Jump to content
rtifosi

Χειμερινό αδιάβροχο μπουφάν

Recommended Posts

Καλημέρα. Λόγω μετακόμισης μου σε νησί για δουλειά, θα αφήσω το κουτί στη Κρήτη από όπου είμαι και θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά τη μηχανή. Έτσι λοιπόν ψάχνω ένα χειμερινό αδιάβροχο μπουφάν. Θα ήθελα να είναι ζεστό, αλλά όχι φτιαγμένο για τρελά κρύα. Θα φοράω και καμία ζακέτα από μέσα για το κρύο. Το βασικό είναι να είναι αδιάβροχο. Καλό θα ήταν να έχει και μία αδιάβροχη τσέπη, αν και δεν είναι βασικό.

Τέλος να είναι σχετικά οικονομικό. Αν μπορούσα να κινηθώ μέχρι τα 150 ευρώ θα ήταν καλά. Έτσι και αλλιώς θα το έχω μόνο για το φετινό χειμώνα, του χρόνου βλέπουμε που θα έχω μαζέψει κανένα ευρώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Σημείωση, μιας και τρώω όλο το φαγάκι μου, θα χρειαστώ ένα σχετικά μεγάλο μέγεθος. Το design δεν με καίει. Έχω ήδη ενα καλοκαιρινό nordcap που είναι αρκετά οικονομικά. Οπότε θα ήθελα κάτι αντίστοιχο.

Μιας και θα βρεθώ Αθήνα, θα μπορώ να πάω να τα δοκιμάσω και να το πάρω στα γνωστά μοτομάγαζα ύστερα από τις προτάσεις σας, να μην πάω ψάχνοντας χωρίς κάποια ιδέα.

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή είμαι στην ίδια φάση και τα 'χω ξεκοκοκκαλίσει,έχω καταλήξει ή στο monza ή στο storm της nordcap.Μόλις πέσει το μπαγιόκο θα πάω από μοτοκίνηση να τα δω.Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.Φυσικά έχε το νου σου και car.gr μήπως βρεις κάποιο καινούργιο λάθος νούμερο ή κάτι τέτοιο να το τσιμπήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Hyper pro Nordcap! 

θα με σκίσουν οι μοδερέιτορς γιατι ειμαι φανατικός της εταιριας :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει αδιαβροχο μπουφαν.μετα απο κάποιες βροχες θα ξεκινήσει να βάζει.

Παρε οτι θες και ένα σετ αδιάβροχα απο το πρακτικερ με 10 ευρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ παιδιά.

@billly θα μπάζει νερά μετά από από κάποιους μήνες χρήσης ή μετά από κάποια ώρα; Ή και τα δύο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να σου φανεί αστείο αλλά δεν είναι.  Πάρε εμερσον αντιανεμικο φίλε. Δεν είναι μηχανής αλλά η ζεστασιά η αντιανεμικη προστασία και η εν μέρη αδιάβροχη που προσφέρει είναι τρομερή. Με κανα 80 ευρο το τσακοσες. Βάζεις και ένα αδιάβροχο από πάνω και είσαι τζιτζι . Εκτός αν έχεις λεπτά για πανάκριβα μπουφάν μοτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να σου φανεί αστείο αλλά δεν είναι.  Πάρε εμερσον αντιανεμικο φίλε. Δεν είναι μηχανής αλλά η ζεστασιά η αντιανεμικη προστασία και η εν μέρη αδιάβροχη που προσφέρει είναι τρομερή. Με κανα 80 ευρο το τσακοσες. Βάζεις και ένα αδιάβροχο από πάνω και είσαι τζιτζι . Εκτός αν έχεις λεπτά για πανάκριβα μπουφάν μοτο

Και με τις προστασιες τι θα κανεις;

Το μπουφαν της μηχανης δεν το φορας για το κρυο μονο, εχει και τις προστασιες σε πλατη-αγκωνες-ομους για την κακια στιγμη.

Για μπουφαν παντως δες τα Nordcap, ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ με τα NordCap έχω κακή εμπειρία από κάτι γάντια.

Αυτό που λένε τα παιδιά είναι ότι σε πολύ βροχή όλα τα πάρουν. Και έχουν δίκιο.

Όμως είναι το αντίστοιχο με άλλα πράγματα, που συμβαίνει συχνά εδώ μέσα. υπάρχουν άνθρωποι που θα σου πουν ότι δεν αξίζει, και άλλοι που θα σου πουν αξίζει. 

Κουμάντο στην τσέπη σου όμως κάνεις εσύ. 

Εγώ θα σου πω ότι είναι ψιλολάθος λογική να λες " θα δώσω τώρα ένα 150άρι, και του χρόνου αν έχω λεφτα άλλο ένα". Όχι μάγκα, τώρα ένα 150άρι και όποτε χαλάσει άλλο. 

Δεν παίρνεις αλάτι χοντρό, μπουφάν παίρνεις. Θα το έλεγες το ίδιο για μπουφαν "κανονικό";

Επίσης, κάτι καλό που είπαν είναι το + αδιάβροχο λεπτό από πάνω. 2 φορές στα 2 χρόνια έχω πει, μαλακία που δεν το εχω πάρει. Και μετά πηγα και πήρα ένα σετ.

Και τέλος, καλή μόντα είνια αυτό που λέει ο Ηρακλης, αλλά για πολύ hardcore καταστάσεις.

Που βέβαια ίσως λόγω νησιού, να μην είναι τόσο μακριά σου. 

Αλλά και πάλι, πάρε ένα με 150 που ειναι αξιοπρεπέστατα λεφτά για ένα μπουφάν, με θερμική επένδυση, αδιάβροχο (μέχρι ένος σημείου - τοπαμε), με καμμια τσέπη παραπάνω, και εννοείται με προστασίες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου παρε ενα μπουφαν αδιαβροχο στα 150-200 τωρα και θα δεις οτι δεν θα το αλλαξεις.

Εαν δεν δουλευεις διανομεας λιγα λεπτα στην βροχη δεν θα παρει νερα, για το πηγαινε ελα δηλαδη σπιτι-δουλεια

Τωρα για τον φιλου που λεει παρε το εμερσον που δεν μπαζει με 80 αντι 150+, εε παρε κ εναν σκουφο για το κρυο με 10 αντι για 200+ για κρανος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ παιδιά.

@billly θα μπάζει νερά μετά από από κάποιους μήνες χρήσης ή μετά από κάποια ώρα; Ή και τα δύο;

αναλογως την ποιότητα του μπουφαν.το σίγουρο είναι οτι αργα η γρήγορα θα ξεκίνησει να βαζει ακομη και σε νορμάλ βροχη.Η καλύτερη λυση ειναι αυτη που σου είπα και τη βλέπεις στους επαγγελματίες οδηγους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για το αντιανεμικό-αδιαβροχο από πάνω, δεν βολεύει. Οι αποστάσεις είναι μικρές και βάλε-βγάλε θα είναι ταλαιπωρία και σχετικά άβολο. Εγώ το θέλω για αποστάσεις των 10-15 χιλιομέτρων, άντε να κάνω ένα 40αρι σερί σε μια ακραία περίπτωση. Δεν θα είναι για δουλειά, αλλά για απλές μετακινήσεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Να πάω για ένα μπουφάν με εσωτερική αδιάβροχη επένδυση (που ίσως να μπορεί να βγαίνει και να μπαίνει) ή να πάρω ένα με την εξωτερική επιφάνεια του να είναι αδιάβροχη (νομίζω τα goretex είναι έτσι) 

Στη πρώτη περίπτωση (εσωτερικό αδιάβροχο layer) φαντάζομαι θα γίνεται καλύτερη δουλειά στο θέμα αδιαβροχοποίηση, δεν θα υπάρχουν φθορές (φαντάζομαι) στο layer αυτό, όπως θα έχει η εξωτερική ενσωματωμένη αδιάβροχη επιφάνεια του μπουφάν λόγω ηλίου, φθοράς από χρήση κτλ

Άμα όμως η αδιάβροχη επένδυση είναι εξωτερικά, δεν θα μουσκεύει το μπουφάν όπως όταν έχει την επένδυση εσωτερικά λαι δεν θα κρατάει τόσο νερό, τουλάχιστον στη θεωρία. Το σκέφτομαι λάθος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακόμα και φουλ αδιάβροχο να είναι, δεν σημαίνει ότι η εξωτερική κορντούρα δεν θα κρατάει νερό. Απλά εσύ από μέσα θα είσαι στεγνός. Για να στεγνώσει μετά αυτό το πράγμα που θα ζυγίζει και παραπάνω από το νερό που θα έχει κρατήσει, θα χρειαστεί ώρες.

Ο μόνος τρόπος να μείνεις στεγνός είναι -και θα συμφωνήσω με τον Βασίλη- το αδιάβροχο. Δεν προσθέτει σχεδόν καθόλου βάρος και δεν απορροφά νερό. Όταν φτάσεις το κρεμάς και έχει στεγνώσει μέσα σε 5 λεπτά. Για να το φορέσεις είναι 10 δευτερόλεπτα υπόθεση. 

Σαν το νάυλον δεν έχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και με τις προστασιες τι θα κανεις;

Το μπουφαν της μηχανης δεν το φορας για το κρυο μονο, εχει και τις προστασιες σε πλατη-αγκωνες-ομους για την κακια στιγμη.

Για μπουφαν παντως δες τα Nordcap, ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους

ναι σαφος δεν εχει προστασιες γαιτι δεν ειναι μπουφαν μηχανης. Ειναι ομως οτι πρεπει για τον κρυο χειμωνα και ταυτοχρονα φθηνη λυση , αν και τα εμερσον ειναι ακρυβα μπουφαν και μαρκα, αλλα σε σχεση με ενα μπουφαν για μηχανες σιγουρα ποιο φθηνο....

τωρα αν σε νιαζει και η προστασια, τοτε πας αναγκαστηκα σε μπουφαν μοτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω δοκιμάσει το πλαστικό από πάνω. Σε μεγάλες αποστάσεις κάνει δουλειά και έχεις το μυαλό σου ήσυχο, αλλά για εδώ που θα είμαι δεν βολεύει, δυστυχώς.

Άλλο ένα πράγμα να θυμάμαι, να έχω μαζί μου, να κουβαλάω, να να να...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τέλος να είναι σχετικά οικονομικό. Αν μπορούσα να κινηθώ μέχρι τα 150 ευρώ θα ήταν καλά. Έτσι και αλλιώς θα το έχω μόνο για το φετινό χειμώνα, του χρόνου βλέπουμε που θα έχω μαζέψει κανένα ευρώ.

Σε αυτά τα λεφτά τα περισσότερα που θα βρεις μάλλον θα είναι agv pro. Eγω τέτοιο έχω άλλα δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος , από αδιαβροχοποίηση ότι λένε και οι από πάνω ,  αλλά το χειρότερο είναι οτι όταν το φοράς σου κάθεται καλα αλλά μολις ανέβεις  στην μηχανη όλο το μπουφάν κάθεται πολύ λάθος με αποτέλεσμα να κρυώνεις γιατί δημιουργεί κάτι περίεργες κοιλότητες η γκορντουρα και   δεν νιώθεις πολυ άνετος σε όλες τις κινήσεις(καλα ουτος η άλλως με μπουφαν μηχανης αλλα τα συγκεκριμένα μου φαίνονται κακοφτιαγμένα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με τον Ηρακλή γιατί τα μπουφάν αυτά δεν έχουν προστασίες, αλλά λόγω έλλειψης μπουφάν μηχανής, όλον τον περσινό χειμώνα τον έβγαλα με έναν φάκελο carhartt, εε παλικάρι ρε παιδιά, δεν μπήκε ποτέ νερό και χωρίς αδιάβροχο από πάνω και έφαγα γερές βροχές. Αν λοιπόν φίλε op δεν σε νοιαζουν οι προστασίες, τότε ένα τέτοιο μπουφάν δεν είναι κακή ιδέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω να κοιτάτε λίγο τις αδιαβροχοποιήσεις!

Το Nordkap λέει 100% αδιάβροχο!!! Στα αρχίδια μας που λέει 100%! Με τι είναι αδιαβροχοποιημένο? Με νάυλον σακούλες από το σούπερ μάρκετ? Να το χέσω!

Δυστυχώς οι επιλογές μας μας ορίζουν! Με 150 ευρώ δεν βρίσκεις αδιάβροχο! Θα πρέπει να παίξεις με GORETEX οπότε και ξεφεύγει το πράγμα σε τιμή! Πράγμα που αξίζει βέβαια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το αντιανεμικό-αδιαβροχο από πάνω, δεν βολεύει. Οι αποστάσεις είναι μικρές και βάλε-βγάλε θα είναι ταλαιπωρία και σχετικά άβολο. Εγώ το θέλω για αποστάσεις των 10-15 χιλιομέτρων, άντε να κάνω ένα 40αρι σερί σε μια ακραία περίπτωση. Δεν θα είναι για δουλειά, αλλά για απλές μετακινήσεις.

10-15 χιλιομέτρων; Αν βρέχει καλά, το πολύ σε 2 χιλιόμετρα το μπουφαν μου που είναι κοντά στο budget σου έχει γίνει πίτα από το νερό :P

Σαν το αδιάβροχο-αντιανεμικό δεν έχει, και πιάνει ελάχιστο χώρο. Εγώ έχω ένα στο παπί από κάτω και ένα στο μαγαζί που δουλεύω. Όσο νερό και να φας, αν είναι και καλό το αδιάβροχο, απλά το τινάζεις και σε 5 λεπτά έχει στεγνώσει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και εχω τρία (πολύ) ακριβότερα χειμερινά μπουφαν απο dainese και revit και με gore Tex μεμβράνες, αυτο που εχω ευχαριστηθεί περισσότερο για καθημερινή χρήση στην πόλη ειναι το ταπεινό και πάμφθηνο 105€ Dainese metropole.

http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=443

Βγαίνει και σε λίγο πιο μεςατο ως Pistom (λίγο φθηνότερο)

http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=441

Στα θετικά του:

- ειναι παναλαφρο και πολυ ζεστό. Αυτο οφείλεται στην κατασκευή του που δεν ειναι η τυπική κορντούρα αλλα ενα υλικό που μοιάζει με αδιάβροχο και δεν ποτίζει με νερό οσο κι αν βρέχει.

- εντελώς αδιάβροχο ως αποτέλεσμα του παραπάνω και παραμένει πανάλαφρο 

- μπορεί άνετα να φορεθεί με ενα t shirt ή ακομα και με σακάκι απο μέσα με αποτέλεσμα να το φοράω με φόρμες ή και για να πάω δουλεια

- πιάνει ελάχιστο χωρο

-διπλό φερμουάρ (ανοίγει απο πάνω και απο κάτω) που για μένα όλα τα μοτο μπουφαν 3/4 και όχι μονο, θα έπρεπε να έχουν

Τα αρνητικά:

- δεν έχει τις σκληρές προστασίες της dainese αλλα τις pro shape armor ( F1 technology κι ετσ'), λένε οτι προστατεύουν αλλα δεν σου δίνουν την αίσθηση ασφαλείας των άλλων με την καμία. Τσέπη πλάτης έχει κανονικα και μπορείς να βάλεις.

- δεν παίζουν αεραγωγοί κλπ comforts 

Νομιζω οτι για την χρήση που περιγράφεις θα ειναι οτι καλύτερο, εγω παντως ψήνομαι να τσιμπήσω και το Pistom...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξανά ευχαριστώ. Τελικά θα πάρω ένα αδιάβροχο μπουφάν και για σιγουριά άμα ρίχνει καλά, πολύ και είναι για ώρα θα πάρω και ένα απλό αδιάβροχο για έξτρα προστασία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιγο υπερβολικες μου ακουγονται αυτες οι γνωμες που διαβαζω, δεν λεω μπορει πρακτικα να ειναι σωστες αλλα εγω ρε φιλε εχω ενα ταπεινο held 100 χρονια που το ειχα παρει καποτε 170 ευρω και εχω κανει τα απειρα χλμ μαζι του και εντος και εκτος πολης και εχω φαει και πολυ καλες βροχες κατα καιρους, αλλα σοβαρο θεμα δεν αντιμετωπισα ποτε.

Ξερω`γω τωρα για ενα πηγαινε-ελα μεσα στην πολη να πρεπει να εισαι καλυτερα ντυμενος και απο τον ρομποκοπ.

Τι να πουνε δηλαδη και κατι τυπακια που κυκλοφορανε μεσα στην καταιγιδα με τιποτα φλαινγκ ή τα φουσκωτα με σημα την παπια που ειχαμε στο γυμνασιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα