαφώς αν κάποιος γουστάρει τρελά, θα προσπεράσει κάθε προβληματισμό, κάθε δυσκολία. Θα μετατρέψει την κόλαση σε παράδεισο και θα κάνει τα πάντα.

Ναι, κάνει λάθος, μπορώ να του το πω, αλλά δε μπορώ να τον αποτρέψω από το να κάνει την κ@υλα του.

Υ.Γ.: Κανείς δε χρειάζεται διαπιστευτήρια και περγαμηνές για να γράψει εδώ. Δεν ζητήθηκαν στην εγγραφή, δε θα ζητηθούν στα threads. Αν κάποιος λέει μ@λ@κίες ή όχι, θα φανεί με τον καιρό. Ο καθένας χτίζει το προφίλ του συνεχώς. Αλλά σε μια ήπια συζήτηση, δε χρειάζεται να υποβιβάζουμε τον συνομιλητή μας για να ανεβάσουμε την δική μας εικόνα. Εντάξει basta?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα κυβικά από μόνα τους δεν λένε τίποτα.

Μπορούμε όμως να τον συγκρίνουμε (ροπή, απόκριση, ελαστικότητα, κ.τ.λ) με κάποιον ίδιας ιπποδύναμης.

Ουτε τα κυβικα λενε τιποτα απο μονα τους.....ουτε η ιπποδυναμη.

Η απαντηση ειναι καπου στη μεση.

Π.χ.Αν το παμε βασει ιπποδυναμης...200 αλογα μπορει να ειναι ενα 1300αρι turbo -200 αλογα μπορει να ειναι και ενα διλιτρο  turbo.....εχει ουσια να μιλαμε για ροπες και τραβηγμα?

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επι 16 σελιδες αντιπαραθετετε π@παριες χωρις λογο.

ενας με SS 600 σε ενα συγκεκριμενο επαρχιακο κομματι θα πηγαινει με 100km/h και με 4η σχεση και

οχι με την τελικη σχεση του. το οτι στις ιδιες ακριβως συνθηκες ενας με 2Κ θα εχει 6η παιζει κανενα ρολο?

αυτος που εχει επιλεξει το 4Κ SS ειναι εις γνωσην του πως θα πρεπει να το παει και δεν τιθεται θεμα ουτε

ροπης ουτε ιπποδυναμης ουτε κυβικων ουτε κυλινδρων. με ενα αναλογο σκεπτικο, να μην πηγαινουν βολτες

ουτε οσοι εχουν 1Κ γιατι αν βραχυκυκλωσει το μπουζι θα ''μεινουν'' ενω ενας με περισσοτερους κυλινδρους

θα μπορει να συνεχισει σε αναλογο προβλημα. το καθε μηχανακι αναλογα την κατηγορια του, την ιπποδυναμη,

την ροπη, τα κυβικα του, κανει για οτιδηποτε θελει να κανει ο αναβατης του με την αναλογη υποχωρηση, ευχαριστηση,

δυσανασχετιση, ταλαιπωρια ή βολικοτητα και ολες οι συζητησεις για να βγει καποιο μηχανακι ή καποια κατηγορια

νικητης για βολτα, ειναι π@παρια μεντολες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομιζω πως ειναι "δικαιο" να συγκρινουμε ιδια κυβικα με διαφορετικο αριθμο κυλινδρων. Τους λιγοτερους κυλινδρους πρεπει να τους ισοσταθμισεις με περισσοτερα κυβικα οπως ακριβως κανουν στα wsbk. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπως ακριβως κανουν στα wsbk. 

Ζω για τη μέρα που στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα θα λένε οι αναβάτες

"Εγώ έκαψα 7/100"
"Είμαι βίγκαν"
"Μαλάκα, την κωλάρα στην Κ9 την είδες;"
"Πάρε ένα τηλέφωνο ρε να δεις, τερμάτισε ο άλλος ή χάθηκε;"

Επειδή στα wsbk κατά βάθος πάνε βόλτα. Ο αληθινός αγώνας είναι εκεί έξω.

Τροποποιήθηκε από τον ax_ena_honda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομιζω πως ειναι "δικαιο" να συγκρινουμε ιδια κυβικα με διαφορετικο αριθμο κυλινδρων. Τους λιγοτερους κυλινδρους πρεπει να τους ισοσταθμισεις με περισσοτερα κυβικα οπως ακριβως κανουν στα wsbk. 

Σαφώς και είναι δίκαιο.

Δε θα κάνω συγκρίσεις καθημερινότητας πατώντας σε κανόνες WSBK.

Γιατί αν θέλεις αυτό, να κόψουμε το ABS πχ.

Σε τελική ανάλυση οι κανόνες στο WSBK υπάρχουν για να οριοθετείται μια νορμάλ λογική επιδόσεων, ώστε να μπορεί να νικήσει όποιος έχει καλύτερα χέρια ή ομάδα.

Τεσπα.

Η σύγκριση ER6F vs Bandit 650S είναι απολύτως λογική διότι έχουν παραπλήσιο χαρακτήρα και απόδοση κινητήρα. Τα δε λίγα παραπάνω άλογα του ληστή, τα αντισταθμίζουμε με το μικρότερο βάρος του ΕR.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζω για τη μέρα που στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα θα λένε οι αναβάτες
"Εγώ έκαψα 7/100"
"Μαλάκα, την κωλάρα στην Κ9 την είδες;"
"Πάρε ένα τηλέφωνο ρε να δεις, τερμάτισε ο άλλος ή χάθηκε;"

Επειδή στα wsbk κατά βάθος πάνε βόλτα. Ο αληθινός αγώνας είναι εκεί έξω.

Οριστέ ρε, ορίστε. 16 σελίδες μαλ@κίες, να που βγηκε μια ατάκα που πέθανα στα γέλια, τελικα τιποτα δε πάει χαμένο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα εσεις που θελετε να καταληξετε δεν καταλαβα.

Να προτεινουμε στον οποιοδηποτε θελει ενα απλο καθημερινο μηχανακι για βολτα χωρις να εχει καποια ιδιαιτερη προτιμηση SS ? Εκει καταληγουμε? Να ξερω τι να προτεινω γιατο ενας φιλος μου θελει να ανεβει κυβικα. Να του πω σουπετσπορτ δαγκωτο γιατι τα κανει ολα και συμφερει?

(Δεν συγκρινα πουθενα 4κ-bandit αλλα 4κ σσ)

Τροποποιήθηκε από τον scorpion92

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα παντως με μπριζωσατε να παρω ενα 600ss για βολτες:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να προτεινουμε στον οποιοδηποτε θελει ενα απλο καθημερινο μηχανακι για βολτα χωρις να εχει καποια ιδιαιτερη προτιμηση SS ? Εκει καταληγουμε? Να ξερω τι να προτεινω γιατο ενας φιλος μου θελει να ανεβει κυβικα. Να του πω σουπετσπορτ δαγκωτο γιατι τα κανει ολα και συμφερει?

Εγώ έχω απαντήσει ξεκάθαρα.......

Εγώ θεωρώ πως τα SS600 είναι πολύ δύστροπα και δύσχρηστα για χρήση δρόμου.

Είναι σούπερ εργαλεία για πίστα, αλλά σε συνθήκες δρόμου είναι πολύ απαιτητικά και κουραστικά.

Η ακαμψία, οι φρενάρες, οι αναρτησάρες τους (κλπ) χάνουν κάθε πλεονέκτημά τους, μάλλον μειονεκτήματα γίνονται συνήθως.

Σαφώς αν κάποιος γουστάρει τρελά, θα προσπεράσει κάθε προβληματισμό, κάθε δυσκολία. Θα μετατρέψει την κόλαση σε παράδεισο και θα κάνει τα πάντα.

Ναι, κάνει λάθος, μπορώ να του το πω, αλλά δε μπορώ να τον αποτρέψω από το να κάνει την κ@υλα του.

Επιπλέον δε, έχω αναφερθεί ξεκάθαρα στο θέμα SS600, αν μιλάμε για αναβάτες με μικρή εμπειρία!!!

Σε ξεχωριστό thread

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι,να του πεις τα αρνητικα και τα θετικα της καθε κατηγοριας και να αφησεις τον ανθρωπο να παρει οτι γουσταρει κρινωντας απο αυτα.Αλλο καθημερινο μηχανακι,αλλο βολτα,αλλο αγωνες στα φαναρια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ακριβως αρα συμφωνουμε σε ολα εκτος του πως θα κανουμε την συγκριση με 2κ. ΟΚ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα