Jump to content
zeus

ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΤΩΣΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ;

Recommended Posts

Αξέχαστη, καβάλα στο townmate, γλίτσα κάτω και τσουπ, σούπα. Η πρώτη μου τούμπα είναι και η μοναδική δικάβαλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω κ εγω την δικια μου,

μαθητης γυμνασιου λοιπον με εχω αργησει για την προπονηση κ με παινει η λαλακια να παρω κρυφα το μηχανακι της μανας μου (chappy 50) αφου ελειπε, ε το πηρα ποθ λετε, σφεντονα για το γηπεδο, σε μια στροφη κ ενω πηγαινα οσο γρηγορα μπορει να παει το μηχανακι (2 μηνες ομιχλη απο τα λαδοκαυσαερια) βλεπω τον πατερα μου κ την μανα μου να γυρνουν ε απο τον φοβο κ την τρομαρα εκανα μια κινηση δεξια κ εφυγα σε ενα ποταμι.......δεν επαθα απολυτως τπτ ουτε κ το μηχανακι (φλασακι σπασμενο κ κατι γρατζουνιες)αφου καταφερα κ βγηκα ξανα στον δρομο ο πατερας μου ειχε λιωσει στο γελιο κ η μανα μου γκρινιαζε για τα επομενα 3 χρονια !!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχα! Τα περισσοτερα ειναι πολυ αστεια! Λοιπον η δικια μου πρωτη τουμπα ηταν, που αλλου; Στο βουνο. Ειχα το παπακι ακομα, 2η φορα που εμπαινα σε μονοπατακι με το παπι, αριστερα μου τοιχος απο χωμα και πετρες και δεξια μου ενα ρεματακι χωρις νερο, ουτε μισο μετρο βαθος. Χτυπαει το αριστερο πατηρακι στις πετρες αριστερα, φευγω προς τα δεξια, πηδαω μεσα στο ρεμα, για να ριξω το παπι απο την αλλη, μην πεσει και σπασει κανα πλαστικο. Ολα κομπλε. Φορουσα μπουφαν με προστασιες (ναι, με το bering μεσα στα κλαδια, μεσα στη ζεστη, στο μονοπατι), δεν καταλαβα τιποτα. Μονο κατι γρατζουνιες το κρανος ειχε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυγουστος του 2009....16-8-2009...καβαλα πανω στο τρανσαλπ 650 που καταιβασε ο πατερας μου στο χωριο γιατι πηρε ενα βαραντερο εγω το εχω λιωσει στην βολτα! και εκεινη την μερα κατι δεν μου πηγαινε καλα.....ξεκιναω να παω να βαλω βενζινη ξεκρανωτος εχωντας το στον αγκωνα και σταματαω 150 μετρα πριν πεσω και λεω βαλτο γιατι θα βγεις κεντρικο και δεν εχεις διπλωμα μιας και ημουν 16 τοτε...λαστιχα 4 χρονων....κατηφορικος αναποδος δρομος γυαλι και μια καριολα εχει πλυνει και τα σαπουνια διαπλατα μαζι με το γαρμπιλι και εγω να κατεβαινω με νεκρα και 20 χαω..ο τελειος συνδιασμος για να χυθεις κατω....γλυστραει ο πισω τροχος φευγει και ο μπροστα χωρις καν να πατησω φρενο....βρισκομαι κατω πεφτοντας με το κεφαλι και σερνομαι απο τα αριστερα...απολογισμος? η μηχανη μπουρδελο...το κρανος χτυπιμενο...και ενας γιωργος μεσα στα αιματα να κοιταει το μοτο βριζοντας μια πανεξυπνη που εριξε πανω στις εκδορες μου οινοπνευμα κανοντας με να σπαρταραω σαν το ψαρι! δεν θα την ξεχασω ποτε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και ολοι αφου καβαλαμε μηχανη εχουμε πεσει αλλοι χωρις συνεπειες και χωρις τραυματισμους και αλλοι που ακομα εχουμε σημαδια να μας τα θυμιζουν....

Η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο διαφορετικη....παρ ολο που ειχα σχεση με μηχανες εκεινη την περιοδο δεν ειχα μηχανη και ημουν συνεπιβατης κοντα στα 18 στον νονο της αδερφης μου...ο οποιος ειχε TDM 850...το κλασσικο μαυρο-κιτρινο....μου ειχε παρει και κρανος και μπουφαν αφου καθε Κυριακη πρωι εως μεσημερι περναγαμε βολτα ολους τους δρομους της Αθηνας και καταληγαμε προς Λαγονησι και Σαρωνιδα....παντα ειμασταν νομιμοι και παντα η βολτα ηταν ηρεμη....

Ετσι μια πρωταπριλια ηταν θυμαμαι χαρακτηριστικα απογευμα πηγαμε επισκεψη με την αδερφη μου με το αμαξι μου στην νονα της απο Ζωγραφου-ΑγιοΔημητριο..Ολα καλα μεχρι της 9.30 αλλα μετα ειχε θεμα η νονα της αδερφης μου με το στομαχι και επρεπε να βρουμε φαρμακιο εφημερευων..

Απο μεσα μου ηθελα να παρω το αμαξι αλλα ηταν στα 200 το φαρμακειο και αποφασισαμε με τον Γιωργο να παρουμε την μηχανη....φτασαμε στο φαρμακειο και ηταν κλειστο ετσι απο ψαξε ψαξε βρεθηκαμε στην Ηλιουπολη...βεβαια για κρανος και μπουφαν ειχαν ξεχαστει σπιτι...

Ετσι σε ενα δρομο μονης κατευθυνσης εγω κοιταγα αριστερα και ο Γιωργος δεξια...η ταχυτητα μας χαρακτηριστικα 30 χλμ....το μονο που δεν ειδε ο Γιωργος ηταν μια μικρη διασταυρωση....συνεχιζε να κοιτα δεξια..εγω κοιταζοντας αριστερα ειδα με την ακρη του ματιου μου να ερχεται ενα αυτοκινητο τοσο γρηγορα που το μονο που προλαβα ηταν να τον πατησω ελαφρα στα πλευρα και να πω το ονομα του..η επομενη κινηση που αντιμετωπιζα αμμεσα πλαγιομετωπικη συγκρουση οποτε μου εμενε να πηδηξω απο την μηχανη........

Μετα θυμαμαι ολα να γυριζουν για ωρα ολα τα χρωματα ηταν μπερδεμενα....σαν αν βρισκομουν στα συννεφα.....αλλα οι αισθησεις μου, μου ελεγαν Χρηστο δεν πεταει κανεις πολυ ωρα καπου θα προσγειωθεις..ετσι επιασα το κεφαλι μου και περιμεναν οι αγκωνες μου να ερθουν σε επαφη με την ασφαλτο οπου και μετα απο λιγο αυτο εγινε....μαλλον ολα διαρκεσαν μονο λιγα second

Ευτυχως ανοιξα τα ματια μου και ειδα γυρω μου βομβαρδισμενο τοπιο....ειχα απογειωθει 20-25 μετρα απο την μηχανη...αμεσως προσπαθησα να δω τι απωλειες εχω...κεφαλι οκ χερια οκ μεση κουναω ποδια κουναω....οποτε προσπαθησα να καθισω στον κ@λο μου που λενε..απο μονος μου..καλα να ειναι μια κοπελιτσα που σπουδαζε νοσοκομα εαν θυμαμαι καλα και με βοηθησε...

Το αυτοκινητο ηταν ενα Toyota Starlet το οποιο ηταν δυο παιδακια πισω ευτηχως δεμενα δεν επαθαν τιποτα ο μπαμπας οκ φοραγε ζωνη η μαμα που δεν φοραγε ζωνη εσκασε με την μουρη στο ταμπλο ....μωλωπες και ανοιγμα μυτης....το starlet οπως εδειξαν οι ερευνες κινουταν μεσα στην Ηλιουπολη σε αν οχι κεντρικο δρομο περιπου με 100 χλμ...επεσε πανω μας και μετα απο εμας επεσε σε ενα cabrio τοτε peugeot που ηταν στο πεζοδρομιο και το εβαλε μεσα σε μια πυλωτη πολυκατοικιας....οι ζημιες πολλες και ο θορυβος απιστευτος απο οσα ειπαν οι κατοικοι

Το κακο ειναι οτι εμεις ειχαμε STOP πραγμα το οποιο δεν ειδαμε ποτε αφου κοιταγαμε για φαρμακειο οποτε λοιπων φταιγαμε και με το παραπανω εαν εξαιρεσουμε τον κυριο ο οποιος ετρεχε και δεν ειχε καμια ιδεα οτι μπορει καποιος να βγει απο το στενο και να εχει μειωσει ακομα και την μιση ταχυτητα....του αυτοκινητου....ευχομαι οι ανθρωποι να ειναι καλα...

Δεν σας μιλαω για νοσοκομεια και τι εγινε οποτε λεω τις ανθρωπινες απωλιες....ο Γιωργος λαμες απο την λεκανη μεχρι και τα μικρα δαχτυλα των ποδιων του και εννοειτε και στα δυο ποδια....εγω θλασεις στα γονατα αφου οταν πηδηξα απο την μηχανη και εφτασαν τα πελματα μου στο υψος της σελας μας χτυπησε το αυτοκινητο....και μονιμα πια πονος στο δεξι γονατο οταν με τρωει η ορθοστασια και η αλλαγη καιρου...την πλακα θα σας την πω τωρα....στα επειγοντα ανακαλυψε ο χειρουργος το stand της μηχανης ( το σιδερο που στηριζεται η μηχανη πλαγιασμενη οταν ειναι σβηστη εννοω) στο δεξι μου ποδι περασμενο διαμπερες διπλα απο το κοκκαλο στο καλαμι που λεμε....μια τρουπα οσο ενα 2ευρω ετσι να θυμαμαι....απλα δεν θυμαμαι πως εγινε αυτο...η μαλλον ηταν πολλα που δεν μπορεσαμε να δωσουμε εξηγησεις...

Με συντροφευει στην ζωη μου και μου θυμιζει οτι η μηχανη δεν ειναι παιχνιδι και οτι τον εξοπλισμο του αναβατη πρεπει να τον φοραω παντα πριν ανεβω στην μηχανη ακομα και εαν ειναι για 3 μετρα....δεν ξερει κανεις μα κανεις ποτε θα κατσει στραβη.....

Χαιρομαι που επαθα και εμαθα και ειμαι αρτημελης και χαιρομαι την οικογενεια μου...

Αυτα τα ολιγα συγνωμη για το κουβαρι και την κουραση των ματιων σας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπηκες κατευθειαν στα βαθια... :shock: Ελπιζω να ειναι και ο νονος της αδερφης σου τελειως καλα και να μη του εμεινε κανενα σοβαρο κουσουρι.. Αναρωτιεμαι, μετα απο αυτο, ο νονος, εσυ και οι γονεις σου πως αντιδρουσατε στο να ξανακαβαλησετε μηχανη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμάμαι πριν 1 χρόνο που χάζευα αλλού και όταν πάτησα φρένο, μπλόκαρε ο μπροστινός τροχός του κινέζου και μου έπεσε. Δεν έπεσα εγώ γιατί το μέγεθος του κινέζου είναι κατηγορία φτερού και έτσι σχεδόν έπεσε ανάμεσα στα πόδια μου. Απολογισμός: 2 γρατζουνιές στο μηχανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπηκες κατευθειαν στα βαθια... :shock: Ελπιζω να ειναι και ο νονος της αδερφης σου τελειως καλα και να μη του εμεινε κανενα σοβαρο κουσουρι.. Αναρωτιεμαι, μετα απο αυτο, ο νονος, εσυ και οι γονεις σου πως αντιδρουσατε στο να ξανακαβαλησετε μηχανη...

Απλα εκανα καιρο να ξανακαβαλησω μηχανη αλλα ειχαν δικιο οι γονεις μου...οσο αφορα τις μηχανες..τωρα εδω και 2 χρονια που ξανακαβαλαω μηχανες το βλεπω απο αλλη σφαιρικη μερια...πρεπει να γυρισω σπιτι να δω το παιδι μου και την γυναικα μου..δεν εχω ορεξη για σουζες....αλλα για να μην πω ψεμματα εεε που και που κανενα ανοιγμα το κανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρομαι που επαθα και εμαθα και ειμαι αρτημελης και χαιρομαι την οικογενεια μου...

Δυνατό και σίγουρα, για πολύ κόσμο, θα ήταν αποτρεπτικό για απόκτηση μοτοσυκλέτας.

Αφού ξανακαβάλησες, είσαι σε καλό δρόμο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα